provinciestgniem -mm mism Oaevedantje Sultan van Djogja dreigt met aftreden. Canada Voor inwoning by anderen is vergunning nodig Zeeuwen op de thuisreis. Baat naar Geschenk van Middelburgse bevolking. Maandag 12 Juni 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina J Geslaagd voor Rijksdiploma ziekenverpleging. Op 8 en 9 Juni werd op de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom het examen gehouden voor het Rijksdiploma Zieken verpleging B. Aan het examen werd deel genomen door 5 broeders en zusters. Geslaagd zijn de broe ders: P Pieterse en B. F. Zweers tn de zusters J. G. Eerland, L. D. Elz-z.ga, L. v. d. Maas, M. C. Rekers, S. de Regt, M. S. van Vark en J. W. IJzermans. Aanbesteding te Waarde. Voor rekening van de heer H. C. Poley werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis op zijn bedrijf. Ingeschreven werd door J. van Gorsel te Tho len voor f 16800.Priem Ovezande f 15700.Van Doorn te Krabbendijke f 16600.Het werk werd gegund aan van Doorn. Oesterkweek laat zich gunstig aanzien door het warme weer. De periode van droogte die we de laatste 10 dagen aanhoudend genieten, is vooral voor de panne boeren zeer goed van pas geko men voor hun werkzaamheden. Men kan gerust aannemen dat een 2 M millioen pannen voor de oestercultuur reeds nu kant klaar staan om uit te zetten. Dit is de laatste jaren niet dik wijls voorgekomen, toen dikwijls wekenlang gekalkt en gewerkt werd om klaar te krijgen. Ook is de warmte van grote in vloed op de groei der kleine oes tertjes. De grote consumptie oesters, geven hun meeste groei na de broedval, maar de kleine soorten groeien en profiteren van de warmte, ze hebben hun eerste rand reeds gedaan. De algemene verwachting is dat ook dit jaar vroeger dan nor maal broed zal vallen. Ontwateringsplan Waterschap Hoedekenskerke. De ingelanden van het Water schap Hoedekenskerke hielden hun jaarlijkse z.g. rekenings vergadering in café Peeters te Kwadendamme, o.l.v. de heer Iz. Groenewege. De heer H. B. Pilaar vroeg, hoe het stond met een uitkering uit de polderkas aan de Wed C. Geense. Besloten werd haar geen uitkering te verstrekken aangezien dit i.v.m. in minde- ringbrenging geen zin heeft. Het polderverslag werd voor kennisgeving aangenomen. Uit het door de heer Priester verstrekte peilrapport bleek, dat weliswaar enige verdiepingen werden geconstateerd, maar ge lukkig niet van verontrustende aard. De rekening 1949/50 werd vastgesteld in ontvang op f 47849.59 en in uitgaaf op f43100.86, batig saldo f4748.73. De periodiek aftredend gezwo rene Mrt. Steijn bleek wederom als no. één op de aanbeveling voor te komen. Daarna kwam aan de orde het voorstel van het bestuur betref fende een ontwateringsplan vol gens rapport van ir Drok. De heren ir Drok en ir Franke werden welkom geheten. De voorzitter deelde mede, dat van de cultuurtechnische dienst en van Landbouwherstel een totalebijdrage in de kosten zal worden ontvangen van ca. 75 Zeer uitvoerig werd het plan toegelicht. Het water kan in de toekomst volledig worden be heerst. Het kan plaatselijk wor den opgehouden of worden af gevoerd al naar gelang wat het beste is, omdat elke polder in het waterschap waterkerend zal worden gemaakt. Ir Drok schetste het technische gedeelte van het plan. Ir Franke gaf een beschou wing over de grondverbetering bij een goede waterbeheersing. Met één stem tegen werd het voorstel aangenomen. Besloten werd de rekening-courantover eenkomst te verhogen tot f 50.000.—. J De heer Pilaar bracht dank namens de ingelanden en de lieer Mrt. Steijn dankte de ver gadering wegens zijn herbenoe ming als gezworene. De Vrije Universiteitsdagen te Middelburg. Reeds enige malen deelden wij bijzonderheden mede over de Vrije Universiteitsdagen, die dit jaar op 5 en 6 Juli a.s. te Mid delburg zullen worden gehouden. Thans is het officiële program ma bekend gemaakt. Daaruit blijkt, dat op Woensdagmorgen 5 .Juli in het Veilinggebouw een wetenschappelijke samenkomst zal worden gehouden, waar zullen spreken dr L. van der Zanden te Groningen over „De spits der ver zoening" en prof. dr R. Hooykaas te Amsterdam over „Theologie en naturwetenschap in de gouden eeuw". Om twee uur wordt in hetzelf de gebouw de vergadering van de Vrouwen V.U.-hulp gehouden Causerieën zullen worden genou- den door prof. dr F. de Koos over „Teveel academisch gevorm- den?" en door mevr. S. Verdam- Okma over „Dankbaar voort gaan". Om half acht vindt de bidstond voor de jaarvergadering plaats in de Noorderkerk, waarin zal voor gaan ds G. Smeenk te Almelo. Daarna volgt een ontmoetings- samenkomst in het Schuttershof o.l.v. ds J. v. d. Berg te Souburg. Medekerking verlenen mej. A. Ie Cointre te Middelburg, declama tie, en „Soli Deo Gloria" te Sou burg, zang. Donderuagmorgen wordt in het veilinggebouw de jaarvergadering gehouden o.l.v. mr H. Bos Kzn te Den Haag. Sprekers zullen zijn: mr A. B. Roosjen te Amsterdam over „De nationale betekenis der V.U.", mevr. prof. dr G. H. J. van der Molen over „De taak der Universiteit voor de internationale samenleving" en prof. dr S. Zuidema over „Een nieuwe front linie". Des middags vindt een auto tocht over Walcheren plaats en de dag wordt besloten met een gemeenschappelijke maaltijd hotel Nieuwe Doelen. HEINKENSZAND. Aanbesteding. Alhier werd door de architect J. A. de Bruijne te Goes aanbe steed de bouw van een woonhuis voor de heer J. C. van Iwaarden, Er werd als volgt ingeschre ven: Fa C. Beenhakker, 's-Heer Arendskerke f 21.290; A. Blan kenburg, Nieuwdorp f 21.300 M. L. Dekker, 's-Gravenpolder f 21.980; P. Engels, Heinkens zand f 19.700; Fa Le Grand, Hoedekenskerke f 21.190; Gebr. Jansen, Nisse f 22.000; J. P. v. d. Linde, Kattendijke f 23.800; J. F. Peeters, Kwadendamme f 21.386 L. Peeters, 's-Heerenhoek f 21.285; Gebr. Pieters, Hein kenszand f 22.500; D. v. d. Poel, Oudelande f 23.000; D. Priem, Ovezande f 18.549; J. Priem, Ovezande f 19.000; A. J. Rijk, Heinkenszand f 20.000; C. Schijf, Driewegen f 21.600; Gebr. Ver- heyke, Ellewoutsdijk f 21.980. Joh. Wirtz, Heinkenszand f 23.555, Da gunning is aangehouden. YVILI1ELMINADORP. Aanbesteding. Gisteren werd aanbesteed het onderhoudswerk van de calami- teuze Oost Beveland Polder. Ingeschreven werd als volgt D. Broeken, Breda f27.595.D Hoogesteger, Wemeldinge f 27.250 A. Warns, Ossenisse f 26.925; W, d. Berge, Bruinisse f 27.050 Gebr. Kievit, Colijnsplaat f28.030 M. v. d. Velde, Bruinisse f27.050 P. Blommaert, Hulst f 28.250; D, v. d. Werf, Scherpenisse f 26.980 J. v. Vessem, St. Annaland f 27.280; K. Lucasse, Walsoorden f 27.100; A. Sponselé, Walsoorden f 26.940; J. A. Leijs, Kapelle f 27.540; A. de Bourgraaf, Wilhel minadorp f 25.600. Gunning aangehouden. BORSSELE. Aanbesteding. Door architect J. de Bruin werd voor de heer J. Ruster aan besteed het bouwen van een woonhuis aan de Hollepolderdijk. Ingeschreven werd door: J. Priem Ovezande f 18.448; J. F. Peters, Kwadendamme f 18.244; Firma Beenhakker, 's-Heer Arendskerke f 19.500; M. Verheijke, Elle woutsdijk f 17.890; D. Priem, Ovezande f 18.700; Gebr. Ver heijke, Ellewoutsdijk f 18.400, Gebr. Janse, Nisse f 18.950; Gebr Pieterse, Heinkenszand f 19.877 Firma Le Grand, Hoedekensker ke f 16.800; C. P. Schijf, Drie wegen f 18.500; Firma Peters, 's-Heerenhoek f 18.244; A. Blan kenburg, Nieuwdorp f 17.910. De gunning werd aangehouden. NIEUWDORP. Geitenkeuring. Het aantal geiten ter keuring aangevoerd, was ditmaal niet groot. De uitslag was als volgt Lammeren: le pr. C. W. Traas, 2e pr. idem; 3e pr. P. de Kok Lagrand; 4e pr. G .de Koeier; 5e pr. D. Sandee. 1-jarige geiten: le pr. Jac. de Kok. 2-jarige geiten: le pr. P. de Kok. Oudere geiten: le pr. D. San dee; 2e pr. idem; 3e pr. Jacs de Kok; 4e pr. M. Riemens. 1 geit van P. de Kok werd in het Prov. Stamboek opgenomen, terwijl 9 dieren werden aangew- zen voor de kringkeuring te Goes, KATTENDIJKE. Gemeenteraadsvergadering. Vrijdagavond vergaderde de raad der gemeente Kattendijke, onder voorzitterschap van bur gemeester A. Schipper. Aan de afdeling Wilhelminapolder van het centrale genootschap voor uitzending van kinderen naar herstellingskoloniën werd een subsidie voor het jaar 1950 toe gekend van maximaal f 100. Aan mej. WeststrateTramper werd voor het jaar 1950 onthef fing van hondenbelasting ver leend. De begroting voor het jaar 1949 werd gewijzigd naar aanleiding van enkele opmer kingen van Ged. Staten. Even eens werd de begroting voor 1950 gewijzigd. Hierin is o.a. op genomen een bedrag van f1200 voor verbetering van de motor spuit te Kattendijke en aan schaffing van brandweermate riaal. De begrotingswijziging van het Burg. Armbestuur voor de dienst 1949 werd goedgekeurd, De subsidie over 1949 bedroeg f 1495.13. De legesverordening werd zodanig gewijzigd, dat de kosten van een bewijs van Ne derlanderschap werd verhoogd van fl.— tot f2.50. Voor. het jaar 1950 werd aan het ge- meentepersoneel een 2 gra tificatie toegekend tot en ma ximum van f50.—, terwijl te vens over het 2e kwartaal 1950 de 5 loonsverhoging werd toe gekend. LEWEDORP. Thuiskomst. Vrijdag j.l. keerde sold. H. Raas, na een langdurig verblijf in Indonesië, terug. Verschillen de bewoners aan de Rijksweg hadden de vlaggen uitgestoken en er was een erepoort opge richt. COLIJNSPLAAT. Herstel liavcn. Dezer dagen werd een aanvang gemaakt met de herstelwerk zaamheden aan de haven. Een grote verbetering zal hierdoor tot stand komen, daar op het ogenblik de haven in een zeer slechte toestand verkeert, een ge volg van de oorlog toen dergelijke werken niet konden worden uit gevoerd. Naar wij vernemen zal de oude kademuur worden ver- Met het troepentransportschi „Groote Beer", die vermoedelijk 19 Juni in Amsterdam aankomt, komen de volgende Zeeuwse militairen mee: Sold. L. Bakker Aagtekerke; sold. G. de Regt, Schoondijke; matr. I E. v. d Linden, Axel; sold. I J. van Bei zen, Arnemuiden; wmr. F. D, Gunst, Goes; sergt. J. H. S. de Bruijn, Zierikzee; sold. J. de Koning, Middelburg; sold. P. W Leendertse, Wissekerke; sold. G. van 't Veer, Stavenisse; sold J. Voshol, Oud-Vossemeer matr I C. Beekman, Middel burg; matr. I J. van Belzen, Ar nemuiden; sergt G van Oosten, Yerseke; timm. I B. Volmer, Middelburg. Met de General J. H. Mc. Rae" die vermoedelijk 25 Juni in Rot terdam aankomt, komen mee: A. G. D. M. Vercauteren, Nieuw Namen; korp. A. A. M. v. Bunder, Middelburg; sold. A. Jeroense, Poortvliet; huz. P. A. Corstanje, Goes; huz. L. C. Kay ser, Axel; sergt. C. Hemelaar, Hansweert. vangen door een betonnen dam- wand, terwijl ook het haventer rein zal worden verhoogd, waar door het gevaar bij afrijden sterk zal verminderen. Belangstellend wordt door velen naar deze werk zaamheden gezien, zodat het thans een en al bedrijvigheid is op de haven. BRUINISSE. Ongeval. De waterbouwkundig ambte naar van het Waterschap Brui nisse, de heer L. G. Pikkaart, had het ongeluk op Zijpe met zijn motorrijwiel te slippen en zoda nig te vallen dat hij drie ribben brak. Verlegging vaarroute. De verlegging van de beton ning en de verlichting door het Loodswezen langs de Krammer plaat, via de bocht van St Jacob heeft thans plaats gehad. Dit be tekent voor de scheepvaart bij laag water een langere route van 5 km, daar de afstand hoek StoofpolderBruinisse via het Nieuwe vaarwater naar 't Kram mer 5 km bedraagt. Deze zelfde afstand volgens de nieuwe route is 10 km. OOSTERLAND. Kat veroorzaakte verkeers ongeval. Donderdag reed een dame uit Zierikzee op de Molenweg alhier met haar Solex op een kat. Ze kwam daardoor zo ongelukkig te vallen dat haar bril in het gezicht gedrukt werd. De plaatselijke ge neesheer achtte het nodig dat ze naar het zeikenhuis te Noord- gouwe vervoerd werd. Brandweeroefenjpg. De brandweren uit Oo/terland en Bruinisse werden een dezer dagen gealarmeerd. De afdeling Oosterland was 6 minuten na het alarm ter plaatse en had binnen een paar minuten een tweetal slangen uitgelegd. De afdeling Bruinisse was 17 minuten later ter plaatse. Ook was aanwezig de Inspecteur uit Breda. Het geheel was een nuttige oefening. AXEL. Merkwaardig ongeval. De 54-jarige winkelierster mej. W. v. T. uit de Weststraat was Woensdagmiddag aan het werk in haar winkel, die wordt verbouwd. Daar stond een kist limonade flesjes. Of tengevolge van de gro te hitte óf als gevolg van het feit, dat er teveel chemicaliën aan de limonade waren toegevoegd ont plofte plotseling één der flesjes, Het gevolg was, dat mej. v. T, zodanig gewond werd aan één der benen, dat zij zich onder dokters behandeling moest stellen. De Rode Kruis-collecte bracht te Oosterland op f 165,13. Aangesteld tot sluisknecht, standplaats Wemeldinge de heer J. Dagevos, Rijkskantonnier te Wemeldinge. De Rode Kruis-collecte heeft te Wemeldinge opgebracht de som van f 417,60. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente te Kloetinge is geko zen de heer J. Felius. De buurtvereniging uit de Mool- weg te Kloetinge heeft Donderdag een busreis gemaakt naar Am sterdam en omgeving. Met ingang van 5 Juni j.l. is tot wachtmeester der Rijkspolitie te St Annaland benoemd de heer Hastelaars uit Terhole (Z.-Vl.). De collecte voor de Stichting 19401945 heeft te 's-Heer Abts- kerke in totaai f 271 opgebracht. De te Tholen gehouden collecte ten bate van de Stichting 1940— 1945 heeft opgebracht f 490,05. De fam. Geluk-Giljam te Tho len beleefde Vrijdag een blijde' dag toen na 2 'A jaar hun zoon Karei uit Indonesië thuiskwam. De voor de Stichting 1940 1945 gehouden collecte in de ge meente Veere heeft in totaal f 81 opgebracht. De leerlingen van de o.l.s. te Hoedekenskerke hopen op 29 Juni a.s. hun schoolreisje te maken naar Walcheren (13) en naar Brussel (48). Speling der natuur. Aan de kanaaldijk in Watergang op de boerderij van C. Lof, werd enige tijd geleden een bokje ge boren met twee normale achter poten, doch slechts een kromge- roeid voorpootje. Het diertje, dat men in leven liet, wandelt nu op twee achterpoten op deze wereld met het ongelukkige pootje ge strekt voor de borst. VERMIST KNAAPJE VERDRONKEN Vrijdagavond laat is uit het water bij de brug van de veiling te Broek op Langendijk het lijkje opgehaald van de vijfjarige Harry Krijnen uit Broek op Langendijk, uie sinds Donderdag werd vermist. SOCIALE WETGEVING. De toeslagregeling voor de rentetrekkers krachtens de Ong evallenwet. De wet die dit regelt is thans tot stand gekomen. Voor dui zenden rentetrekkers krachtens de Ongevallenwet 1921, de Land en Tuinbouwongevallenwet 1922 en de Zee-ongevallenwet 1919 betekent dit een aanzienlijke verbetering in hun financiële positie. Die verbetering was ook dringend nodig. De in deze wet vervatte rege ling is vrij ingewikkeld. De hoofdzaken volgen hier. Deze bedraagt als regel 25 Alleen voor renten, die zijn toe gekend terzake van ongevallen, die plaats vonden vóór 1 Jan. 1947. (Voor uitkeringen inge volge de Zee-ongevallenwet ver. strekt vóór 1 Jan. 1946.) De datum van 1 Jan. 1947 is gekozen in verband met de op die datum ingegane loon grens-uitkering van f 8.op f 10.per dag. Sedert 2 Mei 1.1. opnieuw verhoogd tot f 12. per dag Zoals bekend wordt het be drag der Ongevalsuitkering be rekend naar een voor ieder af zonderlij k vastgesteld dagloon en naar de mate van de ver loren arbeidsgeschiktheid. De ongevallenrentetrekkers, die uitkering genieten naar een verloren arbeidsgeschiktheid van 25 of minder, worden van deze bijslagregeling uitgesloten. Ook hogere bijslagen dan 25 Er zijn ongevallenrentetrek kers terzake van ongevallen hun overkomen een 30 a 40 jaar geleden. De daglonen waren toen aanmerkelijk lager dan thans. Er zijn thans rentetrek kers naar het toen geldende dagloon van f2.Iemand wiens gehele arbeidsgeschiktheid door een ongeval teloor ging, ontving dan 70 van f 2.of f 1.40 per dag. Doch indien in dat ge val 40 van de arbeidsgeschikt heid werd verloren, bedroeg de uitkering slechts 40 van 70 van f 2.of 56 cent per dag, In een dergelijk geval betekent een verhoging van 25 slechts 14 cent per dag meer. Daarmee is men nog niet geholpen. Nu bevat deze wet een be paling waardoor wordt bereikt, dat in dergelijke gevallen een hogere bijslag dan 25 wordt verleend. De zeer lage ongevallenrenten worden opgetrokken tot een zeker maximum, dat gevonden wordt door een bepaald mini mum dagloon als basis te stel len. Dit is voor gehuwden of gehuwd geweest zjjnden, die nog kinderen te hunnen laste heb ben, gesteld op f 6.en voor ongehuwden op f 4.50. In het boven aangegeven geval is de verhoging dus niet 25 maar 200 indien het een gehuwde betreft. 65-jarigen en ouderen. Evenals dit met de wet tot aanvulling van renten krach tens de Invaliditeitswet het ge val is, komen alleen personen beneden de leeftijd van 65 jaar in aanmerking. Eventueel ver leende bijslagen vervallen met ingang van de eerste dag der kalendermaand, waarin de leef- tend van 65 jaar wordt bereikt. Deze bepaling kan in bepaal de gevallen tot onbillijkheden leiden, als b.v. de bijslagen in gevolge de Invaliditeitswet en Ongevallenwet vervallen, zon der dat dit gecompenseerd wordt door de Noodwet-Drees. In deze en in soortgelijke gevallen heeft de minister van Sociale Zaken de bevoegdheid de bijslagrege- ling ook na 65 jaar te doen doorlopen. In die gevallen wen de men zich tot de minister. De kosten. De kosten van deze bijslag regeling komen ten laste van het Rijk. Pijpercorps uit Middelburg naar Vlissingen. Naar wij vernemen zal het Chr. Tamboer- en Pijpercorps „Juliana" Zaterdag a.s. een be zoek aan Vlissingen brengen met het doel propaganda te maken voor oprichting van een derge lijk corps in de Scheldestad. Na een ontvangst in het Jan van Bovenhuis zal 's middags een mars door de stad worden ge maakt. 's Avonds is er een con cert op de muziektent op het Bellamypark met na afloop daarvan eveneens op de tent een grote taptoe. KAPELLE. Veiling van 9 Juni. Kruisbessen 51,2057,20 per 100 kg; Kersen 701,23; Madame Lefébre 2279; Madame Moutöt 6593; Jucunda 53; Roem van Yperenburg 81; Dutch Evern 50 57; Rode bessen 1,50; Rabarber 815; Doperwten 58—60; Nieu we aardappelen 931; oude aard appelen 5'A alles per kg; Krop sla 24'A; Bloemkool 820: Komkommers 1235 alles per st; Bospeen 1833; Selderij 79; Kroten 21 alles per bos. Nagekomen Advertentie Algemene kennis geving. Door een droevig on geval werd plotseling van onze zijde weg genomen onze innig ge liefde Zoon, Broeder, Zwager en Oom CORNELIS MEIJER, op de jeugdige leeftijd van 16 jaar |en 11 maanden. M. MEIJER. C. MEIJER— ZUYDWEG. Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Kapelle, 10 Juni 1950. Teraardebestelling 13 Juni, 13 uur. Geen bloemen. "i" 17. „Zeker mogen jullie mee", zegt Doevedan- tje. „Ik kan jullie toch niet alleen achterlaten!" De dieren worden vrolijk. Op reis, dat ls fijn. Met Doevedantje op reis. „Maar", zegt de kater tegen Doevedantje, „zo kun je niet mee". „Hoe bedoel je dat?" vraagt ze. „Nou, je hebt alleen maar een nachtjapon aan". „O nee", zegt Doevedantje, nu bedroefd en te leurgesteld. „Hoe moet dat nou weer?" 18. „Je kunt wel een jurk kopen", zegt Houk- je, „en ook wel een mantel". „Ik ben arm", zegt Doevedantje, „dat kan niet", „Nou arm, en je hebt een kous vol zilveren guldens tn je schoot liggen", zegt Stmon. „Die kan ik niet missen, daarvoor moet lk wat kopen voor m'n dochter ln Canada tot welkom thuis". „Dat begrijpen de dieren nu wel. Maar hoe moet Doevedantje dan aan kleren komen? Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Hazenjacht op de Kreekrak dam. De Arrontssementsrechtbank te Middelburg behandelde in hoger beroep de volgende zaken: A. K. had ln Februari j.l. te Souburg zonder vergunning van B. en W„ met haar twee kinde ren haar Intrek genomen ln de woning van M. F. V. Wegens overtreding van de Woonruimte- wet werd zij door de Kantonrech ter te Middelburg veroordeeld tot f 7.50 of 5 d„ terwijl V. f 10 of 5 dagen kreeg. Ter terechtzitting verklaarde mej. K., dat zij niet meer met haar man kon samenwonen om dat hun karakters te veel verschil- den. V. verklaarde woonruimte aan haar te hebben afgestaan Eis: bevestiging van het vonnis A. V., chauffeur te Soubur; had met zijn bus op de Prins Hen- drlkweg te Vlissingen een groen tenwagen aangereden, waardoor de bestuurder van den bok was gevallen. Wegens onvoorzichtig rijden werd hij door de Kanton rechter veroordeeld tot f 25 of 10 d. Nu verklaarde verd. wel voor zichtig te hebben gereden. Boven dien had de bestuurder van de groentenwagen hem eerst laten passeren. De bestuurder verklaar de echter, dat verd. niet genoeg rechts had gehouden. Els: beves tiging van het vonnis. J. W., chauffeur te Middelburg, was met zijn vrachtauto kolen aan het weghalen op het stations- emplacement te Middelburg. Bij zijn laatste vrachtje bleek, dat er net een paar zakken teveel waren voor een voer. Hij besloot 'ttcoh maar te wagen en alles op te la den. Toen h(j echter op de Statt onsbrug kwam, begon de lading te schuiven en vielen er een paar zakken op de brug. Hiervoor was hjj door de Kantonrechter veroor deeld tot f 20 of 10 d. Nu ver klaarde hij, dat hij niet opzette lijk had gehandeld. Els: bevesti ging vonnis. A. Th. en F. Th., woonwagen bewoners, hadden zich op de Kreekrakdam met een hazenwlnd- Bij de ingebruikneming van Gothische gedeelte van het Stadhuis. In Juli zal het Gothische ge deelte van het Middelburgse stadhuis weer in gebruik worden genomen. Een aantal inwoners van de Zeeuwse hoofdstad heeft zich nu in een comité verenigd, dat zich ten doel stelt op de dag der in gebruikneming namens de. burge rij aan het gemeentebestuur een geschenk aan te bieden, dat nog zeer lang daarna zal getuigen van de grote dankbaarheid van Middelburgs burgerij voor de her rijzing der stad en haar beroemde stadhuis. Omtrent dit geschenk heeft het comité overleg gepleegd met de commissie, die de leiding heeft ge had bij de meubilering en inrich ting van het stadhuis. Deze com missie heeft een tweetal geschen ken aanbevolen, welker aankoop, naar het oordeel van het comité binnen het bereik van de burge rij ligt, hoewel daarmede een aan zienlijk bedrag zal zijn gemoeid. Giften kunnen worden gestort bij de Middelburgse bankinstel lingen of op postrekening No. 97721 ten name van de Amster damse Bank te Middelburg. Men kan ook een strook invul len van een circulaire, die dezer dagen wordt verspreid en die be zorgen bij de heer G. H. Luyen- dijk, Dam 37, Middelburg. Men kan de strook ook overhandigen aan de collectanten, die op 21 Juni a.s. in de stad zullen rond gaan. De samenstelling van het co mité luidt: Mr F. W. Adriaanse, G. Bal- lintijn, J. A. Bal, Chr. Bank, mevr. A. Batten-Paarlberg, mr H. v. d. Beke Callenfels, W. Berde nis van Berlekom, J. C. Blaupot ten Cate, P. Blaauw, F. B. den Boer, ir A. A. Brevet, P. A. Bou- wense, mr J. F. van Deinse, J. L. Diesch, mr J. A. Dumon Tak, mr W. F. E. Baron van der Feltz, dr H. W. Fortgens, mevr. F. M. E. H. Hamers-Heuvelmans, J. L. van der Harst, L. M. Helder, W. L. I-Ieyboer, W. A. den Hollander, mevr. M. Huizenga-Bijlenga, A. S. de Jonge, M. Kleinepier, A. D. Littooy, K. J. van Loo, G. H. Luyendijk, J. P. Maljers, J. J. Meyboom, mr J. Moolenburgh, L. Onderdijk, J. Potteboom, mr Th. Portheine, F. A. Rosendaal, ir A. Rothuizen, H. H. Snel, Pastoor, dr A. Snethlage, ds H. Veldkamp, mevr. S. C. S. van Voorst Vader de Vidal de St Germain, ds A. de Vries, J. H. C. Vroom, A. G. Wa- gensveld en mr A. J. van der Weel. hond van de weg af begeven om een haas te vangen. Hiervoor wa rén zij belden door de Kanton rechter veroordeeld tot f 40 of 15 d. In hoger beroep verklaarden ze, dat de hond was losgebroken en dat ze achter de hond aan ge lopen waren om hem terug te ha len. De getuige M. C. de V„ op zichter van de P.V.C., had echter eén der verdachten horen zeggen: „Kijk, daar gaat een haas", waar na ze de hond hadden losge- makt. Els: bevestiging vonnis. Voortgezet werd de behande ling van de op 14 April 1.1. ge schorste zaak tegen L. D. v. D„ gemeente-ontvanger te Kortgene, die hoger beroep had ingesteld te gen het vonnis van de Kanton rechter, waarbij hij werd veroor deeld tot f 20 of 8 d., omdat hjj zonder vergunning te Wissenker- ke zjjn hond bulten de openbare weg had laten lopen. Hij zei, dat hij Inderdaad hiervoor geen ver gunning had, maar dat hij op de bewuste dag naar Rotterdam was en zjjn hond bulten zijn medewe ten was uitgebroken. Bovendien was al bij de gemeente een voor stel Ingediend om de door hem overtreden verordening ln te trek ken nu de jacht ln de omgeving geheel was geregeld. De Officier van Justitie achtte verdachte schuldig en eiste be vestiging van het beroepen von nis. Uitspraak ln deze zaken 23 Juni a.s. Nederlandse padvinders naar Amerika. Voor het eerst in de 40-jarige geschiedenis van „De Nederland se Padvinders" zal een officieel Nederlands Padvindercontingent een bezoek brengen aan Amerika. Van 30 Juni tot 6 Juli wordt in Valley Forge in Pennsylvania 'n Nationale Jamboree gehouden ter gelegenheid van hef 40-jarig be staan van de „Boy Scouts of America". Op 13 Juni a.s. vertrekken uit Rotterdam per s.s. „Volendam" 3 landverkenners, 2 luchtverken- ners en 1 zeeverkenner en de lei der van dit contingent de assis tent districts-commissaris D. A. Coenradt naar Quebec in Canada. Vandaar wordt doorgereisd naar Valley Forge. Na het kamp zul len de Nederlandse padvinders nog een maand doorbrengen in Amerikaanse padvindersfamilies. Op 24 Juli wordt de terugreis aanvaard uit New York, eveneens per s.s. „Volendam". Ruim 12000 militairen in één maand naar huis. Gedurende de maand Mei zjjn in totaal 12.342 militairen met negen troepenschepen uit Indo nesië naar Nederland vervoerd. Voor de maand Juni verwacht men ongeveer 10.000 militairen te kunnen repatriëren. In de afgelopen week hebben zich in Den Haag 202 verkeers ongevallen voorgedaan. Hierbij waren 51 licht gewonden, 11 zwaar gewonden en één dode te betreuren. De reorganisatie van het K.N.I.L. „Indien op 26 Juli de reorganisatie van het K.N.I.L. nog niet haar beslag heeft gekregen, treed ik af als minister van defensie", aldus deelde de Sultan van Djogja mede In een interview dat hjj do correspondent van Aneta toestond. De Sultan zeide, dat thans alles op alles is gezet, om op die datum de reorganisatie van het K.N.I.L. te hebben voltooid. In een radiorede tot de bevol king van Oost-Java, zei de Sul tan, „dat gebleken is, dat met de souvereiniteit nog geen welvaart werd bereikt. De souvereiniteit heeft als eerste vereiste de zeker heid te geven, dat het leven en de eigendommen van het volk te al len tijde zijn gewaarborgd. Een souvereiniteit, die niet in staat is, de veiligheid en de vrijheid van de mensheid te waarborgen, kan door het volk niet worden aange voeld als souvereiniteit, doch wordt door het volk ondervonden als de onderdrukking en de machtswellust van een kleine minderheid, die niet de steun van het volk heeft". De situatie op Oost-Java, noem de de Sultan zodanig toegespitst dat een oplossing niet langer Ned. Herv. Kerk. Drietal te Utrecht (18e pred.- pl.), G. M. v. Dieren te Ede, A. den Hertogh te Scherpenzeel en J. J. Poot te Barneveld. Beroepen te Delft (7, pr.pl.), W. Vroegindevey te Huizen (N.-H.). Aangenomen naar Colmschate, J. Papineau Salm te Juliana- dorp. Geref. Kerken. Bedankt voor Leidschendam, C. W. Thijs te Geesteren-Gelse la ar. Geref. Zondagsschoolverenlging „Jachin". De 74e jaarvergadering van de Geref Zondagsschoolver. „Ja- cin" zal 12 Juli a.s. te Eindho ven in de Oosterkerk onder pre sidium van prof. dr F. W. Gros heide worden gehouden. Begon nen wordt met een wijdings woord van ds J. Douma, em.- predikant te Arnhem. Ds Douma stelt zich om redenen van leef tijd niet meer als 'hoofdbe stuurslid beschikbaar. In zijn plaats heeft het hoofdbestuur gecandideerd mej. P. Hogen- doorn, evangeliste te Eindhoven, omdat het van ooraeel is, dat het gewenst is een vrouw in dit college te doen zitting nemen. Ds J. A. Tazelaar te Rotterdam is herkiesbaar. De heer P. C. Oorebeek van Rotterdam zal een demonstratie geven met het flanelbord. In de middagverga dering zal ds C. Gilhuis van Eindhoven refereren over: Contact met de ouders". Beroepbaarstelling. Ds H. H. v. Herwerden, laat stelijk predikant te Batavia, wo nend- Nodrd Houderingenlaan te Bilthoven, stelt zich. beroep baar in de Ned. Herv. Kerk. Eveneens stelt zich in deze kerk beroepbaar de heer F. v. Nieuw- poort, theol. cand., Noordwijk straat lo, Scheveningen. kan worden uitgesteld. De centrale regering heeft nu de kwestie ter hand genomen. Thans beschouw ik elke onrust stoker als een verrader van het volk en ik ken tegen hem geen pardon meer. Ik zal krachtig op treden en er niet voor terug schrikken om, indien nodig, mili taire straffen in het openbaar te doen plaats vinden. Ik zal geen waarschuwing meer geven". In de kringen van het Parle ment te Djakarta werd de rede varv/de Sultan met voldoening San_ iu- onsfangen. Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. Jaarverslag verschenen Volgens het jaarverslag over 1949 van de Nederlandse Vereni ging tot afschaffing van alcohol houdende dranken kan van 1949 evenals van 1948 worden gezegd, dat de verontrusting om het op dringende alcoholisme in ons volk doordrong tot buiten de kring van de vereniging. „Waren het in 1948 verschillende autoriteiten, die wezen op het toenemend al coholgebruik". aldus het verslag, „in. 1949 bleek het herhaaldelijk, dat dit ook de „man in de straat" was opgevallen, zodat wel van 'n algemeen oordeel kan worden ge sproken". Het ledental der ver eniging klom in 't afgelopen jaar tot 15.243. Over het contact met de rege ring wordt o.m. gezegd: ,Er is en er komt hoe langer hoe meer begrip voor de nood zaak dat, wil de drankbestrijding iets kunnen doen tegen het groei end alcoholisme, de verenigingen over ruimer geldmiddelen moeten kunnen beschikken en dat die in de eerste plaats van de overheid zullen moeten komen. Het enige middel om dat begrip aan te wak keren is: tonen dat de drankbe strijding actief is". V eilingsberichten MIDDELBURG, 9 Juni 1950. Boskroot 1235, Tuinbonen 25 —36, Dubb. Princ. 140—153, Wa genaars 137139, Bloemkool A 17—20, id. B 8—16, C 8, Sa- voyekool 1418, Spitskool 11 18, Postelein 18—24, Sla A 2—3, Rabarber 920, Bospeen 1034, Peulen 109112, Doperwten 55 63, Komkommers A 2338, id. B 16—32, id. C 14—30, Waspeen 1538, Spinazie 822, Andijvie 1922. Aardbeien 6485, Toma ten 166174, beide per kg. Aardappelen: grote 2732, drie lingen 2628, kriel 1326. KRABBENDIJKE. Veiling van 9 Juni. Kruisbessen 46,6046,70; Aardbeien 4698 per 100 kg. ST.-ANNALAND. Aardappel veiling van 9 Juni. Eerstelingen 2724, id. drielingen 27, id. kriel 27, alles per 100 kg. Aanvoer: 3500 kg.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3