Wetsontwerp wederopbouw publiekrechte lijke lichamen in de Tweede Kamer. NIEUWS West-Duitsland in üe Raad van Europa. Britse regering wijst plan-Schuman niet volledig af. Voorlopig oordeel van gemeente bestuurders loopt sterk uiteen. Nederlands plan tot economische één wording van Europa. Baron v. d. Feltz breekt lans voor getrtfffen gebieden. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Moeder zette kinderen tot roof aan. De één zegt: veel te ver, de ander: niet ver genoeg. Europa moet één grote markt worden. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad'' Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35: Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1583 WOENSDAG 14 JUNI 1950 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Hoofdredacteur: R.'ZL'LDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post 4.Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Advertentieprijs 16 cent per m.m. Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Rubriek Kabouters 5 cent per woord H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 4.19 u., onder 21.01 u.; Maan op 3.24 u., onder 21.44; Nieuwe Maan 16.53 u. Hoogwater op Donderdag 15 Juni Vlissingen: 1.42 u. 1.78 m., 14.05 u. 1.88 m.; Terneuzen: 2.08 u. 1.97 m.. 14.34 u. 2.07 m.; Wemeldinge: 3.25 u. 1.51 m„ 15.52 u. 1.61 m.; Zierikzee: 3.13 u. 1.26 m., 15.38 u. 1.35 m. (Van onze parlementaire redacteur.) Gisteren hield de Tweede Kamer zich bezig met een uiterst belangrijk wetsontwerp, dat reeds twee jaar op behandeling lag te wachten. Het gaat hier om het ontwerp: financiering weder opbouw publiekrechtelijke lichamen. In totaal is hiermede ruim I V/i milliard mee gemoeid. Een der moeilijkheden was reeds direct de vraag: Wat zijn publiekr. .htelijke lichamen? Het wetsontwerp gaf daarop ten antwoord, dat dit lichamen zijn met goederen, verkregen over wegend met overheidsmiddelen, of lichamen, die door overheids middelen in stand worden gehouden en die dienstbaar gemaakt worden aan een belang, dat in het algemeen door de Overheid wordt behartigd, al of niet rechtstreeks. Deze niet zo eenvoudige for mulering was voor vele afge vaardigden een hinderpaal. De heer Biewenga (A.R.) was bang, dat allerlei particuliere inrichtingen, die voor een groot deel in stand gehouden worden door particuliere giften, er bij in zouden schieten. Dat deze in stellingen dus de dupe zouden worden van de offervaardigheid. Er waren nog andere bezwa ren, die o.a. door de heer v. d. Feltz (C.H.) naar voren werden gebracht. In een goede redevoe ring vatte hij dit wetsontwerp in drie punten samen. Ten eer ste:' hoe is de staat van 's lands financiën; ten tweede: hoe komt de publieke functie van het pu bliekrechtelijke lichaam tot zijn recht en ten derde: er wordt geen schadevergoeding gegeven voor eigendommen, die niet noodzakelijk zijn voor de uit oefening van de publieke taak. Dit laatste punt behandelde de heer v. d. Feltz zeer uitvoerig. Getroffen gebieden blijven achter. De gedachte die in de schrif telijke stukken werd geuit, dat de kosten omgeslagen moeten worden over alle gemeenten en provincies was hem zeer sympa thiek, maar de Zeeuwse afge vaardigde begreep wel, dat dit practisch onuitvoerbaar is. Het resultaat van deze onuitvoer baarheid is echter, nu een zekere luxe niet wordt vervangen, dat de getroffen streken ten achter zullen blijven bij de niet getrof fenen. Voor de zwaarst getroffen gebieden moet daarom iets ge daan worden. Ook stelde deze afgevaardig de zich op het standpunt, dat niet alleen de minister van Fi nanciën, maar ook zijn collega van Binnenlandse Zaken het bedrag der schadevergoeding moet vaststellen. Do oprichting van de Com missie Financiering Weder opbouw Publiekrechtelijke Li chamen juichte de heer v. d. Feltz toe. Het is goed, dat deze commissie gehoord wordt voor dat er beslist wordt over de grootte der schadevergoeding. Als het echter gaat om kleine bedragen moet men deze com missie niet inschakelen. Dat zou teveel tijd vergen. De samen stelling der commissie was ech ter volgens deze Zeeuwse oor logsschade-expert niet juist. Er zullen ook vertegenwoordigers van de gemeenten in opgenomen moeten worden, want de gemeen telijke belangen zijn ontstellend groot. Strijd met de grondwet. Ernstige strijd met de grond wet constateerde de heer v. d. Feltz in artikel 18 van dit wets ontwerp, dat o.a. een wijziging behelst van art. 93 van de wet op de Materiële Oorlogsschaden, die reeds door de Staten-Gene- raal is aangenomen. Zowel de heer de Haas(K.V.P.) als de heer Beerninck (C.H.) wezen op de centraliserende tendenzen in deze wet. Iets, dat zij maar matig konden apprici- eren. Als tegenwicht wilden zij daarom een uitbreiding van het beroepsrecht. Zo sprak ook de heer Ritmeester (V.V.D.), die wel begreep, dat de Staat de touwtjes in handen wilde hou den, omdat het hier gaat om grote bedragen. Maar waarbor gen vond hij toch ook nood zakelijk. Minister Lieftinck geeft niet toe. Minister Lieftinck gaf prac tisch geen duimbreed toe in zijn antwoord. Allereerst kon hij geen grondwettelijk bezwaar ontdekken, omdat in een artikel (12) van het aanhangige wets ontwerp het bewuste artikel 93 was ingelast. De Minister zeide stellig niet bereid te zijn om artikel 18 terug te nefrien. Wel gaf hij indruk wekkende cijfers over de kosten van dit wetsontwerp. Zoals reeds geschreven zijn de totale kosten ruim anderhalf milliard. En wel f 1 milliard voor de uitvoering van de wederopbotuvplannen en een half milliard voor de schade aan goederen. Op dit moment zijn reeds f 375 millioen uitge trokken voor schadevergoeding, waarvan f 50 millioen voor 1950. Voor een uitbreiding van de Commissie van Advies voelde de Minister niets. Dat zou slechts vertraging geven. Het gaat hier om niet minder dan 40.000 ob jecten. De vraag of een bepaald lichaam gelijk te stellen is met een publiekrechtelijk lichaam zoals die in de wet genoemd is, benauwde de bewindsman. Daar op moet beroep mogelijk zijn. Voor een rentevergoeding bij voor-financiering voelde hy niets. Vele publiekrechtelijke lichamen hebben dit reeds ge daan. Daar is niet aan te be ginnen. Ook de particuliere zieken huizen kwamen er niet best af. Daarvoor is een regeling getrof fen in de wet op de Materiële Oorlogsschaden; al is deze rege ling dan niet zo algemeen ais die welke gisteren besproken werd. Amendementen. De amendementenslag begon gisteravond niet dan nadat er nog lang geboomd was over het grondwettelijk bezwaar. De heren Gerbrandy en Hoogcar- spel waagden er daarbij een derde termijn van behandeling aan. De behandeling der amen dementen vergde veel tijd. Veel leverde deze behandeling echter niet op. Een aantal amendementen werd door minister Lieftinck overgenomen, o.a. die welke betrekking hebben op de be roepskwesties. In zijn rede kwam uit, dat hij tegen een beroep in bepaalde gevallen geen bezwaar had. Behoudens die beroepen in bepaalde gevallen kwam er ech ter niets van terecht. Ook de amendementen van de heer Beerninck (C.H.) strandden om reden dat de minister zich be reid had verklaard, dat als de commissie-financiering niet een stemmig zou zijn in haar oor deel, de minister gehoord zou worden. Dat was voor de mees te afgevaardigden voldoende. De vraag welke lichamen ge lijkgesteld zullen worden met publiekrechtelijke lichamen, is niet tot duidelijke oplossing ge bracht. De heer Ten Hagen (Arb.) had een amendement ingediend waar in werd uitgesproken dat de overheidsfinanciering niet aan toevallige omstandigheden te wijten zou mogen zijn. Dat vond de minister te bout en hij wilde het amendement veranderen in deze zin, dat de financiering in overwegende mate door de overheid moet geschieden. Nie mand weet wat hiermede pre cies bedoeld wordt. Daarom zal ook niemand weten of de zie kenhuizen er nu onder vallen of niet. De heer Beerninck boekte nog een succes door in het wets ontwerp vast te leggen, dat ook lichamen, werkend met een door de overheid gegarandeerde geld lening, onder deze wet zullen vallen. Hiermede worden be doeld instellingen als woning bouwverenigingen en bad- en zweminrichtingen. Een poging van de heer Ten Hagen om in de commissie financiering ook de gemeenten op te nemen, faalde. West-Duits protest tegen erkenning Oder-Neisse-grens. De VVestduitse Bondsdag heeft Dinsdag het wetsontwerp tot toetreding tot de Baad van Europa in eerste lezing aan genomen. De sociaal-democraten, com munisten, leden van de links- katholieke centrumpartij en twee uiterst rechtse afgevaar digden stemden tegen. De eindstemming over het ontwerp is vastgesteld op Don derdag. Daar de Bondsraad (Se naat) het reeds heeft goed gekeurd, zal het na aanvaarding door de Bondsdag door president Heuss worden ondertekend en wet worden. Men verwacht, dat de regering Donderdag een grote meerder heid voor de toetreding zal krijgen. Kanselier dr Konrad Ade nauer deed voor de stemming een dringend beroep op de leden de uitnodiging te aanvaarden. Over het plan-Schuman zei Adenauer, dat hij overtuigd was, dat het politieke aspect het be langrijkste was. Het plan zou een einde maken aan de oude tegenstelling tussen Frankrijk en Duitsland, zo zei hij onder applaus, en hij voegde er aan toe, dat er op deze wijze ein delijk vrede in Europa zou kun nen komen. Reimann geschorst. Max Reimann, de Westduitse communistische leider, is giste ren na een rumoerige zitting van de Bondsdag, voor 30 dagen ge schorst, daar hij geen gevolg gaf aan een order van de voor zitter, Erich Kühler, om het spreekgestoelte te verlaten. Aan het begin van de verga dering las Paul Loeb, voormalig voorzitter van de Rijksdag in de republiek van Weimar, een protest voor namens alle par tijen, behalve de communisti sche, tegen het verdrag van Warschau, waarin de Oder- Neisse-grens wordt erkend als definitieve grens tussen Polen en Duitsland. LoeB verklaarde, dat het ver drag ongeldig was en sprak over de schandelijke onder danigheid" van die Duitsers, die de Oostduitse regering steunen. Franse „Skymaster" neer gestort. Een „Skymaster" van de „Air France" is gisterochtend nabij Barein, aan de Perzische Golf, in zee gestort. De „Skymaster" was uit Ka- ratsji naar Barein vertrokken. Er waren 42 passagiers aan boord en een uit 8 koppen be staande bemanning. Slechts zes personen (vier passagiers en twee leden van de bemanning) hebben het ongeluk overleefd. Er zijn dus 45 slacht offers te betreuren. De 43-jarige P. A. Hooykaas, woonachtig in den Haag, is bij het zwemmen in de Mokbaai te Texel verdronken. De man laat een vrouw en zes kinderen achter. Eindexamen Gymanisium Middelburg. Voor het te Middelburg ge houden eindexamen Gymnasium is niet minder dan de helft der candidaten afgewezen. Voor het examen A slaagden W. J. Koole en Elisabeth J. N. van Ooyen; één candidaat werd afgewezen. Het diploma B werd behaald door K. W. Brevet en H. F. van Woerden; 3 candidaten werden afgewezen. Oorlogsherinneringskruis uitgereikt te Middelburg. Gisteravond zijn door de wnd. burgemeester van Middelburg, de heer J. W. Kögeler, in de raadzaal van het tijdelijk stad huis oorlogsherinneringskruisen uitgereikt. Deze onderscheidin gen waren toegekend aan de heren J. Tolenaar, M. Mol, A. C. Vreeke, A. W. Joosse, K. C. J. Smit, H. Janse, A. P. Keymel, C. W. Huyssoon en J. Wolters. Verschil van inzicht over basis der onderhandelingen tussen Frankrijk en Engeland. Dè Britse premier Attlee heeft met betrekking tot het plan- Schuman in het Lagerhuis ver klaard, dat de Britse regering inziet, dat er goede redenen zijn om te trachten „een zo groot mogelijke steun te verwerven voor deze nieuwe ontwikkeling in de Frans-Duitse betrekkin gen." Attlee zei, da,t Engeland in deze zaak wenst te helpen en niet tegen te werken, maar de manier waarop het dat het best kan doen „zal pas blijken nadat de onderhandelingen begonnen zijn". De laatste tijd werden te Hil versum op allerlei .plaatsen porte- monnaies ontvreemd, voorname lijk op de markt en in drukke winkels. De politie kwam tot de ont dekking, dat de daders vier kin deren van zes tot dertien jaar bleken te zijn uit één familie. Zij vertelden door moeder erop uit te zijn gestuurd om te stelen. Voor elke portemonnaie kregen zü een dubbeltje of een kwartje beloning. Op deze wijze is voor honderden guldens gestolen. Hoe wel de vrouw, de 38-jarige M. H., de tweede moeder van de kinde ren, ontkende, is zij met de vader, de 37-jarige P. de J., die ook zei van niets te weten in arrest gesteld. Men zal trachten de kin deren in een betere omgeving te plaatsen. Twee grote branden door blikseminslag. Tijdens een kort, maar hevig onweer, dat zich gistermorgen boven Ede ontlastte, werd een grote opslagplaats bij de woning van de landbouwer Schut door de bliksem getroffen. Plm. 10.000 kg hooi en stro gingen verloren. Niets was verzekerd. Terwijl de brandweer nog met de blussing bezig was loeiden de sirenes op nieuw en thans bleek de grote boerderij van de fam. Folmer door het hemelvuur getroffen. Het huis brandde tot de grond toe af. Westerse Grote Drie in Augustus weer bijeen? Er worden thans voorberei dingen getroffen voor een nieu we bijeenkomst van de minister- van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten. De bijeenkomst zal waarschijnlijk in Augustus of September, doch in elk ge val vóór de algemene vergade ring der Verenigde Naties te New-York gehouden worden. Attlee zei, dat de Britse rege ring niet in staaf is van te voren de principes, die aan het Franse voorstel ten grondslag liggen, te aanvaarden. Zij wil deze echter ook niet bij voorbaat afwijzen. De Britse regering is van oor deel, dat er een aanzienlijk ver schil van inzicht tussen Frank rijk en Engeland bestaat wat betreft de basis, waarop de onderhandelingen moeten wor den geopend. De toestand is thans zo, aldus Attlee, dat Engeland regelmatig op de hoogte zal worden gehou den met het verloop der be sprekingen, die 20 Juni worden geopend tussen Frankrijk, Duits land en andere regeringen. Churchill vroeg Attlee naar het verband tussen de verkla ring van het bestuur van de Labourpartij en die van hemzelf. Attlee zei, dat deze los van el kaar moeten worden gezien. De verklaring van de partij gaf de partijpolitiek weer en niet de politiek van de regering. De regering ging niet in op het verzoek van de oppositie om de volgende week een debat ever de kwestie te houden, waarop Churchill had aan gedrongen. Uitkijkposten voor de mijnen- uitkijkdienst langs de Schelde. In de komende maanden zul len op de oevers van de Schelde betonnen palen worden 'opge richt ten behoeve van de mijnen- uitkijkdienst der Koninklijke Marine. Deze werkzaamheden houden verband met het verrich ten van posten, die ingeval van oorlog zullen uitzien naar het uitwerpen van magnetische mij nen door vliegtuigen. Vlissingen's abattoir blijft behouden. Lang hebben de Vlissingse slagers in spanning gezeten over de vraag of ze voortaan naar Middelburg zouden moeten voor het slachten in de centrale slachterij, dan wel of ze in het abattoir terecht zouden kunnen in Vlissingen. Tegen de plannen om van Middelbui-g een cen trale slachtplaats te maken, heb ben de Vlissingers ernstig ge protesteerd, hierbij gesteund door het gemeentebestuur. Deze week kwam dan eindelijk de beslissing uit Den Haag en wel een gunstige, want het abattoir blijft behouden, dank zij het vertrouwen van de slagers in de toekomst, daar zij reeds tevoren aan het werk zijn geweest het abattoir, weer op te knappen en te laten voldoen aan de hygië nische eisen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat diverse slagers op de dag van deze gun stige beslissing de vlaggen uit hingen. De grenswijzigingsplannen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Naar aanleiding van het plan tot gemeentelijke herindeling van Vlaanderen, dat Ged. Staten heb ben toegezonden, vroegen wij de mening van de bestuurders dezer gemeenten. Deze luidde over het algemeen afwijzend. Hieronder vindt men een aantal verklarin gen omtrent deze kwestie. De burgemeester van Vogel waarde verklaarde: „Ik ben te genstander van het plan. Er wordt een geweldig stuk van de gemeente afgenomen. De details ervan moet ik nog bestuderen en met de wethouders bespreken, voordat een advies aan de raad kan worden gegeven". Het plan geeft aan: Ossenisse aan Honte- nisse en een klein gebied in het zuiden aan Hulst, De gemeente-secretaris van Overslag deelde het volgende me de: „De bewoners zijn tegen sa menvoeging der gemeente met Zuiddorpe. Natuurlijk blijven wij veel liever zelfstandig. Als de ge meente toch moet verdwijnen, dan liever bij Koewacht. Niet zozeer uit het oogpunt van een andere geaardheid der gemeentenaren, maar veel meer uit bestuursover- vvegingen. De burgemeester van Overslag is dezelfde als die van Koewacht, evenals de secretaris. Het is uit practisch bestuursbe leid dus beter, dat deze foestand blijft, zij het dan desnoods in an dere vorm". ZUIDDORPE. Zuiddorpe's burgemeester ver telde ons: „De bevolking van Zuiddorpe zal het plan toejuichen. Overslag zal zeker bezwaren ma ken, al weet ik natuurlijk nog niet, wat beide gemeenteraden zullen doen. De situatie is zó, dat de bewoners van mijn gemeente en die van Overslag eigenlijk door elkaar heen werken om het zo te zeggen. Boeren uit Overslag heb ben hun grond en werken op het gebied van Zuiddorpe. De bevol king heeft dezelfde geaardheid. Wij zijn al lang op elkaar aange wezen, vooral wat de landbouw betreft. Dit bleek in 1943 heel duidelijk uit een rapport van de Planologische Dienst. In de be zettingstijd was het altijd zo, dat de mensen van Overslag voor hun distributiezaken naar Zuiddorpe moesten komen. Ik vermoed, dat die van Overslag liever bij Zuid dorpe komen dan bij Koewacht". De burgemeester van Honle- nisse verklaarde ons, dat hij Maandagavond laat pas was thuis gekomen en nog geen tijd had kunnen vinden om serieus kennis te nemen van het plan van Ged. Staten. Zijn gemeente zou Osse nisse krijgen en zou een klein ge bied aan Hulst moeten afstaan. ST. JANSTEEN. Toen wij den mening van de burgemeester van Sint Jansteen vroegen, vertelde deze: „Ik vind dit plan na eerste kennisname redelijk. Er valt, in tegenstelling tot andere, vroegere plannen over te spreken. Ik weet wel, dat er aan elk plan haken en ogen zit ten, maar de eerste indruk valt niet tegen. Als het voorgestelde plan doorgaat, zou Sint Jansteen een structuur krijgen, die veel na tuurlijker is dan die van het ogen blik. Wij zullen dan Tragel moe ten afstaan en wij krijgen een stuk van Kapellebrug. Dat bete kent, dat wij in Tragel ongeveer 500 inwoners zullen verliezen en in Kapellebrug ongeveer 250 men sen erbij krijgen. We gaan dus, wat inwonertal betreft, erop ach teruit. Daar staat echter in eco nomisch opzicht een goede winst tegenover. We raken twee kleine fabriekjes in Tragel kwijt, maar we krijgen er twee grotere in Ka pellebrug voor in de plaats. Onze economische basis zal dus breder worden. Dat wij het bedoelde stuk van Kapellebrug erbij krijgen vind ik logisch: die mensen zijn georiënteerd op Sint Jansteen". HULST. Een bij het bestuur der ge meente Hulst zeer nauw betrok ken inwoner van dit oude stadje verklaarde: „Voorzover ik het plan thans kan beoordelen, speci aal wat de consequenties voor Hulst betreft, moet ik zeggen, dat het een tegenvaller is. De uitbreiding van grondgebied, die Ged. Staten Hulst willen geven, is niet belangrijk genoeg. Er be stond nu, in het kader van het gehele plan, de gelegenheid Hulst een zodaniga gebiedsuitbreiding te geven, dat de mogelijkheden tot een behoorlijke ontwikkeling aanwezig waren, maar deze laat men voorbijgaan. Hulst .is cen trumgemeente en heeft een veel groter grondgebied nodig. De om liggende gemeenten beschikken over uitgestrekte gebieden, vele kilometers diep. En nu gaat het in het p'an maar om enkele kilo meters aan verschillende kanten, die Hulst dan zou krijgen. Dat is onbegrijpelijk". GRAAUW EN CLINGE. Het oordeel van de burgemees ter van Graauw en Langendam luidde als volgt: „Het is nooit prettig een stuk van je gemeente kwijt te raken. Maar ik ben van mening, dat Hulst inderdaad zeer nauw begrensd is en dat het zeker billijk is deze gemeente een uitbreiding van grondgebied te geven. Maar ik moet er direct bij zeggen, dat het nooit de bedoeling mag zijn zoveel grond van andere gemeenten af te nemen, dat aan de gemeente Hulst een agrarisch karakter kan worden gegeven. Hulst moet zijn stedelijk karak ter behouden. Wat nu volgens het plan aan Hulst wordt gegeven, is naar mijn mening in overeen stemming daarmede. Dit gebied behoeft, omdat het geen land bouwgronden van omliggende ge meenten mag betrekken, niet gro ter te zijn". Over de détails van het plan merkte de burgemeester nog op, dat hij de voorgestelde grenslijn van zijn gemeente niet overal erg logisch vindt. Tenslotte Clinge. De burge meester van deze gemeente ver klaarde: „Geen enkele gemeente staat graag grondgebied af, maar ik ben er volkomen van over tuigd, dat Hulst een uitbreiding van grondgebied nodig heeft. Ik geloof ook, dat het stedelijke ka rakter van deze gemeente behou den dient te blijven en dat zij geen agrarische gemeente mag worden. Wat het plan als zo danig betreft, vraag ik me af, waarom al die kleine grenswijzi gingen of -gelijktrekkingen nodig zijn. Ik krijg uit het plan de indruk, dat Ged. Staten de éne gemeente schadeloos willen stellen met een stuk van de andere gemeente, met andere woorden, dat zij de kool en de geit willen sparen." ZWEEDSE MARINE BEZOCHT VOLENDAM. Wanneer buitenlanders een bezoek aan Nederland brengen, staat de trip „Volendam en Marken" steevast op het programma. Gisteren waren het 160 leden van de Zweedse marine, die met een viertal oorlogsschepen naar Nederland zijn gekomen, die Volendam bezochten. Natuurlijk moesten er ansichtkaar ten, klompjes en poppen voor „thuis" worden gekocht bij één der talrijke souvenirwinkeltjes. De Nederlandse regering heeft aan de Europese landen een plan aangeboden om te komen tot economische éénwording van Europa. Het doel van economische eenwording van Europa, het levenspeil der bevolking te verhogen en de betalingsbalans t.o.v. de rest van de wereld in evenwicht te brengen, kan vol gens dit plan slechts bereikt worden door de deelnemende lan den om te vormen tot een grote markt. In het plan wordt ge zegd, dat de gemeenschappelijke voordelen van de eenwording slechts zullen kunnen worden bereikt, wanneer de lasten ge meenschappelijk worden gedragen. Om te komen tot het gestel de doel is een plan van actie van 20 punten bijgevoegd. Om het levenspeil der bevol king omhoog te brengen zal het nodig zijn de productie te ver hogen door middel van specia lisatie der productie en verbe tering der arbeidsindeling. Daar toe zullen alle belemmeringen, die een maximale uitwisseling van goederen in de weg staan, weggenomen moeten worden, zodat de deelnemende landen een grote markt gaan vormen. Als reden waarom de deel nemende landen niet alle maat regelen treffen, die dit doel zou den doen bereiken, wordt ge noemd dat de landen dan risi co's zouden moeten nemen wat betreft de nationale economie der landen. Tengevolge van een vrije uitwisseling zouden b.v. delen van een productie-appa raat van een land kunnen wor den uitgeschakeld, met alle ge volgen van dien voor de hand having van de werkgelegenheid. Het plan van actie. Om te komen tot het gestelde doel is een plan van actie van 20 punten opgesteld. Volgens dit plan zal het percentage van het handelsverkeer, dat vóór 31 De cember 1950 zal moeten zijn geliberaliseerd, tot minstens 75 moeten worden verhoogd. Elk land zal dit percentage dienen In Apeldoorn is een bende jeugdige dieven en helers, die de laatste maand zeker een tien tal inbraken in winkels en woon huizen pleegde, opgerold. Mr van Kleffens heeft gisteren een afscheidsbezoek gebracht aan president Truman. Hij wordt als ambassadeur in de V.S. opge volgd door dr J. H. van Royen, thans ambassadeur in Canada. Te 's-Gravenhage is een 18- jarige jongeman bij het zwem men verdronken. De pseudo- vogelpest breidt zich nog steeds uit op de Veluwe. Thans is weel een nieuw geval geconstateerd te Barneveld. Tijdens het a.s. Koninklijk bezoek aan Gronin gen zal de bevolking van Win schoten aan het Koninklijk paar een modelmerrie aanbieden. De Arabische Liga heeft beslo ten Jordanië voorlopig uit tci sluiten van elke vergadering van de Liga en van de vergaderin gen der commissies van de Liga. Een Jordaans vliegtuig, dat „zich buiten de vastgestelde rou te bevond" is door Israëlische jachtvliegtuigen in het Zuiden van Israël tot dalen gedwon gen. - Een „Ciervax Lucht- paard", het grootste type Heli- coptère, is bij Southampton neer gestort. Drie inzittenden kwa men om het leven. Bij een wedstrijd tussen twee Vietna mese voetbalelftallen te Saigon werd een keeper van het veld gestuurd, omdat hij een revolver in de zak van zijn sportbroekje had. De keeper had deze revol ver, volgens zijn zeggen, bij zich om voorbereid te zijn in geval het publiek tot vijandelijke daden overging. De Zwitserse huisvrouwen moeten vóór Octo ber een voedselvoorraad aan leggen met het oog op een even tuele oorlog, aldus heeft de Zwitserse regering bekend ge maakt. De voorraden moeten ongeveer twee maanden in de behoeften kunnen voorzien, in dien de voedselimporten in ge val van oorlog stopgezet zouden worden. te bereiken door de vaststelling van een enkele lijst, die zal gel den tegenover alle andere landen. Europees integratiefonds. Om de moeilijkheden te be strijden, die sommige landen zullen ondervinden, wordt ge dacht aan de vorming van een Europees integratiefonds. De vorming van dit fonds vloeit voort uit de gedachte, dat de nadelen welke op weg naar de integratie mochten worden on dervonden, gemeenschappelijk moeten worden gedragen. Hoe dit fonds zou moeten worden gevormd, zou nader onder het oog moeten worden gezien. De doop het fonds te verlenen steun zou geschieden in de vorm van leningen. De uit het fonds te verlenen steun zal kunnen wor den gebruikt voor het moder niseren van een bepaalde be drijfstak in een deelnemend land. Voorts zou het fonds uitke ringen moeten doen, wanneer een bepaalde bedrijfstak in een deelnemend land zodanig door de integratiemaatregelen werd getroffen, dat zelfs modernise ring de betreffende bedrijfstak niet voor ondergang zou behoe den. In die gevallen zou het fonds steun kunnen verlenen bij het verrichten van nieuwe in vesteringen, bij voorkeur in die economische sectoren, waarin het desbetreffende land bij uit stek efficient kan produceren. Kans op herbouw van Hotel Brittannia te Vlissingen? Ieder, die vroeger het fraaie Hotel Brittannia heeft gekend op de Vlissingse Boulevard, zal met verlangen uitzien naar de herbouw daarvan. Hoewel reeds diverse pogingen hiertoe zijn aangewend en ook het gemeente bestuur er vaak aandacht aan heeft geschonken, zijn tot nu toe geen vaste plannen gemaakt. Thans bestaan er echter serieuze plannen om te komen tot her bouw van het hotel, vooral nu ook buitenlands kapitaal zich er voor interesseert. Om een be hoorlijke basis voor de te voe ren besprekingen te krijgen liet men reeds een plan ontwerpen. Met belangstelling wacht Vlis singen het verloop der bespre kingen af. Post voor troepenschepen. Post bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van de troepenschepen „Castel Bianco", „Gen Taylor", „Goya", „Fairsea" en „Empire Brent", welke in een der tussen havens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk 15 Juni in Neder land ter post worden bezorgd. Examen nuttige handwerken aan de Chr. Kweekschool te Middelburg. Voor het aan e Chr. Kweek school te Middelburg gehouden examen nuttige handwerken slaagden gisteren de dames M. J. Coomans, Domburg; H. van Donk, C. P. A. J. Speelman en M. van Westen te Goes; M. C. Veldkamp te Middelburg. Eén candidate werd afgewezen. DE BILT ZEGT: Iets koeler. Veranderlijke bewolking met voornamelijk in de Noordelijke helft van het land plaatselijk enkele buitjes. Meest matige wind vooral uit richtingen tus sen West en Noord. Iets lagere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1