Labourparty tegen plan-Schuman. NIEUWS Ds Niemöller over bet communisme. Meer samenwerking vonr gezond heidszorg te Middelburg. Plannen tot gemeentelijke herindeling in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Unesco op bet verkeerde pad. Ook negatieve houding t.a.v. Europese eenheid, Zoon doodt z\jn heide ouders. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND België wil bespoediging van plan-Schuman. Gedenkboek 7 December' divisie aan Prins Bernhard aangeboden. Pseudo-vogelpest breidt zich sterk uit. ÏÏlmne&'iiefl. met lenóxdio-tie&t g,eu-o£g. Verheugend streven der verenigingen. Samenvoeging van Zuiddorpe eu Overslag. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tei. 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswykstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1582 f Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 13 JUNI 1950 Hoofdredacteur: R. ZUID KMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; a Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B, G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 4.19 u., onder 21.01 u.; Maan op 2.52 u., onder 20.41 u. Hoogwater op Woensdag 14 Juni: Vlissingen: 1.09 u. 1.66 m., 13.31 u. 1.84 m.; Terneuzen:. 1.36 u. 1.86 m., 13.59 u. 2.04 m.; Wemel- dinge: 2.48 u. 1.42 m., 15.13 u. 1.61 m.; Zierikzee: 2.34 u. 1.18 ni., 14.59 u. 1.36 m. TAe Ui.esco, de culturele orgr.- nisatie van de Ver. Naties, '.oudt momenteel haar vijfde congres te Florence. Wij gelo ven, dat deze instelling belang rijke dingen kan verrichten met betrekking tot culturele contac ten tussen de volkeren en dat haar streven de wereldschatten van kunsten en wetenschappen meer dan tot heden het geval is toegankelijk te maken voor de massa, waardering verdient. In de afgelopen jaren heeft de Unesco b.v. wat het internatio nale studentencontact betreft reeds goede initiatieven geno men. Thans blijkt echter, dat er op een wel zeer eigenaardige wijze met de gelden wordt omge sprongen. Nu komt het meer voor, dat kunstenaars en zij, die zich daarvoor uitgeven, niet veel van de waarde van geld afweten en het schijnt, dat de leiding van de Unesco in handen is van een groep mensen, die er niet mee om kunn - gaan. VI inister Rutten heeft op het congres te Florence zijn me ning niet onder stoelen of ban ken gestoken. Hij verklaarde, dat de gelden, die het secreta riaat te Parijs verslindt, meer bedragen dan het hele budget. Voor alles moet er naar zijn me ning een concreet programma komen. Er zijn in Parijs niei minder dan 700 functionarissen werkzaam. Dit is wel een spre kend voorbeeld van internatio nale bureaucratie. Begrijpelijk, dat vele landen er over denken hun bijdragen aanzienlijk te be perken of er mede op te houden indien er geen verandering komt. De belastingbetalers zijn tenslotte nog niet overal goeu voor. Wij zijn voorstanders van in ternationale contacten en samen werking op cultureel gebied. Niettemin rijst de vraag, of het niet verstandiger is ook hier meer aan 't particulier initiatief over te laten. Zover we weten heeft de Unesco b.v. niets te ma ken gehad met de grote Van Gogh-tentoonstelling in de Ver. Staten en werd zij georganiseerd door Nederlandse particulieren, zij het met behulp en medewer king der regering. Zij slaagde uitstekend en niemand heeft Iets gehoord over bureaucratie of ten onnutte uitgegeven geld. T. België zal concrete voorstel len doen ter bespoediging van het plan-Schuman tijdens de besprekingen over dit plan, die op 20 Juni te Parijs zullen wor den geopend, zo werd ti Brussel vernomen in kringen, welke in nauw contact staan me' de Bel gische regering. Het Belgische standpunt zou zijn, dat de uitvoering van het plan-Schuman in de eerste sta dia moet worden gecombineerd met een gezamenlijke actie tot verdere vrijmaking van de han del, opheffing van de valuta controles en alle andere maat regelen, waarvan de welvaart der Europese landen en daar door de wereldvrede uiteindelijk afhankelijk zijn, zo zeide men. Men wijst er in dezelfde krin gen voorts op, dat de Belgische staalindustriëlen uitgesproken gunstig staan tegenover het plan- Schuman. Zij verwachten, dat dit plan hen zal helpen hun export verder uit te breiden en de concurrentie op de wereld markten het hoofd te bieden. Engels journalist vlucht naar Oost-Duitsland. De hoofdcorrespondent van Reuter te Berlijn, de 34-jarige John Peet, heeft verklaard, dat hy „de Brits-Amerikaanse oor logsstokers niet langer kan die nen". Hij legde een verklaring af op een persconferentie op het Oostduitse departement van voorlichting, waar meer dan 200 Duitse en buitenlandse corres pondenten aanwezig waren. Hij verzekerde, dat hij niet tot deze stap gekomen is als gevolg „van Russisch goud of centraal- aziatische waarheidspreparaten". John Peet heeft de Oostduitse autoriteiten verzocht om in Oost-Duitsland te mogen wonen. De directie van Reuter te Londen verklaarde, dat de stap van Peet volkomen een verras sing wast Geen van zijn Britse en Amerikaanse collega's in Duitsland wist blijkbaar, dat Peet op politiek gebied een uit gesproken standpunt innam. Zijn berichten waren steeds nauw keurig, objectief en onberispe- ïyk, aldus Reuter. Giuliano laat weer van zich horen. Voor het eerst sinds vijf maan den geleden zyn moeder weer in vrijheid gesteld werd, heeft de Siciliaanse bandietenkoning Giuliano weer van zich laten horen. Hij heeft een brief gezonden aan het hof, waardoor hij bij verstek tezamen met 37 leden van zijn bende wordt be recht. Hij schreef hierin te ho pen, dat de rechter en de jury zich niet door politieke overwe gingen zouden laten beïnvloeden. Men vermoedt, dat Giuliano naar Noord-Afrika is ontsnapt. Uet bestuur van de Britse Labourpartij heeft gisteren ver klaard alle voorstellen voor een Europees parlement met wet gevende bevoegdheden te verwerpen. Het plan-Schuman wordt in dezelfde verklaring verwelkomd als een „gevaarlijke uitdaging'.'.De socialisten, aldus gaat de ver klaring verder, zullen de eersten zijn om de verwezenlijking van het plan toe te juichen, doch onder de voorwaarde, dat de regeringen der betrokken landen volledjge zeggenschap over de steenkool- en staalbedrijven in hun landen behouden. Van daag zal Attlee in het Lagerhuis een verklaring afleggen, ter wijl tegelijkertijd de Britse regering een witboek zal uitgeven. Indien dit niet zo is, zou een regering, die heeft ingestemd met bepaalde, haar door het in te stellen internationale gezags orgaan opgelegde verplichtin gen, niet over de middelen beschikken deze te doen uit voeren. Het bestuur van de Labour partij acht het gevaar aanwezig, dat de privé-industriëlen, even als in het verleden, beperkende kartels oprichten in de Euro pese zware industrie en dat zij het plan-Schuman ten bate van eigen belangen misbruiken. De Europese eenheid. Betreffende de Europese een heid wordt verklaard, dat de Labourparty zich krachtig zal verzetten tegen voorstellen, strekkende tot de instelling van een Europees parlement met wetgevende bevoegdheden, tot het overdragen van grondwet tige bevoegdheden aan een in te stellen internationale gezags- autoriteit. In zijn verklaring noemt het partijbestuur „sociale rechtvaar digheid, werk voor ieder en eco nomische stabiliteit" het voor naamste probleem der Europese eenheid en het beschuldigt som mige delen van het Europése vasteland er van, cat zij hierin niet hebben voorzien. Wy' kunnen niet inzien, dat Europese eenheid op zichzelf iets is, waarvoor de nationale belangen moeten wijken. Groot- Brittannië is niet slechts een klein dicht bevoikt eiland ter hoogte van de Westkust van het Europese vasteland. Het is ook het zenuwcentrum van een over de gehele wereld verspreid Ge menebest, dat belangen heeft op elk vasteland. In elk opzicht (behalve in dat van de afstand) staan de Britten dichter bij hun landgenoten in Australië en Nieuw-Zeeland, dan bij de in woners van het Europese vaste land. De economische gesteld heid van de landen van het Brit se Gemenebest vullen die van Groot-Brittannië aan op een wijze, welke nimmer kan wor den bereikt In het Brits-West- Gistermorgen heeft Z.K.H. Prins Bernliard in zijn hoofd kwartier in „De Zwaluwenberg" te Hilversum een deputatie van de 7 Decemberdivisie ontvangen, die aan de Prins een speciaal exemplaar overhandigde van het gedenkboek, dat over deze divisie is verschenen: het boekwerk „Wij werden geroepen", geschreven door Alfred van Sprang. De deputatie van de 7 Decem- ber-divisie, bestaande uit de oude commandanten generaal H. J. J. W. van Dürst Britt, Majoor Engles, voorts luitenant Epke en korporaal de Bruyn, beide laat- ston dragers van de Militaire Willemsorde. Generaal-Majoor van Dürst Britt bood het boekwerk, dat voorzien is van de handtekeningen van het bestuur van de bond van oud-stryders dezer divisie, met enige toepassehjke woorden aan, waarna Prins Bernhard het met een korte toespraak aanvaardde en vervolgens met belangstelling van de inhoud kennis nam. Aan Koningin Juliana en aan Prinses Wilhelmina zullen binnenkort exemplaren van dit boekwerk worden geoffreerd. europese handelsverkeer. De samenwerking tussen Groot-Brittannië en de rest van Europa mag de Britse regering er niet van weerhouden con trole te blijven uitoefenen over de Engelse economie. Europese eenheid mag de positie van Groot-Brittannië als zenuw centrum van het Gemenebesten als bankier van het sterling- gebied niet in gevaar brengen. Schuman verbaasd. Schuman heeft verklaard „verbaasd" te zijn naar aanlei ding van de verklaring van de Britse Labour-partij over het plan tot samenvoeging van de Duitse en Franse zware indu strie. Hij zeide te menen, dat noch de Labour-afgevaardigden in het Lagerhuis, noch de rege ring „een zo negatief standpunt" zullen innemen als het bestuur van de Labour-partij. Hij zeide „moeite te hebben te geloven, dat een zo absolute houding de finitief is aangekomen". Wat lange tijd in Barneveld gevreesd werd is een feit ge worden. De op de mestbedrijven uitgebroken pseudo-vogelpest, heeft men niet tot deze bedrij ven beperkt kunnen houden, of schoon het pluimvee van de aangrenzende bedrijven vernie tigd werd. Nog steeds geeft men de moed niet op, maar er worden steeds nieuwe gevallen gemeld. Het aantal daarvan is nog in onder zoek, waaronder enige uit het dorp Voorthuizen. In enkele an dere gevallen werd definitief pseudo-vogelpest geconstateerd en tot vernietiging van de pluim veestapel overgegaan. Volgens mededelingen van of ficiële zijde, breidt de pseudo- vogelpest te Barneveld zich uit als een olievlek. Er zijn thans zeer ingrijpende maatregelen afgekondigd. Alle pluimvee in een gedeelte van Barneveld moet opgehokt worden, terwijl honden en katten vastgehouden moeten worden. Honden en katten welke toch loslopen worden dood--1 geschoten. Loslopend pluimvee wordt in beslag genomen en eveneens vernietigd. Besprekingen over de Benelux. „Einde Juni zal een ministe riële conferentie worden gehou den van de drie Beneluxlanden. Deze besprekingen zullen plaats hebben in België, hetzij te Spa of te Oostende, waar schijnlijk op 27, 28 en 29 Juni," aldus het Brusselse blad „Het Laatste Nieuws". Verwacht wordt, dat op deze conferentie niet de uiteindelijke beslissing zal worden getroffen om tot de volledige economische unie tussen de drie landen over te -gaan. Zy zal echter wederom een belangrijke stap in de goede richting tot gevolg hebben. Men twijfelt er i# de bevoeg de kringen te Brussel niet aan, dat men op 1 Julie ondanks de nog op te lossen problemen, op nieuw belangryke vorderingen zal maken mits de Europese be sprekingen te Parijs, die volgen de week aanvangen, aan de ver wachtingen beantwoorden wat betreft de trekkingsrechten in dollars, die België ter beschik king van Nederland zal kunnen stellen voor het in evenwicht brengen van de Nederlandse handelsbalans met België. «mmraicuam UB!*. Dag Annetje Zondagavond laat vond een Haagse agent een heren fiets geketend aan het paaltje van een tramhalte, en die tramhalte stond tussen de verkeersweg naar Leiden en een diepe sloot, waarachter zich bos uitstrekt. Aan die fiets zat een briefje met het opschrift: „Dag An netje". Sjonge da's niet pluis, dacht de agent. Hij alarmeer de op grond van deze af- scheidsminnebrief andere agenten en de recherche. Men verscheen met een dreg ten tonele en begon te zoe ken. Met veel moeite werd een naamplaatje aan de fiets ont cijferd. De pappa van de ver dwenen minnaar haalde zijn schouders op bij het verne men van een mogelijk drama en gaf het adres van de ge liefde van zijn zoon op. En ziet, Annetje werd. ge vonden. Zij ontving Het ver haal met een opgewekte schaterlach. Dat briefje had zij zélf geschreven. Dat zat zo: haar verloofde gaat nogal eens naar Leiden. Hij fietst van het ouderlijk huis naar de tramhalte en ketent zijn vehikel daar vast om verder met de tram te gaan. Zondagavond zag An netje de fiets staan en hing er als lieve groet het briefje aan. Twee woorden: „Dag.. Annetje". Dag Juffrouw Annetje', zeiden de politiemannen be leefd. Men rukte in, de in middels ten tonele versche nen politiehond incluis. Ditmaal geen drama. Zendeling op Z.O.-Celebes vermoord. Het persbureau van de Ned. Herv. Kerk bericht, dat bhjkens een pas op 10 Juni op het zen dingsbureau te Oegstgeest ont vangen telegram op 5 Juni ds G. W. Mollema te Laya (Z.O. Cele bes) door terroristen is vermoord. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Ds Mollema, geboreh in 1903, werd in 1933 als zendingspredi kant afgevaardigd naar Z.O. Ce lebes. Na 1940 heeft hij twee jaar gearbeid by de Prot. Kerk in In donesië op Alor. In 1946 keerde hy met verlof terug. Eind 1948 hervatte ds Mollema het werk op Z.O. Cele bes. Zyn gezin moest toen in Ne derland achterbüjven. Hy was In Lamboeia woonachtig. KONINGIN EN DRIE PRINSESJES IN ALPIIEN A. V. RIJN. H. M. Koningin Juliana en de drie oudste Prinsessen hebben Zaterdagavond te Alphen a. d. Rijn een voorstelling bijgewoond van de kinder-operette „Een Sprookjesmelodie", welke gege ven werd ten bate van de afdeling Alphen a. d. Rijn van het Rode Kruis. In de pauze wer den de elfjes, die in de operette meespeelden, aan de Koningin en de Prinsesjes voorgesteld. Tweede van rechts is Prinses Beatrix, in het midden staan de Prinsessen Irene en Margriet en achter de elfjes Koningin Juliana. Herhaling van „Holland Fair" te Chicago. Aangemoedigd door het succes van de Holland Fair in het warenhuis Gimbels te Philadel phia, waar ongeveer 150 Neder landse firma's haar waren ten toon stelden en rechtstreeks aan de Amerikaanse verbruikers verkochten, zullen ongeveer 50 Nederlandse firma's, waarvan de meeste aan de Holland Fair hebben deelgenomen, Nederland se producten tentoon stellen op de eerste Amerikaanse handels beurs te Chicago, die van 7 tot 19 Augustus wordt gehouden. Te Chicago, op de eerste inter nationale handelsbeurs, die ooit in de V.S. werd gehouden, zal de tentoonstellingsruimte voor Nederland in totaal ongeveer 10.000 vierk. voet groot zijn. De tentoonstellingsruimte te Chicago kost 3 dollar per vierk. voet, zodat er voor Nederland een bedrag van 30.000 dollar mee gemoeid is. „Stalin heeft niet zoveel macht als de mensen wel vrezen". Ds Niemöller, president van de Evangelische kerken in Hes sen en Nassau, heeft in een rede te Dusseldorf volgens het West- duitse nieuwsbureau D.P.A. op nieuw verklaard, dat het „een infame ketterij is, te beweren, dat de kerken zullen omkomen wanneer zij eens in een commu nistische wereld zouden ont waken". „Stalin heeft niet zoveel macht als de mensen wel vrezen", al dus Niemöller. „Geen christen behoeft bang te zijn zolang hij blijft in Jezus Christus." Niemöller zeide verder nog: „De halve protestantse kerk leeft als in een zware schaduw achter het ijzeren gordijn en haar leven daar kan vergeleken worden met door de poorten der hel te moeten gaan. Wee echter de kerk, die politiek slaat uit deze situatie en zich laat inpalmen door de leuze, dat zij met hart en hand met de Amerikanen moet samenwerken. Het lot van de kerk hangt nog van het Oos ten, noch van het Westen af." „Een kerk, die zich tracht te beveiligen door deze of gene bondgenoot te verwerven in de politiek of in het parlement, is voorbestemd om ten onder te gaan. Alleen het geloof in Jezus Christus en de stryd voor dit geloof kunnen het leven van de kerk en de zaligmaking van het individu verzekeren." Niemöller in Rio de Janeiro. Een correspondent, van de „Frankfurter Allgemeinde Zei- tung" maakt melding van het bezoek, dat ds Martin Niemöller aan Rio de Janeiro bracht. Hy preekte daar in de Duitse Evan gelische kerk en in de Presbyte riaanse kerk, die het grootste ledental heeft van de Evangeli sche kerken in Brazilië. Een wens, die jarenlang werd gekoesterd is thans in vervulling gegaan. De drie verenigingen, die zich in Middelburg beijveren voor de gezondheidszorg, gaan samenwerken. Het zijn: „Het Groene Kruis", „Het Wit-Gele Kruis" en „De Vereniging voor Diaconessen- arbeid". De besturen zijn ervaren overtuigd, dat een zover moge lijk doorgevoerd gezamenlijk op treden het mogelijk zal maken voor de gezondheidszorg in de Zeeuwse hoofdstad meer te doen dan wanneer iedere vereniging afzonderlijk zou blijven werken. De autonomie van iedere ver eniging blijft echter onaangetast. Reeds eerder werden door het gemeentebestuur pogingen on dernomen om tot een samenwer king tussen de verenigingen te komen. Deze pogingen zijn thans met succes bekroond. Het Groene Kruis, dat zich vroeger uitslui tend bezig uield met het uitlenen van verpleeg materiaal, heeft zich de laatste tijd ook toegelegd op de wijkverpleging en deed daar mee reeds een stap in de goede richting. Het Rijk verlangt ech ter, dat, wil men voor subsidie in aanmerking komen, alle tak ken van de gezondheidszorg worden behartigd. Dit zal in de toekomst nu het geval worden, daar genoemde verenigingen gaan samenwerken. De Zeeuwse Hervormde Diaconessen Inrich ting, tot voor kort uitsluitend Hervormd georiënteerd, heeft zich omgevormd tot de „Vereni ging voor Diaconessen Arbeid" te Middelburg, waarin alle kerken vertegenwoordigd zijn. Het Wit- Gele Kruis tenslotte kampte de laatste jaren met vele moeilijk heden, doch er kan nu van een grotere activiteit worden gespro ken. Het ledenaantal steeg zeer behoorlijk. CENTRALE REGELING. Het is vooral dokter v. d. Slik- ke geweest, die veel heeft gedaan voor het totstandkomen van de samenwerking. Hij was voorzit ter van de contactcommissie. Er komt een centrale administratie en een centrale contributie inning, terwijl het Groene Kruis en de Ver. voor Diaconessen Ar beid samen materiaal kunnen be trekken uit het depót van het Groene Kruis, Daarnaast zal het Wit-Gele Kruis ook ovor een depót beschikken. Allereerst zal de propaganda ter hand worden genomen en alle gezinnen kry- gen een circulaire, terwijl ook circulaires aan werknemers- en vrouwenorganisaties, werkgevers en buurtverenigingen zullen worden gezonden. Het doel is in Middelburg te komen tot 4500 leden voor de drie verenigingen samen. Het aantal wijkverpleegsters zal vermoedelijk op 6 worden gebracht. Momenteel beschikt het Wit-Gele Kruis over 1 Wijk verpleegster, de Diaconessen Arbeid heeft er twee en het Groene Kruis één, hetgeen in de nabije toekomst twee zal worden. De tuberculosebestrijding, waar voor zr van Roo was aangesteld, zal door'haar nu voor alle drie organisatie ter hand worden ge nomen. Het Consultatiebureau voor zuigelingen wordt eveneens door de drie verenigingen be heerd. DE LEDEN. Dit alles brengt een gehele verandering in het ledenregister te weeg. Was het in het verleden zo, dat men voor wijkverpleging van een andere vereniging lid was dan waarbij men materiaal betrok, dit zal in de toekomst zijn opgeheven, want men be hoeft slechts van één der drie organisaties lid te zijn en krijgt dan alle hulp. De minimum-contributie van de organisaties wordt op f 5. per jaar gesteld, hetgeen per maand of per kwartaal kan wor den betaald, als betaling ineens te bezwaarlijk mocht zijn. De contributie per maand zal dan f 0.45 bedragen. Op deze wyze wordt dus min of meer de ver zekeringsgedachte in de hand ge werkt. Immers het lidmaatschap brengt mee, dat men gratis ge bruik kan maken van het ver- plegingsmateriaal en men recht heeft op gratis verpleeghulp. Dit alles is van het grootste belang, wanneer men weet, dat een goed georganiseerde wykverpleging in vele gevallen opname in een zie kenhuis onnodig maakt. Natuur lijk zullen de doktoren blijven beoordelen of er hulp nodig is. Behoudens deze materiële kant is er ook nog een ideële zyde, n.l. het gezamenlijk dragen van de noden van de medemens. Het is te hopen, dat deze sa menwerking veel zal kunnen bij dragen tot een verder opvoeren van de gezondheidszorg, w.o. niet alleen het verstrekken van ver pleeghulp en verpleegmateriaal te begrijpen is, doch ook de zui gelingenzorg, kleuterbureau, t.b.c.-bestrijding, voorlichting aan lyders aan suikerziekte, moeder cursussen en de rheumabestrij- ding. Dezer dagen is door Gedeputeerde Staten aan de ten oosten van het kanaal TerneuzenSas van Gent gelegen gemeenten, met uitzondering van die in de z.g. kanaal-zone, een plan toe gezonden, waarin de aanvankelijke denkbeelden van Ged. Sta ten met betrekking tot een gemeentelijke herindeling worden omschreven. Het voorlopige karakter, dat Ged. Staten aan deze voorstel len geven, houdt o.m. in, dat de betrokken gemeentebesturen alle gelegenheid krijgen om tegen over deze voorstellen hun eigen mening te stellen. Teneinde het overleg met deze gemeentebesturen over deze voorlopige plannen zo vrij mo gelijk te doen plaats hebben, droeg de toezending geen offi- ciëel karakter in die zin, dat zij geheel buiten de, bij de wet voor grenswijzigingen voorgeschre ven procedure staat. Met inachtneming hiervan heb ben Ged. Staten nu aan bedoel de gemeentebesturen in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen verzocht hun oordeel te willen geven over de navolgende voorlopige plannen, welke hier, gemeente- gewijze, globaal, worden weer gegeven. DE PLANNEN. De gemeente Vogelwaarde zal volgens deze voorlopige plannen, Ossenisse aan de buurgemeente Het stoffelijk overschot van korporaal-vlieger J. van Kleef, die vorige week omkwam bij' het ongeval met de Fireflies by Scheveningen, is gisteren gebor gen. Op 20 Juni a.s. zal op Schiermonnikoog een jeugd herberg worden geopend. Het is een oud kasteel, „Rijsbergen" genaamd. In het Gereformeerd Zendingscentrum te Baarn wordt momenteel een internationale jeugdleidersconferentie gehou den, waaraan wordt deelgeno men door jeugdleiders uit Enge land, Frankrijk en de Benelux landen. Wegens bigamie is een 26-jarige inwoner van Veenendaal veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. Hij was in 1945 in Duitsland gehuwd en in 1946 nog eens met een in woonster van Veenendaal. Een kwaadaardige stier heeft in Hattem zijn geleider aangeval len toen deze hem liet drinken. De geleider, die jarenlange er varing had met stieren, werd vrijwel onmiddellijk gedood. Bij Venlo is Zondagmiddag een 18-jarige jongeman, die niet kon zwemmen, bij het baden in de Maas verdronken. Per 1 Aug. zal Engeland zijn militaire Hoge Commissie in Oostenryk ver vangen door een burgerlijke autoriteit; dit om de bezettings- kosten voor Oostenrijk te druk ken. Men verwacht dat Frank rijk en Amerika gelijke stappen zullen doen. Peyre, de belang rijke getuige in de gerucht makende. Franse „zaak der ge neraals", is naar Bolivia ge vlucht. Door een succesvol op treden van de Parijse politie is de Franse hoofdstad thans ge zuiverd van grote misdadigers. Tussen October 1949 en April 1950 werden 11.331 misdadigers ingerekend; in Mei werden er 1828 ingerekend. Slechts een werkelijk gevaarlijke misdadi ger bevindt zich nog op vrije voeten. Hontenisse moeten afstaan. Verder zal Vogelwaarde in het Z.O. deel van die gemeente nog een klein gebied aan Hulst moe ten afstaan. Aan de gemeente Hontenisse zal Ossenisse worden toegevoegd en voorts zal ook deze gemeen te een klein in het Zuiden van die gemeente gelegen gebied aan Hulst moeten afstaan. Dit laatste geldt ook voor de gemeente Graauw c.a., welke evenwel overigens geheel in haar oude vorm wordt gehandhaafd. De gemeente Hulst, welke wel zeer nauw begrensd is, krijgt er in het Noorden bedoelde gebie den van Graauw c.a., Hontenisse en Vogelwaarde bij en verder in het Zuiden, een in de omgeving van de Tragel of Steensedijk gelegen gebied, van de gemeente St.-Jansteen. Van de gemeente Clinge krijgt Hulst er dan nog een in de Clingepolder gelegen gebied (omgeving Grote kreek), bij. Clinge zal dan ook nog het thans tot die gemeente beho rende gedeelte van Kapellebrug aan St.-Jansteen moeten af staan. Voor het overige behouden St.-Jansteen en Clinge hun be staande grenzen. De gemeente Koewacht wordt geheel intact gelaten. SAMENVOEGING. De gemeenten Zuiddorpe en Overslag zullen tenslotte, vol gens deze voorstellen, worden samengevoegd. De gemeente Vogelwaarde heeft reeds in 1936, door samen voeging van bestaande gemeen ten, haar huidige vorm ver kregen. Het ligt in de bedoeling van Ged. Staten t.a.v. de in de z.g. Kanaal-zone gelegen gemeen ten, met hun afwijkend karak ter, een afzonderlijk onderzoek door de grenswijzigingscommis- sie te doen instellen. Aan de betrokken gemeenten is verzocht het oordeel van de raden vóór 31 Juli afS. ter ken nis van Ged. Staten te brengen. Te Zutphen heeft zich een af- schuwelyk misdrijf afgespeeld, dat aan het echtpaar ten Brinke het leven heeft gekost. De heer en mevr. ten B. hadden sedert enige tijd hun zoon, die jarenlang verpleegd is in een psychiatrische inrichting te Zut phen, weer thuis. Zondag heeft deze man zyn vader en moeder met bijlslagen van het leven be roofd. Niemand heeft echter hier van iets gemerkt. Zondagavond vervoegde de zoon zich aan het politiebureau om er mededeling te doen van zijn afsehuwelyke daad. DE BILT ZEGT: Zomer. Warm, zonnig en droog weer met voornamelijk in het Zuiden van het land enkele overdry- vende wolkenvelden. Meest ma tige wind hoofdzakelijk uit Oos- telyke richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1