ZEEUWSCH DAGBLAD Winst voor Belgische socialisten groter dan aanvankelijk verwacht Vereniging voor Ziekenbuisverpieging op Zuid- en Noord Beveland De samensmelting van Europese keien- en siaalprodnciie P. J. Braspenninc uit Zundert stak zegevierend arm om bong NIEUWS Geestelijke verzorging emigranten. „Koning Leopold 1 Juli weer op de troon" Schotse Huizen te Veere weer museum PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Djakarta Lloyd wil binnen een jaar varen Engeland doet niet mee; bang voor verlies van zelf standigheid SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 6e JAARGANG No. 1575 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 5 JUNI 1950 Hoofdredacteur: R. ZLIDEMA u™iu.™v«^. Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A, Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. piijsdag: Zon op 4.22 u., onder 20.55 u. Maan op 1.10 u., onder 10:57 u. Hoogwater op Dinsdag 6 Juni: Vlissingen: 6.29 u. 1.78 m„ 18.47 u. 1.51 m. Terneuzen: 6.56 u. 1.97 m., 19.18 u. 1.72 m. Wemeldinge: 8.06 u. 1.58 m„ 20.27 u. 1.28 m. Zierikzee: 7.50 u. 1.36 m., 20.05 u. 1.06 m. "Liet emigratie-vraajstuk is in F1 brede kringen aan de orde van de dag. Steeds meerderen komen tot het besluit hun land en hun maagschap te verlaten en zich t* vestigen in een vreemd land. Het is niet altijd gemakkelijk een dergelijk besluit te nemen; oude banden los te maken en te pogen in een nieuwe en vreemde omgeving zich een be staan te verwerven. Op allerlei manieren wordt daarom getracht deze mensei te helpen. De Chr. Emigratie-vereniging o.a. verr;:ht, wat dit oetref' prachtig werk en van at zijde dei kerken wordt aan ie geeste lijke belangen \an de o.iugrar. ten aandacht geschonken. Onder meer door het afstaan van pre dikanten, die als geestelijk ver zorger met een emigrantenschip de reis meemaken. Dit blijkt geen overbodige weelde te zijn. Temeer, omdat bij de voorbereiding van het ver trek, de geestelijke belangen blijkbaar meerdere malen in 't gedrang komen. l\y[ erkwaardig is, wat ds J. 1*1- Kremer, die als geestelijk verzorger de reis van de Sibajak naar Australië meemaakt, dien aangaande schrijft: „Hoewel ik als geestelijk ver zorger van alle Protestanten meevaar, ben ik uit de aard van de zaak bijzonder geïteresseerd bij onze Gereformeerde broeders en zusters. Door middel van het Algemeen Kerkelijk Bureau wist ik, dat er zich enkele aan boord moesten bevinden, Deze mensen en hun kerkeraden waren zo ver standig geweest hiervan mede deling te doen. Zodoende was ik tenminste van hun bestaan op de hoogte. Vanzelfsprekend duurde het niet lang of ik had hen b(j de kraag. Telkens en telkens kwam ik echter tot de ontdekking, dat er meerdere waren, wier namen niet bekend waren bij het Al gemeen Bureau. Het is niet zo eenvoudig om aan boord daar achter te komen. Ik ben weliswaar in het bezit van de passagierslijst, maar daar staat niet de godsdienstige ge zindte op vermeld. En u kunt begrijpen, dat het verre van ge makkelijk is om uit te zoeken wie nu van al die passagiers tot de Gereformeerde Kerken be hoort. Je kunt nu eenmaal niet al deze 925 mensen vragen of ze soms ook tot je eigen kerk behoren. Al vragende wordt een mens echter wijs. Ik ben nu al tot een totaal van 54 doop- en belijdende leden gekomen. Er zijn echter nog „onderduikers". Mensen, die om weet ik wat voor reden zich schuil houden en niet de moeite nemen om zich met de geestelij ke verzorger in verbinding te stellen. Mijn opsporingsdienst zet echter het werk voort. Schreef ik hierboven over het mooie van het herder zijn, bij het jagen achter de schapen aan heb ik soms het gevoel meer herdershond dan herder te we zen. Wanneer ik na Colombo de ze „onderduikers" nog niet ge vonden heb, dan ziet het er triest uit. Het verdrietige is, dat dit niet nodig was. Als de kerkeraden maar hun plicht verstonden. Zijn er dan predikanten en ouderlingen, die zo slecht geïn formeerd zijn over het doen en laten van de aan hun zorgen toevertrouwde leden, dat ze niet eens weten of de betrokkenen verdwenen zijn? Er is toch nog zo iets als pastorale zorgen TJet komt dus voor, en wat 1 A hier van de Geref. Kerken wordt gezegd, zal wel voor alle Kerken gelden, dat er ge meenteleden naar een vreemd land vertrekken, zonder dat daaraan van kerkelijke zijde aandacht wordt geschonken. Waarschijnlijk weinig mee levende leden, maar toch leden. Met hun kinderen. Dit trekt temeer de aandacht, omdat de meeste landverhuizers niet afkomstig zijn uit de grote steden, maar van het platteland, waar men elkaar kent en van eikaars doen en laten op de hoogte is. De schapen, die blijkbaar zelf geen herderlijke zorg begeren, vertrekken, in geestelijk opzicht onbeschut en onbeschermd; er zijn geen herders die zich hun lot aantrekken. Er wordt veel geklaagd over verwereldlijking en afval. Maar is het te verwonderen, ais de zorg voor de zielen zo veel te wensen overlaat? Excursie in de Walcherse duinen. Meer dan 40 leden van de afd. Walcheren van de Kon. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde hebben Zaterdagmiddag een excursie ge maakt naar het duingebied tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle. Omstreeks kwart over drie werd bij Oranjezon de duinen ingetrok ken om via het waterwingebied naar het vroon bij Oostkapelle te wandelen. De planten en bloemen hadden natuurlijk de grootste be langstelling van de deelnemers, doch ook de vogels en jonge ko nijnen hadden de interesse. Zo werd er een jonge scholekster, die blijkbaar uit het nest was ontsnapt, weer teruggebracht. Het was een gezellige, warme, doch bovenal leerzame middag. VOOR DE DERDE MAAL TER STEMBUS. Voor de derde maal in een jaar zijn de Belgische kiezers gis teren ter Btembus getogen. Het ging thans om de verkiezing van Kamer en Provinciale Raden. Voor de Senaat werden gisteren slechts 106 senatoren direct gekozen, dat is de helft van het aan tal Kamerleden. Daar komen over een tweetal weken dan nog 69 senatoren bij. Hoewel de officiële uitslag eerst in de loop van deze dag bekend zal worden, staat wel vast, dat de Katholieken (C.V.P.) In de Kamer de meerderheid hebben behaald, met naar men vanmorgen aannam 107 van de 212 zetels, dat is een totale meerderheid van 1 zetel. In de Senaat zal de absolute meerder heid hen waarschijnlijk ontgaan. De vier partijen hadden zich bij hun propaganda kennelijk gecon centreerd op de laatste minuten voor de opening der stembureaux zodat de kiezers door een zee van papier naar hun hokjes moesten waden. Vooral in de ochtenduren was de drukte zeer groot, aange zien een ieder zo snel mogelijk de stad uit wilde om buiten te kunnen genieten van het prach tige weer. Velen verschenen zelfs in kam- peerkleding op de stembureaux om geen tijd te verliezen. De Belgische (Katholfeke) Chr. Volkspartij, die de terugkeer van Koning Leopold op de troon wenst, had in de vroege uren van de nacht, toen een kwart van de stemmen geteld was, 51 procent van de stemmen op zich verenigd. OPTIMISME. Indien deze verhouding ook in de resterende driekwart der stemmen was gehandhaafd, dan zouden de Katholieken 110 van de 212 zetels in de nieuwe Kamer van afgevaardigden hebben, wat een absolute meerderheid van vier zetels is. Het aanvankelijk optimisme ging echter verkeren in een donkerder geluid. Vroeg in de avond waren de Katholieke leiders vol vertrouwen dat de verkiezingen van Zondag hun de absolute meerderheid had den gebracht. De Katholieke minister van binnenlandse zaken, De Vlees houwer, een vurig aanhanger van Koning Leopold, verklaarde, dat de Koning op 1 Juli terug zou zijn. Naarmate de nacht vorder de werden de berichten voor de C.V.P. echter minder optimistisch. Het is wel duidelijk, dat zowel de communisten als de liberalen terrein verloren hebben. De stemmen die de communis ten verloren hebben, komen ten goede aan de socialisten, terwijl de Katholieken profiteren van de liberale verliezen. De Katholieken zijn vooruit ge gaan in al die plaatsen, waar bij de volksraadpleging zich e'en gro te meerderheid heeft uitgespro ken voor de terugkeer van de Koning. De Katholieken behaal den in Vlaanderen 6 tot 7 procent meer dan in 1949, in Wallonië 2 procent meer. ANDER GELUID. De socialisten boekten hun suc cessen vooral in Wallonië. Ge middeld stegen zij over 't gehele land 6 tot 7 procent. Omstreeks vier uur vanmorgen kon men vaststellen dat de socia listische winst groter en van meer invloed is, dan inpli aan vankelijk kon voorzien. In acht provincies behaalden de socialisten namelijk een winst van 36 zetels in de Provinciale Raden. Als gevolg van deze voor uitgang is het niet onwaarschijn lijk dat het aantal van de in deze provinciale raden te kiezen linkse provinciale senatoren zo groot zal zijn, dat de C.V.P. de absolute meerderheid in de Senaat ont gaat en zij slechts één zetel meer derheid in de Kamer heeft. Welpen vierden 40-jarig bestaan van de padvinderij. Overal in Nederland waar wel pen zijn, kon men deze kleine jongens in hun groene truien Za terdagmiddag zien lopen, beladen met veren, bijl, pijlen, boog, schild, speer en meer van derge lijke attributen. „Kijk, die gaan Indiaantje spelen", was de con clusie van de voorbijgangers. In derdaad, maar het was niet zo maar gewoon Indiaantje spelen: alle welpen van Nederland vier den Zaterdag het veertigjarig be staan van de padvinderij in ons land met een grote Indiaanse jacht, getiteld „Ippecaquana". Vacantieoord C.H. Jongeren geopend. Onder grote belangstelling is Zaterdag te Ermelo het vacantie- en conferentieoord ,,'t Trefpunt" van de Federatie van Christelijk Historische Jongeren Groepen geopend door de heer H. W. Tila- nus. Daarbij was o.a. de minister van oorlog en van marine Mr W. F. SChokking aanwezig. Hembrug had het te warm. Van gistermorgen kwart voor tien tot gistermiddag drie uur had de Hembrug over het Noord zeekanaal nabij Amsterdam, het te warm om de diensten waarvoor zij Is gebouwd te verrichten. De nieuwe „opzetstoelen" waarop de brug rust, bleken door de hitte zodanig te zijn uitgezet, dat de brug, nadat een schip was gepas seerd, niet meer sloot. Om ruim half drie lukte het de brug weer dicht te krijgen, maar het werd half vijf voor het spoor wegverkeer, dat via Haarlem was geleid, weer geheel normaal was. Franse bootsman bij ongeval gedood. Aan boord van het Franse tankschip „La Saone" liggende in de eerste Petroleumhaven, heeft zich Vrijdagmiddag een ongeval voorgedaan, waarvan de 44-jarige bootsman Francis Til ly, gewoond hebbende in Plau- manac, 't slachtoffer is geworden. Bij het hijsen van 400 kg. poetslappen bleef het net ach ter een davit haken en lichtte deze uit zijn pot. De bootsman probeerde de davit recht te du wen. Een der draden van het net brak er de man werd zo danig aan het hoofd gewond, dat hij vrijwel op slag overleed. Met Nederlands crcdiet van 50 millioen gulden. „WO varen binnen het jaar. Een groep Nederlandse banken heeft ons vüftlg millioen crediet toegezegd. Ik hoop binnen een maand goedkeuring van de R.I.S.- regering op onze plannen te heb ben en dan kan Ik terug om in Nederland bestellingen te plaat sen", aldus verklaarde de heer Darwis Djarmln, directeur van de nieuwe Indonesische Scheep- aartmaatschappij Djakarta-Lloyd Zaterdagavond te Scheveningen. „Wij willen gaarne samenwer ken met de Nederlandse scheep vaartmaatschappijen, die wij in geen enkel opzicht concurrentie willen aandoen. De toekomstige economische expansie in Indone sië zal meer scheepsruimte ver gen, dan de Nederlandse en bui tenlandse rederijen zullen kunnen verwerken", zei de heer Djamin. De Lloyd zal schepen, wellicht de gehele vloot, in Nederland be stellen. De schepen worden vol gens Indonesische eisen ingericht. Vandaag vertrekt de heer Djamin voor overleg naar Djakarta. VERGADERING BESLOOT TOT HET INVOEREN VAN NIEUWE VERZEKERING. JAARVERSLAG. Onder voorzitterschap van Mr Dr A. J. J. M. Mes te Hein- kenszand hield de vereniging voor Ziekehlmlsverpleging in Zuid- en Noord-Beveland Zaterdagmiddag In „De Prins van Oranje" te Goes haar jaarlijkse algemene verga dering. De voorzitter wees er in zijn openingswoord op, dat deze ver eniging, die in 1928 klein en een voudig is begonnen, zich steeds heeft uitgebreid. Zij voorzag en voorziet nog steeds in een alge meen gevoelde behoefte. Het is de taak van het Bestuur en van de algemene vergadering om zich voortdurend te beraden over de vraag, waar en hoe op de beste wijze hulp kan worden geboden aan hen, die in een ziekenhuis of ■sanatorium moeten worden op genomen. Vandaar, dat ook in de ze vergadering weer een voorstel aan de orde kwam om een nieuwe verzekering in het leven te roe pen. Het Engelse kabinet heeft be sloten geen deel te nemen aan de onderhandelingen over het samen smelten van de Europese steen kolen en staalproductie, aldus heeft de Franse ambassadeur te Londen aan het Franse ministerie van buitenlandse zaken meege deeld. De houding der Britse regering is voor de Franse autoriteiten zeer teleurstellend. Te Londen sprak men de hoop uit, dat toch uog te elfder ure een oplossing zal worden gevonden, welke Groot-Brittannië in staat zou stel- Luidruchtigste pelgrimstocht van het heilige jaar. Vijfduizend motorrijders uit ge heel Italië reden Zaterdag met luid kabaal het St. Pietersplein te Rome op om de zegen van de Paus te ontvangen. Het vvas een der luidruchtigste pelgrimstochten van het heilige jaar. Aan het hoofd van de stoet reed een blinkend nieuwe motor, die de Paus werd geschonken voor een missionaris. Drijvende mijn in Westerschelde. Ronde van Goes. PAKKEN VOL KOPSPIJKERS ÓP PARCOURS GEVONDEN. Zaterdagavond is ter hoogte van het roeiershoofd te Vlissingen in de Westerschelde een drijven de mijn gesignaleerd. Het oorlogs tuig dreef in de richting van de Wielingen. Alle maatregelen zijn genomen om de mijn onschade-1 lang vol tot hij de kop bereikt Even over zes, Zaterdagmiddag, vloog snel een gejuich van het eind naar het midden van de Zaagmolenstraat te Goes. Even snel als de Zundertenaar F. J. Braspenninc, daar naar de finish sprintte; een arm zegevierend naar de jury hief, en winnaar was van de tweede Ronde van Goes, 104 kilometer in drie uur en 2 minuten. Er gebeurde veel in die drie uur, nadat Burg. ten Kate het startschot had gelost. Niet in de eerste vijftig kilometer, die met premies weggespurt werd. Na ze ven ronden ging v. d. Elshout uit Made er tussen uit en hij kreeg Huizen uit Ovezande en Konings en Verstraeten uit Breda met zich mee. Bij de 20ste ronde lagen zij 43 seconden voor op het eerste peleton. Daarin zat ook Verwij- meren, die bewees over reserves te beschikken, want hij ondernam een moedige uitlooppoging, die werd bekroond. Toen er 24 ronden verreden waren lag hij op z'n eentje 23 seconden achter op de kop en hield dit twaalf ronden lijk te maken. I had. Het tempo lag hoog, té hoog voor hen die door pech moesten afstappen en dan voor een on overkomelijke achterstand kwa men. En pech was er veel. Zó veel, dat het wielercomité achterdoch tig werd en het parcours eens af liep. En daar vond men, in de Goese Polder, de weg bezaaid met honderden kleine kopspijkers. Pakken vol! Men besloot de vondst pas, nd de zonde bekend te maken om de renners niet te verontrusten. Ge lukkig zjjn er geen ernstige on gelukken gebeurd en de ronde is niet mislukt, al was dat de be doeling. NOG 22 RENNERS. De ronde ging voort. Het aan tal van 42 deelnemers'was reeds tot op de helft gedund, toen, in de 43ste ronde, Mangelaers uit Hoogerheide naar voren kwam om samen met Konings en Ver straeten uit Breda de leiding te nemen. Huizen uit Ovezande kreeg pech en moest de strijd staken. Een ronde later had Mangelaers zich zelf los weten te maken doch hij werd al spoedig ingehaald doorl2. v. Gils, Breda. een lang gerekt peleton aange vuurd door eeri Piet Braspenninc, die nu zijn kans zag komen en met het hele peleton de jacht op de overmoedige vluchteling in zette. Toen deze bereikt was deed hij weer kalm aan en ging nummer drie rijden en bleef dit tot op de 70ste ronde. Inmiddels was Piet Verwijmeren uitgevallen door pech; jammer ook van deze dap pere coureur; hij had beter ver diend, evenals de winnaar van het vorige jaar, Roks uit Sprundelen. Zo spurtte het peleton; Bras penninc voorop, gevolgd door Weterings, Lodewikes, Mange laers, Pierel, v. 't Westeinde uit 's-Heerenhoek (deze reed een bij zonder tactische rit) en Verstrae ten uit Breda naar de overwin ning. Voor Braspenninc waren er bloemen. Mevr. de Wed. v. Bal- legoyen de Jong overhandigde ze hem met een vriendelijk woord. De „speaker" van deze middag, de heer J. v. d. Broek overhan digde hem de wisselbeker. DE UITSLAGEN LUIDDEN. 1. P. J. Braspenninc, Zundert, 3 uur 2 min. 2. P. J. Mangelaers, Hoogerheide; 3. F. Pierel, Breda; 4. J. Konings, Breda; 5. A. Lode wikes, Raamsdonk.veer; 6. A. Verstraeten, Breda; 7. M. C. van 't Westende, 's-Heerenhoek; 8. M. Drost, Haarlem; 9. F. Wete rings, Raamsdonk.veer; 10. Oost hoek, Ovezande (deze reed als nieuweling een zeer goede tijd!); 11. VV. J. Monthaan, Vlissingen; de besprekingen voorstel deel te Vooroorlogse traditie in ere hersteld. SECRETARIS-GENERAAL Mr. REININK VERRICHT VRIJDAG DE OPENING. Veere blakerde in het zonlicht en alles ademde rust en vrede in het oude stadje op de zomerse Zaterdagmorgen, toen we er een bezoek brachten. In de Schotse huizen aan de Kade bleek het heerljjk koel te zijn en er was diezelfde rust, die heel het stadje kenmerkt. Het is of de tijd er stil staat en zo is het even eens in do thans als museum ingerichte Schotse huizen „het Lam metje" en „in den Struys". Vrijdagmiddag om drie uur zal de Secretaris-Generaal van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr H. J. Relnink het museum officieel ope nen, in tegenwoordigheid van verschillende officiële persoonlijk heden. Daarmee zal Veere het jongste museum rijk zjjn, even wel ondergebracht in welhaast het oudste museum-gebouw in Ne derland. Vanaf Zaterdag zal het museum voor het publiek zijn geopend. De beide Schotse huizen zijn gebouwd in laat-Gothische stijl, in lfet midden van de 16e eeuw. Ze behoorden destijds aan de Schotse koopmansstapel, die het privilege bezat voor handel in wol, stoffen, pelzen e.d. „Het Lammetje" is door Victor de Stuers gerestaureerd. Het was vroeger de residentie van de Con servator van de stapel. BEELDEN EN MEUBELS. Waar eens de Schotten hun grote feesten en banketten hiel den, staan nu op voetstukken aan de wand zeven gevelbeelden van het Stadhuis. Daar is Anna van Veeren, de beschermvrouwe van Erasmus, de edellieden Philips en Adolf van Bourgondië e.a. Een zware klok staat nog op de vloer en enkele kleinere klokken staan er naast" doch op de openingsdag dat er speciaal voor is geconstru eerd. Hellebaarden, helmen en ook oude geweren zijn er te be wonderen. En al was het geen zomerse dag, temidden van dit alles de ouderwetse arreslede. Fraai in deze zaal is vooral de gothische schoorsteen. „IN DEN STRUYS". Wanneer men de deur door komt en een tweede naast de grote banketzaal gelegen zaal binnentreedt, blijkt het, dat men zich „In den Struys" bevindt. De ze „struys" blijkt geen struis te zijn doch een foeilelijke Dodo, die reeds uitgestorven blijkt te zijn. Een klein tegeltableau aan de wand herinnert aan de naam van het huis en daarbij blijkt, dat de Dodo veel overeenkomst vertoont met de struisvogel. Het gebouw was oorspronkelijk de concierge- zullen deze in het rek hangen, rie der Schotse kooplieden, hun sociëteit dus, waar ook de dage lijkse maaltijden werden gebruikt. Na de oorlog werd het gebouw door de Schotse Miss Oakes aan het Rijk geschonken. De grote zaal aan de zijde van de kade is ingericht met fraaie hoofdzakelijk 17e eeuwse meubelen, terwijl er verder een waarlijk schitterende collectie porcelein te bewonderen valt, afkomstig uit het Stadhuis. De tuinzaal wordt voor folklore ingericht. Er komt o.m. een vitri ne met costumes, terwijl de echt genote van de conservator mevr. Couwenberg de weefgetouwen, die er zullen worden opgesteld, zal gaan gebruiken, zodat de traditie der huizen op deze wijze in ere zal worden gehouden. „HET LAMMETJE". Keren we terug naar „het Lam metje", dan kan daarvan nog worden verteld, dat een turfkoop- man in dit gebouw ongeveer 60 jaar geleden een pakhuis vestig de, waar zware balken werden opgeslagen, die afkomstig waren van oude gebouwen uit Veere welke in die dagen werden afge broken. De grote bovenzaal is thans voor betere doeleinden bestemd, want er zullen exposities worden gehouden van moderne kunst. De in Veere verblijvende kunstschil ders zullen de eer genieten, de eersten te zjjn, dlo er een expo sitie zullen kunnen inrichten. Vrijdag zullen schilderijen ge- exposeerd zijn van Claire Bone bakker, Ina Rahusen, Mevr. Groth en haar dochter Sahrie, de heren D. van Gelder, de beide Vaarzon Morels, Koets, Heyse, Ph. ten Klooster, W. Abeleven en bovendien van de tegenwoordige conservator de heer Stephaan Couwenberg, die we konden ons in zijn privé-vertrekken er van overtuigen een kunstschil der is, die tot in het buitenland bekendheid geniet. INITIATIEF. De Schotse huizen zijn vroeger immer als museum ingericht ge weest. Toen na de oorlog beide gebouwen in eigendom kwamen bij het Rijk, werd beslist, dat zo wel „het Lammetje" als „In den Struys", weer als museum zouden worden ingericht. Er is toen opgericht de Stich ting „De Schotse Huizen" en on der voorzitterschap van de Rijks inspecteur voor Roerende Monu menten de heer D. F. Lunsingh Scheurleer te Den Haag werd veel in korte tijd bereikt. Hij was de man, waarop vooral de conserva tor dikwijls een beroep kon doen, wanneer hij ter completering of aanvulling van de verzameling nog een en ander nodig had. Veel is ook te danken aan het stimu lerende werk van de burgemees ter van Veere, Jhr. I. F. den Beer Poortugael. Straks, d.w.z. Zater dag a.s., zal voor het eerst het publiek de gelegenheid krjjgen om beide huizen, die zowel wat ex terieur als interieur aangaat van een volmaakte schoonheid zijn, te bezichtigen. Het ligt, zo vernamen wjj nog, in de bedoeling, voorlopig de hul zen alleen in de seizoenmaanden voor bezichtiging open te stellen. Veere is hiermee een attractie rij ker geworden, dlo er toe zal bij dragen, dat zowel meer landgeno ten als ook buitenlanders naar dit schone en eertijds zo befaamde koopmansstadje zullen trekken. len alsnog aan over Sehumans nemen. Overigens blijft Engeland met zeer veel interesse de gang van zaken volgen en zal overwogen worden hoe mee te werken. Uit allerlei uitingen blijkt wel, dat de Engelsen benauwd zjjn hun zelf standigheid te moeten opofferen. Zaterdag is het volgende com muniqué te Den Haag gepubli ceerd: „De regering van Frankrijk, Duitsland. België, Italië, Luxem burg en Nederland, besloten een gemeenschappelijke actie te voe ren voor vrede, Europese solida riteit en economische en sociale vooruitgang, stellen zich als on middellijk doel voor ogen het sa mensmelten van de steenkool en staalproducties en de instel ling van een nieuwe hoge autori teit, waarvan de besluiten bin dend zullen zijn voor bovenge noemde landen en de landen, die hiermee zullen instemmen, De onderhandelingen op grond van het Franse voorstel van 9 Mei j.l. zullen geopend worden op een spoedig door de Franse rege ring vast te stellen datum ten einde te komen tot het samen stellen van een verdrag, dat ter ratificatie zal worden voorgelegd aan de parlementen. Naar aanleiding van dit com muniqué verklaarde een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken nog, dat de Nederlandse regering reeds enige dagen geleden aan de Franse re gering heeft medegedeeld, dat zij het initiatief van minister Schu- man toejuicht en gaarne wenst deel te" nemen aan de besprekin gen over het plan. Zoals in het gemeenschappelijk communiqué tot uiting is gebracht is de Ne derlandse regering evenmin als de andere regeringen dit zijn, bij voorbaat gebonden aan de uit voering van het plan, zoals het thans ter tafel ligt. Het plan im mers geeft nog slechts algemene lijnen aan en het is nog niet vol doende ver uitgewerkt om de eco nomische consequenties op dit ogenblik geheel te overzien. Het schijnt in de bedoeling te liggen dat de onderhandelingen 20 Juni aanvangen. Zeeland laagste op E.H.B.O wedstrijden. Tijdens het 3-daagse congres van de Nederlandse Vereniging voor E.H.B.O. werden te Eind hoven nationale wedstrijden in eerste hulpverlening gehouden, waarvan de uitslag als volgt luidt: Zuid-Holland werd le met voor de ploeg 297 punten, leider 97 punten. Verder was de uitslag N.-Holland, Utrecht, Overijssel Friesland, Gelderland, Groningen, Noord-Brabant-Limburg, Drenthe, Zeeland, ploeg 187 pnt„ leider 52 pnt. (Het is ons niet duidelijk waar om een vereniging als E.H.B.O. de Zondag ook inschakelt voor dergelijke wedstrijden.) Ook de secretaris, de heer A. de Lange, deelde in zijn jaarver slag mede, dat het Bestuur zich heeft bezig gehouden met de vraag, met welke uitkering de leden momenteel het meeste ge baat zijn. Met enkele cijfers toon de hij aan, dat de bijkomende kosten in het ziekenhuis en de nota's van H. H. specialisten zo danig zijn gestegen, dat hier een oplossing diende te worden ge vonden. Het Bestuur meent, dat de contributies voor de A-, de B-, de Aanvullende en de Sanatori umverzekering voorlopig onver anderd dienen te blijven, maar dat daarnaast een nieuwe (C) verzekering dient te worden inge voerd, waarbij de A- en de B- leden geheel vrijwillig kunnen toetreden, een verzekering, dia een extra-uitkering voor bijko mende kosten en specialisten nota's verstrekt. VERLIES. Verder deelde de heer De Lan ge in zijn jaarverslag mede, dat de exploitatie-rekening een ver lies aanwijst van f 4668,81, dat gedekt kan worden uit het restant-winst over 1948, zodat de reserve niet behoeft te worden aangesproken. Dit verlies is ver oorzaakt, doordat de uitkeringen met ingang vin 1 April 1949 wer den verhoogd als gevolg van het feit, dat de ziekenhuistarieven toen met tl.per dag omhoog gingen. Indien zich geen buiten gewone omstandigheden voordoen, mag worden verwacht, dat 1950 geen verlies zal opleveren. De positie van de vereniging is dan ook gezond. Het aantal leden van de A- en B-verzekering daalde van 25763 tot 25176, maar dat van de aan vullende verzekering steeg van 3387 tot 4588, dat van de Sana torium-verzekering van 1338 tot 1650. Dit laatste getal moest veel groter zijn, gezien het steeds drei gende t.b.c.-gevaar. Het aantal ziekenhuisopnamen bedroeg: A-verzekering 741, B- verzekering 113, Aanvullend ver zekerden 15, verplicht verzeker den 1428 en vrijwillig Zieken fondsverzekerden 722. Over het geheel steeg het percentage der opnamen belangrijk, bij enkele groepen zelfs sterk. Spr. besloot zijn jaarverslag met de verwachting uit te spre ken, dat er in het vrije Neder land, dat een rechtsstaat heet, een plaats zal overblijven voor onderlinge verenigingen als deze. Uit de rekening bleek, dat ln 1949 aan de leden in totaal aan verplegings- en bijkomende kos ten was uitgekeerd een bedrag van f 99649.74. De aftredende bestuursleden de heren S. Balkenende te Wol- faartsdijk, A. J. van Liere te Ka- pelle, J. Vader te Krabbendijke en J. A. Wolse te Kortgene wer den herkozen. Besloten werd dit jaar geen lid van de controle commissie te doen aftreden. In de uitkeringen werd geen verandering gebracht. (Zie vervolg pag 3). V.V.C. won van S.D.O. te Vrouwenpolder. Zaterdagmiddag werd te Vrou wenpolder een vriendschappelijke voetbalmatch gespeeld tussen de Vrouwenpolderse Voetbalclub en S.D.O. uit Middelburg. Ondanks de warmte trapten beide ploegen er lustig op los, want er werden niet minder dan 14 doelpunten gemaakt. De rust stand was 3—2 in het voordeel van S.D.O., doch V.V.C. wist ten slotte de wedstrijd met 86 te winnen. 30 Italiaanse bedevaartgangers werden ernstig gewond toen hun bus over de kop sloeg. De gou verneur van Suriname vertrekt vandaag per vliegtuig uit Para- r laribo naar Nederland, voor dringende besprekingen. Acht diefachtige Hagenaars zijn aan gehouden. Ze stalen geld uit scho len en zelfs avondmaalswijn uit de Nieuwe Kerk aan het Spui. Ook te Goor is thans pseudo-vo- gelpest geconstateerd en wel op twee bedrijven. In de afgelopen week zijn in Den Haag 119 ver keersongelukken gebeurd. Er viel één dode, elf personen werden zwaar en twintig licht gewond. te Venray reed een dronken chauffeur tegen een kinderwagen. De baby werd er uit geslingerd en overleed aan de verwondingen. Tussen Venray en Nijmegen is gistermiddag een personentrein ontspoort. 1 wagon kantelde ge heel, meerdere gedeeltelijk. Een aantal passagiers werd licht ge wond. Bij Terneuzen gezonken Frans motorschip gelicht. Het Franse motorschip „Emka" dat Woensdag j.l. bij het binnen gaan van de haven van Terneuzen op de Oostelijke havendam voer, tengevolge waarvan het lekkage opliep en korte tijd daarna zonk, is Zaterdag met behulp van een drijvende bok gelicht. Door mid del van een bekisting is het gat in de „Emka" gedicht. Het schip zal later worden gerepa reerd. Zwemschip te Vlissingen geopend. Zaterdagmiddag is het zwem schip van de Vlissingse Reddings Brigade officieel geopend. Er bleek door de warmte zoveel be langstelling te bestaan, dat de meesten de officiële opening niet hebben afgewacht, doch direct in het water zijn gesprongen. Op deze wijze viel deze officiële ope ning min of meer in het water... Dodelijk ongeval te Vlissingen Zaterdagmorgen is bij de werk zaamheden aan de kademuur na bij de ponton van de Prov. Stoom- bootdienst te Vlissingen een ern stig ongeval gebeurd, dat aan de werkman A. de B. te Koudekerke het leven heeft gekost. Toen men bezig was met het verladen van basaltblokken had de B. het on geluk onder een der vallende blok ken terecht te komen. Hij over leed enkele ogenblikken later aan de gevolgen. DE BILT ZEGT: Warm. Weersverwachting geldig tot vanavond: Zonnig en warm met kleine kans op onweer. Over het algemeen weinig wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1