ZEEUWSCH DAGBLAD Trygve Lie lanceert twintig-jarenplan /oor de vrede NIEUWS Algehele winkelsluiting op Zondag A.R. Gemeentebestuurders uit Zeeland bijeen te Gees Vlissingen zal water krijgen vau Middelburg PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Onbevredigende uitslag in D Matige bijval van Amerika en Engeland Grote propagandistische actie tegen Hongaars episcopaat. Noodianding sportvliegtuig liU Yeeniiuizen. SNIPPER ÉJoese ambachtsschool groeit gestadig. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 6e JAARGANG No. 1577 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per nun. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 7 JUNI 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezellnge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Hulzenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. ïarelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 4.21 u., onder 20.56 u.; Maan op 1.32 u., onder 13.27 u. Hoogwater op Donderdag 8 Juni: Vlissingen: 8.27 u. 1.49 m., 20.46 u. 1.26 m.; Terneuzen: 8.52 u. 1.72 m., 21.13 u. 1.48 m.; Wemel- dinge: 9.52 u. 1.44 m., 22.14 u. 1.13 m.; Zierikzee: 9.37u. 1.25 m., 21.51 u. 0.94 m. Tl evredigend kan men de uit slag der verkiezingen in België niet noemen. Het resul taat is een nieuw vervolg van de moeilijkheden. De C.V.P. verwierf een absolute meerder heid in de Kamer, n.l. 108 van de 212 zetels, maar daar staat een grote winst van de socialis ten tegenover, n.l. 11 zetels, zo dat het aantal socialistische af gevaardigden in de Belgische Kamer van Afgevaardigden nu 77 bed Aagt. Het aantal katholieke afge vaardigden in de Senaat is ge lijk gebleven, n.l. 54. De socia listen gingen hier 6 zetels voor uit en kwamen op 39. Opvallend is ook hier de achteruitgang van de communisten. Eens temeer een bewijs, dat vele landen van West-Europa zich hebben afge wend van het communisme. De Belgische socialistische partij heeft daarmede echter een veel „linkser" accent gekregen. Ook de Belgische liberalen hebben grote verliezen geleden. I uidelijker dan ooit tevoren is gebleken, dat thans in België twee hecht aaneengeslo ten blokken tegenover elkaar staan. De Koningskwestie, bij deze verkiezingen de inzet, is daarmede nog niet veel verder tot een oplossing gekomen. De stembusuitslag moge dan een absolute meerderheid opgele verd hebben voor de katholie ken, of een homogeen katho lieke regering in staat zal zijn met deze zeer kleine meerder heid haar plannen door te zet ten, is vooralsnog aan twijfel onderhevig. De situatie in Bel gië lijkt thans veel op die in En geland. Er behoeven maar een paar katholieke afgevaardigden ziek te zijn en de socialisten zijn ln staat de regering ten val te brengen. Het valt te voorzien, dat zy wat dit betreft op hun qui vive zullen zijn. Uiteraard is het niet zeker, dat er een homogeen katholieke regering zal komen. Hoe zal het standpunt van de liberalen zijn? Zij hebben in de afgelopen maanden door hun geschipper een allesbehalve fraaie rol ge speeld en wat zq thans zullen doen, ook al is hun macht inge krompen, is nog r.iet duidelijk. Verwacht kan worden, dat zij ook nu weor de situatie zullen vertroebelen. T e C.V.P. schijnt vast beslo- ten te zijn zo spoedig mo gelijk de wet betreffende het verblijf buitenslands van Koning Leopold te doen intrekken. De Koni.ig zelf heeft reeds doen weten, dat hij zijn vrijheid van handelen volledig herneemt en zich niet meer gebonden acht door een enige tijd geleden ge dane toezegging Prins Boude- wijn voorlopig het bewind te la ten. De toestand wordt daar door niet eenvoudiger. Het is overigens moeilijk aan te n'men, dat de Koning reeds op 1 Juli terug zal zijn. Wij voorzien de komende dagen weer ver i.oeiende en verwarde besprekingen. Op de achtergrond staat de figuur van de Koning. Met hem dient men medelijden te heb ben. Ook ais hij zou terugkeren zou hij een partijkoning zijn en niet meer, als in ons land, het symbool van nationale eenheid. Daaruit de consequenties te trekken zou o.i. het verstan digst zijn. Bovendien: Beigië heeft nu al zoveel tijd en zoveel energie aan deze kwe. tie besteed. Er wachten andere niet minder be langrijke problemen op een op- lo ï;ng. Een daarvan, die, ook ons Nederlanders nauw aangaat is de Benelux. Wij zitten in de impasse wat dit betreft. Een nieuwe Belgische regering is ter afdoening van deze zaak drin gend gewenst. T. Het Zuid-Nederlands Sanatorium. Naar op de door Dr C. Ban ning, hoofdinspecteur der Volks gezondheid te Den Haag, onlangs gehouden persconferentie werd medegedeeld, komt het door de Interkerkelijk IJrotestantse Stich ting „Zuid-Nederlands Sanato rium" te Breda, op te richten Sanatorium voor plm. 250 patiën ten, voor op de lijst van voor nieuwbouw in de eerstkomende jaren in aanmerking komende plannen! Dit feit vormt voor het Be stuur dezer Stichting wel een zeer sterke aanmoediging om op de ingeslagen weg voort te gaan. Het bestuur schrijft ons, dat dit stellig óók een belangrijke mededeling en aansporing voor kerkeraden en diaconieën van kerken en gemeenten in het Zui den des lands is om harerzijds ook spoedig die positieve mede werking te verlenen, waarom het Bestuur in Mei heeft verzocht, opdat tenuitvoerlegging der plan nen ook mogelijk gemaakt worde. Ook op ->llen die sympathiseren met dit even, mag langs deze weg een demmend beroep wor den gedaan, hunnerzijds te doen wat mogelijk is om dit initiatief tr steunen. De opbrengst van collecten, gif ten van diaconieën en van parti culieren kunnen worden gestort op gironr. 540.000 van „Penning meester I.P.S." te Breda. NIEUWE POGING OP WANKELE BASIS. Trygve Lie, de secretaris-generaal der Verenigde Naties heeft Dinsdag zjjn „twintigjarenplan voor de vrede" gelanceerd in een memorandum aan aUe leden van de V.N. Dit document bestrijkt alle vraagstukken waarin de V.N. twee jaar lang zijn blijven steken. In een inleiding op het memorandum, zegt Lie er stel lig van overtuigd te z\jn, dat een nieuwe en krachtige poging moet worden gedaan om de z.g. koude oorlog te beëindigen en de wereld nogmaals een weg op te voeren, die grotere hoop zal geven op een duurzame vrede. Bij het lanceren van zijn pro gram verklaarde Lie, dat hij uit zijn besprekingen met de regerin gen van Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie de stellige overtuiging had geput, dat de V.N. een primaire factor bleven 1n de buitenlandse politiek van elk dezer regeringen. Hij was ervan overtuigd, dat de hervat ting van werkelijke onderhande lingen over zekere hangende kwesties mogelijk was. Lie ont week de kwestie van de Chinese vertegenwoordiging ln de V.N., doch maakte het duidelijk, dat hij waarschijnlijk het hele program op de agenda van de volgende al gemene vergadering ln Septem ber zou plaatsen. Hij verklaarde ook te overwegen, de kwesties op de agenda van de veiligheidsraad te plaatsen voordat de assemblee bijeen zou komen. TIEN PUNTEN. Lie's voorstellen zijn vervat in een program van 10 punten, dat nagenoeg hetzelfde is ais dat het welk Lie aan Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie on langs heeft voorgelegd toen hij een bezoek bracht aan de hoofd steden der vier landen. Enkele van de punten zijn: periodieke of speciale bijeenkomsten van de Veiligheidsraad, waarbij ook de ministers van buitenlandse zaken der grote mogendheden tegen woordig zijn; nieuwe bijeenkom sten van verschillende commis sies; toelating van alle 14 can- didaten voor het lidmaatschap der V.N., zowel degenen voorgedra gen door het Westen als die door Rusland; meer steun bij de uit voering van hulp aan onvoldoende ontwikkelde gebieden; krachtiger actie tot het doen naleven van de verklaring van de rechten van de mens en hernieuwde pogingen om een code van het internationaal recht op te stellen. Naar men meent te weten was het doel van Lie's reis deze pun ten of enkele er van, besproken te krijgen op een speciale zitting De Hongaarse minister van on derwijs, Josef Reval, heeft een toespraak gehouden tot het cen trale comité van de Hongaarse arbeiderspartij, waarin hij een grote propagandistische actie te gen het Hongaarse episcopaat en tegen andere reactionaire elemen ten heeft aangekondigd. Revai verklaarde, dat de clericale reac tie en het episcopaat In Hongarije als vijanden van de vrede aan de kaak moeten worden gesteld, dat priesters en andere kerkelijke be dienaren, die het volk getrouw zijn en die, niettegenstaande het verzet van hun bisschoppen, de zaak van de vrede en der volks democratie steunen, moeten wor den geholpen. Voorts moet er een politieke opvoedingsactie worden ingezet en de Hongaarse arbeiderspartij moet het initiatief nemen tot een actie, om de staat te helpen bij het nemen van afdoende maat regelen tegen de clericale reactie. De opvoeding moet erop gericht zijn, dat functionarissen van de Hongaarse communistische partij en zoveel mogelijk partijleden be sluiten hun kinderen geen gods dienstig onderwijs meer te doen geven. (Dit onderwijs is in Hon garije thans facultatief gesteld). Minister Revai gaf duidelijk te kennen, dat een groot aantal kloosters in de nabije toekomst zal worden gesloten. De Belgische eerste minister Eyskens, heeft gistermiddag de Prins-Regent liet ontsl-" "n de regering aangeboden. Vrouw overvallen te Amsterdam. Maandagavond laat Is een vrouw op de Zuidelijke Wandel weg te Amsterdam overvallen en op het achterhoofd geslagen, waardoor zij bloedend werd ver wond. Zij fietste met haar man langs de Wandelweg en bleef even ach ter om een losgeraakte veter vast te maken. Een tot nu toe onbe kend gebleven man, die ook op de fiets was, kwam haar achterop en sloeg haar neer. Op haar hulp geroep keerde haar echtgenoot onmiddellijk terug. De aanrander nam de vlucht. De vrouw bleek gelukkig niet ernstig gekwetst. De politie tast nog in het duister over de Identiteit en het motief van de dader. Pseudo-vogelpest in Markelo. De inspecteur van de Veeart- senijkundige Dienst te Epe heeft pseudo-vogelpest geconstateerd op een bedrijf met 180 hennen in de gemeente Markelo. Naar aan leiding hiervan heeft de burge meester van Markelo gelast in zijn gemeente alle pluimvee en honden «n katten op te sluiten. van de Veiligheidsraad, welke zou worden bijgewoond door de mi nisters van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland, Frank rijk en de Sowjet-Unie. MATIGE BIJVAL. In gewoonlijk welingelichte kringen verklaarde men, dat dit plan slechts matige bijval kreeg ln Washington en Londen, waar men van gevoelen was, dat een speciale vergadering van de Vei ligheidsraad meer kwaad dan goed zou doen, tenzij de Sowjet- Russische regering te kennen zou geven een compromis te wensen. Vliegtuig maakte noodlanding op zee. Vijf verdronken, 23 vermisten. Schepen en vliegtuigen hebben Dinsdag de van haaien wemelen de wateren van de golfstroom, 450 km. van Miami afgezocht naar 28 arbeiders uit Porto Rico, die vermist werden nadat een tweemotorig transportvliegtuig door een defect moest dalen op zee. Van de 65 Inzittenden van het vliegtuig, die allen op weg waren naar Noord-Carolina, wer den er 37 opgepikt. Van vijf in zittenden weet men dat ze ver dronken zijn; 23 andere worden vermist. SMMnptBC: as» Omstreeks kwart over twaalf gistermiddag heeft een sport vliegtuig, de PH-UCE van de luchtvaartschool NVL te Hilver sum, een noodlanding gemaakt achter de Kerkhoeve bij de R.K. kerk te Veenhuizen. Het toestel ramde een eüectrische weideaf- rastering en kwam terecht in een ondiepe greppel. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd, o.m. liep het hoogteroer veel schade op. De beide inzittenden, de piloot J. Gorter en de passagier J. Peet, beiden uit Hilversum, kwamen met de schrik vrij. Zij waren op weg van Hilversum naar Eelde voor een zakenreis. De piloot kon Eelde niet vinden, hij dacht dit ergens ten Noorden van het Sneekermeer te moeten zoeken. Daar hij benzinegebrek kreeg, was hij genoodzaakt een nood landing te maken." Drie boerderijen afgebrand bij Zaltbommel. Vannacht brak brand uit in de boerderij van P. A. van de Wer ken té Gameren bij Zaltbommel, welke boerderij in een minimum van tijd in lichter laaie stond. Omdat de dorpsbrandspuit niet bruikbaar was werd de vrijwillige brandweer uit Zaltbommel opge beld, die spoedig aanwezig was. In de tussentijd had de brand ook reeds de boerderij van H. van den Heuvel aangetast. Beide boerderijen brandden tot de grond toe af, maar nog was de ramp niet ten einde, want een boerderij van G. B. van de Wer ken had eveneens vlam gevat. Ook dit derde perceel werd een prooi der vlammen. Enige varkens en kalveren kwamen in de vlammen om. De oorzaak is vermoedelijk kort sluiting. De lang verbeide winkelsluitingswet. RUIME BEVOEGDHEDEN VOOR GEMEENT ERADEN. Reeds geruime t(jd wordt de behoefte gevoeld aan een nieuwe wettelijke regeling van de winkel sluiting. In de eerste plaats ls dit een gevolg van het feit, dat thans voor deze materie ver scheidene wettelijke regelingen gelden. Het ls thans echter ge wenst aan het bestaan van de naast de winkelsluitingswet gel dende regelingen een einde te maken, zo wordt ln de Memorie van Toelichting op het wetsont werp gezegd. Reeds lang ls uit gezien naar dit ontwerp, dat thans bij de Tweede Hamer ls In gediend. Het ls in overeenstemming met de daaromtrent bestaande opvat tingen, dat het ontwerp de slui ting van alle winkels zonder uit zondering gedurende de Zondag voorschrijft. Blijkens de ontvangen adviezen bestaat er verschil van mening, of de winkels op werkdagen om 18, 19 of 20 uur dienen te worden gesloten. Een later sluitingstijd stip dan 18 uur is ongetwijfeld in het belang van een groot deel van het publiek. Naar de mening van de minis ter en de staatssecretaris verdient het de voorkeur het sluitingstijd- stip op 18 uur te stellen. Zij acht ten het echter wenselijk, dat de wet de mogelijkheid biedt plaat selijk een later sluitingstijdstip te doen vaststellen. Daartoe is de regeling opgenomen, dat de ge meenteraad het sluitingstijdstip later dan 18 uur, doch niet later dan 20 uur (óp een dag na, tot 22 uur) kan stellen, zonder dat de desbetreffende verordening goedkeuring door de Kroon be hoeft. DE VRIJE MIDDAG. Het ls geen wonder, dat ook ln kringen van de winkeliers de wens is opgekomen gedurende een halve werkdag per week vrij te zijn. Deze wens heeft er in een aantal gemeenten toe geleid, dat win keliers afspraken tot vrijwillige sluiting aangingen. Overweging van alle aange voerde argumenten heeft de mi nister en de staatssecretaris doen besluiten af te zien van een uni forme sluiting der winkels op een zelfde middag en ln plaats daar van te zoeken naar een oplossing, welke rekening houdt zowel met het belang van het publiek ais met de verlangens van het be drijfsleven. In het ontwerp wordt nu voor gesteld dat bepaalde groepen van winkels gesloten moeten zijn op Maandag voor 13 uur, op Dins dag na 13 uur of in enkele geval len op Zaterdag na 13 uur. Het zelfde kan bij plaatselijke veror dening voor een gemeente ge schieden. Wat betreft de uitoefening van de markthandel, de straathandel en de handel te water, deze ls op Zondag de gehele dag en op werk- Bespreking over vliegveld ln Midden-Zeeland. Studiecommissie ingesteld. Gisteren liad te Middelburg on der voorzitterschap van de Com missaris der Koningin, Jhr. Mr A. F. C. de Cascmbroot, een be spreking plaats van Ged. Staten met vertegenwoordigers van de verschillende gemeenten op Wal cheren, Noord- en Zuid-Beveland Inzake de aanleg van een vlieg veld voor Midden-Zeeland. Men bleek voorstander van de totstandkoming van een vliegveld voor dit deel van Zeeland, of schoon men zich in 't algemeen niet kon verenigen met de plaats, waar het vliegveld door de Rijks- Luchtvaart Dienst voorshands is geprojecteerd, n.l. in de gemeente Ritthem. Gepleit werd door en kele aanwezigen voor de aanleg van een vliegveld in het Noord- Sloe. Van de zijde van Ged. Sta ten werd de toezegging gedaan, dat dit punt nader onder ogen van de betrokken autoriteiten zal worden gebracht. Daar echter voldoende kwam vast te staan, dat de behoefte aan een vliegveld voor Midden-Zee land algemeen wordt erkend, werd besloten een commissie in te stellen, welk de deelname van de verschillende gemeenten in het maatschappelijk kapitaal van de op te richten naamloze vennoot schap tot aanleg en exploitatie van het vliegveld nader in studie zal nemen. Deze commissie zal bestaan uit zes leden, waarvan drie aan te wtjzen door de Ver eniging van Burgemeesters en Secretarissen der voormalige plattelandsgemeenten op Wal cheren en drie door de Vereniging van Burgemeesters en Secreta rissen in Zuid- en Noord-Beve land. Buitenlandse oorlogsschepen naar Vlissingen. Het Britse moederschip van onderzeeboten Maidstone" zal van 10 tot 14 Juli met het tweede flottille onderzeeboten Rotterdam bezoeken. Dan zijn tevens in Rot terdam de Britse kruiser „Cleo patra" en de torpedobootjagers „Solebay" en „Gabbard". De „Maidstone" is een schip van negenduizend ton. De „Cleo patra" meet 5772 ton. De „Cleopatra" zal van 15 tot 19 Juli met de „Gabbard" in Vlis singen zijn. Dr BERGHUIS SPRAK OVER DE TAAK DER OVERHEID. Kipkuikens in kraaiennest geboren. De heer H. Vos te Obdam plaatste in een leeggehaald kraai ennest een 2-tal kipeieren. Dit bleek een succes te zijn, want de zer dagen zagen 2 kuikens hoog in de boomkruin het levenslicht. De hooggeboren kuikens werden in hun eigen milieu gebracht en worden met doelmatig voedsel groot gebracht. dagen voor 5 en na 19 uur ver boden. De uitoefening van andere vor men van kleinhandel dan het win kelbedrijf, de markthandel, de straathandel en de handel te wa ter volgt de winkelsluitingstijden. Verkoopautomaten, die zo ge plaatst zijn, dat zij in of vanuit een winkel of een zijner besloten aanhorigheden- kunnen worden bijgevuld, volgens het regime van de winkel. Voor andere automaten geldt gedurende de winkelslui tingstijd een bjjvulverbod. Er zijn verschillende uitzonde ringen mogelijk op hetgeen in het wetsontwerp voorgesteld wordt aan de Staten Generaal. Zo mo gen de winkels enkele dagen voor St. Nicolaas, Kerstmis en Oude jaar tot 21 uur geopend blijven. Gezien de grote verschillen die kunnen bestaan, krijgen de ge meenteraden allerlei bevoegdhe den. Draagt elkanders „water"-lasten. ZUINIG ZIJN MET LEIDINGWATER IS EEN BURGER PLICHT1 't Is niets nieuws, dat Vlissin gen in deze warme dagen met watertekort te kampen heeft. Al het mogeljjke is gedaan, doch men Is er nog niet voldoende van verzekerd, dat aan alle omstan digheden het hoofd kan worden geboden. Daarom heeft het Wa terleidingbedrijf te Vlissingen een beroep op dat van Middelburg ge daan voor levering van water. Dit laatste verklaarde de direc teur van het Middelburgse Wa terleiding Bedrjjf, ir B. C. Roe- terg van Lennep, gistermiddag op een persconferentie. Ondanks het feit, dat men in Middelburg blij is, dat men zelf over voldoende leidingwater kan beschikken, heeft men toch ge meend Vlissingen niet in de steek te moeten laten en de helpende hand te bieden. Men zal dan ook trachten iets te doen, doch op warme dagen, zoals thans is dit uiteraard uitgesloten. Wanneer men weet, dat normaal iedere dag ongeveer 2700 kub. m„ dat ls 2.700.000 liter, door het Mid delburgse Waterleidingbedrijf moet worden geleverd voor de Zeeuwse hoofdstad, de Industrie- en en een aantal dorpen en men verder weet, dat Maandag niet minder dan 3800 kub. m. werd afgenomen, dan zal ieder begrij pen, dat dit wel Iets minder kan. Een aanvoer van 3300 kub. m. per dag kan worden gegaran deerd, doch Iedere waterverspil ling moet absoluut worden ver meden. Daarom werd er op ge wezen, dat ln de eerste plaats het schrobverbod onverminderd van kracht blijft en de hulsvrouwen dus geen leidingwater mogen ge bruiken voor het schrobben van stoepen e.d. Verder zal men zijn tuin niet meer met leiding water kunnen besproeien, daar ook dit verboden is. En ja, dan is er nog de categorie van mensen, die de,kraan open laten staan in deze tijd, zonder zich daarbij te realiseren, dat daarmee de ge meenschap in deze droge tijd niet wordt gediend. Laat ieder zoveel burgerzin hebben, dat waar Vlis singen in grote moeilijkheden ver keert, de Middelburgers gemak kelijk kunnen helpen door zich te matigen in het waterverbruik en verspilling tegen te gaan. PRECAIR. De waterleidingpositie op Wal cheren is precair. De Waterlei ding Mij. Midden Zeeland kampt met moeilijkheden omdat de aan- voerleldlng te klein is om het be nodigde water aan te voeren. Zo is het ook met de Middelburgse Waterleiding, waar het water immers van het prise d'eau te Oranjezon moet worden aange voerd. Men overweegt ook om het water, dat Middelburg nu aan de W.M.Z. levert voor de water voorziening van enkele dorpen, terug te kopen, zodat de beschik bare watervoorraad voor Middel burg op peil kan worden gehou den. Bovendien vraagt ook de land- en tuinbouw steeds meer water. Wat de toekomst der water voorziening op Walcheren be treft, was ir Roeters van Lennep in 't geheel niet optimistisch. Het ligt nu in de bedoeling, zo werd ons meegedeeld, dat op da gen waarop het verbruik ln Mid delburg niet zo groot ls, waarbij ook de Zondagen kunnen worden gerekend, daar de Industrieën dan geen water nodig hebben, een hoeveelheid water aan Vlissingen te leveren. Deze levering aan Vlissingen zal plaats hebben op basis van een bestaand contract. Laat men bovendien niet alleen op Walcheren zuinig zijn met wa- er, doch ook in Zuid-Beveland, zo dat de W.M.Z. niet verder in moei lijkheden wordt gebracht. Tevens vestigde ir Roeters van Lennep er de aandacht op, dat veel leidingwater wordt wegge worpen, dat bijv. best voor het gieten van de tuin kan worden gebruikt. Bovendien zal men, wil het wa terprobleem zich niet verder toe spitsen in de toekomst, meer re genwater moeten gaan opvangen ln tonnen e.d. Hoeveel hemel water, dat toch voor tal van doel einden kan worden aangewend, gaat nu verloren 7 In hotel „De Korenbeurs" te Goes kwam gisteren de Zeeuwse Vereniging van A.R. Gemeente en Provinciebestuurders bijeen in haar voorjaarsvergadering. Na opening met schriftlezing en gebed gaf de voorzitter, burge meester A. A. van Eeten van Nieuwerkerk een kort overzicht over het afgelopen jaar. Met dankbaarheid werd daarin geme moreerd dat het ledental thans de 100 heeft overschreden wat, gezien het feit, dat er slechts 124 candidaatleden zijn, een mooi succes is voor de vereniging. Ook werd gewaagd van de grote me dewerking, die men van de kies verenigingen ontving. Bij de be stuursverkiezing werden de heren J. Marijs te Vlissingen, C. de Putter te Axel en L. A. Verburg te Stavenisse bij acclamatie her kozen. In de vacature voor Noord- Beveland werd gekozen de heer J. M. Contant te Colijnsplaat. ACTUELE PROBLEMEN. Het hoofdpunt van het pro gramma voor deze bijeenkomst vormde het referaat van Dr W. P. Berghuis, burgemeester van Smilde over het onderwerp: „Ac tuele problemen in de gemeente politiek". In zijn rede behandelde spr. de houding, die men als A.R. gemeen teraadslid dient aan te nemen t.o.v. verschillende problemen op het terrein der gemeentepolitiek, zoals schoolvoeding, schooltand- verzorging, subsidiëring van cul turele instellingen en voorts open bare leeszalen en bibliotheken, volksuniversiteiten, volkshoge scholen, schouwburgen en de Zon- dagsport. Spreker noemde deze problemen typische A.R. proble men; andere partijen kennen de ze problemen niet als zodanig. De A. R. ziet de overheidstaak niet Gewestelijke landdag Neder landse Vereniging van Huisvrouwen. 200 dames trokken naar Vught. Tweehonderd dames waren gis teren bijeen op de gewestelijke landdag van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen die te Vught werd gehouden en waaraan door leden uit Limburg, Brabant en Zeeland werd deelgenomen. Om half elf werden de dames ontvangen in de „IJzeren Man" door de afdeling: uit Vugt. De ge westelijke presidente Mevr. de Muinck de Keizer sprak hier een welkomstwoord. In het raadhuis van Vught werden de dames officieel door burgemeester Jhr. Mr F. J. C. van Rijckevorsel ontvangen en werd een verversing aangeboden. Hierna werd het fraaie gebouw een villa, die destijds door de eigenaar aan de gemeente is ge schonken, bezichtigd. Men was vol bewondering voor het prach tige meubilair, het houtsnijwerk en kunstsmeedwerk waarmede het gebouw is verrijkt. Ook het door het Rode Kruis geschonken gebrandschilderde raam en de marmeren gedenkplaat van de Belgische politieke gevangenen werd bezichtigd. In de IJzeren Man werd vervolgens een lunch gebruikt waarna de fusillade plaats werd bezocht waar een bloemstuk werd neergelegd. In de IJzeren Man heeft Mej. Dr v. d. Torre uit Oosterhessel, het woord gevoerd over het on derwerp „De vrouw op haar weg door het leven". Zij schetste hier achtereenvolgens de houding die een vrouw als jong meisje, als ge huwde vrouw of als vrouw-alleen moet aannemen wil zij van haar leven iets maken; zij behandelde ook de conflicten, die zich hierbij kunnen voordoen. Naast haar die nende taak mag de vrouw toch haar geestelijke taak niet ver waarlozen, aldus was de kern van haar betoog. Rusland heeft een Zweeds pro test tegen het opbrengen van twee Zweedse vissersschepen door gewapende Russische patrouille vaartuigen in de Oostzee, van de hand gewezen. Bij Barcelona is een grote munitieopsiagplaats in de lucht gevlogen. Binnen een straal van 20 km. zijn alle ven sters stuk. Er schijnen alleen ge wonden en geen doden te zijn. Toen in Dublin 14 schilders gin gen staken omdat ze te weinig verdienden met het schilderen van een gashouder, vonden 1000 arbeiders van de gasfabriek dat zo sympathiek dat ze meestaak- ten. Het gevolg was: een hele dag geen gas. Zondag ls te Boe dapest overleden Prof. Dr Jenö Sebestyén. Hij was Prof. in de dogmatiek en ethiek van de Ge- ref. Theologische Academie te Boedapest. Prof. Sebestyén was een goede vriend van wijlen Abr. Kuyper. De Israël Zim Ship ping Company heeft een schip nodig van 15.000 ton, dat tussen Haifa en New York moet varen. Waarschijnlijk zal het ln Neder land gebouwd worden. Te Vlaardingen is een staking uitge broken in de kuiperij en kisten fabrieken v. d. Burg te Vlaardin gen. 120 man werken niet, omdat de bekende 5 pet. op een andere manier teruggewonnen zou wor den. als onbegrensd; de grens wordt gezien als een gebod Gods. De taak van de overheid moet zich beperken tot het bevorderen van het recht en het instandhouden van de rechtsgemeenschap. De A.R. zijn steeds huiverig bij overheidsoptredenzij treden steeds remmend op, wat niet im pliceert, dat zij conservatief zijn, aldus spreker. Hij onderscheidde bij de overheidsbemoeiingen een actieve medewerking en een pas sief toestaan. De overheid mag geen dingen doen, die God ver bood, wat echter niet inhoudt, dat de overheid aan haar onderdanen moet verbieden wat haarzelf is verboden. Zo is b.v. de overheid geen zedemeester, maar dient zij tot handhaving van het recht. Bij overheidsbemoeiing zal men bo vendien eerst het particulier ini tiatief een kans moeten geven. Men zal alles moeten doen om de dreiging van de totalitaire staat te weerstaan. Vervolgens bracht spr. deze al gemene regels in toepassing op de hierboven aangeduide terrei nen van gemeente-bemoeiing. Naar aanleiding van dit referaat ontwikkelde zich een brede dis cussie. De Goese Ambachtsschool mag zich in een gestadige groei en be langstelling verheugen. Dit bleek ook gisteren op de openbare les, die door vele ouders bezocht werd. In de Ochtmanzaal sprak de wnd. voorzitter, de heer K. K. Brink, een welkomstwoord, waar in hij vol vreugde gewaagde van het initiatief door de directeur, de heer Buurman genomen, tot uitbreiding van de schooi. De heer Buurman, die één en ander over de vorderingen ver telde, kwam met wat cijfers en deelde mede, dat er kans bestaat, dat de school dit jaar meer dan 300 leerlingen gaat tellen. Hij noemde ook nog het voor bereidende jaar, waarvan hij hoopte, dat het binnen niet al te lange tijd ingevoerd zou mogen worden. Op 1 September hoopt men te starten met een opleiding voor bakkers. Het zal de eerste en enige opleiding in Zeeland zijn op dit gebied. Weliswaar voldoet het huidige schoolgebouw niet meer aan aiie eisen, doch men zal kun nen beginnen. In de nieuwe school hoopt men hiervoor de volgende afdelingen te kunnen bouwen: een theorie» lokaal, een teken- en boetseer- iokaal, een praktijklokaal, maga zijnen voor grondstoffen en afge werkte producten,' kleedkamers enz. De school kreeg vele nieuwe machines. Werkbanken en draai banken en vele nieuwe electro- technische apparaten. De trots van de school is een testbank, zoals geen enkele garage in Zee land die heeft. Men kan hierme de alle mogelijke electrische ap- paraturen in de auto nameten op fouten. Naast de bakkersopleiding komt nog een opleiding voor landbouwwerktuigkundig mon teur. De heer Buurman liet tenslott# een waarschuwend woord horen t.a.v. de ouders, die liever hun kinderen een „baan met een boord" willen bezorgen met dé kans, dat deze in de toekomst zonder werk komen of met ge ringe inkomsten krijgen te kam pen. Wethouder Buijs, die het Goese gemeentebestuur vertegenwoor digde, wees eveneens hierop en hoopte, dat eens de zgn. topklas sen weer ingevoerd zouden mogen worden. Tenslotte werd een rondgang door de school gemaakt, waarbij de ouders vol bewondering waren voor de prachtige werkstukken, die lagen tentoongesteld. Vooral het kunstvol gesmede sierhek voor het herdenkingsmonument op de Markt, dat gedeeltelijk ge reed is, trok aller aandacht. Onderscheidingen uitgereikt te Kapelle. Dinsdagavond heeft Burge meester van Suylekom ten ge meentehuize met een toespraak onderscheidingen uitgereikt. Vier personen kregen het oorlogsher- inneringskruis en twee het Ere teken voor orde en vrede. Onderscheiden werden: Ds A. Gruppen, Oorlogsherinnerings- kruis met gesp Mei 1940; de he ren J. Bruinooge en A. Zegers, Oorlogsherinneringskruis; de heer D. de Vos, Oorlogsherinnerings kruis, met gesp Mei 1940; de heer Chr. Geerse, Ereteken voor Orda en Vrede, met gespen 1946-1947- 1948-1949. Door de afwezigheid van de heer Geerse werd de onderschei ding uitgereikt aan Mevrouw: Geerse. De heer J. Spruit kreeg het Ereteken voor Orde en Vrede, met gespen 1947-1948. DE BILT ZEGT Toenemende bewolking. Weersverwachting geldig tot vanavond: Geleidelijk van het Zuiden uit toenemende bewolking met kans op onweer ln de na middag. Zwakke tot matige wind, overwegend uit Zuidelijke rich tingen. Iets lagers middagtem- peraturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1