Koningin Juliana luidde een soheepsbei. Zeeuwse vrouwen maakten kennis met Canada. Walcheren gebruikte in 1949 ruim li millioen liter melk. HUIDIGE TOESTAND WAS REEDS LANG VOORZIEN. Mr dr N. Bolkestein benoemd tot burgemeester van Middelburg. HIEIIWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Burgemeester van „Rotterdam Ahoy'' feestelijk geopend. le lioudiug van Laiiour t.a.v. liet piait-SGitufflan. Nederlandse Marine beëindigt taak in Indonesië. Jaarvergadering van de Walciierense nieikfederaiic. Waarom geen goedkopere wateraanvoer en geen pomp op de boulevards? HU is thans lid van Ged. Staten van Groningen. SNIPPER Uitgave Ftichting „Zeeuwsch Dagblad'' Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen; Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1583 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord VRIJDAG 16 JUNI 1950 Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Directeur: JACQ DE SMIT .Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen! H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Öj>- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag; Zon op 4.19 u., onder 21.02 u.; Maan op 5.10 u., onder 23. f3 Hoogwater op Zaterdag 17 Juni: Vlissingen: 3.01 u. 1.86 m., 15.18 u. 1.87 m.; Terneuzen: 3.26 u. 2.06 m., 15.47 u. 2.05 m. Wemel- dinge: 4.45 u. 1.60 m., 17.08 u. 1.58 m.; Zierikzee; 4 33 u. 1.34 m., 16.53 u. 1.32 m. J^og totaal onverwacht is de benoeming van do nieuwe burgemeester van Middelburg afgekomen. De laatste weken was het stil geworden rondom deze benoeming, nadat bekend was geworden, dat het Kabinet min o£ meer in de knoop zat met deze politieke keuze en niet goed raad wist met het officiële advies uit Zeeland. Thans is de knoop doorgehakt en de Partij van de Arbeid heeft het spel gewonnen. Het is een openbaar geheim, dat het een lange tijd touwtrekken is ge weest tussen een C.H.-figuur en een P.v.d.A.-man. Vooral van het kader der laatste partij moeten heel wat namen de revue heb ben gepasseerd. 1_I et zal niemand verwonderen, 1 A wanneer wij er onze teleur stelling over uitspreken, dat een P. v. d. A.-burgemeester (een socialist van de oude stempel) is benoemd, omdat wij het én om de politieke en godsdiensti ge geaardheid van de bevolking der Zeeuwse hoofdstad én om psychologische redenen beter hadden gevonden, dat de beslis sing anders was uitgevallen. Dit is echter nakaarten en dat heeft geen zin. Het is te betreuren, dat hier iemand benoemd wordt, die geen enkele ervaring heeft t.a.v. wederopbouw- en herstelpro blemen, voor Middelburg uiter aard zaken van het grootste belang. Zo heeft Middelburg dan voor het eerst in de geschiedenis «en socialistische burgemeester. Wij staan ondanks bovengenoem de bezwaren, niettemin onbe vangen tegenover deze nieuwe burgemeester en wij spreken de hoop uit, dat hij éen zodanige opvatting van zijn taak mag hebben, dat hy zeer spoedig de algemene hoogachting en waar dering van de Middelburgse in gezetenen mag verwerven. Kortom, dat hij zich een waar dig en capabel opvolger mag betonen van zijn voorganger. T. Door het luiden van de scheepsbel van de in 1940 verloren gegane torpedoboot „Jan van Galen", heeft gistermorgen H. M. Konigin Juliana de Rotterdamse havententoonstelling „Rotter dam ahoy" geopend. Twee maanden lang zal deze tentoonstel ling geopend blijven. Ter gelegenheid van de opening van deze voor Rotterdam zo bijzondere tentoonstelling en van het ko ninklijk bezoek was Rotterdam gistermorgen al vroeg getooid met vele vlaggen. Omstreeks kwart voor tien reed H. M., ver gezeld door Prins Bernhard, Rotterdam binnen, nadat Zij aan de grens der gemeente was verwelkomd door burgemeester Oud. Op het tentoonstellingsterrein werden de hoge gasten muzi kaal verwelkomd door de Mari nierskapel, onder leiding van Gijsbert Nieuwland. Verscheide ne ministers en andere hoge autoriteiten waren ter begroe ting van de Vorstelijke personen aanwezig. „Ahoy". In de grote tent werd, voor dat H. M. de tentoonstelling opende, het woord gevoerd door de heer J. van Tilburg, voor zitter van de raad van beheer van de tentoonstellfng en wet houder van Rotterdam. Na eerst de hoge gasten te hebben verwelkomd, ^eide de heer van Tilburg o.a.: Wij kiezen zee, onder de zee- mansroep „Ahoy", een woord, ontleend aan onze eigen taal en overgenomen door alle zeevaren de naties. Thans hoort u de aan roep van de herstelde en ver jongde haven, die u zeggen wil: „Ik ben weer tot uw dienst, mijn kaden wachten op uw sche pen". Het is zeker mooi, zo zeide spr., wanneer in tijden van voorspoed omzetcijfers van het. verkeer kunnen worden over gelegd, welke die van zeer grote wereldhavens achter zich laten. Maar er is een keerzijde en een ernstige. Als het economische tij keerde, dan viel hier in Rot terdam de klap veel harder dan in de zusterhavens. Dan werd de neergang door zijn felheid sterker gevoeld dan in goede tijden de geleidelijke opgang. Rotterdam heeft in het verleden te veel geprobeerd op een zeil Plattelandsvrouwen hielden uitstekend geslaagde Canadese dag te Goes. De grote zaal van het Schut tershof te Goes kon nauwelijks de honderden dames bergen, die uit alle delen van Zeeland bijeen (Varen gekomen om de Canadese dag bij te wonen, die gisteren door de afd. Zeeland van de Bond van Plattelandsvrouwen was ge organiseerd. Dat Canada deze dag in het middelpunt stond, vindt, zoals de presidente mevr. F. C. Kostense- Kraak in haar openingswoord uiteen zette, zijn oorzaak in het feit, dat men zich met Canada sterk verbonden voelt. De afge lopen oorlogsjaren waarin de Ca nadezen hun leven hebben gege ven voor onze vrijheid, het ver blijf van H.M. de Koningin aldaar en de emigratie naar dit land, zyn hier oorzaak van. In haar openingswoord verwel komde mevr. Kostense-Kraak speciaal de echtgenote van de Commissaris der Koningin. Jonk- vrouwe de Casembrootvan der Feltz. De Nederlandse Bond telt thans 33.000 leden, die contact houden met plattelandszusteren in alle delen der wereld, vertelde zÖ- De verbondenheid met Canada Getuige van Westerling naar Singapore vertrokken. Donderdagavond is de heer John Thiessen Jr, die door de verdediger van Westerling werd opgeroepen als getuige a de charge bij de behandeling van diens zaak voor het Britse Ge rechtshof te Singapore, per K.L.M.-vliegtuig naar Indonesië vertrokken. Zoals bekend zal bij de be handeling te Singapore de be slissing vallen of Westerling al dan niet aan Indonesië zal wor den uitgeleverd. De heer Thies sen verklaarde vóór zijn vertrek, dat zijns inziens thans wel vast staat, dat de Engelsen in de actie bij Bandoeng geen reden zien om Westerling uit te leveren. Hij meende, dat dit de oorzaak is, dat men thans is komen aanzetten met de zuivering van Zuid-Celebes, hoewel deze is uitgevoerd in opdracht van zijn Nederlandse commandant. De heer Thiessen zeide bewijsmate riaal te over bij zich te hebben om het Britse hof te tonen, wie in werkelijkheid de bedrijvers van oorlogsmisdaden zijn. Het feit, dat hij van de Nederlandse regering zijn paspoort heeft teruggekregen, ziet hij als een bewijs, dat deze wil meewerken om Westerling te redden van een zekere dood. Tenslotte verklaar de de heer Thiessen, dat Wester ling nog niet weet naar welk land hij zich zal begeven in het geval, dat hij in vrijheid wordt gesteld. Drie buitenlandse mo gendheden hebben Westerling echter reeds asyl geboden, ver klaarde de heer Thiessen, die vóór zijn vertrek honderden te lefoontjes zegt te hebben gehad van mensen, die geschenken voor j Westerling wilden meegeven. kwam vervolgens wel zeer tot uiting in het zang- en declama- tiespel „Hallo, hier Canada'' waarin op zeer originele wijze uiting werd gegeven aan de ge voelens van vriendschap. De tien Canadese staten, gepersonifeerd in even zovele dames, die smaak vol gekleed waren in rood met witte rokken waarboven wit met blauwe jakjes, traden hierbij op het toneel. Zij droegen ieder het wapen van het gewest evenals de elf Nederlandse provinciën, die even kleurig gekleed gingen. Met declamatie van de dames Van Willigen en Evertse maakten de aanwezigen kennis met dit on metelijke land. Mevr. L. N. Huis- man-Griep had hier de leiding van dit spel, waaraan leden van de afdelingen O. Zuid Beveland en Rilland en de koren van de afd. Noord Beveland en Zuid Be veland-W. onder leiding van de heren F. Smit en P. de Rooij hun medewerking verleenden. De middagvergadering. In de middagvergadering kon de presidente nog verwelkomen burgemeester W. C. ten Kate van Goes en zijn echtgenote, terwijl voorts een telegram met geluk wens en een bericht van verhin dering was binnengekomen van de echtgenote van de Canadese ambassadeur Mrs Dupey. Als eerste «preker in de mid dagbijeenkomst trad op dr J. J. Stam, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, die vertelde over „Herinneringen uit mijn reis naar Canada". Een onderhoudend en geestig causeur, deze predikant, die in April 1948 met 750 emi granten naar Canada overstak. Er zijn vele mogelijkheden, ver telde hij, maar ook moeilijkheden. Moeilijkheden van huismoeders, die geen Engels geleerd hebben of willen leren, en derhalve nim mer contact met de bevolking krijgen, ja zelfs het contact met hun kinderen verliezen. Hij vertelde vele staaltjes en het waren niet altijd opwekkende beelden over het leven van emi granten en oorlogsbruidjes die, wanneer zij niet de intense wil hadden om te slagen, zeker ten onder zouden gaan in dit land waar geestelijke zorg vaak ont breekt. Over het leven van de vrouw in Canada, speciaal in de grote ste den, vertelde mej. M. Geluk het een en ander, terwijl na de pauze mevr. J. VisserMinderhoud uit Westkapelle, een, ook zeer gees tige causerie hield over dc oor spronkelijke bewoners van Cana da, de Indianen. Leden van de afdeling Kruinin- gen van de Z.P.M. voerden ten slotte onder leiding van mevr. Huisman-Griep uit Rilland, een Indiaanse legende op, getiteld: „De Maismeisjes". Het sluitingswoord werd ge sproken door mevr. Kostense- Kraak, die allen, die aan deze dag hun medewerking verleen den, dank bracht en mevr. Huis manGriep een fraai schemer lampje overhandigde. te varen. Vandaar het typerende gezegde; Rotterdam is bovenal kruiershaven. Bij het verlenen van expeditie- en overslagdien sten was hc-t ons altijd een eer dit snel, goed en veilig te doen voor onze opdrachtgevers. Maar in crisistijd zijn de opdrachten gering en het werk vermindert naar evenredigheid, dan baat geen energie. Rotterdam moest noodgedwongen het schip op de riemen laten drijven. Uit deze harde lessen heeft Rotterdam geleerd, dat het zijn economische basis moet verbre den. Het heeft leren inzien, dat van de bloei van 'n havenstad, die ook onder ongunstige omstan digheden een redelijk welvaarts peil wil handhaven, een eigen industriële ondergrond onmis baar is. Rotterdam hoopt met en door haar industrie op de duur 'n eigen achterland te kweken. Zo ver trouwt het ten langen leste de combinatie: stad en haven min der conjunctuurgevoelig te ma ken. Daarom ook de verheugenis, dat onze industrieën hier zo Paul Hofman, de administra teur voor het plan-Ivfarshall, heeft op een gezamenlijke zitting van de Senaatscommissies voor buitenlandse betrekkingen en gewapende diensten verklaard, dat de houding der Britse La- bourpartij ten opzichte van het plan-Schuman „een betreurens waardig voorbeeld van isolatio nisme" betekent. Hij zeide, dat de houding niet te verdedigen was doch legde de nadruk er op, dat zij niet door premier Attlee en andere verantwoordelijke regeringsper sonen gesteund werd. Het ma nifest vertegenwoordigde slechts de mening van de isdlationisten in de party en was uitgegeven zonder de voorkennis van Bevin en Attlee. Men gelooft, dat het Britsa kernkabinet, dat Donderdag middag bijeengekomen is, een onderzoek instelt naar de pijn lijke tegenstelling tussen Attlee's verklaring over het plan-Schu man in het parlement en het daags te voren gepubliceerde manifest van de Labourpartij over de Europese eenheid. Volgens gewoonlijk betrouw bare bron heeft minister Bevin het manifest pas gezien nadat het gepubliceerd was. In sommige diplomatieke en politieke kringen gelooft men, dat er in het kernkabinet ver schil van mening over het Britse beleid in deze zaak bestaat. Attlee en Bevin zouden tegen over Dalton staan, die aan het hoofd stond van de partijcom missie, welke het manifest heeft opgesteld. Voor het candidaatsexamen in de Economische wetenschap pen slaagde aan de katholieke economische hogeschool te Til burg de heer P. A. van Hoof- stadt te Middelburg. vertegenwoordigd overtuigend zijn. Onze burgerij is zeer zakelijk, zo zeide de heer van Tilburg. Daarom werd aan de gebouwen een meer blijvende bestemming gegeven. Wanneer Rotterdam Ahoy zal zijn gesloten, dan blijft e'r niet een hoeveelheid braak over, maar een instrumentarium, dat zo weer zijn dienst kan ver lenen aan het leven in haven en stad: een grote hal, voor tal van doeleinden bruikbaar, een twaalftal schoolgebouwen, delen van machines en schepen. Nadat daarop H. M. de ope ning had verricht, werd een rondgang over de tentoonstel ling gemaakt. Ds tentoonstelling. De bedoeling van deze ten toonstelling is de herstelde en vernieuwde haven in zijn volle omvang aan de wereld te tonen. Tot dat doel heeft men deze groots opgezette, 30 ha. be slaande tentoonstelling inge richt. JJe tentoonstelling is de ver delen in 3 delen, n.l. Dijkzicht, het Park en de Parkkade. Dijk zicht biedt in totaal een exposi tie van 12000 vierk. m. Hier wordt een overzicht gegeven van de ontwikkeling van Rot terdam en zijn haven, terwijl verschillende bij de scheepvaart betrokken instanties als het K.N.M.I., de looasdienst e.a. een stand hebben. De Rotterdamse reders hebben tezamen in een groot waterbassin (60 kub. m.) de hele Rotterdamse vloot onder gebracht, op 1/200 van de ware grootte. Vrijwel alle aspecten van onze Nederlandse scheep vaart zijn verder op deze ten toonstelling tot uiting gebracht. Weer een Frans vliegtuig neergestort in de Perzische Golf. Bijna op dezelfde plaats als Dinsdag is gisteren in de Per zische Golf, bij Bahrein, weer een Skymaster van de Air Fran ce neergestort. Van 45 inzitten den konden 14 overlevenden gered worden. De directeur van de Air Prance in het Verre Oosten heeft op een perconierentie gewezen op de gelijkenis tussen de beide ongevallen. Er kon naar zijn mening geen sprake zijn van een mechanisch defect of van een fout van de bemanning. De directeur zei,' dat het vlieg tuig van Air France, dat heden uit Parijs te Saigon is aangeko men, vóór zijn landing te Bah rein verkeerde inlichtingen heeft ontvangen over de windsnelheid. Een bemanningslid van dit toe stel had evenwel verklaard, dat een dergelijke vergissing moei lijk beide ongevallen kon ophel deren. Bij het onderzoek wordt de mogelijkheid van sabotage onder ogen gezien. Men aent sabotage n.l. niet uitgesloten. Seretse Khama geelt toe. Seretse Khama, het verban nen hoofd van de Bamangwato's in Basoetoland, heeft de Britse voorwaarden met betrekking tot zijn verbanning voor vijf jaar aanvaard, aldus heeft Patrick Gordon Walker, minister voor betrekkingen met het Gemene best, tegen het Zuid-Afrikaanse Persbureau verklaard. Tot deze voorwaarden behoort de toekenning van een toelage, die hij reeds van Engeland ont vangt. Men meent te weten, dat onze toelage 1100 pd st. per jaar bedraagt. Naar Aneta van bevoegde zijde verneemt, staat het thans vrijwel vast, dat de Koninklijke Marine haar taak in Indonesië eind 1950 zal hebben beëi ndigd. Wel zullen 800 tot 1000 man van het marinepersoneel deel uitma ken van de afdeling zeemacht van de Nederlandse militaire missie in Indonesië, doch het is de bedoeling, dat de gezinnen van het Nederlandse personeel, dat thans in Indonesië aanwezig is, voor October zullen thuis varen. Een definitieve beslissing hier over kan worden verwacht na de terugkeer in Nederland van de staatssecretaris van marine, de heer Moorman, die op het ogenblik te Soerabaja vertoeft. Van genoemde zijde gaf men aan Aneta te verstaan, dat in ieder geval een voortzetting van de bestaande, volgens de over eenkomst der Rondetafelconfe rentie voor een jaar overeen gekomen, samenwerking tussen de Koninklijke Marine en de Indonesische Marine niet zal plaats vinden. Mr dr Bolkestein is thans 39 jaar oud. Hij werd op 27 Juli 1910 te 's-Gravenhage geboren. Het gezin Bolkestein vertrok in 1915 naar Utrecht, waar de thans benoemde de lagere school en het gymnasium bezocht en daar na aan de Rijksuniversiteit rech ten studeerde. In 1933 werd deze studie bekroond met de meesterstitel en reeds hetzelfde jaar begon de heer Bolkestein een advocatuur in Amsterdam. Hy bleef hier echter maar één jaar, want in 1934 vertrok hij als adjunct-inspecteur van de di- De heer C. Zwagerman heeft als voorzitter van de Walciie rense Melkfedcratie in de gis teren te Middelburg gehouden jaarvergadering dezer organisa tie enkele interessante cijfers bekend gemaakt over de melk productie en de -consumptie op Walcheren. Na een openingswoord van de voorzitter kreeg de secretaris, de heer C. Zee, het woord voor- het jaarverslag. Aan dit verslag ontlenen we, dat 1949 voor de melkveehouders een goed jaar is geweest, In de droogteperiode van 20 Juni tot 11 Sept. zakte de melklevering met ongeveer 19 De Zeeuwse boeren leverden in 1949 plm. 51 meer iyelk aan de fabrieken dan in 1948. Wat nog nimmer was geschied gebeurde vorig jaar, n.l. dat de consumptiemelkprijzen niet mee konden komen met de indu striemelkprijzen. Vrijwel tot het eind van 1949 ondervonden de Zeeuwse fabrieken nadelen van de te lage toewijzing van fles sen voor de fabricage van con sumptiemelkproducten. Het per centage flessenproducten be draagt in Holland ruim 30 in Zeeland nog geen 4 Daal de winstmarge per eenheid voor de melkslijters nog slechts wei nig groter is dan in 1940 kan niet worden gezegd, clat vorig jaar voor de slijters een bepaald gunstig jaar is geweest, vooral daar de omzet van losse melk daalde en slechts ten dele werd gecompenseerd door een grotere verkoop van consumptiemeik- producten. Aangetoond werd verder, dat de toeslagregeling van het Be drijfschap voor Zuivel voor de Zeeuwse fabrieken nadeliger is dan de regeling, die voor de overige provincies, waar de melk gestandariseerd wordt. In Janu ari 1949 startte o.l.v. de Czf. Eensgezindheid" te IJzendijke de eerste Zeeuwse Coöp. Ma- chine-Melkerij met zes melkvee houders-aandeelhouders. Op Schouwen en Duiveland werd vorig jaar de kwaliteitscontrole op melk ingevoerd. In Septem ber j.l. werd Zeeland met terug- NOGMAALS DE WATERVOORZIENING TE VLISSINGEN. Wat het watergebrek in Vlissingen voor de bewoners be tekent en welke toestanden er uit voortvloeien, heeft men gis teren kunnen lezen. Onberekenbaar is echter de schade, die in direct aangericht wordt. Het streven is er om van Vlissingen weer badplaats te maken gezien de eenzijdige economische ge- oriënteerdheid van de stad. Men kan er echter verzekerd van zijn, dat de Scheldestad met de dag minder in trek komt bij de toeristen. De verhalen over de toestanden In de hotels zijn maar al te spoedig overal bekend en zullen de animo om naar Vlissingen te gaan, zeer zeker verminderen. Men kan het beleid inzake de watervoorziening zonder te overdrijven, gerust slecht noemen. Het had anders gekund. Vanzelfsprekend is het water tekort op de Boulevards en de bovenhuizen het ergst. De men sen hier noemen het schandalig en het is moeilijk daartegen iets in te brengen. Overigens is het watergebrek op de Bou levards niet van de laatste tijd, want iemand, die er reeds der tig jaar woont, zei het nooit anders te hebben gekend. Roofbouw. Enkele vooraanstaande boule vardbewoners, die zich van een en ander op de hoogte hebben gesteld, zeiden van mening te zijn, dat de toestand van mo menteel reeds lang voorzien was. In MaartApril j.l. wist men, dat het van de zomer mis zou gaan, doch men maakte er geen werk van. Bovendien zijn zij er van overtuigd, dat er roofbouw gepleegd is op het waterwinterrein bij Biggekerke. En ook dit schijnt weer moeilijk voor tegenspraak vatbaar te zijn, want de directeur der Water- leidingmij „Midden-Zeeland" voelde er niet voor de produc tie van het waterwingebied mede te delen, iets waarvan toch geen geheim behoeft, te worden gemaakt dunkt ons. Over de suppletie-wateraanvoer per boot uit Terneuzen waren de mededelingen van de directeur ook niet bijzonder positief. Alles wat hij er van zei was, dat de aanvoer zeer wisselvallig is. De directeur van de Water leidingmij „Zuid-Beveland" deel de ons mede, dat er regelmatig doorgewerkt wordt aan de 15 km nieuwe buisleiding naar Ossendrecht Werktuigen en personeel stellen grenzen aan het tempo waarin het werk wordt uitgevoerd. Per dag vor dert men 100 meter; op dagen met tegenslag ongeveer 60 m., aldus de directeur van „Zuid- Beveland", die ook nog opmerk te de situatie van thans al vijf jaar voorzien en er voor ge waarschuwd te hebben, maar blijkbaar was er geen mogelijk heid of geld, zo zei hij. De buislegging. De voornoemde boulevard bewoners bleken studie van de waterkwestie te hebben gemaakt. Ze wezen met name op twee dingen. Eerstens op het feit, dat niet direct een groot aantal mensen aan het buizenleggen gezet was, zodra men in de gaten had, dat de leiding niet op tyd klaar zou komen. Ove rigens begrepen ze wel, dat er weinig te doen was aan de tegenslag door het afkeuren van de buizén, waardoor deze eerst verbeterd moesten worden. Toch had men krassere maat regelen moeten nemen: buizen bestellen in België (al zou het ook deviezen kosten, het is per slot een zeer ernstige zaak) en direct alle mensen reeruteren voor het leggen van de buizen. Nog een grief. De tweede grief tegen de ver antwoordelijke personen betrof hun oplossing van het water per schip aanvoeren. Hier kon men veel effectiever werken en bovendien veel goedkoper. De gemeente Vlissingen be taalt f 17.880.voor de aanvoer van 36000 kub. m. water in de tijd van vier maanden. Dit zou dan de ergste nood moeten lenigen. Wij menen, dat Vlissingen nog niet veel gemerkt heeft van die leniging! Uit enkele prijs opgaven voor wateraanvoer per schip uit Zeeuwsch-Vlaanderen, die wij ontvingen, is ons duide lijk geworden, dat het heel wat goedkoper kan. (Zie vervolg pag. 3.) Middelburg heeft een nieuwe burgemeester. Ruim negen maan den na het zo onverwachte overlijden van de algemeen beminde Jhr Mr IV. C. Sandberg tot Essenburg (op Dinsdag 4 September 1949) is gisteren het Koninklijk Besluit bekend gemaakt, waar bij met ingang van I Juli a.s., tot burgemeester van de Zeeuwse hoofdstad is benoemd Mr Dr N. Bolkestein, wonende te Gronin gen en lid van Ged. Staten van Groningen. De heer Bolke stein is lid van de Partij van de Arbeid, gehuwd en heeft twee kinderen, resp. van twee en één jaar. recte belastingen naar Veen- dam, waar hij tot 1939 bleef. In 1939 werd mr Bolkestein voor de S.D.A.P. gekozen als lid van de Prov. Staten van Gro ningen en direct werd hij tot lid van Ged. Staten benoemd. Met een onderbreking van enkele oorlogsjaren is hij dat tot dit ogenblik. In de bezetting ging zijn weg niet over rozen. De Duitsers arresteerden hem als gijzelaar en gedurende twee ja ren vertoefde hij in het kamp St Michielsgestel. De heer Bolkestein, die bij geen kerkgenootschap is aangesloten, is momenteel lid van de Partij raad van de P.v.d.A. Oud-minis ter Bolkestein is een oom van hem. FUNCTIES. Geruime tijd bekleedde mr Bolkestein na de bevrijding het ambt van raadsheer bij het Bij zonder Gerechtshof te Leeuwar den (Groninger Kamer), terwijl hij sinds 1948 een leeropdracht heeft aan de Rijksuniversiteit te Groningen, waar hij het studievak „Openbare financiën" doceert. Trouwens: in die openbare fi nanciën is de nieuwe burgemees ter van Middelburg doorkneed. Dat blijkt duidelijk uit het feit, dat hij in 1948 te Utrecht is ge promoveerd tot doctor in de rechtswetenschappen op een proefschrift, getiteld: „De invloed van de financiële politiek der overheid op de verdeling van las ten en baten over de tijd". Boven dien houdt de heer Bolkestein zich als lid van Ged. Staten in het bijzonder bezig met de finan ciën en ook met waterstaatsaan gelegenheden, speciaal wat de ka nalen, rivieren enz. betreft. In Groningen is het, wat dit betreft, anders dan in Zeeland. Daar is de taakverdeling van Ged. Staten lang niet zo sterk doorgevoerd als hier. NIET BEKEND IN ZEELAND. Mr dr Bolkestein, met wie wij een telefonisch onderhoud hadden antwoordde ons op een desbetref fende vraag, dat hij slechts twee maal korte tijd in Zeeland is ge weest en deze provincie dus prac- tiseh niet kent. Dat geldt uiter aard ook voor Middelburg. Hij verklaarde: „Ik sta absoluut nieuw tegenover de problemen. Ik begrijp volkomen, dat de weder opbouw van de Zeeuwse hoofd stad zeer belangrijk is en ik zal daaraan al mijn krachten wijden. Groningen heeft ook een deel van de binnenstad verloren, maar hier ligt de zaak heel anders. De scha de is hier veel minder". De zo juist benoemde vertelde ons verder, dat hij zijn voorgan ger, jhr Sandberg, goed heeft gekend. Zij waren beiden n.l. lid van het Utrechtse Studen tencorps in hun studententijd. Onze Commissaris der Koningin ontmoette hij ook verschillendé malen en hij herinnert zich hem ook nog uit die Utrechtse tijd aan de universiteit, hoewel de Commissaris vier jaar ouder ïs. CONTACT MET ZEEUWEN. Toen de heer Bolkestein als gijzelaar in Gestel zat opgeslo- en heeft hij verschillende Zeeu wen leren kennen. O.m. heeft hij daar meermalen ontmoet de vorig jaar overleden secretaris van Goes, de heer van Balle- goyen de Jong. Wanneer de heer Bolkestein naar Middelburg komt weet hij nog niet. In ieder geval zal zijn beëdiging nog vóór 1 Juli a.s. geschieden. Tenslotte vroegen wij, of de nieuwe burgemeester nog be paalde liefhebberijen heeft. Hij deelde mede: „Speciale bobby's heb ik niet. Of toch wel, n.l. de openbare financiën. Daar stu deer ik met plezier in. U zult dus wel gemerkt hebben, dal ik meer een studieman ben dan iemand, die b.v. enthousiast vist." werkende kracht toegevoegd aan de z.g.n. melktekortgebieden, waardoor verschillende fabrie ken financiële schade hebben geleden. Enkele cijfers. Het aantal leden-melkdistri- buanten en ledenproducenten, thans resp. 136 en 18 bedragen de, verminderde met 50 De melkveestapel op Walcheren bedroeg op 1 Jan. 1950 5433 stuks tegen 6363 in Mei 1939. In 1949 werden door de melkvergun- ninghouders in Zeeland omgezet: 36.700.000 1. consumptiemelk, 37.000 1. room, 372.000 1. yoghurt, 1.020.000 1. pap en 801.000 1. karnemelk, in totaal 38.930.000 liter. Wat de financiën betreft bleek uit de exploitatierekening over 1949, dat de Walcherense Melk- federatie een nadelig saldo had van f 1014.70, terwijl de exploi tatierekening van de Melkfede- ratie voor Zeeland buiten Wal cheren een verlies van 14278.02 aangaf. Nadat beide rekeningen waren goedgekeurd hield de heer Zwagerman zijn lezing over .,De organisatieproblemen op het melklerrein". Spr. zei, dat de melkproductie geldelijk ge zien van de grootste betekenis is. De voorzitter verwachtte voor dit jaar een aanvoer van 2014 millioen kg. melk, hetgeen zou betekenen een opbrengst van f4100.per boer. Boven dien, zo vervolgde spr., wordt nog f 2.3 millioen ontvangen bij de verkoop van jong vee. Het mellcverbruik door de in woners van Walcheren schatte de heer Zwagerman op 1114 mil lioen liter. Hieraan is door de slijters in totaal f 478.000 ver diend, hetgeen f4000.per slij ter betekent. Uitvoerig ging de voorzitter in op de verhouding (Vervolg hier naast.) De Amsterdamse studenten heb ben een gidsenorganisatie ge sticht. De baten daarvan komen ten goede aan de bekostiging van de studie van onvermogen de studenten. Prins Bernhard zal Maandag a.s. in de Ridder zaal ongeveer 200 onderschei dingen uitreiken voor daden, verricht tijdens de oorlog. Woensdagnacht zijn in Rotter dam wederom Amerikaanse wapens aangekomen. De lossing leverde geen enkele moeilijkheid op. In April was de directe schade tengevolge van brand f 3.180.895.—; bij welke branden 5 personen het leven verloren, terwijl er 39 gewond werden. -• In April kwamen 3412 wonin gen gereed, waarvan 192 in Zee land. Onder het expeditie- personeel van het Engelse com munistische blad „Daily Worker" is een staking uitgebroken om dat de directie een communist tot opzichter had benoemd. Dui zenden kranten liggen op ver zending* te wachten. Een com munistische staatsgreep in Peru is mislukt; bij de botsingen zouden 50 doden en 200 gewon den gevallen zijn. De direc teur-generaal van de Unesco, dr Torres Bodet, heeft zijn ont slagaanvrage ingetrokken. Pandit Nehroe heeft gisteren Bali bezocht. De daar wonende Hindoes ontvingen hem zeer en thousiast. Dinsdag zijn ie Ma kassar 5 Nederlanders, die be trokken zouden zijn bij de Ma- kassar-affaire, vrijgelaten; ook enige Indonesische arrestanten wedden vrijgelaten. België heeft besloten het Nederlandse televisie-systeem van 625 lijnen te kiezen en niet het Franse van 819 lijnen. ■- Kekkonen, de Finse minister-president is na een bezoek aan Moskou in Hel sinki teruggekeerd. Stalin was zeer minzaam tegen hem ge weest, naar hij verklaarde. (Vervolg van hier naast) van de organisatie tot de ko mende Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie. Tenslotte zei dc heer Zwager man, dat men moest zoeken naar een nieuwe basis voor nauwe samenwerking. Aan het eind van de vergade ring werd nog gesproken over de reclameactie 1950. De heer Zee deelde mee, dat door de vorig jaar gevoerde reclame actie het melkverbruik niet ver der is gedaald. Daar de re clameactie thans landelijk ge schiedt, werden alle melkslijters verzocht 1 ct. per 100 1. af te staan voor het hiertoe gevormde fonds. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. Wisselende bewolking met nog slechts hier en daar een enkel buitje. Zwakke tot matige Wes telijke wind. Weinig verande ring in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1