"tfORT jjrovinci^S'Wü Doevedantje gaat naar Canada ct 10 Premiekeuringen Merries. Lezers grijpen naar de pen KiRïlfüiÉË Groene baretten uitgereikt. Houtvesters. Australië wil emigratie bevorderen. Maandag .5 Juni 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Uitzending van carillonconcert te Goes. Ter gelegenheid van de ope ning van het Holland Festival zal in veertig Nederlandse steden de beiaard bespeeld worden. Zo ook in Goes waar op 15 Juni a.s. tussen 6 en 8 uur het concert door de Ned. Radio Unie opge nomen zal worden en via gra- mofoonplaten of rechtstreeks uitgezonden. Mr Schlingemann voor de radio. Dinsdag 6 Juni a.s. spreekt om 12.35 u. voor Hilversum II in de rubriek „Voor het Platteland", de secretaris der Z.L.M., Mr J. F. G. Schlingemann, over het onderwerp: „Landbouworganisa- torische Voorlichting van de boer". MIDDELBURG. Tentoonstelling. Vorige week gaven wij een b; icht van de in de Boekhan del van Bent'nem en Jutting ge houden tentoonstelling. We ver zuimden daarbij melding te ma ken van het feit, dat niet alleen technische, doch ook boeken op economisch gebied zijn geëxpo seerd. Bovendien is deze ten toonstelling tot 1 Juli a.s. ge opend en niet tot 20 Juni. VROUWENPOLDER. Geitenkeuring. Vrijdagmiddag werd de jaarlijk se geitenkeuring gehouden. Keurmeesters waren de heren Sietema en den Engelsen. Aan gevoerd werden 3 oudere geiten, 1 één-jarige geit, en 3 lammeren. lste prijs: J. Pleijte, Seroos- kerke (Stamboekgeiten). lste prijs: J. de Voogd, Vrou wenpolder. 2e prijs: P. Wondergem, Se- rooskerke. Lammeren: le en 2e prijs P. Duvekot, Vrouwenpolder. Voor de Kringkeuring te Mid delburg op 22 Juli a.s. werden nu reeds enige dieren opgegeven. Ongeval. De heer Joh. Dekker, wonende te Serooskerke had het ongeluk zo danig van een motorduo te val len dat hij zijn sleutelbeen brak. ARNEMUIDEN. Ongeval. Vrijdagmorgen kwam de vrouw van C. v. d. G. zodanig te vallen, dat zjj een voetfractuur opliep. Zij moest ln het ziekenhuis te Middelburg worden opgenomen. ST. LAURENS. Raadsvergadering. De raad dezer gemeente zal op 9 Juni a.s., des avonds half ac'ht in openbare vergadering bijeenkomen. Op de agenda staan o.a. de volgende punten: Wijziging van de Algemene Politieverordening inzake het bestrijden van schade door dui ven aan land- en tuinbouwge- wassen. Voorstel tot het doen voorbe reiden van een plan van uil - breiding aansluitend aan het uitbreidingsplan der gemeente Grijpskerke. Uitbreiding straatverlichting. SOUBURG. Terug uit de Tropen. Na zijn diensttijd in Indië vol bracht te hebben keerde de wachtmeester der marechaus see G. Bostelaar Donderdag avond behouden in zijn ouder lijk huis terug. KOUDEKERKE. Afloop verkoping. Vrijdagmiddag had in hotel „Walcheren" de verkoop plaats van een huis, schuurtje met tuin, groot 166 c.A. aan de Big- gekerksestraat B 32, ten over staan van notaris Mr P. Loeff te Middelburg, ten verzoeke van mej. Jongepier, vroeger te Kou- dekerke woonachtig. Koper werd J. Luteijn te Koudekerke, voor f3325. GRIJPSKERKE. Oorlogsherinneriugskruls uitgereikt. Dezer dagen werd vanwege het Ministerie van Oorlog door de burgemeester aan de heer P. de Kam „Het Oorlogsherinne- ringskruis Mei 1940" uitgereikt. OOSTKAPELLE. Geitenkeuring. Op de gehouden geitenkeu ring werden 20 geiten en lam meren aangevoerd. De volgende prijzen werden toegekend: Lammeren: le pr. H. Wondei- gem. Eén-jarige geiten: le pr. B. Corbijn; 2e pr. C. Geldtf. Twee-jarige geiten: 2e pr. M. Kwekkeboom. Geiten van drie jaar en ouder: le pr. M. Kwekkeboom; 2e pr. J. de Kam Az.; 3e pr. B. Cor bijn. Stamboekgeiten: 2e pr. F. de Voogd. Twee geiten en een lam wer den opgegeven voor de kring keuring. vl/ "i" 7. Weer roept de kater zo hard hij kan „Miauw, miauw!" Hij gaat boven op Doeve dantje staan en schreeuwt bij haar oor. „Weg toch!" roept Doevedantje en slaat naar de kater. Nu krabt Simon Doevedantje in het gezicht. Daar wordt Doevedantje wakker van. Zij vliegt overeind. Zjj wil de kater grijpen. „Jij le lijkerd!" roept ze. Maar dan ziet ze het water aan de rand van het bed. 8. Dan hoort ze de wind en voelt ze de regen door het raam. Hoe zal ze ontsnappen? Wacht, door het dak. Zjj maakt een gat in het dak, eerst een klein gat, dan een groot gat. Kijk, nu wipt ze vlie gensvlug omhoog, op het dak. De kater haar na. Van het dak op de wal. Daar staan ze nu. Gered, maar helemaal overstuur. „O", zegt Doevedantje ineens, „mijn kous met geld!" „Waar is die?" vraagt de kater. (Ingez. mededeling, advert. per rol De grootste en de beste! (Vervolg van pag. 2.) van M. Dieloman Mz, Zaamslag; Irma van Zorgvliet van L. W. de Regt, Zaamslag; Honda van Zaamslag van Pr. Cam. Verhelst, Westdorpe 4-jarige merries, Kleine maat: Lena van E. J. Verpoorte, Zaamslag; Trlxle v. d. Punthoeve van M. Dieleman, Zaamslag; Fri da van Polderzicht van Joz. A. Dees, Zaamslag; Ronna van To- renberg van J. de Klerk, Zaam slag. 4-jarige merries, Grote maat: Carla van den Melo van Wed. M. de Regt-Dleleman, Hoek; El- za van P. Dieleman Mz, Hoek: Judith v. d. Zeedijk van H. P. Wolfert, Terneuzen; Erna van E J. Verpoorte, Zaamslag. 5-IO-jarige merries, Kleine maat De kleine maat van de 5-10- jarlge merries was over 't geheel een goede klasse, welke ver bo ven de grote maat uitstak. Nolda van Hoek van A. B. W. Klndt, Hoek; Bella van Othene van H. A. Dekker, Zaamslag; Me- tha van Othene van P. F. Diele- man-Jansen, Hoek; Astrid van de Belt van J. B. Dhuijvetter Hoek; Emma van Othene van A. H. Dekker, Zaamslag; Lena van 't Veer van Adr. de Putter Mz, Zaamslag; Martha van Zuiddor- pe van H. de Jonge, Hoek; Cora van Relgersbosch van J. de Regt- Dleleman, Zaamslag; Frieda van Driekwart van Pr. Cam. Ver- helst, Westdorpe; Minerva van Marquis van Fr. P. E. de Calu- wé-de Moor, Westdorpe; Kitty van 't Eiland van J. J. Verpoorte, Hoek; Cora van J. de Koeijer, Zaamslag; Orva van F. P. Diele man, Hoek; Caline van Zaan van C. A. Dees, Zaamslag; Erna van Coegorspolder van P. Dieleman, Hoek. 5-10-jarige merries, Grote maat Laura van de Zwaan van H. M. de Regt-de Kraker, Terneuzen, Gerda van Hoek van A. B. V.'. Kindt, Hoek; Julma van de Zwaan van H. M. de Regt-de Kraker, Terneuzen; Elza van Maiquis van J. de Regt-Dleleman, Zaam slag; Julma van Schelfhouts- hoek van L. den Exter, Sluiskil. AXEL. Te Axel werden geprimeerd van de ,2-jarlge merries, kleine maat: Hermine van Coegors van P. A. P. Dieleman, Zaamslag; Nico le van Zuiddorpe van M. A. B. Puijlaert, Zuiddorpe;. Frida van Elfrldus van A. G. Cerpentier, Zuiddorpe; Annie van Axel van A. L. Scheele, Axel; Ida van Kruispolder van H. M. Vervaet, Westdorpe; Annie van C. A. Dek ker, Axel. 2-jarige merries, Grote maat Addy van Annie van Osw. Kerckhaert, Westdorpe; Jo van de Zeedijk van Kind. H. Dael- man, Westdorpe; Laura van de Zeedijk van id.; Frieda van de Warande van A. C. van Waes, Zuiddorpe; Hermtne van Loose's- hof van C. de Putter, Axel; Her mine van P. Tollenaar-de Feyter, Axel; Nelly van Passluis van Wed. C. H. van Waes, Westdor pe; Mina van Hautain van Gebrs D. en J. de Jonge, Axel; Son ja van Nico van Alfr. E. Goethals, Westdorpe; Erna van Catharina hoek van Wed. Jac. de Feijter. Boschkapelle; Olga van de Zee dijk v. Kind. H. Daelman, West dorpe. 3-jarige merries, Kleine maat: Mina van Doornhof van J. de Feijter Lz, Axel; Ida van de Wa rande van A. C. van Waes, Zuid dorpe; Tilly van Clatron van C. Hamelink, Overslag; Irene van Dubolshoeve van W. L. den Ha mer, Axel. 3-jarige merries, Grote maat: Evina van Catharinahoek van Wed. Jac. de Feijter, Boschka pelle; Mia van Annie van Osw. Kerckhaert, Westdorpe; Nellie van W. Koster, Overslag; Clairo- na van Dubolshoeve van W. L. den Hamer, Axel; Jeanne van Zeedijk van Kind. H. Daelman, Westdorpe. Frimére van Nico van C. A. Dekker, Axel. 4-jarigo merries, Kleine maat: Mina van Zuiddorpe van Aclh. G. J, van Waes, Zuiddorpe; Er na van Steenhoeve van D. Dek- ker-de Kraker, Zaamslag; Carina van Catharinahoek v. Wed. Jac. de Feijter Cz, Boschkapelle; Clal- rona van Luntershoek van A. E. Goethals, Westdorpe; Wilma van Catharinahoek van Wed. Jac. de Feijter Cz., Boschkapelle; Honda van de Warande van A. C. van Waes, Zuiddorpe. 4-jarige merries, Grote maat: Nelly van Annie van Osw. Kerckhaert, Westdorpe; Florida van Loose'shof van C. de Put ter, Axel; Caline van P. Tolle naar, Axel; Truda van Nita van Kind. C. J. Staal, Westdorpe; Sl- pa van Peter van Wed. J. P. van Cadsand-de Regt, Axel. 5-10-jarige merries, Kleine maat De kleine en grote maat van de 5-10-jartge was een zeer goede klasse oudere merries, met meer dere fokmerries: Luci van Zuiddorpe van G. J. van Waes, Zuiddorpe; Irene van Iz. de Feijter-de Mul, Axel; Stel la van E. P. M. Fassaert, Bosch kapelle; Conny van Marquis van A. van Waes-Baecke, Westdorpe; Annie van Passluis van Wed. C. H. van Waes, Westdorpe; Ineke van Passluis van ld.; Elegante van Coegorspolder van P. A. P. Dieleman, Zaamslag; Rosette v. Passluis van Wed. C. H. van Waes, Westdorpe; Sonja van Ca tharinahoek van W. L. den Ha mer, Axel; Gerda van St An- dries van Joh. Fr. Kips, Koe wacht; Gisy van Zuiddorpe van A. C. van Waes, Zuiddorpe; Olga van Kruispolder van Gebrs van Overloop, Koewacht; Gonnie van Axel van Iz. de Feijter-de Mul, AxeI.J 5-10-jarige merries, Grote maat Flora van D. Dekker, Axel- Sassing; Fanny van C. van Over loop, Zuiddorpe; Maria van Pas sluis van Wed. C. H. van Waes, Westdorpe; Margriet van Axel van Iz. de Feijter-de Mul, Axel; Mirza van Catharinahoek van id.; Carla van Marquis van A. E. Goethals, Westdorpe; Flora van de Zeedijk van E. A. J. Daelman, Westdorpe; Freule van Axel van Iz. de Feijter-de Mul, Axel; Ma- lise van Marquis van A. v. Waes- Baecke, Westdorpe; Magaretha van Rustwat van E. P. M. Fas saert, Boschkapelle. OUDELAXDE. Ingebruikname van nieuw gebouw Rijkspolitie. Nadat definitief besloten was tot plaatsing van het groepsBu- reau in onze gemeente heeft het gemeentebestuur, daartoe ge machtigd door de Rijksgebou wendienst, een nieuw groepsbu- reau doen bouwen naast de wo ning van de groepscommandant. Donderdagmiddag had de offi ciële opening plaats. Aanwezig was de commandant der Rijks politie, district Zeeland, met zijn plaatsvervangei uit Middelburg. Tevens de groepscommandant met zijn staf. Het gemeentt bestuur verwel komde de aanwezigen bij monde van de wnd. burgemeester, wet houder Douw. Nadat de districts- en groeps commandant waarderende woor den hadden gesproken over de totstandkoming van het mooie en doelmatige gebouw werd dit bezichtigd. Dit is het eerste groepsbureau dat na de bevrij ding in Zeeland werd gebouwd. AXEL. De Bazar ten bate van het Prot. Chr. Ziekenhuis. Na lange tijd van voorberei ding kon eindelijk de drie daagse bazar ten bate van bo vengenoemde instelling Dins dagmiddag geopend worden. De Chr. Bewaarschool in de ds Jan Scharpstraat was reeds geheel gevuld me', een talrijk publiek, dat zich vermaakte met de vele attracties; verder waren er een breiwerk-afdeling en een kof fiekamer. Er werd ook een grote verloting gehouden. Even eens was er een fraaie maquette van het te bouwen ziekenhuis? vervaardigd door de oud- Axelaar, de heer J. Olyslager, te bezichtigen. De heer Stemerding, hoofd der Chr. Ulo-school te Axel en voorzitter van het bazar-comité, sprak een openingswoord. Ds van der Vlugt, voorzitter van het moderamen, wees op het belang van dit ziekenhuis, dat men niet moet zien als van locaal belang, doch als een be lang voor heel Zeeuwsch-Vlaan- deren. De voorbereidingen vor deren uitstekend en de aanbe steding kan op korte termijn worden tegemoet gezien. Spr. dankte het bazar-comité voor dit mooie interkerkelijke werk. Reeds de eerste dag bleek de bazar in het middelpunt van de belangstelling te staan, want er werden toen 1320 bezoekers ge noteerd. De andere dagen was de toeloop minder groot, maar toch zeer bevredigend. De bazar voor het zieke kind heeft te Zierikzee f 1500 opge bracht. Een mooi resultaat. Voortuinen op de dorpen. In een verslag in het Zeeuwsch Dagblad, van 26 Mei j.l. van de rede die de heer Broerse, land schapsarchitect, heeft gehouden, op de jaarvergadering afd. Zee land van Ned. Gemeenten, over het onderwerp „Het landschap en wij", heeft deze terecht zeer juiste opmerkingen gemaakt. Al léén de voortuinen op de dorpen konden zijn goedkeuring niet wegdragen. Dit is wel jammer, want hoewel er uit architecto nisch oogpunt op deze tuintjes nogal wat valt aan te merken, zou het m.i. toch niet wenselijk zijn dat deze verdwenen. Voor velen toch is het nog steeds een echte liefhebberij om zelf te ex perimenteren in zijn tuintje. Daarbij komt nog dat de wonin gen als regel enige meters van de weg af gelegen zijn, vooral op de buitenwegen en dicht bij de dorpen is dit het geval, waar door als het ware vanzelf het voortuintje geschapen wordt. Dat ze wel eens wat prutserig aandoen is waar, maar daarbij moet niet vergeten worden, dat de aanleg van een kleine tuin, minder gemakkelijk tot een goe de oplossing te brengen is dan die van een grotere. Maar dit behoeft toch nog geen reden te zijn om de voortuinen te doen verdwijnen? Wat zou er eigen lijk voor in de plaats moeten ko men? Ik geloof dat we een an dere kant hiermede uit moeten. Het is opvallend dat in deze nog weinig gedaan wordt aan goede voorlichting. Waarom worden in de dagbladen, geen kleine ru brieken hieraan gewijd? Dit komt nog maar sporadisch voor, terwijl voor sport, en verslagen van allerlei vergaderingen door gaans zeer veel ruimte beschik baar wordt gesteld. Een geregelde kleine voorlich ting voor' de kleine tuin en het kweken van bloemen en planten, zou m.i. meer effect hebben, dan de voor een leek meestal droge kost in vakbladen, die boven dien door velen uit de aard der zaak niet gelezen worden. Ook kan samenwerking hier veel doen. Een mooie tip voor de ge meentebesturen, gaf op de ge noemde vergadering, ook onze Commissaris der Koningin. Het beschikbaar stellen van een prijs voor de mooiste tuin, kan zeer stimulerend werken. Ik hoop dat iedere bezitter van een voortuin, zijn best zal doen, deze zo mooi mogelijk aan te leggen en netjes te onderhouden en daardoor zal medewerken om te bewijzen, dat de voortuinen recht van bestaan hebben. Daardoor wordt ook het particulier initiatief gediend, en worden we hopelijk bewaard voor wéér een nieuwe verorde ning bij de vele die we reeds rijk zijn. Ik geloof we hebben daaraan geen gebrek. J. LABRUYERE. Middelburg, Juni 1950. Vergadering Ziekenhuis- verpleging. NIEUWE VERZEKERING. Aangenomen werd het voorstel van net Bestuur om met ingang van 1 Jan. 1951 over te gaan tot net instellen van een C->erztKe- ring, die tegen een contrioune van o cent per week recni geen op een uitscnug (hoven ue reeds „esiaanue uitKe.mgen) van loo per jaar voor opkomende- en ^peeiansiennosten. ue onaer-aiaeimg Kortgene steiae voor om ae cuiitnoutie en ue uitkering voor aeze C-verzeke- i.ng te vemogen. xaaat net oe- oiuur nau toegezegd, dat net ue •uogeiijKneta zou overwegen om net aan nen, uie uat willen, ..ïoge- i(jK te maken, uitkering en con- trmutie te vernogen, werd net Bestuursvoorstel met 3 stemmen tegen aangenomen. Ook zegde de voorzitter toe, dat het oestuur onder net oog zat zien, ot net mogelijk is in de volgende algemene vergadering te oesluiten net aantal te vergoe- uen ngaagen (dat thans 6u oe- draagu te verhogen. Nadat nog was medegedeeld, dat de wacnttijü bij de nieuwe verzekering, evenals op de ande re, drie maanden zal bedragen, maar dat zp, die zich vóór 1 Ucto- oer 1950 aanmelden, van deze wachttijd zuilen worden vrijge steld, werd de vergadering ge sloten. Dankbetuiging van TI. M. de Koningin. De Burgemeester van Goes deelt mede, dat door tussenkomst van de Commissaris der Koningin in Zeeland van H.M. Koningin Juliana de volgende dankbetui ging is ontvangen; „Het is mij niet mogelijk de talloze gelukwensen, die mp ter gelegenheid van mijn verjaardag uit alle delen van het land be reikten, persoonlijk te beantwoor den. Ik zie mij daarom genood zaakt Uw tussenkomst in te roe pen om aan de gemeentebesturen, de gemeenteraden en de bevol king van de gemeenten, die van hun belangstelling blijk gaven, mijn oprechte dank over te bren gen/; Nagekomen Advertentie Heden werd door een noodlottig ongeval van onze zijde weggerukt, onze geliefde Man en zorgzame Vader, Broe der, Zwager en Oom ADRIAAN DE BUCK, op de leeftijd van bijna 53 jaar. Sterke de Here ons in deze zware beproeving. Uit aller naam: J. DE BUCK—OVA. Koudekerke, 3 Juni '50 De begrafenis zal plaats hebben op Woensdag 7 Juni a.s. Heden overleed door een droevig ongeval ons aller vriend en mede werker de heer ADRIAAN DE BUCK, woonachtig te Koude kerke. Zijn nagedachtenis zal bij ons in ere blijven. Het gezamenlijk personeel der on derhoudswerken R.W.S. Vlissingen, 3 Juni 1950. Heden overleed in het ziekenhuis Oostwal te Goes, na een kortston dig lijden, onze geliefde Broeder, Zwager en Oom, de heer ANDRIES IZAAK BRUGGEMAN in de ouderdom van bij na 61 jaar. Kapelle: P. BRUGGEMAN. 's-Heer Abtskerke; M. C. V. d. MEULEN— BRUGGEMAN. G. A. v. d. MEULEN. Baarland C. M. POMPOENE— BRUGGEMAN. M. HOOGVLIET— BRUGGEMAN. Ellewoutsdpk: JOHs. SMALLE- GANGE. Driewegen, 2 Juni 1950. De begrafenis zal plaats hebben Dinsdag 6 Juni des namiddags om 12 uur. Heden 31 Mei 1950 be reikte ons het bericht, dat onze lieve Broeder WILLIAM TAMMINGA te Soux Center Iowa U.S.A. in de ouderdom van 86 jaar en 3 maan den plotseling is over leden. Zijn bedroefde broeder S. J. TAMMINGA. Goes, 31 Mei 1950. Bij inschrijving TE HUUR a contant van Gebr. KOLE te Wemeldinge DE KERSEN in de boomgaard aan de Zwaakse weg. Reserve 50 kg. le soort, naar keuze. Inschrijvingsbiljetten in te le veren uiterlijk Donderdag 8 Juni e.k. tot 7 uur bij J. A. KOLE, Z. Achterweg 9, We meldinge. Geref. Kerken. Viertal te Amsterdam (ter voorziening in twee a.s. vacatu res: S. G. de Graaf en S. Doorn bos) J. v. Buuren te IJmuiden- Oost, C. Gilhuis te Eindhoven, M. de Goede te Utrecht en P. Rob bers te Rotterdam. Beroepen te Zaandam, P. J. O. de Bruyne te Drachten. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Beroepen te Murmerwoude, L. Moes te Blokzijl. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Ridderkerk en Nijkerk, F. J. Dieleman, Borssele. Oud Geref. Gemeenten. Beroepen te Grafhorst, M. A. Mieras te Krimpen a. d. IJssel. Emeritaat. Ds S. Doornbos, pred. bij de Geref. Kerk te Amsterdam, heeft met ingang van 1 Nov. a.s. eervol emeritaat gevraagd. Herderlijk Schrijven betreffende de Rooms Katholieke kerk. De R.K. „Maasbode" wijdt een brede beschouwing aan het „Her derlijk Schrijven" van de Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk. Het blad wijst er op, dat een dergelijk schrijven iets bijzonders is en dat het heel moeilijk zal vallen daar in de geschiedenis een parallel voor te vinden. De inhoud wordt buitengewoon interessant genoemd. „De kern en hoofdzaak van dit geschrift is een bijbels betoog over de mens, zijn zonde en val, zijn verlossing en heiliging door Gods genade; en dit betoog wil met talrijke teksten bewijzen, dat de katholieke leer over deze on derwerpen een afwijking van Gods openbaring is". „De Maasbode" heeft veel aardering voor de ernstige en rustige toon van dit schrijven, waaraan men niet achteloos kan voorbijgaan. „Het is een feit: het gelovige Protestantisme staat in vele op zichten veel dichter bij ons dan de welwillendste vrijzinnigen, om dat het ook volop gelooft aan Gods verlossing uit de zonde door de genade". De vreselijke tragiek is echter, dat al die termen daar een an dere inhoud hebben. Wat betreft het katholieke le ven, wordt toegegeven, dat de werkelijkheid tot misvattingen aanleiding kan geven. Jammer dat de „Maasbode" moet constateren, dat slechts weinig katholieken het „Herder lijk Schrijven" zullen lezen, omdat ze het niet mogen lezen, volgens de algemene bepalingen van de Boekenwet. Bevrijde zendelingen op Celebes. Zoals wij reeds meldden zijn 25 zendelingen, missionarissen en zendingsonderwijzers uit West-Toradjaland met hun ge zinsleden gevangen genomen. Gelukkig zijn ze bevrijd en te Makassar aangekomen. Onder hen bevinden zich verschillen de zendingsarbeiders van de Chr. Geref. Kerk, waaronder ds J. van Dalen, voorheen te Assen en ds G. H. Polman, vroeger predikant te Almelo. Ds J. van Dalen is in Juni 1947 uitgezonden als missionair Dienaar des Woords naar het zendingsterrein van deze ker ken op het eiland Celebes met als standplaats Sumararong. Blijkens bij de deputaten en de familie binnengekomen be richten werd de toestand sinds de souvereiniteitsoverdracht zo critiek, dat van een voortzetting van de zendingsarbeid geen sprake meer kon zijn. Met ver lies van al hun bezittingen zijn ze te Makassar aangekomen en hopen per eerste gelegenheiu naar het vaderland terug te ke ren. Turkse regering laat vijf passagiersschepen bouwen in Nederland. De industriële handels combi natie te Den Haag heeft opdracht ontvangen van de Turkse regering voor de bouw van vijf dubbel- schroef motor-passagiersboten. De schepen zullen worden inge richt voor het vervoer van 300 personen. Van deze opdracht zal de „Gusto" werf te Schiedam er drie en L. Smit en Zn. te Kinderdijk er twee bouwen. Voor zijn baas de cel in. De 38-jarige letterzetter J. H. D. uit Utrecht was in April bij de firma B. en P. in dienst gekomen. Hij was daar erg mee in zijn schik, want het had hem nogal enige moeite gekost om weer aan de slag te komen. Toen nu de fir mant P. ter zake van een ernstige verkeersovertreding door de rechter tot «drie weken hechtenis was ver oordeel d, iets wat de baas, die het erg druk had, al bij zonder weinig convenieerde, stelde de letterzetter D., on der het motto: „Voor wat, hoort wat" vóór, om de straf van zijn baas op te knappen, al dus meldt de „Telegraaf". Op zekere dag verscheen dus niet verdachte P. maar de volkomen onschuldige D. aan de poort van het Huis van Bewaring en alles •verliep zoals men zich dat had gedacht. D. gedroeg zich als een schuldig mens en meldde zich na drie weken weer bij zijn baas, die hem ongetwijfeld met open ar men ontving. Maar de jus titie kwam deze verwisse ling ter ore, zij het wat aan de late kant. Zo verscheen de boetvaardige D. thans voor de Utrechtse politie rechter wegens „oplichting van voedsel ten nadele van de staat". De Officier van Justitie was lang niet te spreken over de comedie, die in het Huis van Bewaring was op gevoerd. Hij vond, dat het gezag was aangetast. De cis luidde één maand. De politierechter, waar schijnlijk oog hebbend voor de realiteit, sloot de letter zetter niet alsnog achter slot en grendel en veroor deelde hem tot één maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een boete van f25 su,bs. tien dagen hechtenis. Aan 127 mannen van de storm- school te Roosendaal is Vrijdag middag als onderscheiding een groene baret uitgereikt ten teken dat zij capabel zijn te dienen in de commandotroep. Voor deze ge legenheid hadden zich op de markt te Roosendaal verzameld de Lt. Gen. M. R. H. Kalmeijer, plv. chef van de generale staf, Gen. Maj. J. A. A. Sitsen, bevel hebber van het 3e militaire ge west, de Adjudant-Generaal J. v. Dijk, de Kwartiermeester-Gene raal Gen. .Maj. J. H. Droste, een drietal sectiehoofden van de ge nerale staf, de gouverneur van de K.M.A. te Breda, Kol. K. Pfuf- fius, alsmede vertegenwoordigers van de Belgische commandotroe pen, onder leiding van Kapitein Poot-Daudier. De manschappen marcheerden de markt op, tot voor de tafel waarop de baretten lagen. De commandant van de stormschool, Res. Maj. Gualtherie van Weezei sprak de mannen toe en noemde de baretuitreiking een historisch ogenblik in de militaire geschie denis van Nederland. Vele familieleden van de man schappen woonden «de plechtig heid bij. Gen. Majoor Sitsen prees de leiding v. d. stormschool te Roo sendaal, waarna de commandant tot het uitreiken der baretten over ging. Voor het défilé, dat de plech tigheid besloot sprak nog Lt. Gen. Kalmeijer. Hij was van oordeel, dat de stormschool te Roosendaal voortaan een maatstaf kan zijn voor de training der infanteristen. Aantal auto's sedert 1930 bijna verdubbeld. In 147 landen en gebieden in Afrika, Azië, Europa, Oceanie en het Westelijke Halfrond zijn momenteel ongeveer 62.463.794 auto's, vrachtauto's en autobus sen in gebruik naar bij een on langs verricht onderzoek geble ken is. Het aantal van derge lijke motor-voertuigen is sedert verleden jaar met ongeveer 4.100.000 of 7.1 toegenomen. Ieder jaar wordt door de vaste staf van „The American Auto mobile" een onderzoelt-naar de aantal ingesteld en worden de resultaten van dit onderzoek in de voor het buitenland bestem de editie van dit tijdschrift ge publiceerd. Bij de jongste telling, de 29ste, Er bereiken ons aldus de N. Haagsche Crt, uit Indonesië steeds maar trieste berichten. Een ervan, niet het meest trieste maar wel een typerend, willen we vermelden. De commissie, welke in Neder land de internationale organisa tie F. A. O. vertegenwoordigt, heeft tien plaatsen te vergeven aan houtvesters, zulks ln het raam van de technische hulp welke wordt verleend aan onont wikkelde gebieden. Nu is in Indo nesië nog een aantal Nederlandse houtvesters, onder wie begrijpe lijkerwijze grote belangstelling' bestaat voor het vervullen van deze posten. Het blijkt nu echter, dat de Nederlandse regering zich ver zet tegen de mogelijkheid voor deze mensen om naar die open plaatsen te solliciteren. Ze is waarschijnlijk weer eens be vreesd, de Indonesische regering voor het hoofd te stoten. Alsof ze op deze .wijze die regering werkelijk voor het hoofd zou sto ten. En alsof die regering zelf baar niet bij voortduur voor het hoofd stoot. Wanneer onze regering een of meer van haar ambtenaren ver hindert te solliciteren, waarop komt dat anders neer dan op burgerdienstplicht We vernemen thans, dat de houtvesters ln Indonesië telegra fisch bij de commissie van de F. A.O. tegen deze houding van de Nederlandse regering hebben ge protesteerd. Er is groot gebrek aan landarbeiders. Ook ln Australië kent men de trek van het platteland naar de industrie. Dit vraagstuk is thans zeer nijpend geworden, omdat de regering een politiek voert, die er toe moet lelden, dat de Indus trie zich niet ophoopt in de grote steden, maar dat z(j zich meer over het land verspreidt. Het re sultaat Is, dat steeds meer per sonen uit de landbouw naar de Industrie willen, omdat de Indus trie hogere lonen en kortere ar beidstijden kent. Veel boeren zgtt reeds gedwongen aan de landar beiders gelijke lonen te geven als de Industrie, maar veel boeren zijn ook gedwongen hun bedrijf ln te krimpen tot een oppervlak te die zq met hun eigen gezin kunnen bewerken. In de Euro pese landen daarentegen zijn de bedrijven te klein, zodat de kin deren van de boeren gedwongen zijn het bedrijf te verlaten. Australië kan dus veel arbeids krachten in de landbouw gebrui ken, Om deze reden deed de heer Stott, Australisch afgevaardigde naar het congres van de Inter nationale Federatie van Agra rische Producenten, een voorstel te komen tot een bureau van sa menwerking van landbouworga nisaties ln Europese landen en de Nationale Boerenbond van Au stralië. is gebleken, dat het aantal auto's sedert 1930 met 79 is gestegen. Het aantal personen auto's is met 58 gestegen en het aantal vrachtauto's en auto bussen met 192 Op elke 4 motorvoertuigen, die nu in de wereld in gebruik zijn, is er een vrachtauto of een autobus. Da Verenigde Staten niet mee gerekend, zijn 41 van alle motorvoertuigen vrachtauto's of autobussen. In „The American Automobile" werd het onder staande staatje gepubliceerd van het aantal personen-auto's, vrachtauto's en autobussen, dia dit jaar in de belangrijkste ge bieden in gebruik waren: Afrika pers.auto's 734.283; vrachtauto's 311.560; autobussen 8.309; Azië resp. 376.789, 385.902, 64.384; Europa resp. 6.288.523, 5.037.143, 247.662; Oceanie resp. 1.053.484, 519.781, 8.133; Weste lijk Halfrond (zonder de V.S.) resp. 2.553.782, 1.157.144, 76.926; Verenigde Staten resp. 35.555.832, 7.732.861, 140.512; Totaal resp. 46.572.693, 15.144.391, 545.926. In de landen achter het ijzeren gordijn mogen geen publicaties over dit onderwerp worden ge daan. In het artikel wordt er op ge wezen, dat de toename van het aantal auto's, dat ln de wereld in gebruik Is, toegeschreven moet worden aan de record-pro ductiecijfers. In '49 zijn 7.717263 personenauto's, vrachtauto's en autobussen vervaardigd, d.w.z. ruim 1.000.000 meer dan in '48j wat ln de eerste plaats te danken was aan de record-productie van de Amerikaanse automobielfa brieken, die ln '49 het record aantal van 6.238.088 auto's afle verden.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3