„Sclieldegouwen" organiseert voor de eerste maal een Beneluxronde. Ontwikkelingskansen voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen zeer gering. De ontwikkeling van het Christelijk onderwijs op Walcheren. PL0UVIER heeft Dl Het ontbrekende woord Ypenburg, basis voor watervlieatuigen? Honderden auto- een motorrijders worden verwacht. Kan België mogelijkheden bieden? Stichting der eerste scholen eiste grote offers. De truc met het spiegeltje. Zaterdag 3 Juni 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Er is groot nieuws voor de auto- en motorrijders. De Motorclub „Scheldegouwen" is voornemens op Vrijdag 1 en Zaterdag 2 Sep tember a.s. een Beneluxronde te organiseren. Het traject zal ruim 1300 km. lang zijn en de deelnemers aan deze bijzondere ge beurtenis zullen de hoofdsteden van de drie Beneluxlanden aan doen. De start vindt plaats te Bergen op Zoom en de finish is te Middelburg. Men mag „Scheldegouwen" wel geluk wensen met dit' prachtige initiatief. De voorbereidingen voor het evenement zijn al enige tijd in volle gang en dat daaraan enorm veel werk vastzit zal ieder begrijpen. Wij hopen, dat deze Beneluxronde, die menjtelkenjare hoopt te herhalen en die deze eer ste maal niet het karakter van betrouwbaarheidswedstrijd zal dragen, doch waarbij het toeris tisch element hoofdzaak zal zijn, volledig mag slagen. Niettemin zal deze ronde voldoen aan de eisen en de voorwaarden, die in het sportreglement gesteld wor den. De gedachte aan een Benelux ronde ontstond enige tijd geleden en het was de actieve secretaris van „Scheldegouwen", de heer A. W. Levering, die dit idee nader heeft uitgewerkt. Zijn plan, eerst klein opgezet en later steeds gro tere omvang aannemend, werd vooral in België met groot en thousiasme ontvangen. Reeds werd toestemming verleend door de Belgische en de Luxemburgse Motorrijdersbonden en door onze K.N.M.V. De leden van „Schelde gouwen" zelf hebben zich indirect garant gesteld voor de financiële consequenties van de ronde. De F.I.M., de Féderation Internatio nale Motorcyclistes, de interna tionale motorsportorganisatie, verleent eveneens volledige mede werking en alle organisaties heb ben het voorlopige programma reeds goedgekeurd. START IN BERGEN OP ZOOM. Gerekend wordt op de volledige steun en medewerking van de be trokken grensautoriteiten wat paspoorten, deviezen enz. betrèft. Er wordt gerekend' op deelname van minimaal 500 buitenlanders, hoofdzakelijk Belgen, en even veel Nederlanders. Reeds zeiden wij, dat de start zalmplaats vinden in Bergen op Zoom. In de namiddag van 1 Sep tember zal het grote marktter rein worden afgezet en daar zul len alle deelnemers zich verzame len. De burgemeester van B. o. Zoom, ir. H. B. J. Witte, zal het startschot lossen en motorpolitie zal de rijders naar de grote weg begeleiden. De tocht gaat dan eerst naar Amsterdam over de Rijkswegen via de Moerdijk. In het hartje van Amsterdam is de eerste hoofd- controlepost. De deelnemers zul len van tevoren al enige tussen- contröles zijn gepasseerd. Iedere rijder, hetzij op de motor of in de auto, zal van een loodje worden voorzien, want hij en hij alleen moet de hele tocht rijden. Behalve in Amsterdam zijn er hoofdcon- tröleposten in Luxemburg-stad en in Brussel. Daartussen liggen de nodige gewone contróles. AMSTERDAM-MIDDELBURG. Van Amsterdam zal de route lopen over Amersfoort en Arn hem en dan in één ruk, dus zon der tussencontróle, naar Maas tricht. Men heeft dit zo gedaan om de rijders gelegenheid te ge ven óf in Arnhem óf in Maas tricht wat te rusten. Bij Eysden wordt de grens gepasseerd. Via Verviers en Spa gaat het dan naar Luxemburg, waar de hoofd- contrölepost tussen 10 en 12 uur des morgens geopend is. De hoofdcontróle te Brussel is tussen 5 en 7 uur des avonds open. De tussencontröles zijn langer ge opend. Tenslotte volgt het sluit stuk van de ronde, n.l. van Brus sel over Mechelen naar Antwer pen en via Putte over de Rijks weg naar Middelburg, waar de finish zal zijn op de Dam voor het clublokaal van „Scheldegouwen", het Nederl. Koffiehuis. Aan de Middelburgse bevolking zal wor den verzocht de vlaggen uit te steken. Een muziekgezelschap zal de gehele avond op de Dam con certeren. Tussen 9 en ca. 11 uur zullen zijn. alle deelnemers binnen i 36 K.M. PER UUR. De gemiddelde snelheid is vast gesteld op 36 km. per uur. Dit betekent natuurlijk niet, dat men niet harder mag rijden dan 36 km., maar men is tot dit getal gekomen, nadat men daarin alle contröle- en rusttijd enz. had ver- calculeerd. Het inschrijfgeld be draagt f 10.per deelnemer. Daarvan wordt door de organise rende club betaald een lunchpak ket, dat iedere deelnemer onder weg zal ontvangen, alsmede de kosten van logies en ontbijt, ter wijl ook iedere deelnemer een fraai uitgevoerde plaquette zal ontvangen. Men begrijpt dus wel, dat „Scheldegouwen" niet zo heel veel van dit tientje zal overhou den. De onkosten worden begroot op f2500.— k f3000.—. ERECOMITE. Voor deze Beneluxronde Is een erecomité gevormd, waarvan de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, spon taan het voorzitterschap heeft aanvaard. Voorts hebben hierin zitting de burgemeester van B. o. Zoom, ir Witte, terwijl er een plaats is gereserveerd voor de burgemeester van Middelburg, de heer G. J. Bos namens de K.N. M.V., een vertegenwoordiger van de Belgische en van de Luxem burgse Motorrijdersbond, de heer H. Stienlet namens de F.I.M., Jan Liebert namens de Nederl. Sport pers, majoor van Helden, districts commandant van de Rijkspolitie, de commissarissen van politie te Middelburg en B. o. Zoom, de voorzitters, van de Prov. V.V.V. en de V.V.V. in Walcheren, de voorzitter van de Polder Walche ren en ir Th. Heyblom, hoofding.- dir. van de Rijkswaterstaat in Zeeland. DE PRIJZEN. Tenslotte de prijzen. Voor de bond van het land, dat met het grootste aantal deelnemers de rit reglementair uitrijdt, is er uit een speciaal fonds van de Provincie Zeeland een grote zilveren wissel beker beschikbaar gesteld. Deze wordt, indien in drie achtereen volgende jaren gewonnen, defini tief eigendom. Drie jaar blijft de beker dus altijd onder beheer van „Scheldegouwen". Er wordt ech ter telkenjare een replica, kleiner formaat, aan de winnende bond gegeven. Voorts komt er een zilveren wisselbeker voor de motorclub, die met het grootste aantal deel nemers de rit reglementair uit rijdt. Dan zijn er nog drie andere wisselbekers bestemd voor de grootste Nederlandse, Belgische en Luxemburgse club. Dit zijn dus definitieve bekers. Voorts krijgt iedêre deelnemer, naast zijn pla quette, een prijs, als hij de ronde tot een goed einde brengt. Iedere deelnemer kan gratis aan een grote tombola deelnemen. Voor de prijzen heeft „Scheldegouwen" zich in verbinding gesteld met 100 van de grootste fabrieken in Ne derland. Reeds zijn vele toezeg gingen van zeer waardevolle ge schenken ontvangen. Delen we tenslotte nog mede, dat de pers- en propagandacom- missie van „Scheldegouwen" door het bestuur officieel is geïnstal leerd en bestaat uit de heren G. BaUintijn, N. J. Karhof, J. J. Te- vel en R. v. d. Velde. KARAKTERTREKKEN VAN EEN GEWEST. In elke „levende" streek is een pogen naar grotere ontwik keling waar te nemen. West Zeeuwsch-Vlaanderen is 'n „levend" gebied, een streek waar men de kansen wil uitbuiten. Afge zien van et feit dat dit noodzakelijk is, valt deze drang op zich zelf toe te juichen. Om succes te kunnen boeken zijn echter zekere voorwaarden onontbeerlijk en deze ontbreken in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Terzake van de industrievestiging noemden wij reeds het ont breken van voldoende werkkrachten en het transportprobleem. Maar al te juist is de conclu sie van het P.P.D.-rapport: „de ontwikkelingsmogelijkheden van West Zeeuwsch-Vlaanderen zul len beperkt blijven zolang de verkeerssituatie dezelfde blijft. Met andere woorden, zolang het gewest geïsoleerd ligt tussen de Wester-Schelde en de grens met België. Mocht echter de schei ding met overig Nederland op enigerlei wijze opgeheven kun nen worden en we denken hier bij vooral aan een spoorverbin ding, dan wordt het gebied op genomen in de economische stroom die uitgaat van de cen trale productie en consumptie- centra, waardoor aan de ene kant de kansen op industrieves tiging groter worden, terwijl aan de andere kant W. Zeeuwsch Vlaanderen wellicht de functie van „doorgangsgebied" kan krij gen. Handel en verkeer kunnen dan hun regionale functie zien uitbreiden tot een interregio nale. Dit laatste behoort 'Stellig niet tot de onmogelijkheden, wanneer inderdaad een landver binding over de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden tussen Middelburg en Rotterdam tot stand komt. West Zeeuwsch- Vlaanderen vormt dan de ver- keersschakel in de snelle ver- Ht Nedercaucs eijtal in ae nieuwe opstelling zoais het 8 Juni u.s. tegen Zweden utoet spelen. Van links naar echts: Rijvers, Hofma, Potharst, v. d. Hoeven, v. d. Sluys, Lenstra, Terlouw, Clavan, Mich els, Kraak en Stoffelen. Als wü gezegende voorrechten reeds lange tijd gemeten, is de kans zeer groot, dat wjj ze niet voldoende meer waarderen. Ten laatste beschouwen w\j ze als een natuurlijke zaak, vergetende, dat onze ouders en grootouders er soms om gebeden en gestreden hebben. Eén dier voorrechten Is: vrijheid van onderwijs. De ouders kunnen thans zonder financiële offers hun kinderen bijna overal christelijk onderwijs doen genieten. Om bij Walcheren te blijven, daar staat thans op elk dorp een christelijke school, waar de Bijbel het eerste en voornaamste leerboek is. Over de 80-jariga schoolstrijd, die er aan voorafging, zullen wij niet uitweiden. Het doel van dit artikel is alleen om te memoreren, welke de eerste christelijke scholen op Walcheren waren. Deze kwamen eerst in de ste den Middelburg, Vlissingen en Veere. Op het platteland werd de be hoefte aan christelijk onderwijs, vooral onder de Hervormden, niet zo gevoeld, omdat het hoofd der Westelijk gedeelte van het Bel gische achterland. Aldus het rapport waarin tussen haakjes nog opgemerkt wordt, dat deze verbinding wellicht in Oost Z. Vlaanderen gevonden kan wor den in welk geval West geen „doorgangsfunctie" zal verkrij gen. De rapporteur voegt er nog aan toe, dat velen deze gedach- tengang illusoir zullen achten. NIET REEëL. Welnu, ook wij behoren tot die „velen", want bekjjkt men de zaak nuchter en reëel, dan kan men niet anders zeggen, dat zolang dromen bedrog zijn, een „doorgangsfunctie" voor West Zeeuwsch-Vlaanderen tot de fantasieën zal behoren en voor Oost o.i. evenzeer. Een verbin ding over de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden zou zulke fan tastische bedragen gaan vergen, dat het o.i. de moeite van het overwegen niet waard is. De kosten zouden nooit opwegen tegen de (toch heus niet zo gro te) nadelen, die er verbonden zijn aan de verbinding van Hol land over Roosendaal naar Ant werpen, dat weliswaar op de grens van Westelijk België ligt, maar toch voldoende communi- binding tussen Rotterdam en het catie met het Westen heeft en (Ingez. mededeling, advert.) waarvan de uiterste grens niet zo ver van Antwerpen ligt. Iets anders zou zijn, wanneer er behoefte gevoeld zou worden aan een kustweg van Holland over de Zeeuwse eilanden, door Zeeuwsch-Vlaanderen en het Westen van België naar West- F"ankrijk en Parijs. Wanneer wij nu tot een slot conclusie komen, komt het ons voor, dat Zeeuwsch-Vlaanderen ten zeerste gebaat zou zijn met nauwe relaties in het aangren zende Belgisch gebied. Kon (West) Zeeuwsch-Vlaanderen 'n functie krijgen ten dienste van België, dan zouden zich onge twijfeld meer perspectieven openen. Deze gedachtengang lijkt misschien gevaarlijk, doch is het naar onze mening niet. BIEDT BELGIë KANSEN? Eerlijk gezegd, zijn wij er niet voldoende mee op de hoogte of België toe is aan industrie-de- glomeratie, maar mocht 't zo zijn, zou het dan niet kunnen dat een of meer Belgische industrieën zich op de grens of zelfs wat verder in Zeeuwsch-Vlaanderen ves tigen? Niet alleen voor de Bel gische grensbewoners, waarvan er velen in Zeeuwsch-Vlaande ren werken (de moeilijkheden met deze groep mensen willen we ook in onze gedachtengang insluiten), maar ook voor de Zeeuws-Vlamingen zou het van groot belang zijn. Gezien het betrekkelijk illu soire van deze gedachtengang, willen wij tenslotte vaststellen, dat de ontwi" kelingsmogelijkhe- den voor West Zeeuwsch-Vlaan deren uitermate gering zijn en het maar gelukkig is, dat in dit gebied een flink vertrekover- schot te constateren valt. Was dit niet't geval, West Zeeuwsch Vlaanderen zou ongetwijfeld in zeer moeilijke omstandigheden komen te verkeren. Een onderzoek naar het nete lige „Scheldeprobleem", dat de oplossing zou kunnen aangeven om dit geweest uit zijn isolement te verlossen, zou inderdaad zeer op zijn plaats zijn, doch dan zou den wij willen dat 't onderzoek niet alleen gericht werd op de verhouding van Zeeuwsch Vlaanderen met overig Neder land, doch vooral ook op de mo gelijkheden, die België het ge west kan bieden. Men wil per slot van zaken naar 'n volledige economische' samenwerking tus sen de beide landen, voor de verwezenlijking waarvan een in tiem samengaan tot de voor waarden behoort. K. Openbaijp School meestal ook voorzanger en voorlezer in hun kerk was en de lessen met gebed werden geopend en gesloten. Ver der werd eenmaal in de week uit de Bijbel gelezen en verteld. Hoe prijzenswaardig zulk onderwijs ook was, toch was het nog geen christelijk onderwijs in de ware betekenis. Ontpopte een nieuw hoofd der school zich als een godsdienstloze zoals eens te Aagtekerke, dan werd de behoefte aan christelijk FEUILLETON. door O. F. WALTON. 2) o—- Een gehele rij bloemenverko pers stond op de rand van het trottoir en hij stond stil om een tuiltje viooltjes te kopen van een meisje, dat er vermoeid en koud uitzag. Hij had de bloempjes niet nodig, maar haar blik en lijdend gelaat trof hem en hij gaf haar driemaal de prijs, die ze vroeg. Toen begaf hij zich naar de winkelgalerij, die baadde in een zee van licht. Vooral de vele ju welierswinkels fonkelden van goud en edelgesteenten. Overal deden kleine electrische lampjes schitterstralen opflitsen en weerkaatsen, alsof de weelde artikelen door 't volle zonlicht beschenen werden zo moesten ze betoverd en bedwelmend op de kooplust der voorbijgangers werken. De deui van één dezer win kels werd juist geopend, en een jonge dame, modieus gekleed, in een prachtige hermelijnen pels, trad naar buiten. Dadelijk zag zij hem en terwijl ze hem haar hand toestak, riep ze ver rast: „Kapitein Fortescue! U hier?" „Ja, Lady Violet, en ik had allerminst verwacht u te zien. Wat t.ok u naai Birmingham?" „Wij logeren bij de familie De Courcy een paar uur gaans bui ten de stad en nu zijn we hier om wat inkopen te doen voor Kerstmis, daar we niet veel tijd meer over zullen hebben als we weer thuis zijn. Maar hoe vindt ge het, dat we elkaar hier weer ontmjeten! We nebben u in 't geheel niet weer gezien sinds die heerlijke tijd aan de Ri viera! Ga mee naar binnen, dan kunt ge bij moeder uw opwach ting maken; ze is bezig hier voor Maud een armband te ko pen. Ze heeft er haar een be loofd voor Kerstmis, maar vond het beter, dat Maud er zelf een uitkoos. Maar zoals altijd die kan niet tot een beslissing ko men en daarom ging ik naar buiten om nog eens in de éta lage te k'jken. Ga nu mee en geef ons een goede raad." Kapitein Fortescue volgde haar de winkel in en zag de twee dames over de toonbank gebogen staan. Die was beladen met armbanden van allerlei mo del en versiering, schitterend van juwelen. „Moeder, wie denkt ge, dat ik vóór de winkel ontmoette? Kijk eens op!" „Kapitein Fortescue! Is 't mo gelijk? Wat verheugt het mij u te zien. We hebben elkaar in maanden niet ontmoet. Waar zijt ge nu gedetacheerd?" „Ik ben nu in Aldershot, maar zeer waarschijnlijk word ik spoedig verplaatst. Ik schreef het aan Evelyn, maar hij heeft mijn brief niet beantwoord." „Die ondeugende jongen! Ja, hij is altijd een treurig slechte briefschrijver geweest. Maar wat doet ge in Birmingham?" „Ik ben maar even op de doorreis", antwoordde de ka pitein, terwijl hij zjjn horloge raadpleegde. „Ik ga om half zes verder, Lady Earlswood." „Welk 'n geluk, dat wij u dan juist troffen! U moet ons eens spoedig komen bezoeken. Met de Kerstdagen hebben we ver schillende gasten. Mogen wij u dan ook verwachten? Evelyn is dan ook thuis." „Ja, doe dat", zei Lady Vio let, ,,'tzal ons zijn of we die verrukkelijke dagen aan de Ri viera nog eens beleven. Boven dien wou ik u de foto's laten zien, die wij toen genomen heb ben. Ze zijn prachtig geslaagd." „Ik zou graag van de uitno diging gebruik maken, maar ik vrees, dat het mij niet mogelijk zal zijn." „Is 't bepaald onmogelijk?", vroeg Lady Earlswood. „Toe, zie het te schikken." „Toch ben ik bang, dat ik het niet kan doen. U moet weten, mijn vader is de laatste tijd niet wel en nu ga ik hem bezoe ken. Wat er aan scheelt weet ik in 't geheel niet. Gistermor gen ontving ik een brief van hem, klaarblijkelijk geschreven toen hij nog redelijk wel was en vandaag kreeg ik een telegram, dat mij vroeg dadelijk te ko men. Als hij ernstig ziek is en mijn hulp behoeft ja, dan na tuurlijk, dan moet Ik alles laten varen en mij tijdens zijn ziekte aan hem geven." „Ja, dat spreekt; maar 'tis toch mogelijk, dat het zo erg niet is, en hij u verlangt te spreken over 't een of andeiIn ieder ge val, laat het ons weten. Een en kel regeltje of een woordje: Ik kom. Dat is voldoende." „Heel gaarne, Lady Earlswood. ik zal het beslist niet vergeten. Nu moet ik tot mijn spijt Lady Maud bij het uitzoeken van haar armband aan haar lot overlaten en my haasten om het station te bereiken." „Och, moet ge nu al vertrek ken? Kunt ge niet met ons gaan theedrinken bij Fletcher? Wij zijn hier in een paar minuten klaar." ,,'tKan heus niet, dames. Ik zou mijn trein missen als ik het deed." Hij' nam afscheid en liep haastig de winkelgalerij langs, doch Lady Violet kwam weer even naar buiten om naar een andere armband in de étalage te zien ten minste, zo zij voorgaf; maar haar blik ging, toen zij eenmaal buiten stond, niet in de richting van de schit terend verlichte uitstalkast, „Wat kennen ze mij nog wei nig", dacht de kapitein, toen hij de overvolle trappen naar het vijfde perron afdaalde. „Wat js haar gedachtenwereld toch an ders dan de mijne, 't Wordt toch tijd, dat ik duidelijk te verstaan geef, dat ik mij in haar levens beschouwing niet thuis gevoel, Waarom anders heeft God mij wat beters geleerd?" (Wordt vervolgd. (Ingez. mededeling advert.) O.a. verkrijgbaar bij: fa. T. FABERY de JONGE, Lange Kerkstraat 30, GOES. onderwijs gevoeld en kwam er een christelijke school. De eerste scholen. Het waren meestal de Chr. Af gescheidenen, die het eerst de handen ineen sloegen om een christelijke school te stichten al moesten zij alles, dus schoolge bouw, schoolmeubels, leermidde len en niet te vergeten de sala rissen uit eigen zak betalen. Bo vendien moesten zij eerst van overheidswege daartoe autorisa tie of lergunning hebben en deze werd door de liberale regering niet spoedig gegeven. De eerste vrije christelijke school in ons land js de Marnix- school te Amsterdam geopend 23 Aug. 1841. In 1850 waren in ge heel Nederland nog maar 13 christelijke scholen. De eerste ohristelijke school in Zeeland is die te Goes, uitgaande van de schoolvereniging Nathanaël, wier school nog op de Westwal staat en in 1854 is geopend. In Februari 1852 was de zaak van 't christelijk onderwijs in de kerkeraad der Chr. Afgescheiden gemeente te Middelburg reeds ter sprake gebracht. Het duurde nog tot 15 Aug. 1860 voor de school in de Gravenstraat kon geopend worden. Deze is dus de eerste christelijke school op Walcheren. De tweede chr. school weid op 4 Mei te Vlissingen geopend. Een groot ijveraar van het chr. onder wijs aldaar was de Ned. Herv. predikant Ds J. J. van Toorenen- bergen. De derde christelijke school op Walcheren was die van de Vrije Evangelische gemeente te Mid delburg van Ds A. Mooy, welke kerkgroep was voortgekomen uit de Anti-togabeweging. Twee pak huizen in de Koepoortstraat wer den tot school en onderwijzerswo ning verbouwd. Het bestuur der school huldigde het beginsel der vrijwilligheid. Geen schoolgeld werd gevraagd en geen vast sala ris aan de onderwijzer toegezegd. Elke Vrijdagavond werd een bid stond voor de school gehouden enelke week werd zoveel ontvangen als er nodig was. De school werd op 2 Jan. 1866 ge opend. Toen Ds Mooy Middelburg verliet en spoedig daarna ook de hoofdonderwijzer J. C. Luiting, gingen kerk en school te niet. De laatste had slechts 5 jaar bestaan. In 't zelfde jaar 1866, n.l. op 1 Juli werd te Middelburg nog een christelijke school geopend in de Boogaardstraat, thans de bekende Boogaardzaal, door het ijveren van ds J. P. Nonhebei, een vurig bestrijder van het modernisme. In 1902 werd de school verenigd met die, welke toen reeds in de Sin gelstraat stond tot de bekende Christelijke Burgerschool. De vijfde christelijke school op Wal cheren kwam in 1871 te Veere. In 't zelfde jaar n.l. op 1 Nov. werd „Kattenhuis" gerechtelijk ontruimd- Drie welgedane katers zijn ruim een jaar de enige bewo ners geweest van een huis van 16 kamers te Providence in de Noord-Amerikaanse staat Rhode Island. Mevrouw Sophie Howard had het zo in haar testament beschikt cn haar dienstmeisje kwam zo nu en dan naar de dieren kij ken. De rechtbank was ech ter van mening, dat het huis beter door menselijke we zens bewoond kon worden en heeft de katten er uit gezet. ook te Biggekerke een christelij ke school geopend. Dan kwam Domburg op 20 Juli 1878, vooral door het ijveren van mevr. Wed. ds A. M. Snouck Hurgronje, geb. Jonkvr. J. E. Schorer. In 1881 werd te Aagtekerke de z.g. Diaconieschool gesticht, aldus genoemd omdat zij van de kerke raad der Ned. Herv. gemeente uitging. Door de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Middel burg werd in 1882 een christelijk school voor min -en onvermogen- den op het Molenwater gesticht in een voormalig pakhuis der O. I. Compagnie. De eerste Zondag van elke maand, als een orthodoxe predi kant predikte, werd een kerkcol- lecte voor de school gehouden. In 4 jaar tijds werd plm. f 11.000 ontvangen. Daarna kwam op Walcheren enige stilstand, waarvan mogelijk de Doleantie niet geheel vrij was. Toen echter in 1889 door de wet Mackay ook aan de bijzon dere school enige subsidie werd toegekend, vermeerderde het aantal christelijke scholen, al wa ren de financiële moeilijkheden nog groot. Op 1 Aug. 1892 werd te Koude- kerke een christelijke school op gericht en op 17 Febr. 1894 te Grijpskerke, in 't zelfde jaar op 15 Nov. gevolgd door Oost- en West-Souburg. Later nam het aantal christe lijke scholen op Walcheren zoda nig toe, dat er op elk dorp ge legenheid was voor ohristelijk on derwijs. Wy kunnen niet anders dan ons daarover verblijden. In enkele gemeenten kwam zelfs, vooral door de Schoolwet 1920 een tweede christelijke (Her vormde) school er bij, zoals te Oost- en West-Souburg (hier zelfs twee) Koudekerke, Serooskerke en Biggekerke. Te Meliskerke da Boazschool van de Geref. Ge meente. Thans heeft Walcheren het derde deel van al de Chr. Scholen in Zeeland. R. d. M. WEER EEN STAP VOORUIT. Deze kop zou - ker bij nevenstaand foto passen, was lie. hier niet, dat dit weer een van die eenvoudige trucfoto's is, die iedereen kar maken. Immers, iedei die Ypenburg kent, weet, dat, waar we hier water zien, In werkelijkheid een grasveld is. Ook li kunt een dergelijke foto maken, maar daarover straks. Eerst moeten wjj in vervolg op onze vorige rubriek over belichtingstijden ons nog eens verdiepen ln uj gevoe ligheid van onze film. Wanneer de foto-amateur een film koopt, weet hjj vaak niet, dat het prijs verschil niet ontstaat doordat de kwaliteit van de éne film beter is dan de andere, doch dat dit ligt aan de gevoeligheid van de film en de soort. De kleurgevoeligheid. Wjj kunnen de films in hoofd zaak in drie soorten verdelen: 1. De orthochromatische film. Deze is gevoelig voor alle kleu ren, behalve voor rood, dus hier wordt rood zwart op de afdruk. 2. De panchromatische film. Gevoelig voor alle kleuren. Alle kleuren krijgen hiermee een goe de kleurweergave. 3. De panchromatische film met hoge rood-gevoeligheid. De ze is gevoelig voor alle kleuren, doch voor rood is het extra ge voelig, d.w.z. rood wordt hier te licht, bijna wit, waardoor dus 'n rood dak in een landschap te licht zou worden. Wij zien hier dus, dat de 2e film de meest geschikte is om 'n goede kleurweergave te krijgen, terwijl de 3e speciaal goed te gebruiken is bij kunstlicht, om dat dit licht meer rode stralen bevat dan daglicht waardoor wjj dus korter kunnen belichten. Nu worden de films in 1 en 2 genoemd weer vervaardigd in verschillende prijzen. En dat komt doordat de éne film ge voeliger is dan de andere, waar u altijd speciaal op moet letten, want hoe gevoeliger »uis, zoveel korter moet u belichten. De gevoeligheid wordt meestal aangeduid door een getal. U heeft b.v. wel eens op een film 27° Sch (=27 graden Scheiner) zien staan. Met dit getal duidt de fabrikant de snelheid van de film aan. Nu is 27° Sch een nor male gevoeligheid, maar wij vin den ook films van 28-29, ja zelfs van 33° Sch. Wanneer wü dan nog weten, dat een film van 30° Sch precies dubbel zo gevoelig is als één van 27° Sch en 33' Sch weer dubbel zo snel als 30° Sch, dan zien wij meteen dat elke 3 graden hoger dus de helft korter belichten betekent, want bij 3° hoger is de film dubbel zo gevoelig. Maar wanneer men nu een film gaat kopen is het best mogelijk dat er helemaal geen Schemer ge+ai opstaat, maar b.v. 17/10 Din. Dit komt, omdat de fabrieken meest verschillende gev. aanduidingen gebruiken. De twee, die het meest voorko men zullen wij alleen maar be spreken en een heel gemakke lijke omrektning hierbij is de volgende. Bij de Din-getallen vinden wij altijd het getal 10, deze 10 tellen wij by het andere op en dan hebben wij het Sch- getal, dus 17/10 Din is 27° Sch, 20/10 Din is 30' Sch. enz. Ecu spiegeltje boven de lens enklaar is de trucfoto. De practische toepassing. Veel amateurs menen nu dat het gebruik van een snelle film altijd aan te bevelen is, maar dit is niet het geval. Want hoe snel ler een film is, zoveel groter zyn ae zilverkorreis, waar de gevoe lige laag uit bestaat en deze kan vooral wanneer wij een vergro ting laten maken zeer hinderlijk zijn. Het beste kan men, bij mooi weer, buiten een langzame film en bij donker weer en kunstlicht een snelle film ge bruiken. En nu de truc van deze week. Deze werd gemaakt door bij het fotograferen een spiegel tje horizontaal voor de lens te houden. Het spiegeltje ziet het onderwerp, wat wjj fotograferen ook en projecteerd dit omge keerd op onze film, waardoor dus een spiegelbeeld ontstaat, zo dat dit net water lykt. Op deze manier zijn natuurlijk bijzonder aardige dingen te maken, b.v. 'n vijver voor uw huis of iemand die met zijn kleren aan in het water staat. Nog mooier wordt het als u iemand een tak van 'n boom laat vasthouden, zodat het lijkt of hij boven het water hangt en waar natuurlijk een angstig gezicht bij getrokken moet worden! Het enige waar u voor moet zorgen is dat U een niet te lichte ondergrond heeft.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3