Eleanor Roosevelt, de vroegere „First Lady" der V. 8. SPITSKOOL mmó^iieam vurm Gesmokkelde Iiorloyes verhandeld. Hel ontbrekende woord Diaconale Conferentie Geref. Kerken in Zeeland. ADA/4SON Warm sociaal gevoel en energie kenmerken haar. Chr. Sanatorium voor het Zuiden vraagt meer steun van kerken. Onvoldoende voor redding. Donderdag 15 Juni 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 EEN VAN DE INVLOEDRIJKSTE VROUWEN TER WERELD. Twaalf jaar lang resideerde mevrouw Eleanor Roosevelt op het Witte Huls te Washington. Als echtgenote van president Roosevelt was xjj de „First Lady" van de V.S. en daardoor werd haar le ven gevuld met de vele en drukke bezigheden, die nu eenmaal deel zijn van de eerste burger en burgeres van een land. Toen, na 12 jaar het vermoeiende leven van presidentsvrouw geleid te heb ben, verloor zij haar man. Op 20 April 1945 verliet zjj het Witte Huis. De dood van haar man bracht echter niet met zich mee, dat z'ó zich terugtrok uit het openbare leven. Zij bleef zich wjj- den aan allerlei werk en hoewel zij thans woont in een afgelegen landhuis in Hyde Park in de staat New York, is zij nog steeds één van de meest vooraanstaande vrouwen van Amerika en van do gehele wereld. In de 12 jaren lange ambtspe-1 riode van president Roosevelt, toonde de „First Lady" een grote belangstelling voor allerlei so ciale onderwerpen en problemen. Zij sprak voor honderden orga nisaties en verenigingen en bracht bezoeken aan ramenwijken, mij nen en fabrieken om zich per soonlijk van de aldaar heersende toestanden op de hoogte te stel len en van de mogelijkheden tot Verbetering. Onderwerpen als de rechten van de mens, sociale rechtvaardigheid, betere woning bouw, het welzijn van moeder en kind, openbare gezondheid en op voeding, behoorlijke arbeidsvoor waarden, verbeteringen in de landbouw, enz. gingen haar zeer ter harte. Niet alleen via per soonlijke conta'cten had mevrouw Roosevelt veel invloed, ook via haar welversneden pen deed zij haar invloed gelden op duizenden Amerikanen. Haar dagelijkse krantenartikelen, die in vele bla den werden opgenomen, haar bij dragen in tijdschriften en haar boeken bereikten een grote le zerskring. Veel van het geld, dat zij verdiende met haar radiovoor drachten, lezingen, boeken en ge schriften, stond zij af voor aller lei sociale doeleinden. Tijdens de laatste wereldoorlog nain zij een actief aandeel in de strijd op het binnenlands front. Zij nam deel aan de Rode Kruis- campagnes en voor de hulpverle ning en wierf zo de zeer benodig de verpleegsters aan. Overal waar Amerikaanse soldaten verbleven, bezocht zij hen in hun legerplaat sen en hospitalen. vanzelfsprekend verwekte haar op eden veel reacties bij het greie publiek; velen betuigden hun bijval met haar optreden, doch critiek werd haar niet al tijd gespaard. Haar houding be hield echter steeds de waardige kalmte, die haar ook onder de moeilijkste omstandigheden bij bleef. IN DIENST DER UNO. Na de oorlog stelde mevrouw Roosevelt heel de kracht van haar energieke persoonlijkheid in dienst van de Uno.. Aan bijna elke Uno-vergadering nam zij als afgevaardigde deel. Onlangs ver klaarde zij de rest van haar ar beidzaam leven te willen wijden aan de Uno, die volgens haar „de beste hoop op vrede" is. Haar dagelijks krantenartikel weerspiegelt een grote mate vdn ongeduld over de dwarsdrijverij der Russen en hun satellieten, maar toch blijft haar geloof in 't uiteindelijk slagen van de Uno ongeschokt. Sedert 1946 is zij presidente van de commissie voor de rechten van de mens van de Unesco en in die functie heeft zij mede leiding gegeven aan het opstellen van 't Handvest voor de rechten van de mens. Met dit document wil men alle volken ter wereld begrip van menselijke waardigheid bijbren gen en het ideaal is, dat het eens overal van kracht zal zijn. DE MEEST INVLOEDRIJKE VROUW. Vermoedelijk heeft geen enkele vrouw in de Amerikaanse ge schiedenis de levens van zovele andere Amerikaanse vrouwen vertrouwelijk beinvloed. Over alle mogelijke onderwerpen hebben vrouwen met haar gecorrespon deerd; soms brengt de post haar dagelijks meer dan 800 brieven uit alle delen van de V.S. of van daarbuiten en dagelijks besteedt zij ongeveer 3 uur voor het lezen en beantwoorden van haar cor respondentie. Naast haar werk voor de Uno vervult zij nog honderden spreek beurten en neemt zij aan verga deringen deel. Bovendien verzorgt zij elke Zondagmiddag een programma van een uur voor de televisie on der de titel: „Op de thee bij me vrouw Roosevelt". Vooraanstaande mannen op vrijwel elk gebied zijn dan bij haar te gast. Haar dagelijkse er varingen weerspiegelen zich in 'n dagelijks artikel, dat in verschei dene bladen wordt opgenomen. Verschillende malen was er sprake van, dat zij een openbare functie in de V. S. zou gaan be kleden, doch steeds ontkende zij enig plan te koesteren zich can- didaat te stellen. Door haar drukke en veelbe wogen leven is mevrouw Roose velt genoopt een systematische en nauwkeurig vastgestelde dag indeling te volgen. Zij concen treert zich als zij werkt, volko men op haar werk, doch tussen haar werkzaamheden ontspant zij zich ook volkomen. Zij genoot steeds een uitstekende gezond heid en door een evenwichtige levenswijze weet zij die te be houden. Tennissen, paardrijden met haar kleinkinderen, zwem men en lange wandelingen buiten de stad vormen haar meest ge liefde ontspanning. Bovendien schept zij zeer veel genoegen in een nauw verkeer met-haar zich steeds uitbreidende familiekring. Zij heeft nu 5 kinderen, 17 klein kinderen en één achterkleinkind. Uit dit alles blijkt genoegzaam, dat Eleanor Roosevelt, ondanks haar 65 jaar, nog een grote rol speelt in het Amerikaanse leven. Haar invloed reiktechter veel verder, haar warme belangstel ling geldt ieder waar ook ter we reld, die niet de rechten heeft, waarop hij als mens recht heeft. Voor hem staat zij bij haar werk op de bres; Politierechter Middelburg Een aantal Zeeuwse horlogemakers en juweliers stond voor da Middelburgse Politierechter terecht. Zij hadden in de loop van vorig jaar horloges In voorraad gehad, of verhandeld, waarvan zij wisten, of redelijkerwijze konden vermoeden, dat deze in strijd met de Regeling In- en Uitvoer ons land wa ren binnengesmokkeld. De aantallen varieerden tussen 1 en 24. De meesten van hen voerden tot hun verdediging aan, dat zij zeer moeilijk aan horloges konden komen, ook niet met een gewone vergunning, en dat zij toch ook wat moesten kunnen aanbieden, daar zjj anders hun klanten verloren. De volgende straffen werden opgelegd; H. van 't H. te Brouwershaven, f 40 of 20 dagen; C. J. v. d. H. te Vlissingen, conform de eis, f 50 of 20 dagen en verbeurdverkla ring; P. M. J. H. te Middelburg, f 100 of 20 dagen met verbeurd verklaring (de eis was f 500 of 2 maanden met verb.verkl.; W. J. C. te Middelburg, f 10 of 5 dagen met verb.verkl.; D. L. te Goes, f 50 of 20 dagen met verb.verkl., C. H. te Goes, f60 of 20 dagen; M. J. te Tholen f 50 of 20 dagen met verb.verkl.; A. J. D. te Poort vliet, T. Tj. D„ A. B. en J. W. te Sint Annaland, allen f 10 of 5 d. met verb.verkl.; H. C. de G„ te Stavenisse f 100 of 20 dagen met verb.verkl,; A. J. M. J. W. te Tholen f50 of 20 dagen met ver- beurdverkl.; P. A. de K. te Mid delburg f 10 of 5 dagen met ver- beurdverkl/; N. Th. de J. te Mid delburg f 10 of 5 dagen met verb. verkl.K. J. te Goes f 100 of 30 dagen en P. M. de B. te Wissen- kerke f 50 of 20 dagen met verb, verkl. J. v. d. M. en W. v. d. M„ hor logemakers te Zierikzee kregen ieder f 10 of 5 dagen en verbeurd verklaring van de inbeslaggeno- men horloges; A. J. F., Zierikzee kreeg f 25 of 10 dagen. J. M. de W., handelsagent te Amsterdam had in de loop van vorig jaar een groot aantal hor loges verkocht aan de Middel burgse juwelier M. D. P. L. H, Deze horloges waren allen af komstig van frauduleuze invoer. Hiervoor werd de W. veroordeeld tot f 150 of 30 dagen (de eis luid de 1 maand voorw. met 2 jaar proeftijd en f 200 of 1 maand). H. kreeg wegens het in voorraad hebben van de horloges f 10 of 5 dagen met verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen horloges. D. M. A. de C. te Hulst werd Volgende week begint de kersencampagne in Zeeland. Waarschijnlijk in de tweede helft van de volgende week zal de kersencampagne in Zeeland beginnen. De kersenverkopingen op het hout liggen al weer achter de rug. Over de gehele linie be liep de prijs 15 tot 20 ets per kg. De prijs van de Duitse kersen lag iets hoger n.l. vanaf 25 ets. De pluk- en peurdersionen zijn weliswaar toch nog hoog genoeg om de consumentprijs te kunnen beïnvloeden. Men verwacht dat de prijs van de veiling plm. 40 ets zal bedragen en de consument- prijs dus om de 60 ets zal liggen. In de Betuwe is men met de pluk van de Duitse kersen reeds begonnen. De jamfabrieken al daar hebben weer vele arbeiders in dienst genomen om de cam pagne te kunnen opvangen. Jongeren-conferentie te Hedenesse. De poging van de „Nederlandse Vereniging tot afschaffing van alcoholische dranken" om verschillende jeugdorganisaties tot elkaar te brengen en zo mee te helpen de tegenstellingen op geestelijk gebied in ons volk te overbruggen, belooft resultaat te hebben. Op 24 en 25 Juni zal in „Hede nesse" het jeugdvormingscentrum te Cadzand een z.g. Jongeren- conferentie worden gehouden, waaraan leden van de A.J.C., Nieuwe -loers. Jeugdgemeenschap Jonge Strijd en Jonge Kerk zul len deelnemen. Inleidingen zullen worden ge houden door de heer Hoolhorst, rector van het Lyceum te Oost burg en de heer L. W. de Bree, leraar van de R.H.B.S. te Vlis singen. Daar niet alle adressen van de verschillende jeugdorganisaties bekend zijn, bestaat de mogelijk heid, dat de belangstellenden niet op de hoogte zijn van deze con ferentie. Zij kunnen zich daarom in verbinding stellen met de se cretaris van de commissie, de heer M. A. L. Hubregtse, Breeweg 57, Midelburg. Alle gewenste inlich tingen zullen gaarne worden ver strekt. VAN EST TWEEDE TE PARIJS. Te Parijs is een z.g. revanche van BordeauxParijs verreden achter Derny motoren over 100 km. De Fransman Idéé werd eer ste geklasseerd in 1 uur 55 min. 40 sec. met Ml wiel voorsprong op Wim van Est. De meeste toeschouwers waren het met deze beslissing niet eens: ze hadden Van Est als eerste over de streep zien gaan. Dodelijk ongeval te Heerhugo- waard. Gistermorgen kort na zeven uur is de 26-jarige aannemer A. de Koning uit Wognum met zijn motor met zijspan in de bocht bij de R.K. Kerk Heerhugowaard Zuid tegen een auto gebotst. De Koning overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. De duopassa gier werd zwaar en de zijspan- passagier licht gewond. De „Kabinetsraad" van de Be nelux" zal vermoedelijk 27 Juni te Ostende bijeenkomen om een plan op te stellen voor een vol ledige economische Unie tussen de drie landen, aldus wordt te Brussel vernomen. Omdat een 54-jarige schipper uit Rotterdam in 1945 in Mün- chen met valse papieren is ge huwd zal zijn vrouw en haar kind naar Duitsland worden terugge stuurd. wegens het in voorraad hebben van 19 horloges, afkomstig van frauduleuze invoer veroordeeld tot f10 of 5 dagen en verbeurd verklaring van de inbeslaggeno men horloges. (Ingez. mededeling advert.) Met recht een groente die anders dan anders is Want spitskool is een verrassend pittige koolsoort, met duur en buitengewoon rijk aan beschermende stoffen en voe dingswaarde. Van restjes spitskool, aardappelpuree en desgewenst wat vleesrestjes is een kostelijk oven-schoteltje te bereiden. Of neem er voor de variatie eens een kaassaus]e bij. Gewoonweg een Zondagsmaal „Rijkseenheid" werd „Rijksbehoud". Op 8 Juni is de acte gepasseerd, waarbij de Stichting „Rijksbe houd" is opgericht, Dezé stichting is in het leven geroepen na het besluit tot op heffing van het nationale comité Handhaving Rijkseenheid, omdat de initiatiefnemers de band met degenen, die 't streven van'Rijks- eenheid hebben gesteund, wilden behouden. De stichting staat onder leiding van een dagelijks bestuur, waar van o.a. deel uitmaken de heren: prof. mr P. S. Gerbrandy, prof. dr C. Gerretson, vice-adm. A. S. Pinke en Ch. Wel ter. FEUILLETON. door O. F. WALTON. 12) o— „Wat wou je, Watson?" „Ik ging de deur van de ka mer voorbij, mijnheer, en zag licht; daarom kwam ik binnen om te zien of alles in orde was. Ik zie, dat mijnheer al bij de brandkast is geweest." De kapitein nam geen notitie van deze ongepaste opmerking. Aan de opwelling van toorn en afkeer wilde hij in de sterfka mer geen lucht geven. Er zou zich wel een andere gelegenheid voordoen om Watson te laten weten wat hij van haar optre den dacht. Daarom, zonder haar een antwoord te verwaardigen, sloot hjj de kast en met het testament en de sleutels in zijn hand, verliet hij de kamer. Toen hjj zijn eigen kamer was binnen gegaan, deed hij de deur achter zich op slot. Nu was hij veilig voor overval en voor de loerende blik van Watson. Hij zette de kandelaar op tafel, schoof een stoel dichterbij en ging zitten om de brief te ope nen. Nog aarzelde hij even. Hij was vervuld van een zenuwach tige vrees voor de onthullingen. die hem zouden gedaan worden Toen scheurde hij de lange enveloppe open en trok er een saamgevouwen vel folio-papier uit. Hij sloeg het open en spreidde het voor zich uit op de tafel. Hij keet le het om en bekeek Je achterzijde. Wat nu? Hij zag niets dan het witte papier; gec enkel woord was te vinden op één van de vier zijden. Voor zover hij kon nagaan, was het een eenvoudig vel wit papier, zonder meer. Hij hield het tegen het licht; hij trachtte zich voor te stellen dat hij hier of daar geheime tekens ontdek te; hij keerde het om en om, doch vond niets dan onbeschre ven zijder die met zijn ontroe ring schenen te spotten. Hij moest bepaald een ver keerde enveloppe hebben mee gebracht. Maar dat kon toch niet, daar was toch het duide lijke adres op de enveloppe. Zou de oude man zich ook vergist hebben en dit papier inplaats van het document hebben inge sloten? Hij ging terug naar de sterf kamer en stelde opnieuw een nauwkeurig onderzoek in tussen boeken en bescheiuen in dekast. De deur der kamer had hij nu zorgvmdig ach te zich gesloten, 't Was evenwel vergeefs, hoe hij ook zocht. Daar stond hij veer aan 'tbed en keek naar het gelaat van zijn gestorven vader. O, hoe ver langde hij nu hem te kunnen vragen wat er met het docu ment was voorgevallen. Maar die bleke lippen waren voor al tijd gesloten. Fortescue zocht zijn eigen slaapkamer weer op en onder zocht het papier cpnieuw. Plot seling viel hem een gedachte in. Zou het kunnen zijn, dat zijn vader, uit vrees, dat het docu ment in verkeerde handen kon vallen, het met onzichtbare inkt had geschreven? Als hij maar wist hoe, zou hij dan deze blanke bladzijden kunnen vul len met woorden en zinnen voor hem van de hoogste betekenis? Hij herinnerde zich, dat hij als jongen een flesje inkt in zijn be zit had, die geen zichtbaar teken op het papier achterliet, tenzij n en het papier verhitte. Mis schien had zijn vader zich her innerd, dat zijn zoon dit ge heimpje kende en had hij dus, om de brief vpor anderen on leesbaar te maken, dat middel toegepast. De kapitein ging daarom naar de bibliotheek en hield het pa pier bij de kachel. Maar behalve een klein schroeivlekje op een der zijden, bleef het onveran derd. Maar er moesten chemicaliën zijn, die onzichtbaar schrift kon den te voorschijn brengen. Hij meende er iets over gelezen te hebben in de oorlogstijd. Hij trok aan de bel. Weldra ver scheen Elkington. „Hoe laat worden de 'winkels gesloten, Elkington?" „Om acht uur, mijnheer." De kapitein raadpleegde zijn horloge. „Kwart over negen. Dat is dus te laat." „Maar, dat ik daaraan niet dacht" zei de huisknecht, ,,'t Is Zaterdagavond. Ze worden nu eerst om tien of elf uur geslo ten." „Dan is 't in orde. Kun je zor gen, dat ik een rijtuig krijg, El kington?" „Dadelijk, mijnheer?" „Ja, hoe eerder hoe beter." De oude man haastte zich om het bevel van zijn heer op te volgen en Kenneth, met het bla„co papier in zijn binnen zak, stond in de hall te wach ten, totdat het rijtuig voorkwam. Hij zag Watson boven aan de trap staan, alsof ze zijn bewe gingen wilde gadeslaan. Toen kwam ze ook in de hall. „Gaat u nog uit, mijnheer? Zo laat nog?" vroeg ze. (Wordt vervolgd.) De 23e Zeeuwse Geref. Prov. Diaconale conferentie werd giste ren onder voorzitterschap van de heer J. P. Brouwer uit Zierikzee gehouden in de Geref. Kerk te Goes. Op deze goed bezochte ver gadering werden des morgens de meer huishoudelijke zaken be handeld, terwijl des middags ds G. Laarman uit Utrecht refereer de over „De sociale taak der kerk". B(j de opening van de vergade ring wees de heer Brouwer op het heerlijk ambt van diaken, terwijl hij voorts opmerkte, dat het werk van de barmhartigheid op bredere basis, de laatste jaren steeds meer in het middelpunt is komen te staan. Van alle kanten komt tot de Geref. Kerken de vraag om aan het algemene barmhartig- heidswerk deel te nemen. Als zijn standpunt verklaarde de voorzit ter, dat de Geref, Kerken zoveel mogelijk voor hun eigen hulpbe hoevenden moeten zorgen. Ais wens sprak hij, dat de predikan ten zicheer gaan interesseren voor het diaconale werk. Na de vaststelling van het ver slag van de penningmeester, de heer C. den Hamer, uit Axel, die meedeelde, dat per 1 Jan. 1950 'n saldo aanwezig was van f 254,80, werd de heer A. de Poorte te M'burg herkozen als comité-lid. Vertrekkende ondersteunden. Vervolgens kwam een vraag aan de orde van de diaconie te Serooskerke (W.), of er een clas sical regeling is inzake vertrek kende ondersteunden en hoe lang de vertrekkende ondersteunde voor rekening is van de diaconie. Ds Pestman uit Terneuzen ver klaarde als adviseur bezwaar te hebben tegen een algemene rege ling.- Hij# wilde het zoeken in overleg tussen de kerkeraad van de gemeente, welke door de on dersteunde verlaten wordt en die van de gemeente waar de persoon heengaat. Ds van Til, eveneens adviseur, wees op art. 83 van de Kerkenorde, waarin gezegd wordt dat de kerk waarvan de persoon vertrekt geen verplichting meer heeft als de ondersteunde naar een andere gemeente vertrekt. Een classicale regeling achtte hij in strijd met het principe der K. O. Voorts haalde hij aan, dat op een conferentie in 1906, vrijwillig overleg tussen beide kerkeraden bepleit was en bij financiële on macht een breder omslaan. De secretaris trok uit een en ander de conclusie, dat de ver trekkende persoon ten laste van de ontvangende diaconie komt. Prot. Chr. Sanatorium. In de ochtendsamenkomst sprak ds van Til nog over de stand van zaken t.a.v. het te bouwen Prot. Chr. Sanatorium voor het Zuiden. Na de moeilijkheden inzake de vorming van het bestuur even te hebben aangestipt, zei ds van Til, die voorzitter van de Stich ting is geworden, dat momenteel grondaankoop het eerst aan de orde is. Hierbij zijn nog al wat moeilijkheden te overwinnen, vooral ook i.v.m. het feit, dat aan koop van een terrein tevens be tekent het bepalen van de plaats waar het Sanatorium zal worden gebouwd. Er is „tot en met" ge tracht het sanatorium in Breda te vestigen, doch hier staat tegen over, dat er buiten Breda moge lijkheden zijn. Met de kwestie zit men op het ogenblik min of meer in een impasse. Het ideaal is, dat de grond be taald wordt uit collecten in de kerken. Teleurstellend noemde ds van Til de reacties van de kerken in het Zuiden op een rondschrij ven. Slechts e.ikele kerken zonden een gift. Zoals reeds werd bekend gemaakt, zijn de plannen door Den Haag volkomen geaccep teerd. Het plan is geschat op 3% millioen gulden, waarin het Rijk voor drie zevende zal bijdragen. De consequentie van hetgeen nu bereikt is, is dat er nu hard door gezet moet worden om de voor sprong te behouden, die er t.a.v. andere sanatoria-plannen bestaat. Naar aanleiding van een en an der merkte ds Pestman nog op, dat naar het hem toescheen, men de stichting van het sanatorium nog al te veel ziet als een diaco nale taak en te weinig als een taak van de kerken. De vergadering werd besloten met een toespraak van Zr. H. Sondorp, propagandiste van de „Vereniging tot Chr. Verzorging van geestes- en zenuwzieken" te Ermelo. Zij vroeg aandacht voor dit belangrijke christelijke barm- hartigheidswerk en vertelde bij zonderheden over het werk in de inrichtingen, terwijl ze een be roep deed op allen zoveel moge lijk meisjes op te wekken het ver- plcegwerk ter hand te nemen. (Zie vervolg pag. 3) Brand te Terneuzen. Dinsdagavond is brand uit gebroken in 'n houtopslagplaats van de Firma Krakau in Ter neuzen, waardoor een vrij aan zienlijke partij hout verloren ging. Waarschijnlijk door smeu lende vonken is Dinsdagavond omstreeks 10.30 uur brand uit gebroken in een partij hout, af komstig van gesloopte spoor wegwagons en gelegen op een opslagplaats te Terneuzen. Een groot aantal zuurstofcylinders, dat naast het hout was opgesla gen, kon door de politie met behulp van burgers in veiligheid worden gebracht. De brandweer van Terneuzen had geruime tijd nodig om het steeds weer op laaiende vuur meester te worden. Uitreiking E.V.O.-chauffeurs- diploma's. Woensdag 21 Juni zal in de Prins van Oranje te Goes de uitreiking plaats hebben van het zilveren diploma B aan de E.V.O.-chauffeurs, die geslaagd zijn voor het onlangs afgelegde examen. De uitreiking zal ge - schieden door de vice-voorzitter van de E.V.O. Ir C. Ouwehand in tegenwoordigheid van ver schillende genodigden. MIDDELBURG. Jody en het hertenjong. Dinsdag- en gisteravond heeft de C.F.A. in de Schouwburg ver toond de film „Jody en het her tenjong". Deze rolprent, die is vervaardigd naar de gelijknamige roman van Marjorie Rawlings, laat niet na een grote indruk te maken op de toeschouwers. Er worden in deze film twee dingen aan de orde gesteld, n.l. de verhouding van de ouders tot het kind en omgekeerd en de houding van de moeder, die verschillende kinderen heeft verloren en er nu nog slechts één over heeft en daardoor stug en teruggetrokken leeft. De liefde van Jody voor zijn vader en de dieren wordt mees terlijk uitgebeeld, terwijl ook de verfilming van de jacht op de beer 'n kunststukje is. Deze film bezit bovendien een opvoedkun dige waarde, zowel voor ouders als voor kinderen. Molenwaterconcert. Vrijdagavond zal het Stedelijk Muziekcorps het wekelijkse Mo lenwaterconcert verzorgen. Bij eventueel ongunstig weer zal het concert Zaterdagavond doorgaan. Op het programma staat o.m. de bekende wals „Burgers van We nen" en het karakterstukje „Pa rade in 't sprookjesland" van Noack. Na de pauze worden twee nieuwe nummers uitgevoerd, n.l. de ouverture „Giralda" van Adam en de Marche Gammatique van G. H. Boudijn. GOES. Chr. Oratoriumvereniging „Wil lem 't Hooft" heeft Matth. Pas sion in studie genomen. Naar wij vernemen, heeft de Chr. Orat. Ver. „Willem 't Hooft" dir. Adr. Kousemaker, de Matth. Passion van J. S. Bach in studie genomen. Dit werk hoopt zij uit te voeren in de lijdensweken 1951 BELASTINGDIENST WERKT „IN VOORRAAD" Een paar dagen geleden kreeg een belastingbetaler een enve loppe nan de belastingen in zyn brievenbus, waarop het wooid „Aanslagbiljet" prijkte. Met vrees opende hij de enveloppe, maar die vrees ging in blijd schap overtoen bleek, dat onze zegsman een tientje zou terug krijgen. Direct wilde hij het geld gaan halen, maar toen hij het docu ment nog eens goed bekeek, bleek hem, dat hij nog geruime tijd moest wachten, voordat hij het geld in zijn zak zou kunnen steken. Het biljet was verzonden op 10 Juni. maar gedateerd op 29 Juni, zodat nog een kleine tien dagen gewacht moest worden. Als men nu denkt, dat het in het uitzicht gestelde tientje dan van eigenaar zou verwisselen, vergist men zich ernstig. Want met kleine lettertjes stond op het papier gedruktdat men pas acht dagen na dagtekening over het bedrag zou kunnen beschik ken. Onze zegsman was zeer te leurgesteld, toen hij dit alles wist. „Och", zo zei hij, „het is tenslotte maar een tientje, maar ik ken ook mensen, die honder den guldens terug krijgen en dan gaat er heel wat rentever lies in zitten". Op zijn zachtst gezegd is deze handelwijze van de belastingen wel erg merkwaardig. Het is na tuurlijk verheugend, dat de achterstand is ingehaald en dat de belastingdienst zelfs al „in voorraad" werkt, maar een een voudig mens vraagt zich toch af, waarom Lieftinck nu altijd naar zich toe rekent, ook als ie belastingbetaler recht heeft op teruggave van belastinggelden Het zal, veronderstellen wij, „om administratieve redenen" weer wel niet anders kunnen. T. in de Ned. Herv. Kerk te Goes, welke bereids daarvoor beschik baar is gesteld. Solistische medewerking door eerste krachten is verzekerd. Jo. Vincent, Paula Lindbergh, Wil lem Ravelli e.a. gaven reeds be vestiging. Aanbesteding. Dinsdagmiddag is in 't gebouw van hei waterschap „De Breede Watering Bewesten Yerseke" aanbesteed het delven van de oude leiding va.,af de inlaagdijk tot Hogepad in de gemeente Wemeldinge. Er werd als volgt ingeschreven: 1 fa. Bos en v. Doornik Heinkenszand, f 24.919; 2. fa. G. W. Polderman, Spaarn- dam, f 19.800; 3. C. W. Mabuwat, Dordrecht, f19.415; 4. J. A. Leijs, Kapelle, f 18.900; 5. W. Uijl en J. ten Brinke, Amster dam, f 18.814; 6. F. Duijnhouwer, Goes, f 17.800; 7. J. Hoogesteger, Wemeldinge, f 16.950; 8. P. Broe ken, Breda, f 16.900. Het werk wordt niet gegund. VLISSINGEN. Concert Harmonie „Ons Genoegen". Hedenavond 8 uur geeft de Harmonie „Ons Genoegen" een concert in het Bellamypark. YERSEKE. Niet Zondag maar Dinsdag. In het bericht over het Leger des Heils-concert in ons blad van gisteren is een vergissing geslo pen. Er staat n.l. dat het concert Zondagavond werd gegeven. Dit moet zijn Dinsdagavond. BORSSELE. Ouden van Dagen bekeken Antwerpen. De ouden van dagen uit Bors- sele hebben ditmaal hun jaar lijks uitstapje gemaakt naar Antwerpen. Met een der Flan- driaboten heeft men een uur op de Schelde gevaren en vervol gens met bussen een groot ge deelte van de Sinjorenstad door kruist. Op de terugtocht sprak burgemeester G. A. Bax, die als gast de reis had meegemaakt en het comité dank bracht. De heer J. v. d. Velde sprak namens zijn reisgenoten een woord van dank tot iet comité, dr Kievit en Zr. v. Tatenhove. Bij de thuiskomst wachtte de plaatselijke muziek vereniging de reizigers op. De reis werd gemaakt met dno bussen van de fa. de Muijnck. HOEDEKENSKERKE. De heer Leenman nam afscheid. De raad van Hoedekenskerke heeft dezer dagen afscheid geno men van de gemeente-ontvanger, de heer P. J. Leenman, die van daag de gemeente vaarwel zegt, om zijn nieuwe functie te aan vaarden commies bij het wa terschap „Het stroomgebied van de Dommel" te Boxtel. In een buitengewone raadszit ting heeft de wnd. burgemeester, de heer P. J. Stein, de scheidende ontvanger hartelijk toegesproken. Hij dankte hem voor de ijver, waarmede hq zich van zijn taak heeft gekweten en betreurde het zulk een correct werker te moe ten missen. Hij wenste hem met zijn nieuwe benoeming geluk. De gemeente-secretaris, de heer M. A. van der Have, sloot zich hier bij aan en herdacht de prettige samenwerking. De heer Leenman die tenslotte allen voor de hartelijke woorden en de prettige verstandhouding bedankte, werd door de raads leden en het gemeente-personeel een rooktafel als aandenken aan geboden. Rondrit ouden van dagen. Op Dinsdag 11 Juli a.s. hopen de ouden van dagen alhier hun jaarlijks reisje weer te maken. Ditmaal naar Rotterdam. De commissie dacht aan het vol gende reisschema. Per bus door de Rotterdamse tunnel; koffie maaltijd in de Rivière-hal van de diergaarde Blijdorp en be zichtiging van de dierentuin. Rondvaart door de havens; bij slecht weer bezoek aan Rotter- dam-Ahoy. Natuurlijk zal on derweg hier en daar gepauseerd worden. Deed men het reisje vorige ja ren gezamenlijk met Oudelan- de, Baarland en Kwadendamme, dit jaar hoopt men het alleen te doen. WAARDE. Herbouw gemeenteherberg. De in 1944 verwoeste ge meenteherberg van de fam. Kloet zal thans opnieuw verrij zen. De vorige week is een be gin gemaakt met de herbouw. Het geheel wordt naar de eisen des tijds ir.gericht. Benevens een woonkamer komt er een café met vergaderzaal en toneelzaal met onder het toneel een kleed kamertje, terwijl er boven een aantal slaapkamers komen vooz de gasten. Naast het huis komt een garage. WESTKAPELLE. Concert „O.K.K." Zaterdagavond 7.15 uur geeft „O.K.K." een concert bij de school. KAMPERLAND. Cand. Theologie. De heer Iz. J. Wisse, alhier, slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het candidaats- examen theologie.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2