Een wandeling rond Goes in opbouw Met voortvarendheid aan de nieuwbouw. BAAYENS PL0UYIER heeft DE „EFFATHA" GAAT VOORUIT. De N.C.R.V. telt byna 219.000 leden. Het ontbrekende woord Neem de camera mee op vacantie. Chefariite,4" Pagina 3 Ook reinigingsdienst krügt nieuw materiaal. Al blijven de financiën zorg geven. Welverzorgde HandenHAMEA Gelei. KORTE BERICHTEN j Brieven van een Emigrant Maar maak ook eens een stads gezicht. 4 krachtige pijnstillende middelen in 1 tablet Zaterdag 17 Juni 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD HUIZEN EN PLANTSOENEN, WAAR EENS WEILAND WAS. DE GEMEENTE GOES is na de oorlog druk aan het bouwen geslagen. Nieuwe woonwijken zijn ontstaan en ver rijzen nog, waar enkele jaren geleden weiland was. Er wor den nieuwe scholen gebouwd, een nieuwe riolering wordt gelegd, het stratenplan wordt voltooid, een industrieterrein wordt aangelegd en ook de recreatie wordt niet vergeten. Dit alles geschiedt met de meeste voortvarendheid. Fraaie woningen. Begir.nen wij, op onze wandeling rond de stad, met de woningbouw. Daar is allereerst bouwplan Oost, gebouwd rond de verlengde Kam perfoeliestraat. Dit bouwplan be staat, voorlopig althans, uit zeven straten, waarvan er zes gereed zyn. Van deze zes straten zijn er twee bebouwd met grote midden standswoningen, die weliswaar een behoorlijke huur vragen maar dan ook heel wat comfort bieden. De andere woningen, twee ver schillende types, zijn echter even min te versmaden. Aan de Van Mellestraat, de op één na laat ste straat, die ook de Kamper foeliestraat kruist, zijn pas elf duplexwoningen gereed gekomen, die Inmiddels ook reeds betrok ken zijn. De afwerking van deze woningen is in één woord: keurig. Men is thans begonnen met de aanleg van de laatste straat, de voor Zeeland gebouwd, waarover we reeds uitvoerig hebben ge schreven. In de Leliestraat is men thans aangevangen met de bouw van 'n nieuw openbaar kleuterschooltje, dat op 1 September gereed moet zijn. Hier zal ook een Chr. kleu terschooltje gezet worden. Opril bjj het ziekenhuis wordt afgegraven. Dan het stratenplan. Dat dit de speciale aandacht van de gemeen te heeft, is begrijpelijk. Hier voor al geldt, dat regeren vooruitzien is. Immers, over enkele jaren kan het verkeer zich verviervoudigen en de binnenstad heeft reeds vol doende bewezen, dat men er niet zo gemakkelijk over denken moet. Om in het Oosten te beginnen: vanaf de Patijnweg zal de Berg weg regelrecht bouwplan Oost in lopen. Deze brede straat kruist Aan de verlengde van Mellestraat zijn thans de elduplex woningen vrijwel gereed gekomen. Enkele ervan zijn ook reeds bewoond. De Grootstraat, waar vijftig mon tagewoningen van 375 M' elk worden gebouwd. In de Anjelierstraat is men thans van gemeentewege bezig met de bouw van twee woningen, waarvan er één verkocht zal wor den. Dan naar het Westen. Ook hier U reeds een geheel bouwplan ge reed gekomen. Van een andere type woningen dan in „Oost", maar ook met een maximum aan licht en lucht. Voorts is men be zig om tussen de Zuidvlietstraat •n de M. A. de Ruyterlaan twee en dertig nieuwe woningen te bouwen. Deze woningen worden gebouwd met verminderde Rijks- Zteun. De huizen krijgen een z.g. lage kap en hebben een grote voorkamer met daarachter een eethoek. Voorts een keukentje en boven drie slaapkamers. Met de bouw hiervan is men in Februari begonnen en men hoopt ze in Oc tober gereed te hebben. Voorts wordt er nog veel par ticulier gebouwd. We noemen de fraaie woningen aan de Patijnweg en de woningen, die hier en daar in de reeds bestaande bouwplan nen worden gezet. Scholenbouw vordert goed. Ook de bouw van de scholen vordert goed. Men is thans begon nen met de bouw van de Herv. school op 't terrein aan de Kam perfoeliestraat. Deze acht-klassi- Se school is het grootste model at bestaat in de semipermanente bouwvorm. Het gebouw is prac- tisch „permanent" te noemen, al wordt het dan als „semi-perma- nent" betaald. De school verrijst op een mooie hoek. Er zal een plantsoentje rond komen com pleet met vijver en er wordt ruimte gereserveerd voor een gymnastieklokaal. Het ligt zelfs in de bedoeling, dat eens, volgens het z.g. „bajonet-systeem", in het verlengde van deze gymnastiek zaal nog een school gebouwd wor den. Dit is echter nog verre toe komst. En dan wordt, schuin tegen over de Herv. school, langs de Koninginneweg, het Chr. Lyceum daar de Kamperfoeliestraat en sluit dan aan op de Heernisseweg. Daar loopt de verbinding met een flauwe bocht naar het Beatrix- plein. Men is gereed gekomen met een gedeelte van het ver lengde Beatrixplein; een fraaie doorbraak. In het midden komt een plantsoen. Vanaf het Beatrix plein loopt dan de verbinding naar de stad via de Anjelierstraat welke twee meter verbreed zal worden. Via een doorbraak van de Anjelierstraat naar de Oost singel komt dan de verbinding te lopen over de hoek gedempte vest en over de Opril bij het Gasthuis, die gedeeltelijk zal worden afge graven. In bouwplan Oost maakt de verlengde Van Mellestraat deel uit van een ceintuurbaan, ge vormd door BergwegVerlengde Vogelenzangsweg en Kamperfoe liestraat. Tenslotte is er nog het straten plan in verband met het aan te leggen Industrieterrein. M'y Het industrieterrein. De gemeente gaat, voorlopig althans," over twee industrieter reinen beschikken. Over dat aan de Oosthavendijk schreven wij reeds het één en ander. Het is practisch „volgeboekt". Derhalve is men druk bezig met de aanleg van een industrieterrein in het Zuid-Westen, n.l. tussen Zuid vlietstraat en M. A. de Ruyter laan, daar dus, waar de 32 reeds hierboven genoemde woningen worden gebouwd. Een geweldig karwei, waar in totaal zeker een 30.000 M* zand in wordt verwerkt. Er is thans niet veel meer te zien dan een aantal „straten van zand", een zwoegende bulldozer en een vijver met ontelbare kikkers. Dit laat ste is gpen geen grapje. Die vijver was vroeger een koeienput en wordt niet gedempt, want in de nabijheid van de woningen wordt een plantsoen aangelegd en daar hoort ook die vijver in. Men ziet, er wordt aan alles gedacht. Nu de straten. Er komen er hier in totaal vier. Deze lopen evenwijdig aan de Zuidvlietstraat en worden gekruist door een bre de straat, die een verbinding vormt tussen de M. A. de Ruy terlaan en de Westsingel. Voorts zal een aftakking van de spoor rails tot op het midden van het terrein worden gelegd. Speelterrein in Bouwplan-Oost. Ook daar is aan gedacht. In bouwplan-Oost ligt tussen de nog geprojecteerde „Bergweg" en Ko ninginneweg, een speelterrein, dat in September gereed zal ko men. Wie het zal beheren, is nog niet bekend. Waarschijnlijk zul len de buurtverenigingen hier moeten delen. Maar het voor naamste is, dat er een terrein beschikbaar is gesteld. Voor de rest moeten de plant soenen wat recreatie bieden, al is deze dan enkel maar voor het oog bestemd. Wat die plantsoenen betreft; ook dit is een grote zorg voor gemeentewerken. Alleen om het gras te knippen heeft men ieder jaar geregeld twee man in dienst. Langs de vestkanten zijn kortte- lings geleden lisdotten geplant. Vooral aan de Oostvest begon de wal wat te verzakken en men hoopt dit hiermede tegen te gaan. Het is tevens een verfraaiing. In December uniform vuil-ophaalsysteem. Ook de reinigingsdienst heeft een vernieuwing ondergaan. In 'n nieuw gebouwde loods op het ter rein van deze dienst vonden wij het chassis gereed staan voor de roltrommel-vuilniswagen. De oude schuifbakwagens gaan aan de kant. In December zal ook 't nieuwe vuilverzamelingssysteem In wer king treden. Dan krijgt de ge hele stad de uniforme vuilnis emmers, hetgeen een snellere en schonere werkwijze zeker ten goede zal komen. Dezer dagen komt ook de nieu we faecaliënwagen gereed; al leen het tonnetjesstelsel blijft nog even. Jammer genoeg. Ook hier zal zeker eens een oplossing ge vonden worden. Op het terrein van de reini gingsdienst is voorts een nieuw Dit zijn de grote middestandswoningen aan de Koningin WU- helminaweg. Ruim en geriefelijk. (Ingez. mededeling, advert.) schaftlokaal neergezet en men is ook bezig om de oude vuilnishoop hier op te ruimen. De vuilnis wordt gebracht naar de Oude Zeedijk. Naast dit alles blijven er nog vele problemen. Men denke b.v. aan de parkeer gelegenheid. Hier wordt nog steeds naar een blijvende oplos sing gezocht. Zo heeft men o.m. ook gedacht aan het plantsoen voor het Goese Lyceum. Dit is een behoorlijke ruimte en wat de verbindingen betreft, goed te aan vaarden. Op de Koepoort komt 'n verkeerszuil te staan. Hier zal éénrichtingverkeer worden inge steld; geen overdreven maatregel op deze gevaarlijke hoek. Al met al, zal men na deze wandeling rond „Goes-in-opbouw" bekennen, dat er met kracht is gewerkt aan de vernieuwing van de Ganzestad. En dat verdient, gezien de centrumpositie, die Goes nu eenmaal inneemt, zeker waardering. K. (Van onze Utrechtse correspondent) Er stond Woensdag weer een ploeg doofstomme johgens aan 't station te Voorburg. Dat beteken de: jaarvergadering van de ver eniging „Effatha", waarvan bet bekende christelijk instituut voor doofstomme kinderen uitgaat. Prof. L. H. van der Meiden, hoogleraar te Apeldoorn, die al een kwart eeuw „Effatha" als voorzitter dient, sprak in zijn ope ningswoord over de werkzaam heid der vele leden, die samen „Effatha" ln stand houden. „We zijn er nog", met die woor den begon de secretaris, de heer T. van Dijk te 's-Gravenhage zijn jaarverslag. Het gaat goed met de vereniging. Want ofschoon zij haar 62ste verjaardag viert, is er geen sprake van ouderdomszwak te. Integendeel: het aantal leden groeide van 40.000 tot 47.000, als gevolg van de actie. Er zijn 1194 correspondenten bezig geweest. Op 134 ouderavonden van scholen e.d. mocht het werk van de ver- (Ingez. mededeling, advert.) Verenigingsraad te Utrecht bijeen. Onder leiding van mr A. B. Koosjen, heeft de verenigingsraad der N.C.K.V. te Utrecht verga derd. De voorzitter vestigde in zjjn jaarrede de aandacht op het feit, dat met groot pessimisme wordt gesproken over onze cul tuur. Het gevaar bestaat, dat de werkelijke blijdschap, die wjj als christenen moeten bezitten, ver loren gaat. Al zien wij de grote gevaren en moeilijkheden zeer duidelijk, toch moeten w(j met blijdschap de arbeid voor de N.C. R.V. voortzetten in liet besef, dat wij een taak te vervullen hebben vau de grootste betekenis voor 't Nederlandse volk. Verwacht mag worden, dat het wetsvoorstel Inzake het nieuwe omroepbestel binnen afzienbare tijd de Staten-Generaal zal be reiken. Nu de omroepverenigingen (ook de N.C.R.V.) televisie-pro- gramma's zullen hebben te ver zorgen, is een prijsvraag uitge schreven met het doel inzicht te krijgen in de mogelijkheden, de televisie dienstbaar te maken aan de doorwerking van het Evange lie en de taak der N.C.R.V. De heer Hoek is naar Amerika, ten einde de mogelijkheden op het ge bied van de televisie te bestu deren. In het verslag van de secreta ris-penningmeester werd melding gemaakt van de belangrijke ge beurtenissen uit het verenigings leven. LEDENTAL. Het aantal leden van de N.C.R. V. was tydens het verslagjaar zeer belangrijk uitgebreid en ook nu nog steeds groeiende. Op 31 December 1948 had de N.C.K.V. 145.452 leden, op 31 December '49 206.318, op 1 Mei 1950 216.372, terwjjl op 14 Juni kon worden medegedeeld, dat het aantal tot 218.962 is geklommen. De N.C.B. V. Is ln 1949 dus met 60.866 le den vooruitgegaan. Het verslag van de afdeling omroep, samengesteld door de heer K. van Dijk, gaf een over zicht van de uitzendingen in '49. Verschillende onderdelen hiervan werden apart onder de loupe ge nomen. Het peil van de program ma's gaat steeds vooruit, terwijl de N.C.R.V, ook met de ontspan ning op de goede weg is, al blijft verbetering steeds nodig. De heer Pereboom, propaganda leider, vermeldde ln zijn verslag de resultaten van de gehouden (Ingez. mededeling, advert.) CORRECTE UITVOERING VAN ELK BRILRECEPT Speciaal in Optiek Lange Vorststraat 1o6, Goes Tel. 2159 FEUILLETON. door O. F. WALTON. 14) o— Wat deerde 't hem nu, toen, in de weken, die volgden, bleek, dat hij al zijn vroegere zoge naamde vrienden verloor. De schoolmakkers van Eton, de mensen die hij in Sandhurst had leren kennen, de vrienden, die hij had gekregen sedert zijn dienstnemen bij het leger ze zouden nu allen als door één on weerstaanbare golf van stands besef van hem worden wegge vaagd en nooit zou hij ze weer ontmoeten. Hij was verplicht alle banden met hen los te maken en dat zou geschieden door de dienst te verlaten de schakel die hem met hen verbond. Hij moest het leven opnieuw beginnen en dat moest zijn het leven van een man, die voor zijn bestaan op zijn eigen harden ar beid moest rekenen. Hoe hij dat nieuwe bestaan zou aanvangen, hoe dat dagelijks brood .moest verdiend worden hij had er geen denkbeeld van. Er moest een pad worden uitgehouwen in de harde rots, die zijn weg afsloot. Maar hoe? Hij moest zich wenden tot personen, die hem hierbij goede voorlichting konden geven. Maar tot wie? Van mensenhulp verstoken, zocht hij hulp en steun bij God. Hij herinnerde zich de woorden: „Als ik wandel in het midden der benauwdheid, maakt Gij mij levendDe Heere zal het voor mij voleinden." Die woor den had hij in onbezorgde da gen ook wel gelezen, nu ver stond hij de kracht er van. Nauwe omgang met God was toch het lever.? Daarbij lééft men! HOOFDSTUK VI. De twee brief omslagen. Kapitein Fortescue volgde als de voornaamste en enige rouw dragende dë lijkbaar van zijn vader naar het graf. Niemand anders was tegenwoordig, be halve de dokter on de advocaat van de overledene, die in kwali teit van hun ambt de laatste eer bewezen. Het uitgestrekte kerk hof was een toonbeeld van ver latenheid en somberheid. Het lag in een smahe vallei; de beide hellingen en het lage midden waren dicht be/et met grafmo- zijn zeer onaangename plicht numenten. Aarde bij aarde, stof bjj stof, as by as, zo werden de stoffe lijke overblyfselen hier achter gelaten. Weer werd een dood blad gevoegd by de vele dorre bladeren uit het woud der men selijke samenleving. Toen Fortescue in het lege huis, dat hij nooit meer zyn te huis zou noemen, terugkeerde, werd het besef bij hem leven dig, dat hij de drempel over schreed van het harde en moei lijke leven, dat zich voor hem opende. Hy besloot evenwel het moedig te aanvaarden en, in ho ger kracht dan de zijne, voor geen plicht uit de weg te gaan hoe onaangenaam die mocht zijn. Dat besluit stond bij hem vast en na zijn eenzame maaltijd riep hij al de bedienden in de biblio theek samen, daar hij hun enige mededelingen had te doen. Fortescue kwam daarop bin nen met het testament van zijn vader in de hand en zeide, dat hy het billijk vond, dat zij zou den weten hoe hun overleden heer aan hun trouwe dienst had gedacht en werkelijk de bedoe ling had gehad die te belonen door een legaat, waarvan het be drag afhankelijk was van hun dienstjaren. Maar ook, dat het was hen in te lichten over het feit, dat al het geld van zyn va der verloren was gegaan en dus deze legaten alleen in naam be stonden. „Bedoelt ge hiermee ons te vertellen, dat wy' niets krijgen, mynheer?" vroeg Watson. „Ik vrees van niets, Watson; de tijd zal het leren. Mijn va ders advocaat, Mr Northcourt, die vandaag hier was, is bezig zyn zaken af te wikkelen, daar van weet ik eigenlijk niets af en zou het blijken, dat er nog geld beschikbaar bleef, dan zul len natuurlyk de legaten wor den uitbetaald." ,,'tls zeer hard, mijnheer, na al die jaren eenvoudig op straat gezet te worden!" „Dat is hard, Watson, maar vergeet niet, dat ik ook slacht offer ben, zo goed als gij't is voor my ook hard!" Watson haalde minachtend haar neus op. ,Gy hebt uw kapiteinssalaris, mijnheer en uw voorname vrien den." „Zeg maar: had, Watson, niet hebt. Dat alles zal voor my tot het verleden behoren. Ik ben ge noodzaakt het leger te verla ten." (Wordt vervolgd.) propaganda-acties, o.m. de „Ju- bo". De aftredende bestuursleden, de heren ds J. Fokkema, K. Kruithof, J. H. de Morree, mr A. B. Roosjen en ds W. F. ten Rou- welaar, werden herkozen. In de kascommissie werd be noemd de heer Omta plv. lid de heer Dulfer. Na een zeer geanimeerde rond vraag sprak' Prof. dr A. H. Edel- koort, tweede voorzitter der N.C. R.V., een slotwoord over het on derwerp „Kerk en Radio". Hy gaf de richtlijnen aan met be trekking tot het werk in de radio en zette duidelijk uiteen, hoe de verhouding tot de Kerk moet zyn, als het gaat om het Evangelie gestaltenis te geven in de radio. Bij de T.T.-commissie te Assen is bericht binnen gekomen van de Norton Works Limited, dat Nor ton met zyn gehele „stal" zal deelnemen aan de races op het circuit van Drenthe op 8 Juli a.s. Gestart zal worden met drie ma chines in de 350 c.c. en met drie in de 500 c.c. Een dezer dagen zyn de troe- penrehepen „Kota Inten" en „Ge- eniging toegelicht worden. Het leerlingental vermeerderde tot 222, verzorgd door 25 leerkrach ten. Volgens de directeur is er nog niet voldoende onderwijzend personeel. Er bestaan plannen om het nij verheidsonderwijs uit te breiden, opdat jongens en meisjes nog be ter toegerust de maatschappij in kunnen gaan. De vraag is alleen: hoe brengt „Effatha" de pupillen onder? Daarmee zit men al lang. Gelukkig kon de vereniging een paviljoen laten optrekken, zodat er in het ergste ruimtegebrek voorzien is. Voorts zal een nijverheidsschool gebouwd worden. Intussen is dit alles maar lapwerk. Te zijner tijd komt men toch weer voor proble men te staan. In de verre toe komst zal men met algehele nieuwbouw moeten beginnen. De financiën blijven natuurlyk oorzaak van veel rimpels op de voorhoofden der bestuursleden. Na de heer Van Dijk sprak ook de penningmeester, drs J. Modde raar te Rotterdam hierover. Hij verklaarde dat het tekort nog enorm is, al verminderde het wel iets. De contributies brachten verhoogde inkomsten; van f 43000 liepen zy op tot f 54.000. JUBILEA. De directeur van „Effatha", de heer C. Timmer te Voorburg, ver strekte een jaarverslag, waarin hy een interessant beeld gaf van de stand van zaken in de wereld van de doofstommen. Uiteraard stond men in deze vergadering ook stil by het drie voudig jubileum dat op 11 Maart werd gevierd. De heer Van Dyk memoreerde, dat op die datum prof. Van der Meiden en ir W. den Boer te Dordrecht dertig jaar in het bestuur zitting hadden, terwijl de heer Timmer geduren de dezelfde periode aan „Effatha" verbonden was. Dertig jaar lang gaf hy al zijn liefde en ijver voor het misdeelde kind. Met een daverend applaus gaf de vergadering te kennen, dat zy instemde met de woorden van waardering van de heer Van Dyk. neral Harry Taylor" met resp, 900 en 1450 repatrierende mili tairen aan boord van Tandjong Priok naar Nederland vertrok ken. Beide schepen worden- begin Juli resp. te Rotterdam en te Amsterdam verwacht. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft goedgevonden dat haar het eerste van de 150 genummerde exemplaren zal worden aangebo den van het boek „Ik herinner mydie de schrijfster mevrouw Roosevelt tydens haar bezoek aan ons land van haar handtekening zal voorzien. De moeilijkheden, die tussen de Duitse en Nederlandse verf- Vanmorgen molk ik eerst drie koeien en ging daarna eens naar de schapen kijken. Er zijn nu elke dag lammeren. Toen dit was gebeurd laadde ik zaad en kunstmest op de vrachtwagen en startte. Op het land was het eerste karwei de trekker smeren en toen maar zaaien. Zes uur was het al donker, dus korte dagen, maar lang met zo koud als in de Hollandse ren ter. Zondags' doen we Zondag- dienst. De Duitsers brachten hier hun Lutherse Kerk en ik voel me er goed thuis. Het ver schilt niet veel van Ned. Herv wat ik in Holland was. De vrouw nan mijn taas ligt nu al drie weken in Melbourne in het ziekenhuis en de baas is er heen. Zijn moeder, die hier op de farm een apart huis heeft, zorgt voor het eten. Er woont ook een zuster van de baas. Haar man werkt in de stad zij kunnen daar nog geen huis krijgen. Ze zijn allemaal reuze aardig voor mij. Trouwens, het genoel, dat je „maar ortaerschikte" bent, heb je niet. Ieder hcejt het oner „volgend jaar, als je je eigen farm hebt". Mijn baas wil, dat ik volgend jaar aandeel („share") neem in zijn bedrijf. Want hij heeft nog land bij andere boeren,.-waar h(j maar een derde van krijgt. Hij wil dat land zelf nemen en nog een rupstrekker kopen. Dan krijg ik ook een zeker deel van elke zak zaad. Maar eerst wil ik nog eens aanzien wat dit jaar brengt. De jaren vlak na de oorlog waren de beste hier. Nogmaals, wie hoofd en han den gebruikt en zich aanpast: hij komt er! industrie waren gerezen over da import van Nederlandse lakken, verven en vernissen zyn opgelost. Met ingang van 1 Mei 1951 zul len de importeurs van bloembol len uit Nederland geen bewijs meer behoeven over te leggen, dat de verscheping van de bloem bollen is goedgekeurd door de Nederlandse organisatie voor de bloembollen-export. Een twee-motorig vliegtuig van de „Air India", dat van Bombay op weg was naar Haiderabad, is gistermorgen vroeg bij Masoeli- patam, een aan de Oostkust ge legen haven, neergestort. Er zijn twee doden, onder wie de piloot, en verscheidene ge wonden. Nu zo langzamerhand de vacantles be ginnen, gaat bijna Iedere amateur zijn best doen om naast het fotograferen van personen ook meer artistieke opnamen te maken van landschappen en andere schilder (foto )-achtige hoekjes in de om geving waar de vacantie doorgebracht wordt. Wij zullen dan ook in de eerst volgende rubrieken enkele practische tips geven om dergelijke foto's met succes te maken. Wat is precies de bedoeling. In de eerste plaats moeten wy ons even realiseren wat wij beogen met een der gelijke foto. In de meeste gevallen zullen wij deze met een vooropgezet doel maken, b.v. om onze kennissen te laten zien hoe veel bijzonders wij op onze tocht gezien hebben. De moeilijkheid is echter vaak, hoe wy de aandacht moeten vestigen op het hoofdmotief. Zo kan het gebeuren, dat wij, terwijl wy wandelen in een oud dorpje of stadje een fraaie gevelsteen in een gebouw ont dekken, die wij op de gevoelige plaat willen vastleggen. Nu zit de steen te hoog om er een foto van te maken, ter wijl het gebouw toch wel de moeite waard is om geheel of gedeeltelijk ook met de steen gefotografeerd te worden, temeer daar deze in die entourage past. Doch nu wordt de steen niet meer dan een detail van het geheel. Om nu te bereiken dat de aandacht van degene die de foto beky'kt toch direct naar de steen getrok ken wordt, kunnen wij in het beeld één of meer personen plaatsen, die naar de steen kijken of nog beter wijzen. Als U nl. een foto ziet van een persoon wiens blik op een bepaald punt gericht is, dan wordt ook Uw aandacht naar dat punt getrok ken. De hierbij afgedrukte föto van de poort met gevelsteen is daar van een voorbeeld. Als de per sonen er niet bij hadden gestaan, zou de steen helemaal niet op- gevallen zijn. Nu wordt Uiv blik direct naar deze steen ge trokken. Wij kunnen dit principe steeds toepassen wanneer in een tafereel de aandacht op een be paald detail gevestigd moet worden. Doen wij dit niet, dan zinkt het detail in het niet en zal het resultaat van de foto vaak tegenvallen. Neem een stukje blauw glas mee! Over teleurstellingen gespro ken: dat is wel de meest voor komende klacht van de ama teurfotograaf. Heel vaak wordt de vraag gesteld: „Hoe komt het toch, dat foto's van fraaie land schappen of stadsgezichten of van wat dan ook, dikwijls zo tegen vallen?" U bent wellicht op een vacan- tietocht of uitgaansdagje wel eens getroffen geweest door een ryk vergezicht, een idyllisch stukje natuur of een sfeervol stads- of dorpsgezicht en U heeft tegen Uzelf gezegd: daar moet ik een plaatje van maken. Toen dit klaar was, voelde U zich teleur gesteld omdat het niet uitdrukte wat U getroffen had. Hoe komt dat? Wel, een tafereeltje maakt op Uw ogen, omdat U kleur en „diepte" kunt zien, vaak een heel andere indruk dan op het „oog" van de camera. Er is nu eeh eenvoudig trucje dat U in staat stelt te beoordelen of een tafereel geschikt is om met een redelijke kans op een goed re sultaat gefotografeerd te wor den. Bekijk dan eens een land schap met één oog, beter nog met één oog door een stukje blauw glas. Het onderwerp ver liest nu dieptewerking en kleur en U ziet zo ongeveer het zelfde als uw camera. Is het onderwerp dan nog mooi, dan kunt u het met een gerust hart fotografe ren. Maakt het echter een plat te, vlakke of rommelige indruk, dan is het beter het plaatje niet te maken, omdat het dan toch zeker tegenvalt. Licht en schaduw in stadsgezichten. Hierboven werd terloops over stadsgezichten gesproken. Daarbij speelt de tegenstelling tusschen licht en schaduw een belangrijke rol. Als u een stadsgezicht wilt maken, let dan allereerst op een goede lichtval. Fotografeer b.v. nooit de schaduwzijde van een huis. Dit wil echter niet zeggen, dat alle schaduw uit den boze is! In tegendeel, de schaduw partijen moeten juist de indruk van het geheel versterken en verlevendigen, alleen mag scha duw niet de hoofdtoon voeren. Het grootste dee van een huis of tafereel moet goed verlicht zijn, terwijl de schaduw voor diept» en contrast moet zorgen. Pas deze tips eens toe, wan neer U dezer dagen met de ca mera er op uit trekt. En heeft XJ zich misschien tot nu toe alleen maar beziggehouden met het fo tograferen van groepjes perso nen of van landschappen cn vergezichten, probeert V het dan ook eens met een stadsge zicht. U hoeft daarvoor niet eens ver van huis te gaan. Ook in uw eigen omgeving is „oefenmate riaal" te over! Bepaal met zorg Uw keuze, let op de lichtval, bekijk het ta fereel alsof U de camera was en maak de opname. Valt het u te gen, tracht dan zelf de fout te ontdekken öf stuur de foto ter beoordeling in en probeer het de volgende keer beter te doen! Al doende leert men! (Ingez. mededeling, adveit.) Wanneer hevige pijnen U hel leven moeilijk maken, neem dan eens CHEFARINE „4". Elk labiet bevat 4 geneesmiddelen, die stuk voor sluk wereldberoemd zijn geworden als bestrijders van rheumatiek, menstruatie-, zenuw-, hoofd-, kiespijn enz.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3