Dr A. H. Oussoren te Middelburg voor ruim twee maanden naar Amerika Het ontbrekende woord ADAAtSON polis. Haven van Goes verkeert in desolate toestand. Zevetmy uieici' ruige zendmast bij 's-Heer Hendrikskinderen. Hoofddoel: bezoek aan conferentie te Indeana- „IK zou dit niet graag missen Alleen de echte KARNMUK2EIP n is van hetKLA VERB LAV Haarlem! Kanaal krijgt nieuwe beschoeiing, maar vaargeul blijft te smal. VrggemaakteGeref.Vrouwen- bond hield hondsdag in Leeuwarden. Tweede Kamerleden krijgen hogere beloning. Sportnieuws Gompetitiestanden per 3 Juni Plan-Schuman voorde Frans- Duitse landbouw. KORTE BERICHTEN „De" oplossing. Vrijdag 9 Juni 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Met 25 dollars op zak de Oceaan over. „Met gaat er om een band te leggen tussen alle orthodox-protes tantse christenen, die zich positief willen verenigen om actie te voeren over de gehele wereld door middel van zending en evange lisatie en die verder negatief staan tegenover het atheïsme, het Ko .nis-Katholielsme en het secularisme". Aldus dr A. H. Oussoren, Ge.ef. predikant te Middelburg en afgevaardigde van Nederland op de Internationale Conferentie van Evangelischen, die van 3 tot i) September a.s. te Indeanapolis in de Ver. Staten zal worden ge- hoaden. Dr Oussoren zal aan het bij wonen van deze conferentie een trip kunnen verbinden met het do. contacten te leggen. „Hoe kwam het zo, dominé, dut men U heeft aangezocht de eoiijerentie bij te wonen?" „oc kerkeraad der Geref. Kerk te ..uddelburg kreeg destijds een brie. van dr J. Elvvin Wright, waa.in werd verzocht mij toe te staan in de maanden September en October van dit jaar naar Amerika te komen o.m. om de con.erentie bij te wonen. Dat men mij neeft uitgekozen komt door de .unctie die ik vervul, n.l. voor zitter van de N.A.E., de Nationale Assuciatie van Evangelischen, let terlijk vertaald uit het Engels. Er kona uit elk land van de wereld één atgevaardigde naar de con- fetoitie en daar de kerkeraad mij toestemming verleende, zal ik dus Neuerland vertegenwoordigen". De plannen. Wanneer vertrekt U en wel ke plannen heeft U naast het bezoeken van de conferentie in Inaeunapolis?" „ik hoop op 14 Juli a.s. te kun nen vertrekken. De plannen voor het oezoek werden enigszins ge wijzigd en in plaats van Septem ber en October zal ik nu tot 3 Ociooer wegblijven. De heenreis maak ik met de „Nieuw Amster dam de terugreis met de „Veen- dam". nel hoofddoel van de reis blijft natuurlijk het bijwonen van de conferentie, doch daarnaast hoop ik te preken in verschillende or thodox protestantse kerken in Amerika. Tevens heeft mij het verzoek bereikt iets over Walche ren te vertellen en van de zijde van het gemeentebestuur is mij alle mogelijke medewerking ver leend. Zo heb ik een lezing gereed gemaakt, heb verder lectuur ont vangen van de gemeente, terwijl ik een keus heb gedaan uit de filmstroken, die aan de gemeente behoren. Ik zal er een zestigtal meenemen. Op kerkelijk terrein is het de bedoeling contacten te leggen en te verstevigen tussen de kerken In Nederland en de Evangelische kerk in Amerika. Tevens heb ik de dank over te brengen van de kerkeraad der Geref. Kerk van Middelburg voor de giften en pak ketten, die we in de na-oorlogse jaren mochten ontvangen. Daar naast moet ik de groeten over brengen van de classis, terwijl het Zendingscomité van de zendende kerk mij heeft verzocht kennis te nemen van het zendingswerk in Amerika en bovendien het contact te versterken tussen de Ameri kaanse zending en de zending van de kerk van Middelburg". Het reisschema. „Heeft U ook een bepaald reisschema, waarop U bent aan gewezen en waardoor U tevoren weet, in welke plaatsen U komt?" „Inderdaad is er een reissche ma gemaakt. Na mijn aankomst in Amerika zal ik o.m. preken in de buurt van New York. Vandaar gaat de reis naar Kansas City, een afstand van ongeveer 2000 km. Daarna ga ik naar de staat Zuid-Dakota, waar ik een bezoek Zal brengen aan de stad Huron. Vervolgens gaat de reis naar de Staat Iowa, waar ik op 20 Augus tus hoop te preken in de gemeen te te Lansing, een plaats op enige afstand van Chicago, De volgende Zondag zal ik voorgaan in Grand Haven, waar na ik naar Cleveland ga om ver volgens langs de Niagara-water- val naar Toronto in Canada te gaan. Na afloop van de conferen tie zal ik dan een bezoek bren gen aan Canada". „Wat is het doel van Uw be zoek aan Canada? Zult U er contacten leggen met de Neder landse emigranten?" „Het ligt in de bedoeling om in Canada o.m. Ontario te bezoeken, de plaats, waar vele Nederlandse emigranten zich hebben geves tigd. Graag zal ik van de gelegen heid gebruik maken om contact op te nemen met de emigranten". De conferentie. „Kunt U ook nog enige bij zonderheden vertellen over de conferentie?" „Deze zal een voorlopig karak ter hebben, daar ze in 1952 zal worden gevolgd door een grote conferentie, waar 10.000 personen uit alle landen zullen samenko men. Het is wellieht dienstig hierbij op te merken, dat deze conferen tie niet diametraal staat tegen over de Wereldraad der Kerken. Zolang de basisformule van de Wereldraad der Kerken niet wordt gehandhaafd en er aan deze formule alle mogelijke inter pretaties kunnen worden gegeven, zullen we niet kunnen samenwer ken met de modernisten. De Amerikaanse conferentie zal dus voornamelijk zijn gericht op een verkennen van het wereld terrein en iedere afgevaardigde zal een overzicht moeten geven van de stand van zaken op kerke lijk gebied in zijn land". „Kunt U ons tenslotte nog iets zeggen over de financiële perike len, die deze reis met zich mee brengt?" „Ja, dat is geen eenvoudige zaak, daar men aan deviezen slechts 25 dollar mee krijgt. De b.otkosten kunnen in Nederlands geld worden voldaan, doch door het preken in diverse gemeenten zal ik moeten zien een en ander bij te verdienen om zodoende in mijn levensonderhoud te kunnen voorzien. Ondanks deze financiële zor- i .n en de lange tijd, die ik op deze wijze van huis ben, moet ik toch zeggen: Ik zou dit niet graag willen missen!" .Ingez mededeling, advert 1 t „M Melkmeisje" 4 Hoe zit het met het industrie terrein aan nieuwe haven? Nu de haven van Goes, in verband met reparatie-werk zaamheden aan de beschoeiing tussen Wilhelminadorp en het Goese Sas, droog is gezet, blijkt weer opnieuw, in welk een de solate toestand deze toegang over water verkeert. Want al maakt men weliswaar, zoals gezegd, de beschoeiing in orde, er mankeert, om het zacht uit te drukken, hier en daar nog al het één en ander. Wanneer men bij de brug over de kade begint, blijkt, dat de drempel, die op drie meter diep te ligt, bedekt is met een laag modder van minstens anderhalve meter. Voor de havenwand van de Albert-Joachimkade staat, ongeveer een meter het kanaal in, nog steeds de wand, die des tijds als hulpmiddel werd ge bruikt. Deze wand steekt een halve meter boven de modder uit en vormt voor diepliggende schepen zeker een belemmering. Aan de beschoeiing van pan den, die op erfpachtgrond zijn gebouwd, is nog nimmer iets ge daan. Thans is men bij de Shell bezig de wand te vernieuwen en ook bij de Fa's van Riessen en Haringman is de havenwand ge deeltelijk opgeknapt. De jacht haven, die vernieuwd is en uit gediept, wordt, nog meer dan vroeger, als zwaaihaven gebruikt. Voor het pakhuis van de Firma van Heel kan dit zwaaien een gevaar opleveren. De loswal van dit pakhuis is n.l. zonder enige fundering gebouwd en, hoewel gering, bestaat er toch een kans, dat door het zwaaien deze wal gaat verzakken. Dit betekent ook, dat de haven op deze plaats niet gebaggerd kan worden! Voor de gasfabriek en de op slagplaatsen van de Firma's Pilaar, Haringman en van Dijk is het kanaal zó ondiep, dat diepgeladen schepen niet aan de kant kunnen komen, doch min stens 5 meter uit de wal moeten blijven. Dit heeft tot gevolg, dat bij het lossen van zand en der gelijke er nog meer tussen kade en schip terechtkomt, waardoor de haven ter plaatse nóg ondie per wordt. HAVENPROFIEL ERG SMAL. Het havenprofiel is over het algemeen erg smal te noemen; tussen Goes en Wilhelminadorp kunnen schepen elkaar nauwe lijks meer passeren. Dit geldt ook voor de rest van het kanaal, waarvan de eigenlijke vaargeul hoogstens vijf meter breed is. Dat de beschoeiing tussen Wilhelminadorp en het Sas wordt gerepareerd, is geen overbodig werk. Er wordt hard aan ge werkt, want het gehele karwei moet in enkele weken gereed komen. Op het Sas hangen enkele sluisdeuren in de steigers; het jaarlijks karwei, het afbikken en opnieuw teren is weer ter hand genomen. De sluisdeuren aan de havenkant bevinden zich in een vrij behoorlijke toestand. De andere deuren, die niet zo veel onder water staan, beginnen al aardig te verteren. Vooral de dwarsbalken worden dun, zó dun zelfs, dat men bij het af bikken moet oppassen er niet doorheen te slaan. Ze kunnen echter nog jaren mee, vertelde men ons ter plaat se, want de druk van het water is hier niet zo geweldig hoog. Tenslotte de havendam, welke enige jaren geleden werd aan gelegd. Het blijkt, dat deze dam op enkele plaatsen lelijk begint te verzwakken; scheuren worden zichtbaar en stenen beginnen los te raken. Vele bezwaren zijn hier ge noemd, die genoemd moesten worden. Een ieder zal zich derhalve afvragen.' wat doet hier de ge meente? En dat is nu juist het vreemde van de gehele situa tie. Want alle werken, die thans ter verbetering van het kanaal uitgevoerd worden of dienen te worden, geschieden op grond van een andere ge meente, n.l. de gemeente Kat- tendijke. De grens van Goes loopt n.l. tot aan de z.g.n. havendijk het eind van het sportterrein. Het werk aan de sluizen, de havendam en de beschoeiing zou dus eigenlijk voor rekening van deze gemeente moeten komen, waren het niet, dat Goes er een groot belang bij heeft. De Bond van Verenigingen van Gereformeerde vrouwen (vrij- gem.) vierde zijn eerste lustrum. Ongeveer 2000 vrouwen uit alle delen des lands waren bijeen in de Grote Kerk te Leeuwarden. De Bondspresidente, mej. L. de Hoog, memoreerde in haar openingswoord de vele zegenin gen, die God in de afgelopen 5 jaar geschonken heeft. Uit het jaarverslag van de secretaresse bleek o.a., dat de Bond thans 189 aangesloten ver enigingen met 4389 leden telt. Uit het verslag van de penning- meesteresse bleek, dat er een batig saldo was van f499.12. De penningmeesteresse, mej. A. Waterborg, hield een causerie over „De auteur der Psalmen". DE MIDDAGVERGADERING. In de middagvergadering sprak ds E. T. v. d. Born van Amers foort over „De Bijbel en het gezin". Hij vroeg de aandacht voor wat de Schrift leert over het gezin". Het huwelijk is gegrond in het welbehagen Gods. Door de opdracht „Vermenigvul digt U" werd de mens tot medearbeider in het Ko ninkrijk Gods. Spr. toonde uit de Schrift de grote waarde van de familieband aan. Het is niet toevallig, dat men in een Chris telijk gezin geboren wordt, alle geslachten der aarde zullen in Hem gezegend worden. De keus der ouders is als regel ook de keus der kinderen en zo ver staan wjj ook beter, as er in de 10 geboden gesproken wordt over straffen en zegenen tot in het derde en vierde geslacht. Men roept tegenwoordig om gezinsherstel, maar dit begint met wederkeer tot de Here, want slechts het Evangelie kan het gezin vernieuwen. Vervolgens sprak ds v. d. Born over christelijke opvoeding, waarvan de ganse Schrift één groot voorbeeld is. Een groot aantal dames stelde vragen, waarop ds v. d. Born antwoord gaf. Ds G. Jansen van Leeuwarden sprak een slot woord. E.H.B.O.-wedstrijden waren niet op Zondag. Naar aanleiding van een vraag, gesteld in een verslag van de E.H.B.O.-wedstrijden te Amster dam, voorkomend in ons blad van Maandag j.l., vernemen wij, dat daarmede de Zondag niet was ge moeid. De wedstrijden en vergaderin gen, dus het officiële gedeelte, waren op Zaterdagavond om 5.30 uur bngeveer geëindigd, zodat el ke deelnemer voor de Zondag thuis kon zijn. Dat de afd. Eind hoven, voor de regeling zorgdra gende, voor de liefhebbers een gezellige avond en op Zondagmor gen een rondrit organiseerden, was haar taak. Ieder was vrij daaraan deel te nemen of na de wedstrijd heen te gaan. (Inaez. mededeling, advert.) Verborg Uw huid! Tegen zonnebrand, itukfojwn, doorzitten, schrijnen, smetten en ter verbetering der huidf'urol. INDUSTRIETERREIN. Want het is van groot belang, dat het industrieterrein aan de nieuwe haven over een goede verbinding over water beschikt. Dit terrein is wel niet zo uit gestrekt, maar zou groter kun nen zijn, indien ook hier niet de gemeente precies aan de grens zou zitten. Goes groeit n.l. over al uit haar jasje en indien de grens wat meer naar het Noorden en Oosten lag, zou hier zeker een groter industrieterrein een kans maken. We vernamen, dat de gemeen te bij G.S. een verzoek heeft ingediend tot herziening van de grenzen. Dit geldt ongetwij feld ook voor deze noordelijke hoek van de gemeente. Bij een beschouwing van het voorgaande blijkt wel, dat de gemeente nu niet direct in een gemakkelijke situatie verkeert. En dit mag geenszins uit het oog worden verloren als het werk aan de haven niet zo vlot verloopt als men in het belang van de scheepvaart wel zou wensen. FEUILLETON. door O. F. WALTON. 7) o— Onmiddellijk stond de zoon pp om zijn vader te ontmoeten. Boven gekomen vond hij de deur der ziekenkamer geopend en Watson bij het bed staan be zig zjjn vader enige lafenis te geven. „Vader dat ik u hier moet vinden I" „Ja Kenneth, ik heb deze keer een lelijke klap gekregen. Ik ben blij, dat ik je zie. Watson je kunt nu wel gaan eten en je behoeft niet terug te komen, voordat je gebeld wordt." Met een smak werd het kris tallen bekerglas op de tafel ge zet. het gelaat der huishoudster werd rood van toorn en met veel te luide stappen verliet zij de ziekenkamer. „Is ze weg Ken?" „Ja, vader." „Zie dan eens of ze de deur achter zich heeft gesloten." Neen, de deur stond op een kier. maar de kapitein slcot ze #n draaide de sleutel om. „Ik ben erg ziek, mijn jon gen." „Dokter Cholmondeley hoopt, dat u spoedig weer hersteld zult zijn, vader; ik heb beneden met hem gesproken." „Luister eens, Ken, ik geloof niet aan dokters; die zeggen precies, wat hun patiënten graag willen. Ik weet beter." „Vermoei uzelf niet zo, vader." „Ik moet wel, Ken; er is iels, wat ik je nodig moet vertellen. 'kBen ook niet van plan het uit te stellen; 't kon dan te laat zijn. Ik kreeg vandaag een tele gram „Ja, ik zag het beneden liggen. Wat betekent het, vader?" „Het betekent, dat ik geruï neerd ben, Ken; dat betekent het." „Hoe geruïneerd? In welk op zicht?" „Wel, al mijn geld had ik in die mijn gestoken, tot de laatste stuiver!" „Toch zeker niet alles?" „Ja, zeker, Ken; zij betaalden tien en twaalf procent, maar het was een zwendelzaak zoals nu bleek. Eerst gisteren kreeg ik van iemand die ik ken, een brief; hij heeft er ook aandelen in en hij deelde mij mede, dat hij bezig was de zbne te verkopen omdat hij minder gunstige berichten omtrent de soliditeit der maat schappij ontvangen had, en ik had het vandaag ook willen doen. Maar nu, na die overstro ming, is het te laat; dat tele gram was van hem." „Dat is vreselijk!" zei de ka pitein. „Vreselijk dat zou ik den ken. En al jouw geld was er ook in, Ken." „Mijn geld?" „Ja, geld dat ik voor jou had uitgezet, maar 'tis ook weg, met al het andere. Ik heb je een goede opvoeding gegeven, Ken; dat kan niemand betwisten, wel?" „Nooit vader, nooit." ,,'kHeb altijd rijn best voor je gedaan, vin toen je een kleine jongen was af een kleine moederloze jongen „Dat is zo, vader." „En als deze onderneming niet was gesprongen, had ik je als een rijk m achtergelaten." „Maak u maar niet over mij bezorgd, vader; ik heb juist met u te doen." „Och, ik zal niet lang meer op de wereld zijn, Ken; daarom heeft het voer mij weinig te be tekenen. Maar ik ben blij, dat je hier bent, omdat ik je goed op de hoogte wilde brengen, Als ik er niet meer ben „Praat daar niet over, vader ik hoop, dat ge weer spoedig hersteld zijt." „Och, mijn jongen, ik voel het wel. Maar luister nu. Als ik ben heengegaan, neem dan deze sleu tel, hfj zit hier aan de bos; 't is die ene met een rose lintje er aan gebonden." „Waarvan is het de sleutel?" „Van de brandkast, daar in de hoek. Open dan de kast en je zult mijn testament vinden. Dat is nu nog minder waard dan het papier, waarop het is geschre ven, maar daaronder ligt een brief in enveloppe, aan jou ge adresseerd." „Aan mij, vader?" „Ja, Ken; en daarin zul je in lichtingen vinden, die je dient te weten. Volg die op en dan zal, hoop ik, alles Wel terecht komen." „Waar gaat dat over, vader? Waarom „eeft u mij de enve loppe nu niet?" „Neen neen! Ze mag eerst worden geopend als ik er niet meer ben. Dan is het vroeg ge noeg vroeg genoeg." „Zal ik de sleutel meene men?" „Neen, laat hem hier op de tafel naast mij liggen; ik wil niet, dat iemand zich met mijn sleutels bemoeit, terwijl ze nog hier onder mijn bereik liggen. Leg de sleutelbos zo, dat ik hem kan zien. Laat mij nu eens drin ken, Ken. Ik voel mij ver moeid." (Wordt vervolgd.) (Van onze parlem. red.) Een groot deel van de middag spraken de Tweede Kamerleden eergisteren over hun eigen schadeloosstelling. Zij hebben het erg druk, hebben veel ver blijfskosten die niet» worden vergoed en veel administra tief werk. De regering had een regeling ontworpen, dat de leden, die niet meer dan tien kilometer van het Binnenhof wonen, een schadeloosstelling van f 7200.— per jaar zullen genieten. Zij, die verder dan 75 km wonen, krij gen f 7800.—, de rest f 8400. Het per. ïoen blijft ongewij zigd, n.l. f 187.50 per jaar, tot een maximum van f 3500. Voor dit wetsontwerp waren volgens de grondwet minstens 67 stemmen nodig. Veel span ning leverden de debatten niet op, daar al spoedig bleek, dat het vereiste aantal stemmen wel gehaald zou worden. Met 7311 stemmen werd het wetsontwerp aangenomen. Tegen stemden, behalve de communisten, de S.G.P. en de A.R. afgevaardig den Schouten, Terpstra, Roosjen en Verkerk. Voor dit debat werd het wets ontwerp inzake het Nationale Plan z.h.s. aangenomen. Een be langrijk amendement van de heer Droesen (K.V.P.) nam de minister over. Dit bepaalde, dat de landbouw vrij zal zijn en dat er geen ingrijpende veranderin gen door de streekplannen in de aard van de bodemeultuur mo gen worden gebracht. Naar een officiële Russische woordvoerder Woensdagavond heeft meegedeeld, is generaal- majoor Alexander Kotikof van zijn functie als Sowjet-comman- dant van Berlijn ontheven. Hij zal door Sergei Alexejevitsj Dengin worden vervangen. Scheidsrechter spaarde vogelnestje. Tijdens een voetbalwed strijd in Gennep tussen een Gennepse ploeg en een elf tal uit Nijmegen alarmeerde plotseling het fluitje van de scheidsrechter de in het zweet huns aanschijns zwoe gende spelers, ofschoon nie mand zich op dat moment van enige overtreding bewust was. De - scheidsrechter riep de aanwezigen op tot een krijgsraad inzake een plotse ling opgedoken bijzonder probleem: Bij zijn omzwer vingen over het veld was zijn oog gevallen op een nestje met leeuwerikseieren, waar voor hij het ergste vreesde als werd doorgespeeld. Ten slotte werd men het er over eens om de eitjes tijdelijk veilig buiten het speelveld te bewaren. Na afloop werden ze weer in het nestje gelegd. Het leeuwerikkenpaar is blijkbaar echter zo geschrokken van de beweging op het veld, dat het niet meer op het nest is te ruggekeerd. De goede bedoe lingen van de scheidsrechter hebben niet gebaat. KORFBAL. le klasse: Swift I 5 5 10 Scampolo I 5 4 1 8 Vios 5 3 2 6 Volharding 4 2 2 4 Togo I 5 2 3 4 B.K.C. •5 2 3 4 Tjoba I 4 1 3 2 Seolto 5 5 0 2e klasse A: S.S.S. I 5 4 i 9 Stormvogels I 5 3 i 1 7 Swift II 3 2 i 5 Vopo I 5 2 3 4 Madjoe I 5 2 3 4 V.K.V. 5 1 i 3 3 Dios 6 1 5 2 2e klasse B: Zeelandia 5 5 10 De Poel 5 3 1 7 Olympia 4 3 1 6 Eendracht 5 1 2 2 4 Togo II 5 2 3 4 Vitesse 5 1 4 2 Elto 5 1 4 1 3e klasse Ai Top 5 5 10 Madjoe II 5 4 1 8 8 Fortuna 5 4 1 Groede 4 2 2 4 A.K.C. 4 1 3 2 Stormvogels II 3 3 '0 Atlas 6 6 0 3e klasse B: Scampolo II 4 3 1 6 Swift III 2 2 4 Tjoba II 3 2 1 4 S.S.S. II 2 1 1 2 Vopo II 5 5 0 Madjoe III Adspiranten De Poel 3 3 6 Zeelandia 4 3 1 6 V.K.V. 2 2 4 Swift B 4 2 2 4 Swift A 5 2 3 4 Scampolo 5 1 4 2 Togo 3 3 0 Gewijzigd programma voor morgen. Het programma voor 10 Juni is wat gewijzigd moeten worden en ziet er nu als volgt uit: le klasse: Swift IScampolo I; TjobaTogo I; B.K.C.Volhar ding. Swift moet de strijd aanbinden tegen no. 2 op de ranglijst. Scam polo zal natuurlijk alles op alles zetten deze plaats te behouden, doch als ploeg is Swift beter en heeft de beste kansen. Togo zal het met Tjoba vermoedelijk wel weten te klaren, al blijft een ver rassing mogelijk. Van de strijd in Breskens valt weinig te voorspel len. 2e kl. A: S.S.S.—Swift II; Mad- joe I—V.K.V. 2e kl. B: EendrachtZeelan- dia; OlympiaVitesse. 3 klasse A: GroedeStormvo gels II; FortunaA.K.C. 3e klasse B: S.S.S. IISwift III; Madjoe III—Vopo II. Adspiranten: Swift BScam polo; de PoelTogo, Franse en Duitse gedelegeer den naar het congres van de In ternationale Federatie van Agra rische Producenten, dat op het ogenblik nabij Stockholm wordt gehouden, hebben een gemeen schappelijke verklaring onderte kend, waarin wordt aangedrongen op een „plan-Schuman" voor de landbouw. In de verklaring wordt o.a. gezegd: „De afgevaardigden zijn van mening, dat er geen we zenlijke hinderpalen bestaan voor de samenwerking tussen Franse en Duitse boeren op een gemeen schappelijke markt. Moeilijkheden kunnen met we derzijdse goede wil worden opge lost door overeenkomsten voor producten en door seizoensbespre kingen, die het mogelijk zullen maken de gerechtvaardigde be langen der producenten in beide landen te beschermen. De afgevaardigden hebben be sloten er bij hun regeringen op aan te dringen, dat een perma nente goederenstroom op alle ge bieden in hun gemeenschappelijk belang tussen beide landen tot stand komt. De afgevaardigden hebben besloten een commissie uit de door hen vertegenwoordigde organisaties te vormen met het oog op een blijvende samenwer king. In een protocol, dat de verkla ring vergezelt, wordt de eerste bijeenkomst van de commissie vastgesteld op 3 Juli te Parijs. In tussen zullen de Franse en Duitse afgevaardigden lijsten opstellen van landbouwproducten, die door beide landen kunnen worden uit gewisseld. Volgens radio Moskou heeft een te Moskou wonende bouwer van vliegtuigmodellen, het wereld snelheidsrecord voor modelvlieg tuigen gebroken. Het toestel, een model van de „vliegende vleugel", bereikte een snelheid van 163.443 kilometer per uur. Het vorige re cord stond op naam van een Amerikaan met 30 kilometer per uur, aldus de radio. President Truman heeft gene raal George Marshall voor een pe riode van drie jaar benoemd tot voorzitter van de Amerikaanse Rode Kruisvereniging. Een Duitse rechtbank te Ham burg heeft de hoofdredacteur van de communistische „Hamburger Volkszeitung" veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf wegens smaadschrift en laster ten nadele van burgemeester Max Brauer. Op de gemeentebegroting van Bandoeng is een bedrag van 40.000 gulden uitgetrokken voor het wijzigen van de straatnamen. Hiervan is 34.875 gld. bestemd voor aankoop van 1550 naambor den en 5200 gld. voor het aan schaffen van nieuwe palen. De reizende ambassadeur van het plan-Marshall, Averell Harri- man. heeft op een persconferen tie verklaard, dat de Verenigde Staten gaarne Marshallgelden willen laten gebruiken ter bevor dering van het plan-Schuman. Hij zeide, dat wanneer een dergelijk verzoek ontvangen zou worden, de E.C.A. het in sympathieke over weging zou nemen. vim TIEN PUNTEN. Trygve Lie heeft zijn tien punten voor een vredesplan aan de openbaarheid prijs gegeven. Veel succes heeft hij er nog niet mee geboekt. Anders teas ook niét te verwachten. Men kan moeilijk zeggen, dat zijn voorstellen erg origineel zijn. Dat kan nok niet. want de te genstelling der geesten neemt steeds toe. Als Lie uit Moskou zou zyn teruggekeerd met hoop in het hart en met de toeten- schap, dat de Russen toenade ring willen, zou dgt tot verheu ging stemmen. Dat blijkt echter niet zo te zijn en de verwachtin gen, die gekoesterd werden, toen deze onbesproken interna tionale figuur (hij is wel de enige, die geen enkel nationaal belang behoeft te dienen) naar het Kremlin ging, zijn niet in vervulling gegaan. Acheson heeft al doen uitko men, dat de wereld zich b'j de feiten moet neerleggen: een steeds diepere kloof tussen Oost en West. En een voortgaande bewapening van Amerika en de anti-communistische landen. Dit alles is erg droevig. Er wordt over de vrede ge praat, maar wie gelooft er nog aan? Steeds meer wordt beseft, dat een compromis met het com munisme niet mogelijk zal blij ken te zijn. T. (Ingez. mededeling advert.) SLANK ALS EEN NAALD, maap. toch nog altijd vier en een halve ton zwaar, rijst in de Goe se Polder achter café „Oranje boom" bjj 's-Heer Hendrikskinde ren, de zeventig meter lange zend mast van de frequentie-modulatie zender omhoog, daar ten gerieve van de radio-distributienetten in Zeeland geplaatst. Klein daarnaast staat de auto waarin de zender is opgesteld. In de klc' ie ruimte scharrelt een P.T.T.- technicus tussen de me ters en metertjes, controlerend of alles naar behoren verloopt. Het programma van Hilversum II, è..t, door middel van een vaste lijnverbinding, via de P.T.T.-cen- trale in Goes hierheen wordt ge voerd, wordt in deze wagen her uitgezonden. Een dikke kabel loopt langs de mast om- ho. j naar de antenne die de vorm heelt van een klaverblad. Zeeland heeft de primeur in Nederland van dit zendsysteem. De plaatsen op Zuid-Beveland ten Westen van het kanaal en op Walcheren beschikken n.l. over een directe lijnverbinding even als Terneuzen en Zierikzee. W.- Zeeuwsch-Vlaanderen en Tholen hebben deze verbinding niet en zullen nu via deze zender gehol pen worden aan een perfecte en storingvri.'a ontvafigst. GESLAAGDE PROEFNEMINGEN. Proefnemingen, die gisteren zijn begonnen, hebben uitgewezen, dat de ontvangst inderdaad vol komen storingvrij is. In Den Haag werd het programma „kei hard" ontvangen. De radio-cen trales, die via deze zender Hil versum ontvangen, zijn voorzien van een speciaal gebouwd toestel, dat in ons land nog niet in de handel is. De golflengte, waar mede wordt ontvangen, is zeer kort, n.l. 3,2 meter. Iedere sto ring door electrische apparaten e.d. is iierbij uitgesloten. Aan het eind van dit jaar zal er waarschijnlijk nog een mast verrijzen teneinde de abonné's ook het programma Hilversum I te kunnen geven. Er staat op het terrein nog 'n tweede wagen. Hierin wordt het programma van Radio Brussel III „uit de aether" gehaald. Door middel van een telefoonkabel wordt het programma van dit station naar Rotterdam doorge geven. Vandaar zullen dan weer diverse radiodistributie-centrales het programma, dat zij voordien slecht ontvingen, naar de abon né's doorgeven. De centrales in Zeeland krijgen dit programma niet. Zij zijn trouwens nog maar op 2 stations ingesteld. Gisterochtend was men bezig een 75 meter lange ontvangkabel voor de tweede wagen aan de zendmast te bevestigen. De mon teur, die rustig op een soort bankje gezeten, met behulp van een lier in de hoogte werd gehe sen, had geen last van hoogte vrees. „Maar het was wel een beetje koud boven", zei hij. Franse coalitieregering in gevaar. Het bestuur van de Franse radicale partij heeft Woensdag avond de partijfractie in het parlement opdracht gegeven een spoedig debat te vragen over terugkeer naar het vooroorlogse kiesstelsel. De radicalen, die menen bij de komende verkiezingen be voordeeld te worden door het vooroorlogse stelsel van enkelvou dige meerderheid met eventuele tweede stemming, hebben ver klaard uit de coalitieregering te zullen terugtrekken als het debat hun geen bevrediging schenkt. Daar de volksrepublikeinen van premier Bidault, die krach tige voorstanders zijn van het nieuwe stelsel van evenredige vertegenwoordiging, waarschijn lijk de steun van de communis ten zullen krijgen, kunnen zij iedere wet tot herziening van het kiesstelsel tegenhouden.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2