België werkt niet mee aan Europese betalingsunie. NIEUWS Nieuw standbeeld van Frans Naerebout in bet Bellainypark. Internationale schietwedstrijden te Terneuzen. Goese „Groene Kruis" had gunstig jaar. Zeeuwse buiteiuaiiuse vervoerders weer in uiterst moeilijk parket. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het zou de econoinisciie wurging van het land betekenen. „Erve Bok" wordt openbare kleuterschool. Ministeriële richtlijnen dreigen hen uit te schakelen. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, T#l, 3438, bij geen gehoor 2970, 2485 oi 2364 Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walatraat 83, TeL 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; TeL admin titratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Ge JAARGANG No. 1586 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 11 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 17 JUNI 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d, Feltz, Middelburg; Ds A, Gruppen, Biezelinge; Ds J. S, Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. üarelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Zondag: Zon op 4.19 u., onder 21.03 u.; Maan op 6.22 u., onder 23.39 u. Hoogwater op Zondag 17 Juni: Vlissingen: 3.38 u. 1.89 m., 15.54 u. 1.82 m.; Terneuzen: 4.04 u. 2.07 m., 16.22 u. 2.00 m.; Wemeldinge: 5.23 u. 1.64 m., 17.44 u. 1.53 u.; Zierikzee: 5.11 u. 1.38 m., 17.27 u. 1.27 m. In kringen, die in nauw contact staan met de Belgische re gering, werd gisteren bevestigd, dat België het ontwerp-plan voor een Europese betalingsunie, dat is voorgesteld door het secretariaat-generaal van de organisatie van Europese economi sche samenwerking heeft verworpen. Aanvaarding van dit plan, dat thans overwogen wordt door de uitvoerende commissie van de O.E.E.S., die op ministerieel niveau te Parijs bijeen is, zou „België's economische worging en ondergang" betekenen, zo zeide men in deze kringen. België's klacht is, dat het in het plan een rol als crediet- verstrekker of bankier voor de andere Marshall-landen is toe gedacht, die zijn materiële mid delen ver te boven gaat. België, dat niet opgehouden heeft al het mogelijke te doen om de betalingsunie te bevor deren en de moeilijkheden, wel ke zjj bood op te lossen, is be reid de lasten te aanvaarden, <lie, onverschillig welk, redelijk criterium aan het land zou op leggen. Bij de pogingen om een her vatting van de Intereuropese handel te bevorderen is België aldus wordt verder in gezag hebbende kringen verklaard, nu aan de grens gekomen van de offers, die het kan toestaan. België is aldus genoemde kringen bereid een deel van de lasten der Europese betalings- unie op zich te nemen. Dit deel 1* niet alleen gelijk aan dat van de andere betrokken landen, maar is veel hoger, op voor waarde nochtans dat de last te dragen is. Dit geldt des te meer, daar de kwestie van de Ameri kaanse hulp met deze zaak ver band houdt. In het afgelopen jaar moest de Amerikaanse hulp volgens het plan Snoy-Marjolin worden verdeeld. België zou 110 milli- oen dollar ontvangen. Ten slotte heeft het niets gekregen. Thans zou men bij de O.E.E.S. aan Washington willen voorstellen, dat de verdeling van de Ame rikaanse hulp voor het derde Wanneer goedkopere aardappelen? Indien de regenperiode, die 14 Juni begon, iets meer neerslag gaat brengen, is er kans op lagere aardappelprijzen. De aardappel telers geven echter nog niet veel hoop. Het gewas is schraal, de grond veel te droog en de velden vertonen vrij wat lege plekken. Bovendien schijnt er reeds be hoorlijke vraag te zijn uit het buitenland voor eerstelingen- pootgoed. Voorstellen Vlissingse Raad. In de Vrijdag aanstaande te houden vergadering van de Vlis- •lngse gemeenteraad komt een voorstel ter tafel om een crediet ie verlenen van f 10.000.voor het laten vervaardigen van een pieuw standbeeld voor Frans Naerebout. Het is de bedoeling dat dit nieuwe beeld, dat het verwoeste vervangt, een plaats krijgt op het Bellamypark tegenover de Voorhaven. Door een tweetal beeldhou wers, mevr. L MesserHey- broek te Vlissingen en Ph. ten Klooster te Veere, zijn kleine ontwerpen voor een nieuw beeld gemaakt en de keuze van de commissie van advies viel op het model van de heer ten Klooster. In totaal bedragen de onkosten van het nieuwe beeld f 12.000. Hiervan gaat reeds direct f 1900 af, dat door particulieren en instellingen geschonken is. De jnolestschade wordt geschat op f 2600 en B. en W. trachten het totale bedrag als oorlogsschade vergoed te krijgen. Verbetering Bioemenlaan. In de raad komt voorts een voorstel aan de orde tot ver betering van het oude gedeelte van de Bioemenlaan, dat ge legen is tussen Singel en Anje lierenlaan. Dit is temeer nodig, omdat de Stoomtram Walcheren de laatste tijd met grote bussen door de Bioemenlaan is gaan rijden. De bedoeling is de aan leg van een trottoir aan de Oost zijde, versmalling van het mid denplantsoen en verbreding van de Oostelijke weg. Verder het leggen van enkele trottoirstroken. In totaal bedra gen de kosten f 9750. Ook willen B. en W. verbetering aanbren gen in de Madelievenlaan door het aanbrengen van een trottoir en verbetering van de bestrating. Kosten f 2000.Tevens willen B. en W. aan de zijde van de Oranjeschool langs de Bosjes laan een trottoir leggen voor f 820.In totaal wordt een cre diet gevraagd van f 12.570. Willem IH-kazerne. Daar de verbouwing van het huis „Ter Hooge" als rusthuis voor ouden van dagen later ge reed kwam dan aanvankelijk verwacht werd, kon de Willem III-kazerne niet per 30 April j.l. gedeeltelijk worden ontruimd door de zich hierin bevindende oudjes. Tevens wenst de Stich ting Rusthuizen Walcheren nog tot omstreeks het einde van dit jaar de beschikking te hebben over dat deel van de kazerne, dat niet nodig is voor jeugd herberg. Het te verhuren gedeelte is ongeveer 3/5 deel van het ge bouw; de huur is f 120.per maand. B. en W. stellen de raad voor tot verhuring te besluiten. Huishoudschool. Per 1 September zal de Ge meentelijke Industrie- en Huis houdschool aan het Groene- woud worden geopend. B. en W. bieden de volgende voordracht *an voor directrice en leer krachten. Directrice: mevr. P. J. Sareis van Rijn te Harderwijk; alge meen vormend onderwijs de heer J. Fondse te Middelburg; lerares naaldvakken mej. E. Peterse te Middelburg; leraar gymnastiek de heer J. H. Bak- ring van de minister, per 1 Sept. vast te benoemen. Aangezien het gebouw bestemd voor de huishoudschool, uitge breid moet worden en enige voorzieningen behoeft, vragen B. en W. hiervoor een crediet van f7100. Voorts verzoeken B. en W. het voteren van f5000.voor het uitbaggeren van de Vissers haven en f 950.voor het maken van een rijdbare muziektent. Openbare kleuterschool. B. en W. hebben de z.g. „Erve Bok" in de Walstraat en de per celen Molenstraat 28 en 40 op een verkoping aangekocht voor f 20.800.Ter toelichting hier op delen B. en W. mede, dat reeds lang uitgezien is naar een terrein voor een openbare kleu terschool in de binnenstad. Zij menen hier een gelegen heid te zien en hebben de „Erve" gekocht om t.z.t., na sloping van de opstallen, daarop een open bare kleuterschool te stichten. De percelen in de Molenstraat zijn gekocht om eerlang de Spui straat aan de Westzijde een beter aanzien te geven. Het ligt niet in het voornemen op korte termijn met een voor stel voor de bouw van een kleuterschool te komen en daar om willen B. en W. de huizen op de „Erve" voorlopig nog verhuren, evenals de huizen aan de Molenstraat. Herstel van een en ander is echter nodig en daarvoor vragen B. en W. nog een crediet van f 7350. jaar juist zoals voor het tweede zou plaats hebben. Dit, zo verklaart men uit ge zaghebbende Belgische bron, kan België evenmin aanvaarden. Wat zou er tenslotte gebeu ren indien België zich verplicht zag zich terug te trekken uit die betalingsunie? Reeds is be kend gemaakt, dat ook Zwitser land in dat geval niet tot de betalingsunie zal toetreden. Er zouden dan haast uitsluitend „debiteurlanden" overblijven, en men ziet in België niet goed hoe in zodanige omstandig heden een Europese betaiings- unie tot stand kan worden ge bracht. Goes gaf ongeveer f 5000.— voor het Rode Kruis. Met een gezellige avond voor alle medewerkers is gisteravond de Rode Kruiscampagne te Goes besloten. De voorzitter van het inzamelingscomité verwelkomde de medewerkers en -werksters en betuigde zijn grote dankbaar heid voor de door hen verrichtte moeite, welke tot een goed re sultaat leidde. Er is thans rond f 5000.ingezameld, weliswaar minder dan verleden jaar, toen de opbrengst f 6000.was, maar niettemin kan men tevre den zijn. Het „Pirogo-cabaret" zorgde deze avond, die gehouden werd in de „Prins van Oranje", voor een gezellig programma van lied jes en sketchjes, terwijl „The Orpheans" de muzikale omlijs ting in handen hadden. Ook de Goese Operettevereni ging verleende medewerking. Het was een geanimeerde avond, die vanzelfsprekend in het teken van het Rode-Kruis werk stond. In het tweede deel van de avond sprak de voorzitter van de afdeling Zuid-Beveland-West een hartelijk woord van dank tot alle medewerkers, hij noemde het resultaat van de actie ver bluffend; per inwoner gaf Goes ongeveer f 0.37, terwijl Amster dam b.v. maar f 0.03 gaf. In het bijzonder dankte hij de organi satoren van en medewerkers aan de theetuin en de huis-aam huis collecte. Deze laatste bracht op ongeveer f 1100. Samensteiiing van de Spoorwegraad. Bij beschikking van de minis ter van Verkeer zijn van 1 Juni 1950 tot 1 Juni 1953 in de Spoor wegraad benoemd o.a.: Jhr Mr A. F. C. de Casem- broot, lid van het dagelijks be stuur van de Koninklijke Neder- landsche Toeristenbond A.N. W.B., te Westkapelle; K. van Everdingen, voorzitter van de afdeling verkeer van de kamer van koophandel en fabrieken voor Zeeland te Vlissingen en tot diens plaatsvervanger H. A. M. A. de Meijer, lid van de raad van bijstand van die kamer te Terneuzen; M. C. C. Jansen, ter vertegenwoordiging van de ka mer van koophandel en fabrie ken voor Noord-Brabant te Vught, en tot diens plaatsver vanger Ir. A. F. J. Beukers te Breda. Mr A. Jonker, ter ver tegenwoordiging van de alge mene Nederlandse vereniging voor vreemdelingenverkeer te Emmen en tot diens plaatsver vanger Mr F. A. J. M. Smits te Breda. Yvon Baarspul voor pioniers werk geridderd. Onlangs nam het Radio Phil- harmonisch Orkest te Batavia, o.l.v. de 30-jarige Nederlandse dirigent Yvon Baarspul, af scheid van Indonesië. Na afloop van het afscheids concert, dat werd bijgewoond door vele vooraanstaande figu ren- uit het militaire en poli tieke leven in Indonesië, deelde de Hoge Commissaris, Dr Hirschfeld mede, dat het H.M. de Koningin de heer Baarspul benoemd had tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Voor velen lijkt dit ongetwij feld op een nagekomen drup peltje van da jaarlijkse Lintjes regen, doch zij, die in de afge lopen jaren „in den vreemde" van Baarspul en zijn Orkest hebben mogen genieten, weten, dat het een welverdiende waar dering is voor het vele en zware werk dat hij heeft gedaan. Ongeveer twee jaar geleden stelde Baarspul een orkest sa men om daarmede naar het Verre Oosten te trekken, kunst uit te dragen, Indonesië voor te stellen aan solisten, die reeds in andere werelddelen ware triomfen hadden gevierd. Naast dirigent in concert- en repetitiezaal, was hij leider van zijn mensen in ambtenaarsloka len en directeurskamers, waar hij vaak met beide vuisten op tafel heeft moeten slaan om zijn zestig leden tellend orkest te kunnen voeden, kleden, huisves ten en vervoeren. Twee jaar lang gaf het Radio Philharmonisch Orkest concer ten, die door burgers en militai ren steeds ten zeerste werden gewaardeerd. Baarspul heeft bij zijn af scheidsconcert de 9e Symphonie van Beethoven ten gehore ge bracht. Het was de eerste maal, dat dit „Alle Menschen werden Brüder" in Z. O.-Azië werd uit gevoerd. Verzetsmensen uit de Albrechtgroep" onder scheiden. Maandag a.s. zal Prins Bern- hard in de Ridderzaal ongeveer 200 onderscheidingen uitreiken voor daden, tijdens de oorlog en het verzet verricht. O.a. zal dan onderscheiden worden Mr J. v. Alten, thans te Amsterdam, die tijdens de bezetting een actief aandeel nam in het verzet in het Zuiden des lands. Vanaf 1942 nam de heer ven Alten deel aan het verzet, tetWrff hij vanaf Juli 1944 een leidende functie had in de bekende „Albrechtgroep". Hij vertoefde toen in Vlissingen en was toen nog student. Reeds op zijn trouwdag, 13 Maart j.l., was de heer van Alten toegezegd, dat hij een onderscheiding zou ont vangen, doch vooreerst weigerde hij alsnog zich te laten onder scheiden. Verder zal o.a. een onderscheiding ontvangen de heer A. J. Griep, adjudant- onderofficier en geboortig uit Hansweert, eveneens een ex-lid van de Albrechtgroep. Ter gelegenheid van liet 40- jarig bestaan van de Nederlandse dambond zullen op Hemelvaarts dag 1951 te Amsterdam provin ciale massakampen gehouden worden, waaraan 1200 dammers zullen deelnemen. „Australië heeft niets te vrezen", zegt Soekarno. President Soekarno heeft gis teren tegenover correspondenten van India verklaard, dat Austra lië „niets te vrezen" had van de aanspraken van zijn land op Ne derlands Nieuw-Guinea, Hij was er zeker van, dat Westelijk Nieuw-Guinea door vreedzame onderhandelingen aan Indonesië zou worden teruggegeven. Het was een historisch feit, dat Wes telijk Nieuw-Guinea deel van het vroegere Indonesische Konink rijk was, zo zeide hij. Mr Dr N. BOLKESTEIN, de nieuwe burgemeester i Middelburg. Koninklijke medailles voor Bondsconcours te Goes. Ook Commissaris der Koningin schonk medaille. Voor het op a.s. Zaterdag 24 Juni in het Schuttershof te Goes te houden concours, ter gelegen heid van het 60-jarig bestaan van „Hosanna" zijn door H. M. de Koningin en door Z. K. H. Prins Bernhard, grote bronzen medailles met hun beeldenaar beschikbaar gesteld. Van de Commissaris der Koningin in Zeeland, werd een medaille met het Zeeuwse wapen ontvangen. WISSELBEKERS VOOR MIDDELBURG EN TERNEUZEN. Begunstigd door mooi zomer weer werden gisteren op het schietterrein te Terieuzen schiet wedstrijden gehouden, waaraan Zeeuwse en Belgische ambtena ren deelnamen. Tussen half negen en negen uur was het een ware invasie van geüniforin- den, bewapend met pistool of karabijn, die zich in de richting van het feestelijk versierde schietterrein begaven. Om 10 u. gistermorgen wer den de wedstrijden tussen poli- tie-mannen, ambtenaren van In voerrechten en Accijnzen en C.C.D., geopend door de burge meester van Terneuzen, Mr Tei legen, en de voorzitter van de organiserende Politiesportvereni- ging te Terneuzen, de heer v. d. Goes, waarna de schutters zich gereed maakten en weldra het knallen, dat de hele dag door zou klinken, een aanvang had genomen. Niet ieder was gekomen om zijn eigen serie te schieten, dat bleek wel uit de grote belang stelling aan de verschillende schietbanen, hetgeen de presta ties der schutters niet altijd ten goede kwam. De resultaten van de morgenuren vielen eigenlijk iets tegen en hadden beter ge weest kunnen zijn. De Vereniging het Groene Kruis te Goes heeft het afgelo pen jaar gunstige resultaten mogen boeken. Het jaar 1949 leverde een voordelig saldo op, waaruit de schuld over 1948 kou worden betaald. Dit deelde de secretaris-penningmeester, de heer A. Haeck, mede op de gisteravond in de „Prins van Oranje" gehouden jaarvergade ring, welke onder leiding stond van de heer H. Hoilestelle. En niet alleen de schuld kon worden betaald, er bleef nog een batig slot van f 322.20 over. Het ledental steeg van 1285 tot 1324. De stijging van het leden tal over 1949 bleef derhalve be neden het gemiddelde over de laatste zes jaren. De ingebruik neming van het materiaal had een bevredigend verloop en 293 personen werden aan zieken- verpiegingsartikelen geholpen, waarbij 630 stuks goederen wer den uitgeleend. Het totaal bedrag, dat aan contributie werd ontvangen be droeg f 2247.25. De gemiddelde opbrengst van de contributie be droeg dus ongeveer f 1.64. Dit jaar werd een moeder cursus georganiseerd, waaraan 37 personen deelnamen. Zr Fuik schot, werkzaam bij de Prov. Vereniging, verzorgde deze cursus. De rekening over 1949 ver toonde aan inkomsten en uit gaven een bedrag groot f 2601.53 met een batig saldo van f 683.78. Het bezit op 1 Januari bedroeg 175.02. Samen dus f 858.80 waarvan afgetrokken werd f 536.60 betaalde schuld en waar mede dus bovengenoemd bedrag van f 322.20 overbleef. De begroting voor 1950 ver toont een totaalcijfer, groot f 2440.aldus het jaarverslag. Tot lid van de kascommissie werd benoemd de heer I. Gunst. Deze werd tevens als bestuurslid gekozen i.p.v. de heer H. Holle- stelle. Dr A. Looijen werd tot voorzitter benoemd en tevens Bijna constant verkeren de Zeeuwse buitenlandse vervoer ders, verenigd in de „Interzeeland", in moeilijkheden. Deze winter waren het de moeilijkheden met het mosselvervoer door België, welke moeilijkheden inmiddels nog niet geheel zijn op gelost. Tlians hangt hen weer een andere bedreiging als een zwaard van Damocles boven het hoofd: Uitsluiting. Wat is n.l. het geval? Door een daartoe i: gestelde commissie zijn een aan tal richtlijnen opgesteld voor het internationale vrachtauto-ver voer. Deze richtlijnen zijn thans aan de minister aangeboden en de kans bestaat, dat ze binnenkort door de ministeriële onder tekening bindend worden. Worden ze dat, dan zullen een groot aantal buitenlandse vervoerders, waaronder alle Zeeuwse, uitge sloten worden van buitenlands vervoer. Reeds sedert V/a a 2 jaar werkt de commissie, gevormd uit de hoofdbesturen van de verschil lende landelijke vervoerders organisaties, aan deze richt lijnen. Nu zijn deze richtlijnen aan de minister aangeboden. Het eigenaardige feit doet zich bij de opstelling van deze richt lijnen voor, dat de betrokken vertegenwoordigers van de ver schillende organisaties over deze richtlijnen geen contact hebben gehad met hun leden. Hun leden zelfs geen inzage hebben gegeven in de opgestelde richtlijnen, zo dat deze richtlijnen, officiëel worden ze nog geheim gehouden, gericht blijken te zijn tegen de belangen van het overgrote deel der buitenlandse vervoerders, w.o. alle Zeeuwse buitenlandse vervoerders. In de concept-richtlijnen wor den de te verlenen vergunningen voor grensoverschrijdend ver- - voer onderscheiden in vier cate- ker te Middelburg. Voorgesteld gorieën. wordt hen behoudens goedkeu- 1. Vergunningen voor alle lan den van Europa, behalve België. 2. Vergunningen, uitsluitend geldig voor België. 3. Grensvervoer. 4. Tijdelijke vergunningen, in tijden van topvervoer. De eisen. De belangrijkste van de te verlenen vergunningen is de vergunning voor het vervoer naar alle landen van Europa. Aan de eisen, die voor het ver krijgen van deze vergunning worden gesteld, voldoen echter maar zeer weinig vervoerders. Naast de eisen van vakbekwaam heid en credietwaardigheid, waaraan moet worden' voldaan en waaraan de Zeeuwen zeer zeker voldoen, moeten de ver voerders n.l. in 1948 tenminste 12 ritten hebben gemaakt naar het buitenland, waarvan even tueel 6 naar België op een al gemene machtiging (die er maar heel weinig zijn). Deze bepaling nu schakelt, wanneer zij bindend wordt, de Zeeuwen uit. Het buitenlandse vervoer stond n.l. in 1948 nog in de kinderschoenen, nadien is pas de grote ontwikkeling ge komen. Practisch werd in 1948 alleen naar België of de Bel gisch-Franse grens gereden. Deze ritten tellen echter niet mee, want zij werden niet op alge mene machtigingen verreden. Wanneer de minister deze richt lijnen ondertekent (misschien reeds binnen enkele weken), zullen de Zeeuwen practisch uit gesloten worden van het buiten landse vervoer, want het Zeeuw se buitenlandse vervoer ontwik kelde zich, in analogie met de ontwikkeling van de Zeeuwse export, pas na 1948. Voor Bel gië worden alleen vergunningen verleend, indien men in het be zit is van een vergunning van de Belgische autoriteiten, die daar heel zuinig mee zijn. De vergunningen voor grens vervoer en de tijdelijke vergun ningen zijn van weinig impor- tentie. Het doel van de regeling. Het doel van de richtlijnen is blijkbaar om een aantal bui tenlandse vervoerders geheel uit te schakelen. Dit doel zal inder daad bij deze voorgestelde richt lijnen bereikt worden, want niet alleen de Zeeuwen, maar ook een groot aantal vervoerders uit de andere streken van het land zullen door deze richtlijnen uit geschakeld worden. In Brabant bereidt men reeds een protest vergadering voor. De actie tegen de concept-richtlijnen stuit ech ter op moeilijkheden, daar men dan de medewerking van de hoofdbesturen der organisaties, die deze richtlijnen hebben voorbereid, mist. Daar deze de richtlijnen vrijwel geheim zijn gehouden wordt ook daardoor de discussie ten zeerste belemmerd. Onwillekeurig komt men tot de conclusie, dat degenen, die deze richtlijnen hebben opgesteld, be lang hebben bij de uitsluiting van hun collega's en dat zij op deze manier de kans hebben schoon gezien, zich van een las tige concurrentie te ontdoen. Het als afgevaardigde aangewezen voor de Provinciale vergadering op Tholen. In de rondvraag vestigde men de aandacht nog op het wijk- gebouw. Het wordt tijd, dat ook Goes een degelijk wijkgebouw krijgt, was het algemene oordeel. Het bestuur zegde gaarne alle medewerking toe. Tenslotte werd een zeer in teressante film over het werk van het Groene Kruis in Gelder land vertoond. De Pseudo-vogelpest. Bedreigd pluimvee kan nog1 voor consumptie bestemd worden. Direct reeds na het uitbreken van de pseudo-vogelpest in Ne derland is men gaan uitzien naar 'n mogelijkheid om gezond pluim vee, dat werd bedreigd, alsnog voor de consumptie te bewaren. In het eerste bedrijf in Barne- veld, waar de pseudo-vogelpest werd geconstateerd werden 15.000 gezonde jonge haantjes voor de consumptie gered. Zij werden snel afgemaakt, ingevroren en la ter ingeblikt. Dit werd door de overheid toegestaan omdat deze dieren in aparte hokken waren ondergebracht en de looprennen van deze hokken bleken afgeras terd van de besmette delen van het bedrijf. Het voornemen bestaat deze handelwijze te blijven volgen, mits de zekerheid bestaat, dat de nog gezonde dieren niet in aan raking zijn gekomen met pluim vee van zieke bedrijven of delen van hetzelfde bedrijf. Met nadruk wees men ons er op, dat pluimvee, dat uit voor zorgsmaatregel wordt afgemaakt en ingeblikt, niet voor export in aanmerking komt. Na de middagpauze gingen de totaalpunten in stijgende lijn. Het aantal deelnemers aan de wedstrijden was zeer groot, Er waren 38 groepen pistool- en 26 groepen karabijnschutters. Om half zes, toen de wedstrijden achter de rug waren en het ge knal verstomd was, gingen allen naar Hotel „Du Commerce", waar burgemeester Tellegen met een toepasselijke speech de prij zen uitreikte. De uitslag. De prijzen werden als volgt behaald: Wisselbeker voor beste pistool- groep: le groep Gem. Politie Middelburg. Wisselbeker voor beste kara- bijngroep: le gr. Inv. en Accijn zen Terneuzen. Pistoolgroep: le pr. le groep Gem. Pol. Middelburg; 2e pr. le groep Kon. Marehaussee Z. Vlaanderen-, 3e pr. Ie groep Inv. en Ace. Terneuzen. Karabijngroep: le pr. Inv. en Acc. Terneuzen; 2e pr. 4e groep Rijksp:!. Z.-Vlaanderen; 3e pr. le groep Rijkspolitiesportver. „Luctor". De beste Belgische pistool- groep was de 2e groep van de Gem. Politie uit Gent. De gouden kogel voor de beste individuele schutter, zowel met pistool als karabijn, was voor P. Koekkoek van de Gem. Poli tie te Middelburg. Bij de wedstrijden met het pistool tussen officieren kreeg commissaris M. A. Reneman te Middelburg de eerste prijs; 2e werd F. Pauwels, comm. Gem. Politie Gent en 3e L. Stoorvogel, comm. Rijkspol. Z.-Vlaanderen. Individuele prijzen pistool; 1. J. Hirdes, Inv. en Acc. Vlissin gen; 2. P. Koekkoek, Gem. Po litie Middelburg; 3. G. Daane, Kon. Marechaussee; 4. M. C. v. Bloois, Inv. en Acc. Terneuzen; 5. M. v. Steijn, Kon. Marechaus see Hansweert. Individuele prijzen karabijn? 1. G. Janse, Rijkspol.; 2. J. Hakker, Inv. en Acc. Terneu zen; 3. S. de Vos, Verkeerspol. Z.-Vlaanderen; 4. W. A. de Romph, Rijkspolitie Goes; 5. P. Botong, C.C.D. De belangstelling voor de wed strijden was ook van Belgische zijde groot; er waren groepen politiemannen uit Gent, St.-Ni- colaas en Lokeren. Voor duizenden guldens opge licht werd een 78-jarige winke lierster in textiel te Haarlem. Een 35-jarige vrouw had, met het verhaal dat zij 12.000 gulden te erven stond, haar bewogen voor f 10.000 aan textiel af te staan. De 35-jarige verkocht de textiel en besteedde het geld voor haar gezin. Zij is thans gearresteerd. Onvorziene omstandigheden voorbehouden zal Zondagmorgen het troepentransportschip „Ge neraal A. W. Greely" in Rotter- bestuur van de „Inter- dam aankomen. Het is het I50e zeeiand" heeft gistermorgen in middels een telegram verzonden naar de minister, waarin er op wordt aangedrongen om met de ondertekening te wachten totdat de betrokkenen hun bezwaren hebben kunnen kenbaar ma ken. De Interzeeiand-mensen voelen deze richtlijnen als een dreigend zwaard boven hun hoofd. De bevestiging van hun rechten, waarop zij reeds zo lang aandringen, blijft ook nu nog uit, terwijl ook de histori sche rechten van vervoerders, die reeds lang voor de oorlog naar het buitenland reden, geen erkenning hebben gevonden, daar men zich uitsluitend oriën teert op het jaar 1948. Het is van ganser harte te hopen, dat deze richtlijnen niet bindend worden, anders zal het misschien binnenkort weer voorkomen, dat Zeeuwse aardbeien vervoerd moeten worden door vrachtauto's uit Holland, terwijl hier pracht materiaal en kundige chauf feurs werkeloos staan. De richt lijnen zijn vooralsnog bedoeld voor een tijd van 2 jaar, doch het is duidelijk, dat men, als men 2 jaar is uitgeschakeld, terwijl de concurrentie de vrije teugel heelt, onnoemelijk veel schade heeft geleden. schip met repatriërende troepen uit Indonesië. Gisternacht is op de Laan van Meerdervoort in Den Haag een 65-jarige dame door een tram overreden en gedood. Tussen Nederland en Australië is een emigratieplan in overweging. In 1951 zouden er 20.000 en in 1952 30.000 Ne derlanders naar Australië ver trekken volgens dit plan. Gis termorgen brak op de lijn Hil versumUtrecht brand uit in 2 wagons van een trein waarmee Gooise schoolkinderen 'n school reisje maakten. De brand werd tijdig ontdekt, zodat geen der kinderen werd gedeerd. Oorzaak was het warmlopen van een der assen. Een spelend kindje, dat plotseling de rijksstraatweg tus sen Brummen en Dieren over stak, deed gisteren een volks wagen, die het kind trachtte voorbij te rijden, tegen een boom botsen. De twee inzitten den werden zwaar gewond en het kind kreeg een hersen schudding. De Canadese pro v-incies Manitoba en Brits Co lumbia worden met overstro ming bedreigd. Men vreest een ramp. Voor het eerst sedert 1939 heeft Duitsland weer een officiëële vertegenwoordiger in Engeland. Het is een oud-cava- lerie-officier, die daar Te Goes starten 95 deelnemers aan Shell jubileumrit. Zoals bekend, wordt op 23 en 24 Juni door Shell Nederland N.V. een sterrit voor auto's door Nederland georganiseerd. Deze rit, welke wordt gehou den t.g.v. het zestigjarig bestaan van de N.V. Kon. Ned. Petro leum Mij., duurt 24 uur. De deel name is tot 400 auto's beperkt, welke beperking uit organisato rische en veiligheidsoverwegin gen noodzakelijk bleek. Er zijn 14 startplaatsen in Ne derland. Een van deze is Goes. Het aantal deelnemers dat te Goes start bedraagt 95. De start te Goes heeft plaats op Vrijdag 23 Juni a.s. 's mor gens 8 uur vanaf de Grote Markt. Het eerste startsein zal worden gegeven door burgemees ter W. C. ten Kate. Elke 2 minuten wordt vanaf 3 punten op de Markt gelijk ge start. Verder zijn er in den lande pog 14 verplichte contróleposten. Een der vrije contróleposten is te Vlissingen. De finish is te 's-Gravenhage op Zaterdag 24 Juni a.s. van 10 tot 14 uur aan de Houtrusthal- len. Opening van mosselseizoen op 28 Juni. Het ligt in het voornemen van het Aan- en Verkoopkantoor voor Mosselen te Bergen op Zoom, het mosselseizoen 1950/51 te openen op 28 Juni a.s. Beëdiging burgemeester van Middelburg. Naar wij vernemen zal de nieuwe burgemeester van Mid delburg,- mr dr N. Bolkestein, volgende week tijdens zijn be zoek aan de Zeeuwse hoofdstad, worden beëdigd. Verhoging ziekenfondspremie? De Minister van Sociale Za ken heeft aan, de ziekenfonds raad medegedeeld, dat hij geen bezwaar heeft tegen verhoging van de ziekenfondspremie voor vrijwillig verzekerden van 63 op 80 cent per week, ingaande 1 Juli a.s. De douane-recherche te Aken is er in samenwerking met Ne derlandse en Belgische douane instanties in geslaagd een inter nationale smokkelbende op te rol len. Deze bende bediende zich van een met 20 m.m. dikke pla ten gepantserde auto, waarmee zij verschillende keren duizenden kilo's koffie van België naar Duitsland heeft gesmokkeld. DE BILT ZEGT: Toenemende bewolking. In de loop van de dag weer toenemende bewolking met in de middag hier en daar enige lichte regen. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperatuur consul- als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1