ZEEUWSCH DAGBLAD Samenstelling nieuwe BelgisGhe regering vandaag bekend. NIEUWS Zal de Koning 1 Juli inderdaad terug zijn Mevrouw Roosevelt komt naar Oud-Vóssemeer. Geslaagde Prov. Bondsdag der C.J.V.F. op Walcheren. Zeeuwse Beplantingscommissie geïnstalleerd. Rekening na de schade. Engeland doet niet mee. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De nieuwe rondweg om Wouw. Verkeersprobleem by Kruiningen wordt opgeheven. Byeenkomsteo te Middelburg en Zoutelande. SNIPPER Particuliere Synode Geref. Kerken van Zeeland. Stichting Uitgave „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tal. 2438, "dj geen gehoor 2970, 2436 of 2364. .Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Waistraat 83. Tel. 2734; Middel burg. Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 6e JAARGANG No. 1578 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 8 JUNI 1950 Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J, Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zlon op 4.21 u., onder 20.57 u.; Maan op 1.41 u., onder 14.38 u. Hoogwater op Vrijdag 9 Juni: Vlissingen: 9.29 u. 1.47 m., 21.50 u. 1.30 m.; Terneuzen: 9.54 u. 1.68 m., 22.17 u. 1.52 m.; Wemel- dinge: 10.51 u. 1.42 m., 23.15 u. 1.15 m.; Zierikzee: 10.35 u. 1.23 m., 22.54 u. 0.96 m. T A a regering heeft aan de Tweede Kamer voorgesteld aan de K.L.M. een subsidie van f 27,5 millioen te verstrekken ter tegemoetkoming in de in 1949 geleden verliezen op de Amster- dam-Djakartaverbinding. Voorts om over 1949 wegens de overige bedrijfsverliezen (o.m. door twee ernstige vliegtuigongevallen) svoor een bedrag van f 10 mil lioen zich amortisatiebewijzen te doen uitreiken, die uit de winst van de eerstvolgende vijftien jaren moeten worden afgelost. De motivering van dit ver zoek is duidelijk. De K.L.M. leed het verlies van f 27,5 millioen tengevolge van het landingsver bod van verschillende landen ten tijde der tweede politionele actie. Als wij in een wereld leefden, waarin zoiets bestond als een algemeen erkend en door ieder land gerespecteerd volken recht, zou onze regering een eis tot schadevergoeding kunnen in dienen bij het daarvoor aange wezen internationale orgaan. Succes zou dat natuurlijk toch niet hebben, maar Nederland zou in ieder geval een daad stel len. Nu dit niet gebeurt zullen de Nederlandse belastingbetaler ook deze post indirect voor hun rekening nemen. Niet gaarne, maar zonder morren. Uit respect voor de K.L.M., die, de grootste moeilijkheden trotserend, de luchtverbinding tussen Neder land en Indonesië open hield. r. ■p* ngeland heeft een lelijk spaak in het wiel gestoken wat het plan-Schuman v betreft. Schuman deed een zeer vèrrei- kend voorstel, maar het is waard nauwkeurig te worden bestu deerd als een bijzonder belang rijke stap naar de Europese een wording, die er niet zal komen door alleen maar confereren en praten. Engeland zal zich echter (want daar komt het besluit der En gelse regering op neer) afzijdig houden. Het voorziet wellicht moeilijkheden met de eigen in dustrie, maar de achtergrond is, dat dit land zich niet één weet met het Europese continent. Nu gaan de andere landen het plan cnder de loupe nemen: Engeland zal nog wel eieren voor zijn geld kiezen. Indien het niet gaat mee doen, zal de gecombineerde Euro pese steenkool- en staalindustrie een macht gaan vormen, die de Engelse basisindustrieën schade kan aandoen. Als Engeland nu alle krachten inspande voor de verdere uit houw van zijn imperium was het tot daarazntoe. Maar dat kan niemand met de beste wil van de wereld aannemen. De Labourregering heeft na de oor log daarvan wel andere bewij zen geleverd. f. Oost-Duitsland accepteert Oder-Neissegrens. Te Warschau is 1 ior-Polen c.i Oost-Duitsland een gemeenschap pelijke verklaring uitgegeven, waarin dc Oder-Neissegrer. tot d_ grens tussen beid. landen ver klaard wordt. De Oostberlijnse oladen noemen dit „een zeer belangrijke stap op de weg naar een goede verstand houding tussen Duitsland en Po len". Walter Ulbricht, de Oostduitse plaatsvervangende minister-presi dent, stond aan het hoofd van de delegatie, die te Warschau de be sprekingen voerde. De vijf leden dezer dele atie zijn allen voor aanstaande leiders der socialis tische eenheidspartij. Waarnemers merken op, dat de delegatie vol gens het communiqué War chau heeft verlaten, doch dat over de terugkomst te Berlijn nog geen bericht is ontvangen. n houdt rekening met de mogelijkheid, dat aan Praag i andere Oost- europese hoofdsteden geen bezoek wordt gebracht voor belangrijke onderhandelingen. Ook Nederland gaat niet over één nacht ijs. Hoewel de Nederlandse rege ring oprecht hoopt, dat de onder handelingen over het plan-Schu man, die zij voor de toekomst van Europa van eminent belang acht, tot een uiteindelijk bevredigend resultaat zullen leiden, zo heeft zij toch gemeend aan de Franse regering te moeten mededelen, dat zij zich de vrijheid wil voor behouden om op de aanvaarding der grondslagen tijdens de onder handelingen terug te komen, in dien onverhoopt in de toekomst zou blijken, dat de toepassing de zer principes in de praktijk op ernstige bezwaren stuit. Aldus heeft minister Stikker mede gedeeld. Geslaagd voor E.H.B.O.- examen. Voor het E.H.B.O.-examen zijn te Goes geslaagd de dames C. de Jonge, P. Rentmeesters, J. Was ser, C. Duyvesteyn, J. Bras, M. v. Os, C. v. Rijswijk, L. Snoep, T. v. Paassen, M. de Jager, W. Korstanje en E. Aarts en de he ren A. Rijk, W. F. V. Riet, P. G. Schrier en C. Visser. Afgewezen werden 2 candi dates „DE SOCIALISTEN ZOUDEN HETZELFDE DOEN". De Prins-Regent van België heeft Jean Duvieusart, de minister van economische zaken In het afgetreden kabinet, aangewezen als formateur van het nieuwe Belgische kabinet. Duvieusart is een Waals lid van de Chr. Volkspartij. Hjj heeft gistermiddag nog een aanvang gemaakt met de besprekingen voor de samenstelling van de nieuwe geheel Katholieke regering en deelde mede van ochtend omstreeks 11 uur de samenstelling van de nieuwe rege ring te kunnen bekendmaken, waarin, voor wat de Katholieke ministers betreft weinig verandering zal komen. Op een gisteravond gehouden persconferentie heeft kabinets formateur Jean Divieusart ver klaard, dat hij vanochtend om 11 uur de samenstelling van de nieu we homogeen-Katholieke regering verwacht te kunnen bekendma ken. Hij zeide verder dat het aan tal portefeuilles hetzelfde zal blij ven. Dus veertien plus een eerste minister. De Katholieke ministers uit het vorige kabinet zullen allen aanblijven. Sommigen zullen ech ter van portefeuille verwisselen. Divieusart verklaarde, dat hij gistermiddag besprekingen heeft gevoerd met de voorzitters van Kamer en Senaat, de partijvoor zitters, de heer Harmei, voorzit ter van de C.V.P.-Kamerfractie, oud-minister Struye en de minis ter van binnenlandse zaken in het afgetreden kabinet, Albert de Vleeschauwer. Duvieusart legde er de nadruk op, dat de C.V.P. thans in de Kamer een meerderheid van vier zetels, in de Senaat waarschijnlijk een meerderheid van zeven zetels zal hebben en op grond van deze absolute meerderheid het vol strekte recht heeft een homogeen- Katholieke regering te vormen. „Wat wij doen is volgens de re gels van de grondwet en onze te genstanders zouden, indien zij in ons geval verkeerden, hetzelfde doen. Engeland is hiervan het be wijs", zo betoogde hij. De kabinetsformateur ver klaarde hierna, dat de nieuwe re- Belangrijke verbetering voor verkeer Moerdijk—Vlissingen. Naar de A.N.W.B. verneemt, zal binnenkort begonnen worden met de werkzaamheden aan de nieuw geprojecteerde rondweg om Wouw, welke een aanzienlijke verbetering voor het verkeer MoerdijkVlissingen betekent. De aanleg van de aarden baan zal op 5 Juli a.s. worden aanbe steed. Momenteel voert de verbinding MoerdijkVlissingen door het plaatsje Wouw, tussen Roosen daal en Bergen op Zoom. Deze traverse is zeer nauw en stelt de weggebruikers, zowel als de in woners van Wouw voortdurend voor lastige problemen. De vele beschadigingen aan het trottoir getuigen dan ook wel zeer wel sprekend de moeilijkheden die het snelverkeer hier ondervindt. De vrachtauto's hebben het ver nielingswerk, dat jaren geleden door de tanks werd ingezet, gron dig voltooid. Met ongeduld zien zowel het doorgaand verkeer als het rustige plaatsje zelf uit naar de dag, waarop men van elkaar verlost zal zijn. Als symbool van Neêrlands strijd tegen het water is te Spaarndam een monument ont huld door Prinses Margriet in te genwoordigheid van Koningin Ju liana en de andere Prinsesjes. gering na het vertrouwensvotum in Kamer en Senaat verkregen te hebben de beide Kamers in ge zamenlijke zitting zal bijeenroe pen om de wet van Juni 1945 toe te passen, waarmede de on mogelijkheid van de Koning om te regeren wordt opgeheven. Het lijkt er dus veel op, dat de uitlating van de Vleeschauwer, tijdens de verkiezingen, dat Ko ning Leopold 1 Juli weer in Bel gië terug zal zijn, uitkomt. ONVERZETTELIJK. Buset, voorzitter van de socia listische partij, verklaarde gister avond na een onderhoud met Du vieusart: „Wij blijven onverzette lijk vijandig staan tegenover de terugkeer van Koning Leopold op de troon". Koning Leopolds particuliere secretaris, Willy Weemaes, is gisteravond per vliegtuig naar Geneve vertrokken, 's Konings eerste secretaris, Prof. Pirenne, vertrok per auto naar Geneve. Men meent te weten, dat zij een boodschap van Duvieusart bij zich hebben voor de Koning. Ongeval bij het baden te Vlissingen, Dinsdagavond om half elf trof fen twee meisjes op het strand te Vlissingen een bewusteloze jonge man aan, die gekleed was in een zwembroek. Drie artsen en leden van de EB.B.O. en het Rode Kruis hebben gedurende twee uren getracht de levensgeesten op te wekken. Zij slaagden daarin niet. De betrokkene bleek te zijn de 28-jarige Labruiere, woonach tig te Vlissingen, die om 19.30 uur was gaan zwemmen. Hij was de zwemkunst niet machtig. Het punt van samenkomst van de Rijksweg Bergen op Zoom Tilburg met de Veerweg te Krui ningen vormt een bron van voort durende ergernis van vele wegge bruikers. In de Veerweg ligt een ver keersheuvel, welke door het naar links afslaande verkeer rechts moet worden gepasseerd. De vorm van deze verkeers heuvel is echter dermate on gunstig, dat het rechts passeren van lange voertuigen vrijwel on doenlijk is. De bekeuringen, welke hier kwistig worden uitgedeeld, tegen de bestuurders van motor voertuigen, die door overmacht gedwongen, maar besluiten links te passeren, zijn naar het oordeel van de A.N.W.B^ niet gerecht vaardigd. De bond is van mening dat de overheid onvoldoende rekening houdt met de buitengewone on gunstige situatie ter plaatse. Eén en ander is voor de A.N.W.B. aan leiding geweest, zich met een herzieningsvoorstel tot de Rijks waterstaat te wenden, die, naar bleek, dit pünt reeds in studie had gc.iomen. Als gevolg hiervan zal het punt op grondige wijze ver beterd worden. Men verwacht dat het werk voor de grote vacantiedrukte aanvangt, zal zijn voltooid. Uitbarsting van 's werelds grootste vulcaan. De Mauna-Loa (4168 meter) op één der Hawaii-eilanden, de grootste vulcaan ter wereld, is na 18 maanden voor het eerst weer in werking gekomen, aldus meldt „Le Monde". In de nacht van 1 op 2 Juni begon de krater vuur te spuwen. De vlammen konden op een afstand van meer dan 300 kilometer waargenomen worden. De uitbarsting heeft reeds twee slachtoffers gevergd, te weten Abraham Lincoln, naar verluidt een directe afstammeling van de grote Lincoln, en zijn echtgenote. De lava heeft vijf boerderijen, een katholieke kerk, een kerk hof en een postkantoor vernield. Een gehucht van 7 huisjes, waar van de bewoners niet op tijd heb ben kunnen vluchten, is omringd door de lavastroom. Zeeland krijgt 20 Juni hoog bezoek. AMERIKAANSE GAST NIEUWSGIERIG NAAR RELATIE. Naar wij vernemen zal me vrouw Roosevelt, die van 1921 Juni a.s. een bezoek aan ons land zal brengen, ook Zee-and bezoeken. Zij zal n.l. op F'usdag 20 Juni a.s. van twee tot vier uur in de ge meente Oud-Vossemeer ver toeven. Mevrouw Roosevelt, die op haar tocht naar Zeeland vergezeld zal zijn door enige hooggeplaatste Amerikaanse autoriteiten, zal om ongeveer half twee aan de Thool- se brug worden ontvangen door de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr A. F. C. de Casembroot. Onder escorte van een kleine motorgroep van de Rijkspolitie zal het gezelschap zich vervol gens naar Oud-Vossemeer bege ven. Hier zal een wandeling wor den gemaakt, waarbij mevrouw Roosevelt de diverse bezienswaar- „Eén in liefde tot den Heiland", dit bondslied van de Chr. Jonge Vrouwen Federatie klonk gistermorgen, gezongen door ongeveer 500 deelneemsters aan de Prov. Bondsdag van de O.J.V.F. in Zee land, in de Oostkerk te Middelburg. Bjjna alle afdelingen in Zeeland waren vertegenwoordigd op deze Bondsdag, die 's morgens in Middelburg en 's middags in Zoutelando werd gehouden. In de morgenbijeenkomst sprak o.a. de heer H. il'Olivai, secretaris van de Prov. Commissie van Bij stand der Ned. Herv. Kerk in Zeeland over: „Kerk en Jeugd, Jeugd en Kerk". digheden zullen worden getoond. Ook het gemeentehuis, voor heen ambachtshuis, zal worden bezocht, waar men het wapen van de Roosevelts, aangebracht op de schouw, zal bezichtigen. Dit is, zoals men zal begrijpen, het eigen lijke doel van dit bezoek: een aanduiding van de mogelijke re latie tussen Oud-Vossemeer en de familie Roosevelt, waarover al vaak gesproken is. Tenslotte zal de lunch worden gebruikt, waarna mevrouw Roo sevelt de terugreis naar de Ame rikaanse ambassade te Den Haag zal aanvaarden. Daar zal des avonds een diner zijn. De volgen de dag zal mevrouw Roosevelt zich naar Brussel begeven. Het is zeer verheugend, dat in het reeds overladen programma van mevrouw Roosevelts bezoek aan ons land deze tocht, waarop mevrouw Roosevelt naar zij ver klaard heeft, bijzonder veel prijs stelt, kon worden verwerkt. De leiding van de Bondsdag be rustte bij mevr. C. den Hollander te Haamstede, die de presidente mevr. Hendrikse—Jonker ver ving. Er werd allereerst een korte liturgie afgewerkt, waarbij sa, menzang en Schriftlezing elkaar afwisselden. Mevr. den Hollander zei in een korte toespraak tijdens de litur gie, dat men één ding gemeen schappelijk heeft n.l. dat men zichzelf reeds belangrijk vindt. Spr. meende, dat het moeilijk is, mooie dingen bij een ander te ont dekken. De presidente verwees naar de brief aan de Filippenzen en hoe Paulus er daarin op aan dringt, de ander uitnemender te achten dan zichzelf. Kerk en Jeugd. Vervolgens verwelkomde mevr. den Hollander de vele aanwezigen en in het bijzonder mej. W. ten Cate, namens het Verbond. Dank werd gebracht aan de oud-secre taresse, mej. Hondius en de nieu we secretaresse mevr. Hornstra werd officieel welkom geheten. O.l.v, mej ten Cate werd ver volgens een aantal liederen en canons gezongen. Hierna sprak de heer d'Olivat zijn rede uit, waarbij hij begon met te zeggen, dat de jeugdjaren de feesteljjkste, doch ook de ge vaarlijkste jaren zijn. We hebben hulp nodig om onze jeugd op de juiste manier te beleven en deze hulp wordt geboden door het Evangelie, aldus spr. De macht van dit Evangelie, zo zei de heer d'Olivat is tastbaar en zichtbaar en het bewijs daarvan levert o.m. deze bijeenkomst. Vervolgens ging spr. in op het ontstaan van het jeugdwerk en het feit, dat de kerk zich nog eerst een tiental jaren met het jeugdwerk daadwerkelijk bezighoudt. De jeugd is een be langrijk deel van de gemeente, aldus vervolgde spr. en men heeft bij het jeugdwerk recht op de hulp van de kerkelijke gemeente. Tenslotte betoogde de heer d'Olivat, dat terwijl men samen gevangen wordt gehouden in deze wereld, men op weg is naar de uitgang, waar het Koninkrijk Gods begint. Na deze rede werd gezongen Gez. 74 vers 3. Alle deelneemsters gingen daar na met bussen of op de fiets naar Westkapelle, waar men aan de dijk de maaltijd gebruikt om ver volgens naar Zoutelande te gaan. Ontspanning. 's Middags zochten de deel neemsters enige verkoeling aan het strand te Zoutelande. Er wer den diverse spelen beoefend en volksdansen uitgevoerd. De afd. Groede behaalde een le prijs en de afd. Borssele een 2e prijs bij het A.B.C. op rijm, terwijl Brui- nisse no. 1 werd bij de pantomi mes. Voor het Volksdansen kreeg de afd. Goes een le prijs. De sluitingsbijeenkomst werd gehouden in de Herv. Kerk te Zoutelande, die tot de laatste plaats bezet was. Nadat gezon gen was Gez. 149 vers 1, sprak ds J. F. Wagener, de Herv. Pre dikant, over het onderwerp: „Kies je weg door de wereld". Hij stelde de vraag of het Bij beis is, dat er gekozen moet wor den, terwijl hij verder wees op de moeilijkheden in deze tijd van overbevolking en emi gratie. De predikant _wees ook nog op de mogelijkheden voor meisjes om opgeleid te worden voor gezinsverzorgster. Met gou den letters, zo besloot spr. zijn rede, moet er in Uw leven ge schreven staan: „God heeft voor mij gekozen". Tot slot van deze goed ge slaagde Bondsdag zong men Gez. 121. HOLLANDSE NIEUWE VOOR KONINGIN JULIANA. Een met vlaggen versierde auto vervoerde de oranjevaatjes Hollandse nieuwe naar Paleis Soest- dijk, waar ze aan H M. Koningin Juliana werden aangeboden. Des delegatie Vlaardingers, v.l.n.r. H. van Toor, reder van de firma C. van Toor, G. v. d. Schee en schipper J. Rog van de VI. 61, tijdens de voorstelling aan H. M. de Koningin. EEN MOOIE TAAK IN HET BELANG VAN ZEELAND. De Commissaris der Koningin, Jhr. mr A. F. C. de Casembroot) heeft Dinsdagmiddag ter Provin ciale Griffie de „Provinciale Zeeuwse Commissie voor de be plantingen" geïnstalleerd. In zijn installatierede deed de Commissaris uitkomen, dat de plannen voor een beplantingscom missie reeds van oudere datum zijn. Hij stond uitvoerig stil bij de taak der commissie. Deze zal adviseren over beplantingensaan- gelegenheden aan Ged. Staten, gemeente- en polderbesturen en anderen, die dit mochten verzoe ken. Zij zal ook stimuleren t.a.v. het aanbrengen van beplanting in het algemeen. Verschillende oor zaken zijn aan te geven voor het verdwijnen der beplanting in Zee land zoals de inundatie, de iepen ziekte, de z.g. „kaalslag" tijdens de Duitse bezetting, enz. De be doeling is, dat de commissie poogt Zeeland weer een beter aanzien te geven, vooral met behoud van het eigén karakter der streek. Door het aanbrengen van beplan ting zullen ook de objecten, wel ke het landschap ontsieren, aan het oog kunnen worden onttrok ken. Spr. sprak de hoop uit, dat onder leiding van de heer C. Phi- lipse, lid van Ged. Staten, de com missie een grote activiteit zal ontplooien. TOESPRAAK VAN DE HEER PHILIPSE. De heer Philipse sprak ook van zijn kant de hoop uit, dat de com missie veel goeds tot stand zal brengen voor Zeeland. Het ge stelde doel is een mooi doel en wanneer men ziet, hoe het op het ogenblik in Zeeland gesteld is met de beplanting, dan is er nog heel Provinciale rekening over 1948 sluit met batig saldo. Ged. Staten hebben de Prov. Staten doen toekomen de reke ning der provinciale inkomsten en uitgaven over 1948. Daaruit blijkt dat de gewone dienst een batig slot heeft opgeleverd van f 158.072.70, n.l. f3.485.941.87 in komsten en f 3.327.869.17 uitga ven. De kapitaaidienst sluit in de bet en credit met f 9.698.522.77 en de reserve-, kas- en verreken- dienst met f 22.052.621.51. Het hoofdstuk openbare orde, veiligheid enz. sluit met een na delig saldo van f70.824.01. Het verlies op het hoóüstuk water staat, verkeer enwervoer is f 1.215.292.dat op het hoofd stuk economische aangelegenhe den f 121.772.14. Op het hoofd stuk arbeid, maatschappelijke steun en voorzorg is een verlies geleden van f93.741.19, op volks ontwikkeling en opvoeding f 58.523.81. Aan dekkingsmiddeien van algemene aard werd ontvan gen f 2.045.010.37. Zeeuws Oorlogsmuseum te Middelburg wordt op 24 Juni geopend. Naar wij vernemen zal het Zeeuws Oorlogsmuseum te Mid delburg, dat nu een definitieve plaats heeft in de Vleeshal van het Gothische stadhuis op Zater dag 24 Juni a.s. officieel worden- geopend. De bijeenkomst, die daartoe wordt gehouden, zal wor den belegd in het restaurant „de Huifkar" op de Markt. Wie de opening zal verrichten is nog niet bekend. wat te doen. Gelukkig wordt er al hier en daar weer tot aanplan ting overgegaan, maar er blijft nog veel over. Vele wegen zullen nog kunnen worden beplant. Ook de beplanting van de boerenerven moet nog worden gestimuleerd. Spr. weet uit eigen ervaring, dat beplanting in sommige gevallen schadelijk kan zijn voor de land bouw. Het is de taak der com missie die bezwaren zoveel moge lijk te ondervangen door het we ren van schadelijke en bijv. ook te dichte beplanting. De Commissie is als volgt sa mengesteld: Voorzitter is de heer C. Philipse; leden zijn de heren Ir J. F. A. Molenaars, Staatsbos beheer; S. K. Phaff, Plantenziek- tenkundige Dienst; J. C. van 't Westeinde, boomkweker; K. Goudzwaard, Gem. plantsoen dienst; Ir Th. Heyblom, Rijks waterstaat; E. C. W. A. Geuze, Zeeuwse Polder- en Waterschaps- bond; Jhr. mr J. Schuurbeque Boeye, Ver. van Ned, Gemeenten; Mr T. Lebret, Stichting „Het Zeeuwse Landschap"; A. G. M. Boost, A.N.W.B.; M. Steyn-Goen- se, Stichting voor de Landbouw. Adviserende leden zijnIr H. D. J. Swaters, Prov. Waterstaat; Ir M. de Vink, Prov. Plan. Dienst; J. C. de Pagter, Prov. Griffie, se cretaris. 20 Juni beginnen onderhande lingen over het plan-Schuman. Frankrijk heeft Italië, Duits land en de Benelux-landen voor gesteld 20 Juni de onderhandelin gen te openen over het samen smelten van de Europese steen kool- en staalindustrie, aldus een officiële bekendmaking te Parijs. DE BILT ZEGT: Minder vast weer. Weersverwachting geldig tot vanavond: Aanvankelijk nog wei nig, later toenemende bewolking met kans op onweer. In het Wes ten van het land koele wind van zee, in het Oosten nog warm. Woensdagavond is voor de En gelse kust een Amerikaans super fort in de Noordzee gestort. Een Engelse trawler heeft twee over levenden en een dode aan boord; %cht personen worden vermist. Acheson, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat Amerika tegen herbewapening van West-Duits- land als middel ter versterking der defensie van het Westen is. Gisteren heeft te Londen de statiebegrafenis plaats gevonden van Maarschalk Lord Wavell, de gewezen onderkoning van Brits- Indië en opperbevelhebber. De laatste maal dat in Engeland op deze wijze iemand begraven werd was in 1806, toen Admiraal Nel son teraardebesteld werd. Het voornaamste Engelse bezwaar te gen het plan-Schuman is, dat be slissingen van de autoriteit, die het beheer zal voeren over de samengesmolten industrieën, bin dend is. Te Geneve is een vlie gende schotel neergedaald op het hoofd van een wandelende dam-: De bijbehorende kop, die ook het balkon viel, viel naast ha. op de grond! De „Joh. van Ol- denbarnevelt" is met 400 emi granten naar Zuid-Afrika ver trokken. Het troepenschip Wa terman wordt Vrijdagmorgen te Rotterdam verwacht waar om 9 uur de ontscheping zal beginnen. Nabij Hoofddorp maakte giste ren een Firefly van de Marine Luchtvaartdienst een noodlan ding tengevolge van benzinege brek. Bij het baden is een 16- jarig meisje in de Lek bij Culem- borg verdronken en te Amster dam een 8-jarig jongetje in de Houthaven. Te Amsterdam heeft een dame uit haar ring een steen verloren die drie maal per dag van kleur verandert en wel in groen, rood en blauw. Woensdag vond in de Geref. Kerk te Goes de Particuliere Sy node van de Geref. Kerken in Zeeland plaats. Ds Flinterman opende de vergadering en sprak een openingswoord naar aanlei ding van Openb. 3 20, wijzend op de rijkdom en verantwoorde lijkheid der kerken. Gekozen werd als praeses Dr C. Stam van Goes, als assessor Ds A. G. van der Stoel van Ber gen op Zoom, le scriba Ds II. Veldkamp van Middelburg, 2e scriba Ds H. Pestman van Ter neuzen. Besloten werd alle kerken der provincie te verzoeken een collec te voor kerkbouw te Poortvliet te houden. Dr A. H. Oussoren rapporteerde uitvoerig over d» Zending, terwijl de heer J. C. Wattel financieel verslag daarvan uitbracht. De ontvangsten be droegen pim. f 83.000, de uitgaven ruim f 86.000. De Zuiderzending zal Magelang moeten loslaten en het terrein der Salatigazending daarvoor in de plaats krijgen. Ds P. van Til bracht verslag uit over de recrütendagen, gehou den met de jongelui, die opgeroe pen werden voor de militair» dienst. Dringend werd opgewekt aan de garnizoenskerken op té geven, ais iemand daarheen op geroepen op overgeplaatst wordt. Ds P. M. v. Veldhuyzen rappor teerde over de hulpbehoevend» kerken: besloten werd alle ker ken in staat te stellen het door de Generale Synode genoemd» minimum traktement te betalen, Ds A. Scheele vroeg ontheffing van het quaestoriaat; hem werd dit verleend na grote dank voor de jarenlange arbeid. Ds H. Pestman rapporteerde over de emeritaatsgelden, de heer H. C. van Donk over het archief en Dr stam over de provinciale evangelisatiearbeid. Zo nodig zal nog 'n collecte gehouden worden voor deze arbeid, indien de uit breiding daarvan speciaal in Wal cheren dit noodzakelijk maakt. Aangedrongen werd op uitbrei ding van het aantal abonné's van de Zeeuwse Kerkbode, daar d» exploitatie tekorten oplevert. D» S. Greving rapporteerde over d» Theologische Hogeschool, waar van het meeleven der kerken steeds verblijdender wordt, ook door toename van het aantal stu denten, al dalen de inkomsten. De roepende kerk kreeg vol macht, zo nodig de Synode voor 2 dagen uit te schrijven. Na rondvraag sloot Dr Stam de vergadering. Drijvende mijn bleek sperboel te zijn. Gistermiddag is klaarheid ge komen in de kwestie van de drij vende mijn, die Zaterdag bij het Roeiershoofd te Vlissingen was gesignaleerd. Er is nu gebleken, dat van een mijn geen sprake was, doch dat men had te doen met een op drift geraakte sperboei. De verbazing van de deelnemers, die een speurtocht hebben onder nomen naar de „mijn", was dan ook groot, toen ze in rubberboten voorzichtig het „gevaarlijke pro jectiel" naderden, en hun bleek, dat van een mijn geen sprak» was. Fietsen met hulpmotor opgepast! Nu voor de fietsen met hulp motor in het algemeen vergaand» faciliteiten zijn verleend, raadt de K.N.A.C. bestuurders van dez» voertuigen, gelet op de recent» ernstige ongevallen, in hun eigen belang dringend aan, zich in het wegverkeer geheel als fietsers t« gedragen, met name voorrang t« verlenen aan alle motorwegver- keer. Ten opzichte van elkander en van gewone fietsen behoren zij dus de gebruikelijke regel „rechts gaat voor" bij het gelijk tijdig of nagenoeg gelijktijdig na deren van kruispunten enz. toe t» passen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1