Finse vrouwen verrichten mannenarbeid. Het ontbrekende woord Restauratie van de Ned. Herv. Kerk te Veere over enkele maanden gereed. W est-Zeeuws-Vlaamse BrievenI PREMIEKEURINGEN VOOR MERRIES. ADAMSON Enkel in het loon staan de vrouwen hjj de mannen ten achter. Interieur onderging volkomen vernieuwing. KORTE BERICHTEN Te Yzendüke, Oostburg, Axel en Terneuzen. Een zwarte kat voor spelt ongeluk. Maandag 5 Juni 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 In de schaduw van de Grote Kerk te Veere is een werkman met een zakmes bezig om de houten Koorhekken van de Ned. Herv. Kerk schoon te maken. Hij doet het precies en heeft alle aandacht bij zijn werk. In de kerk is het nog een warboel en er wordt bard aangepakt, want over enkele maanden zul len hamer, zaag en troffel wor den opgeborgen en zal men Zondag aan Zondag de kerk binnengaan, want dan zal de restauratie zijn voltooid. De Ned. Herv. Kerk is slechts 'n onderdeel van de Grote Kerk te Veere. Zij omvat alleen dat deel, dat aan de Veerse kant staat. De restauratie van de Gro te Kerk staat zo goed als stil, doch in de Ned. Herv. Kerk zal straks de gemeente weer kun nen samenkomen, terwijl de Grote Kerk toch niet voor dien sten gebruikt wordt. In 1939, kort voor de oorlog dus, begon men reeds met de werkzaamhe den. In de oorlogsdagen werd 't werk stopgezet en het zou tot 1943 duren eer men de restaura- tiearbeid kon voortzetten. Men zou reeds het vorig jaar met dit werk gereed zijn geko men, indien de subsidies steeds op tijd waren verleend. FRAAI GEBOUW. Het interieur van de kerk heeft door de restauratie zeker aan waarde gewonnen. Het ge- stucadoorde plafond is verdwe nen en heeft plaats gemaakt voor een nieuw houten tonge welf. De ingang van de kerk was vroeger in 't aan de straat zijde gelegen koor, doch de ar chitect, de. heer M. J. J. van Be- veren te Middelburg, heeft het beter geoordeeld om hierin wij ziging te brengen en de ingang komt nu niet aan de straatkant doch op het open terrein van de Grote Kerk uit. De restauratie van dit terrein wordt door de gemeenteleden geheel en al voor hun rekening genomen en in hun vrije uren kan men dan ook de Veerenaars bezig zien om dit in orde te ma ken, zodat men straks een be hoorlijke toegang tot de kerk krijgt. De vloer van de kerk is niet minder dan 115 cm. omlaag gebracht, zodat het koor van de kerk hoger is komen te liggen t.o.v. de kerkvloer. GEWIJZIGDE OPSTELLING. Overigens is een geheel gewij zigde opstelling ontworpen. Vroeger stond alles dwars tegen de as van de kerk in; nu komt alles precies in deze as te lig gen. De preekstoel, die tegen de Zijwand van de kerk was ge plaatst komt nu in het midden, Voor het koor. De lelijke houten banken zullen worden vervan gen door oud-Hollandse stoelen, terwijl 't orgel vlakbij de nieu we uitgang komt, waar voor heen de z.g. herenbank was. De- Ze herenbank verhuisde in de lichting van de consistorie. On der het orgel is een wachtkamer gemaakt, die kan dienst doen bij het bedienen van de Heilige Doop. Er zjjn in de kerk nog Verschillende graven. Toen men de vloer ging verlagen heeft men steeds de juiste plaats van deze stenen in het oog gehouden en alle grafstenen zijn naar hun oude plaats teruggebracht. Zo is er een steen, die het op schrift draagt: „Hier lydt begra ven Cornelis v, d. Kamer, in zijn leven beurtschipper van ter Veere op Dordrecht". Het is een 17e eeuwse steen en een zeil schip is er in gebeiteld, waar door het beroep werd aange duid. De vrouw van de beurt schipper is naast hem begraven. BRANDSCHADE. De verwoestingen, die door de brand in de 17e eeuw zijn aan gericht, zijn nog te zien. De na tuurstenen kolommen in het midden van de kerk waren niet meer betrouwbaar en moesten worden afgebroken. Daarvoor in de plaats zijn nu gemetselde kolommen van gewapend beton gekomen, die van geheel nieuwe kapittelen zijn voorzien. Ook de glas-in-lood ramen zijn in de oorspronkelijke toestand terug gebracht n.l. met gemetselde tra cering en brugijzers. Er zal geen centrale verwarming in de kerk komen, daar hiervoor geen sub sidie wordt verleend en de kos ten voor aanleg voor de Herv. gemeente te hoog zijn. Wat de verlichting betreft, deze zal modern zijn, n.l. door middel van diepstralers. Het dak van de kerk tenslotte is geheel met nieuwe leien bedekt, terwijl er betonnen goten zij aangebracht, zodat het brandgevaar minimaal is. De consistorie, die hoger ligt dan de kerk en in dezelfde stijl is opgetrokken bezit een gemet seld stergewelf. Dit stergewelf is gerepareerd en zo ook de „boogfries" borstwering onder de ramen. De vloer is betegeld met oude plavuizen. In tegen stelling tot het kerkinterieur is de consistorie gewit. Er zjjn vermoedelijk slechts weinig landen aan te wijzen, waar de vrouw een dergelijk grote rol In alle sectoren van de samenleving speelt als in Finland. Wanneer men als Nederlandse gast in Finland vertoeft, wordt men reeds spoedig getroffen door het geheel andere beeld, dat Finland in dit opzicht vergeleken met Nederland biedt. Men treft in Finland vrouwen in vrijwel alle soorten bedrijven en be roepen aan en dan veelal op plaatsen, waar men in ons land uit sluitend mannen werkzaam ziet. Zelfs als hulparbeider in de zware Industrie hebben wjj in een der grote metaalbewerkingsbedrijven te Tampere vrouwen aan de arbeid gezien. Hoe groot de betekenis van de werkende vrouw voor het arbeids proces in Finland is, blijkt het duidelijkst uit de cijfers der laat ste beroepstelling, welke in Fin land werd gehouden, nl. die voor 1940. Latere cijfers omtrent be roepstelling zijn niet beschikbaar. Volgens de gegevens voor 1940 waren er in dat jaar in de land XLIX. Door bemiddeling van de heer Hoofdredacteur ontving lk dezer dagen een brief van een lezer uit IJzendijke, de heer R. en wel naar aanleiding van mijn vorige Zeeuws-Vlaamse-Brlef. Het was niet mijn plan thans opnieuw over hetzelfde onderwerp te schrijven, maar er zijn ver scheidene punten in het schrijven, die me nopen, toch weer de aan dacht te vestigen op hetgeen waarover ik het in mijn vorige brief had. Om te beginnen, zeer ter snede is het begin van de brief van de heer R.: Naar aanleiding van dit stukje, zullen waarschijnlijk velen zeggen: ntet onaardig, weg is de krant, en vergeten, zoo als vele andere! Ja, waarde lezer R., zo gaat het. Zoals met zoveel in onze da gen. We ontvangen elke dag onze krant, ons Zeeuwsch Dagblad natuurlijk (waarom zie ik in zo veel gezinnen van onze mensen nog de neutrale krant?) en we lezen nieuws vah Oost en West, van Noord en Zuid, van conferen ties, van ministers, die naar het Oosten vliegen, van talloze onge lukken, van moorden en smokke larijen en van nog zoveel meer. En Intussen staat de radio aan en het ls als een lawine, die over ons uitgestort wordt. En even later zeggen we, wat is het toch allemaal erg en we drinken ons kopje thee en roken ons duur si gaartje enhet is vergeter, zoals zoveel. Het werk van een dagblad schrijver ls al even wanhopig als het werk van een dominee, Elke Zondag horen we tweemaal, als we tenminste de goede gewoonte hebben, tweemaal ter kerk te gaan, wat hij in moeilijke uren van nadenken, heeft gemeend tot de gemeente te moeten zeggen. En, wat blijft er van zitten? Als je zo van je vierde tot je vier-en- zestlgste jaar naar de kerk bent geweest, dat is wel uitgerekend 60 x 52 x 2 keer, dat ls 6240 keer, dan moet je toch zo langzamer hand wel volwassen in de genade wezen, en wat bespeuren we dan nog telkens weer bij onszelf? Een beetje op ander gebied, maar toch In dezelfde lijn ligt het werk van onze Christelijke dag bladschrijvers. Onze Hoofdredac teur, ik kan het niet bijhouden, maar, als je uitrekent, hoeveel keer hij door de pers heeft Inge werkt op ons volk, loopt het niet ver van de 20.000 keer. Daar heeft hij trouwens ook zijn lintje voor gekregen. Tussen twee haak jes, ook de West-Zeeuws-Vlaamse Briefschrijver wenst hem daarmee van harte geluk. Maar nu ging ik even op een zijspoor. Ik keer terug naar het schrijven van de heer R. Hij schrijft verder: Het gaat dus over de gesplitstheid van onze Chr. Partijen en beginselen tot schade voor ons allen, en bescha mend voor ons kleingelcof, dat wij o zo groot menen te bezitten. Wij hebben een paar jaar geleden toch kunnen lezen, dat de samensmel ting is MISLUKT. En dan zegt hij, na een uiteenzetting van de diverse richtingen op kerkelijk en politiek terrein: Zou er nu niet één in dit Nederlandse volk zijn, die ons zou kunnen samenbren gen? Allen, die Christus als Ko ning op alle terreinen des levens erkennen, moeten verenigd en gezamenlijk optrekken. Dan eerst is het goed, en is het verlangen van vele mensen. Gezamenlijk op trekken in Christelijk Historisch verband tegen alle revolutionair geweld op Staatkundig Gerefor meerde grondslag in Politiek ver bond. Het deed me goed, deze brief te ontvangen. De hoofdzaken heb ik hier boven medegedeeld. En met die hoofdzaken ben ik het van harte eens. Een nieuwe doorbraak dus? Ja, zeer zeker, een doorbraak door alle kleine dammetjes, die opge worpen zijn. Maar een goede, principiële doorbraak. Een door braak op Christeljjk-Hlstorische grondslag, niet bedoeld ln de rich ting van de C.H. Politieke Par tij, maar op een grondslag, waar mee we ons immers allen kunnen verenigen. Op hetgeen Groen zei: Wat ls geschreven, wat ls ge schied? Wat ls geschreven: Christelijk; wat is geschied: His torisch. En daarom: BijbelsGe schiedkundig, dat is Christelijk Historisch. Waarde vriend R., in gedachten druk ik U de hand. We zijn in de ongeveer twee duizend jaar, die verlopen zijn na de brieven die we In de Bijbel lazen, toch zo weinig gevorderd. Paulus schreef reeds: Ben ik van Paulus, ben ik van Cefas, ben ik van Christus? En ook op politiek terrein geldt hetzelfde: Ben lk van Kuyper, ben ik van Lohman, ben ik van Kersten, ben ik van Schilder? Of ben lk van Christus? BEN IK VAN CHRISTUS? ook op poli tiek terrein? En dan wil ik nog eens herha len, wat de heer R. vraagt: Is er nu onder ons Nederlandse volk niet een MAN, die de leiding wil en kan nemen, om samen te bren gen, wat toch bij elkaar hoort? Op Hemelvaartsdag beluisterde ik de radiouitzendingen van de DIVERSE Jeugdverenigingen ln Bondsdag bijeen. En hoorde ze zingen, de jeugd, de hoop der toekomst. En de redevoeringen van de voorzitters. Prachtig. Maar GESCHEIDEN. En ze worden GESCHEIDEN opgevoed. Wat zou dat een kracht z(jn in ons Vaderland, als dat eens één was. EEN in geest en streven! Laat ons toch als Christenen dat IDEAAL in het oog houden, samen, SAMEN optrekken. Al len, die Christus als Koning er kennen op alle terreinen des le vens, vergeef me de oude uit drukking, want ze geeft zo heel goed weer, wat toch diep ln ons aller hart leeft, moeten toch in deze tijd, waarin we horen het stampen der voeten van hen, die Hem niet erkennen, EEN zijn. En, als is het dan misschien weer een stem des roependen In de woestijn, laat ons toch blijven zien op hetgeen VERENIGT, en niet te veel op hetgeen SCHEIDT. Dat wilde ik nog eens in een West-Zeeuws-Vlaamse Brief neer leggen naar aanleiding van de brief van de heer R. uit IJzen dijke. En, God van de Hemel, doe het eindelijk in on3 dierbaar Vaderland eens gelukken. DE EERSTE HOLLANDSE NIEUV/E Om 9.42 uur Vrijdagmorgen arriveerde schipper Willem Rog van de Scheveningse logger Sch. 9 Prinses Marijke" met de eerste kantjes Hollandse nieuwe in lJmuiden. Hiermede had hij de jaarlijkse haringrace gewonnen. De Katwijkers beschouwen echter de Karei Doorman", die met veertig kantjes vlak achter de „Prinses Marijke" binnenvoer als winnaar, omdat de „Karei Doorman" eigen vangst aan boord had, terwijl de „Prinses Marijke" slechts de haring van enige loggers vervoerde. Links op de foto: het lossen der kantjes, rechts: de „Prinses Marijke", die onder grote belangstelling aan de kade meerde. FEUILLETON. i) door O. F. WALTON. HOOFDSTUK II. Een donkere wolk. Kapitein Fortescue was mooi PP tijd voor zijn trein en ver- pekerde zich een hoekplaatsje jn de coupé. Hij had aan de jiosk een boek gekocht en Opende het toen de trein ver trok, doch hij las slechts een paar bladzijden. De vraag, waar om zijn vader hem zou geroe pen hebben, hield te zeer zijn flenken gespannen. Welke ver klaring van het telegram zou hij thuis vinden? Toen hij de laatste maal hem bezocht, had hij zijn vader ver- buderd en sterk veranderd ge- Vonden. 'tWas dus niet zonder reden, dat hij ziekte vermoedde fcls oorzaak van de plotselinge Oproeping. Toch, naar de brief van gisteren te oordelen, was zijn vader als gewoonlijk nog uitge gaan, en het schrijven bevatte geen zinspeling op enige onge steldheid. Was er dan een an dere oorzaak, die hem thuis- riep? Kapitein Fortescue en zijn va der hadden niets met elkaar ge meen. Hun ideeën, hun wereld beschouwing, hun levensge- woonter stonden diametraal tegenover elkaar. Zijn vader was rijk, maar zelfs de kinder lijke toegenegenheid van kapi tein Fortescue kon hem er niet toe brengen hem een heer te noemen. De oude heer Fortescue was een man die in de wereld was vooruitgekomen zoals de men sen het uitdrukken. Zijn levens verhoudingen waren veranderd; inplaats van een mijnwerker, die hard voor zijn dagelijks brood moest zwoegen, was hij nu een groot-grondeigenaar. Zijn zoon had er niet het min ste idee van, hoe zich deze ver andering had toegedragen; dit wist hij wel, dat zijn vader ia geestelijke ontwikkeling dezelf de was gebleven, en het gebrek aan wellevendheid, het platte in zijn vaders uitingen, hinderde hem voortdurend. De man kon nauwelijks lezen en schrijven en deed ook niet de minste moeite om dit euvel te verhel pen. Hij stilde in weinig andere dingen belang dan in goed eten en drinken; op het ene ogen blik overheerste hij zijn bedien den, om ze een uur later te ver wennen. In zijn uitgaven was hij nu eens verkwistend, dan weer beknibbelde hjj op een stuiver. Fatsoenlijk Engels sprak hij niet; tot in zijn ouderdom raakte hij zijn platte dialect niet kwijt, zodat de staljongen dik wijls beter was te verstaan dan zijn heer en meester. Niemand gevoelde dit pijnlij ker dan zijn eigen zoon en zelfs op dit ogenblik ontroerde hem de gedachte aan het gemis van een vader tot wien hij kon op zien. Toch had hij zijn vader veel te danken. Wel had hij dik werf ruwe woorden moeten ho ren en had zijn vader vaak te gen hem gebulderd maar mis gund had mijnheer Fortescue zijn zoon nooit iets. Hij had veel geld besteed aan de opvoeding van zijn kind. De duurste scho len waren niet goed genoeg ge weest reeds van zijn zevende jaar af. Daarna was de jongen naar de Etonschool gezonden en later naar Sandhurst. Fortescue was als officier aangesteld bij een cavalerieregi ment. Zijn tractement was al lerminst toereikend voor zijn uitgaven doch nooit was het no dige geld hem onthouden. De hooggeboren Graaf Evelyn Be rington de jongere zoon van Lady Earslwood die zijn mak ker was geweest gedurende zijn gehele Sandhurst-periode, kon over veel minder geld beschik ken dan hij. Toch had zijn vader een grote schuld tegenover hem. Nooit had de man enig contact gezocht met de ziel van zijn zoon. Dat deze een oprecht Christen was, dat hij tijdens zijn officicrsloopbaan de Heiland had gevonden dat was vrije genade geweest; zijn vader had hem nooit de weg gewezen naar het kruis van Christus. En omdat hij een Christen was, bracht hij het: „Eer uw vader en uw moeder" in prak tijk en was hij een gehoorzame en dankbare zoon. Ook op deze reis zag hij weer duidelijk de diepe kloof die hem van zijn vader scheidde, en peinsde daarover, terwijl de trein met grote snelheid zijn weg naar het noorden vervolgde in de koude, duistere Decem bermaand. Dit was de eigen lijke oorzaak waardoor hij zich niet rustig tot lezen kon zetten; hij streed een inwendige strijd. Hij kampte met zijn natuurlij- kén weerzin tegen al wat plat en laag was, tegen de geheime huivering zijner ziel bij de ge dachte aan zijn tehuis, waar voor geestelijk leven, zelfs voor beschaving en kies gevoel geen plaats was. Zeker hij was zijn vader oprecht dankbaar voor alles wat deze ln het verleden voor hem had gedaan; en toch, op die avond was hü geneigd te menen, dat alles een vreselijke vergissing was, die zich later zou wreken. (Wordt vervolgd.) bouw (Finland is nog steeds over wegend agrarisch) werkzaam 1.157.000 personen, van wie 528.000 vrouwen; in industriële en soortgelijke bedrijven waren werkzaam 374.000 personen, van wie 108.000 vrouwen; in de han del waren werkzaam 110.000 per sonen, van wie 60.000 vrouwen en in andere beroepen 344.000 perso nen. van wie 145.000 vrouwen. De oorzaken. De oorzaken voor het grote aandeel der Finse vrouwen in het arbeidsproces zijn voornamelijk van historische aard. Het land heeft sleoht betrekkelijk korte periodes van vrede gekend en dit heeft er toe geleid, dat de vrou wen steeds meer de plaatsen moesten gaan innemen van de mannen. Vooral in de jongste oor log heeft dit proces een versnel ling ondergaan, waarbij overal waar dit maar enigszins mogelijk was de vrouw de plaats van de man in 't arbeidsproces heeft inge nomen. In de jaren na de oorlog is Finland ingespannen bezig aan liet economisch herstel van het land en aan het uitvoeren van de omvangrijke opdrachten uit hoof de van de herstelbetalingen aan de Sowjet-Unie, zodat iedereen die werken kan en wil, van een arbeidsplaats verzekerd kan zijn. Voorts heeft Finland als gevolg van de oorlogsverliezen een vrou wenoverschot. Van Finse zijde noemde men nog het volgende alleszins redelijk klinkende argu ment voor de vrouwen in beroep. Finland is groot wat grondgebied betreft (tien maal Nederland), doch telt slechts 4 millioen inwo ners. Wil het land zijn economische hulpbronnen zo volledig mogelijk benutten, dan is het een gebie dende eis, dat zowel mannen als vrouwen deelnemen aan het ar beidsproces. Dit heeft er dan ook toe geleid, dat niet minder dan de helft van de gehuwde Finse vrou wen in een of ander beroep werk zaam is. De nadelige gevolgen voor het gezinsleven welke uit de arbeid buitenshuis der gehuwde vrouwen voortvloeien en welke men ook in Finland zelf wel de gelijk inziet, tracht men zoveel mogelijk op te vangen door doel treffende sociale voorzieningen op het gebied van kinderverzorging, zwangerschaps- en moederschaps- zorg. Niet gelijkwaardig ln de lonen. Hoewel de vrouwen in Finland op de arbeidsmarkt in menig op zicht wat betreft de gepresteerde arbeid gelijkwaardig moeten wor den geacht met mannen, komt deze gelijkwaardigheid nog niet tot uiting in de lonen. Over het algemeen bedraagt het loon of sa laris van de Finse vrouw, die een beroep uitoefent, 80 pet. van het loon of salaris der mannen. Op politiek gebied had de Finse vrouw haar emancipatie reeds heel vroeg bereikt. Nl. in 1906, toen aan de vrouwen in Finland het actief en passief kiesrecht werd verleend. Dat de Finse vrouwen zich dit voorrecht op po litiek gebied waardig hebben ge toond, wordt wel het beste be wezen door het feit, dat 3 Finse vrouwen het reeds tot minister hebben gebracht. Op een scheepswerf te Walvis- baal de voornaamste haven van Zuld-West-Afrika, is brand uit gebroken door het ontploffen van een brander, die gebruikt werd om een motor op gang te bren gen. De schade wordt op een half millioen gulden geschat. Japanse en Amerikaanse auto riteiten ln Japan hebben te ken nen gegeven dat het hoe langer hoe waarschijnlijker wordt, dat de communistische partij in Ja pan wordt verboden. In Londen staken thans vier duizend taxibestuurders, die zijn aangesloten bij 't machtige vak verbond der „Unie van algemene en transportarbeiders". De sta kers wensen 20 procent meer te krijgen van het door hen voor ritten ontvangen bedrag. Adoptanten, die graven van ge sneuvelde geallieerde militairen verzorgen en daarop van tijd tot tijd verse bloemen brengen, be zigen hiervoor de meest uiteen lopende potten, vazen en kan netjes. Het Is de bedoeling, hier voor een soort vazen van roest vrij staal beschikbaar te stellen, die men op de Britse kerkhoven verplicht is te gebruiken. De internationale bakkerij- tentoonstelling in Benelux-ver- band, die van 17 tot 26 Juli a.s. in de Veemarkthallen In Den Bosch zal worden gehouden, zal een oppervlakte beslaan van 6500 M2. Er zullen demonstraties van Nederlandse en Belgische bak kers en vakwedstrijden worden gehouden. In de IJniuidense haringhaven zullen ln de zomer van 1951 twee scheepshellingen gebouwd zijn, groot genoeg om de omvangrijk ste vissersschepen van de Neder landse vloot op het droge te re pareren. De bouw is dezer dagen aangevangen. Tot lector in de wis- en na tuurkunde faculteit voor het on derwijs ln de dierkunde met op dracht voor morphologle ls be noemd dr J. Lever te Utrecht. Bij de premiekeuringen voor merries werden te IJzendijke ge primeerd van de tweejarige mer ries, kleine maat: Tinie d'Amice van A. J. Temmerman te Hoofd plaat; Ola van stallen de Dobbe laere, IJzendijke; Blanca van Jac. den Hamer, IJzendijke; Thérèse d'Amice van A. J. Temmerman; Flora van Tivoli van Jacq Wijf fels, IJzendijke; Julia van A. J. Quaak, IJzendijke. Tweejarige, grote maat: Ivonne van Eng. van Damme, IJzendijke; Skoda van de Jozinahoeve van Cam. v. d. HauweBurm, IJzen dijke; Caline van Plakkebord van A. Termote, IJzendijke; Hermine v. d. Jozinahoeve van Cam. v. d. HauweBurm. De tweejarigen vormden over het algemeen een goede klasse. Driejarige. Driejarige merries, kleine maat: Netty van stallen de Dobbelaere; Medusa Cam. Wijffels IJzendijke; Suzette d'Amice van A. J. Tem merman; Niska van stallen de Dobbelaere; Bellefleur van A. en J. Haverbeke, Biervliet; Dora van Gebr. Dees, Hoofdplaat; Nicole van Alb. v. Waes Goossens, IJzen dijke. Grote maat: Vinette van stallen de Dobbelaere; Nora van Naron van Eng. van Damme; Clairona van P. F. Serrarens, St. Kruis. Dit was een goede klasse met uitblinkende kop in de grote maat. Vierjarige. Vierjarige merries, kleine maat: Mimie van 't Lusthof van Adr. Veraart, Biervliet; Sonja van het Prinsenwegje van A. Verhage Hoste, Schoondljke. Grote maat: Rosa van P. F. Serarens, St. Kruis; Olga van Lea van Ed. Deveneijns, IJzendijke; Hanna van Slapershaven van L. J. Her- weijer, Biervliet. Met een goede kop was dit een matige klasse. 5—10 jarige. De vijf- tot tienjarige merries kleine maat vormden een buiten gewoon goede klasse. Geprimeerd werden: Jenny van Stallen de Dobbelaere; Rita van Schoondijke van A. J. Verhage-Hoste, Schoon dijke; Ida van stallen de Dobbe laere; Rozet van P. F. Serrarens, St. Kruis; Ida van Plakkebord van A. J. Termote, IJzendijke; Lady van Clairon van Ed. Deve neijns; Beatrix van Rustwat A. J. E. Temmerman; Odette van Col- ma van Jacq Wijffels, IJzendijke; Vera van Jozinahoef van Cam. v. d. HauweBurm; Gerda van Jogch. Dieleman, Biervliet; Jo v. stallen de Dobbelaere; Jozina van Jozinahoef van Cam. v. d. Hauwe- Burm; Frida van 't Eiland dezelf de eig.; Hersa van A. en J. Ha verbeke, Biervliet; Vera van W. L. P. de Blaeij Iz., Biervliet; Carla van 't Eiland van Cam. v. d. Hau weBurm; Mascotte van A. P. de Dobbelaere, Biervliet. 510 jarige, grote maat: Mia van Nieuwenhof van A. J. Tem merman, Hoofdplaat; Hilda van stallen de Dobbelaere; Jeanette van Clairon van A. J. Temmer man; Liliane van stallen de Dob belaere; Nelly van Jacq Wijffels, IJzendijke; Jeanine van Plakke bord van A. J. Termote, IJzen dijke; Esprance van Ach. Ilaver- beeke, Biervliet; Julia, stallen de Dobbelaere; Elka van Clairon van An. de Smet, IJzendijke; Lea van stallen de Dobbelaere; Flora van 't Grenszicht van Alb. van Waes Goossens, IJzendijke; Martha van Cam. Wijffels, IJzendijke. Dit was een zeer goede klasse. OOSTBURG. Te Oostburg leverde de keuring het volgende resultaat op. Twee jarige merries, kleine maat: Irma van Urbain van A. Aernaudts, Sluis; Talina van Oostburg van A. P. Risseeuw, Oostburg; Co quette v. d. Rijskeet; Vera van Laurinusvliet van Gebr. Louwa- gie, SluS. Grote maat: Bella v. d. Zeedijk van P. J. de Ridder, Retranchement; Paula van Dier- kensteen van Gebr. de Milliano, Waterlandkerkje; Erna van Mina van M. A. Maesde Keijzer, Aar denburg; Astrid van St. Kruis van Pr. E. de Backere, Aarden burg. Deze klasse was vrij goed. 3-jarige kleine maat: Sonja, Eig. A. de Hullu Luteyn, Schoon dijke; Olga van Dierkensteen, Eig. Gebr. de Milliano, Water landkerkje; Jeanette van St. Kruis, Eig. P. E. de Backere, Aar denburg; Liza van 't Hof Ter- moer, Eig. D. Kuteyn Verhage, Zuidzande; Corrie, Eig. A. van Damme, Oostburg. 3-jarige grote maat: Irena, Eig. C. J. Almekinders Masclee, Re tranchement; Jacqueline, Eig. Gebr. A. M. J. en A. M. R. Bonte, Aardenburg; Astrid v. d. Blauwe Hoeve, Eig. C. van Hoeve, Groe- de; Cora van d'Isabella, Eig. A. de Bruijckere, Aardenburg; Clai rona van Zuidzande, Eig. Joz. Sohijve, Zuidzande; Carla, Eig. P. Luteyn van Cruyningen, Zuid zande; Mieka van de Rijsbeet, Eig. A. Bonte, Aardenburg; Lena van Aardenburg, Eig. L. J. M. Blondeel, Aardenburg. Vierjarige kleine maat: Mina van Veerhoek, Eig. Eug. de Badts, Oostburg; Flora, Eig. A. de Hullu Luteyn, Schoondijke; Anny Gebrs A. en A. de Bonte, Aardenburg; Rona van Zuidzande, Eig. I. Lu teynLuteyn; Nora van Clairona E. Bonte, Aardenburg; Vierjarige grote maat: Carla van Groede, Eig. A. J. SaloméVerhage, Groede; Blondine, Eig. Leop. de Bruijckere, Sluis; Frida, Eig. P. Luteijnvan Cruijningen, Zuid zande; Oda van de Walhoeve, Eig. Robert Buyck, Eede. 5—10 jarige kl. maat: Monna van Montain, Eig. A. J. Salomé Verhage, Groede; Lady, Eig. Aarn. de HulluLuteijn, Schoon dijke; Cora van Slapershaven, Eig. W. J. Verplanke, Waterland kerkje; Julma van Dierkensteen, Eig. Gebr. de Milliano, Water- vim EEN WOORD EEN WOORD. In „Het Orgaan", van de Neder!. Chr. Bond van Over heidspersoneel, vond ik een klacht, die ik hier graag door geef. Zoals bekend, is onlangs aan gekondigd, dat brandstoffen kunnen worden betrokken te gen z.g. zomerprijzen. Een bezwaar hierbij was, dut mensen met smalle beurzen, die dus in de eerste plaats aan iets minder dure kolen behoefte hebben, daarvan niet kunnen profiteren. Men heeft er echter wat op gevonden. Tal van werkgevers hebben een voorschotregeling getroffen, waardoor het voor hun perso neel mogelijk is, de brandstoffen op te slaan. Ook door verschillende ge meentebesturen zijn maatrege len in deze geest genomen. Prachtig. Maar nu komt er iets wat minder mooi is. Er is n.l. een mededeling afgekomen, dat in verband -met de onvoldoende productie slechts 1/3 van de be stellingen kan worden uitge voerd en dat 2/3 later, maar dun tegen de hogere prijs geleverd zal worden. Dit is niet in orde. Niet eerst, uit eigenbelang want de kolen moesten worden geruimd de mensen lekker maken en dan als 't er op aan komt terugkrabbelen. Een man een man, een woord een woord. landkerkje; Lydie van Dierken steen, Eig. Gebr. de Milliano, Wa- terlandkerkje; Bea d'Ahea, Eeig. A. U. Aernouds, Sluis; Ida van Zeedijk, Eig. P. J. de Ridder, Re tranchement; Giselle van Aarden burg, Eig. H. A. A. Ferket, Aar denburg; Claironne van Heille, Eig. A. N. Quaak, Sluis ;Béa van St. Kruis, Eig. A. L. V. de Smet, Aardenburg-St. Kruis; Elza van de Zwaan, Eig. Robert Buijck, Aardenburg-Eede; Mina, Eig. M. A. Maesde Keijzer, Aardenburg! 510 jarige grote maat: Ria v. d. Walhoeve, Eig. E. A. Buijck, Aardenburg-Eede; Cora, Eig. Leop. de Bruijckere, Sluis; Cora van Aibain, Eig, F. P. de Sutter, Aardenburg-St. Kruis; Blondina, Eig. C. J. AlmekindersMasclee, Retranchement; Clairona d'Ahea, Eig. A. X. Aernaudts, Sluis, H 16, (Post Aardenburg); Stella, Eig. Aug. de Bruijckere, Aardenburg. Eline van Draaibrug, Eig., A. J. Buijsse, Aardenburg. TERNEUZEN, 2-jarige merries, kleine maati Frida van 't Windgat van J. da Regt-Dieleman, Zaamslag; Sari na van Molenhoek van M. Wau- ters, Sas van Gent; Olga van 't Plaatje van P. de Putter-Jansen, Axel; Gerda van Othene van A. H. Dekker, Zaamslag; Korrie v. M. Wauters, Sas van Gent; Dia na van Driekwart van P. C. Ver- helst, Westdorpe. 2-jarige merries, Grote raaati Annie van H. P. Wolfert, Ter- neuzen; Olga van Othene van A. H. Dekker, Zaamslag; Caline van Willemskerke van Anth. Tolle naar, Hoek; Astrid van Stoppel dijk van Arth. Verbist-van Mol, Stoppeldijk; Sarina van Sluiskil van J. van Hoeve, Sluiskil; Mar tha van Hautain van A. J. Goet- hals, Sas van Gent. 3-jarige merries, Kleine maati Ria van Kampersehe weg van Kind. Aarn. Dieleman, Zaamslag; Marijke van Zorgvliet van L. W. de Regt, Zaamslag; Tosca van Hoek van A. B. Kindt, Hoek; Ha- rolda van F. J. de Ruiter, Sluis kil; Lia van Molenhoek van M. Wauters, Sas van Gent; Rena van Kampersehe weg van Kind. Aarn. Dieleman, Zaamslag; Rel- na van Melo van P Dieleman Mz, Hoek. 3-jarige merries, Grote maati Jabina van Sluiskil van J. van Hoeve, Sluiskil; Marijke van de Vergaertpolder van Em. Dumo- leijn, Philippine; Hilda van H. de Jonge, Hoek; Clairona v. Zaam slag van Jac. Maas-Dees, Zaam slag; Maria Christina van Jaap (Zie vervolg pag. 3.)

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2