„Bevolking van Terneuzen zal over tien jaar waarschijnlijk verdubbeld zijn." ijru -"ifits V/IW Vrachtauto in volle vaar! dwars door de etalage. Het ontbrekende woord Meer propaganda voor de industrialisatie noodzakelijk. Nieuwe wagen vnar kwaekichool- Oiiuerwgs. ADAAISON aDv WEK DE GAL IN UW LEVER OP Mr P. H. W. F. Teilegen, burgemeester van Terneuzem Project voor nieuw stadhuis reeds gereed. MIDDELBURG Gen. Synode Ned. Herv. Kerk. Gelijkstelling v u opeEUa r en üijzonuer o ji w .s. KORTE BERICHTEN Elastisch vlees. Vrijdag 16 Juni 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Paafna I „Ik ben ervan overtuigd, dat over een jaar of tien de bevolking van Terneuzen zal zijn verdubbeld. Uit is echter gebaseerd op het doorgang vinden van de industrialisatie. Propaganda om de aandacht van tie industrieën op de kanaalzöne te vestigen is van het grootste belang". Dit waren de woorden, waarmede de bur gemeester van Terneuzen, mr P. H. W. F. Teilegen, een vraag gesprek besloot, o.m. over de toekomstmogelijkheden van zijn ge meente. Bovendien sprak de burgemeester de hoop uit, dat over tien jaar ook het nieuwe gemeentelijke centrum op het Ooste lijke Bolwerk zal zijn verrezen. Een begin zal daarmee reeds eind Van dit jaar worden gemaakt, daar dan vermoedelijk met de nieuwe watertoren, die in dit plan is opgenomen zai worden be gonnen. De oude schietbaan zal gemeentelijk eigendom worden. Dit is vrij goed gelukt en we kunnen nu weer beschikken over twee kranen, die uit Engeland zijn gekomen en één kraan uit Duitsland. Wanneer er een zee haven zou komen, zou dit toch een Rijks- en niet direct een gemeentelijke aangelegenheid zijn. Maar met de haven staat het er niet zo best voor". „Er is de laatste tijd ook nog al één en ander te doen geweest over de spoorwegverbindingen met België. Wat is Uw mening daarover?" „Voor en tijdens de oorlog was de spoorwegverbinding Terneu zenGent in handen van een particuliere Belgische spoorweg Mij. Na de oorlog hebben de Belgische Spoorwegen het in België liggende deel overgeno men en de N.S. het korte traject in Zeeuwsch-VIaanderen. Dit is allesbehalve prettig, want de Belgische Spoorwegen oriënteren zich veel meer op Antwerpen, terwijl de N.S. het Nederlandse deel van de lijn niet rendabel kunnen maken en nu de zaak meer afbreken dan opbouwen. Daartegen ageert het comité „Spoorwegbelangen in Zeeuwsch Vlaanderen". De Ned. Spoorwe gen zijn naar mijn mening bo vendien erg onbillijk en ook de minister schijnt op hetzelfde standpunt als de N.S. te staan. We geven echter de moed niet op en hopen op steun van de Belgen in dit opzicht". Industrialisatie. „Hoe staat het met de in dustrialisatie, mede i.v.m. het destijds daarover uitgebrachte rapport?" „Het uitgebrachte rapport is ons al van veel nut geweest. Er zijn thans ook enige aanvragen in behandeling, doch er doen zich nogal eens moeilijkheden voor i.v.m. investering van kapitaal. Enige tijd geleden is de viltfa- briek opgericht. Het terrein, waar vroeger de staalfabriek stond, is gereed gekomen als in dustrieterrein, terwijl verder wordt overwogen industrieflats te bouwen. Ook wat de woning bouw betreft zijn we gericht op de verdere industrialisatie en er liggen plannen voor bouw van een aantal étagewoningen. Er is daarvoor wel enige weerstand overwonnen, doch zelfs de bo venbewoners zullen een eigen tuintje tot him beschikking heb ben". „Wat is Uw oordeel over de aanvoer van arbeiders van bui ten Zeeuwsch-VIaanderen by een verdergaande industrieves tiging?" „Vroeger was Zeeuwsch Vlaan deren een landbouwgebied, maar later kwamen er ook industrie ën. Nooit heeft men te kampen gehad met een tekort aan arbei ders, temeer daar de bevolking hier sterk uitbreidt. Als de in dustrieën zich hier maar eens gaan vestigen, dan zullen de ar beiders zeker ook te vinden zijn". Gemeentelijk centrum. „Kunt U tenslotte nog iets zeggen over de toekomst van Terneuzen?" „Om te beginnen wil ik iets meedelen over de plannen met de schietbaan. Terneuzen heeft op het Oostelijk Bolwerk nog een schietbaan, die zo nu en dan wordt gebruikt voor schietoefe ningen. Er is door de architect Van Eek de bouwmeester van de watertoren in Oostburg een plan ontworpen om deze schiet baan voor de bouw van een nieuw centrum te bestemmen, waarbij dan een nieuw stadhuis met gebouwen voor de gemeen telijke en ev. verdere overheids diensten zouden verrijzen, ter- „Terneuzen is de laatste jaren vrij snel gegroeid en als toe ons niet vergissen is Uw gemeente nu de derde in grootte ir Zee land. Welke oorzaken zijn daar voor aan te wijzen?" „Inderdaad is Terneuzen thans de derde gemeente in Zeeland, wat betreft het aantal inwoners. Deze groei is voor een zeer groot deel te danken aan de centrali satie van overheidsdiensten in Terneuzen. De belastingkantoren zijn hier gehuisvest, de douane, de maréchaussée en ook door uit breiding van personeel der reeds gevestigde diensten nam de be volking toe. Eind dit jaar zal weer een dienst, n.L Centraal Beheer, zich in Terneuzen vesti gen". Woningbouw. „Heeft de woningbouw gelijke tred gehouden met deze bevol kingsaanwas?" „Laat ik beginnen met te zeg gen, dat de woningvoorziening vrij bevredigend is. Natuurlijk zijn er nog tekorten, want er zijn nog ongeveer 250 gezinnen als inwonenden ingeschreven. De goede voortgang is te danken aan het feit, dat et bouwplan reeds ln 1946 gereed kwam. We had den dus de plannen klaar, toen gebouwd kon worden. Als ik mij niet vergis is in Ter neuzen na da oorlog het meest gebouwd t.o.v. het aantal inwo ners wel te verstaan. Het aantal gebouwde woningen bedraagt 475, w.o. ook de 148 montage- Woningen, die deels in Terneu zen, deels in Sluiskil dat ook tot Terneuzen behoort worden gebouwd. We hopen door op deze weg voort te gaan langzamer hand het tekort in te halen". Dc havens. „Hoe staat het met de havens en de daarmee samenhangende moeilijkheden?" „Zoals bekend, is destijds op gericht de Ver. „Havenbelangen", waarvan ik voorzitter ben. Deze Vereniging heeft zich allereerst beziggehouden met het terug krijgen van de in de oorlog ver loren gegane outillage. (Advertentie) Rijdend over de Markt te Mid delburg trapte een bestuurder van een vrachtauto inplaats van op de rem op het gaspedaal en reed in de etalage van het Ge- achenkenhuis te Middelburg op de hoek Nieuwe BurgLange Delft. De grote spiegelruit in Scherven plus een ravage in de etalage was hiervan het resul taat. Dit gebeurde in Januari doch nu blijken de etalages van beide Geschenkenhuizen in Middel burg en Goes zo'n aantrekkings kracht te hebben, dat deze week weer bijna herhaling van dit on geval plaats had. Gedurende een week lang was er n.l. een groot gedrang van kijklustigen voor de speciale Benelux-Serviezen-etala- ges van beide Geschenkenhuizen, Jodat de ruiten een vuurproef .oesten doorstaan. Iedereen wil de nieuwste Eet-, Thee- en intbijtserviezen bewonderen uit le 3 Benelux-landen tegen zeer voordelige prijzen en als extra attractie, met 10 korting. Daar nu een servies kopen en U heeft bet nieuwste tegen de laagste prijs. Franco verzending door heel Nederland. wyl ook een watertoren en een aantal woningen op dit terrein kunnen worden gebouwd. Deze schietbaan is de eerste, die in Zeeland werd aangelegd. Aan vankelijk voelde men er bij het Ministerie van Oorlog weinig voor de schietbaan aan de ge meente af te staan, in ruil voor een andere. Tenslotte heeft de staatssecretaris van Oorlog, mr Fockema Andrea, die Ter neuzen kent, zich beijverd voor de zaak, zodat alies thans ongeveer in kannen en kruiken is. Als alles vlot verloopt kan nog dit jaar met de bouw van di watertoren worden begonnen. Met ce bouw van het nieuwe stadhuis en een kantorencom plex zal nog wel enkele jaren gewacht moeten worden, daar zeer sporadisch toestemming wordt verleend voor zulke bouw werken. De gemeentelijke diensten zijn nu veelal in gehuurde gebouwen gehuisvest en her en der in de stad verspreid. Dit is een toe stand, waaraan zo spoedig mo gelijk een eind dient te worden gemaakt. Verder is gedacht aan het bouwen van flatwoningen met uitzicht op de Schelde en bovendien nog een aantal één gezinswoningen. Ook uit toeristisch oogpunt wordt Terneuzen nu door velen ontdekt en daarvan getuigt wel de drukte in de jachthaven, die is ingericht door de jachtclub in samenwerking met de Royal Sailing Club te Gent. Terneuzen is nu dus een jachthaven rijk, waar 40 tot 50 jachten regelmatig ligplaats kiezen. Ook uit dit oog punt is er voor Terneuzen van de toekomst zeker nog wel iets te verwachten". Negen personen verloren het leven, toen een militair vliegtuig van het type B-25 in West Vir ginia neerstortte. (Ingez. mededeling, advert.) Een nieuwe prachtige collectie ZOMERMANTELS ln prima wollen stoffen, velours, charmelaine en georgette vanaf 54.00 Zwarte en blauws georgette mantels in grote en extra grote maten Een enorme keuze ZOMERJAPONNEN ln bedrukte vistraline, wol, zijde en Dupion. Grote verscheidenheid van modellen vanaf 16.50 Toppers en lietsjssjes In v/ol en corduroy REGENMANTELS in gaberdine, popeline. Diverse kleuren en prijzen,, Voor de meisjes: Uitgebreide sortering Zomerjurken en zomermantels Sportjackets ln mooie lichte tinten. Wollen capes en regenmantels ESDERS Damesen Meisjes tdeding vormen, wat betreft modellenpasvormen afwer king een klasse apart EN TOCHlager in prijst LANGE NOORDSTR. 10-12 De morgen- en middagzitting van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk was eergiste ren gewijd aan de voortgezette behandeling van het dienstboek, dat de formulieren en gebeden zal bevatten en samen met de liederenbundel en belijdenisge schriften het kerkboek zal vor men. Da voorzitter stelde aan de orde enkele formulieren ter be diening van de doop.. Zonder de opzettelijke formu lering voor de kinderdoop te geven, is de roeping der kin deren (Marcus 10) ingevoegd. Een facultatieve invoering van een toespraak na de doopsbedie- ning wenste de meerderheid der synode niet. Bij de behandeling van for mulier III ontspon zich een langdurige discussie. Dit formu lier beweegt zich in de lijn van het dooprapport, samengesteld door prof. dr Th. L. Haitjema en dr G. Oorthuys. Het verdedigde op Bijbelse en leerstellige gron den de bediening van de kin derdoop tegenover degenen, die hieraan, o.a. met Karl Barth, twijfel uitspreken. In de avondzitting kwam de psalmberijming aan de orde. Een verzoek van ds F. E. T. Keiling te Visvliet, in een open brief neergelegd, om de moge lijkheid te openen in de gods-, dienstoefeningen de bundel- Hasper te gebruiken naast de bestaande berijming, werd van de hand gewezen. In de ere dienst zijn slechts toegelaten als psalm- en gezangenboek: de be rijming 1773 der psalmen (thans in gebruik) en de gezangenbun del 1805, 1866 en 1936. Met de opmerkingen van ds Kelling zal de commissie voor de nieuwe Beneluxconferentie uitgesteld. Naar te Brussel van welinge lichte zijde wordt vernomen, zal de Beneluxconferentie, die aan het einde van deze maand te Oostende zou worden gehou den, ongeveer een maand wor den uitgesteld. Om dit uitstel is door de Nederlandse regering verzocht in verband met het aantal andere buitenlandse con ferenties, dat op hetzelfde tijd stip wordt gehouden, in het bij zonder die inzake de Europese betalingsunie. De Belgische re gering zou zich niet verzetten tegen dit uitstel, daar hierdoor de parlementaire debatten, die aan het einde van deze maand aan de orde zullen komen, meer speling zullen krijgen. Er komt een derde Zonne huis. Op de te Utrecht gehouden algemene vergadering van de ver eniging „Het Zonnehuis", welke een inrichting heeft te Beekber gen en onlangs ook een huis opende te Schiedam, is een voorstel aanvaard om grond aan te kopen voor de bouw van een derde Zonnehuis. Deze inrichting, waarvoor de schetsplannen al gereed zijn, wordt gevestigd in de provincie Utrecht. Reeds zijn er onderhan delingen gaande met de eigenaar van een geschikt terrein. Het hoofdbestuur heeft machtiging van de algemene vergadering ver kregen om tot de aankoop over te gaan. psalmberijming evenwel reke ning houden. Uit de besprekingen bleek, dat de synode tegenover de uit geefster van de liederenbundel der kerk volkomen vrij staat bij het nemen van beslissingen. Verschenen is de memorie van toelichting op het ontwerp van wet „regeling van de vorming van onderwijzers en ouderw.jzeiv voor het algemeen vormend lager onderwjjs en van du bevu den, veroonden aan ue likten van bekwaamheid tot het geven van dat onderwijs" De regering is van oordeel, dat ook het MULO-cuploma in ue toekomst het recht moet blijven geven tot e. i kweekschool te worden toegeiaien. in ..etie.-a J is dat een historisch gcgivu.ue situatie. Niet alleen de - in gymnasia, maar ook dc ok,s brengen voortreffelijke asp.rant- onderwijzers voort. Om een volledige algeme..e ont wikkeling te verkrijgen, zullen de eerste twee jaren van cle 5-jai.ge kweekschoolopleiding woruc.. ge bruikt voor de bijzondere voi.unig als toekomstig onderwijzer, ^erst in het tweede en derae leeigaar wordt de eigenlijke vakstudie ge geven. Het vijfde leerjaar (ook wei derde leerkring genoemd) moet de leerling op diverse schooltypen doorbrengen. Hij blijft voor enkele spec.a.e cursus sen (opvoedkunde en Nederlandse taal) dit vijfde jaar echter in contact met de kweekschool. Voor de toelating tot de eerste klasse van de kweekschool wor den, zoals gezegd, de oude eisen gehandhaafd. De huidige moge lijkheid om na een speciaal toe latingsexamen tot de tweede klasse te worden toegelaten, wordt echter in de nieuwe wet afgesneden, om tijdens de oplei ding een homogene groep leer lingen te behouden zonder nieu welingen. De mogelijkheid na de H.B.S. of het gymnasium tot de derde klasse van de kweekschool te worden toegelaten, blijft ech ter gehandhaafd. De splitsingen „akte van on derwijzer" en „akte van hoofd onderwijzer" komen te vervallen. De gewone akte van onderwijzer, verkregen na de volledige vak studie te hebben gevolgd, geeft het recht tot hoofd van 'n school te worden benoemd. Als regel zal een kweekschool vijf klassen hebben. GELIJKSTELLING. In het wetsontwerp wordt voorts voorgesteld de bezitter van twee lagere middelbaar-on- derwijsbevoegdheden op één lijn te stellen met de voor het mid delbaar onderwijs volledig be voegde leraar. 3 leerkrachten van de kweek school moeten de hoogst verkrijg bare lager-onderwijsakte bezit ten, zodat zij het lager onderwijs door en door kennen. Ket openbaar en bijzonder kweekschool-onuerwijs wordt in het wetsontwerp financieel vol ledig gelijkgesteld. „Tot nu toe is dit nog altijd niet tot stand gekomen", zo zeg gen de ministers die het ontwerp ondertekenden, de ministers Rut ten van O., K. en W. en Teulings van Binnenlandse Zaken. Als nieuw voorstel komt de rentevergoeding voor de gebou wen der gesuosidieerde kweek scholen in het wetsontwerp voor. Gr zijn 62 van deze scholen. De nieuwe regeling kost daardoor i 130.200. Ais andere nieuwigheid in het wetsontwerp is opgenomen een vergoeding van één gulden per uur aan onderwijzers van het la ger onderwijs, die een kweek- schoolleeriirg voor de praktische beoefening oij zich in de kias hebben. In verband met de herverkaveling op Walcheren, is een com pagnie genietroepen er op het ogenblik bezig wegen aan t0 leggen. De herverkavelingswerken omvatten een uitgebreid gebied. Met de uitvoering hiervan zal het cultuur-technischs aspect van het eiland zeer gediend zijn. Hughes, tijdens de eerste we reld-oorlog Australisch minister- president, zei buiten het parle ment over de eisen, door Soe karno t.a.v.Nieuw-Guinea ge steld: „Wat Soekarno wil is vol komen duidelijk, hij wil Nieuw- Guinea hebben om in staat te z(jn, zijn Japanse vrienden een springplank te verschaffen". Do Zuld-Afrlkaanse minister van Justitie, Charles Swart, ver klgarde, dat er onder een com munistische leiding staande ge heime organisatie onder de Zuid- Afrikaanse inheemsen bestaat, die voorbereidingen treft voor 'n staatsgreep. In Arequlpa, in Zuid-Pera, heeft zich een opstandige groep gevormd. Er zijn reeds vele doden gevallen in botsingen tussen po litie en studenten. De Amerikaanse en Nederland se luchtmachten zullen deelne men aan geregelde gemeenschap pelijke luchtoefeningen, zo is door het Amerikaanse departe ment van defensie meegedeeld. De Tweede Kamer zal op Dins dag 27 Juni de Huurwet in be handeling nemen. Op vermoeden van fraude in 19S4 gepleegd is A. C. B., secre taris-penningmeester van het burgerlijk armbestuur en tevens gemeente-secretaris te Geldrop, gearresteerd. In het Vredespaleis te Den Haag opende minister Van Maar- seveen, gistermorgen de derde internationale conferentie ter be strijding van valsmunterij. Zowel ln Goor als Markeio breidt zich de pseudo-vogelpest uit. In Markeio is één geval en in Goor een aantal nieuwe geval len geconstateerd. «S1- g?fi. z éft i FEUILLETON. door O. F. WALTON. 13) -o- De kapitein gaf geen ant- antwoord. Juist reed het rijtuig voor, maar zij stak achter haar heer het hoofd buiten de deur, om zo mogelijk te vernemen, welke orders hij de koetsier gaf. Fortescue merkte dit en gaf de naam van een straat aan, die in de richting lag van zijn doel. De straten van Sheffield wa ren schitterend verlicht, toen hij er door reed; drommen koop- en kijkgrage mensen verdron gen elkaar op de hoofdverkeers wegen en voor de winkels. Maar de grote apotheek, waarvoor het rijtuig stilhield, was leeg en de bedienden maakten juist aan stalten om naar huis te gaan. „Is mijnheer Lofthouse te spreken?", vroeg hij aan één Van hen. „Op zijn bureau, mijnheer. Ik zal hem waarschuwen. U komt juist vroeg genoeg, om mijn- neer te treffen." „Zoudt ge denken, dat ik hem zou kunnen spreken over een persoonlijke aangelegenheid?" ,,'kZal 'them vragen, mijn heer." Enkele ogenblikken later zat Kenneth naast de bejaarde che micus in het vertrek achter de winkel, waar het vuur in de haard nog even nagloeide onder de as. Hij haalde zijn vei papier te voorschijn en maakte het doel van zijn komst bekend. Hij vertelde da heer Lofthouse, dat dat papier moest bevatten, al thans zo hij geloofde, allerlei mededelingen, die voor hem van het grootste gewicht waren, en dat hij veronderstelde, dat de werking van een of ander schei kundig praeparaat het geschre vene aan het licht zou bren gen. De apotheker zag zijn bezoe ker onderzoekend aan. Was die man een fantast of stond hij on der de invloed van een derde, of had hij werkelijk gegronde redenen om te vermoeden, dat de blanco bladzijden inderdaad verborgen schrift bevatten? Het late uur van het bezoek deed hem overhellen aan de geeste lijke gezondheid van de man naast hem te twijfelen. Maar het rustige, besliste op treden van de kapitein stemde zijn oordeel gunstiger en toen hij even later de heer Lofthouse geheel in vertrouwen nam en hem mededeelde, dat een on langs overleden bloedver want op zijn sterfbed hem had gezegd, dat dit papier onthullin gen bevatte, die voor de kapi tein van het grootste gewicht waren, werd de apotheker on middellijk vervuld met leven dige belangstelling en was hij dadelijk bereid de resultaten van zijn chemische kennis toe te passen. Hij vroeg zijn cliënt of deze hem zijn document wilde toe vertrouwen, opdat hij in staat zou zijn het te onderzoeken; doch toen hij bemerkte dat For tescue daartoe niet zeer genegen was, uit vrees, dat de mededelin gen van zeer intieme aard kon den zijn, zond de heer Lofthouse dadelijk zijn bedienden weg, sloot de winkeldeur, nam zijn bezoeker mee naar het labora torium en begon dadelijk de in werking van onderscheidene chemicaliën op het papier na te gaan. Meer dan een uur waren de beide i iannen bezig met de ge heimzinnige bladzijden; maar toen ook verklaarde de apothe ker als zijn vaste overtuiging, dat de kapitein zich moest ver gissen, of wel, dat dit papier in de enveloppe was gesloten in plaats van het stuk, dat hij had verwacht te vinden. 'tWas laat in de avond toen Kenneth thuis kwam. Hij was meer vermoeid dan hij zelf wist. Dat bemerkte hij eerst, toen hij op zijn eigen kamer was en zich ter ruste begaf. Sinds zijn aan komst in Sheffield genoot hij voor 'teerst een diepe, gezonde Dan volgde de heerlijke, rus tige Zondag, die hem geestelijk en lichamelijk de kracht ver nieuwde. Dat had hij wel nodig, ziende op de onzekere toekomsi die vóór hem lag. De begrafenis was bepaald op Dinsdag; uitnodigingen naar fa miliebetrekkingen behoefden niet verzonden te worden, want hij kende er geen. Hij herinner de zich niet, ooit iemand ont moet of iemands naam verno men te hebben, die enig recht van bloedverwantschap op hem kon doen gelden, behalve zijn vader. En nu was die enige ook heengegaan en stond hij letter lijk alleen in de wereld, voor zover 't natuurlijke banden be trof. Dubbel gelukkig voelde nIJ zich nu in de wetenschap, dat de Koning der koningen zijn hemelse vriend was, die deze vriendschap met Zijn eigen bloed had gekocht. (Wordt vervolgd.) Oude, Biervliet f 25.895; H. Stou- Laiiddag Ned. Chr. Vrouwen bond te Zierikzee. ii.i.m uiiiiciiil deelneemsters Wu. muil verwacht op de Landdag vaa hot Gowest Zeeland van di o,wisten-i „uwenbond wel ke op 2i Juni a.s. in de lier vorm de nerk te Zierikzee wordt ge- nouden. Na een openingswoord van de presidente, mevr. J. de Jong- Bikker, spreekt ds J. A. Peters van Den riaag over „Geestelijke Vrijheid". Na een koitiemaaltijd voigt om hall twee een tocht per bus door Schouwen naar Haam stede. In de duinen, en bij on gunstig weer in de Herv. Kerk zullen door enkele dames korte toespraken gehouden worden. De presidente van de afdeling Zierikzee, mevr. D. H. Baas- Kemp spreekt over „Eenheid" De presidente van de afdeling Kapelle, mevr. J. Zegers-Keelen over „Wij christen-vrouwen heb ben een taak"; de presidente van de afdeling Souburg, mevr. Ste- neker-Herdema over „Hebben we moed voor de toekomst?" en mevr. J. J. Boogaards-Loen, pre sidente van de afdeling Yerseke over „Gebonden of verbonden". Na een propagandawoord van mevr. J. Ligthart Schenk-van Zijtveld .presidente van de afde ling Kruiningen, spreekt mej. J. J. Donner uit Goes, ere-presiden- te van het Gewest een slotwoord, waarna sluiting volgt. Aanbesteding. Uitslag van de aanbesteding bij inschrijving van het maken van een duiker van gewapend beton in het gedeelte van de Hamer" onder de „Suikerdijk" te Burghsluis, met het slopen van de bestaande duiker en verder bijkomende werken en leveran ties, gehouden op Dinsdag 13 Juni 1950 in het Gemeentehuis te Burgh om elf uur. L. v. d. Klippe en J. La Gasse, Vlisingen f 46.900; Jac. Vos, Tho- len f38.320; André C. van Loon Zoon, Bergen op Zoom f 38.200 J. A. van Housselt, Bergen op Zoom f37.800; Fa. M. K. Daane Zoon, Haamstede f37.600; B. L. van Velthoven, Zierikzee f37.400; Jac. Hogesteger, Wemel- dinge f 36.800; M. den Engelsman Burgh f 36.550;Johs. van Vossen en K. J. Moerland, St. Annaland f35.780; M. v. d. Velde Bruinisse f32.400; P. B. van Velthoven, Zierikzee f 30.800; W. van den Berg, Bruinisse en P. van Don gen, Haamstede f28.300; Fa. L. C. Bom Zonen, Burgh f 27.420; Fa. BijkerkSteur, Burgh f 26.480; A. J. Blijlevens, Breda f26.325; J. de Oude en K. T. de ten, Brouwershaven f 25.400; M. de Oude en IC. T. de Jonge, Zie rikzee f 24.975. Behoudens goedkeuring van de Cultuur Technische Dienst zal het werk aan de laagste inschrij vers de heren M. de Oude en K. T. de Jonge worden gegund. Actie tegen onkruid in W.-Z.-Vlaanderen. Er is momenteel een actie gaande in W.Z. Vlaanderen tegen aet onkruid, dat welig tiert langs wegen, dijken en weilanden. Door net bespuiten met een bestrij dingsmiddel verdelgt men de orandnetels, distels, stekels en boterbloemen. Overal ziet men het zwartgeblakerde onkruid, dat niet blijkt opgewassen te zijn te gen de vernietigende uitwerking van het gif. Het gras daarentegen olijft goed, zodat men hoopt spoe dig te zijn verlost van het on kruid en tevens van het tijdro vende kappen van onkruid. Zowel Rijk, Provincie als Waterschap nemen thans dezelfde maatrege len voor de zijkantwegen enz. GOES. Do wijkverpleging. De drie zusters, die in het afge lopen jaar in dienst van de Goese wijkverpleging 't vele gevarieer de werk hebben verricht hebben geen lichte taak gehad, aldus het verschenen jaarverslag over 1949 dat thans is verschenen. Vele zieken zijn verpleegd; hulp en bijstand is verleend aan ouden van dagen; jonge moeders is advies gegeven betreffende de verzorging van hun pas gebore nen en kleuters; T.B.C.-patiënten in totaal 1264 werden ge regeld bezocht en gecontroleerd. Het werk breidde zich uit en de beschikbare krachten waren nauwelijks toereikend. Zo nu en dan moest gebruik gemaakt wor den van tijdelijke hulp. Door de zusters werden 8460 bezoeken afgelegd in Goes en Wilhelminadorp. Ook het kleu ter-consultatie bureau voorziet in een grote behoefte. Het sociaal werk beperkte zich vrijwel tot het houden van toe zicht op het werk van de gezins verzorgsters en organisatorische maatregelen, verband houdende met de gezinszorg. In totaal werden hiervoor afge legd 240 bezoeken aan 36 gezin nen. De geldmiddelen bleven steeds zeer beperkt. Dank zij het grotere aantal contribuanten en de ver hoogde jaarlijkse bijdrage, had de afdeling Wijkverpleging een voor delig exploitatie-saldo van f 576. De T.B.C.-afdeling had een na delig saldo van f 368. De consultatie-bureaux hadden WEDEROPBOUW PUBLIEKRECHTELIJKE LICHAMEN. Na de wet op de materiële oorlogsschaden heejt de Tweede Kamer nu ook, eindelijk, de wet financiering wederopbouw pu bliekrechtelijke lichamen aange nomen. Deze wet spreekt niet erg tot het publiek. Dat was met de ma teriële oorlogsschadenwet an ders. Toch is de wet, die thans is aanvaard, niet onbelangrijk. Er is niet minder dan anderhalf milliard gulden mee gemoeid. Zij is van grote betekenis voor tal van gemeenten, polders, kortom, voor vele publiekrech telijke lichamen. Vooral voor Zeeland is ds wet van belang. In de begrotin gen van tal van gemeenten, die veel oorlogsschade hadden gele den, zat tot heden steeds een grote onzekere factor, omdat men niet wist, hoeveel het Rijk zou vergoeden. Men gaf maar uit en kon ook niet anders, om dat de wederopbouw moest doorgaan. Maar risico's liep men daarbij. Er is thans aan deze onzeker heid een einde gekomen. De ge meentebesturen weten nu, hoe veel zij kunnen declareren. Het zal soms mee-, soms tegenval len. T' r N. 1- - -- H DA (Ingez. mededeling, advert.) U solt 's morgens „kiplokker" uit bed springen. Elke dog moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig eg loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL.L.ETJE3 om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjea. een nadelig saldo van f 214. De contributie is vastgesteld op f 3 per jaar als minimum. Tot penningmeester is benoemd de heer J. J. Visser, Prinses Bea- trixplein 10, Giro 423998. Het Groene Kruis vergadert. Hedenavond om acht uur houdt de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis haar jaarvergade ring in de Prins van Oranje. De vereniging, die, zoals bekend, haar onmisbaarheid heeft bewe zen, verwacht dat deze vergade ring door alle leden bezocht zal worden. Naar we vernamen is het niet onmogelijk, dat het Groene Kruis, dat, zoals bekend, geves tigd is op de Oostsingel, binnen kort voor de beslissing zal staan om te zien naar een ander wijk- gebouw. Het schijnt n.l. niet on mogelijk te zijn dat dit gebouw aan de vroegere éigenaar zal moeten worden teruggeven.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2