Watersituatie te Vlissingen is onhoudbaar. Canada wil weer besprekingen over controle op de atoomenergie. „Mogei(jKiieid voor verdere stappen aanwezig." Pioniers hielpen bjj de herverkaveling van Walcheren. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het plan van Minister Stikker. Beschietingen der Zuid- Molukken houden aan. Sinds 1945 ontsnapten 14.000 Russen aan Staiin. Ziekenhuizen, hoteiexploitanten en particulieren voor enorme moeilijkheden. Zij hadden het hest naar hun zin. SNIPPER Het bezoek van Mevrouw Roosevelt. Stic. Uitgave „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vurstslr. 90, Tel. 243b. bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 1.3 0. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen. Walstraat 83, Tet. 2754, Middel burg. Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vluoswjjkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1584 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 15 JUNI 1950 Hoofdredacteur: R. ZlilDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, N'ieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. ïarelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 4.19 u., onder 21.02 u.; Maan op 4.10 u., onder 22.35 u. Hoogwater op Vrijdag 16 Juni: Vlissingen: 2.21 u. 1.83 m., 14.40 u. 1.86 m.; Terneuzen: 2.46 u. 2.03 m, 15.10 u. 2.06 m.; Wemel- dinge: 4.04 u. 1.57 m., 16.30 u. 1.58 m.; Zierikzee: 3.53 u. 1.30 m., 16.15 u. 1.32 m. KJ eden-na heeft thans ook zijn aandeel geleverd in de plan nen tot e. nomische éénwording van Europa. De Nederlandse re gering heeft de Europese landen haar gedachten uiteengezet om trent de weg, die naar haar overtuiging gevolgd moet wor den om tot meer eenheid in ons werelddeel te komen. Dit plan, waarvan minister Stikker de geestelijke vader is, bevat goede elementen. De las ten zullen gemeenschappelijk worden gedragen, maar ook de voordelen. O.m. zal dit beteke nen, dat ieder land een deel van zijn economische souvereiniteit zal moeten prijsgeven. Europa moet, zo zegt minister Stikker, één grote markt worden. Men wil volgens het plan niet al!-;, ineens vrijmaken wat het goederenverkeer betreft, doch bedrijfstaksgewijze te werk gaan. Dit is een betere weg; men kan daardoor een massa ervaring opdoen. M iemand zal zich ontveinzen, -*• dat de' moeilijkheden bij de eventuele verwerkelijking van het plan zeer groot zullen zijn. Hoe lang praten we nu al niet over de Benelux? Die moeilijkheden zullen zich voor ieder land toespitsen, wanneer aan een voor dat land belangrijke bestaansbron wordt getorn. Want dat kan volgens het plan. Door steun uit een te vormen integratiefonds hoopt men dan de betrokken landen te helpen. We nebben nu al heel wat plannen gehad. Of dit de weg van vele van zijn voorgangers zal gaan, moeten we nog af wachten. Het is, voorzover het mogelijk is het thans te beoor delen, reëel, maar men diene niet te vergeten, dat het in au eerste plaats zal aankomen op de bereidheid en de goede wil der regeringen. Ontbreken die, dan is het mooiste plan de moeite van het overdenken niet waard, ï- De vertegenwoordiger van de „Republiek Zuid-Molukken", dr P. J. Nikijuluw, bericht, dat hij een telegram, ondertekend door dr Soumokii, heeft ontvangen, waarin het volgende wordt medegedeeld: „Voor dr Nikijuluw, haven- arts, zaakgelastigde der Repu bliek Zuid-Molukken, Rotter dam. Een oorlogsschip van de R.I.S. schendt iedere dag de territoriale wateren van Am- bon. De beschieting van de on schuldige bevolking van Namlea op Buru, is herhaald. Het aan tal slachtoffers is onbekend. Bovendien is men schuldig aan roverij van de bevolking. Ver zoeke stappen te nemen bij buitenlandse mogendheden en de regering der R.I.S. voor het tegengaan van deze zeeroverij en strenge maatregelen tegen deze R.I.S.-piraat. De Republiek Zuid-Molukken zal haar onaf hankelijkheid blijven verdedi gen, doch hulp is zeer urgent. Verzoeke de ambassadeurs van Amerika, Engeland, Australië en Frankrijk in te lichten over de gebeurlijkheden van de zeerove rij in de wateren der Zuid- Molukken", aldus het telegram aan dr Nikijuluw. Wetsontwerp Financiering Wederopbouw Publiekrechte lijke lichamen aangenomen. (Van onze parlementaire redacteur.) Gistermiddag behandelde de Tweede Kamer weer het wets ontwerp Financiering Weder opbouw Publiekrechtelijke Li chamen. Vooral over het grondwette lijk bezwaar werd van gedach ten gewisseld. "Minister Lieftinck moest toegeven, wat voor hem niet zo gemakkelijk is. De heer de Haas (K.V.P.) had n.l. een amendement ingediend op art. 12 van het wetsontwerp om tot uitdrukking te brengen, dat het artikel 93 van de Wet op de Materiële Oorlogsschaden met de gewijzigde redactie, zoals die door Minister Lieftinck was ver anderd alleen zou gelden voor dit wetsontwerp. De be windsman nam deze gedachte over. Het resultaat daarvan was echter, dat er twee verschillen de artikelen 93 zijn, één in de wet op de Materiële Oorlogs schaden en één in het aanhan gige wetsontwerp. Dat was na tuurlijk te gek. En daarom ver klaarde Minister Lieftinck dan ook, dat hij met een novelle zou komen op de wet inzake de Ma teriële Oorlogsschade om het daarin vervatte artikel 93 gelijk te maken aan het artikel in het wetsontwerp dat thans bespro ken werd. Het wetsontwerp werd einde lijk zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Examens in het Gasthuis te Middelburg. Gisteren slaagden in het Gast huis te Middelburg voor diplo ma A de zusters T. Abrahamse, M. Evertse, E. vaft Fraayen- hove, A. Groefsema, M. F. den Hamer en G. SchwingBol. Voor de aantekening kraam- yerpleging slaagden de zusters M. Don, M. van Driel en W. S Ie Roy. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pear son, heeft een verklaring afgelegd voor de commissie van buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden, waarin hij onthulde, dat de Canadese regering er bij de rege ringen der andere Westerse landen op aandringt, dat pogingen in het werk zullen worden gesteld om de commissie voor de atoomenergie der Verenigde Naties, wier werkzaamheden thans zijn verlamd door de weigering der Sowjetrussische gedelegeer den tot het bijwonen van vergaderingen, waarop ook het natio nalistische China is vertegenwoordigd, weer aan het werk te krijgen. De Canadese regering wenst, dat de commissie voort zal gaan met haar besprekingen over een internationale controle van de atoomenergie. Canada, Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, Frankrijk, China en de Sowjet-Unie zijn in de commissie vertegenwoor digd, Canada, omdat het pio nierswerk deed bij het tot ont wikkeling brengen van de atoomenergie. Minister Pearson verklaarde, dat de regeringen der vier Wes terse landen ervan overtuigd zijn een controle-stelsel te heb ben uitgewerkt, dat in de prak tijk zou voldoen. Deze regerin gen hopen, dat, indien de com missie der Verenigde Naties voor de atoomenergie weer aan het werk zal kunnen gaan, het Kremlin bereid zal zijn een ver klaring te onderschrijven, welke hieromtrent door de Sowjetrus sische minister van Buitenland se Zaken, Andrei Wsjinski, is afgelegd. Vermoedelijk gaat het hier om de rede, die Wisjinski 23 No vember 1949 in de algemene ver gadering van de V.N.' heeft ge houden en waarin hij zei, dat Rusland bereid was een interna tionale inspectie van alle ma teriaal voor de opwekking van atoomenergie te aanvaarden. Amerikaanse onthullingen. Amerikaanse milftaire deskun digen zijn van mening, dat de Sowjet-Unie 23 September over 6 atoombommen zal beschikken, aldus schrijft het te New-York verschijnende blad „American". Volgens de luchtvaartkundige medewerker van dit blad, Ge orge Carroll, verwachten deze militaire deskundigen eveneens, dat de Sowjet-Unie de produc tie in de komende 12 maan den tot 25 zal kunnen opvoeren. „Volgens kapitein-luitenant ter zee William T Greenhalgh, pro fessor van het industriëel col- België wijst voorwaarden voor Europese betalingsunie van de hand. Het Belgische Kabinet heeft gisteravond eenparig de voor waarden, die door de O.E.E.S. gesteld zijn voor België's deel neming aan de voorgestelde Europese betalingsunie, als on- aanvaatdbaar voor zover het België betreft, verworpen. In gewoonlijk welingelichte kringen in de Belgische hoofd stad wordt medegedeeld, dat er in het kader van de voorgestelde Europese betalingsunie op Bel gië een beroep zou worden ge daan om nieuwe credieten aan het buitenland te verstrekken tot een bedrag van 10 milliard francs. België's economische middelen, zo verklaart men, zijn ten enenmale ontoereikend om zodanige credieten te ver strekken en de regering is dan ook niet bereid zich hiertoe te verbinden. lege der gewapende strijdkrach ten, is deze schatting gebaseerd op nauwkeurige geheime inlich tingen, onlangs van achter het ijzeren gordijn verkregen", al dus Carroll. Kapitein Greenhalgh zou ge zegd hebben: „De Amerikaanse militaire autoriteiten beschik ken over inlichtingen, dat 14.000 Russen sinds 1945 aan het re giem van Staiin zijn ontkomen, onder wie zes generaals van het rode leger. De ons ter beschik king staande iniichtingsbron neemt dientengevolge in kwan titeit en kwaliteit toe". Amerikaanse militaire autori teiten ontvangen inlichtingen was gebleken, dat men ongeveer 20 millioen Russen hevig en bitter gekant acht tegei» de com munistische partij en de rege ring. „Deze mensen hebben hun ware gevoelens met succes kun nen verhelen of zijn in gevan genkampen opgesloten", aldus Greenhalgh. Poolse gezant in Nederland omgekomen. De Poolse gezant in Den Haag, de heer K. Pruszinsky, is bij een ongeval in Duitsland omge komen. Het Poolse consulaat-generaal te Frankfort deelt mede, dat het ongeluk gebeurde te Rynern op 120 km ten Noordoosten van Dusseldorp. Pruszynsky zat zelf aan het stuur toen het ongeluk Dinsdagochtend gebeurde. Prof. Swarszynski uit Lotz, die naast hem zat, liep ernstige verwon dingen op en bevindt zich thans in het ziekenhuis. De wagen van de gezant reed op een stilstaande Duitse vracht auto, sloeg over de kop en werd geheel vernield. De omgekomen gezant bevond zich sinds 1948 in Nederland. Oud-Vossemeerse rovers behouden hun straf. Het Haagse Gerechtshof be vestigde gistermorgen de von nissen, die de rechtbanken te Middelburg en Rotterdam heb ben gewezen tegen het drietal zware jongens, dat op 22 Sep tember 1949 een roofoverval heeft gepleegd op de landbou wers C. en J. A. van Engelen te Oud-Vossemeer. J. A. F. be houdt dus een gevangenisstraf van 3 jaar, P. H. H. van 2 jaar en M. J. N. zijn straf van 5 jaar. De procureur-generaal had ge concludeerd resp. tot een gevan genisstraf van 4 en 3 jaar en bevestiging van de straf van 5 jaar. Koffiebon geldig tot 18 Juni. De op 1 Juni j.l. aangewezen koffiebon 464 algemeen moet uiterlijk op 17 Juni bij de de taillist worden ingeleverd. De volgende koffiebon zal op 13 Juli 1950 worden aangewezen. Avondvierdaagse gestart. In Middelburg, Goes, Oost burg en Axel zijn gisteravond de deelnemers gestart voor de jaarlijks door de Nederl. Wandel- bond georganiseerde avondvier daagse. De oudere deelnemers lopen elke avond 15 km en Za terdag 20 km, terwijl de jonge ren van 10 tot 13 jaar iedere avond 10 km lopen. In Middel burg startten 9 groepen ouderen, met in totaal 137 deelnemers en 70 individuelen, terwijl 31 jon geren startten, in totaal dus 238 deelnemers. De route liep gis teravond naar Serooskerke, van daar via de nieuwe weg naar Grijpskerke, om via de beisweg vandaar naar Middelburg terug te keren. De routes zijn zo samen gesteld, dat daarin ook zijn op genomen de nieuwe door de her verkaveling aangelegde wegen. Het aantal deelnemers is in Middelburg dit jaa. niet zo groot als vorig jaar, hec& -»n vooral te wijten is aan het met deel nemen van de C.O.A.K.-leer- lingen in verband met de dezer dagen te houden sergeant examens. In Goes startten bij de oude ren 21 deelnemers en bij de jon geren 7 deelnemers. De route liep vanaf Goes door de Poel, langs Baarsdorp, achter 's-Heer Arendskerke om naar de Pro vinciale weg tussen Heinkens- zand en 's-Heer Arendskerke en vandaar terug naar Goes. Noch in Goes noch in Middelburg waren gisteravond uitvallers. Het volgend jaar zal ae N.W.B. ook op Schouwen en op Noord- Beveland een avondvierdaagse organiseren. Op Schouwen wordt dit jaar buiten de N.W.B. om een avond vierdaagse georganiseerd, die volgende week verlopen zal worden. De Vlissingse V.V.V. zou een folder moeten verspreiden met de woorden: „Komt niet naar Vlissingen, want daar kunt u zieh niet behoorlijk wassen!" En de ziekenhuizen zouden de mensen moeten aanraden: „Laat u zich niet in de Vlissingse ziekenhuizen opereren want het is mogelijk, dat er midden onder de operatie geen drup pel water is en de chirurg in grote moeilijkheden komt". Dit alles is volstrekt niet bedoeld ais eengrapje, maar als bittere ernst. Er is in Vlissingen een onhoudbare toestand wat de watervoorziening betreft en het ziet er ook niet naar uit, dat binnen korte tijd de moeilijkheden zullen zijn opgelost. Toch zal er iets moeten ge beuren, want zó kan het niet langer. In de ziekenhuizen lijkt de klok enkele decennia te zijn terugge zet, toen er nog geen waterleiding was. Wat wij hierboven schreven, gebeurde dezer dagen: dr P. C. ■Kraan was in Sint Joseph aan het opereren, toen plotseling, zonder enig bericht van het waterleiding bedrijf, er plotseling geen druppel water meer uit de kraan kwam. De chirurg kon zijn handen niet wassen, de operatiezaal kon niet grondig worden schoongemaakt enz. En zo kan men het thans beleven, dat op de operatiezaal een hele rits teiltjes en kannetjes netjes op een rij staan voor geval van nood. Een zuster mag dan uit een kannetje heet water schenken op dokters handen als hij klaar is WANTOESTAND. In Sint Joseph, dat veel hoger ligt, is de situatie nog erger uan in Bethesda. Maar in beide in richtingen is het op deze manier een wantoestand. Het is een ge sleep van emmers en een gesjouw met teilen, van beneden naar bo ven. De warmwaterinstallatie is buiten werking. Dus moet het water gewarmd worden op de MINISTER STIKKER (over zijn plan): Engeland bereid tot loyale medewerking. Volgens minister Stikker, die gisteren in een persconferentie op het ministerie van buitenlandse zaken een korte toelichting heeit gegeven op het Nederlandse piaii van actio voor Europese econo mische integratie, wordt van En geland op liet ogenblik de meest loyale medewerking ondervonden. Het standpunt van Engeland met betrekking tot de betalingsrege ling is bekend. Men weet waar de moeilijkheden liggen en daarvoor zijn oplossingen gevonden. Het gaat nu om de uitwerking daar van. De mogelijkheid is thans aan wezig voor verdere stappen. Hij noemde het verheugend, dat thans in alle departementen in ons land de gedachte leeft op het bredere standpunt te gaan staan. Hij hoopte, dat er in het kader van de O.E.E.S. in het eind dezer maand een betalingsregeling tot stand zal komen. Er zijn dezer dagen nog informele besprekin gen gehouden. In het eind dezer maand kan dan de raad van de O.E.E.S. een beslissing nemen. Het is, volgens de heer Stikker, op het ogenblik moeilijk te zeg gen hoeveel jaren de verwezen lijking van het plan zal vragen. De integratie heeft een aspect op langere termijn. De vrijmaking van de handel kan en moet op korte termijn geschieden. Economisch en politiek is het een partner is, aldus minister Stikker. T.a.v. het plan Schuman en de Engelse houding is hij niet pessimistisch. Hij gaf als zijn overtuiging, dat het tenslotte toch mogelijk zal zijn, dat Enge land aan het plan deelneemt. essentieel, dat Engeland hierbij bereikt. Centrale Cultuurtechnische Commissie bezocht Walcheren Dinsdag hield de Centrale Cultuurtechnische Commissie in Nederland een bijeenkomst in Middelburg onder leiding van de voorzitter, de heer ir A. L. H. Roebroek, secretaris dezer Com missie, die o.m. tot taak heeft de leiding van de ruilverkave lingen in Nederland (maar niet de herverkaveling van Walche ren, die bij afzonderlijke wet is geregeld) is ir F. F. Mesu. Het was vijf jaar geleden, dat de Commissie een vergadering hield in Zeeland. Eergisteravond hebben de he ren ir A. Francke, Rijkscultuur- consulent in Zeeland, ir A. G. Wiersma van de Polder Walche ren en de heer W. A. van der Werff, secretaris van de Her verkavelingscommissie Walche ren, een uiteenzetting gegeven van de stand der herverkave- linswerkzaamheden. Gisteren maakte het gezelschap een excursie over het eiland. Men was bijzonder getroffen door de enorme vooruitgang, die de laatste jaren kon worden Vandaag keren 80 pioniers van de van de Pioniersopleiding Kaderschool II te Soesterberg naar hun opleidingscentrum terug. Moe van de acht dagen harde arbeid, die lang niet meeviel, bruingebrand door de stralende zomerzon, die echter de laatste dag verstek liet gaan en tenslotte tevreden en voldaan over het werk, dat ze met elkaar en in samenwerking met de Heide maatschappij tot stand hebben gebracht: het aanleggen van een deel van de nieuwe hervcrkavelingsweg vanaf de Begraafplaats van Souburg naar de Ritthemsestraat. „We hebben het hier best naar onze zin gehad", vertrouwde een van de pioniers ons gisteren toe. „Dit was tenminste nog eens werken", vonden de jongens. Tot nu toe was men steeds op de Veluwe bezig geweest met het aanleggen van wegen bij wijze van oefening. Zodra men daar klaar was, moest de zaak weer worden opgebroken en wanneer je dit van tevoren weet, dan is de pret er eigenlijk vlug af. Nu kunnen de mannen ech ter met trots altijd- zeggen, dat ze tijdens hun opleiding nuttig werk hebben verricht, het aan leggen van een weg, die jaren lang zal worden bereden. Het idee. „Hoe is men op het idee ge komen de pioniers deze weg te laten aanleggen?" Deze vraag stelden we aan de res. 2e luit. J. Kromhout, die we gister morgen op het werk aantroffen en we bleken in hem juist de man te hebben gevonden, die het idee heeft geopperd. Luit. Kromhout vertrouwde ons toe, dat eerst het plan was gerezen om in de buurt van Enschedé puinwegen aan te leggen. Het plan werd besproken, o.m. met de commandant, de res. kapitein A. Veth, die zich op zijn beurt weer in verbinding stelde met de Heide-Mij in Arnhem. Al spoedig bleek, dat men de pio niers op Walcheren wilde inzet ten om zodoende een handje te kunnen helpen bij de herver kavelingswerkzaamheden. Zo ar riveerden 80 pioniers aan het begin van de vorige week in Middelburg en werden ze ge legerd in het Militair Hospitaal. Vorige week Dinsdag werd met het werk begonnen. Niet alleen zal dit gebeuren worden opgetekend als uniek in de annalen van de herverkave- lings van Walcheren, doch dit alles is ook uniek te noemen in de iegergeschiedenis. Men kan hier spreken van een buiten gewoon geslaagd experiment, dat zeker nog wel eens zal wor den herhaald. Zowel de com mandant als het bij de werk zaamheden aanwezig kader wa ren buitengewoon te spreken over de samenwerking met de Heide-Mij en de mannen van de Heide-Mij waren op hun beurt vol lof over het werk van de pioniers. De werkzaamheden. Men had met de gebruikelijke paaltjes een gedeelte van de ge- gens gemakkelijk gemaakt en noemde weg vroeger was hier een akelig smal kronkel-wegge tje uitgezet. De jongens heb ben zich zelf overtroffen en de Heide-Mij verbaasd doen staan, want met een kleine 100 m. was men al tevreden geweest, doch al spoedig bleek, dat men wel tweemaal zoveel klaar zou krijgen. De werkzaamheden bestaan uit het graven van de kavel- sloten, het aanbrengen van de aarde baan, de wegverharding, die met vrachtwagens wordt aangevoerd en uit slakken be staat. Deze moet gesorteerd wor den aangebracht. In totaal wordt aldus een paklaag, tussenlaag en slijtlaag aangebracht en ten slotte wordt het geheel met water ingewassen. Ook de drai nage namen de jongens voor hun rekening en de duikertjes naar de diverse kavels langs de weg werden ook door hen ge reed gemaakt. Men werkt van 8 uur 's mor gens tot 12 uur met een korte rustpauze van een kwartier om tien uur en na het verorberen van de kuch gaat men van half één tot half vijf weer lustig verder, met opnieuw een kwar tier rust om drie uur. Men werkt in ploegen en dit is een groot voordeel. Zo zijn er zéven ploe gen gevormd, waardoor een roulatiesysteem is ingesteld, zo dat wie de ene dag sloten heeft gegraven, de andere dag aan de weg werkt of met de vracht auto's zorgt voor de aanvoer. Bovendien werken 's middags niet alle jongens. Een deel gaat op excursie, waarbij hoe kan het ook anders de werkzaam heden der herverkaveling en wegenaanleg in overig Walche ren hun aandacht hebben. Vier Zeeuwen. Tijdens de middagpauze heb ben we het ons evenals de jon- zijn in 'thooi gaan liggen. „Zijn er nog Zeeuwen in de buurt", was onze vraag. Twee bleken er aan onze voeten te liggen en de twee anderen kwamen even later ook eens kijken. Daar was J. van Deursen uit Hengst dijk, die evenals zijn kameraden vanaf November 1949 in dienst is. Bovenaan zijn verlanglijstje had gestaan „Marine", doch hij was bij de pioniers terecht ge komen en hij had het nu toch ook wel naar z'n zin. N. in den Bosch uit Zierikzee had zich bij de keuring opgegeven voor de pioniers en had dus zoals ze dat in dienst uitdrukken „maz zel" gehad. Ze vertelden ons nog hoe ze hier allemaal waren be vorderd tot sold. Ie kl. De twee anderen kwamen toevallig alle bei van Walcheren n.l. J. Lie- vense uit Westkapelle en A. Francke uit Domburg. Ook zij konden het best vinden bjj de pioniers. „Wat was jullie beroep voer je het burgerpak voor het uniform verwisselen?", wilden we weten. Ondanks, dat we wel enige variatie hadden verwacht, klonk 't in koor: „Timmerman". Hoog bezoek. Er is ook hoog bezoek geweest. Niemand minder dan de luit.- kol. P. H. Lach de Bere kwam op de eerste dag der werkzaam heden namens Prins Bernhard de troep met een bezoek ver eren. Gisteren was de bataljons commandant, majoor Dijkstra, overgekomen, terwijl namens de Heide-Mij de inspecteur ir Gie- sen een kijkje kwam nemen. Ook de Legervoorlichtings- dienst was present en er zijn foto's gemaakt en er is gefilmd. Het Strijdkrachtenprogramma, dat gistermorgen een reportage van deze gebeurtenis zou ma ken, liet, om ons niet bekende redenen, verstek gaan! kachels. En dat in een warme pe riodeZodra de kraan gaat lopen wordt zoveel mogelijk water opgevangen voor een reserve, die uiteraard spoedig is uitgeput. Enkele dagen geleden was er om vijf uur 's morgens ineens geen water meer. De patiënten konden niet worden gewassen als naar gewoonte. De directeur van het water leidingbedrijf gaf het volgende advies: zet een grote tank op het dak van Bethesda en vang het regenwater op. Hij zeide echter niet toe, dat het waterleidingbe drijf dit zal betalen en evenmin gaf hij het adres, waar Bethesda schadevergoeding kon krijgen voor deze kostbare „oplossing". Wij hebben ook een Vlissingse tanaarts gesproken. Hij was zeer gehandicapt door het waterte- ko. l. Zijn handen moet hij wassen in een teiltje en zijn patiënten krijgen een glas water, omdat het fonteintje in vele gevallen niet werkt. Hij heeft nu een water reservoir van benzineblikken la ten maken, zodat een wastafel althans wat meer water geeft. OP DE BOULEVARDS. In het bijzonder op de boule vards is de watervoorziening al lerslechtst. Voor hen die over geen regenwater kunnen beschik ken, vormt het „even handen wassen" en het thee zetten al 'n ingewikkeld probleem. Soms is er alleen 's middags geen water, maar het komt ook voor, dat zo wel 's middags als 's avonds de kraan geen druppel water geeft. Men beoefent hier het spelletje van „Twee emmertjes water ha len", maar veel leuks zit er niet aan, als het oude Duitse tank- wagentje verschijnt en ieder één of twee emmers water kan krij gen. Voor spoeling der W.C.'s moet men van het (weinige) vuile water gebruik maken. DE HOTELS. Het spreekt wel vanzelf, dat de ellende voor de hoteleigenaars op de boulevards niet te overzien is. Zij zijn zeer ontstemd en behalve hen vraagt iedere Vlissinger zich af, waarom niet eerder maatre gelen z(jn genomen, om dit alles to voorkomen. Na 52 jaar be vrijding zit men nog te dokteren aan een oplossing. Deze ellende had men Kunnen voorzien. Men Damstad, het miniatuurstadje, dat ter gelegenheid van de feest vierende Kalverstraat in Am sterdam is verrezen, stond gis teravond in rep en roer, de stads- vlag was gestolen en er was een hemd voor in de plaats gehan gen, toch vierde de feest vreugde echter hoogtij. Toen hij bij het jagen op kraaien door struikgewas kroop ging het jacht geweer af van rijkspolitie-agent Nachtzaan uit Den Hungen (N.-Br.). Hij werd dodelijk in de borst getroffen. Ook in Laren (Gld.) is thans een geval van pseudo-vogelpest geconsta teerd. Een 45-jarige Rotter dammer is door het Haags Ge rechtshof veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf voor waardelijk wegens verstoring van kerkdiensten. Vanmorgen is de K.L.M. Skymaster „Zee land" voor de derde emigranten- vlucht naar Australië vertrok ken. Dit keer zijn 59 emigran ten aan boord. A.V.R.O. en V.A.R.A. hebben besloten, om samen schooluitzendingen te gaan verzorgen. N.C.R.V. en ICR.O. zijn reeds met de uit zendingen begonnen, terwijl de V.P.R.O. in September gaat be ginnen. Vandaag begint in Den Haag de derde internatio nale conferentie tegen de vals munterij. Indonesië en Spanje hebben diplomatieke betrekkin gen geopend. De directeur van de Unesco, de Mexicaan dr Jaime Torres Bodet, heeft ont slag gevraagd als zodanig. In de Australische havens is een staking uitgebroken uit protest tegen het wetsontwerp tot ont binding van de communistische partij. In Engeland wordt jaar lijks 650 millioen pond sterling aan wedden uitgegeven; dat is ongeveer de helft van de in komstenbelasting. In de nabij heid van Valladolid is een kruit magazijn van het Spaanse leger de lucht in gevlogen. Er waren 3 doden en 72 gewonden. Volgens berichten uit Londen zou Zwitserland voornemens zijn dit jaar zijn frank met 20 te devalueren, teneinde de export en het toerisme te hulp te komen. Een Frans vliegtuig met 28 passagiers aan boord is er gisteren in geslaagd om op het vliegveld Le Bourget een geslaagde noodlanding op één wiel te maken. Generaal Smuts is afgetreden als leider van de Zuid-Afrikaanse parle- mentsfractie der oppositie. heeft het wel geloofd, zo rede neert men. Eén der hotelexploitanten op de boulevard noemde de toestand kortweg een schandaal. „Dit Is nu al de derde zomer, dat we in deze ellende zitten. Ik heb men sen gehad, die voor vier dagen besproken hadden, maar na één dag waren zij al weggegaan van wege de watergeschiedenis. Zeven Zwitsers zijn voortijdig vertrok ken en evenzo een groep Belgen. Enkele gasten lieten de kraan open staan, toen er geen water was. Toen dit kwam stroomde de boel onder. J_ zou apart perso neel in dienst moeten nemen om de kranen te controleren". SCHADEVERGOEDING t Een andere hotelhouder ver klaarde: „Een paar dagen geleden heb ik voor meei dan f 100,aan emaillekannen uitgegeven. Weet u misschien het adres, waar ik schadevergoeding kan krijgen? Verschillende buitenlandse gasten komen niet meer, omdat er geen badkamer is. Zij kunnen in alle andere plaatsen te kust en te keur gaan. Er was hier een mijn heer, die zich eens goed wilde wassen. Er kwam een klein straal tje water uit de kraan. Toen mijn gast zich lekker had ingezeept, stopte die. De man moest zich met zijn handdoek van de zéep ontdoen. U oegrijpt, dat die een voigend maal niet meer in mijn itotel komt". VERSPILLING. Wat de Vlissingers buitenge woon tegen de borst stuit is liet feit, dat de tennisbaan achter liet voormalig hotel „Brittannia" twee maal per dag wordt onder gespoten en een zeer grote hoe veelheid kostelijk leidingwater verloren gaat. Toen een hotel exploitant bij de directie van liet waterleidingbedrijf aanmerking maakte, kreeg hij ten antwoord, dat dit zo moest, omdat de baan duizenden guldens gekost liad. Ieder, die op de hoogte is met de toestand in Vlissingen, zal een andere mening zijn toegedaan. Tenslotte hebben wfj gevraagd, hoe het zal gaan bij een eventuele brand. Men deelde ons mede, dat er dan meer druk op de water leiding zal worden gegeven. On gerust behoeft men zich niet te maken. Er zijn voldoende brand putten in de stad. Dit alles is uiteraard berekend op een „nor male" brand, d.w.z. waarbij niet meer dan een of twee percelen verbranden. Dit zijn de feiten. Zij zijn zeer ernstig. Het is duidelijk, dat niet minder ernstige fouten zijn ge maakt. Men heeft de zaak blauw blauw gelaten. Het gemeentebe stuur van Vlissingen en de direc teur van het waterleidingbedrijf hadden kunnen voorzien, dat het spaak zou lopen. Nu zit men met de moeilijkheden. Zij berokkenen Vlissingen een grote schade. Op verschillende facetten van deze kwestie hopen wij terug te ko men. Gelukkig is de toestand, nu het weer wat koeler is, iets beter, maar men moet rekening houden met een warme zomer. Mevr. Roosevelt zal op 19 Juni in ons land aankomen. Z- wordt vergezeld door haar zoon, Elliott Roosevelt, diens beide kinderen en^ haar secretaresse, mej. Mal- vina Thompson. Tijdens haar korte en onofficiële bezoek zal mevr. Roosevelt op Paleis Soest- dijk in audiëntie ontvangen worden dobr H. M. Koningin Juliana en H. K. H. Prinses Wilhelmina. Op 20 Juni zal mevr. Roose velt met haar gevolg, zoals wij reeds vorige jvcek meldden, Oud- Vossemeer bezoeken. Op het eiland Tholen zal zij welkom! geheten worden door Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, Com missaris der Koningin en door Mr J. J. Versluys, de burgemees ter van Oud-Vossemeer. Die na komelingen van de familie Roo sevelt, welke nog in Nederland verblijf houden, zullen worden verzocht naar Tholen te komen, opdat mevr. Roosevelt persoon lijk met hen kan kennis maken. Mevr. Roosevelt zal op 19 Juni om 1.40 u. namiddags met het vliegtuig uit Kopenhagen op Schiphol arriveren. In de och tend van de 21ste Juni vertrekt zij naar Brussel. „Interzeeland" thans ook naar Duitsland, De vele bemoeiingen van het bestuur van de „Interzeeland", de organisatie van Zeeuwse bui tenlandse vervoerders, zijn thans in zoverre met succes bekroond, dat men vergunning heeft ver kregen van de desbetreffende autoriteiten om alsnog met een zeer beperkt aantal wagens, naar Duitsland te rijden. Gisteren zijn de eerste drie wagens uit Zeeland vertrokken met bestemming Duitsland. Het betreft hier vrijwel uitsluitend fruitvervoer. DE BILT ZEGT: Koel. Over het algemeen veel be wolking met bijna overal enkele buien. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen Noord- West en Zuid-West. Koel weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1