Irovincig^/iM ORT KHfljUzENDI^ Lezers grijpen naar de pen Ond-zendeling J. Ritsema overleden. Woensdag 21 Juni 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Carillon verdringt muziek. Vroeger speelde de muziekver eniging „Veere's Genoegen" re gelmatig op de tent. Na de oorlog werd door de leden een nieuwe tent gezet met alle inspanning daaraan verbonden. Met veel moeite werd de muziekvereniging weer opgebouwd. Sinds echter het stadhuis weer een carillon heeft en Jan Kwist zijn tonen rondspreidt over het oude stadje komt de muziek op de achter grond. Vooral nu het seizoenpro gramma regelmatig carillonbe speling vermeldt. Het gevolg hier van is, dat elke Zaterdagavond van 8 tot 9 uur geen muziek mag worden gespeeld door de vereni ging. Ervoor is te vroeg en erna heeft ook vele bezwaren. Zater dag trok men daarom naar het gehucht Zanddijk. Hiermede ne men echter de donateurs geen ge noegen en trekken zich terug. Het is naar hun smaak teveel ca rillon dat de klok slaat. Zowel muzikanten als donateurs zijn nu ontstemd doch dè burgemeester geeft de voorkeur aan zijn nieu we carillon en wil de uren niet wijzigen voor een keer in de maand, zoals vroeger werd aange houden voor de muziek. Het ge volg hiervan zal dan ook wel zijn, dat de muziek, die toch reeds met moeite instand kan worden ge houden ter ziele zal gaan. Algemene Ledenvergadering Veilingver. Walcheren. Morgenochtend om 9 uur zal in de eilingzaal van de Coöp. eilingver. „Walcheren" te Mid delburg een algemene ledenver gadering worde.i gehouden. Aan de orde komen o.m. de jaaroverzichten van directeur en secretaris, alsmede de balans en exploi tat ie-rekeningen. MIDDELBURG. Tyilrede prof. G. Wisse. I'rof. G. Wisse hoopt Don derdagavond in de Gasthuiskerk een tijürede te houden over het onderwerp: „De weg naar God terug, eer het wereldonweer losoarst". Directrice van do Industrie- en Huishoudschool. Het bestuur van de Industrie- en Huishoudschool aan het Mo lenwater te Middelburg heeft besloten om aan de tegenwoor dige directrice mej. M. J. H. Bo mer met ingang van 1 Sept. a.s. eervol ontslag te verlenen we gens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Tot di rectrice werd in haar plaats met ingang van die datum benoemd (behoudens goedkeuring van het Ministerie van O., K. en W.), mej. J. M. Stolk, thans waarn. directrice pan de Vakschool voor Meisjes te Naaldwijk. Mej. Stolk is o.a. in het bezit van de middelbare acte voor de naaldvakken en interesseert zich zeer voor de onderwijsvernieu wing. Bovendien doet ze veel aan jeugdwerk. Het Schoolmuseum. Woensdag 28 Juni zal de alge mene vergadering worden ge houden van de Ver. Schoolmu seum te Middelburg. In de morgenvergadering zal de heer H. Pieters, wnd. biblio thecaris van de Provinciale Bi bliotheek spreken over: „Onze Provincie ais bron voor het ge schiedenisonderwijs". 's Middags houdt de heer J. Peeters, Inspecteur-Generaal van het onderwijs in België, een lezing, waarin hij het lager on derwijs in zijn land zal belich ten. Het Schoolmuseum is sinds Januari van dit jaar onderge bracht in twee lokalen van de school aan de Nieuwe Haven. Geregeld komen er in het schoolmuseum nieuwe uitgaven en herdrukken binn; n, die dan per leervak in alfabetische volg orde van de schrijvers worden opgeborgen. Ook is de leestafel weer aanwezig, waarop verschil lende periodieken op onderwijs gebied ter lezing en bestudering liggen. Het aantal leden is ge stegen van 332 tot 355. Het schoolmuseum krijgt sub sidie van 42 gemeentebesturen, 25 schoolbesturen en 3 vereni gingen. Aan de Zeeuwse gemeenten, die nog niet subsidieerden werd een verzoek gericht om een bij drage. Van een dertigtal werd gun stig bericht ontvangen, 15 wei gerden een subsidie en 40 ge meenten bleven elk antwoord schuldig. Het bezoek aan het Schoolmuseum gaat geregeld door. Dit jaar, zo besluit de secretaris, de heer C. Roelands, zijn jaarverslag, zijn we weer een flinke stap in de goede rich ting gevorderd. Nog is de be huizing niet ruim, maar ze is de vereniging waardig. MIDDELBURG. Geref. Vereniging voor Drank bestrijding. Zaterdagmiddag vergaderde de afd. Middelburg van de Geref. Ver. voor Drankbestrij ding o.l.v. de heer G. M. Feij. De voorzitter stelde in zijn openingswoord de vraag: Zullen we het maar opgeven? Deze vraag rijst wel eens, gezien de moeilijkheden in de vereniging betreffende het al of niet samen werken met niet-christelijke organisaties en de weinige medewerking van de Gerefor meerde mensen. Besproken werd het voorstel- Scheveningen voor de a.s. ver gadering in Utrecht. Op een volgende vergadering in Juli zal over de afvaardiging worden gesproken. Bij de Blauwe-Week-aetie wa ren de leden zeer actief. Ook het werven van donateurs voor de Geref. vereniging gaf resul taten. De heer Boon eindigde met dankgebed. GOES. VV. de Jonge gedecoreerd. Onder de 204 personen, die Maandag door Prins Bernhard rijn geridderd bevond zich de Goesenaar VV. de Jonge, wonende a. d. Opril Grote Markt. Hem werd het Bronzen kruis opgespeld voor zijn moedig gedrag tijdens zijn verblijf in Indonesië. Met een patrouille werd hy op Oost Java in hinderlaag gelokt door een groep terroristen. Zonder het ge vaar te duchten heeft hij, vrijwel ongedekt zijn machinegeweer be diend en de terroristen verslagen en zodoende het leven van zijn kameraden gered. Bezoek Philips Harmonie. Het bestuur van de Harmonie „Euphonia" heeft onderhandelin gen aangeknoopt met de Philips Harmonie te Eindhoven, teneinde deze in de na-zomer uit te nodi gen voor een bezoek aan Goes, waarbij dan tevens een concert zal worden gegeven. Het concert zal drie uur duren en uit drie ge deelten bestaan, nl. één van klas sieke muziek, één van lichte mu ziek en één uur marsmuziek. Een moeilijkheid is echter de 100 man van deze grote harmonie onder dak te brengen. Huisvesting leraren R.K. H.B.S. Naar wij vernemen zullen de paters-leraren van de te stichten R.K. H.B.S. alhier gehuisvest worden in een herenhuis aan het Ravelijn de Grenadier. OVEZANDE. Schuttersconcours. Ter gelegenheid van het feit, dat twee schutters jublileerden, (J. de Baar was 50 jaar en C. Priem, 40 jaar lid van de socië teit „Willem Teil"), werd een ju- bileumconcours gehouden. Hieraan namen 111 schutters deel uit 20 verschillende sociëtei ten. De uitslag is als volgt: Hoog vogel, F. Claims Edele Handboog, Oudelande; le zijvogel, P. Boon man, Jacoba van Beieren, Goes; 2e zijvogel, P. van Kampen, De Vriezen, Graauw; le bovenkal, P. de Baar, De Vriezen, Graauw; 2e bovenkal, J. Rijk, Concordia, 's-Heerenhoek; le onderkal, C. Westelijk, Zeelandia, Ovezande; 2e onderkal, L. Goossen, Zelzaete (België); le klep, H. Driedijk, Doel naar Hog r, VVolphaartsdijk; 2e klep, Jac. Vermeule, St. Sebas- tiaan, Heinkenszand; 3e klep, P. de Baar, De Vriezen, Graauw; 4e klep, Jac. Smallegange, Zorgvliet, Ellewoutsdijk; 5e klep, J. Boon man, Concordia, 's-Heerenhoek. De meeste kleine vogels werden afgeschoten door H. Driedijk, Doel naar Hoger, Wolphaartsdijk, opvolger was J. F. Ateijaard, De Vriezen, Graauw. M ELLS KERKE. Veekeuring. Stieren le pr. Frans 79 3/10 pnt, le pr. Henk 77,6 pnt., bei den eigendom van de stierenver. „Verbetering zij ons doel"; 2e pr. Theun 74 p., eig. A. de Vis ser. Koeien: Koos, 79 p., L. Mat- thijsse; Corrie, 78 p., A. Krijger; Willie, 77 p., P. Wisse; Starre, 77% p., J. de Boogaard; Leida, 77 p., A. Maljaars; Marijke, 77 p., J. S. Matthijsse; Lin, 77 p., Js. Boogaard; Marijke, 76 p., Jac. Huissoon; Juliana, 76 p., Joos Koene; Keieren, 38/79 p., L. Matthijsse; Irene 78% p., J, G. Matthijsse; Dora, 78 p., P. de Korte; Sul, 77 p., L. Matthijsse; Marijke, 77 p., J. Wisse; Griete 14, 76% p., Gebr. Wisse; Irene 76% p., W. de Visser; Agata, 76 p., J. G. Matthijsse; Cathrien, 76 p., Joos Koene; Sjaake, 76 p., Joos Koene. Kalfkoeien le groep: Betsie, 80 p., J. Wisse Jz.; Juliana, 79 p., A. Houterman; Jet, 78% p., A. de Visser; Bles, 78 p., A. Melse; Juffrouw, 78 p., J. Huissoon; Marie 9, 78 p., J. Riemens; Stare, 77% p., J. Geertse; Reina, 77 p Johs. Pleite; Moor, 76% p., Johs. Pleite; Moor, 76% p., A. Melse. Kalfkoeien 2e groep: Bontje, 78% p., L. Matthijsse; Lena, 78% p., W. de Visser; Jopie, 78 p., A. Maljaars; Grietje 3, 77 p., Gebr. Wisse; Irene, 77 p., P. de Korte; Trui, 77 p., A. de Visser; Nellie, 76% p., A. Maljaars; Emma, 76 p., A. de Korte; Irene, 75 p., A. Houterman. 3e kalfkoeien: Juliana, 79 p., A. de Korte; Marijke, 79 p., J. Maljaars; Aafke II, 78% p., Johs. Matthijsse; Sofia, 78% p., Gebr. Wisse; Leemke, 78 p., Gebr. Wisse; Klarre, 77 p., Punten; Janne, 77 p., A. Melse; Rika, 77 p., W. de Visser; Boerrine, 77 p., J. Geertse; Berta, 76% p., Gebr. Wisse. 4e kalfkoeien: Betsie, 79 p. Johs. Pleijte; Grietje, 79 p., L Matthijsse; Bontje, 78% p., A. Krijger; Riekke, 78 p., Jan Rie mens. Oudere koeien: Platske II, 82 p., Joh. Matthijsse; Sul, 81% p.. J. de Boogaard; Sul, 81 p., P. Wisse, Wz.; Bles, 80 p., A. J. Huijsman; Nellie, 79 p., P. Wisse Wz.; Lena, 78% p., Jan Wisse; Willie, 78 p., Jan Wisse; Armke, 77% p., Jan Wisse; Jacoba, 76 p., Joos Koene. Kalfvaarzen: 1. Jette, Joos Boogaard; 2. Dora, Joos Koene; 3. Mina, Js. Matthijsse. Jonge vaarzen: 1. Janneke, A. de Visser. Door vele ingezetenen werden prijzen beschikbaar gesteld. Er waren 68 stuks vee aangevoerd. ZIERIKZEE. De raad vergadert op 23 Juli a.s. Vrijdagavond 23 Juli a.s. om 8 uur vergadert de gemeenteraad. Aan de orde komen o.m. de be noeming van een commissie van toezicht op het M.O. en de aan vulling van de sportparkcommis sie. Drs L. A. Versteege heeft ontslag gevraagd als leraar aan het gem. Gymnasium en B. c W. stellen voor dit ontslag eervol te verlenen. Voorts zjjn er enkele verzoeken van dhr Uljl voor de verpachting van aangewonnen grond a. d. Ronde Weel en van de heer C. Berrevoets voor verpachting van grasgewas aan de Hoeveweg. Aan de orde komen verder: de wijziging verordening keurings rechten en de wijziging Jaarwed de en loonregeling der gemeente BRUINISSE. Tweedaagse reis van landbouwers De leden der landbouwver. maakten en reis per touringcar door Nederland. De eerste dag ging het naar Leeuwarden. O.m. wc d door de Noord Oostpolder gereden, waa: enige tijd werd ver toefd op het bedrijf van de Brui- nisser pionier Jac. Jonker Bz. Ook Urk werd niet vergeten. OOSTERLAND. Nieuw kerkorgel. In de Geref. Kerk werd Zon dag j.l. een nieuw kerkorgel in gebruik genomen, geleverd door de Fa. Spiering uit Dordrecht. SINT MAARTENSDIJK. In de sloot. Op dezelfde plaats waar j.L Zaterdag de wagen met paar den wegzakte, is Maandagoch tend een landbouwwagen van de heer G. Geluk in de sloot terechtgekomen. De wagen die getrokken werd door een tractor, raakte boven de duiker los en kiepte in de sloot. Twee personen, die er boven op zaten, konden er nog juist bijtijds afspringen. ST. ANNALAND. Zendingsavond. Zaterdag hield de Ring Tholen de zevende zendingsavond t.b.v, de Ger. Zendingsbond o.l.v. ds R. C. van Putten te Oud-Vossemeer. Er was zeer weinig belangstel ling. Ds J. Batelaan, director van de G.Z.B. te Utrecht hield een refe raat over: „Is er nog toekomst voor de zending op Celebes?" Na vele jaren zending buigt nog 60 a 70 zich voor afgoden van steen. De adat speelt een grote rob Het terrein der Chr. Geref zen ding, dat grenst aan dat van de G.Z.B., is thans zeer zwaar ge troffen. Allen zouden geëvacueerd worden, ook de zendelingen van de G.Z.B. Gelukkig is er, volgens berichten, die tot nog toe binnen gekomen zijn, nog niets gebeurd. Dr Batelaan eindigde met op te wekken tot bidden^ en offeren, want het zendingswerk zal en moet doorgaan Ds G. Enkelaar, Ned. Herv. pre dikant te Stavenisse sprak na de pauze over: „Vogels van diverse pluimage". Als uitgangspunt had hij genomen Psalm 87 4, een zen dingslied, waarin wordt gezegd, hoe vogels van diverse pluimage nestelen in de ene cederboom: Christus. Spr. eindigde met allen op te wekken de arbeid van de Ger. zendingsbond te steunen. Ds van Putten eindigde met ge bed. OOSTBURG. Schoolwandeltocht een succes. Het was Zaterdagmiddag tegen half zes een hele drukte op het H.B.S. sportterrein, toen de schoolwandelaars moesten star ten. 180 deelnemers kwamen ten aanschouwe van vele belangstel lenden, o.w. de burgemeester, mr. K. Hoekzema, bijeen om te begin nen aan de wandeltocht, uitge schreven door de schoolsportcom missie. Er waren groepen uit Breskens, Retranchement, Cad- zand, Zuidzande en Oostburg. El ke deelnemer kreeg een mooi di ploma, evenals elke school. De medailles, de eerste door de ge meente beschikbaar gesteld, gin gen naar de O.L.S. Cadzand, O.L.S. Oostburg, Chr. Lagere School Oostburg en O.L.S. Bres kens. De burgemeester reikte de prijzen uit. Nu rest nog de athletiek voor deze actieve schoolsportcommis sie. De deelnemers van de avond vierdaagse kwamen gelijktijdig in Oostburg aan, voorafgegaan door de Oostburgse Harmonie, die de gezamenlijke avondvier daagse wandelaars en de school wandelaars een muzikale in tocht bereidde. Op het voetbal veld van de R.H.B.S. spraken de heer Lastdrager en de Burge meester van Oostburg, mr K. Hoekzema, waarderende woor den over deze wel geslaagde wandeltocht en avondvierdaagse. Aan de deelnemers van de laat ste werd een herinnerings- medaile aangeboden. De jeug dige wandelaars kregen een diploma. Excursie. Maandagmorgen vertrokken de leerlingen van de Rijkslandbouw- wintersehool te Schoondijke on der leiding van de directeur, de heer L. v. Dijk naar Limburg, waar ze gedurende vijf dagen de gasten zullen zijn van leden der landbouworganisaties. AXEL. Turndemonstrat-ies. Te Axel werden turn- en gym- nastiek-demonstraties gehouden, waaraan werd deelgenomen door S.V. „Moerbeke" uit België „T.H.O.R." uit Sas van Gent en „Olympia" uit Axel. Na een rondwandeling door de gemeente met vlaggen en tam boers en hoornblazers aan de kop van de stoet, trok men naar het V.V.Z.F.-terrein. Uitgevoerd werden: vrije- en rhythmische oefeningen, dans- motieven door dames, ring-oefe- ningen, paardspringen, brug-oefe- ningen door heren, grond-gym- nastiek, enz. Het geringe aantal toeschou wers heeft van het uitgebreide programma zeker genoten, daar de afwerking uitstekend was. Het slotnummer, het „Slaven-ballet", uitgevoerd door S.V. „Moerbeke" was het hoogtepunt van het pro gramma. De collecte voor de reclasse- ringsarbeid te St.-Laurens bracht f 39.56 op. De collecte ten bate van de reclassering heeft te Ovezande opgebracht f 18.23. De collecte voor de reclasse ring heeft te Grijpskerke opge bracht f25.19. Het Muziekgezelschap Oos- terlandsfanfare te Oosterland gaf Zaterdagavond zijn tweede zomeravondconcert. De beide oud-militairen, de heren I. A. Goudzwaard en P. M. Meerman uit Oosterland, slaagden 'te Bergen op Zoom met lof voor het diploma Alge mene Ontwikkeling. De Muziekvereniging „Excel sior" te Kloetinge gaf Zaterdag avond een concert in de tent op het Kerkplein voor matige belangstelling. Geslaagd voor de acte L.O. mej. C. Moerdijk te Bath, leer linge van de Chr. Kweekschool te Krabbendijke. Benoemd aan de Chr. school te Oosterland als hoofd de heer P. van Dijk uit Rotterdam en als tweede kracht de heer J. W. Quist te Tholen m.i.v. I Sep tember a.s. De reisvereniging te A. J. Polder maakte een tocht naar de Veluwe. Op de terugreis werd „Rotterdam Ahoy" bezocht. De collecte voor het Rode Kruis heeft te Krabbendijke op gebracht f 508.40. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leiden (vac.-W. H. Kelder), J. Groot te Bergent- heim; te Muiden, W. L. Mulder te Maartensdijk; te Brunssum, S. W. de Vries te Hengelo (O.); te Breukelen, H. Onstein te Le- mele; te Haaften, J. C. Stelwa gen te Wezep. Bedankt voor Huizen (N.-H.), J. C. Stelwagen te Wezep; voor Hoevelaken, Waddinxveen en Bennekom, N. Kleermaker te Genemuiden; voor Groot-Am- mers, J. T. Doornenbal te Oene. Geref. Kerken. Tweetal te Scheveningen (6e pr.pl.), S. R. Smilde te Delft en M. Wilschut te Hilversum. Beroepen te Midwolda, E. J. Duursema te Westerembden. Aangenomen naar Rotterdam voor de miss. dienst, A. de Bruin te Driebergen. Bedankt voor Beetgum, C. W. Thijs te Geesteren-Gelselaar. Ds C. H. Appelo te Drie bergen is door zijn kerkeraad voor de tijd van één jaar uitge leend aan de kerk van Curasao voor de arbeid op Aruba. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Bedankt voor Driesum-Wou- terswoude, J. Kamphuis te Fer- werd. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Apeldoorn (2e pr.pl.), P. M. Jonker, legerpr. te Almelo en J. Tamminga te En schede. Bedankt voor Zwijndrecht, A. Gruppen te Biezelinge; voor Kampen, M. Holtrop te Haar lem (C.) Geref. Gemeenten. Beroepen te Dordrecht, W. C. Lamain te Grand-Rapids. Nieuwe predikantsplaats. De kerkeraad van de Geref. Kerk te Den Haag-West heeft besloten tot de vestiging van een negende predikantsplaats. Organistenvereniging Geref. Gemeenten. Te Dordrecht werd opgericht de Organistenvereniging voor Geref. Gemeenten. In een ver gadering, die gehouden werd onder auspiciën van de oprich tingscommissie, werd een korte uiteenzetting gegeven van doel en plannen der vereniging. Het doel bestaat uit het behartigen en bevorderen der belangen van zang en spel in de eredienst de zer kerken en wel door: Ie. ge zamenlijk overleg het orgelspel in de eredienst dezer kerken in goede banen te leiden, door het houden van afdelingsvergade ringen; 2e. het instellen van een commissie ter beoordeling naar geschiktheid voor organist, zulks op verzoek en in overleg met de kerkeraden; 3e. het geven van advies bij de bouw en restau ratie van orgels in deze kerken. Na bespreking werden statu ten en reglement goedgekeurd en de vereniging plechtig geïn stitueerd. Hierna werd een hoofdbestuur gekozen bestaande uit de heren C. Burger, Tholen; H. den Otter (secr. Paulusweg 28), H. I. Ambacht; J. v. d. Wege, Terneuzen; J. Minder- houd, Meliskerke en A. C. de Graaf, Goes. Congres Calv. Studenten beweging. Het 28e congres van de Calvi nistische Studentenbeweging zal van 1015 Juli a.s. in het Con ferentie-oord van de Ned. Zen dingsraad te Lunteren worden gehouden. Als congresvoorzitter treedt op ds F. H. von Meyeiifeldt, Geref. predikant te Noordwijk-B. en als kampcom mandant dr H. A. v. Rieosen. Als referenten zullen optreden de heren prof. dr W. H. Gispen van Amsterdam, met het onder werp: „Hoe lezen wij de Bij bel?"; prof. dr K. Schilder van Kampen, onderwerp: „Wat is confessioneel-Gereformeerd? J. Schouten, lid der Tweede Ka mer, te Rotterdam, onderwerp: .Onze roeping tegenover de Overheid" en ds F. G. v. Teylin- gen, Geref. predikant te Am sterdam, onderwerp: „Christe lijke wetenschapsbeoefening" Als leiders van de discussie kringen op het gebied van me dicijnen, het sociale leven en de kunst werden aangezocht de heren dr A. Pieron, ds de Goede en D. W. L. Milo. De bijbellezin gen worden verzorgd door de heer A. Kuiper van Huis ter Heide met als thema: „God be waart Zijn volk". Te Goes, waar hij de laatste tijd woonachtig was, is na korte ongesteldheid overleden, de heer J. Ritsema, oud-zendeling. De heer Ritsema ontving zijn opleiding in Duitsland en daar na aan de Zendingsschool te Rotterdam. Nadat hij gedurende 26 jaren als zendeling had ge arbeid, o.a. op Celebes, kwam hij in 1939 met verlof. Het uit breken van de oorlog in 1940 was oorzaak, dat hij niet naar zijn arbeidsveld kon terugkeren. Na de bevrijding werd hy om gezondheidsredenen afgekeurd. De laatste jaren was hij woon achtig in Zeeland Middelburg en Goes waar hij voortdurend werkzaam was ter bevordering van de zendingsactie. De overledene, die de 66-jarige leeftijd bereikte, was Zondag j.l. nog aanwezig bij de bevestiging van dr A. Th. van Leeuwen. Ir Van Soest naar Amerika. Naar wij vernemen zal ir W. van Soest, Rijkstuinbouwconsu- lent voor Zeeland, op 20 Augus tus a.s. voor een verblijf van on geveer drie maanden scheep gaan naar Amerika. Gelijk met de heer Van Soest zullen vertrekken de heren ir A. W. van de Plassche, directeur van de Tuinbouw te 's-Gravenhage, en de heer Paar- dekoper, directeur van het Cen traal Bureau van Tuinbouwveilin gen. Deze uitzending geschiedt in het kader van de E.C.A.-hulp aan Nederland. Het voornaamste punt van onderzoek In Amerika zal zijn de afzet van fruit, in het bij zonder het sorteren en de ver pakking. Staatssecretaris van Oorlog opent oorlogsmuseum te Middelburg. Naar wij vernemen zal de Staatssecretaris van Oorlog, mr Fockema Andreae, de opening verrichten van het Zeeuws Oor logsmuseum, Zaterdagmiddag om twee uur in de Vleeshal van het Gothische Raadhuis te Middel burg. Merkwaardige tewaterlatingen te Middelburg. Gisteren hebben te Middelburg enkele merkwaardige tewaterla tingen plaats gehad, die in ver band stonden met de baggerwerk- zaamheden, die binnen enkele da gen in de vest zullen beginnen. Aan de Loskade kwam een drie tal baggerschuiten aan, alsmede een gedemonteerde baggermolen. Met een kraan werden de schui ten één voor één op een grote vrachtauto geladen, waarna ze tegenover Modderoord aan de Noordsingel te water werden ge laten. De baggerschuiten leverden weinig moeilijkheden op, doch de baggermolen bleek niet eenvoudig hanteerbaar. Na veel moeite ge lukte het de zaak veilig en wel in het water te krijgen. De bagger uit de vesten zal via een buislei ding naar Modderoord worden gevoerd. Blikseminslag te Krabbendijke. Gisteravond half acht is bij de heer J. D. Vergouwe te Krabben dijke de bliksem ingeslagen. Door de schoorsteen geraakte het he melvuur op de zolder en zette daar een bed in lichterlaaie. Door het kordate optreden van de schoonzoon, de heer Dees, die met hulp van de buren het vuur wist te doven, kon men erger voorkomen. Van de woning was voorts een raamkozijn stuk ge slagen. ST ANNALAND. Veiling van 19 Juni: Aardappelen: Eerstelin gen gewone 21; Doré gewone 20,97; Eerr'ëlingen drielingen 18,52; Doré drielingen 18,56; Eer stelingen kriel 9,96. Aanv. 25 ton. Geen subsidie voor de Stichting Lager Nijver heidsonderwijs. Door de Stichting Lager Nij verheidsonderwijs in het bisdom Breda en 's Hertogenbosch is een verzoek gericht aan de Prov. Staten om subsidie te verlenen. Ged. Staten stellen echter voor deze subsidie niet te verlenen. Zy gaan er van uit, dat de be hoeftepeiling en eventuele be vordering van het oprichten van scholen voor lager nijverheids onderwijs in Zeeland kan ge schieden door het E.T.I. en door de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk. Voor de bevordering van het geestelijk welzijn der bevolking, welke in dit verband iü R.K. zin dient te worden opgevat, menen Ged. Staten, dat het Zeeuws Katholiek Centrum voor Maatschappelijk en Cultureel Werk competent is te achten. Subsidiëring van de Stichting L.N.O. is dan ook overbodig. VEEMARKT ROTTERDAM. (Van Dinsdag.) Aanvoer in totdal 3533. Vette koeien en ossen 700, Gebruiksvee 579, Graskalveren 251, Nuchtere kalveren 93, Varkens 164, Big gen 477, Paarden 173, Veulens 23, Schapen of lammeren 66, Weide/zuiglammeren 154, Bok ken of geiten 53. Vette koeien 2.652.75, 2.45 2.65, 2.152.45, Graskalveren 3.20, 2.20, 1.50, Nuchtere kalve ren 50, 46, 42, Biggen 40, 35, 30, Slachtpaarden 1.80, 1.70, 1.50, Schapen 85, 70, 50, Weide/zuig lammeren 45, 35, 30, Kalfkoeien 9.50, 8.50, 7.50, Melkkoeien id., Vare koeien 6.85, 6.00, 5.25, Vaarzen 7.00, 6.00, 4.50, Pinken 5.50, 4.50, 3.75. Auto's op de boot Vlissingeu Breskens. De heer A. de Jager Tolhoek te Goes sehryft ons: Verleden week by een cfertocht met een grote boot Vlissingen- Breskens werd ik door de auto geleider met een grote luxe ford naar een zygang gedirigeerd. Bij het inrijden van die smalle zij gang kreeg ik een flinke deuk in 't voorspatbord; ook één van myn medewerkers, die goed kan ryden heeft kortgeleden met dezelfde auto een zelfde ongeluk gehad Oorzaak m.i.z. te weinig ruimte voor dergelijke wagens. Nu heb ik de autogeleider daar mee in kennis gesteld, inzonder heid omdat in het middenvak nog veel ruimte onbezet was en hem gevraagd waarom dergelijke gro te wagens niet op het middenvak van de boot worden geplaatst Het antwoord luidde: omdat hij niet weet wat er aan de wal aan grote en kleine wagens voor de Doot gereed staat. Nu er toch weer voor de auto betaald moet worden zou onder getekende en wellicht anderen met hem het gewenst achten, dat de autogeleider op de hoogte wordt gebracht met het aantal auto's dat er ongeveer voor de reis is, zodat hy dan de zaak kan overzien; en onaangenaamheden voorkomen worden. Wy' worden aan de wal naar de kaartjes gecontroleerd; m.i. kan de controleur gemakkelijk even doorgeven hoeveel grote en kleine wagens aanwezig zijn, zo dat men met enig overleg met een ongeschonden auto de over tocht kan maken. Ik hoop, dat door bevoegden met deze billijke wensen rekening zal worden gehouden. Sportnieuws VEERE—ZEELANDIA S1. De spannende strijd tussen de twee koplopers uit de zomer avond-competitie is op 'n Zeelan dia overwinning uitgedraaid, doordat Veere nonchalant speel de en de keeper niet bepaald zijn dag had. Nadat Zeelandia goed koop aan een 31 voorsprong was gekomen met de rust, maak te Veere spoedig gelijk en per mitteerde zich zelfs de weelde om twee penaltys te missen. Zee landia maakte toen de winnende goal en nam de puntjes mee naar huis. VLISSINGEN—VEERE 1—6. Het gipg Veere Zaterdagavond in Vlissingen beter af dan daags tevoren. Nadat Vlissingen het eerste punt had gemaakt en Veere tegen de rust de gelijkmaker in het net deponeerde, kwam Vlis singen er niet meer aan te pas. Met een 61 overwinning gingen de Veerenaren terug naar huis. terug naar huis. V eilingsberichten MIDDELBURG. Veiling van 19 Juni: Bloemkool A 2034, id. B 12—19, id. C 8—12, id. D 8, Komkommers A 1728, id. B 1627, id. C 1418, Boskroot 6—10, Sla 23, Andijvie 520, Tuinbonen 1218, Waspeen 26 38, Bospeen 1540, Dubb. Princ. 901,02, Stamsnijbonen 6784, Postelein 2835, Spits kool 8—10, Doppers 3644, Poot- ui 616, Rabarber 612, Aard appels grote 1724, id. drielin gen 1619, id. kriel 618, Aard beien 5982, Tomaten 8593, Perziken 37. GOES. Veiling van 20 Juni: Kruisbessen 53,5054,20, Aard beien voor het vat 63,30, alles per 100 kg.; Aardbeien 4561, Early Rivers 61-80, Luikenaars 27—34, alles per 100 kg.; Bloem kool A 13—23, id. B 10—15, Komkommers A 2022, id. B 15—20, id. C 9—15, Kropsla 2, alles per 100 stuks; Doperwten 19—38, Peulen 31—62, Snijbo nen 6385, Dubb. Princesse- bonen 113133, Rabarber 10 11, Groenekool 510, Tuinbo nen 1015, Aardappelen 2024, drielingen 1619, kriel 1213, alles per 100 kg.; Kroten 68, Wortelen 1528, Uien 24, alles per 100 bos. GOES. Eierveiling van 20 Juni: Grote kipeieren 10, vuil- schalige 8, poelje-eieren 8, eend eieren 7, kalkoeneieren 12, gan zeneieren 15. KAPELLE. Veiling van' 19 Juni: Kruisbessen 53,40- -53,70 per 100 kg.; Earley Rivers 19 Vroege Witte 548, Water loo 3251, Aardbeien 4586, Doperwten 34, Peulen 46, Aard appelen 1127, alles per kg.; Bloemkool 8—18, Kropsla 2 2%, Komkommers 917, alles per stuk; Bospeen 12—14, Sel- dery 5%, Kroten 13—15, alles per bos; Frambozen 32 per doos. KRABBENDIJKE. Veiling van 19 Juni: Kruisbessen 50,10, Aardbeien: Jucunda 60, Madam Moutot 51,3073, alles per 100 kg. ZIERIKZEE. Veiling van 19 Juni: Princessebonen 112120, Snijbonen 82, Doperwten 3342, Asperges 5070, Spitskool 9, Postelein 412, Peulen 4751, Tuinbonen 1822, Rabarber 6 10, Aardbeien 3552, Aardap pelen 2530, id. drielingen 15 18, alles per 100 kg.; Bloemkool 6,5019, Bospeen 522, Krop sla 1,602, Komkommers 22 27, Kroten 210, Sjalotten 2, Perziken 511, alles per 109 stuks en bos. THOLEN. Veiling van 20 Juni: Aadrappelen: bonken 24.21 24,87, gewone 21,2321,93, po ters 19,56—19,61, kriel 9,53—11, voer 4,504,77. Alles per 100 kg. Aanvoer 44.000 kg. ST. MAARTENSDIJK. Vei ling: Eerstelingen 1 20,2420,46, id. II 18, id. afw. 15,40, id. bon ken 23,50, id. drielingen 18, id. kriel 6, id. Eigenheimers 17, Aardbeien 45, alles per 100 kg. Aanvoer 17.500 kg. Wat brengt de Radio? Donderdag 22 Juni 1950. H1LV. I (40- M.): KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. y.35 Gram. 9.40 Schoolradio. NC RV. 10.00 Gram. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Orgel. KRO 11.00 Voor de zieken. 11,45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 1—03 Lunchconcert 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Pianorecital. NCRV 14.00 Cantate. 14.35 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Vocaal kwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Piano duo. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Mandolinemuziek. 18.25 Land- en tuinbouwpraatjz. 18.40 Gram. 18.55 „Een goed woord voor een goede zaak". 19.00 Nws. 19.15 Voor postzegelverzamelaars. 19.30 Gram. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.45 Causerie. 21.00 Gram. 21.15 Gev. progr. 21.45 Reportage. 22.15 Bui tenlands overzicht. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Pianorecital. 23.40 ■24.00 Gram. HILV. II (298 M.)AVRO 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. VPRO 7.50 Dagope ning. AVRO 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Musette-orkest. 10.50 Voor de kinderen. 11.CO Gram. 11.45 Cau serie. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 In het spion netje. 12.38 Cowboy-liedjes. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en zang.. 13.45 „U kunt het geloven ot niet". 13.50 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Kamermuziek. 15.00 Voor de rieken; 16.00 Gev. progr. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws 18.15 Sport. 18.30 Voor de strijd krachten. 19.00 Theater-orkest. 19.30 Radio-volksmuziekschool. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Philh. orkest en solist. 20.50 Klankbeeld. 21.23 Philh. orkest en solist. 22.05 Causerie. 22.25 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.2024.00 Zuid-Ameri kaanse muziek. Officiële Publicatiën Hinderwet- B. en W. van Middelburg, brengen ter openbare kennis dat zij hun beslissing op het verzoek van J. Ph. Salomé om ver gunning ingevolge de Hinderwet voor perceel Langeviele 19 sectie D no. 2600 i lebben verdaagd. Waterstanden Keulen 2.01 (plus 0.04); Ruhrort 0.04 (plus 0.03)Lobith 9.91 (0)Nijmegen 7.70 (plus 0.Ö6)Arnhem 7.75 (plus 0.01) Eefde 2.81 (plus 0.03)Deventer 1.93 (plus 0.04)Borgharen 39.57 0.01)Belfeld 20.82 (plus 0.01); Grave 3.71 (—1.51); Lith 0.03 (-0.10); Vreeswijk 0.36 (-0.01). SCHEEPSTIJDINGEN PASSAGIERS- EN TROEPENSCHEPEN OP INDONESIË. ALCINOUS, A'dam-Indonesië, 20 te Aden. AMAPOORA (burgers), Djakarta- A'dam, pass. 19 Kp. Tenez. BORNEO Djakarta-A'dam, pass. 20 Algiers. DOR SETSHIRE (burgers), Djakarta-A'dam, 19 100 m. O. Malta. GEN. J. H. MC RAE, Djakarta-R'dara, pass. 19 Kp. Tenez. HELLENIC PRINCE (tr.), Djakarta- A'dam, pass. 19 Ouessant. JAVA, Soera- baja-A'dam, 20 van Port Said. ORANJE, Djakarta-A'dam, 19 van Suez naar Port Said. PHRONTIS, Balikpapan-A'dam, pass. 19 Maladiven. TOSAR1, R'dam-Dja- karta, 19 bij Str. Messina. Amsterdanische Effectenbeurs. T.N.I.-officieren worden in Nederland opgeleid. Binnenkort zal een aantal of ficieren van de weermacht der R.I.S. naar Nederland gaan, ten einde in Breda en Willemsoord een militaire opleiding te ontvan gen. Grootboek Obligatiën Nederland 1948 1947 1937 Dollarlening 1917 Invest. Certif. Nederl. 1962-64 ex. Dito cum Nederland N.W.S. Spaarcertificaten Indië 1937 A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Ind. Hand. Bk. Ned. Handel Mij. A.K.U. Berghs Jurgcns v. Berkel's Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Bros Unit. Ned. I'ord Ned. Kabelfabr, Philips' Gloeil. Dito 6 cum. pref. wd. Wilton Billiton I rubr. Dito II rubr. Dordtsche Petr. DUo pref. Kon. Olie Dito onder aand. Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Ara. lijn Java China Jap. lijn Slotkoersen op 20 Juni medegedeeld door de Incasso-Band N.V., Goes. «Amsterdamsche Bank N.V. Kon. Boot Kon. Paketvrt. Ned. Sch. Unie v. Ommeren's Sv. Rott. Lloyd Stv. Mij. Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Mij. Senembah Muller Co. Amsterd. Bk. Holl. Bank Unie Cert. Javasche Bk. Herstelbk. Pr. Escompto Bank Ned. Bk. v. Z. Afr. R'damse Bank Surinaamse Bk. Twentse Bank Am. Smelting Anaconda Copp. Bethl. Steel Chrysler General Motors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Standard Brands U.S. Steel Cities Service North. Am. Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union I Tidewater Baltimore Miss. K. Texas New York Centr. Pennsylvania Canadian Pac, 100/, 100/ 98/ 98)4 m 9854 98 98 9814 99 99 100 99)4 81 «o?4 100J4 95/ 95/ 98 98 59 59)4 85 8954 145 143/ 17054 16954 312 311 iio>4 110/ 128 127 180/ 113/ 157*4 15654 156 156 19854 19954 286 285 262 232 231/ 173 173 144 142 295 212/ 210/ 243)4 244/ 264/ 265/ 268/ 268)4 268)4 267)4 460 458/ 119 12054 115/ 114/ 97 96 90*4 99 49 97/ 96 46 46 142/ 144 107. 123 122/ 110 110/ 129/ 127)4 170 162 ex. 130 130 149/ 149 122)4 124 62/ 65 96 98 32 32/ 100/ 100 119)4 119/ 100 144 143 159/ 160/ 217/ 217/ 121/ 122/ 57/ 57/ 176/ 176 165 165/ 160/ 16054 55 53/ 31/ 32 111/ 110/ 78 95/ ex. 95/ 29)4 57 37/ 37% 5/ 107)4 106% 77/ 77* 20/ 69/ 69% 46/ 45% 66/ 43/ 42% 29/ 29 10% 5/ 13/ 13% 17 17 61/ 16%

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3