Op 22 Maart 1577 koos Goes de zijde van de Prins. Het ontbrekende woord ADAAtSQN In 1578 werd de eerste „ketterse" preek in de Maria Magdalenakerk gehouden. Zeeuwse Wandelingen De grootste en de beste! Moeizame groei van Prodeha. KORTE BERICHTEN 5 Brieven van een 5 Emigrant Te mooi om waar te zijn. GEMEENTERADEN Maandag 12 Juni 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 In een vorig artikel hebben we gezien, dat de aanhangers van Prins Willem in 1572 te vergeefs geprobeerd hebben om Goes aan hun zijde te krijgen. Dat zou nog verscheidene jaren duren. Twee jaar later moesten de Spanjaarden Middelburg ont ruimen, maar in Goes bleven ze rustig ingekwartierd. De stad werd steeds meer versterkt, wie weet of ze nog niet eens een beleg zou moeten doorstaan. En de Spaans^ soldaten konden het de burgers danig lastig maken. En al waren deze voor het groot ste deel trouwe leden der Roomse kerk, ze waren toch blij toen de bezetting op 26 Februari 1577 voor goed uit de straten van Goes verdwenen was. Trouwe aanhangers der oude moederkerk waren de Goese- naars in het algemeen, hoewel er onder hen ook heel wat lau- wen, onverschilligen in gods dienstzaken waren. De Her vormden konden hier dan ook weinig uitrichten en de pogin gen tot verandering zijn meest nog van de Doopsgezinden uit gegaan. Zo werd de Goesenaar Joost Joossen, die bij deze rich ting behoorde, om het geloof verbrand. Hij woonde toen niet meer in Goes, in Veere moest hij op de brandstapel het leven verliezen (1560). Drie jaar later was het Jan Grendel, eveneens Doopsgezind, die in Goes op de Markt ter dood gebracht werd. Weer 3 jaar later probeerde Valerius, ook van dezelfde secte, de Goesenaars te bekeren. Vanaf de pui van het stadhuis richtte hij zich tot het volk, maar hij werd met spot en schimp ont vangen en mocht blij zijn, dat hij levend de stad kon verlaten. Kort daarop werd buiten de poort het Woord Gods gepredikt door enkele Middelburgers (bin nen de stad was het verboden), maar ook deze moesten teleur gesteld terugkeren, de Goese naars „stonden niet naar de kennis van het oprechte Woord Gods". Het is pas na het vertrek van de Spaanse soldaten geweest, dat Goes zich aansloot bij de aanhangers van de Prins, meer nog öm staatkundige redenen dan uit godsdienstig oogpunt. Op 22 Maart 1577 werd deze aansluiting bevestigd in de Sa tisfactie voldoening, ge noegdoening). Maar in een van de artikelen stond, dat de Room se godsdienst onverkort gehand haafd moest blijven beschermd en onderhouden worden! Zo ge hecht bleef men dus aan de kerk. De Hervorming. Maar de Gereformeerden zaten niet stil. Uit Walcheren kwa men geregeld predikanten, die in gewone huizen Gods Woord verkondigden, soms maar voor een tiental toehoorders. Geleide lijk nam echter de aanhang toe, zij, die geen kleur durfden be kennen kwamen wat meer op de voorgrond, de schuchteren en bedeesden werd moed inge sproken, ook de magistraat schijnt minder vijandig opge treden te zy'n, kortom ruim een jaar na de Satisfactie waagden de Hervormden het aan de vroedschap der stad een kerk te vragen, n.l. de kerk of kapel, die bij het klooster der Kruis broeders behoorde. De vroed schap weigerde deze kerk af te staan, maar bood de kleine Gasthuiskerk aan. Daarmee na men de Hervormden echter geen genoegen en er ontstond een opstootje en sommige heethoof den begonnen zelfs de beelden en altaren in de Maria Mag dalenakerk te vernielen. Juist waren er 2 predikanten uit Walcheren naar Goes geko men, J. Gerobulus uit Vlissingen en J. de Miggrode uit Veere, met enkele officieren. Ze waren door de classis Walcheren af gezonden om de Gereformeerden in Goes te helpen bij het ver krijgen van een kerk. Én toen ze zagen, dat de regering der stad, op het stad huis vergaderd, aarzelde en be sluiteloos was, kwamen ze met de grote eis: Geef ons de Maria Magdalenakerk. En ze dreigden met geweld, als het verzoek zou worden afgewezen. De magistraat bezweek voor het dreigement en verwees de eisers naar de koster, die de sleutel had. De kerkdeuren wer den geopend en op 8 October 1578 werd in de Goese kathe draal voor het eerst een „ket terse" preek gehouden door Ds Johannes Gerobulus. Deze datum is dus de vesti ging van de Hervorming in Goes. De Goese oorlog. Nu ging het met de bepalin gen van de Satisfactie heel an ders dan was afgesproken. Niet de Roomse godsdienst werd de allesbeheersende (zoals was be paald), maar de Gereformeerde (Hervormde) kerkdienst mocht in het vervolg alleen in het openbaar worden gehouden. cxvnx De Roomse burgers moesten alles in stilte doen. Ze kwamen samen in particuliere woningen, moesten 's avonds soms over muren klimmen en door tuinen sluipen om ongezien de plaats der samenkomst te kunnen be reiken. Een eigen pastoor had den ze niet, af en toe kwam er een vreemde priester ver kleed voor enkele weken naar Goes om er de mis te bedie nen en de kinderen te dopen. Heel wat burgers vertrokken dan ook naar Brabant of Vlaan deren. Meermalen werden hun sa menkomsten verstoord en moest er boete betaald worden. Voor al zolang de 80-jarige oorlog nog duurde, hadden ze geen ge makkelijk leven, omdat men Spaansgezind met Rooms-Katho- liek gelijk achtte, wat lang niet altijd waar was. Later werd de verhouding in Goes beter en liet men de godsdienstoefeningen oogluikend toe. Er kwam een vaste pastoor en de gemeente ging vooruit. Maar in 1734 is het nog eens tot een ernstig conflict geko men, in een toen geschreven gedicht de Goese oorlog genoemd. En dit rumoer was in hoofd zaak het gevolg van geruchten en roddelpraatjes, waarbij dan ook nog een portie bijgeloof kwam. Zo werd verteld, dat de Roomsgezinden in Goes en ook in andere plaatsen de ketters finaal zouden uitroeien in het jaar, wanneer de H. Sacraments dag samenviel met St. Jan, en dat was in 1734 het geval. Een dronken (Roomse) timmermans knecht deed er nog een schepje op. Er waren Brabanders en Vlamingen onderweg om hen te helpen en daartoe was op ver schillende plaatsen buskruit in het geheim opgeslagen, ook zou den er bij de Roomse burgers wapenen verborgen zijn. Ja, zelfs zou in de lijkkist van een zekere juffrouw Eversdfjk, die een maand geleden in haar familie graf in de Grote Kerk begraven was, een hoeveelheid buskruit gedaan zijn met een uurwerk erbij, dat op een bepaalde dag zou aflopen, waardoor de kerk in de lucht zou vliegen. Het graf werd geopend, maar van kruit en uurwerk geen spoor! De stedelijke regering geloofde er ook nog wat van, zette sterke wachten bij de poorten en liet op de marktdag de poorten ge sloten om ongewenste elementen buiten te houden. Pastoor Van der Velde, die van buiten de stad kwam, werd zelfs een nacht gevangen houden. Stond hij in verbinding met de denkbeeldige vijand die men verwachtte? De man wist nergens van, was al leen maar bij een gemeentelid geweest als herder van zijn kudde. De Staten van Zeeland stuur den zelfs een compagnie soldaten ter bescherming en in de dor pen om Goes zochten de pa trouilles naar verdachte personen en ongewenste vreemdelingen. Maar de geruchten bleken klinkklare onzin te zijn. Er vlogen geen kerken in de lucht, er stroomde geen ketterbloed door de straten, er waren geen Vlamingen of Brabanders te bekennen, buskruit en wapens waren nergens te vinden en langzamerhand keerde de rust onder de zenuwachtige Goese naars terug. Met de komst van de Fran sen in 1795 werden alle kerk genootschappen voor de wet gelijkgesteld. L. v. W. (Ingez. mededeling, advert.) Practisch klein vliegtuig ontworpen. In de Verenigde Staten wor den proeven genomen met een klein vliegtuig voor particulier gebruik, waarmee men bijna even gemakkelijk kan landen en op stijgen als met een Helicoptère. Het is door twee Amerikaanse hoogleraren ontworpen en heeft de naam Helioplaan gekregen. Uiterlijk vertoont de Helio plaan grote overeenkomst met een normaal een-motorig vlieg tuig. Het vliegtuigje kan zeer lang zaam met een snelheid van 43 km per uut vliegen. De kruissnelheid is 173 km. Samenwerking op terrein van kankerbestrijding. In afwachting van een defini tieve regeling, welke tussen de besturen van de Stichting Ko ningin Wilhelminafonds en de Vereniging Wilhelminafonds enerzijds en het bestuur van de Vereniging het Nederlands Kan kerinstituut anderzijds ter berei king van een zo volledig moge lijke coördinatie van deze licha men op het gebied van de kankerbestrijding in Nederland in voorbereiding is, is een voorlopige regeling getroffen tussen beide organisaties voor wat betreft de openbare geld inzamelingen ten behoeve van de kankerbestrijding in Neder land. Deze regeling houdt onder meer in, dat elke openbare geldinzameling voor de kanker bestrijding van beide verenigin gen uitgaat en ten behoeve van beide is. per rol Het handvest van de Verenigde Naties. De Nederlandse inlichtingen dienst voor de Verenigde Naties deelt ons mede dat het secreta riaat van de Verenigde Naties voor 't taalgebied van Nederland en Vlaanderen heeft uitgegeven het „Commentaar op het Hand vest van de Verenigde Naties". In deze kosteloze uitgave (ver krijgbaar tegen toezending van 10 cent portokosten bij de Neder landse Inlichtingendienst voor de Verenigde Naties, Oranjestraat 4, Den Haag) wordt eerst een over zicht gegeven van de totstandko ming van het Handvest. Zo wor den achtereenvolgens behandeld de verklaring van St James-Pala- ce in Juni 1941, de ontmoeting tussen Churchill en Roosevelt op de Atlantische Oceaan en 't door hen opgestelde Atlantische Hand vest, en de conferenties van Mos kou, Teheran, Dumbarton Oaks, Yalta en San Franeisco. Vervolgens wordt het Handvest hoofdstuk voor hoofdstuk bespro ken en aan de hand van schema tische overzichten verduidelijkt. C.J.M.V. JONGENS- EN JONGEMANNENKAMPEN. Het Christelijk Jonge Mannen Verbond organiseert deze zomer weer kampen voor jongens en jongemannen, n.l. voor 10- en 11- jarigen in Maarn, voor 12 tot 16- jarigen in Leusden en op Texel en voor 16-jarigen en ouder te Hulshorst. De kampen zijn opengesteld van 15 Juli tot 26 Augustus en zijn voor iedereen toegankelijk. Kampboekjes zijn aan te vra gen bij de Organisatie, Singel 58, Amsterdam. FEUILLETON. door O. F. WALTON. 9) o— Zelfs het gebruikelijke „mijn heer" werd verwaarloosd, maar Watsons humeur was hem wel bekend en hij verwonderde zich er niet over. „Je zult mij toch wel roepen, Watson, als je mij nodig mocht hebben?" Watson deed alsof ze het niet hoorde en begon de haard op te stoken en hard met pook en tang te rammelen. De oude heer lag met geslo ten ogen, schijnbaar ingeslapen. Daarom verliet de kapitein de kamer en sloot onhoorbaar de deur achter zich. Op de gang ontmoette hij de oude huisknecht. „Hoe is 't met de zieke, mijn heer?" „Niet erger, denk ik, Ellcing- ton; vader schijnt nu te slapen Mijn oude kamer is zeker voor mij in orde gemaakt?" „Ja, mijnheer; uw vallies staat er al." „Goeden nacht, Elkinton." „Goeden nacht, mijnheer. Ik hoop, dat ge alles in orde zult vinden." HOOFDSTUK IV. De laatste nacht. Het werd in andere zin dan Kenneth Fortescue bedoeld had, een goede nacht. Niet zo rustig als hij zich had voorgesteld, want hij kon onmogelijk insla pen, welke moeite hij ook deed. Was het de velerlei ontroe ring, die zich dien dag van hem had meester gemaakt? Het tele gram, dat hem thuisriep; het oponthoud gedurende de reis; de onverwachte ontmoeting in Birmingham; de droeve tijding toen hij thuiskwam, omtrent zijn vaders toestand of de oorzaak van die toestand er was ge noeg reden om hem de slaap te roven. Al zijn verwachtingen voor de toekomst waren nu in rook op gegaan. Hoe kon hij nog langer in dienst blijven, als zijn vader de waarheid had gesproken, dat alles verloren was? Neen, dat was niet mogelijk. Hij was niet veeleisend, maar hij wist dat hij in zijn stand niet kon blijven leven van zijn kapiteinstracte- ment. Maar wat moest hij dan beginnen? Welke toekomst zou zien dan voor her moeten ope nen? Dan dwaalden zijn gedachten terug naar de geheimzinnige enveloppe. Wat kon die hem nog openbaren? Zijn vader had iets gezegd om trent het geld, dat hem per soonlijk toebehoorde en dat te gelijk met het overige was ver loren. Nooit had hij geweten, dat hij iets bezat. Kon dat ,;oms geld zijn, op zijn moeders naam gezet en bij haar dood voor hem uitgekeerd? Zo ja, waarom was hem daar nooit kennis van ge geven? Waarom had zijn vader het hem niet ter hand gesteld, toen hij meerderjarig was ge worden? Moest hij soms denken aan een duistere zaak, waarin zijn vader betrokken was? Wie gaf hier de waarheid? Maar nog somberder gedach ten hielden hem bezig. Die arme mevrouw Douglas een we duwe met van haar afhankelijke kinderen de ontzettende tij ding, die hij beloofd had haar te zullen brengen een tijding die maakte, dat hij zich over de handelingen van zijn vader moest schamen. Had deze het recht andermans geld te steken in zo'n onzekere onderneming als die Zuid-Amerikaanse goud mijn? Hoe kon zijn vader zo dwaas zijn? Hij zou die vierduizend pond altijc' beschouwen als een ere- Protestantse zending kampt met financiële moeilijkheden. Meer dan achtduizend Duitse missionarissen en zendelingen werken thans weer op posten in Azië en Afrika. De katholieke missie heeft zich, volgens mede delingen van „Die Neue Zei- tung", het snelst kunnen herstel len dank zij de ondersteuning, welke zij heeft ontvangen van de te Rome gevestigde congre gatie tot uitbreiding van het geloof. Het aantal Duitse mis sionarissen beloopt thans 8000, die verdeeld zijn over een zes tigtal missieposten in Afrika, Oost-Azië en de Stille Zuidzee. Hoewel de Duitse missies daar tijdens en na de oorlog zware verliezen hebben moeten lijden, zijn de posten in de kern be houden gebleven. Slechts de missiegebieden in Abessinië, Pa lestina en Nederlands Guinea moesten worden prijsgegeven. De Duitse protestantse zen ding, die vroeger 1500 zendelin gen op meer dan zestig posten had, heeft zich minder snel kunnen herstellen. Zij heeft thans 450 zendelingen, wiel werk financieel voornamelijk steunt op Amerikaanse midde len. De uitzending van nieuw personeel gaat nog traag, zij stuit eerder op financiële bezwa ren dan op gebrek aan bediena ren, die de missieposten willen gaan bezetten. Arabieren uit Israël gewezen. Uit Amman, de hoofdstad van Jordanië, wordt gemeld, dat een zeventigtal Arabieren, die zeg gen door Israëlische militairen uit Israël verdreven te zijn, al daar is aangekomen. Nog een veertigtal Arabieren zou in de woestijn zijn achtergebleven. (Van onze Utrechtse correspondent). Hoe moeilijk het voor een christelijke middenstandsorgani satie is om nieuwe leden te krij gen, bleek op de jaarvergadering van Prodeha (Protestants Chris telijke Bond van Detaillisten in Luxe- en Huishoudelijke artikelen e.d.te Utrecht. Naar de heer H. A. S c h a a y te Amsterdam, secretaris van de Bond, in zijn jaarverslag mede deelde, heeft Prodeha zich een jaar lang energiek op de propa ganda geworpen. In tal van plaat sen werden vergaderingen belegd, die echter weinig resultaat op leverden. Daarna zond het secretariaat circulaires uit. Aangezien de er varing leert, dat gemiddeld één procent van de geadresseerden reageert op circulaires, riep Pro deha de hulp van haar leden in bij het bezoeken van een aantal adressen. Totnogtoe heeft deze actie per circulaire slechts één nieuw lid opgeleverd. Waarmede niet gezegd is, dat de Bond zijn ledental maar met één zag vermeerderen. De voort varendheid van de secretaris en andere hoofdbestuursleden bracht vele tientallen nieuwe leden op. Het jaarverslag maakte voorts melding van een goede samen werking met gelijkgerichte orga nisaties. In gezelschap van Pag- hala en Gaba, Oosters klinkende namen voor de roomse en neu trale bonden van detaillisten in huishoudelijke artikelen, geeft Prodeha een fraai orgaan uit, „De Gemengde Branche". Aangaande de verhouding tot de vakgroep merkte de secretaris op, dat de onderhandelingen gaande zijn over het geleidelijk overhevelen van het apparaat der vakgroepen naai de vrije organi saties. Dit is stellig het gevolg van de aanvaarding der wet op de P.B.O. De vakgroep loopt dus op haar laatste benen. Het is nu zaak, dat alle handelaren zich overeenkomstig hun principe or ganiseren. VOORZITTER BLIJFT AAN. Het jaarverslag van de heer Schaaij en ook het verslag van de penningmeester, de heer J. Wigbolders uit Groningen ver kreeg de goedkeuring van de aan wezigen. De voorzitter, de heer H. J. Lanting te Ermelo, die van plan was af te treden nu hij 70 jaar geworden is, bleef op dringend verzoek van de hoofdbestuursle den aan. De 2e voorzitter, de heer C. Langeveld te Goes, sprak hem hartelijk toe. In de vacatures G. Vermema te Leeuwarden en R. Wildeboer te Emmen, die zich niet herkiesbaar hadden gesteld koos men J. Damming te Hol landse Veld en J. F. Mulder te schuld aan haar en haar familie. Al was hij niet wettelijk ver plicht tot terugbetaling zede lijk verplicht gevoelde hij zich wel Maar hoe zou hij er ooit toe in staat zijn? Was hierin Gods hand, die hem uit zijn slappe en al te gemakkelijke le ven had uitgerukt, om hem nu midden in de levensstrijd te werpen? In die harde, stralende strijd, waarin hij geen houvast had dan Gods Vaderhand en geen grond dan de trouwe liefie van de Heiland? Welnu, die hand niet nooit los en die grond bezweek nooit. Dus voor de toekomst geen onnodige zorg! Maar zijn arme vader zelf aan de rand van het graf mis schien stervend in de kamer naast de zijne! Want dat het sterven werd, daarvan was hij wel overtuigd. Zijn vader had hem zo vreemd aangezien; in zijn blik lag iets dat hij er nooit in had ontdekt, en hij wist wat die blik betekende de ziel was bezig zich los te maken van het uitgeputte lichaam. En waar ging de ziel heen? Was zijn va der bereid voor de grote tocht, die zo na op handen was? (Wordt vervolgd.) Helicoptere geriefelijker dan gewoon vliegtuig. Sedert enkele dagen is het En gelse publiek vertrouwd geraakt met de helicoptere als vervoer middel voor passagiers. Op 1 Juni begon, zoals reeds gemeld, des werelds eerste geregelde luchtlijn met hefschroefvliegtuigen tussen Liverpool en Cardiff, een belang rijke datum voor de burgerlucht vaart. De passagiers, die de eerste vluchten met de Sikorsky helicop- teres van de British European Airways, die op deze route wor den gebruikt, hebben gemaakt, zijn het er over eens, dat het „bumpen" dat men in een gewoon vliegtuig van tijd tot tijd pleegt te ondervinden, bij de helicoptere nauwelijks voorkomt. Dit komt, omdat de roterende bladen van het hefschroefvliegtuig als een soort schokbrekers werken. Voorts is het min of meer een sensatie voor luchtreizigers, die gewend zijn in de „conventionele" vliegtuigen te reizen, te ervaren, dat de „aanloop" geheel ontbreekt en de helicoptere zich onmiddel lijk rechtstandig in de lucht be geeft. Dit wekt de indruk, dat de machine stilstaand wordt opgehe ven terwijl de aarde langzaam wegzinkt. Het uitzicht, dat de helicoptere de luchtreiziger biedt, is zonder twijfel beter dan dat in een nor maal vliegtuig, waarin men slechts door betrekkelijk kleine raampjes naar buiten kan turen. Vanuit de helicoptere heeft men een vrijwel onbelemmerd uit zicht. In tegenstelling tot de gro te hoogte, waarop de klassieke vliegtuigen plegen te vliegen, wordt de reis van Liverpool naar Cardiff gemaakt op een gemid delde hoogte van 400 meter. Amersfoort als hoofdbestuursle den. De vergadering nam afscheid van de heer W. P. Hollebrands, algemeen secretaris van de Chr. Middenstandsbond, die vanaf de oprichting van Prodeha het se cretariaat had waargenomen doch nu door de heer Schaaij vervan gen is. Na afhandeling van de huis houdelijke zaken luisterde de ver gadering naar de uiteenzettingen van drs G. Bos, adj.-directeur van het Ned. Instituut voor Perso- neelsleiding te Driebergen over „Leiding geven". Conferentie over het plan- Schuman op 20 Juni. Naar van officiële zijde wordt vernomen, hebben de regeringen van België, Nederland, Luxem burg, West-Duitsland en Italië zich alle accoord verklaard met de datum 20 Juni, welke door de Franse regering voor de ope ning van de besprekingen te Parijs over de steenkool- en staalsamensmelting was voor gesteld. Bosbranden op New-Foundland. Op New Foundland woeden op het ogenblik grote bosbranden. Speciaal gevaar dreigde er voor Lewisport, in het Noorden, waar grote voorraden vliegtuigbrand stof zijn opgeslagen voor de inter nationale luchthaven Gander. Het vur was reeds tot op vier kilo meter afstand van Lewisport ge naderd doch men acht thans het gevaar verminderd aangezien de wind is afgenomen. Er waren reeds voorbereidselen getroffen voor de evacuatie van de achthon derd inwoners van de plaats. De vereniging voor vreemde lingenverkeer te Markelo heeft, met steun van de ingezetenen, die hiervoor f 20.000 bijeen brachten, het initiatief genomen tot stich ting van een groot kampeercen- trum, dat zal bestaan uit een groot hoofdgebouw, een kamp huis en een veertigtal grote en kleine zomerhuisjes, die compleet zijn ingericht. Op 91-jarige leeftijd is te Baarn overleden prof. dr C. F. A. Koch, oud-hoogleraar in de heelkunde aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen. In Dokkum heeft de minister van Volkshuisvesting en Weder opbouw, In 't Veld, de eerste ge reedgekomen volkswoningen in Nederland, die buiten het bouw volume om zijn gebouwd, ge opend. Aan Dokkum werd toe stemming verleend om 54 van de ze woningen op te trekken. B. en W. van Den Haag hebben besloten aan leden van het ge- meentepersoneel met een jaar wedde van niet meer dan f 3690 een voorschot op hun salaris of loon te verstrekken van ten hoogste f 60 als voorschot voor de aankoop van brandstoffen te gen zomerprijzen. In de omgeving van Lemmer is de laatste dagen zeer veel karper gevangen. Er waren hengelaars, die met zestig pond thuis kwa men. De vis komt thans zo dicht bij het strand, dat badende jon gens haar kunnen pakken. Te Parijs is een vergadering van jongelui, die deze zomer in jeugdbrigades in Joego-Slavië gaan werken, door communisten bestormd. Tien personen werden gewond, van wie een ernstig. Dicht bij Krakow is een hoog- ovenbedrijf en een nieuwe arbei dersstad in aanbouw. De stad zal plaats bieden aan 100.000 inwo ners. Er komen twee smeltovens voor de productie van staal, al dus meldt de Poolse legatie. De Christelijke Vrouweminie ter bevordering van de matigheid heeft tijdens een bijeenkomst te Washington een motie goedge keurd, waarin president Truman wordt verzocht ,zich van het diinken te onthouden" daar de unie van oordeel is dat de presi dent een voorbeeld van matigheid voor het land moet zijn. De minister-president van In dia, Pandit Nehroe, is per auto de eerste etappe van zijn uitge breide reis door Java en Bali be gonnen. a a Zo is dus na vijftig jaar het wilde landschap veranderd in een gebied met welvarende farms. De meeste zijn ongeveer dui zend acres, maar er zijn er ook uan thjjduizend en zelfs van tienduizend. Als u nu weet. dat een acre zoiets is als een Zeemus gemet, dan zal het u wel vreemd in de oren klinken, dat op zo n duizend acre-bedrijf maar één man geregeld bezig is. Hier wordt n.l. het systeem van de „following" toegepast. Het eerste jaar zaait de farmer tarwe, dan gaat èr gerst of haver in en het volgende jaar gaan de schapen erop. Mei is de zaaitijd. Eerst wordt het land geploegd, be werkt met de cultivator en dan gaat de schijfeg er overheen. De tarwe wordt gezaaid met een zaai-combinedie meteen superfosfaat strooit. Dan is het tarweland klaar tot de oogst. Nu gaan we afrasteren, konij nen en vossen verdelgen en heb ben we onze bezigheid met .fol lowing" voor het volgend jaar. Ons bedrijf is achttienhonderd acres en ligt driehonderd mijl van Melbourne. We hebben vierhonderd scha pen, acht koeien en wat jongvee. De vrouw des huizes houdt, behalve haar kinderen, ook nog een paar honderd kippen in de gaten. Een bus op de hoofdweg pikt de kinderen op voor de school. Het 'is een heel ander leven dan in Holland, ruimer op aller lei gebied en wie naast een paar flinke handen zijn hersens ge bruikt, die „boert" hier goed vooruit. Het enige, wat mij moeilijk viel, was de taal, want ik kon geen woord Engels en zeker zou ik een a.s. emigrant aanraden de taal van zijn nieuwe vader land te leren. Nu gaat het aar dig en kan ik -:eljs over een en ander al meepraten. 's-h^R ABTSKERKE. Torenklok kan niet geluid worden. Onder voorzitterschap van burgemeester J. D. Jansen kwam de raad Donderdagavond bijeen. Ingekomen waren: goedkeuring op de verordening tot heffing van besmettelijke-ziektegelden en goedkeuring op de wijziging der legesverordening. Een be wijs van Nederlanderschap zal in het vervolg 2.kosten. Besloten werd aan het perso neel der gemeente over het 2e kwartaal 1950 een uitkering van 5 toe te kennen; tevens zal het daarvoor in aanmerking komende gemeentepersoneel over 1950 een 2 gratificatie ontvangen. Enkele besluiten uit de be zettingstijd werden door nieuwe vervangen. Een wijziging van de gemeentebegroting 1949 be nevens een wijziging der begro ting van het burgerlijk arm bestuur over hetzelfde jaar, wer den met algemene stemmen vast gesteld. Bij de rondvraag informeerde de heer Proos naar de toestand van de toren en de nieuw aan gekochte klok. De voorzitter lichtte toe, dat de toren te slecht is om de klok te luiden. Voor de veiligheid is het beter, dat hiermee wordt gestopt. Naar aanleiding van het advies van de architect is hiertoe dan ook overgegaan. Naar vernomen wordt, wordt op het ogenblik bij de Koninklijke Landmacht nagegaan, welke mili tairen bereid zijn gedurende één jaar naar Nieuw Guinea te gaan. Door deze enquête wil men tijdig een contingent troepen vormen, dat over enige maanden het nu op Nieuw Guinea verblijvende deel der K.L. kan gaan aflossen. Deze troepen komen namelijk in aanmerking voor repatriëring. band houdt met de te stichten rioolwater-zuiveringsinrichting, vroeg de heer Van den Berg (C. H.), of met de bouw daarvan binnenkort zal worden begonnen. De voorzitter zegt dat dit ook nog niet ter hand kan worden genomen. De raad gaat accoord met d# ontworpen luchtbesehermings- regeling voor Schouwen en Dul- veland. Enkele door de burgemeester in de bezettingstijd uitgevaardig de verordeningen worden bekrach tigd. Het betreft, het aantal op centen op de Personele Belasting, de Grondbelasting voor gebouwd en ongebouwd eigendom. Verder het onbeheerd laten staan van rijwielen en het ver spillen van water. De kasgeldlening ad f 65.000 tegen 1wordt gecontinueerd; stroken grond aan Jac. de Waal, D. van den Berg en L. S. Abra- hamse worden terugverkocht, waarvoor thans een officieel be sluit werd opgemaakt. De voorzitter verzoekt de raad om B. en W. te willen machtigen tot het doen afbreken van een aantal woningen aan de Stein- straat. In enkele daarvan was 'reeds een begin van brand, dat gelukkig tijdig kon worden ge blust. Alle raadsleden hechten gaarne hun goedkeuring aan het voor nemen van B. en W. (Ingez. mededeling. adieit 1 ELLEWOUTSDIJK. Woensdagmiddag kwam de raad dezer gemeente bijeen on der voorzitterschap van de bur gemeester. Aan het gemeentepersoneel zal over het 2e kwartaal 1950 een toelage van 5 procent van de wedde worden toegekend. Op een verzoek van de Bond tegen het schenden door het vloe ken van Gods Heilige Naam werd een subsidie van f 5 beschikbaar gesteld. Nadat besloten was tot 't ver huren van 4 woningwetwoningen werd de gemeenterekening 1948 voorlopig vastgesteld. De gewone dienst met aan inkomsten f 70.835,12 en aan uitgaven f 88.965,06 en de kapiaaldienst met aan inkomsten f 261.608,95 en aan uitgaven f 281.982,93. Op verzoek van Nederlands Gesprek Centrum te Rotterdam om een jaarlijkse donatie werd af wijzend beschikt. Ingewilligd werd een verzoek van de gemeen te Oudelande om een bijdrage in de kosten van een lagere land- bouwcursus. Van de firma J. T. Pilaar te Goes was een verzoek binnenge komen om vrijstelling van kade- geld, zulks voor aanvoer van steen voor de kerk en toren. Hierop werd afwijzend beschikt. Op een ingekomen verzoek tot deelname in het garantiefonds voor de in '53 te houden tentoon stelling in Middelburg, werd gun stig beschikt. Deelgenomen zal worden voor een bedrag gelijk aan 6 cent per inwoner. Besloten werd tot verlenging van een kasgeldlening, groot f 10.000. BRUINISSE. Een dezer dagen werd een ver gadering van de gemeenteraad gehouden. Besloten werd ook in het 2e kwartaal 1950 5 procent toeslag te verlenen op de jaarwedde der ambtenaren. Exeneens zal vacan- tietoeslag worden toegekend. De gemeente Bruinisse zal zich garant stellen voor rente en af lossing tot een bedrag van f3674 voor het ziekenhuis te Noord- gouwe. Besloten werd de overeenkomst naet het Waterschap Bruinisse goed te keuren. Daar deze overeenkomst ver- Westerlings uitlevering. Behandeling van het verzoek verdaagd. De behandeling van het door Indonesië gedane verzoek om uit levering van kapitein Westerling is door het hooggerechtshof van Singapore op verzoek van Wes terling tot 21 Juni verdaagd. Westerling's advocaat, F. R. Massey, vroeg om verdaging van de behandeling van het verzoek tot uitlevering, om enige getuigen te kunnen voorbrengen. Aan Reu ter verklaarde, Massey, dat een van hen „een onverwachte getui ge uit Nederland" was. Westerling had verder zijn ad vocaat gevraagd door middel van de Nederlandse consul te Singa pore pogingen in het werk te stel len om van de Indonesische rege ring voor zijn vrouw en drie kin deren vergunning te verkrijgen om Indonesië te verlaten. Massey heeft thans meegedeeld, dat op dit verzoek officieel af wijzend is beschikt. Zestigjarig Leids nniversiteits- fonds kreeg een ton ten geschenke Ter gelegenheid van het zestig jarig bestaan van het Leids uni versiteitsfonds werd Zaterdag ochtend in het groot auditorium van de Leidse academie een plechtige bijeenkomst gehouden, tijdens welke dit fonds als jubi leumgeschenk een bedrag van f 100.000 werd aangeboden, bij eengebracht door vrienden van de academie.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2