NW'Guinea-commissie terug in Nederland. Goes li Pror. brandweerkampioeo. „Maarten Luther" hield bondsdag op Walcheren Rode Kruis hield krinpedstrgden te Koudekerke. Het bondsconcours van ile Chr. Muziek verenigingen te Goes. JIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Exploratie tot op heden relatief onvoldoende. Geslaagde wedstrijden te Borssele. Tragisch ongeval bh het zwemmen in het kanaal van Zuid-Beveland. Colonnes uit Souburg naar Nat. wedstrijden te Ngmegen. SNIPPER „Ga tot Jezus als tot een Grote Vriend." Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009: Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1581 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m m Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 12 JUNI 1950 Hoofdredacteur: R. ZIJ1DEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Blezelinge; Ds J. 8. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; 3. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; «Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon op 4.20 u., onder 21.00 u.; Maan op 2.30 u., onder 19.30 e. Hoogwater op Dinsdag 13 Juni: Vlissingen: 0.28 u. 1.52 m., 12.55 u. 1.74 m.; Terneuzen: 0.56 u. 1.78 m., 13.22 u. 1.94 m.; Wemel- dlnge: 2.03 u. 1.34 m., 14.33 u. 1.57 m.; Zierikzee: 1.47 u. 1.12 m., 14.18 u. 1.33 m. Gisteravond zijn op Schiphol uit Djakarta aangekomen, na een bezoek aan Nieuw-Guinea, de heren prof. dr G. J. van der Kolff, prof. dr J. M. Pieters en prof. dr R. van Dijk, die het Nederlandse deel vormen van de gemengde Nederlands-Indone sische Nieuw-Guineacommissie. De taak van deze commissie is, de belangrijke facetten van de verschillende met Nieuw-Guinea samenhangende problemen te bestuderen, waarmede rekening zal moeten worden gehouden bij de eigenlijke Nederlands-Indo nesische onderhandelingen over Nieuw-Guinea. Voor deze on derhandelingen vormt de arbeid van de commissie de voorberei ding. Het eigenlijke politieke vraagstuk, wat de toekomstige politieke status van Nieuw-Guinea moet zijn, is aan de Unie- conferentie voorbehouden. Nog veel te onderzoeken. Het bezoek aan Nieuw-Guinea was voor ons aldus prof. van der Kolff zeer waardevol. De persoonlijke indruk van prof. van der Kolff is, dat er' in ab solute zin in dit jonge gebied zeker al veel is onderzocht, maar door de geweldige ruimte en het recente van de „aanpak" be tekent dit in relatieve zin nog onvoldoende. Onze kans ligt in de mijn bouw. Wat de landbouwpolitiek betreft lijkt het definitieve ant woord niet zoveel kans op ver rassingen aangename of on aangename in te houden. Het eiland maakt de indruk van weinig vruchtbaar te zijn, al zijn er wel vruchtbare gedeel ten. De moeilijkheden, die al tijd aan pioniersarbeid zijn ver bonden lijken op Nieuw-Guinea op het eerste gezicht extra groot. Bij de ontginningsarbeid mag men rekening houden met „ma laria-explosies". Als het pro bleem al ooit kans maakt in het groot te worden aangevat moet in de eerste plaats de water huishouding in de vele moeras sige streken tot oplossing wor den gebracht. Als schier onoplosbaar pro bleem dreigt het transportvraag- stuk, als gevolg van het berg achtige binnenland. Wat de mensen betreft zo vervolgde prof. van der Kolff slechts de kustbevolking, die ge schat wordt op een paar hon derdduizend, heeft in de loop der tijden geregeld aanraking gehad met Nederlanders en In donesiërs en zyn onder geregeld bestuur gebracht. De bevolking van het binnenland wordt op een 800.000 geschat. Deze door gaans in stamverband levende Papoea's voeren een geïsoleerd groepsbestaan en kennen noch Nederlanders noch Indonesiërs. Prof. van der Kolff zeide, dat in het algemeen de indruk van de Papoea's was, dat dit vrije, vriendelijke en eerlijke mensen zijn, en zeker niet gespeend van intellect. Op een vraag over de demon stratie bij aankomst van de commissie op Nieuw-Guinea, antwoordde prof. van der Kolff, dat er inderdaad door de bevol king werd gedemonstreerd (tegen opneming in de V.S.I.). Dit was te Biak. Aanrijding te Goes. Gisteravond omstreeks 9 uur heeft zich op de van de Rijksweg jpij de Jubileumbank te Goes een vrij ernstig verkeersongeval voorgedaan waarbij de heer Hokke van de Rijksverkeerspoli- tie, verkeersgroep Middelburg, vrij ernstig gewond is geraakt. De aanrijding ontstond toen de Rijksweg werd geblokkeerd door twee uit de richting Middelburg komende luxe auto's, terwijl de heer Hokke op zijn motor van de andere kant naderde. Een botsing was onvermijdelijk en ondanks krachtig remmen vloog de heer Hokke met een harde klap tegen het rechtervoorspat- bord van de ene auto, een in Goes thuishorende Renault. Dank zij de valhelm, die hij droeg, en die een afdruk in de carosserie naliet, kwam de heer Hokke er nog betrekkelijk goed vanaf. Dr v. d. Werf verleende de eerste hulp; het slachtoffer had een enkelfracteur en een bloed uitstorting in het been. De motor werd totaal vernield en de Re nault werd beschadigd. Evenals voorgaande jaren gaan ook dit jaar tal van brandweer korpsen elkaar in onderlinge wedstrijden de hoogste eer, het landskampioenschap, betwisten. In 12 plaatsen van ons land werden Zaterdag wedstrijden gehouden. Zo ook te Borssele, waar acht Zeeuwse corpsen deel namen aan deze kracht- en vaardigheidsmeting. Het Corps Goes II werd hier provinciaal kampioen, op de voet gevolgd door het Corps uit Borssele. Goes H zal nu op 1 Juli te Deventer mee moeten strijden om de na tionale titel 1950. Het spreekt vanzelf, dat met het mooie weer velen naar het fleurige marktveld van Borssele waren getogen waar de wedstrij den gehouden werden. Voor de aanvang gaf de heer A. J. W. Matthijssen uit Middelburg, die de wedstrijden leidde, een uit eenzetting. Het wedstrijd-par- cours was geenszins gemakkelijk en eiste van de brandweerlieden de hoogste vaardigheid. Er moes ten zes verschillende hindernis sen worden overwonnen waar van de theoretische (over brand- blusapparaten) wel het meest werd gevreesd. De acht deel nemende corpsen sloegen zich er echter goed doorheen al speelden de zenuwen hen wel eens parten en waardoor tevens het publiek vaak op een nat pak werd vergast. Na de wedstrijd sprak de heer Matthijssen een woord van dank voor de keurige organisatie tot Burgemeester G. A. Bax en het brandweercorps uit Borssele. Hierna werd de uitslag bekend gemaakt, die als volgt luidde: 1. Goes II, 2 Borssele, 3. K.M. „De Schelde" II, 4. Koudekerke, Franse franc wordt gestabiliseerd. Emmanuël Monick, ere-presi- dent van de Franse Bank, heeft Zaterdagavond de berichten be vestigd, dat Frankrjjk voor nemens is de franc door middel van goud en de dollar in de herfst te stabiliseren. De Franse Bank, zo was ge meld, zou goud kopen op de Franse markt, het parlement vragen een „permanente" waar de voor de franc vast te stellen, uitgedrukt in goud en dollars, de wisselkantoren af te schaffen en de franc tijdelijk inwissel baar te maken tegen alle andere valuta's. De officiële prijzen voor goud en dollars en die op de zwarte markt zijn reeds enige tijd bijna gelijk. Monick verklaarde nog: „De stabilisatie van de franc zal zeer belangrijk zijn voor Frankrijk. Zij zal onze valuta op alle bui- tenlandse markten versterken en bewijzen, dat i nkrijk zijn economie stabiliteit verleent. 5. Domburg, 6. K.M. „De Schel de" I, 7. Middelburg, 8. Goes I. De ploegen uit Arnemuiden en Serooskerke, die ook hadden ingeschreven, moesten op het laatste moment verstek laten gaan. In de brandweergarage reikte tenslotte Burgemeester Bax na mens de Ned. Vereniging van Brandweercommandanten aan de commandant van Goes II, de heer Taekema, de medaille uit, evenals gan de commandant van Borssele. Voor de overige ploe gen waren er nog enkele troost prijzen. Bijslagregeling op ongevallen- uitkeringen treedt vandaag in werking. De Rijksverzekeringsbank en Posterijen hebben samengewerkt en verzetten een enorme hoe veelheid administratief werk, waardoor werd bereikt, dat reeds volgende week meer dan 12.000 rentetrekkers boven hun gewone uitkering de bijslag in ontvangst kunnen nemen. Voor bizonderheden zie men het artikel in de rubriek: „So ciale Wetgeving" in dit nummer. Twee ongevallen te Middelburg. Zaterdagmiddag zijn er op de Nieuwe Vlissingseweg te Mid delburg twee ongevallen ge beurd. Ter hoogte van de z.g.n. Ijsbaan botsten twee personen auto's op elkaar. Ondanks dat beide wagens vrij ernstig be schadigd werden, kwamen de bestuurders met de schrik vrij. Verder vielen in de bocht bij Poelendaele een aantal kisten met flessenmelk van een vracht auto. De weg lag bezaaid met scherven en de melk ging ver loren. Voetballer brak een been. Zaterdagmiddag had de speler van het elftal van Veere I, dat een wedstrijd speelde in Kam perland, de heer J. Maljaars, het ongeluk tijdens deze wedstijd op liefst twee plaatsen zijn kuit been te breken, terwijl verder zijn enkel uit de kom schoot. M. werd naar het ziekenhuis té Middelburg overgebracht. Veere I wist deze wedstrijd tegen Kam perland I te winnen met 30, nadat de Veerenaren met de rust reeds een 20 voorsprong hadden. Door deze overwinning staat Veere I bovenaan. Het tweede elftal van Veere versloeg Kamperland II in een tevoren gespeelde wedstrijd met 20. Loodsboot met radar in Vlissingen. In de haven te Vlissingen ligt momenteel de loodsboot „Altir", die is uitgerust met radar. De Altir" blijft voorlopig in Vlis singen liggen om de loodsen vertrouwd te maken met de radarinstallatie. Juffrouw Roskes te Goes hartelijk gehuldigd. Ter gelegenheid van haar 50- jarig jubileum als Zondagsschool onderwijzeres heeft men juf frouw Roskes gistermiddag har telijk gehuldigd. Dat het werk van de gouden jubilaresse in Goes wordt gewaardeerd, is daarbij gebleken; die waardering uitte zich in vele handdrukken, vele bloemen, prachtige cadeaux en hartelijke toespraken. Eerst werd de jubilaresse ge huldigd in een samenkomst met de Zondagsschoolleerlingen. Deze samenkomst stond o.Lv. de heer H. Joosse, die de jubilaresse op hartelijke wijze toesprak, haar dank betuigend voor al hetgeen zij voor de Zondagsschool deed. Een leerling, Rinie de Munck, zegde een gedichtje op. Namens de kinderen sprak mej. A. Koo- man; zij bood de jubilaresse een schemerlamp aan. In haar ant woord sprak mej. Roskes haar dank uit voor al hetgeen zij had ontvangen. Zij sprak vooral haar dankbaarheid uit jegens God, die haar in Zijn dienst had willen gebruiken. Zij zeide tenslotte, dat het is zoals ook in een be kend lied wordt gezegd: Al wat gedaan wordt uit liefde tot Jezus, Dat houdt zijn waarde en zal blijven bestaan. Na afloop van deze samen komst werd een receptie gehou den. Velen maakten daarvan gebruik om de jubilaresse, die flink in de bloemetjes was gezet, van harte geluk te pensen. Namens personeel en oud-perso neel van de Zondagsschool als mede namens haar vele vrien den werd de jubilaresse daarbij toegesproken door mej. Smalle- gange. Zij schetste de vele ver diensten en de onverdroten ijver van mej. Roskes voor het Zon dagsschoolwerk. Namens het personeel bood zij een theemuts aan en namens de verdere vrien den een radiotoestel. Namens de kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente sprak ds Odé zijn grote waardering uit voor het werk van mej. Roskes, niet alleen voor de Zondagsschool, maar ook op breder terrein, haar ziekenbezoek, haar bezoek aan ouden van dagen, enz. Als stof felijk blijk van waardering bood hy haar een boek aan. Namens de N.Z.V. en de districtsraad sprak de heer Chr. W. Duvekot, districtssecretaris van de N.Z.V. Hij noemde haar jubileum „het jubileum der zeer trouwen". Vrijdagavond had burgemees ter ten Kate de aan de jubila resse verleende koninklijke on derscheiding in de orde van Oranje-Nassau uitgereikt. Jongeman uit Kapelle verdronken. Zaterdagmiddag heeft zich bij het zwemmen in het Kanaal van Zuid-Beveland ter hoogte van de Postbrug een tragisch onge val voorgedaan, dat aan de bij na 17-jarige C. Meijer uit Ka pelle het leven heeft gekost. Het ongeluk gebeurde doordat M. het Kanaal wilde overzwem men. Hij heeft daarbij blijkbaar niet bemerkt, dat een zgn. Ba- selerboot, die doorgaans een gro te snelheid ontwikkelen, dichtbij was. Hij kwam daardoor te dicht bij het schip, waardoor hij met de schroef in aanraking kwam en onder het schip in de diepte verdween. Na het ongeluk is men direct begonnen met dreg gen, wat echter niet baatte. Nadat men tot des nachts vier uur had gedregd, werd met een sleepnet gezocht wat echter evenmin als het zoeken door een duiker, resultaat had. Gister middag slaagde de rivierpolitie er tenslotte in door dreggen het lijk te bergen. Het bleek dat de schedel aan de achterzijde door de schroef was ingeslagen en dat een sleutelbeen was ver brijzeld. Dr Gnirrep verrichtte de sectie. De ontsteltenis onder de an dere zwemmers (door de warm te hadden velen ter plaatse ver koeling in het water gezocht), die het ongeluk voor hun ogen zagen gebeuren zonder te kunnen helpen, was zeer groot. li-..: iiiü VUOrt Uü KONINGIN. Tijdens Haar bezoek aan verscheidene gemeenten in de provincie Utrecht, Vrijdagmiddag, kreeg H. M. Koningin Juliana in Benschop, waar zij een krans legde bij het oerzetsmonument, van een deputatie vrouwen van de R.K. boerinnevereniging een kaas aangeboden. Tevens kreeg Koningin Juliana een poef met het gemeentewapen (op de achtergrond, vóór de aanbieding). De nieuwe kerkorde in de Lutherse Kerk. Zaterdag is in Vlissingen de bondsdag gehouden van de Bond van Mannenverenigingen „Maar ten Luther". Vrijwel alle aangesloten ver enigingen uit het gehele land hadden voor deze gelegenheid vertegenwoordigers naar de Scheldestad gezonden. De bonds dag werd begonnen met een kerkdienst in de Evangelische Lutherse kerk, waarin voorging ds Johannes, wiens predikatie was n.a.v. Hand. 11:23. In gebouw „Concordia" begon daarna de eigenlijke bondsdag. Deze werd geopend door de bondsvoorzitter, de heer M. Rup- pert, met gebed en Schriftlezing van Exodus 18. Hij bracht dank voor de ontvangst in Vlissingen en wenste de Vlissingse afdeling van „Maarten Luther" alsnog geluk met haar 30-jarig bestaan. In zijn openingswoord memo reerde hij verder de moeilijk heden in de bond en gewaagde hij met blijdschap van de wil tot toenadering tot de Evange lisch Lutherse kerk, die in de Hersteld Evangelisch Lutherse kerk tot uiting komt. Hij waar schuwde er voor niet al te zeer het accent op het ambt te leg gen maar te waken voor het algemeen priesterschap der gelo vigen. Velen moeten worden in geschakeld. Wij allen hebben in de tegenwoordige strijd een taak omdat wij allen ambtsdragers zijn, aldus de heer Ruppert. Een bijzonder welkom werd toe geroepen aan vertegenwoordi gers van de Gereformeerde Mannenbond, Patrimonium, de Herv. Mannenvereniging „In dienst der kerk", de beide aan wezige wethouders v. Vlissingen, de heren van Poperingen en van Oorschot, en vertegenwoor digers der beide Lutherse kerken. Wethouder van Oorschot ver welkomde de bondsdaggangers op hartelijke wijze; hij wees er op hoe zwaar Vlissingen heeft geleden in de oorlog en hoe door hard werken de stad weer voor een groot gedeelte hersteld kon worden. Onder applaus van de aanwe- De afd. Souburg van het Ned. Roode Kruis heeft Zaterdag middag, zowel met de heren als met de damesploeg, een fraaie overwinning geboekt op de Kringwedstrijden, die te Koudekerke werden gehouden. Door deze overwinning zullen de Souburgse colonnes uitkomen op de binnenkort te Nijmegen te houden nationale wedstrijden. Naast de afd. Souburg werd ook aan de wedstrijd deelgenomen door de dames en heren uit Goes en uit Koudekerke. De Kringwedstrijden werden bijgewoond door de Gew. Com missaris, dr J. S. Bloos te Sou burg en de Kringcommissaris dr G. Sissingh te Vlissingen, be nevens door de gemeente-secre taris van Koudekerke, de heer H. v. d. Schuur, die de burge meester verving. De jury voor de heren bestond uit de doktoren D. N. van Gelderen, E. Tonke? en v. d. Slikke, voor de dames uit de directrice van het Gast huis te Middelburg, mevr. Teur- lingsBouwens en zr de Pagter. De heren. De opdracht voor de heren was een tweetal parachutisten, die zouden zijn gedaald, zo snel mogelijk hulp te verschaffen. Zij mochten uitsluitend beschik ken over hetgeen hun bij mel ding door de jury ter beschik king werd gesteld. Souburg en Koudekerke waren het snelst ge reed en beiden deden er 16 min. over. Goes had een half uur nodig en moest toen stoppen. In het Verenigingsgebouw maakte dr van Gelderen de uitslagen bekend. Het hoogste aantal pun ten, dat behaald kon worden bedroeg 1050 per groep en 150 voor de commandant. Souburg kreeg 726 punten en de com mandant, de heer A. F. Wal raven, 142 punten. Goes volgde als tweede met 529 punten en de heer H. F. Bekker had als com1 a mt 77 pun en v za- meid. Koudekerke kreeg 395 punten en de commandant, de heer P. J. de Potter, 64 pnt. Dr van Gelderen wees in zijn toespraak nog op verschillende fouten, die waren gemaakt, waarna de Gew. Commissaris woorden van gelukwens uit sprak. Spr. dankte de juryleden voor hun arbeid. De dames. De dames moesten in een noodziekenhuis een volledig ge klede patiënt behandelen, die een beenfractuur zou hebben opgelopen en een snelverband om de pols had. Men kon maxi maal 350 punten per groep be halen en de leidster 50. De toe gemeten tijd bleek vrij kort te zijn en de opgaaf was bovendien aüesbehalve eenvoudig. De co lonne uit Souburg won ook hier met 242 punten, de leidster, mej. Suurmond, kreeg 48 pnt. Goes werd tweede met 222 pnten voor de groep en 4314 pnt voor de leidster, mej. Trimpe. Kou dekerke behaalde 199 pnt. de leidster, mevr. Touw, 37 pnt. De directrice van het Gasthuis sprak de dames toe en wees hen op de gemaakte fouten. De Kringcommissaris sprak voorts nog enkele woorden, waarbij hij de juryleden dank bracht en de afd. Koudekerke dankte voor de ontvangst. zigen werden de verenigingen te Apeldoorn en Bussum opge nomen in de bond. De aftredende bondsbestuurs- leden, de heren A. Keizer en J. C. van Zonneveld, werden bij enkele candidaatstelling her kozen. Verder kwamen in de mor genvergadering nog enkele huis houdelijke onderwerpen aan de orde. De nieuwe kerkorde. In de middagbijeenkomst, die in de Lutherse Kerk te Middel burg werd gehouden, sprak de heer J. P. Jaanus uit Bussum over de nieuwe kerkorde. Spr. zette allereerst de betekenis uit een van een kerkorde en het ontstaan daarvan. Hij herinner de aan twee geschriften van Maarten Luther over de Sacra menten, waarop vele kerkorden in vroeger dagen waren ge- Daseerd. In de jaren onder Ko- Programma thans gereed. Het veertigste bondsconcours van de Bond van Chr. Harmo nie- en Fanfaregezelschappen, dat, zoals reeds gemeld, op 24 Juni a.s. in het „Schuttersnoi" gehouden zal worden en voor bereid is door de Vereniging het Muziekgezelschap „Hosanna" te Goes, ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan, belooft de muziekliefhebbers heel wat te bieden. Het programma, dat thans is verschenen, luidt als volgt. Om tien uur des ochtends wordt het Bondsbestuur, de Juryleden, Directeuren en voor zitters van de deelnemende ver enigingen alsmede het erecomité officiëel ten stadhuize ontvangen. De verenigingen zijn dan inmid dels met muziek naar het „Schut tershof" getogen waar om on geveer 11 uur het concours door de Bondsvoorzitter, de heer J. H. L. Kluit, wordt geopend. Di rect daarop aansluitend vangen de concertwedstrijden aan, wel ke tot ongeveer zes uur duren. Aan deze wedstrijden doen 12 gezelschappen mee. Na deze wedstrijden, die door de federa tie-voorzitter, de heer Woudstra, worden gesloten, begint op de Grote Markt een marswedstrijd waaraan drie gezelschappen deelnemen. De dag wordt beslo ten met een avondconcert in de, met feestverlichting versierde, Schuttershoftuin. Dit concert duurt van 8 tot 10 uur en wordt gegeven door Honsels Harmonie uit Honselersdijk. Het is als deelnemende vereniging de grootste wat het aantal werken de leden betreft, n.l. 44. Directeur is de heer B. Boer man, de le Hoboïst van de Kon. Militaire Kapel. Als jury zal optreden de heren R. v. Yperen, Rotterdam, G. Nieuwland, eveneens uit Rot terdam en P. v. d. Hurk uit Bilthoven. Er zijn voor dit concours drie verguld-zilveren medailles uit geloofd en 7 zilveren, alsmede 1 lauwertak. Alle deelnemers zullen een Mijnongeluk dat goed afliep in N.O.-Frankrijk. In een mijn te Fenain, nabij Douai, in Noord-Oost-Frankrijk, heeft een ongeluk plaats gevon den, waardoor zeven mijn werkers van de uitgang werden afgesneden. Een tunnel, die zich op vijf honderd meter diepte bevond, stortte in, toen de mijnwerkers juist bezig waren zich naar de uitgang te begeven. Een reddingsploeg slaagde er in een pijp voor de toevoer van verse lucht aan te brengen. De zeven ingesloten mijnwerkers werden Zondagochtend aan de oppervlakte gebracht. Zij waren allen ongedeerd. bronzen herinneringsmedaille namens „Hosanna" ontvangen. De eerste prijs, de wisselbeker, is thans in het bezit van de vereniging „Advendo" te Naald wijk. Degenen, die met hun fiets met hulpmotor naar België gaan, worden er opmerkzaam op ge maakt, dat rijwielen met hulp motoren daar gelden als motor rijwielen en dat men er daar niet mee op de rijwielpaden mag komen. -• Een groep Tweede Kamerleden heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan de Biesbos. Koningin Juliana en de drie oudste Prinsesjes hebben Zater dagavond in Alphen aan de Rijn een bezoek gebracht aan een kinderoperette, die daar werd gegeven ten bate van het Rode Kruis. Een felle brand heeft gistermorgen gewoed aan boord van de Noorse tanker „Skotaas", die in de Amsterdamse haven lag. Een aantal verblijven van het scheepsvolk brandde uit. Boven Berlijn heeft zich weer een incident voorgedaan. Rus sische vliegtuigen kozen een Amerikaans transportvliegtuig als doelwit voor hun oefeningen. Er werd echter niet geschoten. Pandit Nehroe heeft verklaard een bezoek aan Mexico te zul len brengen. De Westelijke commandanten van Berlijn heb ben de Russische voorstellen tot het houden van zgn. „vrij ver kiezingen" in Berlijn onaan vaardbaar genoemd. De West- Duitse regering heeft de berich ten als zou de West-Duitse mark worden gedevalueerd, beslist tegesproken. De Britse liberale partij heeft besloten volkomen onafhankelijk te blijven, dit in antwoord op pogingen van con servatieven zowel als socialisten om de steun der liberalen te krijgen. De toestand van ge neraal Smuts, die aan longont steking lijdt, is de laatste dagen iets verbeterd. Men beschouwt zijn toestand echter nog als ern stig. Koning Leopold van Bel gië is met zijn echtgenote in Rome aangekomen. Vandaag zal hij door de paus in audiëntie worden ontvangen. Twee man nen en 2 vrouwen zijn bij Pitts burg (V.S.) omgekomen toen zij met een kleine pleizierboot in een draaikolk raakten. DE BILT ZEGT: Zonnig en warm. Droog en zonnig weer met meest matige wind uit Ooste lijke richtingen. Opnieuw iets hogere temperaturen dan gis teren. ning Willem I werd de Luthers* Kerk een Kerkgenootschap doof invoering van een reglementen* bundel. Eerst vorig jaar werd deze bundel vervangen doot een kerkorde, die door de Luth» Synode werd aangenomen. De heer Jaanus ging verder in op de bezwaren, die door de vrij zinnige Lutheranen werden ge opperd. Spr. was van mening, dat de nieuwe kerkorde de Lutn. Kerk weer nieuw leven heeft in geblazen en hij pleitte verdef voor een beter begrip tusseii vrijzinnigen en rechtzinnigen. Tenslotte sprak de heer Jaanus de hoop uit, dat ook door het werk van de Bond alles in het goede spoor zal worden geleid. Aan het einde van dit refe raat deelde de voorzitter mede, dat het Bondsbestuur zal over wegen deze lezing aan alle leden toe te zenden, ter discussie in de afdelingsbijeenkomsten. In zijn slotwoord dankte de heer Ruppert de afdelingen Vlissingen en Middelburg voot de gastvrije ontvangst. Spr. riep allen op mede verantwoordelijk heid te dragen bij de verkondi ging van het Evangelie. De Bondsdag werd hierna met dankgebed besloten. Begroetingsavond. Aan de bondsdag voorafgaan de had Vrijdagavond in „Con cordia" een begroetingsavon4 plaats. Tijdens deze samenkomst herdacht de voorzitter, de heer J. Vader, het 30-jarig bestaan van de afdeling Vlissingen. Het wel en wee uit de 30 gepasseer de verenigingsjaren passeerde daarbij de revue. Nadat men te- samen de in Zeeland tijdens de oorlog gevallenen had herdacht; sprak bondsvoorzitter M. Rup pert een dankwoord tot de leden in Vlissingen en Middelburg, Verder besprak spr. de taak, die „Maarten Luther" heeft in de wereld. Ds Johannes sprak nog over de democratie en het Lu theranisme. Het verdere deel van de avond werd op geani meerde wijze gevuld met zang, toneel en muziek. Prinses Wilhclmina tot de jeugd. Zaterdag, de laatste dag van de zaaiweek een week van actie, op touw gezet door de gezamenlijke christelijke kerk genootschappen te Apeldoorn is in het openluchttheater Berg en Bos 's namiddags een jeugd- samenkomst gehouden, waaraan enkele duizenden jongeren heb ben deelgenomen. Ook Prinses Wilhelmina, die de bijeenkomst van begin tot einde bijwoonde, heeft daarin het woord tot da jeugd gericht. In haar toespraak stelde de Prinses de jongelieden deze vraag: „Wat betekent Jezus Christus voor jelui?" Je leert Hem niet kennen door je ver stand, door te redeneren over Hem, zeide zij. De weg tot Hem loopt recht door ons hart. Tot Jezus mogen wij gaan als tot een grote vriend. Je moet Hem zien als je grote vriend, ja oudere broeder, die je naar God, onze Vader wil brengen. Je grota Vriend verandert je leven en dan wordt je gelukkig. Dat heb ik zelf ervaren, getuigde de Prinses, die voorts betoogde, dat somberheid bij een christen niet te pas komt, „want een christen leven is een feest, waarop alles mag, behalve het kwade". „Al komen er moeilijkheden, vol hardt in het volgen van deze Vriend, die nooit teleurstelt. Zet je geloof en vriendschap om in daden en je zult een wondere kracht ontvangen. Dat heb ik ook ervaren." e.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1