ZEEUWSCH DAGBLAD Zweden winnen inet 4-1 van Oranjehemden Eenstemmige ontstemming in Australisch Parlement Nederlands Landhuishondkundig Congres ie Middelburg Premieregeling woningbouw bekend gemaakt. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Streekplannen. GASTHEREN WAREN VOORTDUREND IN DE AANVAL Wat wacht de Zaterdagvoet' bailers in Utrecht? West-Earopese landen moeten elkaar helpen Interessante lezingen over landaanwinningen en verzilting Premies variëren van f 3000 tot f 5600. Het nieuwe Belgische Kabinet SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagblad'' Hoofdkantoor; Goes, L. Vorststr. 9o. Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren; Vlissingen, YValstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2317; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 6e JAARGANG No. 1579 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 9 JUNI 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Melisberke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 4.20 u., onder 20.58 u.; Maan op 1.51 u., onder 15.50 u. Hoogwater op Zaterdag 10 Juni: Vlissingen: 10.31 u. 1.52 m., 22.52 u. 1.34 nr.; Terneuzen: 10.56 u. 1.74 m., 23.20 U. 1.56 m.; Wemel- dinge: 1153 u. 1.45 m., u. m.' Zierikzce: 1138 u. 1.26 m., u. m. TAe Tweede Kamer heeft de toorlopïge regeling inzake het Nationale Plan en streekplan nen goedgekeurd. Het heeft wel lang geduurd, voordat het zover was. Men heeft thans aan de in de bezettingstijd tot stand gekomen regeling een wettelijke basis gegeven, nadat zij van „bezettingssmetten" was ge zuiverd. Naar sommiger oordeel echter nog lang niet genoeg. Op het ontwerp zijn enkele be langrijke amendementen inge diend, die de minister heeft over genomen. Eén daarvan is, dat niet de Ged. Staten van een provincie, maar de Prov, Staten de streekplannen zullen vaststellen. Wij juichen deze bepaling toe, omdat wij van oordeel zijn, dat hier zeer duide lijk een taak voor de Prov. Sta ten aanwezig is. Streekplannen kunnen in de toekomst een zeer belangrijke rol gaan spelen hij de ruimtelijke ordening van gebieden en daarom is het gewenst, dat de Prov. Staten als vertegenwoor digend lichaam hierover te beslis sen hebben. V ouden Ged. Staten dit doen, dan is deze zaak grotendeels aan de openbare discussie ont trokken en kan men slechts ver moeden, op welke gronden de be sluiten worden genomen. Naar onze mening zal trouwens in het algemeen het zeer gewenst zijn, dat ook bij tal van andere kwesties, waarover Ged. Staten geen verantwoording schuldig zijn aan de Prov. Staten, in de Pro vinciale Wet veranderingen wor den aangebracht, die de Prov. Staten meer bevoegdheden geven dan thans het geval is. Met name denken wij nu aan de vraagstuk ken, die samenhangen met de ge meentelijke (her) indeling. Deze kwesties mogen dan, althans wat Zeeland betreft, wel niet zó leven bij de bevolking, onjuist is het o.i., dat er geen openbare bespreking over mogelijk is in het daarbij nauw betrokken orgaan, de Prov. Staten. T. Melkpoeder en tweelingen. „Je kunt ons geven wat je vilt, maar in geen geval melkpoeder", krijgen verte genwoordigers van een bui tenlands hulpcomité voor voedselvoorziening in het Sriekse plaatsje Polykstrom van de' vrouwen te horen. Als iemand vraagt: „Waarom niet?", krijgt hij ten ant woord: „Daar krijg je twee lingen van". Het hulpcomité is reeds enige tijd bezig met distribu tie van melkpoeder. Het toe val wilde, dat twee vrouwen, die na het begin dezer distri butie moeder werden, alle bei een tweeling kregen. Het comité heeft nu grote moeite om het vooroordeel tegen melkpoeder uit de weg te ruimen. Classis Goes der Ned. Herv. Kerk sprak ovei de Kerkorde. Donderdag was de Classis Goes der Ned. Herv. Kerk opnieuw in vergadering bijeen, ditmaal ter behandeling van de Overgangs bepalingen bij het in werking tre den van de kerkorde. Op de agenda stond de bespre king van de Algemene Overgangs bepalingen en de bijzondere over gangsbepalingen die betrekking hebben op ordinance's 1 t.m. 5. Het overgaan van de éne kerk orde tot de andere, waarvoor de datum 1 Mei 1951 is gesteld grijpt diep in in de regering van de Herv. Kerk. Die verandering van kerkorde is daarom niet zo eenvoudig als ze lijkt. De vroege re besturen treden af, de kerk vergaderingen gaan functioneren en allerlei organen treden op. Hoe kan deze overgang zó plaats hebben, dat er geen ver warring ontstaat, maar dat alles blijft lopen? Dit is de vraag, waarop in de overgangsbepalingen het ant woord gevonden is. De Classis kon zich in 't alge méén geheel accoord verklaren met de door de Synode voorge stelde 177 artikelen, waarmee de vergadering zich thans had bezig te houden. Slechts op detailpun ten werden enkele wensen naar voren gebracht. In de middagvergadering sprak de heer Mol uit Vlissingen, lid van het Hoofdbestuur der Ver eniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk. Deze was gevraagd met de be doeling, dat de Classis zou ge holpen worden haar mening te vormen over hoofdstuk I en II van de ordinantie voor de kerke lijke financiën (ord. 16) waar over de Classis nog haar consi- deratie's te geven heeft en de heer Mol benaderde daartoe deze hoofdstukken, omvattende elf ar tikelen, vanuit de visie van de kerkvoogdij. Bezwaren en wensen die leven in de boezem der kerkvoogdijen werden naar voren gebracht, bij zonder het bezwaar tegen de voorgestelde figuur van ouderling kerkvoogd. In de volgende classicale ver gadering zal de Ciassis zich over dit punt uitspreken. De vergadering stond onder lei ding van Ds A. Postma van Kam perland. Minister Mansholt heeft beslo ten de bijmenging van aardappel meel in alle broodsoorten tot na der order te handhaven op 5 pro cent. Het zal van de afzet van de voorraden aardappelmeel af hangen in hoeverre het percen tage gewijzigd zal worden. NEDERLANDSE VOETBALLERS IN STOCKHOLM VERSLAGEN. Een heerlijke zomerse avond in het Rasundastadion in Stock holm, een prachtige grasmat, vol met klaver, kort geschoren, ve rend. Wat konden de voetballers van Zweden en Nederland, die eikaar voor de twaalfde maal zouden ontmoeten, meer wensen? Op het terrein hield een muziekcorps de menigte, welke ge schat mocht worden op 38.000 toeschouwers, bezig met vroljjke wijsjes uit Wenen. Na een aantrekkelijke, vrolijke ontvangst, met muziek en, volksdansen ving de wedstrijd aan, die eindigde in een 4l overwinning voor ile Zweden. Aanvankelijk hadden onze land genoten moeite de bal onder con trole te krijgen, blijkbaar was het ding nogal springerig, terwijl het veld vrij glad leek te zijn, ge tuige ook de vdlpartijtjes aan bei de zijden. Na 12 minuten moch ten de Zweden de eerste hoek schop nemen, welke hoog langs het doel vloog. Even daarna kon Zweden de score openen. Skoglund loste een hard schot, dat Kraak uit zijn doel kon stompen, maar twee Zweden waren er snel bij en hoe wel Terlouw de precaire situatie nog trachtte te redden, kreeg Jeppson niettemin een prachtige gelegenheid een scherp schuin schuin schot te lossen, dat te machtig was voor de Nederlandse doelman (10). Na 28 minuten loste Palmer een prachtig schot, zeer scherp in de linker benedenhoek, dat doel trof (20). Het zag er zeer don ker uit voor het Nederlands elf tal, in het bijzonder ook door het feit dat de Zweden de toon bleven aangeven. EER GERED. Maar na ruim een half uur spelen gaf Abe Lenstra een af gemeten pass door het midden, Clavan was naar binnen gekomen, passeerde Erik Nilsson en met een hard schot verdween de bal in het doel (21). De eer was tenminste gered. Dit tegenpunt gaf onze Oranje hemden moed. Iedereen spande nu dubbel zijn krachten in en de aanvallen werden beter uitge voerd. Zo verliep het laatste kwartier van de eerste helft met wisselende kansen. Voor de rust steeg het spelpeil niet tot grote hoogte. De wind was intussen gaan liggen, waardoor de temperatuur de spelers danig parten ging spe len. De spannende momenten voor het Nederlandse doel werden steeds groter en men kon ieder ogenblik een doelpunt van de gastheren verwachten. Van der Sluys werd na een kwartier spe len, door Huybregts vervangen, wegens een spierblessure. De man, van wie het in de Zweedse voorhoede moest komen, Inpoldering Oosterpolder begonnen. Vorige week Vrijdag omstreeks kwart voor twaalf is een begin gemaakt met de werkzaamheden voor de drooglegging van de Oosterpolder. Op dat tijdstip be- gond de baggermolen „Willem Alexander" met het maken van baggergeul enkele kilometers uit de kust bij het Keteldiep. Die baggergeul was nodig om aan het eigenlijke werk te kunnen beginnen. was de jonge debutant Skoglund, het type van de handige snelle binnenspeler, terwijl Ahlund, als invaller naam maakte in deze wedstrijd. Hoeveel kansen de voorhoedespelers der Zweden in het tweede kwartier na de rust wel hebben gekregen, is haast niet te* tellen. Nederland was heel weinig in de aanval. Links en rechts werden de schoten op Kraaks doel afgevuurd, maar de zuiverheid was zoek, zodat de meeste juist langs de buitenkant van de paal snorden. PECH OP PECH. Na twintig minuten werd ook Kraak geblesseerd bij een uiter mate gevaarlijke uitval der Zwe den en nauwelijks was het spel hervat en had Kraak, nog half „groggy" zijn plaats in het doel hernomen of er moest worden ge stopt voor Rijvers, die ook al met een dijspiertje sukkelde na een botsing. Vijf minuten voor het einde kwam het derde doelpunt der Zweden, de goal, die reeds zo lang in de lucht had gehangen. Het volgende ogenblik greep Kraak tevergeefs naar het schot van Palmer en Jeppson, en Pot- harst streden tesamen op de doel lijn om de bal, waarbij de Zweed overwinnaar bleef. Zo kwam het einde met een Zweedse 41 over winning, welke stand de sterkte verhouding volkomen juist weer gaf. Het uiterste'zal gevergd worden. Morgen gaan de vertegenwoor digers van het Zeeuwse Zaterdag voetbal naar Utrecht om de demi finale voor de Moorman-Beker tegen Amsterdam te spelen. De jongens, die tegen Rotterdam zo'n goed figuur sloegen, zullen ook nu weer in het strijdperk treden. De geweldige taak, waarvoor de Zeeuwen komen te staan, is de bekerhouder van vorig jaar te be kampen en in de finale te komen. We vragen ons af, of het niet wat veel gevergd is de vertegenwoor digers van een kleine provinciale afdeling te laten optornen tegen een elftal, dat geselecteerd kan worden uit een bevolking als die van Amsterdam. We weten, dat het gehele elftal tot het uiterste geconcentreerd is en ook, dat er illusies leven het kleinood aan de hoofdstad des lands te ontfutse len. Het is prachtig, dat men zo veel zelfvertrouwen heeft. Maar het is ook goed even in te leven in de kracht van de tegenstanders en dan tot het besef te komen, dat het een zware, zeer zware strijd zal worden, welke slechts gewonnen kan worden met hard werken van de eerste tot de laat ste minuut. De Amsterdamse jon gens zijn niet anders dan de Zeeuwse en zij mogen dan een ar senaal aan technische wapens te hunner beschikking hebben, dat krachtiger is dan het Zeeuwse, met enthousiasme en een flinke dosis Zeeuwse koppige vasthou dendheid moet wat bereikt kun nen worden. Overstromingen in Perzië. Meshed, de hoofdstad van de Oostperzisehe provincie Khoras- san, staat, als gevolg van over stromingen, half onder water. 36 personen zijn verdronken, terwijl 16 anderen worden vermist. Volgens vertraagde berichten, die in Teheran werden ontvangen, zijn door de overstromingen, die het gevolg waren van in de afge lopen week gevallen stortregens, 932 huizen weggevaagd. Nieuw-Guinea thans twistappel. VERANDERING VAN STATUS BEDREIGING VAN INTERNATIONALE VEILIGHEID GENOEMD. ïn het Australische Parlement is Woensdag gedebatteerd over een eventuele wijziging in de sta tus quo van het Westelijk deel van Nieuw-Guinea. Verschillende leden spraken zich in scherpe be woordingen uit tegen de eisen van president Soekarno t.a.v. een In donesische overname van het Nederlandse deel van Nieuw- Guinea en noemden zijn houding aanmatigend. Dr Evatt, de voormalige minis ter van Buitenlandse Zaken van Australië en voorzitter van de al gemene vergadering der V.N. noemde een wijziging van de sta tus quo zelfs een bedreiging van de internationale veiligheid. De minister van Buitenlandse Zaken Spender, zeide dat de toe komst van Nederlands Nieuw- Guinea niet alleen een zaak is, die Indonesië aangaat, doch po tentieel van wijder strekking is. Naar onze mening, aldus de mi nister, zou het geen zaak tussen de Nederlanders en de Indonesi ërs meer zijn, wanneer de onder handelingen tussen die twee par tijen in het geschil een loop zou den nemen waarvan mogelijk het resultaat zou zijn een wijziging van de status van het Westelijke deel van Nieuw-Guinea. Volgens Dr Evatt was het de eensgezinde wens van het Austra lische volk en zijn parlement, dat er in de status van Nieuw-Guinea geen wijziging zal worden ge bracht, die niet de instemming van Australië zou hebben. Dr Evatt adviseerde tot „onmiddel lijke en openlijke stappen" bij de Nederlandse en Indonesische re geringen die er toe kunnen leiden, dat Australië zal deelnemen aan de onderhandelingen. i~Xt2iVOi^O OiV x lx L Xxx-ix. i\Ux>xxjI>x x u x.± In tegenwoordigheid van H. M. Koningin J-uliana iveejt Prinses Margriet Woensdagmiddag op de Woerdersluis te Spaarndam een monument, een jongensfiguur voorstellende, onthuld. Dit mo nument, dat de eeuwigdurende strijd van het Nederlandse volk tegen het water symboliseert, is opgedragen aan de jeugd als een huldeblijk aan de knaap, die volgens de legende een gehele nacht zijn duim in een gaatje van de dijk te Spaarndam hield om zodoende het wassende water te beletten de dijk te doorbreken en Haarlem te overspoelen. Foto links toont een verlegen lachend Prinsesje, het moment verbeidend, waarop zij haar eerste officiële taak zal verrichten. Rechts: het moment, waarop Prinses Margriet het monument onthult. Nederlands plan van actie op komst. In een gisteren voor de Noorse Staathuishoudkundige Vereniging te Oslo uitgesproken rede, waar in hij de problemen der Europese integratie heeft behandeld, stelde minister Stikker met nadruk vast dat de politieke maatregelen, evenmin ais de coöperatieve eco nomische methoden, in staat zul len zijn de gevaren af te wenden welke het democratische bestaan op dit ogenblik bedreigen, als de West-Europese landen niet in de praktijk bereid zijn metterdaad eikaars lasten te dragen. In verband hiermede achtte spreker naast het plan van eco nomische actie op lange termijn, dat onlangs met instemming werd voorgelegd door de secretaris-ge neraal van de O.E.E.C.-organisa- tie, een plan op korte termijn no dig. Minister Stikker onthulde, dat de Nederlandse delegatie in de naaste toekomst over deze materie gedetailleerde suggesties zal voorleggen aan de O.E.E.C. In algemene zin ingaand op dit plan noemde hij als voornaamste moeilijkheid van het ogenblik de onwil om ten bate van elkaar of fers te brengen. Wij moeten som mige onzer souvereine rechten prijs geven en toestaan dat be slissingen over zaken van alge meen belang worden genomen met minder dan algemene stem men, meende minister Stikker. De „Whip" in het Australische parlement, de heer Guliett, ver klaarde dat de leden, ongeacht hun politieke richting eenstem mig moeten doen blijken van de ontstemming, die er bij de Aus traliërs heerst over de eisen van president Soekarno. Gisteren werd in iiet Schuttershof te Middelburg liet 97e Con gres geopend van de Vereniging „Het Nederlands Landhuishoud- kundig Congres". In de bijeenkomst, die onder leiding stond van de voorzitter Mr A. G. A. Ridder van Rappard te Heemstede, werd door Ir A. G. Bruggeman een inleiding gehouden over „land aanwinning en afsluiting der zeegaten", waarna Ir A. Volker sprak over „de strijd tegen de verzilting van het Nederlandse polderland". Na afloop van de vergadering werden do congressis ten op de Provinciale boot „Prins Willem I" officieel ontvangen door het Provinciaal Bestuur van Zeeland, waarna een diner volgde in Hotel Noordzee Boulevard te Vlissingen. Voordat hij zijn openingswoord uitsprak, herdacht de voorzitter het overleden bestuurslid Prof. Ir M. Visser, welke woorden door de congressisten staande werden aangehoord. In zijn openingswoord sprak Mr van Rappard er zijn vreugde over uit, dat steeds van een gezond verenigingsleven sprake is en dat het aantal leden nog steeds toe neemt. Spr. verwelkomde naast de talrijke bezoekers van het con gres o.m. de Commissaris der Ko ningin, Jhr. Mr A. F. C. de Ca- sembroot, die tevens ere-voorzit- ter is van het congrescomité.. Verder werden begroet de leden van G. S. de heren C. Philipse, A. Schout en C. Hamelink, de bur gemeester van Vlissingen Mr B. Kolff en de voorzitter der Z.L.M., Ir M. A. Geuze. Spr. memoreerde, hoe men in 1931 ook een congres in Zeeland hield, n.l. te Vlissingen. Er werd een telegram aan de Koningin gezonden, waarin de congressisten haar hun aanhanke lijkheid en trouw betuigen. In de vacature Prof. Visser werd als bestuurslid gekozen Prof. Dr E. W. Hofstee te Wageningen. Uit het verslag van de Raad van Beheer van het Sloetfonds bleek, dat de jaarlijkse Sloetprijs is toe gekend aan P. Teima te Anjum. Mr J. F. G. Schlingemann te Kloetinge werd gekozen tot lid van de commissie tot nazien der rekening. LANDAANWINNING. Vervolgens hield Ir J, A. Brug geman, ingenieur bij de Prov. Waterstaat in Zuid-Holland, een rede over: „Landaanwinning en afsluiting van zeegaten". Ir Bruggeman zei dat landaan winning noodzakelijk is gewor den wegens de snelle bevolkings toename. 3 a 400.000 ha. zuilen in de nabije toekomst worden aange wonnen. De kosten van landaan winning worden becijferd op f 10.000.per ha. Ieder jaar gaat 2500 ha. cultuurgrond verloren door stads- en dorpsuitbreiding, aanleg van industrieterreinen, wegen en kanalen, vliegvelden enz. Spr. betoogde, dat de investe ringskosten bij landaanwinning lager zijn dan bij industrialisatie. In verband echter met de toch altijd nog hoge kosten opperde Ir Bruggeman de mogelijkheid van vorming van een landaan winningsfonds ter stimulering van een verantwoorde aanwinnings- politiek. Aanwinning tegen hoge prijs is voor de gemeenschap eerst dan economisch aanvaardbaar, als de verkregen grond van' behoor lijke kwaliteit is. Indijking van louter zandgrond noemde Ir Brug geman voorshands niet accepta bel. Met het oog op de afsluiting van de zeegaten zei spr. nog, dat hier verschillende factoren zoals verzilting van omliggende gebie den, landaanwinning, vorming van een zoetwaterreservoir, onder houd van dijken, verkeer e.d. een grote rol spelen. De afsluiting van zeer grote zeegaten brengt bovendien tal van technische moeilijkheden mee. Zo gaat er in de Ooster-Sehelde per getij 180 millioen kub. m. wa ter in en uit, terwijl op de Wes- ter-Sehelde 150 millioen kub. m. water in- en uitvloeit. Wat de inpolderingen betreft zei h(j, dat de inpolderingen van het Nooril- Sloe een iandaanwinst betekent van 500 ha., de Braakman 1300 ha-, het land van Heen 200 ha., het land van Saeftinge 1600 ha. en benoorden de Kreeltkrakdam 600 ha. Uit een oogpunt van landaan winning, zo betoogde Ir Brugge man, lijkt voorshands afsluiting van een deel der Zeeuwse en Zuid-Hollandse stromen niet di rect voor de hand liggend. Bovendien vormen ook de fi nanciën een belangrijk punt. Men heeft in vele gevallen de keuze tussen een afsluitings- dan wel een verlandingsplan. De heer Philipse stelde hierna de vraag, waarom men niet eer der is overgegaan tot inpoldering van het Zuid-Sloe. Bovendien zei hij, dat, hoe langer men wacht met de inpoldering van de Braak man, hoe nadeliger de gevolgen zullen zijn. De heer Philipse drong aan op spoedige uitvoering van deze laatste inpoldering, zij het dan in een beheerst tempo. Ver volgens bracht het lid van G. S. de afdamming van de Wester- Schelde ter sprake en hij zei daarbij, dat hij een plan had ge zien, dat beoogde het leggen van een dijk van Hoofdplaat naar Borssele. Hij wees op de enorme voordelen, die afdamming teweeg zouden brengen, daar de diverse polders jaarlijks miliioenen moe ten uitgeven voor oeververdedi ging. Tenslotte brak de heer Philip se een lans voor vluggere inpol dering in Zeeland, echter zonder verbreking van de arbeidsmarkt. In zijn antwoord zei Ir Brugge man, dat de Zeeuwen ook wel enige schuld hebben, dat de in poldering niet vlugger geschiedt, doeh de heer Philipse repliceerde, dat G. S. reeds zeven ministers achtereen aan hun jas hebben ge trokken over dit onderwerp. VE .ZILTING. Vervolgens was het woord aan Ir A. Volker, Hoofdingenieur bij de Dienst der Zuiderzeewerken, die sprak over „De strijd tegen de verzilting van het Nederlandse Polderland". Ir Volker haalde eerst één en ander aan uit de ge schiedenis van het Nederlandse volk tegen het water. Hij betoog de, dat een nieuwe episode in de waterstaatkundige geschiedenis van Nederland was aangebroken, toen men voor enkele decennia besefte, dat de strijd tegen de zee niet alleen gewonnen moest wor den met het aanleggen en ver beteren van dijken en strandver- dedigingen, doch dat ook moest worden opgetreden tegen de toe nemende verzouting van de pol der- en boezemwateren, achter de verdedigingslinies. Ir Volker herinnerde aan Hen- dric Stevin, die reeds in 1667 het plan tot afsluiting van de Zuider zee opperde. Dat de verzilting in de laatste eeuw een steeds nijpen der probleem is geworden, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de Nederlandse zeegaten zich steeds verruimen en verdiepen. Verder is in dit opzicht van belang de bouw van grote schutsluizen, waardoor het zeewater binnen dringt en de droogmaking van diepe polders, terwijl ook het toe nemend verval tussen zee en land en de hogere eisen, die land- en tuinbouw stellen, een rol spelen. Als wegen, waarlangs het brakke water binnendringt, noemde hij de benedenrivieren, waarvan de Zuidgrens steeds verder landin waarts komt te liggen, alsmede de sluizen en de diepe kwellen in (Zie vervolg pag. 3). Door de minister van wederop bouw en volkshuisvesting is de premieregeling woningbouw 1950 bekend gemaakt. Deze komt in de plaats van de financierings regeling woningbouw 1948. Dege nen die volgens de financierings- regeiing 1947 óf 1948 een toewij zing hebben ontvangen, zullen echter in. het genot blijven van de hun daarbij toegekende premies. De nieuwe regeling. Een premie op grond van de nieuwe premieregeling kan wor den toegekend vool' de bouw van eensgezinshuizen, maximaal groot 375 kub. m. of voor de bouw van meergezinshuizen, waarvan de woningen maximaal 325 kub. m. groot mogen zijn. Hoofden van gezinnen met meer dan 6 inwo nende kinderen, die zich verbin den met hun gezin de aange vraagde woning te betrekken, kunnen voor eengezinshuizen met een maximale inhoud van 450 De samenstelling van het nieuwe Belgische kabinet, dat uitsluitend uit Rooms-Katholie- ke leden is samengesteld, is door premier Jean Duvieusart bekend gemaakt. De samenstelling is als volgt: Eerste minister: Jean Duvieu sart; minister van buitenlandse zaken: Paul van Zeeland; bin nenlandse zaken: Albert de Vleesehauwer; financiën: Albert van Houtte; economische zaken: Gaston Eyskens; landbouw: Maurce Orban; koloniën: Pierre Wigny; verkeerswezen: Paul Se- gers; arbeid: Oscar Behogne; onderwijs Pierre Harmei; lands verdediging: Henri Moreau de Melen; openbare werken: Albert Coppe; volksgezondheid: Alfred de Taye; wederopbouw: Andre de Quae; justitie: graaf Carton de Wiart. Op de persconferentie, waar op Duvieusart de samenstelling bekend maakte, deelde hij te vens mee, dat het nieuwe parle ment 20 Juni voor de eerste keer bijeen zal komen. kub. m. een premie aanvragen. In afwijking van de financie ringsregeling woningbouw 1948 kunnen thans ook de woongedeel ten van woningen met bedrijfs ruimte in aanmerking komen voor premie, mits het woonge deelte niet meer dan bovenge noemde inhoud bedraagt en de aanvrager de woning met zijn gezin zal bewonen. De premies. De premiën voor woningen, ge schikt voor 2 t.m. 13 en meer per sonen, variëren van f 3000 tot f 5000 voor eengezinshuizen en woningen in meergezinshuizen met 2 woonlagen, van f3100 tot f 5200 voor woningen in meerge zinshuizen in 3 woonlagen en van f 32.00 tot f 5600 voor woningen in meergezinshuizen met 4 of meer woonlagen. Voorts kunnen nog toeslagen op de premiën worden toegekend voor fundering en grondkosten, welke variëren van f 100.tot f 1650 naar gelang van de soort fundering en de te gebruiken paallengten. Evenals zulks met alle van rijkswege gefinancierde woningen het geval is, stelt de minister de huur van de woning vast in over leg met het gemeentebestuur. Bij de huurvaststelling wordt reke ning gehouden met een verhoging van 30 boven het peil Mei 1940. De aanvragen om premie moe ten op bij de gemeentesecretarie verkrijgbare formulieren worden gedaan, welke tegelijk met de plannen bij het gemeentebestuur ropeten worden ingediend. verder is naast deze premiere geling een „verminderde premie regeling woningbouw 1950" afge kondigd, welke eveneens op een nader te bepalen tijdstip in wer king zal treden. Deze premie bedraagt 60 van de volgens vorenstaande re geling berekende normale premie. Gemeenten, die bereid zijn een deel van het haar toegewezen bouwvolume aan te wenden voor woningbouw met verminderde premie, zulie.i het hiervoor aan te wenden deel met 50 mogen verhogen. In een van de beruchte proces sen „achter het ijzeren gordijn", in dit geval te Praag, zijn vier personen ter dood veroordeeld. In de exprestrein Birmingham Glasgow is gisteravond brand uit gebroken; 3 kinderen en 2 vol wassenen kwamen in de vlammen om. De West-Duitse regering heeft grotere bevoegdheden van de geallieerden gekregen, met be trekking tot het sluiten van ver dragen met andere mogendheden. Uit Indonesië zuilen in de ko mende 5 weken bijna 15.000 pas sagiers te Rotterdam aankomen. Een marinevaartuig heeft gis teren het wrak gevonden van het tweede bij Scheveningen neerge- stortte vliegtuig. Te Den Haag kwamen twee auto's en een mo torfiets met elkaar in botsing; de motorrijder werd gedood. Door de geboorte van een tweeling be reikte Bergen op Zoom gisteren de 30.000 inwoners. Gisteren wer den op de Nijmeegse veiling de eerste kersen verkocht. Ze deden 8090 ct. per kg.; men verwacht spoedig een daling van de prijs. De Rotterdamse politie heeft de belastingconsulent N.S. aan gehouden, die ongeveer f 30.000 achterover zou hebben gedrukt. 70 Japanse spoorwegarbeiders werden onder gesteente bedolven; er waren 14 doden. De Rode-Kruisactie te Goes. In de „Prins van Oranje" werd gisteravond de ten bate van het Rode Kruis door de Goese zaken lieden georganiseerde theetuin geopend. Vooraf hadden „Excel sior" en „Euphonia" een muzikale rondwandeling door de stad ge maakt, waarna beide korpsen in de „Prins van Oranje" terecht kwamen. Na een korte inleiding door de voorzitter van het comité, de heer K. Kooy, sprak burgemeester Mr W. C. ten Kate de officiële ope ningsspeech uit. Hij beval het Ro de Kruis hartelijk in ieders vrij gevigheid aan. „Wij moeten allen de hand aan de ploeg slaan en een steentje bijdragen voor het Rode Kruis" aldus de burgemees- er. Daarna werden de verschil lende attracties voor het publiek opengesteld en vermaakte ieder zich ten bate van het Rode Kruis. In de Scheidebuurt begon men gisteravond met de huis-aan-huis collecte, vanavond is het Oostelijk gedeelte van de stad aan de beurt terwyl Zaterdag het midden van de stad een beurt zal krijgen. Een en ander zal weer met muziek worden opgeluisterd. DE BILT ZEGT: Vrij veel bewolking. Weersverwachting geldig tot vanavond: Droog weer, vrij veel bewolking, maar overwegend zwakke tot matige Westelijke wind. In het binnenland verdere daling van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1