ZEEUWSCH DAGBLAD Prins Bernhard onderscheidde 204 helden Het woningbeieid in de komende jaren. Eindles tuintekencursus „Nieuw Walcheren". Verrassende staaltjes van huisvlijt uit geheel Zeeland. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ook vier Zeeuwen werden in de Ridderzaal gedecoreerd. Mevrouw Roosevelt komt vandaag „thuis". Kosten van investering moeten omlaag. Plannen voor vaste brug naar (ioeree-Qverflal&ee. Tentoonstelling „Bezige Handen" wordt vandaag geopend. SNIPPER KIEIIWS Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblac: Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; TeL administratie 2009; TeL redactie 2347; Temeuzen: Vlooswijkstraat. Telefoon 2052. 6. JAARGANG No. 1588 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 17 cent per TTi.mr Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 20 JUNI 1950 Hoofdredacteur: R. Z li IDEM A Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; a Jansen, Meliskerke; Ds J. Sarelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag; Zon op 4.19 u., onde* 31.04 u. Maan op 10.24 u., onder 0.13 u. Hoogwater op Woensdag 21 Junli Vlissingen: 5.44 u. 1.76 m., 17.59 u. 1.55 m. Terneuzen: 6.09 u. 1.95 nt, 18.28 u. 1.76 m. Wemeldlnge: 7220 u. 1.64 m., 19.39 u. 1.38 m. Zlerikzee: 7.04 u. 1.42 m., 19.17 u. 1.16 m. (Van onze Haagse redacteur) Tweehonderd en vier personen vulden gistermiddag de grote Ridderzaal. Het waren even zoveel dappere mensen, die tijdens de bezetting hun leven voor het vaderland hebben gewaagd en die thans hun moedige stryd bekroond zagen met een koninklijke on derscheiding. Prins Bernhard, de man, die het Nederlandse verzet gedurende die jaren leidde, was naar Den Haag gekomen om de Bronzen Leeuwen, de Bronzen Kruisen, d0 Kruisen van Verdiensten, de Vllcgerkruisen en de Bronzen Kruisen voor de tweede maal op de borst te spelden van deze helden. „Het is moeilijk voor mij om de gevoelens, die op dit ogenblik bij u leven, zelf te voelen. Ik kan echter wel zeggen, dat het voor mü een grote eer en een groot voorrecht is deze onderscheidin gen namens H.M. de Koningin uit te reiken en u de hand te druk ken om u met uw decoratie te feliciteren. U hebt uw plicht ge daan op een wijze, die een voor beeld is voor ons allen. U hebt dat niet gedaan met het oogmerk een onderscheiding te verwerven en er is sinds het verrichten van uw daden een lange tijd verstre ken, maar ik persoonlijk vind het nog een goede gewoonte om voor dergelijke daden een onderschei 0 ig te verlenen". De Prins richtte een speciaal woord van hulde tot de vrouwe lijke aanwezigen. „Het woord Met een lijnvliegtuig van de Belgische Luchtvaartmaatschap PU Sabena is mevrouw Roosevelt met haar zoon Elliott en twee kleinkinderen, komende uit Ko penhagen, gistermiddag om kwart voor twee op Schiphol geland. Ter begroeting waren op het Amsterdamse vliegveld aanwezig de Amerikaanse ambassadeur in ons land, Selden Chapin, de be drijfsdirecteur van de luchthaven Schiphol, de heer U. F. M. Del- laert, mevrouw B.sse J. W. de Vos van Steenwijkvan Royen, echtgenote van de Commissaris van de Koningin in Noord-Hol land, de echtgenote van de bur gemeester van Amsterdam, mevr. mr A. W. Chr. d'Ailly—Fritz en haar dochtertje Olga, die me vrouw Roosevelt bloemen aan bood. Mevrouw Roosevelt, haar zoon Elliott en haar twee kleinkinde ren, die haar op de tocht verge zellen, zullen na het verblijf in ons land een bezoek brengen aan Luxemburg. Een kort oponthoud in Parijs zal het besluit vormen van de Europese reis, die begon met het bijwonen van de onthul ling van een standbeeld van wij len president Roosevelt in Oslo Over het bezoek aan Oud-Vosse- meer zei mevrouw Roosevelt „Het is in feite de eerste maal dat de kinderen en ik „thuis ko men". Duitse communisten rebelleren. Wegens het „catastrofaal ver lies" van de communistische par tij bij de verkiezingen in Noord- Rijnland-Westfalen, hebben ver scheidene gewezen partijleiders, die wegens „Titoisme" uit het partijbestuur werden gezet, de Westduitse communisten er toe aangezet binnenkort een con gres te houden „om de socialis tische beweging in Duitsland te redden". In een verklaring, die o.m, ondertekend werd door Josef Schappe, gewezen hoofdredac teur van het communistische blad „Freies Volk", en door Georg Fisher, gewezen lid van het secretariaat van de commu nistische partij van Beieren, zeggen de vroegere communis tische leiders o.m., dat de arbei dersmassa inziet, dat de huidige leiders van de communistische partij volledig afhankelijk zijn van de Russische opvattingen inzake buitenlandse politiek en dan ook weigert hen te volgen. Verder wordt gezegd, dat tienduizenden leden van de communistische partij zich afzij dig houden en wachten op het ontstaan van een nieuwe com munistische beweging, die op Duitse leest geschoeid is. Besprekingen over plan- Schuman. Franse en Duitse parlements leden hebben beraadslaagd over het pian-Schuman. Graaf Couden- hove-Kalergi noemde in zijn ope ningswoord het initiatief van Schuman een belangrijke stap op de weg naar de Ver. Staten van Europa. Zelfs belangrijker dan de Raad van Europa. De conferentie ging in 4 com missies uiteen om de politieke, so ciale en economische zijden van plan en zijn invloed op de jeugd- en vluchtelingen vraagstukken te bespreken. Presidium der Opperste Sowjet herkozen. Nicolai Sjvernik is herkozen tot voorzitter van het presidium der Opperste Sowjet op een ge combineerde bijeenkomst van de raad van de unie en de raad der nationaliteiten. De 16 plaatsvervangende voor zitters werden eveneens herkozen. Alexander Gorkin werd tot se cretaris van het presidium geko zen. De Opperste Sowjet nam een resolutie aan, waarin de regering wordt verzocht haar werk voort te zetten. „zwakke geslacht" is nu wel voor goed van de baan", zo zeide hij. De plechtigheid werd o.a. bij gewoond doör minister Van Maar- seveen, luitenant-generaal H. H. Calmeyer, sous-chef van de generale staf, vice-admiraal Rost van Tonningen, de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, de staats-secreta- ris van Oorlog, Fockema Andreae en de burgemeester van de Re sidentie. VIEB ZEEUWEN. Onder de vele gedecoreerden bevonden zich ook enkelen, die zich gedurende de bezetting bij zonder verdienstelijk hebben ge maakt in Zeeland en omgeving, n.l. de heren W. Jobse, voorheen te Aagtekerke, A. J. Griep, Hans- weert en mr J. P. van Alten, voorheen te Vlissingen, De eerste verkreeg het Bronzen Kruis, al dus het voorieesbesluit, omdat hij in Januari 1944 toetrad tot een belangrijke inlichtingengroep op militair gebied in bezet Neder land en als zodanig verkenningen verrichtte op Walcheren en Zuid- Beveland. In 't bijzonder, zo ver volgt het besluit, door niet alleen nauwkeurig schetsmateriaal van de kustdefensie te leveren, doch ook door onder zeer moeilijke omstandigheden, ondanks goede vijandelijke camouflage, juiste ge gevens te verstrekken over aard, aantal en bewapening van de al daar gelegerde vijandelijke troe pen, In welk gebied binnen één jaar tijd driemaal een vijandelijke divisie wisselde. Tevens zegt het besluit, dat de heer Jobse in het tijdvak voorafgaande aan de be vrijding van Walcheren zeer nauwkeurige gegevens bleef ver strekken, ook nadat door de over stroming van Walcheren zijn woonplaats en huis moesten wor den ontruimd. WAARDEVOLLE INLICHTINGEN. Mr J. P. van Alten verdiende eveneens het Bronzen Kruis. Van hem zegt het voorieesbesluit, dat hij op stoutmoedige en scherp zinnige wijze verkenningen ver richtte en in het bijzonder waar devolle inlichtingen verstrekte over de militaire situatie op Wal cheren en in West Zeeuwsch- Vlaanderen, terwijl hij bovendien bij de bevrijding van Vlissingen zich ook nog gewapenderhand on derscheidde. In Maart 1945 stel de de heer Van Alten zich weer beschikbaar voor een gevaarlijke verkenningstocht In West-Duits- land. Hij bereikte toen Oost-Ne derland via de door de Duitsers afgesloten IJssel. De bevrijding kwam echter niet, evenals de hem toegezegde marconisten. TWEE KEER PER DAG BERICHTEN. De heer A. J. Griep, verdiende het Bronzen Kruis met hetzelfde soort werk. Hij opereerde meer in de omgeving van Bergen op Zoom. Na de bevrijding van Zuid- West Brabant, toen de vijand energieke pogingen deed om de geallieerden boven Antwerpen te stoppen en door tegenaanvallen de weg naar Zeeland open te hou den, leidde hij het verkennings- werk in zijn gebied „uitmuntend" en door nauwkeurige, zelfs twee maal dagelijkse telefonisch door gegeven opgaven van vijandelijke artillerie-opstellingen wist hij de vijand grote verliezen toe te bren gen. In October 1944 wist de heer Griep 'n vijandelijk verdedigings schema te bemachtigen en door te zenden naar de geallieerden. De opperwachtmeester van het K.N.I.L., de heer P. M. Geelhoed, thans wonende te Zonnemaire, kreeg een zeer hoge onderschei ding, n.l. de Bronzen Leeuw. Deze verdiende hij voor het „bedrijven van bijzonder moedige en beleid volle daden bij de landing van de parachutisten op het vliegveld bij Djogja". Ook andere heldendaden heeft deze militair op zijn naam staan, waarbij steeds weer naar voren komt, dat hij een persoon lijk voorbeeld heeft gegeven aan Aanslag op president van Urugay? Volgens het Argentijnse blad „Democracia" is enkele dagen ge leden op Luis Battle Berres, de president van Urugay, een aan slag gepleegd. Een persoon zou van dichtbij vijf maal op de pre sident hebben gevuurd. De mo tieven voor de aanslag waren per soonlijk, niet politiek, aldus het blad. De president werd onmid dellijk naar het ziekenhuis ver voerd, doch was niet ernstig ge wond. - Gistermiddag is het 4-jarig dochtertje van de heer J. J. M„ die een wasserij heeft aan de Holthuizerweg te Apeldoorn, bij het spelen op het fabrieksterrein in een waterreservoir gevallen en verdronken. Dit is de derde maal zijn manschappen, in weerwil van in dit gezin, dat een meisje door een overmachtige vijand. verdrinking om het leven komt. In „Ons Huis" te Rotterdam begon gistermorgen de leden vergadering van het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw. Dr ir Z. Y. van der Meer, di recteur-generaal van het minis terie van Volkshuisvesting en wederopbouw, hield een. inlei ding over enige actuele vraag stukken van het woningbeieid. Spreker merkte op, dat het woningpeil beheerst wordt door het welvaartspeil, de huurpoli- tiek en de overheidsvoorschrif ten. In de eerste plaats is er een grote achterstand in te halen van de oorlogsverliezen. Ongeveer een derde van ons nationaal vermogen is verloren gegaan. Verder is van belang te vragen wat de toekomst zal brengen. Spreker kwam tot de conclu sie, dat de ontwikkeling tot dus verre gunstig is geweest, doch tijdige maatregelen zijn gewenst Aan Ged. Staten van Zuid-Hol land is aangeboden een plan voor een vaste verbinding van Goeree- Overflakkc. met het overige deel van Zuid-Holland. De Flakkeese gemeenschap heeft in het desbetreffende rapport drie oplossingen onder het oog gezien, n.l. bouw van een brug over het Haringvliet en het Vuile Gat, bouw van een brug over het Ha ringvliet en de aanleg van een veer over het Vuile Gat, met de bedoeling dat dit veer later door een brug kan worden vervangen of bouw van een brug over het Haringvliet en Vuile Gat met ge bruikmaking van de oude Moer dijkspoorbrug, met de bedoeling, dat deze brug later door een an dere kan worden vervangen. Het meest gunstige punt van de brug over het Haringvliet wordt ge acht de lijn: Stad aan 't Haring vliet naar de Westelijke punt van Tien Gemeten. Onvermoeide strijd tegen pseudo-vogelpest te Barneveld Sinds Vrijdag j.l„ toen voor de gehele gemeente Barneveld een ophokverbod werd afgekondigd, werden twee nieuwe gevallen van pseudo-vogelpest gemeld. De po litie is thans druk met de con trole op de naleving van het op hokverbod bezig. Ondertussen zijn er besprekin gen gaande om ook in gemeenten grenzende aan Barneveld een op hokverbod af te kondigen. Te Scherpenzeel werd het reeds uit gevaardigd, terwijl zeer binnen kort de gemeente Ede vermoede lijk het Noordelijk deel, omvat tende Naderwoud, Overwoud, De Valk, Wekerom en Harskamp zal afzonderen. door het meewerken aan ver dere productie bijv. door het voorrang geven aan woningen voor de industrie en door ver laging van de kosten van de investering in de woningbouw. Ten aanzien van de huurpoli- tiek meende spreker, dat een politiek van te lage huren op de duur moet leiden tot verla ging van het woningpeil. „Wan neer we niet vrij spoedig weer komen tot die toestand, dat voor de valide arbeider op rendabele wijze een goede woning gebouwd zal kunnen worden, zal dit on getwijfeld .tot gevolg hebben, dat er een slechtere woning voor hem gebouwd zal worden, die wel rendabel is of er zal niet voor hem gebouwd worden, wat nog erger is." In de eerste jaren zal er aan dacht geschonken moeten wor den aan de huisvesting van klei ne gezinnen. Voor deze gezinnen is het meergezinshuis de aan gewezen oplossing. Ten aanzien van het woningbouwvolume merkte spr. op, dat er in de toe komst een ander systeem ge volgd zal kunnen worden. Het is de bedoeling om te komen tot een systeem om de jaarlijkse verdeling los te laten, hoewel er nog enige hoofdlijnen getrok ken moeten worden in verband met de financiering. Binnenkort zal een nieuwe regeling in werking treden met betrekking tot de Rijksbijdrage. Er zullen daarbij, aldus spr., drie verschillen zijn. In de eerste plaats zal de bepaling der vaste bijdragen geschieden naar het aanwezige woongerief. Verder zal, in afwijking van de bestaande regeling, die ge baseerd is op een rentevoet van 4 een rentevoet voor de goedkope bouw van waarschijn lijk 3% worden aangehouden. Tenslotte zal bij de nieuwe re geling afgestapt worden van de theoretische huurvaststelling, zo besloot spreker. Oost-Duitse scholieren vluchten naar West-Duitsland. Vijfentwintig jongens en meis jes, leerlingen van een middelbare school te Potsdam, zijn naar West-Berlijn gevlucht uit vrees, dat zij door d- volkspolitie zouden worden gearresteerd. Zij verklaarden, dat zij vastbe sloten geweigerd hadden lid van de communistische Freie Deut sche Jugend te worden en daarom door een leraar bij de volkspolitie waren aangeklaagd. De leraar zou hen hebben gedreigd met tewerk stelling ln de uraniummijnen. Een woordvoerder van het Westberlijnse gemeentebestuur verklaarde niet te weten, wat men met de kinderen moest aan vangen. Zij weigeren beslist naar hun ouders terug te keren. Belgische instemming met de Europese betalingsunie. Het kabinet van de Belgische eerste minister deelt het volgen de mede: „De heer Duvieusart heeft Maandagmorgen de heer van Zeeland ontvangen. De minister van buitenlandse zaken heeft de eerste minister een overzicht ge geven van de onderhandelingen die dezer dagen ln het kader van de O.E.E.S. werden gevoerd en heeft de aan België ingeruimde positie toegelicht. Het blijkt, dat de aan België thans toebedachte rol in beginsel aanvaardbaar is en 'n aanmerkelijke verbetering inhoudt ten opzichte van onze uitgangspositie. Onder die om standigheden heeft de heer van Zeeland het eindaccoord aan genomen, onder voorbehoud van bekrachtigingsaanvraag bij de Belgische regering. De terzake bevoegde ministers bestuderen thans het probleem en zullen zich ter kabinetszitting van Woensdag uitspreken over de te nemen beslissing". Israëlisch memorandum aan Zweden. De Israëlische regering heeft Zweden medegedeeld, dat het niet waarschijnlijk is, dat zich nog nieuwe gezichtspunten zullen voordoen bij heropening van het politie-onderzoek naar de moord op Graaf Bernadotte. In een memorandum wordt na latigheid van de politie bij het eerste gedeelte van het onderzoek naar de moord toegegeven en wordt een aantal conclusies van het Zweedse rapport, dat in Maart j.l. aan de Israëlische re gering was gezonden aanvaard. Oma gaat het Kanaal overzwemmen. De 50-jarige grootmama Betty Cohn legde in de haven van New York een afstand van 60 km. af, na welke prestatie zij verklaarde een poging te zullen doen Het Kanaal over te zwemmen. Op 6 Augustus zal zij zich. Inschepen naar Engeland, waar zij zich zal voegen bij de andere candidaten, die dit seizoen een poging willen doen de afstand tussen de Engel se en Franse kust of omgekeerd, zwemmende af te leggen. DORUS RIJKERS GEëERD. De blauwe zeeridders van Nieuwediep, Texel en Callants- oog verkeerden gisteren in een bijzondere feeststemming, om dat het borstbeeld van de ver maarde Dorus Rijkers in hun midden is teruggekeerd. Dit borstbeeld was 13 jaar geleden dicht bij de zeedijk met ko ninklijke eer onthuld. Het ver dween, toen de oorlog nauwe lijks enkele dagen oud was, naar een geheimzinnige plaats. Op initiatief van het Dorus Rijkers fonds is het gisteren terugge keerd temidden van de nazaten van de oude Dorus. Het Dorus Rijkersfonds heeft namelijk in het verdwenen Oud-Den-Hel der, de stadswijk, waar Dorus Rijkers heeft gewoonden ook de Gorrel, de Tabbie en de Gul, Janus Kuipers en Kees Runner burg en vele anderen een hofje laten neerzetten Van tien woningen, waar nabestaanden en weduwen van de blauwe rid ders een woonoord hebben ge vonden. Aan de gevels van een dezer huizen is nu het borst beeld van Dorus opnieuw ont huld. Oud-burgemeester G. Rit meester, hoofdbestuurder van het fonds, heeft de plechtigheid verricht. Doortje, de 79-jarige dochter van Dorus Rijkers, had bij het beeld van haar vader op de erestoel plaats genomen. Zij leg de als eerste aan de arm van de voorzitter van „Moed, vol harding en zelfopoffering", een krans bij de beeltenis. Het ge meentebestuur van Den Helder legde eveneens bloemen. WAT BEZIGE HANDEN WROCHTEN. „De trein rijdt!" We zaten gistermiddag even uit te rusten van een rondgang door de zes zalen, ingericht voor de grote Zeeuwse Huisviyttentoonstelling „Bezige Handen", die vandaag te Middel burg door de Commissaris der Koningin zal worden geopend. In derdaad, de trein reed en we hebben er met bewondering naar staan kijken. We hebben ook de duizend en één andere voorwer pen bewonderd, die door veie Zeeuwen zijn ingezonden. Het aan tal Inzendingen heeft de stoutste verwachtingen overtroffen en vanavond wordt een expositie geopend, zoals in Zeeland nog nim mer is geweest. Het was een drukte van belang in het Middelburgse Schutters hof, toen we er gistermiddag rondwandelden. Er werd gezwoegd door de timmerlieden, die stella ges en tafels opstelden en jn el kaar zetten, doch er is zeker niet minder gewerkt door de bestuurs leden van de Kon. Ver. „Uit het VolkVoor het Volk". Er werd af en aan gedraafd en ieder ogen blik arriveerden er weer zendin gen. Een boerderij in een krat, de kerk van Serooskerke eveneens in een stevige krat verpakt, dit al les moest worden uitgepakt en 'n plaatsje krijgen. Waar moet dat heen! „Weet U ln welke zaal dit moet staan?" .Vraag het maar aan de heer Pieters, was steeds het antwoord en altijd was het weer de heer Pieters", was steeds 't antwoord die daarmee zeker het leeuwen- ndeel in deze organisatie heeft gehad. SCHUTTERSHOF. In de grote zaal van het Schut tershof kwam er al tekening. De afdeling hout- en beensnijwerk was reeds Ingericht en ook de ex positieruimte voor de linoleum sneden was gereed. Midden ln de grote zaal is een grote tafel op gesteld, waar de electrische trein rijdt en waar de jeugd vermoede lijk wel de ogen zal uitkijken, 't Is oök inderdaad de moeite waard een compleet spoorwegemplace ment met seinlichten, station, tunnel e.d. Bovendien zal het ge heel zo worden ingericht, dat met planten en bloemen 'n landschap wordt verkregen, zelfs voorzien van een waterpartij. Over trei nen gesproken: wat denkt u van een stoomlocomotief, waarover 8 jaar is gebouwd? Deze rijdt niet, want de snelheid bedraagt 10 km per uur. Van de treinen naar de scheepsafdeling is maar enkele tappen. Fraaie exemplaren zijn er bij, zoals de modellen van sche pen, w.o. het Admiraalschip van Michiel de Ruyter. Oorlogsschepen, tankschepen, zeilschepen en zelfs een in koper uitgevoerde reddingboot. Een door kinderen gebouwde maquet te van een dorp, een model boer derij, de kerk van Serooskerke, geheel verlicht en dan niet te ver geten de inzending van een land bouwersknecht uit Zuid-Beveland, die het klaar heeft gespeeld een aantal boerenwagens te maken, compleet met paarden bespannen. De kinderen van „Kinderzorg" kwamen met een collectieve in zending en ook de leerlingen van de Rijksleerschool te Middelburg en de O.L. school te Oostburg zijn met een inzending van de partij. Van het plakwerk willen we noe men een ingelijste figuur van op geplakte distributiebonnen en iets dergelijks, maar dan met postze gels. Presenteerblaadjes kwamen uit Noord-Beveland, vervaardigd van gebruikte lucifers. In de groene zaal en de bak kerskamer waren de dames druk doende met het inrichten van de afd. dameshandwerken, knoop- werk, kantklosvverk enz. In de bakkerskamer komt een expositie van de Bond van Plattelands vrouwen, die evenals de Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Middelburg een collectieve inzending ver zorgde. HET KUNSTMUSEUM. Meer dan 200 tekeningen en schilderstukken zijn in de drie zalen van het Kunstmuseum op gehangen, waar men ze rustig kan bekijken, „Coloriet" is ln één van de zalen van de partij. Zelfs van arbeiders uit de D.U.W.-kam- pen kwamen inzendingen binnen, benevens een keurcollectie teken werk van leerlingen van de Avondschool voor Nijverheidson derwijs. Wanneer men de naam kaartjes bekijkt, dan komt men tot de conclusie, dat de Inzendin gen niet alleen uit geheel Zeeland afkomstig zijn, doch dat door alle lagen van de bevolking is mee gedaan. Het zou ons te ver voeren een nog uitgebreider exposé te geven. Liefst 1200 voorwerpen zijn er uitgestald. De juryleden zullen geen gemakkelijke taak hebben. De tekeningen en schilderijen worden beoordeeld door mevr. Jacobse en de heren L. Heymans en A. G. Wagensveld. De schepen en metaalbewerking worden ge keurd door de heren Ir Niemeyer en ir Markus van de Kon. Mij „De Schelde". De jury voor het beeldhouwwerk bestaat uit mevr. Messer en de heer Ph. ten Kloos ter. De muziekinstrumenten wor den beoordeeld door de heren Arons te Roosendaal en J. Kuiler, terwijl de jury voor de dames- handwerken bestaat uit de dames Dorleyn, Vermeulen en v. d. Schuur. De afd. houtbewerking tenslotte wordt gekeurd door de heren J. van Kasteel, M. J. J. van Beveren en N. Keersemaker. Zondagmiddag Is te Bergen aan Zee de 14-jarige Hen Butter uit Heiloo, leerling van het gymna sium te Alkmaar, bij het zwem men verdronken. Vijftien cursisten slaagden. Gisteravond vond in één der lo kalen der Cür. Kweekschool te Middelburg de eindles plaats van de cursus ln aanleg en onderbond van tuinen, de z.g. tuintekencur sus, die werd georganiseerd door de Stichting „Nieuw Walcheren" in samenwerking met de afdeling Goes van de Kon. Ned. MjJ voor Tuinbouw en Plantkunde. Allereerst stelde de leider van deze twee-jarige cursus, de heer Kr. Goudzwaard te Goes, de 15 cursisten een groot aantal vragen over bloemen en planten, die hij had meegebracht. De antwoorden waren zeer bevredigend: het La tijn was niet van de lucht! Hierna sprak ir W. van Soest, de Rijkstuinbouwconsulent. Hij feliciteerde cursisten en leraar met het behaalde succes en wees op het grote belang van de cur sus voor Zeeland. Op dit gebied zijn er weinig deskundigen in on ze provincie en de praktijk leert wel, dat aanleg en onderhoud van tuinen zeer moeilijk is. Nadat ir Van Soest de aandacht had ge vestigd op de verdere studiemo gelijkheden ging hij over tot de uitreiking der diploma's. De heer v. d. Guchte sprak na mens de afd. Goes der Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkun de. Hij dankte ir Van Soest voor zijn medewerking, het bestuur der schooi, de heer Goudzwaard voor zijn degelijke werk en hij wenste de cursisten geluk met hun succes. Zij hebben nog een ruime taak om de beplanting van Walcheren weer op het peil van voor de oorlog te brengen, zo was zijn mening. De heer P. Blaauw sprak na mens „Nnieuw Walcheren". Het diepste respect zei hij te hebben voor het feit, dat de cursisten, na hun dagelijkse werk, nog tijd en lust voor deze studie konden vin den. Het getuigschrift noemde hij 'n basis, waarop verder kan wor den gebouwd. Hun werk getuigde van grote liefde om Walcheren weer te maken, tot 'n aesthetlsch verantwoord geheel. Tenslotte richtte hij woorden van grote dank tot de heer Goudzwaard. Namens het gemeentebestuur bood wethouder A. J. Berenpas de gelukwensen aan. Hij vond het gekozen beroep benijdenswaardig, omdat dit ook andere mensen zo veel vreugde kan geven. De heer A. Arendse dankte alle organisatoren, in het bijzonder de leider, voor hun werk. Als bewijs van waardering overhandigde hij de heer Goudzwaard eSn reisétui, terwijl hij 'n fruitmand toezegde. Tenslotte heeft de heer Goud zwaard alle sprekers dank ge bracht en er nogmaals op gewe zen, dat dit eigenlijk het begin Is en dat verdere studie moet vol gen. Dit is de laatste maal geweest, dat de afd. Goes een tuinteken cursus organiseerde. Zeer waar schijnlijk zal de afd. Walcheren van Tuinbouw en Plantkunde de ze zaak ln het komende najaar overnemen. De namen der geslaagden zijn» A. Arendse, Souburg; A. Bassie, Souburg; S. Coppoolse, Middel burg; J .Francke, Vlissingen; M, Herrebout, Serooskerke; J. Job se, Souburg; A. Joosse, Middel burg; L. Kesteloo, Vlissingen; G. Lagace, M. v. Popering en J. da Rijke, allen te Vlissingen; G. Steg, St Laurens; J. Willeboordse, Mid delburg; D. de Vries en Ch. Mar tens, beide te Vlissingen. Franse en Duitse communisten gaan samenwerken. Het door communisten over heerste Franse vakverbond C.G.T, heeft met vertegenwoordigers van het „Vrije Duitse Vakver bond" te Berlijn vergaderd, ten einde plannen uit te werken voojf een effectieve samenwerking tus sen de Franse en de Duitse wer kende klasse. De samenwerking zou o.m. tot doel hebben de strijd tegen het ontschepen van oorlogsmateriaal in West-Duitse en Franse havens te blijven voeren en ln kracht ta doen toenemen, alsmede strijd te gen het plan-Marshall. Geen devaluatie van de Zwitserse franc. Een woordvoerder van de Zwit serse regering heeft de geruch ten, volgens welke Zwitserland zich zou voorbereiden tot een de valuatie van de franc, Categorisch! tegengesproken. Deze geruchten zijn volkomen osgegrond, zo zeidq hij. Naar hij hier aan toevoegde is de in December j.l. door de toen malige president Knobs afgelegde verklaring, dat Zwitserland niet zou devalueren, nog steeds van kracht. Avontuur van drie jongelui op de West er-Schelde. Een drietal jongelui van 18, 19 en 20 jaar uit Vlissingen en Sou burg waren op de Wester-Schelde met een geleende zeilboot gaan varen en raakten tegenover de voormalige „Schone Waardin" bij Ritthem, vast op een zandplaat. Tevergeefs poogden ze de aan dacht te trekken van voorbij va rende schepen, zodat ten einde raad één der jongens over boord sprong en naar de wal zwom. Vanuit Ritthem belde hij de Vlis- singse politie op, die de redding boot te Breskens waarschuwde. Deze verloste de twee heren uit hun benarde positie en zette hen in Vlissingen aan wal. De geallieerde hoge commissie in West-Duitsland heeft besloten Duitsers weer toe te staan be paalde sport- en jachtwapens te fabriceren en te bezitten. De Duitse politie te München heeft Karl Feitenhansl gearresteerd, oprichter en voorzitter van de ultra-nationalistische vaderland se unie. De uit vijf leden be staande commissie der Ver. Na ties voor de toekomst van Eri trea heeft een rapport opgesteld, dat hopeloos verdeelde meningen weerspiegelt. De Zuid-Afri kaanse Senaat heeft met slechts één stem meerderheid het wets ontwerp aangenomen op het in stellen van aparte woonwijken voor de verschillende rassen. Het partijcongres van de natio nale partij Suriname heeft met 24—10 stemmen de motie van wantrouwen tegen de landsminis- ter voor onderwijs en volksont wikkeling, tevens voor volksge zondheid, de heer L. Lichtveld, aangenomen. Vele duizenden Amsterdammers waren gister avond getuige van het huwelijk en de huwelijksmaaltijd van Rem brandt van Rijn en Saskia van Uylenburgh in „Damstadt". Gistermorgen is op 62-jarige leef tijd te Amsterdam overleden de heer E. J. Voüte, van Maart 1941 tot Mei 1945 burgemeester van Amsterd: 1. Twee Deense on derzeeboten zullen Vrijdag in de Rotterdamse haven arriveren voor een onofficieel bezoek, dat tot volgende week Woensdag zal duren. Gistermorgen begon de debarkatie van de troepen aan boord van de „Groote Beer" te Amsterdam. De debarkatie van het troepenschip „Hellenic Prin ce" zal Woensdagmorgen 9 uur te Amsterdam beginnen. Tij dens het schutten ln de sluis te IJmuiden is Zondagavond de eer ste stuurman van het Zweedse s.s. „Osbur", de 56-jarige Oscar Roth uit Malmö van de deklast gevallen en gedood. Matras voor Stalin. Een bekende beddenfa- briek te Chicago heeft be sloten Joseph Stalin, de Sow- jet-Russische minister-presi dent, een moderne matras toe te zenden. Men was op dit idee gekomen, omdat laboratorium-onderzoekingen hadden uitgewezen, dat psy chologische spanning en vrees door een gezonde slaap kan worden tegengegaan, aldus verklaarde Grant Simmons, de president der maatschap pij. „Hoewel Stalins agres sieve geest vermoedelijk ver oorzaakt wordt door psycho logische factoren van ingrij pender aard dan een onge makkelijke matras, is het wel mogelijk, dat een slecht bed daarvan mede de oorzaak is", aldus Simmons. Koninklijk bezoek aan Zeeland? Eén der Zeeuwse bladen meld de, dat in Augustus a.s. Koningin Juliana een tweedaags bezoek zaj brengen aan Zeeland, welk be zoek zal samenvallen met de in» gebruikname van 't gerestaureer. de Gothische gedeelte van het Middelburgse stadhuis, dat op 15 Juli a.s. gereed zal zijn. Voorts vernamen wij, dat dit bezoek aan onze provincie met d9 „Piet Hein" zal worden gebracht, die dan in Veere ligplaats zal kiezen. Deze berichten moeten, zo deej- de men ons van officiële zijde me de, als zeer voorbarig worden ge kenschetst. Zelfs officieus staat van dit bezoek nog niets vast, al mag worden verwacht, dat H.M., die reeds meerdere provincies heeft bezocht, ook Zeeland nog dit jaar een bezoek zal brengeit, Daarover Is zij reeds gepolst, maar i.v.m. andere officiële be* zoeken is nog geen enkele beslis sing genomen. Als zij komt, kaip dat evengoed verder in het jaar zijn. Treinbestuurder vergat te Arnemuiden te stoppen. Gistermiddag heeft zich in Ar» nemuiden een ietwat komisch^ geschiedenis afgespeeld, waarvad echter een aantal treinreizigers de dupe zijn geworden. De trein, die om 12.36 uit Micj delburg vertrekt en om 12.40 uil in Arnemuiden behoort te stoft» pen, is n.l. doorgereden. Enkels reizigers, die hierdoor werden ge dupeerd, zijn met de uit Goes ko mende trein naar Middelburg vervoerd en een uur later vao daar uit. vertrokken. Hun enigs voordeel was een kosteloze reis ArnemuidenMiddelburg v,v. ST. ANNALAND. Aardappel» veiling van 17 Juni: Eerstelingen gewone 2022; drielingen 18), kriel 15, alles per 100 kg.. Aan» voer 5 ton. DE BILT ZEGT» Onvast weer. Veranderlijke bewolking met kans op een regen- of onweersbui, voornamelijk ln de Zuidelijks helft van het land. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid, Iets warmer dan dé afgelopen dagen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1