Het vluchtelingenprobleem beheerst West Duitsland. VOLKSGEZONDHEID Net ontbrekende woord Oroviniise^/iaw Baron van der Feltz zegt: „een wet van niets". Evacué s organiseren zich als „Mij der wanhopigen". Gemeenteraad. Regeling zal tot 1 Jan. 1952 geiden. VAKOPTICIEN BIJ EXAMENS K. L. M. krijgt een lening van f 80 millioen. Lening van f 200 millioen aan Indonesië.. Een luttel overschot. donderdag 8 Juni 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 ..Vijf jaar ben lk nu al uit Breslau geëvacueerd. Steeds heb Ik nog gehoopt, dat lk een» naar myn huls terug zou gaan. Maar zo langzamerhand breekt by my het inzicht door, dat lk hier in West-Duiteland zal moeten blyven. Ik raak de idee „ik ben hier maar tydeiyk", kwyt. Myn huls is er nog wel, maar alles is eruit gehaald. Ik ben nog zo gelukkig, dat ik een pensioentje heb van niijn man, die by de spoorwegen Is geweest. Maar de meeste vluch telingen Uit Oost-Duitsland zyn zo lortulnlyk niet". De oude kleine vrouw, die me dit stukje vluchtelingentragiek vertelt, zit op een Noordfriese boerdery ergens by de Duits-Deense grens aardappelen te schillen. Een evacué, zoals wy ze in liet laatste oorlogsjaar by duizenden hebben gekend. In West-Duitsland telt men de Holstein een stemming gehouden vluchtelingen bij millioenen. Ze zijn al vijf jaar van huis en hoe lang zal het nog duren? De mees ten willen wel graag terug, maar achter het IJzeren Gordijn laat de Rus hen niet toe. 12 millioen vluchtelingen wonen in by de plm. 40 millioen West-Duitsers. Met die 12 millioen delen de West- Duitsers hun kamers en hun werkgelegenheid, hun eten en hun kleren. Laten we aannemen, dat die 52 millioen mensen 12 millioen gezinnen vermen; daar van leven op het ogenblik bijna 2 millioen van de steun. Is het een wonder, dat de vluchtelingen een eigen partij; „Block der Heimatvertriebenen und Entrech- teten" hebben opgericht met als enig program lotsverbetering? De Partij der Desperado's wordt ze genoemd: desperado's die uitroe pen „Dan maar weer op de barri caden!" wanneer hun lot hun te machtig wordt. De West-Duitsers deelden hun huizen, hun kelders onder de puinhopen met de vluchtelingen. Barakken werden gebouwd. Twee, drie gezinnen kregen één kamer ter beschikking. Deze toestanden bestaan nu, vijf jaar na dato, nog. Niemand is meer verbaasd dan de Duitsers zelf, dat er niet meer moorden, sexuele misdrijven en verwaarlozing van de kinderen uit deze situatie zijn voorgeko men, al komt zelfmoord uit wan hoop meer dan normaal voor. Wy willen ons land en ons werk terug. „90 procent van de vluchtelin gen willen wel graag terug naar hun Heimat", vertelde ons een Herr Dokter, die de belangen van de vluchtelingen in Sleeswijk be hartigt. „Ze willen naar hun eigen huizen terug, maar ook willen ze uit Sleeswijk vandaan omdat het geen arbeidsmogelijkheden biedt" „Er zijn drie oplossingen", zegt Herr Doktor: „Terug naar Oost- Duitsland, emigratie of sterven". De terugkeer hangt af van de grote politiek. Bij de tegenwoor dige tegenstellin. Oost-West komt er niets van. Bovendien zijn de Polen de verlaten Oost-Duitse landen binnengestroomd en wie zal ze terugdringen? Wat de emigratie betreft be staat theoretisch deze mogelijk heid. De emigratie betekent een druppel op een gloeiende plaat. Vluchtelingenstroom houdt aan. Niet alleen dat er 12 millioen vluchtelingen in de westelijke zo nes zijn, er komen alle dagen weer nieuwe bij. De laatste veer tien maanden zijn een millioen Duitsers uit de Oostelijke naar de Westelijkt zone gevlucht. Wel komt er door het openen van nieuwe industrieën in West- Duitsland meer werk, maar er komen ook steeds meer mensen. Sedert Januari is het aantal werklozen in de Westelijke zone van 1.2 tot bijna 2 millioen ge stegen. Binnenkort verwacht W. Duitsland weer een half millioen Duitsers, die uit Polen en Tsjecho- Slowakije worden uitgewezen. 25.000 Duitsers uit de Oostelijke zone staan aan de grens te sme ken om binnengelaten te worden. „Party der wanhopigen" maakt goede kans. Men is verontrust over het feit, dat nu ook in Sleeswijk een vluchtelingenpartij onderdeel van de „Partij des Desperado's" is op gericht. Juist toen ik daar was is op een vluchtelingenvergadering het oprichtingsbesluit gevallen. Journalisten vertelden mij, dat de stemming op de vergadering zo was, dat verschillende vluchtelin gen geroepen hadden: „Als onze toestand niet beter wordt, dan maar weer op de barricaden". Bij deze partij sluiten zich ook aan mensen, die in West-Duits land door bombardementen aan de grond zijn geraakt en ex-nazi's die zich verongelijkt voelen over de denazificatie. In Juli wordt er in Sleeswijk- v. d. landdag. Zowel Herr Doktor als verschillende journalisten zijn van mening dat het Block der Heimatvertriebenen und Entrech- teten veel stemmen zal halen. Het is zelfs denkbaar, dat deze party de grootste partij van West-Duitsland wordt. Dat is trouwens niet te hopen, want het Block heeft geen con structieve idee, principiële grond slagen heeft het niet. Het is zui ver een belangenpartij, zoals Duitsland ook heeft gekend in de Wirtschafspartei in de staat van Weimar voor 1933. Die partij heeft destijds weinig succes ge had; van het Block verwacht men (met vreze en beven) wel veel succes bij de kiezers. De leidende figuren onder de vluchtelingen zien deze gang van zaken met zorg, want een belangenpartij als het Block der Heimatvertriebe nen spot met alle beginselen der democratie. Alle middelen achten de desperado's goed o"m een huis en een behoorlijk stuk brood te krijgen. Lieve communisten! Terwijl honderdduizenden Duit sers uit het Oosten armoede, hon ger en verdrukking ontvluchten, inviteren de Russen kinderen uit het industriegebied van Hannover naar hun zone om daar op te knappen. En het moet gezegd: de kinderen komen er goed gevoed en gekleed vandaan om weer thuis gekomen, de lof te verkon digen van de Russen. Voor tegen gif zorgt wel de West-Duitse pers, die alle dagen opnieuw anti communistische propaganda, voert. Men zou het tegengif ook verwachten van de duizenden Duitse krijgsgevangenen, die de laatste maanden uit Russische gevangenissen en uit Siberië zijn teruggekomen. Maar die krijgsge vangenen hebben in Rusland ge leerd te zwijgen. Evacué's worden blyvers. Hoort men de inheemse bevol king van West-Duitsland over de vluchtelingen, dan zijn zij het niet met Herr Dokter eens, dat 90 van de vluchtelingen graag terug wil naar het Oosten. Sommigen hebben in het Westen een nieuwe zaak opgebouwd, vele jongelui zijn onder elkaar getrouwd. In Noord-Friesland heb ik jonge Pruisen ontmoet, die even vlot Fries spreken als de inheemse be volking en zich volkomen hebben aangepast aan hun nieuwe om geving. Er zijn onder de vluchte lingen die zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt in hun nieuwe omgeving. Geen uitkomst. Onder de vele problemen waar mee het na-oorlogse Duitsland heeft te kampen, neemt het vluchtelingenvraagstuk een eerste plaats in, vooral omdat het on oplosbaar is, zolang de controver se Oost-West bestaat. Het is voor alle bij dit vraagstuk betrokkenen in West-Duitsland een afschuwe lijke gedachte, dat geen macht ter wereld de goede wil schijnt te kunnen opbrengen om enkele millioenen Duitsers van de eco nomische, maar in de eerste plaats van de morele ondergang te redden. TINY MULDER. Voorlopige regeling Nationale Plan- en Streekplannen, (Van onze parlementaire redacteur.) De tropische hitte weerhoudt onze volksvertegenwoordigers niet in vergadering bijeen te ko men. Nu is het ongetwijfeld een voordeel van de Ridderzaal en haar gewelven maar dan ook beslist het enige dat de zonne stralen geen vat hebben op de metersdikke muren, zodat het er daar meestal heerlijk fris is. Allereerst sprak men over de steenstorting. De Oranje-Nassau Mijnen in Limburg produceren nl. per jaar niet minder dan 1 mil lioen ton stenen. Men weet met deze voorraad dan ook bijna geen raad. Minister v. d. Brink kwam daarom met een onteigeningswet je. In Hoensbroek had hij een ter rein gevonden, groot 38 ha. waar op 35 jaar lang de stenen gedepo neerd kunnen worden. De Lim burger Peters (K.V.P.) kon dit maar moeilijk verkroppen. De mijnstad Hoensbroek heeft geen enkel recreatieoord. Het enige terrein, dat nog braak lag, wordt nu voor steenstorting gebruikt. Minister v. d. Brink was niet te vermurwen. Dat was volgens hem de beste oplossing. Ook al komt deze steenhoop temidden van de arbeiderswoningen te liggen. Met 63 tegen 3 stemmen werd dit wetsontwerp aangenomen. Tegen: de heren Peters, de Graaf (K.V.P.) en Gerbrandy (A.R.). RIJKSDIENST NATIONALE PLAN. Toen ging de Kamer verder met een voorlopige regeling in- (Ingez. mededeling, advert.) Vele zonnebrillen veroorzaken bindvliesontsteking. GA NAAR UW zake het Nationale Plan en streekplannen. In feite beoogde dit wetsontwerp niet anders dan de bestaande situatie een wette lijke basis te geven. Met deze uit zondering, dat de huidige regeling voor een groot deel gezuiverd is van bezettingssmetten. Er bestonden nogal bezwaren tegen dit wetsontwerp. De heer v. d. Feltz (C.H.) noemde het zelfs een „wet van niets", een „prullerige vertoning Vele be palingen herinnerden hem nog aan de Duitse tijd. In deze zin, dat men teveel in eigen hand wil houden. Bescherming tegen de departementale heerszucht was volgens hem noodzakelijk. De heer Algera (A.R.) was ook vry critisch gestemd. De aanvaarding van dit wetsontwerp betekent niet, dat men reeds een uitspraak doet over de definitieve regeling, Hij vond het een groot bezwaar, dat de minister zulke ingrijpende bevoegdheden had. De decentra lisatiegedachte noemde hij daar om slechts schijn. Hij keerde zich tegen de bepaling, dat de Ged. Staten plannen kunnen vaststel len na ingewonnen advies van de provinciale planologische dienst. Ook de R.K. afgevaardigde Maenen" wilde meer armslag voor de Prov. Staten. Een aantal amendementen van hem om in- plaats van Ged. Staten de Prov. Staten in te schakelen werd door minister in 't Veld overgenomen. De minister zei o.m. voor 1 Ja nuari 1952 met een definitieve re geling te komen. Acht departe menten zullen daar echter bij be trokken zijn, zodat het misschien wel iets langer kan duren. In dat geval zal deze noodoplossing maar verleend moeten worden. De heer Ritmeester (V.V.D.) be pleitte tenslotte ook nog meer armslag voor de provinciale be sturen. Hij diende daarvoor ook een amendement in. Honderden personen zijn ge storven en duizenden aangetast door een nekkramp-epedemie, welke grote gebieden van de Noordelijke Soedan teistert. (Ingez. mededeling, advert.) spelen zenuwen een grote rol, Een rustig examen doet U met Mynhardt Zenuwtabletten. <if By de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot nadere regeling van de verhouding tussen het Rijk en de K.L.M. In de Memorie van Toelichting wordt een overzicht gegeven van de ontwikkeling van de K.L.M, na de oorlog. Hieruit blijkt, dat door verschillende luchtvaartpo litieke moeilijkheden de ontwik keling beneden de in 1947 ge maakte raming bleef, zo bleef de tonkilometerproductie 20 be neden de raming. Ondanks deze lagere productie overtroffen de behaalde inkomsten de oorspron kelijke schattingen. Deze inkom sten werden echter weer door de prijsstijgingen gedurende de laatste jaren. De K.L.M, heeft thans echter, door verschil lende omstandigheden en facto ren een kapitaalbehoefte van f 80 mill., te weten f 38,5 millioen ter consolidatie van reeds aangetrok ken kortlopende credieten, f26,r millioen ter financiering van de voor de komende jaren beoogde uitbreiding en f 15 millioen ter deelneming in de Garuda Indone sian Airways N.V. Ter voorziening in deze behoef te wordt aan de Tweede Kamer voorgesteld om, a. f 15 millioen nieuwe midde len te verstrekken. Hiermede zal de K.L.M. haar deelneming in de Garuda Indone sian Airways N.V. kunnen finan eieren. b. Voor een bedrag van f 15 mil lioen nieuwe leningen of garanties daarvoor te verstrekken. c. Onderhands geldleningen of credieten tot een bedrag van f 50 millioen, met garantie van het Ryk, te plaatsen. De kapitaalsstruetuur van de K.L.M. geeft dan het volgende beeld (tussen haakjes zijn opge nomen de huidige bedragen). Aandelenkapitaal in handen van het Rijk 116 millioen (51 mill.) aandelen in handen van derden 7 millioen (7 mill.); door het Rijk te verstrekken leningen c.q. garanties 15 millioen (50 mill.)door middel van bij derden op te nemen geldleningen of cre dieten met Rijksgarantie 50 mil lioen (nihil). Voorbarige mededelingen over de Djakarta Lloyd. Naar aanleiding van de mede delingen van de heer Djamin, dï recteur van de Djakarta-Lloyd, op de door hem gehouden pers conferentie, wordt te Den Haag meegedeeld, dat van enige toe zegging van Nederlandse zijde en dus ook van enige toezegging door een groep Nederlandse ban ken van een crediet van 50 mil lioen gulden zeker nog geen sprake is. Voorts zei men, dat geruchten als zou de Nederlandse regering haar volledige steun aan de plan nen der Djakarta-Lloyd hebben toegezegd, of dat de financiering in Unieverband zou worden gere geld, onjuist zijn. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot ere- dietverstrekking aan Indonesië. Voorgesteld wordt een lening van f 200 millioen aan Indonesië te verstrekken. Het tekort van In donesië in het rechtstreekse be talingsverkeer met Nederland wordt geraamd op rond f 300 mil lioen. Van het totaalbedrag ad f 280 millioen, waarvoor machtiging wordt aangevraagd, is f80 mil lioen bestemd voor consolidatie van de ter Rondetafelconferentie door Indonesië te zijnen laste ge nomen schuld op de hg/hi-reke- ning. Het niet door het crediet over brugde gedeelte van het Indone sische guldentekort zal dienen te worden gedekt door verkoop aan Nederland voor Nederland accep tabele valuta. Het belang van Ne derland in verband met de eigen betalingsbalans bij het hersteilen van het driehoeksverkeer met In donesië en derde landen, in het bijzonder het dollargebied, is daarbij tot uitdrukking gebracht door iedere dispositie op het cre diet te koppelen aan een verkoop aan Nederland van acceptabele derde valuta tot de helft van het bedrag van de dispositie. De looptijd van het crediet is bepaald op 1114 jaar, gerekend vanaf 1 Juli 1951. Het draagt een rente van 314 's jaars. Aflos singen moeten van het jaar 1953 af in geleidelijk toenemende per centages plaats vinden. FEUILLETON. door O. F. WALTON. 6) o— „Nu, dan zal ik naar boven gaan", zei kapitein Fortescue, „maar ik zou niet weten, wat bijzonders vader mij heeft mee te delen." Er werd geklopt. „Binnen", zei de kapitein. Een vrouw van middelbare leeftijd kwam de kamer in; zij was kort van gestalte met scher pe gelaatstrekken en had een terugwijkende kin. „Heeft vader om my gestuurd, Watson?" „Neen, mijnheer, de oude heer gevotlt zich niet wel genoeg om u nu te ontvangen; hij verwacht u na het diner." Met deze woorden verliet ze de kamer. ,,'t Is zo beter", zei de dokter, terwijl hy afscheid nam, „beter voor u en voor htm." HOOFDSTUK III. De belofte van Kapitein Fortescue. Toen dokter Cholmondeles was vertrokken en de oude huisknecht de tafel verzorgde in de eetkamer, zat de kapitein in een leuningstoel bij de haard in de bibliotheek. Zijn oog ging nog eens rond over het welbekende meubilair. Kostbaar was het dat is waar. maar aan alles was duidelijk merkbaar het gebrek aan goede smaak van hem, die het had sa mengebracht. Het geheel boezemde hem dan ook weinig belangstelling in, maar één voorwerp was er, dat zijn aandacht trok. 'tWas een levensgroot portret in pron kerig vergulde lijst, dat een on geveer veertigjarige vrouw af beeldde, met donker haar, in 't oog vallende wangbeenderen en een rood gelaat. Zij was ge tooid in een gewaad met op zichte kleuren, die even weinig met elkaar in harmonie waren als al de kleuren ir. de kamer. 'tWas een breed, dom gelaat, waarop moeilijk ook slechts een zweem van intelligentie te lezen viel. Kapitein Fortescue staarde er op en een pijnlijke trek vertoon de zich om zijn moi.d en ogen. Hij had haar nooit gezien; zy was gestorven, toen hij een paar maanden oud vas en eigenlijk wenste hy, dat hy deze beelte nis nooit had aanschouwd. Dan zou het stift van zijn verbeelding haar lijnen geheel anders hebben getrokken; hij zou zich haar heb ben voorgesteld als een toonbeeld van alle moederlijke deugden, vol fijn gei iel, rijke liefde en met 'n innemend gelaat, terwijl haar blik op hem zou rusten met onbeschrijfelijke tederheid. Maar hier hing r.u haar beeld naar het leven getekend, en zo was zijn moeder geweest en nu moest hij haar nagedachtenis eren, zo trouw als hem moge lijk was. Weer kwam hij tot de erken ning, dat zijn vaders edelmoe digheid te zijnen opzichte een vergissing geweest was; zij had bij hem gevoelens aangekweekt en idealen verwekt die boven zijn maatschappelijke verhou dingen uitstreefden; zij hadden hem zelfs ontevreden gemaakt met de moeder aan wie hij, naast God, zijn leven dankte. „Er is opgediend, mijnheer", zei de kalme stem van Elking ton achter hem. „Elkington!" „Ja, mijnheer?" „Waar is dat telegram geble ven?" ,,'t Is hier mijnheer, op de schrijftafel, 'k Heb het er zelf neergelegd. Hier, onder de presse-papier. Ik vrees dat het zeer slecht nieuws is mijnheer. Ik hoop, dat u my niet kwalijk neemt dat ik het heb gelezen, maar 't lag open onder de tafel." Kapitein Fortescue nam het rose papiertje, vouwde het open, en hield het bij de lamp. Het bevatte alleen deze woor den: „Mijn overstroomd alles verloren." „Wat betekent dat, Elkington. Mijn vader vertelde mij nooit iets van geldzaken. Had hy aan delen in een mijnonderneming?" „Ik geloot het wel, mynheer; ik vrees zelfs. 'tKomt my voor, dat hij zware verliezen heeft geleden en dat hij vanmorgen die slechte tijding reeds ver wachtte. Althans, hij werd doodsbleek, toen ik met het te legram binnenkwam." De kapitein deed het maal niet veel eer aan en was bly toen het laatste gerecht werd weggenomen. „Wil je nu eens horen, El kington, of myn vader mij kan ontvangen?" De oude man keerde spoedig terug met de boodschap, dat zijn heer de kapitein dadelijk wilde spreken. (Wordt vervolgd.) Zondagsdienst Dierenartsen. I minderde Rijksbijdrage dit jaar Met ingang van 10 Juni steUen|^7« Parüculie- de dierenartsen M. Gaakeer te Ovezande, A. A. Elzerman te Goes en J. Klaassen te Heinkens zand, zich voor in hun practyk een Zondagsdienst in te voeren. Deze dienst zal aanstaande week-end worden waargeno men door dr Gaakeer, Ach terweg A 137a, Ovezande, Tel. K 1195283 en door dr J. Klaassen, Heinkenszand, Tel. K 1106—288 Iedere dienst geldt in het vervolg van Zaterdag 12 uur tot Maan dagochtend 9 uur. Rookverbod op duinpad bij Oranjezon. Zoals bekend loopt er een weg door het waterwingebied van de Middelburgse Gemeentebedrijven te Oranjezon naar het strand. Er wordt op gewezen, dat op dit pad een rookverbod bestaat. Verder worden de gebruikers van dit pad erop attent gemaakt, dat ze fiet sen niet in de bosjes mogen neer zetten, doch dat op de boerderij van de heer Bliek gelegenheid wordt gegeven tot het gratis stallen van fietsen. Vergadering Zeeuwse Polder en Waterschapsbond uitgesteld. Wegens ongesteldheid van de secretaris is de algemene verga dering van de Zeeuwse Polder en Waterschapsbond, welke aan vankelijk op 8 Juli a.s. gehouden zou worden, uitgesteld tot Zater dag 19 Augustus a.s. Omtrent de plaats der verga dering is nog geen definitieve be slissing genomen. MIDDELBURG. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van de politie te Middelburg zijn de volgende voorwerpen als gevonden gedepo neerd en aldaar terug te beko men des Zaterdags tussen 19 en 20 uur. Verschillende handschoenen en wanten, verschillende portemon naies, verschillende sleutels, bad handdoek, onderbroek en zwem broek, paar kinderwanten, san dalen, beige ceintuur, schilders- stopmes, militaire baret, hang slot, autoslinger, welpenpet, zwar te muts, rolletje draad, tabaks pijp, sierspeldje. Voorts zijn by verschillende particulieren gevon den voorwerpen terug te beko men. De lijst ligt ter inzage bij ons kantoor te Middelburg, Korte Noordstraat 35. VLISSIN GEN. Concert. Hedenavond zal de harmonie Caecilia", directeur de heer Jac. Hollaers, van 8 tot 10 uur in het Bellamypark een concert geven, Uitgevoerd worden o.a. „De Zwarte Tulp", ouverture van T. Jakma; „De Vogelkoopman", ope rette van C. Zeiler; .Rosamunde" selectie Fr. Schubert; „Gemma di Vergi", fantasie van Donizet ti en de onvergetelijke „Donau- Wellen", wals van Ivanovicie. GOES. Koningschieting. Door de Kon. Handboogsocieteit „Jacoba van Beieren", werd het jaarlijkse koningschieten gehou den, waarvoor veel belangstelling bestond. Door de gemeente was een prachtig zilveren schild met ketting beschikbaar gesteld als wisselprijs. Het was een geani meerde wedstrijd. De begeerde titel met schild werd tenslotte door de heer P. Boonman gewon nen. Hem werd door burgemees ter ten Kate het schild opgehan gen; waarna men nog enige tijd gezellig bijeen bleek. De Rode Kruis-inzameling. Vandaag begint de grote inza melingsactie ten bate van het Rode Kruis. Overal in de straten hangen al sinds enkele dagen de spandoeken die het publiek op wekken om het Rode Kruis zo veel mogelijk te steunen. De za kenmensen hebben reeds 'n beurt gehad bij de inzameling en wan neer de andere inwoners van Goes het door hen gegeven voor beeld volgen staat reeds bij voor baat vast dat een record bedrag zal worden ingezameld. Vanavond om 8 uur zal bur gemeester Ten Kate de in de Prins van Oranje door de mid denstand georganiseerde theetuin openen. Excelsior en Euphonia maken van 78 uur een muzi kale rondwandeling door de stad. Hun eindpunt zal zijn de Prins v. Oranje. Het comité hoopt en ver wacht dat het Goese publiek geen verstek zal laten gaan bij deze gelegenheid. Vrijdagavond zal Hosanna een rondgang maken voor het Rode Kruis, terwijl Excelsior Zater dagmiddag nog een rondgang zal maken. Zaterdagmiddag om 2, 3, 4 en 5 uur worden, zoals bekend, pop penkastvoorstellingen gegeven in het Beursgebouw. De entree is gesteld op f 0,10, zodat wat dit betreft, elk kind deze voorstel ling kan bezoeken. Het comité verzoekt voorts nog aan de bur gerij om Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, de dagen van de inza meling, de vlaggen uit te steken en de winkeliers, voorzover zij dat nog niet deden, de affiches op te hangen. KAPELLE. De woningbouw. Enige tijd geleden is door het gemeentebestuur een vergadering Belegd voor personen die nog be- tmlrlrnn liiv. Ki-i 1- 1 trokken zijn bij het woningvraag stuk. Op deze vergadering, welke door plm. 150 personen werd be zocht, heeft burgemeester Van Suylekom de gevoerde woning- politiek door de gemeente sinds de bevrijding uitvoerig uiteenge zet, waarbij tevens de financie- Naast de particuliere bouw die helaas door gebrek aan bouwvo lume nog te veel stagneert, be tekent dit een aanmerkelijke ver lichting in de plaatselijke woning nood die nog altijd beslaat uit lijst van plm. 130 woningzoeken den. YERSEKE. Waarom verwydert de krab de kalk van de oesterpannen Jarenlang was hel voor de pannenlegger een raadsel, hoe het kwam, dat de kalk op de pannen in de putten aangevreten werd door de krabben. Waarom komt dit voor bij de ene partij en bjj de andere niet? Waarom in de maanden Mei en September en niet op een andere tyd? Sommige mensen dachten dat dit kwam, omdat de krabben de oestertjes op de pan opaten, of dat de krabben dit deden om na hun verschaling de scharen te scher pen. Wat is echter de waarheid Onder de kalklaag, legt de po lydora haar eieren, die tussen de kalklaag en de pan haar gangen graaft en daar een prachtig ter rein vindt om te groeien. Maar de krab is een lekkerbek die dol is op de polydora en om die te bereiken op de pan, moet ze met haar scherpe scharen de kalk verwijderen en dan kan ze haar prooi verslinden. Weer een raadsel opgelost! Film over oestercultuur. Een biologisch medewerker van het Instituut voor Vissery onderzoek te Amsterdam heeft een paar dagen in Yerseke ver toefd om een film op te nemen over de verschillende werkzaam heden in de oestercultuur. Zo heeft hij 'n bezoek gebracht aan het Noorden om de zeeften met oestertjes en de methode van neerzetten en bewerken, te filmen. Ook het pannen kalken had zijn belangstelling, evenals het afsteken van de oestertjes, oogst 1949, van de pannen. Ook zal hy nog het laden, lossen en uitzetten op de gronden langs de zeedijken van Zuid-Beveland op de gevoelige band vastleggen en dan van 't najaar het vissen van oesters op de percelen, het uit zoeken en sorteren en alle andere werkzaamheden aan het vak ver bonden. Oesterexport. De oesterexport in Mei 1950 bedroeg naar Nederland 7240 st, België 48.350 st.; Duitsland 2000 st.; Engeland 1950 st. Totaal 59.940 stuks. Het vorige jaar bedroeg de ex port 16.249 stuks. KRABBENDIJKE. Ongeval bij het zwemmen. Dinsdagavond heeft zich bij 't zwemmen in de haven een ern stig ongeval voorgedaan. Een zoontje van de tam. Z. kwam bij het duiken zodanig op zijn hoofd terecht dat hij een grote wonde opliep. Nadat E.H.B.O. was ver leend, hechtte dr Nieuwenhuize de wond. ARNEMÜIDEN. Woningbouw. De bouw van 13 woningwetwo ningen is gegund aan de firma I, Boone alhier. Vrijdag 9 Juni a.s. om 1.30 uur ho.opt voor de Geref. Gemeente te Tholen op te treden ds Bel van Krabbendijke. Op 1 Juni slaagde te Utrecht voor het staatsexamen onderwij zeres, mej. H. Berman Jd, te BiezeUnge. ringsmogelijkheden werden be sproken. Thans is het schitterende re-1 gemeente, werd sulfaat bereikt dat de 24 wonin-1 verklaard, gen welke de gemeente met ver-' Aan de orde was verder een KRUIN INGEN. Kruiningen krijgt een nieuw sportpark. Electrisehe verlichting van de wijzerplaten op de toren. Maandagavond kwam de raad van Kruiningen in openbare ver gadering onder voorzitterschap van burgemeester Vogelaar bij een. Het raadsbesluit tot het aan gaan van een geldlening van f30.700.— voor de ambtswoning van de burgemeester werd gewij zigd, omdat Ged. Staten bezwaar hebben tegen de aflossing der le ning bij wijze van annuïteit. Het voorstel van B. en W. om deel te nemen in een garantie fonds voor een in 1953 te Middel burg te houden algemene Zeeuw se tentoonstelling tot een bedrag van f 0.06 per inwoner ontmoette enige bezwaren. De heer Burkunk (P.v.d.A.) ziet in deze tentoon stelling voor de gemeente Krui ningen generlei belang. De heer Pouwer (C.H.) daarentegen meen de er vooral voor de middenstand een groot belang in te zien. Lo- kerse (S.G.P.) kon aan dit voor zijn stem niet geven, omdat de voorzitter geen toezegging kon doen, dat de tentoonstelling op Zondag gesloten zal zijn. Het voorstel werd tenslotte verworpen met 6 stemmen tegen. (Voor de heren Polderman, Griep (V.V.D.) Van Iwaarden en Pouwer (C.H.) en de Bruin (A.R.). Aan het daarvoor in aanmer king komende gemeentepersoneel werd de 5 loonsverhoging over het tweede kwartaal 1950 toege kend. Op verzoek van de heer van Ballegooijen (P.v.d.A.) werd reeds thans besloten aan het ge meentepersoneel de vacantietoe- lage over 1950 te verlenen. Bij de vaststelling van de ver ordeningen op de heffing van op centen op de hoofdsom der grond belasting en der personele belas ting ontwikkelde zich een discus sie over de onbillijkheid van de classificatie der gemeente Krui ningen in de 8e klasse. De woning Schotte 5, eigendom van de Diaconie der Ned. Herv. onbewoonbaar vim HITTE EN DIEREN. Nog voor de „officiële" zomer zijn intrede heeft gedaan bele ven we warme, echt zomerse dagen. Het leven moet gewoon doorgaan en wij kunnen ons weinig van de hoge temperatuur aantrekken. De bakker staat, als •midden in de winter, voor zyn oven, de boer werkt, onder een felle zon, op zijn land, de zetter zit, zwetend en puffend, achter zijn zetmachine, die nu veel op een kachel gaat lijken. Alle mensen hebben tijdens deze hitte dus wel genoeg aan zichzelf. Maar er is één catego rie, die ook speciaal aan een andere zaak alle aandacht moet besteden. Dat zijn onze boeren en tot hen richten wij het ver zoek namens de dierenbescher ming, toch te den ken aan de noodzakelijkheid om gedurende deze grote hitte hun dieren van voldoende drinkwater te voor zien en in de weide zoveel mo gelijk voor schaduwrijke plaat sen te zorgen. In sommige delen van onze provincie (we denken b.v. aan Walcheren) zal dat niet in vele gevallen zo gemakkelijk zijn en flink wat kosten. Maar dat moet dan maar: het dier mag door deze warmte niet lijden! T. Moeilijkheden met de brandstoffenvoorziening. Naar wij van de zijde van het C.N.V. vernemen heeft de raad van Vakcentrales zich telegra fisch tot de minister van Econo mische Zaken gewend n.a.v. de huidige moeilijkheden in de brandstoffenhandel daar het op sommige plaatsen onmogelijk ia te voldoen aan de vraag van 't publiek naar brandstoffen tegen zomerprijzen. De raad vestigt de aandacht van de minister op het standpunt der Vakcentrales in zake lonen en prijzen waarbij met lage zomerprijzen voor brand stoffen is rekening gehouden en verboekt de minister dringend maatregelen te treffen -teneinde schade voor de betrokkenen en moeilijkheden bij het loonbeleid te voorkomen. voorstel tot vergroting van het bestaande sportterrein. Het ge meentelijk sportterrein omvat thans één voetbalveld en één korfbalveld. Omdat zowel op het dorp Hansweert als op het dorp Kruiningen een voetbalvereniging bestaat is dringend behoefte aan een tweede voetbalveld. Een aan het terrein grenzend stuk grond zal van het burgerlijk armbestuur in erfpacht genomen worden. Het aanleggen zal geschieden bij wijzs van werkverruiming door de Ned. Heide Mij. De subsidie, die door het rijk wordt verleend is nog niet bekend, maar gerekend wordt op een bijdrage van 90 in de arbeidslonen. De kosten zijn ge raamd op f9687.15 aan arbeids lonen en f 10.300.aan andere kosten. De ten laste van de ge meente blijvende kosten kunnen dus worden geraamd op f 10.300 plus f 4500 voor een te stichten kleedlokaal plus f 968,72 (ar beidslonen) f 15.768,72. Het is de bedoeling, dat by aanvaarding van het voorstel reeds in Augus tus van dit jaar met 50 a 60 ar beiders een aanvang wordt ge maakt, waarna het terrein in het voorjaar 1952 voor het gebruik gereed zal zijn. De heren de Bruin en Lokerse hebben principiële bezwaren te gen het voorstel, omdat ook op Zondag van het terrein zal wor den gebruik gemaakt. De heer Burkunk juichte het voorstel van harte toe. De heer van Iwaarden (C.H.) is ook tegen sport op Zon dag, doch hij achte een behoorlijk sportterrein van zo groot belang, ook voor degenen, die de sport niet op Zondag beoefenen, dat hij zijn stem aan het voorstel zal ge ven. Het voorstel werd hierna met 9 tegen 2 stemmen aangeno men. Na een langdurige besloten ver gadering werd de zitting nog even geopend en deelde de voorzitter mee, dat met 8 tegen 3 stemmen besloten was om het torenuur werk electrisch te verlichten. Tegen hebben gestemd de heren Polderman, Griep en Rammeloo (K.V.P.).

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2