^ifORT Sociale verzekering in handen van het georganiseerde bedrijfsleven. Qoevedanlje Canada Feestavond voor gerepatrieerden te Middelburg. Lezers grijpen naar de pen Centraal Administratie kantoor met districts kantoren. gaat naar Christelijk Lyceum lor Zeeland M. E. STOMMEN- WOLTERBEEK Vakkundig stoppen. Ds Luteyn over de „psalm- oorlog. Maandag 19 Juni 1950 PRoi ESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Hoedekenskerke toneel van heftige strijd. Het havenplateau van Hoede kenskerke was Vrijdagavond het toneel van heftige strijd. Infante risten van de Nationale Reserve uit Goes hielden, samen met mi litairen van de LUWA, een oefe ning. Schoten knalden en Uchtko- gels stegen op, toen de, eerst zo sluipende en spiedende soldaten, tot schrik van de vele nieuwsgie rigen, een stormaanval op de vij and deed, deze terugdreef, en de ponton „opblies". Toen was het gevaarlijke werk verricht en trok men met „zware verliezen", zoals dat heet weer terug, achtervolgd door een „verbitterde" tegenstander. Afd. Walcheren Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde. In het C.J.M.V.-gebouw te Middelburg hield Vrijdagavond de a£d. Walcheren van de Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde een ledenvergade ring onder voorzitterschap van de heer P. Blaauw. Na afhandeling van enkete huishoudelijke zaken gaf ae voorzitter een uitvoerige uit eenzetting over de Floralia-ten- toonstelling en wat daaruit is gegroeid. De eerste opzet was n 1. een kleine expositie van de door tal van schoolkinderen ge kweekte plantjes, doch na be sprekingen met het veilingbe- stuur, dat ook plannen voor een tentoonstelling had, is deze zaak gecombineerd en nu zal in Sep tember een grote driedaagse tentoonstelling worden georga niseerd door de veiling, m.m.v. deze afdeling en „Uit het Volk Voor het Volk". De leden namen op zich hun krachten te geven bij de opbouw van de'ze ten toonstelling. Het is verheugend, dat de belangstelling van ue kinderen voor het kweken van plantjes de stoutste verwachtm gen heeft overtroffen. Vorige week werd door de heer Tillema een praatmiddag gehouden, waar flink wat kinderen aanwezig waren, die tal van dingen ge vraagd hebben voor het kwe ken van plantjes voor de ten toonstelling, waar zy prachtig, prijzen zuilen kunnen verove ren. Nadat de aanwezige leden hun goedkeuring hadden gehecht aan het beleid van het besuur t.a.v. de tentoonstelling gaf de heer Tillema, chef van de Mid delburgse plantsoenendienst, een reportage van een bezoek met de leden aan Oranjezon. Hij had een hoevfeelheid daar groeiende planten en heesters meege bracht, waarover hy tal van bij zonderheden vertelde. MIDDELBURG. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van politie te Middelburg maakt bekend, dat aan zijn bureau de volgende ge vonden voorwerpen zijn gedepo neerd en terug te bekomen Za terdag tussen 19 en 20 uur. Verschillende huissleutels, ook andere sleutels, portemonnaie met inhoud, dubb. armband, lees boek, kinderportemonnaie, En gels boekje, paar zwarte dames handschoenen, paar gebreide sokken, hondenpenning, cein tuur, vulpen (gestreept), arm bandje, vulpen, contactsleuteltje. De lyst van gevonden voor werpen welke by particulieren in bewaring worden gehouden ligt op ons kantoor. Korte Noordstraat 35, Middelburg, ter inzage. Verloting C.J.M.V. Ten overstaan van notaris J. L. v. d. Harst zal op Woensdag 28 Juni a.s. de trekking plaats vin den van de door de C.J.M.V. ge organiseerde verloting. De trek king wordt gehouden in het C.J. M.V.-gebouw aan de Singelstraat en begint om acht uur. VLISSINGEN. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zyn bureau als gevonden zijn ge deponeerd: Bruin kinderschoen tje, linker sandaal, celluloid pop je, broche van Prot. Interk. Ge zinsverzorging, duimstok, Lips- sleutel. Op het Politiebureau zyn de adressen te bekomen van de vin ders der volgende voorwerpen: Een roer van een vlet, dasspeld, damesbril in rood etui, broche met rode steentjes, licht blauwe badhanddoek, gele badhanddoek, enige sleutels, bruin jongensjasje, enige vulpennouders, grijze strop das, snoer rode kralen, geblokte shawl, voetbalschoen met rood witte kousen, zonnebril, bruine portemonnaie met inhoud, vier delige duimstok, blauwgrijze sportkous, blauwe damespullover, leren riem, zakmes, autostep op massieve banden, schroevendraal er met horlogeketting, zilveren hangertje met rood steentje, rood kindermanteltje, bruin kinder schoentje, mes met zwart heft, zandschop, bril met hoornen mon tuur, enige muntbiljetten, rood balletje. GOES. De raad vergadert op 23 Juni a.s. Vrijdag a.s. vergadert de Goese Raad. In deze vergade ring komt o.m. een voorstel ter tafel tot goedkeuring van een nieuwe salarisregeling voor het Gasthuispersoneel. Voorts komen in behandeling voorstellen tot het toekennen van een gratificatie aan het ge- meentepersoneel, en tot het toekennen van een subsidie aan de Chr. Lagere Landbouwschool te 's-Heer Arendskerke. Verder is er een voorstel tot aankoop van bijna 2'/z ha. grond aan de Evertsestraat voor f 18.198.40 en een-voorstel tot ruiling van een stuk grond aan de Piet Heinstraat dat aan de N.V. Wed. P. de Jong toebehoort, welke N.V. hierboven genoemd stuk grond a. d. Evertsestraat wilde kopen, doch nu van de ge meente 1 ha. grond, achter het door de gemeente aan te kopen terrein, verkrijgt, alsmede een schadeloosstelling van f 2000 Tenslotte is er nog een voorstel ingediend tot wijziging van de verordening tot heffing van de inentingsgelden, een voorstel tot wyziging van de verordening op de Algemene Begraafplaats en de benoeming van een onderwij zer aan school B. KLOETINGE. De vereniging van Oud-leerlingen op reis. De vereniging van Oud-leerlin gen maakte dezer dagen een bus reis naar Noord-Holland. Deze was benevens een uitstapje tevens bedoeld als excursie. In Hoorn werd n.l. een bezoek gebracht aan de veiling aldaar en aan het fruitteeltbedryf „De Bongert". Ook volgde een rondrit door de W ieringermeerpolder. In Amsterdam werd een rond vaart door de grachten gemaakt en tevens o.a. de Kalverstraat be zocht. In verband met de feeste lijkheden in de hoofdstad was er bijzonder veel te genieten. RILLAND. Schoolreis. Door de leerlingen der Openb. school werd Donderdag een reis gemaakt naar Zuid-Limburg, o.l.v. het personeel der school. In Valkenburg werd de ge meentegrot, zwembad en speel tuin bezocht, waarna per bus naar Maastricht werd gereden, om de St. Pietersberg te bezichtigen. Vanaf Maastricht ging het weer per trein naar huis toe, waar men om half elf arriveerde. WEMELDINGE. Duivensport. De P.V. „De Postduif" te We- meldtnge hield haar wedvlucht vanuit Noyon (Fr.). De uitslag luidt als volgt: 1—9 P. Tolhoek; 2 M. Jeremlasse; 3 P. Oudeman, 1 H. de Vries; 5-8 M. Schouten; 8 M. Pieterse; 71012 C. La- vèn; 11—13 P. C. Vuijk; 14 E. P. Llndenbergh; 15 J. Meijaard. HANSWEERT. De oudjes op reis. Voor de ouden van dagen wordt een autotocht georganiseerd op 20 Juni a.s. Door de financiële bijdrage der burgerij wordt het mogelijk ge durende de reis de oudjes de no dige verversingen te verstrekken. Van de Schoolstraat te Hans- weert wordt de tocht gemaakt naar Breda en omstreken. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend een wetsontwerp tot herziening van de uitvoerings organisatie der sociale verzeke ring. De regering zegt, dat het naast elkaar optreden van overheids- en bedrijfsorganen, alsmede de omstandigheid, dat de werkgever de keuze heeft uit verschillende besdryfsorganen, in bepaalde gevallen een efficiënte werk wijze belemmert. Teneinde tot een oplossing te geraken, die voor een zo groot mogelyk deel van het Neder landse volk aanvaardbaar zou rijn is het vraagstuk van de her ziening der sociale verzekering in 1947 in studie genomen door een z.g. gemengde commissie, be- Itaande uit vertegenwoordigers van de Stichting van de Arbeid en van het departement van sociale zaken. De regering deelt het stand punt van deze commissie, dat het zwaartepunt van de uitvoering der sociale verzekering gelegd moet worden in handen van or ganen van het georganiseerde bedrijfsleven. Dc uitvoering kan het best ge schieden by een bedrijfstaksge- Wijze opbouw van de uitvoerings organisatie. GEEN ALGEMENE BEDRIJFS VERENIGINGEN MEER. Deze voorkeur betekent, dat voor de thans bestaande alge mene bedrijfsverenigingen in de nieuwe organisatie geen plaats meer is. Het naast elkaar functioneren van verschillende algemene be drijfsverenigingen zal in de toe komst niet meer mogelyk zyn. De regering heeft niet geaar zeld ook de uitvoering der ouder- domsverzekering in handen van de bedrijfsverenigingen te leg gen, die naast de overkoepelende sociale verzekeringsraad, de uit sluitende dragers der verzekering Examen handenarbeid Chr. Kweekschool te Middelburg. Voor het examen handenarbeid slaagden aan de Chr. Kweek school te Middelburg alle candi dates n.l. de dames M. J. Coo- mans, Domburg; H. van Donk en C. P. J. A. Speelman, Goes; M. Speelman, M. C. Veldkamp en A. G. Vroon, Middelburg; M. van Westen, Goes, alsmede de heren P. van Damme, Middelburg; L. Walhout, Nieuwdorp; H. de Win ter en A. C. Zoetewey, Yerseke. Provincie gaat procederen. Op 12 Juli 1949 werd aan het m.s. „Koningin Juliana" enige schade toegebracht, doordat de bestuurder van een veewagen op ruwe wyze met zijn auto van boord reed. De eigenaar, de heer W. Kesteloo te Breskens, blijft weigeren de schade van f 22.89 te vergoeden. Op principiële gronden zijn Ged. Staten van oordeel, dat het gewenst is deze zaak bij de rechter aanhangig te maken. Er zijn gegronde redenen om aan te nemen, dat de Pro vincie in het gelijk zal worden gesteld. Voor deze rechtszaak is toestemming van de Prov. Staten nodig, waarom thans wordt ge vraagd. Tevens verzoeken G.S. hun de bevoegdheid in de toe komst te geven, aangezien het niet uitgesloten is, dat in de toe kom ist meerdere rechtsgedingen zullen moeten worden gevoerd. De collecte voor het Rode Kruis te Nisse heeft opgebracht f 33.54. Te Utrecht slaagde voor cou peuse mej. J. M. Noordhoek te Geersdyk. Leerlinge van de Mo devakschool van mej. J. J. v. d. Bliek te Wolphaartsdijk. Woensdag om 2.30 en 7 uur zal voorgaai. bij de Oud-Geref. Gemeente te Stavenisse ds E. du Marchie van Voorthuizen uit Sliedrecht. Voor het te 's-Gravenhage af gelegde examen Gemeente-admi nistratie I slaagde de heer L. Hoogenboom, ambtenaar ter se cretarie-gemeente-ontvanger van Noordgouwe. De heer J. H. Scholing te Zuid- land, vroeger te Arnemuiden slaagde aan het Marnix-Gymna- sium te Rotterdam voor het eind examen. .ik. 'r> 23. Doevedantje staat al uit te kijken. Ze ls plotseling wakker geschrokken, toen het zo stil om haar heen was. Wat was zp ongerust, toen al haar vee verdwenen was! „Waar zouden ze toch zyn!" zegt ze en klimt op de polderdijk. Eindelijk ziet ze de sïoet aan komen. Ze roepen uit de verte al: „Doevedantje, Doevedantje, we hebben chique kleren voor je". „Wel, wei", zegt de kleine Doeedantje en klapt ln haar handen. Ze wordt al bijna even vrolijk als vóór de ark gezonken was. 24. „Nu gaan we passen", zegt Simon. Doevedantje trekt de Jurk eerst aan en doet dan de mantel er over heen. „Nu ben lk een dame", zegt Doevedantje. En de dieren kijken elkaar trots aan. „Is ze niet mooi?" zeggen ze tegen elkaar. Doevedantje bekijkt zich van alle kanten. Erg jammer dat er geen spiegel ls. Ook jammer van die paar winkelhaken. „Dat naai ik wel dicht vóór dat wij ln Canada zijn", zegt Doevedantje. Maar liet hoedje ls een lieve lust. „En nu gaan we dadelijk op stap". De kous met geld stopt ze ln een jutezak en de zak neemt ze over de arm. worden en het karakter zullen krijgen van publiekrechtelijke organen. Het toezicht op de bedrijfsver enigingen is gelegd in handen van een centraal orgaan, hetwelk de naam draagt van sociale ver zekeringsraad en waarin naast vertegenwoordigers van de ge organiseerde werkgevers en werknemers ook vertegenwoor digers van de centrale overheid een plaats zullen krijgen. Bij deze organisatie zal een centrale ad ministratie nodig zyn. CENTRAAL ADMINISTRATIE KANTOOR. Het Centraal Administratie kantoor moet niet gezien worden als een centrale instelling in een bepaalde plaats van het land, doch als een administratief appa raat, met, behalve een centraal kantoor, een aantal districtskan toren. Voorrang moet worden ver leend aan de ouderdomsvoorzie ning, aldus de regering. Een ont werp van wet, betreffende rege ling van een herziene ouder- domsverzekering verkeert in een gevorderd stadium van voorbe reiding. De grondslag voor de herzie ning van de uitvoeringsappara- tuur der sociale verzekering is gelegd bij de werkloosheidswet. De volgende stap zal moeten zijn, dat deze organen belast worden met de uitvoering van de ziekte en de kinderbijslagverzekering. Voorts zal de uitvoering van de overige takken van de sociale verzekering geleidelijk aan de nieuwe organen moeten worden opgedragen. Bij het vormen van nieuwe organen en nieuwe ad ministraties zullen hieraan valt niet te ontkomen de oude organen moeten verdwijnen. Teneinde de overgang van de oude naar de nieuwe organisatie zo goed mogelijk te doen verlo pen, opent de wet de mogelijk heid, dat de huidige administra tieve organen, zulks op aanwij zing van de sociale verzekerings raad, gedurende een zekere over gangstijd de taak van het Cen traal Administratiekantoor waar nemen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vollenhove, W. Bieshaar te Ederveen. Bedankt voor Waddinxveen, M. Kleermaker te Genemuiden. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Beroepen te Barendrecht, J. Kamphuis te Ferwerd. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Barendrecht, M. Baan te Dordrecht. Generale Synode der Ned. Herv. Kerk. De zitting van de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk werd Vrijdag voortgezet. Met betrekking tot tweede le zing en eindstemming over de kerkorde, waarvoor de conside raties der classicale vergaderin gen uiterlijk 20 September wor den ontvangen, besloot de Sy node, dat deze eerst zullen wor den bestudeerd in de commis sies. De behandeling in tweede lezing zal 20 November aanvan gen, in een zitting waarvan da duur op 3 weken wordt geschat. Aan deze synodevergadering zullen de door de classicale ver gaderingen gekozen toegevoegde leden als adviseurs deelnemen. De synode komt derhalve als dan in verdubbelde samenstel ling bijeen. Op deze wijze zullen de toegevoegde leden hun oor deel over het ontwerp kunnen bepalen, wanneer het in eind stemming wordt gebracht. Het ontwerp-kerkorde zal zijn aan vaard, wanneer tenminste 2/3 van de 90 leden der synode hun stem voor het ontwerp uitbren gen. Op deze vergadering, die tot 3 uur in de nacht duurde re gelde de synode ook de positie der kerkelijke medewerkers en hun opleiding, welke regeling reeds op 1 Juli a.s. in werking treedt. middelburg. Leerlingen van de Chr, school 't Zand kamperen. Tien meisjes en zestien jongens, allen leerlingen van de hoogste klassen der Chr. lagere school aan 't Zand, bevinden zist tot Za terdag in Westenschouwen. Ze zijn per 'fiets gestart voor een 6- daags kampeerverblijf en worden ondergebracht op de boerderij van de heer Blom, waar ze ook het vorig jaar hebben gekam peerd. De leiding berust bij de onderwijzers A. Everaars en G. de Ru met hun dames. Ouden van dagen gaan weer rijden. Het ligt in de .bedoeling van de Commissie rondrit ouden van da gen in de eerste helft van Juli een rondrit rond Walcheren te organiseren. Alle ouden van da gen, die de leeftijd van 70 jaar hebben bereikt, kunnen zich daartoe opgeven op 26 en 27 Juni a.s. des avonds van 7 tot 9 uur bij de Middelburgse Verf- en Glashandel Heyboer, L. Noord straat 20. Verzocht wordt trouw boekje of identiteitsbewijs mee te brengen, ter controle van de leef tijd. vlissingen. Muziekuitvoering. Zaterdagmiddag maakte het Middelburgse Pijpercorps „Juli ana" een rondgang door de stad, waarvoor veel belangstelling be stond. Des avonds speelde het corps op de muziektent aan het Bellamypark. Een taptoe was het slot. Loods voor de Mij Zeeland. Aan de Buitenhaven wordt mo menteel een aanvang gemaakt met de bouw van een kapitale loods voor de My Zeeland. Zoals bekend is zal de toeristendienst VlissingenFolkestone op 7 Juli a.s. weer een aanvang nemen. Vooraf arriveert een Zeelandboot met een groot gezelschap uit Rot terdam. Reparatie sluisje. Onder grote belangstelling lag Zaterdag een grote drijvende bok in de vissershaven. Deze lichtte de sluisdeurtjes uit het sluisje, dat wordt gerepareerd. Aanvaring. Zaterdagavond half negen kwam het Engelse s.s. „Wanstead", 5664 brt en eigendom van Watts Co Ltd Londen op weg naar Antwerpen rond het Roeiershoofd bij Vlissingen om de Sardijngeul in te draaien, maar vermoedelijk door de stroom kwam het schip dwars te liggen en werd mid scheeps getroffen door de „Alda- bi" van de rederij NieveltGou- driaan, Rotterdam, groot 7239 brt., dat op weg was naar Ant werpen. Het Engelse schip liep aanzien lijke schade op. De „Aldabi" kon doorvaren naar Antwerpen, doch de „Wanstead" moest eenst de expertise van Lloyds afwachten, welke Zondagmorgen plaats vond. Het schip werd toch nog zeewaar dig verklaard en vertrok half 12 naar Amsterdam, waar het zal worden gerepareerd. Het gebeur de trok veel belangstelling op de Vlissingse Boulevards. Vrijdag werd in een stampvolle Schuttershofzaal te Middelburg een welkomstavond aangeboden aan de uit Indonesië gerepatrieer de militairen van Walcheren. Deze avond was georganiseerd door de Band NederlandIndo nesië te Middelburg e.o. en werd bijgewoond door mevr. S. C. de Casembroot-Baronesse v. d. Feltz, de wnd. burgemeester van Mid delburg, de heer J. W. Kögeler, burgemeesters van verschillende Walcherse gemeenten, alsmede door vertegenwoordigers van di verse organisaties. De voorzitter, de heer A. P. van Aalst, sprak 'n kort welkomstwoord en bracht dank aan de Niwin, die de orga nisatie van deze bijeenkomst fi nancieel mogelyk had gemaakt. Spr bestreed de Jan Salie-geest cu sprak de hoop uit, dat alle te ruggekeerden zich als Jan Kor daat zouden gedragen. In de loop van de avond spra ken nog de heer Kögeler namens het gemeentebestuur en ds H. Veldkamp namens het Prot. In- Veilingsberichten THOLEN. Veiling van Vrijdag 16 Juni. Aardappelen bonken 35 —37; ld. gewone 2324; id. po ters 21—22; id. kriel 13—15, alle» per 100 kg. Aanvoer 44.700 kg. Toelatings-examen 1950 voor de le klassen. De mededeling van de uitslag van het examen zal plaats vinden op WOENSDAG 21 JUNI a.». om 15.30 uur precies, in het schoolgebouw, Singelstraat 11-13 te Goes. Ouders en andere belangstellenden zijn hierbij van harte welkom. De candidaten behoren zich diezelfde dag 's ochtends om 9.05 uur even te melden by de Concierge, die hun alsdan bekendmaakt, wie er (op Woensdag 21 Juni tussen 9.05 en 14.00 uur) nog een mondeling examen zullen moeten afeggen. De schoolcantine is van 12.00 tot 13.00 uur geopend. De Voorzitter der Commissie: D. BARENDS, Rector. Reeds 17.700.000- opgeno- Reeds 17.770.000opgeno- voor Zeeland, Ged. Staten hebben de Prov. Staten voorgesteld een wyziging aan te brengen in de besluiten betreffende de geldlening van f25.200.000— voor de electrifi catie van ZeelJnd. De lenings- duur was bepaald op ten hoog ste 30 jaar, maar het blijkt thans, dat dit beter op ten hoogste 40 jaar kan worden gesteld. De af lossingsverplichtingen zijn n.l. voor de reeds gesloten geldlenin gen tezamen hoger dan de af schrijvingen. Voorts dienen niet meer de rentepercentages in het besluit te worden opgenomen, omdat het anders onmogelijk zou zyn bedragen op te nemen, zon der voorat het plan tot wyziging bij de Prov. Staten aanhangig te maken. Zou dit steeds moeten ge beuren, dan zou het hele plan in gevaar kunnen komen of op een niet verantwoorde wijze met kasgeld moeten worden gefinan cierd. Tot dusver is reeds voor f 17.770.000.aan leningen afge sloten. In de loop van 1950 moe ten de geldgevers nog 5 millioen storten. Ged. Staten willen weggedeel ten ruilen met Waterschap Hoedekenskerke. Ged. Staten van Zeeland stel len de Prov. Staten voor te be sluiten tot overname m.i.v. 1 Jan. 1951 in beheer en onder houd van het Waterschap Hoede kenskerke het gedeelte van de Inlaag- en Zeedijk bij de Ka- puinhoek van de Veerweg tot de Steigerweg ter lengte van onge veer 220 meter. Voorts om aan het Waterschap Hoedekenskerke in beheer en onderhoud m.i.v. 1 Jan. a.s. over te dragen het ge deelte van de voormalige Veer weg van de teen van de inlaag- dijk tot de Steigerweg, ter leng te van ca. 270 meter. Deze ruil is van belang met het oog op de toegang tot de steiger Hoede kenskerke. Provinciaal subsidie land- en tuinbouwwintercursussen. Tot heden werd ten behoeve van land- en tuinbouwwinter cursussen in Zeeland uit de pro vinciale fondsen een subsidie van f 0.70 toegekend voor elk uur on derricht, waarvoor het Ryk bij draagt. Op verzoek van enkele land- en tuinbouwonderwijzers- organisaties wordt thans aan de Prov. Staten voorgesteld dit be drag te verhogen tot f 1.per lesuur. Een zelfde voorstel wordt gedaan voor de voorbereidende land- en tuinbouwwintercursus sen. VERLOSKUNDIGE IS WEGENS ZIEKTE VERHINDERD De praktijk wordt waarge nomen door Mevr. A. WOL- TERBEEK. Adres blijft Tulpstraat 30, Goes. 21 Schotse meisjes naar Walcheren. Zaterdagavond zijn in Middel burg 21 Schotse meisjes aange komen, op uitnodiging van de I.F.L. Zij werden .ontvangen door de voorzitter van de afdeling Walcheren der I.F.L., de heer I. M. van Houte. Deze meisjes zul len een week doorbrengen in ho tel „Westduin" van de Gebrs Hu- vers bij de duinen te Koudekerke. De provinciale wegenfondsen in 1949. Verschenen zijn de jaarstukken van het Provinciaal Wegenfonds over 1949 en die van het Ter tiair Wegenfonds. Het Provinciaal Wegenfonds leverde over 1949 een voordelig saldo op van f23.187.66. De ba lans per 31 December 1949 sloot met in debet en credit een be drag van f 1.756.646,42 en de re kening van baten en lasten met f 1.405.596,24. Voor verbetering van wegen werd uitgegeven f571.271.68 en het aandeel in de opbrengst van de motorrijtuigen belasting was f 636.156.21. Het nadelig saldo van het Ter tiair Wegenfonds bedroeg f 169.292.16. De balanscijfers zyn f2.759.820.10 en de eindtotalen van de rekening van baten en lasten f620.700.90. Aan kosten van wegverbetering werd uitge geven f 521.702.90 en het aandeel in de opbrengst van de motor rijtuigenbelasting was f 162.500. tc-i kerkelijk Thuisfront. Eerstge noemde begon met op te merken, dal het hem liever ware geweest, wanneer er in Indië meer gedaan dan gepraat was, waarmee men in de zaal hartelijk bleek in te slemmen. Spr. zei verder, dat de militairen hun plicht hebben ge- aaan. De wnd. burgemeester spiak de hoop uit, dat de goede Hollandse geest in de mannen zou zijn, want, zo zei hij, dan alleen is er nog toekomst voor Nederland. De heer Kögeler noemde zich de tolk van geheel de Walcherse be volking wanneer hij zei: „We zijn tiots op U". Ds Veldkamp verheugde zich erover, dat de kerken elkaar in het P.I.T. hadden gevonden en met veel gebrek, doch ook met grote liefde, het werk hebben ge daan. Het werk is niet afgelopen, want velen hebben de band met Christus behouden, doch anderen hebben die in Indië gevonden, zo- dal het nodig is, dat we contact behouden. Met de wens, dat de tand tussen hemel en aarde be stendigd zou mogen blijven en dat de terugkerenden spoedig de be- tiekking zouden kunnen aanvaar den, waarop ze recht hadden, be sloot ds Veldkamp zijn toespraak. Aan het feestelijk programma werd meegewerkt door het Wes-.- kappelse dameskoor o.l.v. de heer P. de Rooy. Het dameskoor zong voor de pauze o.m. het Zeeuwse volkslied en het Ave Verum van Mozart. Na de pauze oogstte het koor grote successen met „Do nauwellen", „Glühwürmchen" en het lied over de bevrijding van Westkapelle. De heer J. A. Bal, directeur van „Achilles", bleek zijn keur troepen, in de vorm van de da mes-afdeling, te hebben meege bracht en er werd vooral na de pauze keurig gewerkt. Tenslotte vormde de grote vrolijke noot in het programma het optreden van „De Mallelan- ders"o.l.v. de heer B. de Jonge. Met enkele schetsjes en zang- nummertjes werden de aanwezi gen kostelijk vermaakt, terwijl Jamaco, de bekende goochelaar en jongleur, die 28 maanden in alle delen van Indonesië voorstel lingen voor de militairen heeft verzorgd, het publiek door zijn trucjes verbaasd deed staan. Het was reeds ver na twaalf uur, toen de voorzitter de medewerkenden dankte en enkele dames, w.o. mej. J. Bal, die aan het begin van de bijeenkomst een welkomstgedicht had gedeclameerd, bloemen over handigde. Vliegtuig van de R.A.F. neergestort. Een vliegtuig van de meteoro logische dienst van de R.A.F. is op een berg op het eiland Achil ten Westen van het Graafschap Mayo (Eire) neergestort. Na een gehele nacht zoeken, heeft men 5 verkoolde lijken van de bemanning gevonden. Drie worden nog vermist. POST VOOR TROEPEN SCHEPEN. Post bestemd voor naar Ne derland terugkerende militairen aan boord van de troepenschepen „Kota Inten" en „Sibajak" welke in een der tussenhavens zal wor den uitgereikt, moet vandaag ter post worden bezorgd. De avond-vierdaagse. Als oud-wandelaar en sport vriend verheugt het my ten zeerste voor de wandelaars, dat ook dit jaar de Avond-Vierdaag se wandeltochten weer zyn ge houden. Al is de deelname iets teruggelopen, toch mag de or ganiserende vereniging weer met trots zien, dat het aantal wandelaars bij andere plaatsen in Zeeland vergeleken, in Mid delburg nog groot was. Eén ding kan mij niet ver heugen.- Waarom wordt van te voren voor de wandelaars en het publiek de te nemen route niet bekend gemaakt? Pas wan neer de wandelaars 's avonds om 7 uur op de Markt aantre den wordt hun de te nemen route voor die avond bekend gemaakt. Laat de organiserende vereniging nu eens een voor beeld nemen aan de Vierdaagse te Nijmegen. Hier wordt van te voren de te nemen route bekend gemaakt, wat, zowel voor de wandelaars als het publiek, een genot is. Nadat hier 's avonds om 7 uur de start heeft plaats gehad, merk je niets meer van een wandeltocht. Dit vindt m.i. zijn oorzaak in het feit, dat het pu bliek niet weet hoe de route is. Middelburg. P. KOOMAN. Conferentie Confessionele Vereniging. (Van onze Utrechtse correspondent) Evenals verleden jaar heeft de Confessionele Vereniging een 2- daagse conferentie gehouden en wel op de „Ernst Sillemhoeve" van het C.J.M.V. te Lage Vuur- sche. Men begon met de jaarvergade ring o.l.v. ds C. M. Luteijn te Gro ningen. Het jaarverslag van de secretaris, ds H. G. Groenewoud te Groningen, werd goedgekeurd. Zowel ds Luteyn als ds Groene woud zagen zich herkozen als be stuursleden. Op de conferentie waren drie sprekers: prof. dr Th. L. Haitje- ma over „Prediking des Woord» en bevinding", ds Luteijn over de nieuwe psalmberijming en dr P. A. van Stempvoort over „De ambten in de nieuwe kerkorde en in het Nieuwe Testament". DE PSALMEN VOOROP. Wel merkwaardig, dat we bezig zijn een psalmenkwestie in onze kerk te krijgen, begon ds Luteyn. Vroeger hadden wy een gezan gen-kwestie, waarvan men in de meeste gemeenten tegenwoordig weinig meer merkt. Het strekt ds Hasper tot eer, dat hij al met een nieuwe berij ming begon toen anderen er al leen maar over praatten. Ds Lu teyn herinnerde aan het verloop der gebeurtenissen met Hasper's werk. De Gereformeerde Synode aanvaardde aanvankelijk zyn be rijming, de Hervormde Synode wees haar definitief af. Het scherpst heeft ds C. W. Coolsma van Groningen zich uit gelaten. Hij kreeg over zijn bro chure zelfs een openlijke afstraf fing van de Generale Synode. Ds Luteijn meende, dat de Her vormde Kerk wel bescheidenheid past tegenover de berijming Has per. Wat men er tegenover heeft gesteld mag misschien op dich terlijke hoogte staan (Muus Ja- cobse e.a.) maar spreekt de ge meenteleden toch niet toe en is vaak onzingbaar. Het ware beter geweest, wan neer de berijming door de ge meenten getoetst en daarna door de classicale vergaderingen be oordeeld zouden zijn. HASPER NIET VER WERPELIJK. Voorop stellend dat de berijming van 1773 door haar voor jongeren menigmaal onduidelijke taal, haar ketterijen en haar onzingbaarheid om vervanging roept, ging ds Lu teijn over tot het maken van een vergelijking tussen 1773 en Has per. Resumerend zei ds Luteijn, dat het oordeel der Hervormde depu- taten aanvechtbaar is. „Ik hoop", zo besloot hij, „dat er in de ko mende jaren één psalmbundel voor alle kerken zal ontstaan, waarin de berijming van ds Has per de plaats inneemt, welke haar toekomt". Averell Harrlman, de reizende ambassadeur van het plan-Mars hall, is Vrijdag benoemd tot bij- I zondere assistent van president Truman.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3