ZEEUWSCM DAGBLAD HIEUWS Belgische Katholieken verwierven absolute meerderheid. Bescheiden, modern uitgeruste strijdmacht in West-Europa Terneuzenaar niet gevangen genomen in Wenen De groene oorlog. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Komt er een homogeen-katholieke regering? Opheffing militair bestuur in Oost-Java Haamstede voorlopig niet in luchtnet opgenomen SNIPPER Burgemeesters en Secretarissen van Walcheren vergaderden Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 6e JAAKGANG No. 1576 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 6 JUNI 1950 Hoofdredacteur: K. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Blezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. iarelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 4.22 u„ onder 20.86 u.; Maan op 1.22 u., onder 12.14 u. Laatste kwartier 12.35 Hoogwater op Woensdag 7 Juni: Vlissingen: 7.27 u. 1.60 m., 19.42 u. 1.37 m.; Terneuzen: 7.54 u. 1.83 m., 20.11 u. 1.61 m.; Wemeldinge: 8.58 u. 1.51 m., 21.15 u. 1.21 m.; Zierikzee: 8.41 u. 1.31 m., 20.53 u. 1.02 m. f et de groene oorlog is be- H1 doeld de stri d om de voed selproductie. Aa„ de ene zijde is er de dringende vraag naar steeds meer voedsel en daar naast de verwoesting op grote schaal van voedsel-produceren- de cultuurgrond. Drs R Tamsma schreef hier over in „Maatschappij-Belan gen", het Maandblad van de Nederl. Mij. voor Nijverheid en Handel. Hij wijst er op, dat de bevol king onrustbarend snel ver meerdert. Omstreeks 1500 wa ren er op de gehele wereld min der dan 500 millioen mensen; in 1940 was dit opgelopen tot 2100 millioen, terwijl volgens ge maakte berekeningen, in 2000 de wereldbevolking zal zijn ge stegen tot 3100 millioen. Hoe deze mensenmassa in het leven te houcen? De schrijver wijst er op, dat hier van bewuste geboortebe perking over de zedelijke be tekenis daarvan laat hij zich niet uit weinig valt te ver wachten. De volle aandacht moet daar om vallen op de voedselproduc tie. Wat dit betreft, zijn we nog volstrekt niet aan het eind. Om te beginnen kan de op brengst van een bepaald gewas per h.a. nog geweldig worden verhoogd, door meer doelmatige bestrijding van plantenziekten en -belagers. 11/ at op dit gebied in Nedsr- land is bereikt, kan an dere landen ten voorbeeld strekken. „Nederland oogst momenteel een gemiddelde van 3000 kg. tarwe van één h.a.; in Frankrijk (toch niet bepaald achterlijk!) is dit getal 1600, in de V.S 870!! Voor aardappels zijn de cijfers resp. 20.000 k.g./h.a., 11.000 en 8.000, voor rogge 2300, 1650 en 770. Men moge tegen werpen dat de lage opbrengsten in de V.S. mede het gevolg zijn van een geheel andere agrari sche werkmethode (arbeid-sex- tensiever), maar het gaat nu om de vraag welke absolute hoe veelheid voedsel voorgebracht zou kunnen worden als de nood eens aan de man komt, en dus kostprijsverlagende factoren naar de achtergrond worden gedron gen Men beseffe inmiddels wel, dat deze hogere cijfers in Ne derland (in de afgelopen 90 jaar boekten wij oogstvermeerderin- gen van 250 300 pet. per h.a.) ook bereikt zijn door het invoe ren van nieuwe variëteiten, door een betere bewerking van de akkers en door een bepaald gewas te telen op de daarvoor meest geschikte grond." AAJ ij zijn er aan gewoon ge- vv raakt, ons altijd maar weer bezig te houden met de militaire oorlog en zijn verschrikkingen en met de koude oorlog zoals die met name vanuit Moskou wordt gevoerd. En dat is alles zins verklaarbaar. Maar we mogen daarbij niet vergeten volle aandacht te schenken aan de groene oorlog, die niet bedoelt te verdelgen, maar op te bouwen. Dat Nederland in deze oorlog aan de spits staat doet <-ns vaderlandse hart goed. Zoals het ons ook verheugt, dat Zeeland hierbij een be- langrijge plaats inneemt. Nederlandse ambassadeur in India toekomstige Hoge Com missaris te Djakarta? Naar aanleiding van een be- bericht in een der dagbladen, dat als opvolger van dr H. M. Hirschfeld tot Hoge Commissa ris van Nederland in Indonesië genoemd wordt de heer A. Th. Lamping buitengewoon gevol machtigd ambassadeur in India, vernemen wij van bevoegde zijde, dat ten aanzien van de opvolging van dr Hirschfeld (die zich bereid heeft verklaard tot 1 Augustus zijn functie te blijven vervullen), dat de be sprekingen nog gaande zijn. Wel kan worden medegedeeld, dat de heer Lamping binnenkort naar Nederland zal komen voor mondeling contact met de Ne derlandse regering. Soekarno over Nieuw-Guinea. In een interview heeft presi dent Soekarno er op aangedron gen, dat Australië meer zal doen dan alleen maa een afwachten de houding aannemen met be trekking tot het bijleggen van het geschil over de westelijke helft van Nieuw Guinea. Hij zeide daarbij voorts, dat „wij Australië en de overige wereld de verzekering kunnen geven, dat, als wij de souvereiniteit over dat gebied verkrijgen, het niet communistisch worden zal". „De Indonesische souvereiniteit over West Nieuw Guinea zou geen verzwakking betekenen van de positie van Australië, ge zien van een defensie-oogpunt. Indonesië in Nieuw Guinea zou voor Australië eerder een vriend naast de deur zijn dan een argwanende buur." WEER OP DE TWEESPRONG. De officieuze uitslagen van de Belgische verkiezingen, die Zondag zijn gehouden, zijn thans bekend gemaakt Deze uitsla gen komen overeen met het beeld, dat uit de eerste binnen gekomen uitslagen reeds kon worden gedestilleerd. Zowel in de Senaat als in de Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft de C.V.P. de absolute meerderheid behaald. In C.V.P.-kringen wordt vernomen, dat het nationale bestuur van deze partij besloten heeft geen voorstellen te doen aan de liberale party om een katholiek-liberale regering te vormen. De C.V.P. zou voornemens zijn een homogeen katholieke re gering te vormen, die zich tot eerste taak zou stellen Koning Leopold naar België te doen terugkeren. DE UITSLAGEN. Volgens de officieuze volledi ge uitslagen zal de verdeling van de zetels in de Kamer van volksvertegenwoordigers als volgt zijn: Socialisten 77 (winst 11); Com munisten 7 (verlies 5); C.V.P. 108 (w. 3); Liberalen 20 (v. 9); Kartel 4 (w. 4). De uitslagen van de Senaats verkiezingen luiden: Socialisten 39 (w. 6); Com munisten 3 (v. 2); C.V.P. 54 (gelijk); Liberalen 12 (v. 2). De definitieve samenstelling van de Senaat zal pas bekend zijn over een tiental dagen, wanneer de provinciale raden de 46 provinciale senatoren zul len hebben aangewezen, tezamen met de 106 gekozen senatoren, de 23 gecoöpteerde senatoren, zullen hebben benoemd. EEN OPLOSSING. De vraag die men zich thans in politieke kringen stelt is, of het resultaat der verkiezingen de mogelijkheid zal scheppen, de koningskwestie gemakkelijker op te lossen. De verklaring van minister de Vleeschauwer, dat het land thans door een enkele partij geregeerd kan worden, wordt zo uitgelegd, dat de C.V.P. voornemens is een homo geen-katholieke regering te vor men om met behulp van de meerderheid, die zij in Kamer en Senaat zal bezitten, de wet op het regentschap af te schaffen en de Koning naar België terug te brengen. In kringen, die gekant zijn tegen de terugkeer van de Vorst, merkt men echter op, dat het erg onverstandig zou zijn, indien de Koning naar België zou terugkeren met slechts de steun van een enkele partij, die daarenboven zijn grootste aan hang heeft onder de Vlaamse katholieke bevolking. Op dit ogenblik is nog niet bekend, of de C.V.P. haar plan alleen het roer van de Belgische staat in handen te nemen in werkelijk heid zal omzetten en zich van Nog niet overal veilig, verklaart gouverneur. De waarnemend gouverneur van Oost-Java heeft medegedeeld, dat de enige dagen geleden door de militaire gouverneur gegeven order om voorbereidingen te tref fen voor opheffing van het mili tair bestuur in Oost-Java, moet worden gezien als een versnelling van de procedure, daar men reeds geruime tijd geleden begonnen is met het treffen van voorbereidin gen voor de opheffing van het militaire gezag. In Oost-Java, zal naar verwachting van de wnd. gouverneur de overdracht binnen een maand plaats vinden. Met uitzondering van het Zui den van Bandjoewangi, aldus de mededelingen van de gouverneur, is het thans in de gehele provin cie Oost-Java rustig. Speciaal in de omgeving van Kesilir is het door het optreden van benden nog niet veilig. „In Soerabaja", zei hij, „moet dringend schoon schip worden gemaakt." Hij was ervan overtuigd, dat de burger- gezagsapparaten in staat zullen zijn van Soerabaja weer een nor male stad te maken. de Liberalen, waarmede thans een coalitie vormen, ontdoen. zy zal TOCH SAMENWERKING? In kringen van ingewijden is het niet onbekend, dat vele lei dende figuren van de C.V.P. niets liever zouden willen dan samen werken aan een oplossing van de koningskwestie met de liberalen en socialisten in één regering. Volgens deze katholieke kringen zou men slechts in het uiterste geval, wanneer alle onderhande lingen zouden zijn mislukt, een homogeen-katholieke legering mogen vormen. Men aent het dus zeer waarschijnlijk, dat op korte termijn onderhandelingen zullen worden aangeknoopt tussen de drie traditionele partijen. Men wijst er in dit verband op, dat ook de vorst slechts in ui terste noodzaak zou besluiten als de koning van een enkele partij, die slechts een absolute meerder heid van enkele stemmen in Ka mer en Senaat zou hebben, naar België terug te keren. Minister kan geen bindende toezegging doen. Op vragen van het Tweede Ka merlid Stokvis (C.P.N.) betref fende het niet opnemen van de verbinding Amsterdam (Rotter dam)Haamstede in het aanvan kelijk geprojecteerde plan voor binnenlands luchtverkeer, heeft de minister van verkeer en wa terstaat schriftelijk geantwoord, dat het juist is, dat de verbinding Amsterdam (Rotterdam)Haam stede buiten het kader van de door de K.L.M. voor de zomer van 1950 aanvankelijk geprojecteerde hervatting van een beperkt bin nenlands luchtverkeer viel. Het niet opnemen van de ver binding Amsterdam (Rotterdam) Haamstede in het aanvankelijk geprojecteerde plan voor binnen lands luchtverkeer was een ge volg van het feit, dat het vlieg veld Haamstede nog niet kan worden gebruikt. Echter ook al zou het vliegveld Haamstede in bruikbare staat zijn geweest, moet worden betwij feld of een verbinding Amster damHaamstede zou zijn gepro jecteerd, daar het verkeer van en naar Schouwen en Duiveland in hoofdzaak op Rotterdam is ge oriënteerd. Op de vraag of de minister be reid is te bevorderen dat bij toe komstige hervatting van het bin nenlands luchtverkeer de lijn Am sterdam (Rotterdam)Haamste de zonder vertraging zal worden in gebruik gesteld, antwoordt de minister, dat een zo bindende toezegging, als wordt gevraagd, thans niet kan worden gedaan. Een invasie van coloradokevers brengt de aardappeloogst in de provincies Salzburg (Opper-Oost- tenrijk) en Tyrol in gevaar. Verenigde Staten willen tegen aanval: AMERIKA STAAT KLAAR OM DIRECT HULP TE BIEDEN. De Amerikaanse minister van defensie, Louis Johnson, heeft Maandag voor de senaatscommis sies voor buitenlandse betrekkin gen en de strijdkrachten plannen uiteengezet voor de herbewape ning van de niet-communlstische landen. Johnson verklaarde, dat de V.S. in West-Europa een betrek kelijk kleine landmacht hadden voorgesteld, uitgerust met mo derne wapens en gesteund door een tactische luchtmacht, waarbij de strategische luchtmacht der V.S. klaar zou staan om onmid dellijk hulp te bieden. Naar de opvatting van de verenigde staf chefs der Ver. Staten zou een dergelijke legermacht aanvanke lijk het hoofd kunnen bieden aan een Russische inval, aldus John son. Deze Europese weerstand zou nodig zijn om de nieuwe wapens, die de Amerikaanse lange- afstandbommenwerpers kunnen Nederlandse jagers nemen deel aan militaire vlieg- demonstratie in Engeland. Te Farnborough, in Hames- hire„ wordt 7 en 8 Juli a.s. een militaire vliegdemonstratie ge houden, waaraan, behalve door militaire vliegtuigen uit de zes landen van het Britse gemene best, ook wordt deelgenomen door de Verenigde Staten, Frankrijk, Nederland en België. 225 toestellen zullen tegelijk overvliegen. De meeste vlieg tuigen zullen R.A.F.-toestellen zijn. De Amerikanen komen met 27 „superfort"-bommenwerpers, de Fransen met zes „vampire"- jachtvliegtuigen en Nederland en België ieder met zes ,meteor"-jagers. RELAAS VAN PATIENT ZOU NIET BETROUWBAAR ZIJN. Actetas met eindexamenwerk gestolen. Van een fiets, die aan de Franselaan te Rotterdam stond, werd Zaterdagmiddag een acte tas gestolen. InhoudEind examenwerk van een H.B.S., dat de eigenaar van de fiets, een leraar, in de tas had. Enige dagen geleden meldden wjj, dat een inwoner uit Terneu zen, de 44-jarige P. C. Lammens, in Wenen een week gevangen was gehouden door Sow jet-Russische autoriteiten. Hij had zich op 15 Mei met an dere Nederlanders naar Salzburg begeven om daar een congres van Esperantisten bij te wonen. Bij zijn terugkomst in Terneuzen, waar hij ogenschijnlijk volkomen normaal doch enigszins overstuur aankwam, vertelde hij in Wenen het gezelschap kwijtgeraakt te zijn. Op een gegeven ogenblik zou hij, volgens zijn zeggen, door enige Russen in zijn kraag gepakt en naar een gevangenis gebracht zijn, waar hij een injectie zou heb ben gekregen, die hem geruime tijd buiten bewustzijn hield. De heer L. verblijft thans in het St. Jozeph ziekenhuis te Vlissingen, echter niet tengevolge van een naar zijn zeggen in We nen door een hardhandige behan deling. Hij moet namelijk in We nen door een kort durende gees telijke storing zijn overvallen en op zy'n eenzame omzwerving door de stad dusdanig zijn opgetreden dat de politie daarin aanleiding vond om hem naar de universi teitskliniek van de Oostenrijkse hoofdstad over te brengen. Blij kens mededelingen van zijn be handelend geneesheer in Vlissin gen is de heer L. toen een week in de psychiatrische afdeling van de kliniek geweest om daar een shoekkuur te ondergaan. Enigs zins hersteld werd enige dagen later de thuisreis aanvaard. De hoogleraar, die de heer L. heeft behandeld, gaf de patient een brief voor zijn huisarts mede, waarin het ziektegeval werd be schreven. De behandelend geneesheer deelde desgevraagd mede, dat hij de indruk heeft, dat in Wenen al les gedaan is wat gedaan kon worden bij een ziektegeval als dat van de heer L. De heer L. schijnt vroeger nooit enige vorm van zenuwstoornis te hebben gehad. gebruiken, volledig doeltreffend te doen zijn. Johnson zei, dat geen poging gedaan zou worden om tegenover elke Russische di visie een andere te stellen. Hij drong er "bij de commissie op aan, een amendement goed te keuren, waarbij het de Amerikaanse rege ring zou worden toegestaan, wa pens aan bevriende landen te ver kopen. Johnson verklaarde ver der, dat indien er moeilijkheden zouden komen, één opperbevel hebber voor de strijdkrachten van de Noordatlantische landen zou worden benoemd. Hij voegde er echter aan toe, dat de tijd hiervoor nog niet aangebroken was. Desgevraagd gaf hij de ver zekering, dat uitrusting, die de landen van het Atlantisch Pact nodig hadden, niet aan andere landen zou worden verkocht. HITTEGOLF OVER EUROPA. Chocolade wilde niet stollen. In Londen steeg Maandag het kwik tot 27.8 graden Celcius. De maximum temperaturen in Frankrijk waren 32 graden Cel cius te Abbeville en 30 graden in Parijs. Aan de Riviera steeg het kwik niet hoger dan 25 graden. In West-Duitsland werd een ma ximum-temperatuur van 33 gra den geregistreerd. In Stockholm was het maximum 27 graden, in Oslo 24.4 graden. De gemiddelde temperatuur in Zwitserland was 26 graden. Radio-Moskou meldde een maximum temperatuur in de Russische hoofdstad van 23 gra den. De hitte in Engeland steeg in de loop van de dag zo hoog, dat een chocoladefabriek bij Birming ham «en der grootste van het land het werk moest staken, omdat de chocolade niet wilde stollen. Een trein van New Castle naar York liep uit de rails, die waarschijnlijk door de hitte wa ren uitgezet. Tien passagiers lie pen verwondingen op. Nieuwe voorstellen voor verkiezingen in geheel Duitsland. De West-Duitse regering zal binnenkort nieuwe voorstellen doen voor verkiezingen in ge heel Duitsland, zo verklaarde Jakob Kaiser, minister voor aangelegenheden betreffende ge, heel Duitsland, in een verkie zingsrede te Essen. Ondanks „de mislukking van de communisti sche jeugddemonstratie tijdens de Pinksterdag in Berlijn" was het communisme „tot de aanval gereed" en zou Berlijn „het doelwit van de communistische strategie" zijn, aldus Kaiser. Geen extra deviezen voor fietsen met hulpmotor. Zoals hekend, kunnen toeristen bij reizen naar het buitenland onder bepaalde voorwaarden aan spraak maken op extra deviezen voor het gebruik van een motor rijtuig. Eigenaars van een rijwiel met hulpmotor komen voor deze extra deviezentoewijzing niet in aanmerking. VOOR DE DERDE MAAL IN ééN JAAR Is de bevolking van België Zondag ter stembus getogen. Koningin Elisabeth verlaat het stemlokaal in een school by het kasteel te Laeken, waar zy haar stem uitbracht. (Telefoto) Genietroepen helpen bij aanleg van wegen op Walcheren, Gisteren arriveerden te Mid delburg ongeveer 100 man genie troepen uit Soesterberg te Mid delburg. Zij zullen vandaag en de verdere dagen van deze week te werk worden gesteld bij de aan leg van wegen in de omgeving van Souburg. Men zal zich afvragen, of het de bedoeling is het Nederlandse leger te gaan inschakelen bij de uitvoering van grote objecten als thans de herverkaveling van Walcheren. Dit is echter niet het geval. De ze militairen volgen een kader opleiding en aangezien de wegen bouw op papier gemakkelijker is dan in de praktijk werd het van belang geacht, dat deze genie troepen met de daad aan de bouw van .wegen zouden helpen. En daartoe leent zich uitstekend de wegenaanleg op Walcheren. De jongens zullen nu ongeveer alles moeten doen wat bij aanleg van wegen komt kijken. In verband met de aanwezig heid van deze troepen des avonds in de stad is daar de garnizoens- wacht ingesteld. Dat wil zeggen, dat door de stad zal worden ge patrouilleerd. De militairen zijn gelegerd in het Militair Hospi taal. Prof. J. W. Geels fe Apeldoorn overleden, In het Juiiana-ziekenhuis te Apeldoorn, waar hij ongeveer een maand geleden was opgenomen, is Zondagmiddag overleden Prof. J. W. Geels, oud-hoogleraar aan de theologische school der Chr. Geref. Kerken en emeritus-pre dikant van de Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn. Prof. Geels, die juist een week geleden zijn 70ste verjaardag had gevierd, werd in Arnhem geboren, was van 1907 tot 1932 achtereen volgens predikant te 's-Graven- deei, Haarlem, Apeldoorn en Hil versum. De teraardebestelling, is be paald op Donderdag. Alleen subsidie op koffie voor gezinsgebruik. Na 1 Juni 1950 zal aanmerke lijk duurdere koffie in distributie komen. Aangezien de verkoop prijs van de koffie, bestemd voor huishoudelijk gebruik, niet zal stijgen, wordt deze koffie gesub sidieerd. De subsidie zal niet ge geven worden voor café's, restau rants, hotels enz. In een verordening van het be drijfschap voor granen, zaden en peulvruchten, wordt een en ander geregeld. Een ieder, die koffie- toewijzingen van het bedrijfschap ontvangt, is verplicht een heffing van 50 cent voor iedere 125 gram koffie ten behoeve van het land bouw egalisatiefonds te betalen. De stichting van een stro- cellulosefabriek in Zeeuws- Vlaanderen. Onder de boeren slechts helft der aandelen geplaatst. Lag het aanvankelijk in de be doeling bij de stichting van een stroceilulose-fabriek in Zeeuws- Vlaanderen de landbouwers even als de papierindustrie daarin te laten deelnemen voor een bedrag van f 800.000.thans blijkt, dat door te geringe belangstelling van de zijde der landbouwers naar andere middelen zal moeten wor den gezocht, teneinde de bestaan de plannen te kunnen verwezen lijken. Daar bij de landbouwers slechts ongeveer de helft der uit te geven aandelen kon worden geplaatst, stelt men thans pogingen in het werk om door middel van parti culiere belegging het nog reste rende benodigde kapitaal bijeen te krijgen. Hierover worden thans besprekingen gevoerd. Schapenmoeder kon haar kroost niet vergeten. Verleden week kocht een Frie se boer op de veemarkt te Bols- ward o.a. een schaap met lam meren. Het schaap ging naar de weide van de boer, de lammeren werden verder verkocht. De scha penmoeder kon haar kroost ech ter niet vergeten, wist 's nachts uit de weide te ontsnappen en wandelde naar het marktterrein in de binnenstad. Zelfs bracht zij daar de volgende dag een bezoek aan een paar café's, waar zijzelf en haar lammeren verhandeld waren. Vandaar werd het schaap weer naar de weide vervoerd. Grote hoeveelheden bloemkool doorgedraaid. Op de veilingen in het West- land zijn gisteren grote hoeveel heden bloemkool doorgedraaid. De aanplant van bloemkool is dit jaar groter geweest dan vorig jaar en door het warme weer was de aanvoer gisteren extra groot. In Naaldwijk bijv. 170.000 stuks. Er werden daar zesduizend kisten met ieder ongeveer tien bloemkolen doorgedraaid. Ook op andere veilingen werden enige duizenden kisten doorgedraaid. Oogsten van zilveruien en erwten onder de Ongevallen Wet. Binnen enkele dagen kan de afkondiging in het staatsblad worden verwacht van enkele al gemene maatregelen van bestuur, krachtens welke de werkzaamhe den, verbonden aan het oogsten van zilveruien en over het pluk ken van erwten met ingang van 19 Juni 1950 onder de werking van de Ongevallenwet 1921, de ziektewet en de kinderbijslagwet worden gebracht. Amerikaanse negers mogen in restauratiewagens. Het Amerikaanse Hoogge rechtshof heeft het weren van negers uit restauratiewagens van de spoorwegen onwettig ver klaard. Het hof verklaarde met 8 stemmen tegen nul, dat een der gelijke handelwijze in strijd was met een wet, die „enige onge rechtvaardigde of onredelijke be nadeling" van enig persoon, die gebruik maakt van de spoorwegen verbiedt. Twee Duitsers zijn resp. tot vier en zes weken gevangenisstraf veroordeeld, wegens het afranse len van Helnrich Noll, dubbel ganger van Adolf Hitler. Zij hadden tevens Noll's snor en haarlok afgesneden. Lord Woolton, voorzitter van de Britse conservatieve partij, heeft voorspeld, dat binnen enkele maanden in Engeland nieuwe verkiezingen zullen worden ge houden, met het oog op de moei lijkheden voortvloeiende uit de geringe meerderheid van Labour in het Parlement. In verband met het verminderde aanbod en de stijgende prijzen, gaat Ameri ka de productie van synthetische rubber vergroten, De vervaar diging van radiomateriaal en van apparaten voo, scheikundige- en electrotechnische doeleinden in West-Duitsland, behoeft slechts in enkele gevallen meer de goed keuring van de geallieerden. Vermoedelijk zal de Japanse re gering de communisten en hun partij buiten de wet stellen. De eerste Hollandse Nieuwe is tra ditiegetrouw aan H. M. de Ko ningin en aan Prinses Wilhelmina aangeboden. De proc.-fiscaal bij de Bijz. Raad van Cassatie heeft geconcludeerd tot vernietiging van de uitspraak van het Amster damse Hof tegen de Sipo en S.D. chef Lages. Een Chinees Natio nalistisch oorlogsschip heeft een onder Engelse vlag varend Chi nees schip beschoten; 6 passagiers werden gedood. Waarschijnlijk door het warmlopen van een ma chine is de grote vlasfabriek te Molenend bij Tietjerksteradeel gedeeltelijk afgebrand. In Rot terdam redde een man met één been twee zusjes, die op punt stonden te verdrinken. Een Haagse timmermansleerling van 17 jaar is bij het zwemmen ver dronken; in Franeker verdronk een 19-jarige jongeman wiens lijk ook nog niet gevonden is. Ook dit jaar zal de nationale velddag van het Leger des Heils te Baarn worden gehouden en wel op 28 Juni. De heer Coenen uit Ble- rick ving een baars van 6 pond en 200 gram, met een lengte van 53 cm. Wie slaat dit record?! Gisteren werd, onder voorzit terschap van burgemeester J. L. Drogmans van Koudekerke en Biggekerke, In hotel-eafé de Valk te Westkapelle de jaarvergade ring gehouden van de Vereniging van Burgemeesters en Secretaris sen op Walcheren. In deze vergadering werd da rekening over 1949 goedgekeurd. Burgemeester D. Kodde van Zou- teiande, die aftredend was ais bestuurslid, werd herkozen. Besloten werd een uitnodiging te zenden aan het gemeentebe stuur van Nieuwer Amstel tot een bezoek aan Walcheren. De bedoeling daarvan is, dit gemeen tebestuur te laten zien, wat het afstaan van zijn directeur van de plantsoenendienst, de landschaps architect C.' P. Broerse, voor Walcheren heeft betekend. Bo vendien is dit bezoek een vervolg op de tocht, die de Walchersa burgemeesters twee jaar geleden aan de gemeente Nieuwer Amstel brachten. Voor de bezichtiging van Walcheren door genoemd ge meentebestuur zal ook het be stuur van de Stichting „Nieuw Walcheren" worden uitgenodigd. In deze vergadering werd ook van gedachten gewisseld over da kostprijs per kubieke meter voor z.g. herbouwpanden op Walche ren. Zoals men weet geeft het Rijk een financiële tegemoetko ming per m3 in de herbouwkos ten, doch de ervaring leert, dat deze voor Walcheren te laag is, zodat de aannemers het niet voor een gecalculeerde officiële prils kunnen doen. Het gevolg is vaak, dat op de plannen drastisch moet worden bezuinigd, hetgeen da kwaliteit der woningen niet ten goede komt. De oorzaak van één en ander schijnt te zitten in het feit, dat er op Walcheren steeds betrekkelijk kleine complexen woningen worden gebouwd en niet zulke grote als in de grota steden, waar dus de financiële steun van het Rijk uiteraard lager kan zijn. Besloten werd de kwes tie onder de aandacht van de be voegde autoriteiten te brengen. Na de lunch stelde het gezel schap zich op de hoogte van de stand van zaken bij de wederop bouw van Westkapelle en werd de du'k bezichtigd. Werkloosheid in Zeeland het geringst. Gedurende de maand Mei daal de liet aantal ingeschreven man nelijke werklozen van 86.244 tot 72.397, te weten 49.290 geheel werklozen (vorige maand 54.803), 22.471 D.U.W.-arbeiders (28.474) en 636 wachtgelders (2967). In Zeeland waren eind Mef 1949 698 werklozen. Eind April 1950 waren er 2665 en eind Mei 1950 1106. Regionaal bezien is de werk loosheid het grootst in Drente met 38 werklozen p. 1000 manne lijke inwoners en het geringst In de provincies Overijssel, Zeeland en Limburg met elk 8 per 1000, Gemiddeld zijn er in Nederland 15 werklozen per 1000 mannelijke inwoners. Verdedigingscursus voor instructeurs in Engeland. De burgerlijke verdediging te gen oorlogvoering met atoomwa pens is het voornaamste onder werp, dat op een opleidingscur sus voor instructeurs te Sunning- dale in Berkshire zal worden be handeld. Aan de cursus, die gis teren is geopend, zullen Neder landse, Canadese, Australische en Britse officieren deelnemen. Engelse versie van het plan- Schuman? Engeland werk aan de voorbe reiding van een versie op het plan-Schuman, die voor Engeland aanvaardbaar zou zijn en het deel nemen van dit land mogelijk zou maken, aldus heeft een woord voerder van het Engelse ministe rie van buitenlandse zaken ver klaard. Indonesië's lidmaatschap van de Ver. Naties. Indonesië zal een aanvrage om lidmaatschap van de Verenig de Naties niet indienen op de ko mende algemene vergadering, doch het zal wachten tot de in ternationale sfeer is opgeklaard, aldus wordt in officiële kringen te Djakarta vernomen. Meer dan 17.000 Japanners, onder wie 10.961 mannen en 6150 vrouwen, hebben tussen 1 Febru ari 1949 en 1 Maart 1950 zelf moord gepleegd. Generaal Smut's toestand gaat voortdurend vooruit, doch in het belang van zijn herstel moet hij nog steeds absolute rust nemen. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: Droog en zonnig weer met zwakke tot matige wind tus sen Noord en Oost. In de Noor delijke kustgebieden iets minder warm tengevolge van zeewind. Elders weinig verandering In temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1