Oud-Vossemeer bereidde Mevrouw Roosevelt een hartelijke ontvangst. NIEUWS Geslaagde Zomerdag N.C.L.B. te Goes. De overval op de Haagse jockeyclub. VOORSTELLEN PROVINCIALE STATEN. „Bezige Handen" te Middelburg geopend. C.B.T.B. hield uitstekend geslaagde toogdag in Axel. a Delegatie van Ambon begroette Amerikaanse gast PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De heer H. Oudekerk hield „wapenschouw". Drie van de vier daders gearresteerd. Oud-minister Gerbrandy hield een rede. SNIPPER „Nieuw-Guinea behoort onder Nederlandse souve- reiniteit te blijven.". Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bi) geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1589 WOENSDAG 21 JUNI 1950 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4.—. jjej medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Advertentieprijs 17 cent per m.m. Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Rubriek Kabouters 10 ct per woord H Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag. Zon op 4.20 u., onder 21.04 u. Maan op 11.45 u., onder Ó.25 u, Hoogwater op Donderdag 22 Junii Vlissingen: 6.32 u. 1.64 m„ 18.48 u. 1.46 m. Terneuzen: 6.56 u. 1.87 m., 19.15 u. 1.70 m. Wemeldinge: 8.03 u. 1.59 m., 20.21 u. 1.33 m. Zierikzee: 7.46 u. 1.39 m„ 19.59 u. 1.14 m. WAPPERENDE VLAGGEN EN JUICHENDE MENSEN. „Goodbye, goodbye. I am glad to see you". Dat waren de laat ste woorden, die de Tholenaars hoorden, toen de mannen van bet pontje over de Eendracht zich schrap zetten om mevronw Roo sevelt en hen die haar vergezelden, langs de l(jn naar Nieuw-Vos- mcer te trekken, waar de auto's reeds gereed stonden om het ge zelschap naar 's-Gravenhage te voeren. Een drukke, maar blijde middag was ten einde. Het kleine Oud-Vossemeer had mevrouw Roosevelt een ontvangst bereid, die in het grote Amerika niet licht vergeten zal worden. De overal wapperende vlaggen, de juichende bevolking, de hartelijke woorden en kleine geschenken zullen een herinnering blijven aan het stukje grond waar mo gelijk de stamvader van Amerika's grote president leefde. De de verwelkoming bij Thoolse brug. Tegen één uur gistermiddag kon men bij de Thoolse brug te Tho len een ongeduldig trappelende menigte schoolkinderen zien staan, die vol bewondering staar den naar de grote auto's met of ficiële persoonlijkheden, die me vrouw Roosevelt, haar zoon El liott en haar twee kleinkinderen verwelkomden. Men zag er de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin met de ambassaderaad Robert Coe, mr Huyler, directeur van liet United Nations Informa tion Service, die men chef van 't protocol zou kunnen noemen, de Commissaris der Koningin in Zeeland jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot en de Griffier der Sta ten dr B. D. H. Tellegen met hun echtgenoten en burgemeester mr A. J. v. d. Hoeven van Tholen. Even voor half twee ging er een gemompel door de rijen, de halzen rekten zich eneen kolenauto passeerde, luide toege juicht door de wel 400 schoolkin deren. Maar enkele minuten later gle den twee blauwe Kaisers tussen de mensenhaag, de deuren wer den geopend en mevrouw Roose velt, gekleed in een eenvoudig grijs mantelpak, nam de eerste ovatie op 't eiland Tholen in ont vangst. Bijzonder welkom. Na de begroeting vertrok het gezelschap naar Oud-Vossemeer dat één vlaggenzee was en waar oud en jong zich verzameld had voor het gemeentehuis, van welks pui de driekleur, de Oud-Vosse- meerse \n de Amerikaanse vlag hingen. Burgemeester mr J. J. Ver- sluys was met de gemeenteraad ter begroeting aanwezig, alsmede mr J. H. C. Heyse uit Middel burg, buitengewoon lid van de Raad van Bestuur van de Am bachtsheerlijkheid Oud-Vosse meer. Ook werd mevrouw Roosevelt begroet door een delegatie Am- bonnezen, dlo de Amerikaanse gast bloemen aanboden, daarmede een beroep doende op haar in vloed voor de hachelijke zaak van Ambon In „Huize Roosevelt' Voordat men het gemeentehuis binnenging werd het door de fa milie Jekel bewoonde „Huize Roo sevelt" bezocht, waar mevrouw Jekel de Roosevelts in de achter kamer verwelkomde. Mevrouw Jekel, in haar fraaie oude Thoolse klederdracht, toon de zich een goede gastvrouw. Ze vertelde mevrouw Roosevelt hoe zeer ze het bezoek op prijs stelde en hoeveel bewondering ze had voor haar werk voor de volkeren en in 't bijzonder voor de vrede. Door de drukte in de kamer waren de kleinkinderen Chandler en Elliott Jr wat in de verdruk king geraakt, maar al spoedig werden ze voor het voetlicht ge sleept en kregen ze van Catholijn en Mary Jekel ieder een doosje Zeeuwse boterbabbelaars. En om dat mevrouw Roosegeit en haar zoon ook niet zonder meer de deur uit mochten, schonk me vrouw Jekel haar 'n potje stroop- brokken alsmede een wolbakje en Elliott Sr een paar klompjes- En natuurlijk moesten de Ameri kaanse bezoekers hun handteke ningen in het herinneringsalbum van mevrouw Jekel zetten! Nog even werd „Huize Roose velt" bezichtigd en toen trok heel het gezeischa door de mensen- schare naar het raadhuis. Vijftig Roosevelts. Achter elkaar beklommen ze de smalle stoeptreden, mevrouw Roosevelt met de haar door bur gemeester Versluys aangeboden Uit allo (leien van Zeeland waren de leden van de Ned. Chr. Landarbeidershond met hun echtgenotes gisteren naar Goes geko men om de Zomerdag bij te wonen die in het Schuttershof was georganiseerd. Naast de ernst was er ook deze dag weer aandacht geschonken aan de ontspanning, zodat het programma er aantrek kelijk uitzag. Des morgens voerde het hoofdbestuurslid de heer A. v. d. Linde het woord. Des middags sprak de heer H. Oudekerk, secretaris-penningmeester. „Sluit de gelederen", aldus de heer v. d. Linde in zijn toe spraak. De oorlog die achter ons ligt heeft de noodzaak daarvan doen blijken. In de worsteling met de opbouw en de daarmede verbonden problemen roept men hard om eenheid. Nooit zal echter vergeten mogen worden, dat er slechts eenheid kan be staan in de naam van Jezus Christus. Als Nederland dat ver geet kan er geen toekomst meer zjjn. Elke arbeider heeft daarom een taak, aldus spr. Een taak om Gods ordinantiën tot gelding te brengen op het terrein van de arbeid. Dit is mogelijk, indien men niet vergeet, dat vele nieuwe vijanden moeten worden over wonnen. In eigen kring roept men om een nieuwe chr. vakbe weging, men is bevangen door vrees voor werkloosheid, voor overbevolking en voor oorlog. Een volk dat gelooft mag niet vrezen doch moet werken en studeren. Werken, opdat de ge lederen van het vredesleger ga- sloten worden. Uw werk is een opdracht, geen liefhebberij al dus besloot spreker. Nadat de aanwezigen het „Een vaste burgt is onze God" hadden gezongen, werd onder leiding van de heer H. Wolzak volks zang gehouden. Des middags werd de verga dering met zang van Ps. 150 1 heropend. Voordat de heer Oudekerk aan het woord kwam werd een ontspanningsprogram ma afgewerkt. Een familiecom petitie, geleid door de heer Vin gerling, werd door zes dames, die tegen zes heren optraden, glansrijk gewonnen. Voorts toon den de heren hun krachten in het touwtrekken en de dames in hindernislopen. „Ontspanning na inspanning". Dat was 25 jaar geleden niet mogelijk, zo begon de heer Oudekerk zijn toespraak welke getiteld was „Het vredesleger houdt wapenschouw". Dat het thans wel mogelijk is danken wij aan de voorvechters van die da gen die zich bewust waren van de Goddelijke kracht. Spr. hekel de de lauwheid van dit geslacht dat nauwelijks rekening houdt met het feit, dat het er om gaat dat op het terrein van de arbeid rekening gehouden wordt met de belijdenis. Het mag niet worden vergeten, dat op 25 Februari '14 de landelijke N.C.L.B. tot stand kwam en duizenden arbeiders uit armoede en dienstbaarheid el kaar de hand hebben gereikt. Wij moeten beseffen dat we een wapen bezitten, dat machtig is en dat is het geloof in God. De gro ten der aarde maken plannen, ve le plannen, doch ze zijn gedoemd te mislukken omdat het ene wa pen ontbreekt. Spreker liekelde voorts de vak bonden die onder de naam „alge meen" verzuimen hun doelstel ling te noemen, n.l. „socialistisch" en die zo de goedwiilenden lok ken. Hij wekte derhalve op, niet- en verkeerd georgani- seerden aan te moedigen tot de Chr. vakbeweging toe te treden. Nadat de heer Vingerling het slotwoord had gesproken, sprak, nadat gezongen was Ps. 89 8, de heer Oudekerk een dankwoord en wai ook deze Zomerdag weer ten einde. bloemen in de hand, voorop. Dan volgden haar zoon Elliott, de 17- jarige Chandler en de 14-jarige Elliott Jr onderdoor de laaghan gende Stars and Stripes. Even bleef een tip van de vlag hangen in Chandlers blonde haar Toen stroomde het kleine raad huis, niet berekend op een derge lijk bezoek, vol met autoriteiten en „gasten" van mevrouw Roose velt. Want op haar verzoek wa ren maar liefst een vijftigtal men sen met de naam „Roosevelt" uit alle delen van het land gekomen! In het gemeentehuis. Hier, in dit oude en uitgewoon de gemeentehuis, zou dan de offi ciële ontvangst plaats hebben. Maar, zo officieel was het eigen lijk niet, al werd er vooral door de sprekers menig zweet droppeltje gelaten! Doch dat kwam wel in de eerste plaats op rekening van de warmte, want die was „niet te harden". Daar zaten ze dan achter de tafeltjes, mevrouw Roosevelt vermoeid, El liott met een ondoorgrondelijk ge zicht, Chandler en Elliott Jr bei de peuterend'aan het doosje bab belaars, waar ze blijkbaar meer interesse voor hadden dan voor de speeches! Nooit gedacht Burgemeester Versluys vertel de, hoe hij in Januari 1937 bij de installatie van wijlen Franklin D. Roosevelt als president der Ver. Staten in dit gemeentehuis na de toenmalige Amerikaanse ambas sadeur mr Granville T. Emmet voor de Columbia Radioomroep de wens had uitgesproken, dat er een stevig contact zou komen tus sen Oud-Vossemeer en Amerika en dat vele Amerikanen zijn ge meente zouden komen bezoeken. Nooit had hij echter gedacht nog eens de echtgenote van de presi dent te mogen verwelkomen. „Eeuwen geleden ging één der voorvaderen van de grote presi dent naar Amerika om daar te zoeken naar betere mogelijkhe den, maar", zo zei mr Versluys tegen mevrouw Roosevelt, „we hopen niet, dat u de gedachte krijgt, dat die oude Roosevelt van mening was het in alle opzichten beter te. zullen krijgen in Ame rika". Namens de gemeente schonk de burgemeester mevrouw Roosevelt als klein bewijs van dankbaarheid een album met foto's van Oud- Vossemeer en een pop in Thoolse dracht. Zijn dochtertje Anna Ma rie gaf het eerste aan mevrouw Roosevelt, haar zusje Jansje het andere. Do „familieleden" Toen kwamen de „familieleden' aan de beurt. De heer A. F. van Roosevelt uit Schoondijke over handigde de Amerikaanse gast, na een hartelijke speech, een plat tegrond van Oud-Vossemeer; zijn broer, de heer F. A .van Roose velt, burgemeester van Schoon dijke, sprak in het Frans en zei er trots op te zijn, dat ze hier was gekomen. Hij hoopte, dat het be wijs van de afstamming uit Oud- Vossemeer nog eens geleverd zou worden en dankte voor de steun, die wij in de vorm van geld en kleren na de bevrijding ontvingen. Burgemeester D. C. Bouwense van St Maartensdijk, wiens echt genote een Roosevelt is, dankte voor het vele, dat wjjlen president Roosevelt heeft gedaan, waarna zijn echtgenote mevrouw Roose velt een wapen van de Roosevelts aanbood. Als laatste geschenk gaf mevrouw De Koning uit Oud- Beijerland een lang bewaard fa miliestuk: een stuk glaswerk met het wapen der Roosevelts en een inscriptie. Daarmee was het min of meer officiële deel van het bezoek ten einde en werd een koffiemaaltijd gebruikt, waarna de fotografen gelegenheid kregen de gasten te fotograferen, eerst met gemeen tebestuur, daarna met alle Roo sevelts. Middelerwijl zongen de schoolkinderen en juichte de be volking. Naar de kerk. Voor mevrouw Roosevelt om streeks half vier vertrok, bracht ze nog een bezoek aan de oude, stijlvolle Ned. Herv. Kerk, waar ds R. C. van jutten, nadat de or ganist het Largo gespeeld had, de daar bewaarde herinneringen aan de familie Roosevelt toonde: het zilveren doopbekken, de leze naar en de lichtkroon. Toen het gezelschap de kerk verliet speel de de organist het Amerikaanse volkslied. Toen was het moment van het afscheid aangebroken en onder luide toejuichingen vertrokken de Amerikaanse gasten via het veer Oud-VossemeerNieuw-Vosmeer naar 's-Gravenhage. Op de pont deelde mr Heyse mevrouw Roosevelt nog mede, dat hij haar fotocopieën zou zen den van de handtekeningen der Roosevelts, voorkomende in het oude notulenboek van de Am bachtsheerlijkheid. Zeslandenconferentie over plan-Schuman begonnen. Gedelegeerden uit Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg zijn gisteren te Parijs bijeengekomen voor de conferentie over het plan- Schuman. Schuman toonde zich in zijn openingsrede zeer hegrijpend t.o.v. de Britse houding en sprak zyn vertrouwen erin uit, dat de Brit se twijfel en bezwaren tenslotte overwonnen zullen worden, Engeland zal voortdurend van het verloop der besprekingen op de hoogte worden gehouden. Binnen enkele dagen zal een Frans ontwerpverdrag, waarin de uitwerking van het plan-Schuman is opgenomen, aan de Duitse, Ita liaanse en de Benelux-delegatie worden voorgelegd. Dit ontwerp zal de basis vormen van de con ferentie. Van de eerste nieuwe aard appelen, die op de veiling te Berlikum werden aangevoerd, is een mand vol verzonden aan Koningin Juliana. Dank zij de nauwe samenwerking tussen de recherches van Amsterdam, Den Haag en Haarlem zijn drie van de vier daders van de overval op de Jockeyclub, een speelhuis in Den Haag, ge arresteerd. Het zijn do 28-jarige vertegenwoordiger J. B„ de 23-jarige ver tegenwoordiger E, H. J. en de 22-jarige buffetchef R. de W., allen uit Amsterdam. Zij hebben reeds een volledige bekentenis afge legd. De vierde dader is nog voortvluchtig. Vermist 19-jarig meisje bracht hen aan. Zoals men zich zal herinneren werd de overval in de nacht van 20 April j.l. gepleegd. Onder be dreiging met een machinepistool, een revolver en een dolk wisten de gemaskerde lieden met enkele duizenden guldens te ontkomen. De Haagse recherche tastte aan vankelijk volkomen in het duis ter. Toevallig kwam echter de po litie op het goede spoor. De Haarlemse politie zocht namelijk naar een 19-jarig meisje, A. M. van der A. uit Haarlem, dat van huis was weggelopen. Op 15 Juni J.l. werd'zU door Haar lemse rechercheurs aangehouden. Deze politie-mensen hadden ondertussen reeds ontdekt, dat het meisje omgang had met een zekere R. de W. uit Amsterdam. Toen zij dar. sok was aangehou den, werd zij over deze de W. aan de tand gevoeld. Zij vertelde, dat de W. degene was, die de roof-, overval op een bejaarde manufac- turier in Haarlem en op twee Amsterdamse taxichauffeurs had gepleegd. Tevreden met het resul taat van dit verhoor het werd in Amsterdam afgenomen gin gen de rechercheurs in de Am sterdamse binnenstad een broodje eten. Zij waren nog aan het zoeken naar een geschikt eethuisje, toen z\j de W. pardoes tegen het lijf liepen. H\j werd ingerekend en bekende de overval op de manu- facturier en twee taxichauffeurs De Haagse politie ontdekte vervolgens, dat de W. op 15 April naar Den Haag was gekomen waar hij met mej. van der A. naai de jockeyclub is gegaan, waar zij zich onder valse naam, als lid lieten inschrijven. De W. viel nu helemaal door de mand en legde een volledige bekentenis af. Daardoor konden op 16 Juni J. B. en E. H. J. aan gehouden worden. Ook zij beken den. J. B. is een oud S.S.-er. Hij heeft nog 3V» jaar gevangenis straf te goed. Bij de overval heeft hij een min of meer leidende rol gespeeld. R. de W., E. H. J. en W. H. van der W. zijn onlangs als burgers uit Indonesië gerepa trieerd. Zij komen uit een goed milieu. Naar de vierde -man wordt, thans nog gezocht. Het meisje van der A. is onder tussen naar haar moeder terug gestuurd. Zij schijnt niet schuldig te zijn geweest aan de overval. Restauratie kerken en torens. Door het gemeentebestuur van 's-Heer Abtskerke is aan Ged. Staten verzocht om een bijdrage in de kosten voor herstel van de toren der Ned. Herv. Kerk. Eenzelfde verzoek is uitgegaan van het gemeentebestuur van St.-Maartensdijk met betrekking tot de toren van de Ned. Herv. Kerk in die gemeente. De kerk voogdij van de Ned. Herv. Ge meente te Kattendijke verzocht om een bijdrage in de kosten van herstel van de Ned. Herv. Kerk, terwijl het gemeente bestuur verzocht om subsidie voor restauratie van de bij de kerk behorende toren. De restauratie van de toren van St.-Maartensdijk zal een be drag van f 165.000.vergen. Aangezien van bovenstaande aanvragen nog niet voldoende gegevens bekend zijn, stellen Ged. Staten voor de beslissing voorlopig aan te houden. Provincie gaat f 10.000.000.lenen. In het begin van dit jaar wer den Ged. Staten gemachtigd om voor 1950 kasgeld op te nemen ten hoogste een bedrag van f 10.000.000.Naar het zich laat aanzien zal ook in 1951 de be hoefte bestaan aan de opneming van gelden, zodat Ged. Staten voorstellen om voor 1951 op nieuw 10 millioe'n te mogen opnemen. Restauratie wlndkoremnolens, Gd. Staten stellen voor om bij te dragen in de kosten van restau ratie van een tweetal wind- korenmolens, n.l. „De Koekoek" te Dreischor en de molen van de heer H. A. Verschuure tei Kruiningen. De kosten van herstel van „De Commissaris der Koningin voorkwam spoorwegongeval. Gistermiddag half zes heeft de Commissaris der Koningin In Zee land, jhr mr A. F. C. de Casembroot de Provinciale Hulsvljjtten- toonstcUing „Bezige Handen", die tot en met Zaterdag a.s. in het Schuttershof en Kunstmuseum te Middelburg wordt gehouden, of ficieel geopend. Nadat bij de binnenkomst me vrouw S. C. de Casembroot-baro- nesse v. d. Feltz door Corry Cas- tenmiller bloemen waren aange boden heette de voorzitter van de Kon. Vereniging „Uit het Volk Voor het Volk", de heer L. A. Schenk, de vele aanwezigen wel kom. Hij zei, dat het hem prettig aandeed, dat het de 85-jarige ver eniging is gelukt één van haar doelstellingen in deze tentoon stelling verwezenlijkt te zien. De heer Schenk wees op de niet te onderschatten opvoedkundige waarde der huisvlijt en hoe ach ter ieder stukje werk uren van ingespannen arbeid liggen, ar beid, die in de vrije tijd en in het huisgezin is verricht. Hij herinnerde er vervolgens aan hoe de laatst georganiseerde Provinciale Huisvlyttentoonstel- ling in 1933 plaats vond. Deze tentoonstelling zag de heer Schenk als een demonstratie van cultu reel werk in eenvoudige vorm weliswaar, maar daarom van niet minder waarde. Nadat de voorzit ter had uiteengezet, dat uit alle delen van Zeeland inzendingen waren binnengekomen, bracht hij dank aan de leden van de com missie van voorbereiding en allen, die geholpen hebben by de orga nisatie en de opbouw van de ten toonstelling. DE OPENING. De Commissaris der Koningin zei, dat deze tentoonstelling voor hem een openbaring betekende. Hij herinnerde zich vroegere huis- vlijttentoonstellingen in de ambts woning van zy'n voorganger en complimenteerde de vereniging met het initiatief. Hy zei, dat het De Zeeuwse Cliristeiyke Boeren- en Tuindersbond heeft giste ren een uitstekend geslaagde toogdag gehouden in Axel. Er was een goede opkomst van de C.B.T.B.-ers uit geheel Zeeland, met hun dames, het j>rogramma was goed verzorgd en werd vlot afge werkt, terwyl het weer meewerkte. Na opening met Schriftlezing en gebed door de voorzitter, de heer C. de Putter, werden vele genodigden welkom geheten, o.m. de Commissaris der Koningin, de heren A. Schout, lid van Ged. Staten, mr W. F. E. Baron van der Feltz, P. J. van Bendegem, loco-burgemeester van Axel, ir A. Francke, cultuurconsulent voor Zeeland, alsmede verschillende landbouwconsulenten en ereleden. De heer De Putter herdacht daarna de overledên ere-voorzit- ter, de heer C. P. Vogelaar te Krabbendyke, die vanaf de oprich ting in 1918 tot 1935 voorzitter was. In een kernachtig betoog wees de voorzitter daarna op de taak van de C.B.T.B.. Hy riep op toch vooral trouw te blijven aan Gods Woord. Over het in het afgelopen jaar door de C.B.T.B. op onderwysge- bied bereikte was de heer De Putter zeer tevreden. Hy sprak er zy'n grote teleurstelling over uit, dat voor de te stichten stro- ceilulosefabriek in Zeeuwsch- Vlaanderen niet genoeg aandelen konden worden geplaatst en riep de aanwezigen op alsnog in te te kenen voor het dubbele bedrag. Jhr de Casembroot zei in zijn toespraak verheugd te zyn by de C.B.T.B.-ers te kunnen wezen. Ook hy betreurde de gang van zaken betreffende de strocellu- losefabriek; het provinciaal be stuur had de stichting ervan „geen strobreed in de weg gelegd", doch alle medewerking verleend. Hy complimenteerde het bestuur met de stichting van de land bouwscholen. JAARVERSLAG. Het jaarverslag van de secreta ris, drs J. J. Knibbe, stond voor een groot gedeelte in het teken van het onderwys. In September 1949 werd de landbouwhuishoud- school te Middelburg geopend; thans was deze reeds te klein geworden. In October werd te Middelburg de iandbouwwinter- school gestart, die ook een be vredigende ontwikkeling had, ter wyl in Mei j.l. de lagere land bouwschool in 's-Heer Arends- kerke werd geopend. Door de oprichting van een af deling op Tholen is thans de C. B.T.B. in alle gewesten vertegen woordigd. In Zeeland zy'n momen teel 1087 leden; door de toetre ding van de C.J.B.T.O.-ers als adspirant-leden komt het totale ledental op 1389. Als devies voor 1950 gaf de heer Knibbe: „Op naar de 1500", Verder werd nog gememoreerd de medewerking by de oprichting van de C.B.P.B. in Zeeuwsch-VLanderen en de goede samenwerking in de Stich ting voor de Landbouw. Het financieel overzicht van de heer Knibbe sloot met een voor delig saldo van f 1399,05. TOESPRAKEN. Verschillende genodigden voer den nog het woord. Baron van der Feltz uitte zün grote waardering voor de leiding van de nationale zowel ais de provinciale C.B.T.B. De heer Van Bendegem heette de C.B.T.B. van harte welkom in zyn gemeente, de heer C. Zwagerman, Ryksveeteeltconsulent bracht na mens de aanwezige landbouwcon sulenten zy'n beste wensen over. De heer P. S. Marinussen, direc-' teur van het boekhoudbureau, bracht daarover verslag uit PROF. GERBRANDY. In de middagvergadering sprak prof. mr P. S. Gerbrandy over „De boer, de grond, de verhoudingen in de voortbrenging". Hy memoreerde een Ameri kaanse roman, „The Farm", waar in de Amerikaanse boerenstand wordt geschilderd aan de hand van de geschiedenis van een boe rengeslacht, dat gedurende 4 ge neraties dezelfde boerderij ergens in het Westen van Amerika blijft bewonen. De toestanden en de mensen veranderden, doch de boerderij, de grond, bleef gelijk. In veie gevallen is echter de bin ding met de grond te zwak. Spr. wees daarby op het grote gevaar, dat in de erosie dreigt, zoals de Spaanse hoogvlakte, de Gobi- woestyn, Noord-Afrika en de Ten- nesseevallei. Hy uitte zyn grote bezorgdheid, dat ook Java aan de erosie ten offer zal vallen, als de Nederlandse leiding en voorlich ting verdwynt. Betreffende het probleem ordening of vrijheid, zei prof. Gerbrandy, dat een zekere vorm van ordening noodzakeiyk is, doch dat daarnaast de vrijheid moet bestaan. In de huidige or dening zag hy het gevaariüke ele ment van staatssocialisme. De ordening zal moeten komen uit het bedrijfsleven zelf. Met na druk riep hij op de vrijheid niet op te offeren aan het staats socialisme, dat zün vangarmen uitsteekt naar West-Europa. Namens het hoofdbestuur van de C.B.T.B. voerde nog het woord de heer P. C. Elferich. Het slot woord werd gesproken door ds J. Servaes, Evangelisch predikant te Gent, n.a.v. Jesaja 21 11. De viee-voorzitter, de heer -J. Bosselaar, sprak daarna nog een dankwoord tot de heer De Putter voor al hetgeen deze als voorzit ter voor de C.B.T.B. deed. Hy vroeg de aandacht van de heer De Putter als lid van Prov. Sta ten en van de heer Schout voor de oplossing van het drinkwater probleem op Walcheren. Ds Ser vaes sloot daarop de vergadering met dankgebed. Na afloop van de vergadering maakte men een excursie naar de Spiegelglasfabriek te Sas van Gent. Daarna werd nog bezich tigd het bedrijf van de Coöp. Aan- en Verkoopvereniging van de afd. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen van de C.B.T.B. te Axel (Magrette). weldadig aandoet in deze gejaag de tyd te zien, hoe er wijze en bezadigde lieden zyn, die aan huisvlijt doen. Spreker wenste het bestuur geluk met het 85-jarig jubileum en veel succes met de tentoonstelling. Natuurlijk had, hoe kon het an ders, de rijdende trein aller be langstelling. De aanleg van het landschap was subliem verzorgd, doch de trein had na enige rond jes pech bij het passeren van 'n wissel. De locomotief kwam ge deeltelijk uit de rails te staan, doch geen nood, de Commissaris snelde erheen en zette de loco motief weer In de rails, daarmee erger voorkomend. De man, die dit alles heeft ver vaardigd, de heer C. van Hoek te Vlissingen, kreeg gelegenheid om jhr de Casembroot de byzon- derheden van zy'n werk te vertel-., len. Stanna stand werd bekeken en tenslotte werd een bezoek ge bracht aan de tekeningen en schil derijen in het Kunstmuseum. In de afdeling dameshandwer- ken waren al enige dames bezig met het knopen van kleden en het kantklossen. Onder de aanwezigen, die de opening meemaakten, merkten we o.m. nog op het lid der Tweede Kamer mr W. F. E. Baron van der Feltz, de wnd. burgemeester van Middelburg, de heer J. W. Kögeler, de wethouders en raads leden van de Zeeuwse hoofdstad, alsmede de burgemeesters van Tholen en Oostburg. Ruim 400 bezoekers kwamen gisteravond al een kykje nemen en men was daarover niet onte vreden. Het Middelburgs Man nenkoor o.l.v, de heer J. Kuiler zong een aantal zeer goed ver zorgde nummers. De Amerikaanse hoge commis saris in Duitsland heeft verklaard, dat de verhalen over plannen voor het opblazen van de Lorelei- rots voor verdediging van West- Duitsland van eenzelfde soort zijn als de berichten over het uit strooien van coloradokevers uit Amerikaanse vliegtuigen in Oost- Duitsland. Amerika, Canada en Engeland voeren besprekingen over de wyze, waarop men de atoomgeheimen beter kan be schermen In de loop van de ko mende maand worden meer dan honderdduizend ton Amerikaanse wapens naar West-Europa ver zonden. Stalin heeft in een in de „Pravda" verschenen artikel van 10.000 woorden critiek uitge bracht op de „ongelofelyke ver warring by de Russische filologen en taalkundigen". Voor 't eerst na drie maanden is het Belgisch parlement gisteren byeengeko- men. Sinds 1914 is dit de eerste keer, dat het parlement onder een regering van één party ver gadert. Het Zuid-Afrikaanse Huis van Afgevaardigden heeft 't wetsontwerp tot verbod der com munistische party en alle commu nistische activiteit goedgekeurd. De Engel::' regering heeft be sloten de import van alle kaas soorten met uitzondering van z.g. „cheddarkaas" m.i.v. 3 Juli a.s. geheel vry te geven. De Ver. Staten van Indonesië zullen 138.000 ton rijst kopen van Birma. Koekoek" worden geraamd op byna f 10.000.—Het Ryk zal bijdragen met f3330.—, terwyl de eigenares, de Fa T. de Rijke, een derde deel van de kosten voor haar rekening neemt. Voorts zijn by dragen van f 100 toegezegd door de vereniging „De Hollandse Molen" de Stich ting „Het Zeeuwsche Land schap" en de „Alg. Nederlandse Molenaarsbond". De kosten van herstel van de molen te Krui ningen worden geraamd op f 1430.25, waarin de provincie zal bydragen met f143. Raadhuis van Zonnemaire. Het gemeentebestuur van Zonnemaire heeft zich tot de Ged. Staten gewend met ver zoek een bydrage in de kosten van herstel van het raadhuis te mogen ontvangen. De kosten worden geraamd op f6163.— en Ged. Staten stellen thans voor om een bydrage van f616.— te verlenen. Dit raadhuis, oorspron- kelyk een XVIIe eeuws woon huis, is volgens de Rykscommis- Sie voor Monumentenzorg een buitengewoon aantrekkelijk pand, dat echter noodzakelijk hersteld dient te worden. Het Rijk zal voorshands 40 pCt in de kosten bydragen, doch er wordt aandrang op uitgeoefend, dit percentage verhoogd te krijgen i.v.m. de ongunstige financiëlè positie van de gemeente. Minister van Maarseveen: „De Nederlandse regering is van mening, dat het weinig doeltref fend zou zyn om voor een land, dat nog in een weinig gevorderd stadium van ontwikkeling ver keert een éénjaarplan vast t» stellen, te meer omdat de rege ring onvoorwaardelijk op het standpunt staat, dat Nieuw-Gui nea ook na afloop van bedoeld jaar onder Nederlandse souveref- niteit behoort te blyveii. De zede lijke grondslag waarop deze overv tuiging berust, Is gelegen in het belang van de bevolking vait Nieuw-Guinea en in de wens vaq de bevolldng, voorzover deze reeds voldoende ryp Is om haai; belang te kunnen beoordelen), Nederland lieeft tot taak Nieuwe- Guinea tot ontwikkeling te bren gen, hetgeen allereerst wil zeg gen, dat de bevolking moet opge beurd worden uit het primitieve peil van beschaving, waarin ze op dit ogenblik verkeert. Alles pleit ervoor de Neder landse souvereiniteit over Nieuiy- Guinea ook na afloop van dit jaar te bestendigen in het waarachtig belang van 1 et volk van Nleunw Guinea", aldus heeft mlnistef Van Maarseveen gisteren in dit Eerste Kamer verklaard. Vogelers vrijheid ais ruilobject. Olie of een gouden kroon. De teruggave van de duizend jaar oude ijzeren kroon van St. Stefanus aan Hongarije wordt iè Wenen genoemd als een der, voorwaarden, waarop de Hony gaarse regering zich bereid heeft verklaard de Amerikaanse za<- kenman Vogeler, die onlangs tot 15 jaar gevangenisstraf is ver oordeeld, vrij te laten. De andere voorwaarde zou, volgens gewoonlijk welingelicht» bron, de heropening zyn van da Hongaarse consulaten in Ameri* ka, die uit protest tegen de be handeling van Vogeler zijn ge sloten. In Hongaarse kringen te We nen acht men het echter waar- schynlijker, dat de Hongaarse regering als voorwaarde voo? Vogelers invrijheidstelling di V.S. zullen vragen, dat zy alli aanspraken op de waardevolle eigendommen van de Standaard Oliemaatschappy, die Hongaryï zonder schadevergoeding heeft genationaliseerd, zullen lateii varen. Koning Stefanus van Honga rije werd in 997 tot het chria* lendorn bekeerd en ontving 1001 van Paus, Sylvester de „Heilige kroon van Honga rije", die zes pond goud en ju welen bevat. Na de tweede wereldoorlog werd de kroon in de Ameri* kaanse zone van Oostenryk aan getroffen. Men gelooft, dat zij zich thans in Amerikaanse han den bevindt. Geen asyl voor vereniging „Dieren in Nood"? Naar wij vernemen is het be sluit tot uitgifte in erfpacht vah grond aan de Zeeuwse Vereni ging tot Bescherming van Die ren „Dieren in Nood", welk be sluit door de gemeenteraad van Middelburg destijds werd geno men, door Ged. Staten niet goed gekeurd. Dit betekent dus, dat het ontworpen asyl, dat op deze grond zou worden gebouwd, niet aan de Karelsgang zal verrije zen. Wanneer „Dieren in Nood" haar asylplannen wil verwezen- lyken, dan zal ze óf grond van particulieren moeten huren óf aankopen. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: Nog onweerkansen. Half tot zwaar bewolkt met enkele regen- of onweerbuien. Zwakke tot matige wind hoofd zakelijk tussen Zuid-Oost en Zuia- West. Iets koeler dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1