ZEEUWSCH DAGBLAD Engeland is niet bereid deel te nemen aan besprekingen over Plan-Scbuman NIEUWS Vervoer levend pluimvee verboden Marshall-steun voor plan-Schuinan. Angstig avontuur van Terneuzenaar Adenauer vraagt politieleger van 25.000 man Militairisme en landsverdediging. IN ZIEKENHUIS „DOKTERDE" BEïlN AAN EEN NIEUW PLAN „Meteor" stortte neer in Twenihe De eerste nieuwe haring is binnen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Amerikanen achten Britse deelneming ongewenst. In Wenen opgepikt en door Russen in cel gesmeten N. J. V. roept op tot steun aan Amiion. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, by geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneu2en: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 6e JAARGANG No. 1574 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 3 JUNI 1950 Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. iarelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.24 u., onder 20.53 u. Maan op 0.31 u., onder 8.09 u. Hoogwater op Zondag 4 Juni: Vlissingen: 4.32 u. 2.14 m„ 16.52 u. 1.95 m. Terneuzen: 5.03 u. 2.31 m., 17.23 u. 2.13 m. Wemeldinge: 6.22 u. 1.78 m„ 18.46 u. 1.55 m. Zierikzee: 6.08 u. 1.52 m., 18.27 u. 1.31 m. r zijn Christenen, die tegen- standers zijn van militair ge weld; van landsverdediging; van de verdediging van Westelijk Europa. Anti-militairisten noemen zij zich. Deze naam is misleidend. Immers, landsverdediging en militairisme zijn twee afzonder lijke zaken, die niets met elkaar gemeen hebben. Militairisme, dat is het op de voorgrond stellen van de militaire doeleinden, het overheersen van de soldatenkaste. Militairisten, dat zijn mensen, die het vechten in het bloed zit. De mensen van de „vrolijke oor log", die niets liever doen, dan met de sabels rinkelen. De ver- heerlijkers van het militair ge weld, die met minachting neer zien op de staatslieden die alles in 't werk stellen om de vrede te bewaren en die voorkomende ge schillen langs vredelie<4fede weg zoeken op te lossen. Daarom, nogmaals, is het mis leidend om het voor te stellen als of zij die een behoorlijke lands verdediging voorstaan en die, als het niet anders kan, in 't belang van vrijheid en recht van wapen geweld gebruik willen maken, militairisten zouden zijn. Evenals het misleidend is zichzelf in on derscheiding van deze mensen en bij wijze van tegenstelling, als anti-militairisten te betitelen. Wij zijn toeh niet ver van de waarheid als we zeggen, dat de overgrote meerderheid van ons volk van het militairisme een hardgrondige afkeer heeft. En van iedere christen, die gelooft in Gods Woord en die ernst maakt met zijn belijdenis kan worden gezegd, dat hij anti-militairistisch is uit beginsel. Ï_T ieruit volgt echter niet, dat hij, eveneens uit beginsel tegenstander zou zijn van militai re bewapening, dat hjj op het standpunt zou staan, dat alle wapengeweld uit de boze is, en dat het verwaarlozen van de landsverdediging voor de christen roeping en plicht zou zyn. God heeft aan de overheid het zwaard gegeven, teneinde het ge zag te handhaven. Een overheid die dit verzuimt, die de boosdoeners niet straft en die nalaat de orde en de rust te handhaven en de vrijheid en de veiligheid van de onderdanen te verzekeren, verzaakt haar godde lijke plicht. Zij is de naam van overheid niet waard. Ditzelfde geldt ook, zij het in andere zin van het internationale leven. Als christenen hebben wij met alles wat in ons is te Ijveren voor vermindering van het oorlogsge vaar, voor het bevorderen van de vrede. Alles wat de oorlog beper ken kan, arbitrage, internationale rechtspraak enz. heeft recht op onze daadwerkelijke belangstel ling. Er kan echter een moment ko men, dat het nodig is hoe ver schrikkelijk dat op zichzelf ook mag zijn naar de wapenen te grijpen en uit liefde tot God en Zijn recht, geweld met geweld te beantwoorden. VV7 anneer alle mensen leefden vv naar Gods Woord, dan zou er geen oorlog zijn. Maar zo is het niet. Wij leven in een wereld waarin de zonde werkt en woelt en die onder het oordeel des doods ligt. Het oordeel om der zonde wil openbaart zich in velerlei ellende ook in de oorlog. En zt gebeurt het telkens weer, dat er machten opstaan, die trachten de rechten en de vrijhe den van anderen aan te tasten en het leven van andere volken te vernietigen. Wij behoeven ons slechts te herinneren de gebeurtenissen van de jongste tijd. Het optreden van het nazi-dom, dat niet anders be oogde dan niet alleen het Joden dom, maar gehele volken uit te roeien. Wij mogen dankbaar zijn, dat toen tenslotte gehele volken in de weer gekomen zyn en dat na ont zaglijke moeite en ten koste van grote offers, het blonde beest ver slagen werd. Dit te zeggen is geen oorlogs verheerlijking, geen militairisme, maar het ondergaan van Gods oordeel, dat zich in dé oorlog openbaart; erkenning van onze christelijke roeping mee te helpen recht en gerechtigheid te hand haven. Oorlog kan harde plicht zyn. Hard. Maar plicht. „Er kunnen", zo schreef jaren geleden dr H. Bavinck, „voor een volk tijden aanbreken, waarin geen andere uitweg dan de oorlog overblijft. Als het in zijn bestaan bedreigd of in zijn vrijheid van godsdienst en geweten aangerand wordt, dan is het bieden van weerstand tot op het slagveld toe een goddelijk recht en een heilige plicht. De regering, die in zulk een ge val hare onderdanen niet tot de strijd opriep, zou het bewys leve ren, dat zij onbekwaam was voor de taak, welke van Godswege haar toevertrouwd was. Want er zijn goederen, zedelijke en geestelijke goederen, welke meer waard zijn dan voorspoed, welvaart en vrede, en waarvoor men goed en bloed veil moet heb ben. Al wordt de strijd zelf niet met overwinning bekroond want het rechtvaardige ener zaak is nog geen waarborg voor haar triomf de opoffering en de zelf verloochening, welke een volk zich in zulk een strijd getroost, zijn schatten, welke in de geschie denis niet verloren gaan". „MET OF ZONDER" ZEGT DE QUAI D'ORSAY. ENGELAND zal niet deelnemen aan de onderhandelingen over het samensmelten van de Europese staal- en steenkoolindustrie, aldus heeft het Britse kabinet gisteren na een langdurige be spreking besloten. Er staan nu nog twee mogelijkJieden open; óf de Fransen wjjzigen hun voorsteilen zodanig plat ze de Britten aanvaardbaar lijken, óf zy aanvaarden een Brits plan. Dat laatste is er reeds; Bevin, die in het ziekenhuis ligt, zou het hebben op gesteld. Vandaag zal een gemeenschappelijk communique gepubliceerd worden van de mogendheden, die wei de Franse voorwaarden heb ben onderschreven en in dit communiquo zal bekend gemaakt worden wanneer de besprekingen -zullen beginnen. De Engelse nota, waarin Groot Brittannië een geheel nieuw voor stel heeft gedaan om de impas se, welke in het Brits-Franse overleg is ingetreden, op te hef fen, is gisteravond door de Britse ambassadeur te Parijs, Sir Oliver Harvey, aan minister Schuman overhandigd. Sir Oliver had een onderhoud van ruim twee uur met minister Schuman, waarin hij het Britse voorstel toelichtte. Nadat te Londen was verno men dat Sir Oliver en Schuman een onderhoud hadden gehad, ving Kenneth Younger, minister van staat van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken, nog gisteravond laat besprekin gen met andere regeringsfunctio narissen aan. Dit deed Londense waarnemers tot de slotsom ko men, dat de Franse regering blijk baar genoeg belangstelling voor het Britse tegenvoorstel had, om de besprekingen met Londen voort te zetten. De houding der Britse regering werd door de Fransen zeer te leurstellend genoemd. De Franse ambassade stond zowel met het Britse ministerie van Buitenland se Zaken, ais met de „Quai d'Or- say" in telefonische verbinding. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken, verklaarde gisteravond, dat de Britse regering niet zover is gegaan, dat zij zou hebben ge weigerd aan de onderhandelingen over Schuman's plan deel te ne men en in Franse regeringskrin gen was men dan ook nog ten allen tijde bereid Groot-Brittan- nië op een later tijdstip de on derhandelingen bij te laten wo nen. HET COMMUNIQUE. In het reeds genoemde commu nique, zal worden verklaard, dat de zes landen, Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg, West Duitsland en Italië, overeengeko men zijn te onderzoeken op wel ke wijze hun steenkool en staal bedrijven onder een gemeenschap pelijk beheer zullen kunnen wor den geplaatst. Tevens zal worden nagegaan, hoe het best „een hoge autoriteit" kan worden Inge- De minister van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat het met ingang van vandaag 3 Juni verboden is in Nederland levend pluimvee te vervoeren. Van het vervoerverbod is ont heffing mogelijk, hetgeen door of namens de districtshoofden van de veeartsenijkundige dienst kan worden verleend in de vorm van een vergunning, die de te vervoe ren kippen moet vergezellen. Bovendien moeten van allo die ren, waarvoor ontheffing wordt verleend, de staartveren worden afgesneden. Controle op de naleving van het vervoerverbod kan dan gemakke lijk uitgevoerd worden. Het verbod op het vervoer van dood pluimvee, broedeieren en andere delen van pluimvee, pluimveemest en verpakkings materiaal in de grensstreek van 5.5 k.m. diepte langs de Belgische grens is nog steeds van kracht. steld, die met het gezag over deze bedryven zal worden belast en onafhankelijk zal staan van de betrokken regeringen. Tot laat in de avond wachtte Minister Schuman in „Quai d'O'r- say" op het laatste nieuws over de ontwikkelingen te Londen. Vanochtend in alle vroegte werd op het Britse ministerie van buitenlandse zaken vernomen dat, Indien deze te elfder ure onder nomen pogingen om alsnog Brits- Franse overeenstemming te be reiken succes hebben, Groot-Brit- tannië mogelyk ook het commu nique zal ondertekenen, dat van daag te twaalf uur zal worden uitgegeven. Het schijnt, dat de Franso regering vasthoudt aan haar voornemen om dit commu- que vandaag te publiceren. Sir Oliver Hardy en minister Schuman zijn overeengekomen dat Groot-Brittannië op de hoog te zal worden gehouden van het verloop der onderhandelingen over het plan-Schuman. In Fran se diplomatieke kringen is men nog steeds van mening dat de Britse regering in staat zal zijn binnen niet al te lange tijd aan de besprekingen deel te nemen. „Hitier" was in Frankfort. „Wil passagier Hitier zich naar de douanehal begeven?" Deze woorden klonken gister middag door de luidsprekers op de luchthaven van Frank fort. Een ietwat benauwende stilte viel over de luchthaven. Zou hij dan toch Elke beweging verstarde plots en elkeen keek oplet tend wie zich in de richting van de dounehal zou begeven. Een hele tijd gebeurde er niets. Toen begon een klein, vriendelijk mannetje met neer geslagen ogen onder de door dringende blikken van hon derden paren ogen langzaam in de bedoelde richting te schuivelen. Noch in figuur, noch in optreden had hij iets gemeen met zijn naamgenoot. Snel passeerde hij de douane en stapte daarna zo onge merkt mogelijk in het vlieg tuig. Toen verdween „Hitier", die kennelijk onder zijn naam lijdt, in de wolken. Benelux-Unie toch op 1 Juli? F "wering- van Belgisch professor. Op de beurslunch van het de partement Zuid-Limburg der Ne derlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel heeft profes sor F. Baudhuin van de Leuvense 'Universiteit en bekend Belgisch economisch deskundige, gespro ken ove. „De Benelux op econo misch gebied". Hij verklaarde zulks, naar hij zeide, op gezag van welinge lichte bronnen te Brussel dat de economische Benelux-Unie wèl op 1 Juli 1950 zal ingaan. Dit in tegenspraak met vrij recente be weringen. Postzegels ten bate weder opbouw verwoeste kerken. De P.T.T. zal van 17 Juli- 17 Sptember a.s. een bijzondere postzegel uitgeven, welke met een opslag wordt verkocht ten bate van de wederopbouw der in ons land gedurende de oor log verwoeste kerken. De op slag en de verkoop van deze postzegels zal worden verdeeld tussen de kerken, die in de oor logstijd samenwerkten in het in terkerkelijk overleg. De achter grond van de postzegel stelt een verwoeste kerk voor, terwijl de voorgrond een uitbeelding geeft van de barmhartige Samaritaan als symbool van het I.K.B.-werk in de oorlogsjaren. Wrakstuk van verongelukte Firefly gevonden. Een duiker van het bergins- vaartuig „Texel" van rederij Doeksen, heeft gistermiddag om half drie op negen meter diepte een stuk van een hoogteroer van een der machines gevonden. Van de romp en de vleugels heeft men nog niets ontdekt. Het is niet on mogelijk, dat bij de vloed of de eb de zwaardere stukken een eind zijn meegesleurd. De „New York Times" meldde gisteren uit Genève, dat bevoegde Amerikaanse kringen aldaar de mogelijkheid niet uitsluiten, dat Marshall-hulp rechtstreeks of in direct zai mogen worden aange wend ter bevordering van het plan-Schuman tot unificatie van de Europese ijzer- en staal industrieën. Men acht liet plan-Schuman van zo groot belang als een stap in de richting van een gezondere organisatie van de Europese eco nomie, dat men van mening is, dat liet tezamen met de Europese betalingsunie recht heeft op een gedeelte van de 600 miliioen dol lars, welke de E.C.A. in opdracht van het Congres moet reserveren tot ondersteuning van het pro gramma voor economische inte gratie. „Onverschillig of de speciale vraagstukken, voortvloeiende uit het plan-Schuman, een nieuwe verdeling van de dollartoewyzin- gen en hulpverlening al dan niet noodzakelijk maken, is de E.C.A. bereid nieuwe voorzieningen ten aanzien van het gebruik van te- genwaardegelden in overweging te nemen, wanneer daardoor de overgangsmoeiiijkheden voor de deelnemende industrieën minder groot kunnen worden", zo yer- volgt de correspondent. Volgens hem is men op net ogenblik in de V.S. van mening, dat Britse toe treding tot de pool onwaarschijn lijk is en mogelijk zelfs onge wenst. Hij voegt er aan toe, dat de organisatiemoeilijkheden, die Instructeur en waarnemer vonden de dood in de vlammen. Gistermiddag is een Meteor „Mark 7", straaljager van de L. S. K. van het opleidingskamp „Twenthe" op 500 meter van liet vliegveld neergestort en verbrand. Twee personen, de res. Ie luit. vlieger J, Bakker uit Barendrecht en de 1 luit. vlieger-waarnemer D. Boer uit Zegveïd bij Woerden, kwamen jammerlyk in do vlam men om. De Meteor, een trainingstoe stel, kwam normaal binnenvlie gen voor een landing en was reeds in de zgn. „Final Approach" met het landingsgestel uit. Vijf honderd meter voor de landings baan stortte het toestel in hori/ zontale stand neer, vloog toen in brand en werd geheel vernield. Hulpcolonnes, die onmiddellijk ter hulp snelden konden het vliegtuig niet bereiken door het felle vuur. De bemanning. Eerste luitenant-vlieger J. Bak ker, werd op 13 Juli 1923 te Ba rendrecht geboren. Hij was on gehuwd. Bakker was comman dant van de grondvliegdienst en vlieginstructeur. Drie maanden geleden werd hij benoemd als in structeur van de weerberichten- afdeling van de jachtvliegtuig- school te Twenthe. De eerste luitenant-vlieger Dirk Boer werd op 24 April 1925 te gveid geboren. Hij was onge huwd. ontstaan door afwijkende loon- niveaux, belastingen en levens standaarden, veel groter zouden worden, wanneer getracht zou worden ook de~ Britse industrieën te doen deelnemen. De Amerika nen zien geen dringende, econo mische of politieke noodzakelijk heid voor een Britse deelneming en geen onoverwinlijke moeilijk heden voor goede betrekkingen tussen de gecombineerde indus trieën en de Britse industrieën, aldus de correspondent. Sowjet-burgers worden door Finland uitgeleverd. Gemeld wordt, dat de Sowjet- burgers, die in een speciaal Fins bataljon tegen de Russen hebben gevochten, aan de Sowjet-autori- teiten uitgeleverd zullen worden. In een regeringscommunique wordt gemeld, dat sedert het ein de van de oorlog 75 Sowjet-bur gers door Finland zijn uitgele verd. In vliegende vaart reden gis termorgen twee vrachtauto's de Seheveningse kade op. Zij waren met vlaggen versierd en remden knarsend voor de wijdgeopende deuren van de visiial. Zij vervoer den een kostbare lading: de eer ste 38 kantjes nieuwe haring, die de Seheveningse trawler, de „Prinses Marijke", gistermorgen in IJinuiden had gelost. Met grote spoed werden de ton nen afgeladen. De politie hield 'n oogje in het zeil, want er waren honderden belangstellenden op de kade samengestroomd, die zich voor de deuren der vishal ver drongen om mede de eerste ha ring te keuren en te veilen. De prijzen waren zeer hoog door de geringe vangsten van de nacht van Woensdag op Donder dag en dit beeld zal zich, gezien de eveneens geringe opbrengst van gisternacht waarschijnlijk de eerstkomende dagen handhaven. De Katwijkers zijn teleurge steld en evenals de IJmuidenaren een beetje ontstemd. Immers, de „Prinses Marijke" had geen haringnetten aan boord en heeft niet aan de visserij deel genomen. Zij fungeerde slechts als snel vrachtschip om de haring van negen schepen zo snel moge lijk aan wal te brengen. Nee, dan heeft de individuele prestatie van de „Karei Doorman" (Kw. 227) uit Katwijk meer indruk ge maakt. Terwijl allen over slechte vangsten klaagden, trok de „Ka- rel Doorman" alleen, in één nacht veertig kantjes en begon daarmee de thuisreis. Londense scbuitevoerders staken. Britse hoofdstad in moeilijkheden. Opvarenden van riviervaartui gen op de Theems zijn gister een staking begonnen, waardoor grote desorganisatie voor Londen dreigt. Zo is onmiddellijk het ver voer van benzine naar de Britse hoofdstad stop gezet. Ruim dui zend schuitevoerders zijn in sta king wegens een geschil over overwerk, dat door 14 schuite voerders werd geweigerd. Laatst genoemden werden geschorst. Hierop begonnen 91 andere schui tevoerders een sympathie-staking waarop zij werden ontslagen. De Londense havenraad ver klaarde te zullen overwegen het ontslag der laatsten ongedaan te maken, indien zij Maandag a.s. weer aan het werk zouden gaan. Dit aanbod werd op een vergade ring der stakers verworpen. Eerste kersen aan Tielse veiling. Aan de Veiling Septer te Tiel zijn gister de eerste kersen uit boomgaard-variëteit vroegste van de markt aangevoerd door een te ler uit Varik. Vogelpest in Westervoort. Ook te Westervoort (bij Arn hem) is pseudo-vogeipest onder het pluimvee geconstateerd. Sowjet-zegening aan den lijve ondervonden. Verdacht van spionnage, doch weer bevrijd. Een inwoner van Terneuzen, de 44-jarige P. C. Lammens, lijmver- ker by de Nederlandse Spoorwe gen, is dezer dagen in zijn woon plaats teruggekeerd, nadat l'ü in Wenen een week gevangen is ge houden door Sowjet-Russisehe autoriteiten. De heer Lammens had zich op 15 Mei met andere Nederlanders naar Ralzburg begeven, om daar een congres van esperantisten bij te wonen. Op de terugreis, na af loop van het congres, bracht liet gezelschap een bezoek aan We nen. De heer Lammens is daar het gezelschap kwijt geraakt. Hij is toen aan het dwalen gegaan, zoals hij bij zijn terugkeer in Ter neuzen heeft medegedeeld, en werd op een gegeven ogenblik in zijn kraag gepakt door enige Russen. De heer Lammens zegt, dat hij in een auto is gezet en naar een gevangenis is gebracht. Bij zijn arrestatie heeft de Ne derlander enige klappen opgelo pen, waardoor enige van zijn tan den sneuvelden. De gevangene was zeer overstuur. In de gevangenis waar men hem heenbracht, hebben Kussen, volgens de heer Lammens, hem een injectie gegeven, waaldoor hij enkele dagen bulten kennis is ge weest. Hij is ook nog enige da gen opgenomen in het ziekenhuis der gevangenis. Hij verbleef daar in een kooi. De gevangene is naar hy zegt, op kunstmatige wijze weer tot SMUTS IETS BETER. De toestand van Generaal Jan Smuts, die aan longontsteking lijdt, was gistermiddag iets ver beterd. VOOR BESCHERMING VAN BONDSREGERING. To Londen wordt vernomen, dat de drie westelijke mogend heden de oprichting overwegen van een Duitse politiemacht on der toezicht van de West-Duitse Bondsregering. Het voorstel hier toe is gedaan door de West-Duitse kanselier Adenauer. Ais sterk te stelde deze 25.000 man voor. De vorming van deze macht werd besproken op de jongste bijeenkomst van de <»rie Weste lijke ministers van Buitenlandse zaken. De uiteindelijke beslissing zal binnenkort genomen worden door de geallieerde hoge commis sarissen en de West-Duitse rege ring. In diplomatieke kringen te Londen verklaart men met na druk, dat deze politiemacht geen gelijkenis zal vertonen met de Oost-Duitse. Zij zou onder toe zicht van de federale regering komen te staan, terwijl op het ogenblik de verschillende West- Duitse staten zelfstandige politie- eenheden hebben. Te Washington is meegedeeld, dat er nog geen besluiten zijn ge nomen wul betreft „de aard en de sterkte van eventuele nieuwe politie-eenheden voor Duitsland". De drie westelijke geallieerden Nederlander te Straatsburg gearresteerd. De politie te Straatsburg heeft een dertigjarige Nederlander, ge naamd B. Rh. Hovingh, gearres teerd,' die zich aan een nieuw soort oplichterij schuldig heeft gemaakt. In advertenties in de Parijse dagbladen beloofde hij een Renault of een reis naar Rome aan de lezers, die het nummer zouden raden, waarop de grote prijs van de nationale loterij zou vallen. Om hieraan deel te kun nen nemen moest men 200 fr. storten voor een weldadigheids- werk, dat slechts in de verbeel ding van H. bestond. Men weet nog niet hoeveel geld H. op deze manier heeft verkre gen. Hij werd gearresteerd op het ogenblik, dat hij 1600 fr. kwam incasseren. hebben zelfs nog niet uitgemaakt of versterking van de politie wel noodzakelijk is. Van Britse ambtelijke zijde is later meegedeeld, dat de voorge stelde politiemacht bedoeld is voor de bescherming van de bondsregering en haar ministe ries te Bonn en omstreken. Ballons voor Plan-Marshall. Achttien vrolijk gekleurde bal lons zijn gisteravond te Parijs los gelaten bij de opening van een campagne om de Europeanen te overtuigen van de voordelen van het plan-Marshall. Minister Stikker opende de campagne met het loslaten der ballons, die de volgende bood schap meevoeren: „Zoals deze ballon vrijelijk over steden en landen heeft gevlogen, zo zullen de koopwaren en consumenten goederen eens gaan door een ver enigd en welvarend Europa". Philips krijgt weer belangrijke opdracht. De Unicef, het kindernoodfonds van de Verenigde Naties, heeft opnieuw een grote order geplaatst bij de N.V. Philips. Het betreft hier 50 complete Philips „Meta- iix" röntgeninstallaties, die be stemd zijn voor de bestrijding van tuberculose onder de Franse jeugd. „General Macgrey" naar Nederland. Op Woensdag 31 Mei is uit Priok naar Rotterdam vertrok ken het troepenschip „General Macgrey". Aan boord bevinden zich het 403e en 412e bat. infan- 1 terie. Het hoofdbestuur van het Na tionaal Jongeren Verbond heeft een oproep tot alle Nederlandse jongeren gericht, waarin wordt opgewekt tot het verlenen van hulp aan Ambon. In deze oproep wordt o.m. ge zegd, dat de 600.000 Ambonnezen, die „ontzaggelijk veel meer voor Nederland hebben over gehad dan wij voor hen" en die op 27 De cember 1949 uit het Koninkrijk werden gestoten", hetgeen „zij nooit hadden gewild", er niet aan denken hun vrijheid te verliezen aan Djogja. „Toen de V.S.I. op ondemoci'atische wijze werden op geheven achtte Ambon zich door niets meer gebonden; het stichtte de Republiek Zuid-Molukken. Het is nu zover, dat zij, die eens tot Nederlands trouwste onderdanen behoorden en wier hart nog altijd warm klopt voor Oranje, van alle toevoer zijn afgesneden en wor den uitgehongerd", aldus het hoofdbestuur. „Onze regering zal van minister-president Hatta stopzetting van de blokkade moe ten eisen, omdat a. Wij niet kun nen eisen, dat de Ambonnezen moedwillig aan honger en gebrek worden overgeleverd; b. De blok kade in strijd is met art. 3 van het Unie-statuut (dit betreft de democratie en de menselijke rech ten en vrijheden); c. De regering zich verplicht heeft met het be kende amendement-Oud op te ko men voor de reohten van de z.g. „minderheden in Indonesië". Het hoofdbestuur doet tenslotte een beroep „om de stichting „Door de eeuwen trouw", die reeds een in zamelingscampagne van voedsel en medicamenten is begonnen" te steunen. Op 9 Juni zal aan 211 perso nen in de Koning Willem III- kazerne te Apeldoorn door Gene raal de Larminat, een der bevel hebbers van het Franse leger dat deel nam aan de bevrijding van ons land, onderscheidingen uitge reikt worden voor belangrijke diensten, verleend aan de z.g.n. „passeurs"; ontvluchtte krijgsge vangenen. Aan 122 militairen, o.m. uit Nederland, zijn gisteren erecertificaten uitgereikt voor vaardigheid in het gebruik van Amerikaanse wapens. De uitrei king geschiedde in het oefencen trum van het Amerikaanse leger te Grafenwöhr in Duitsland, waai de betrokken een instructeurscur sus hebben gevolgd. Joego slavië heeft zijn gezant te War schau teruggeroepen. Het wa ter, dat de New-Yorkers zes maanden hebben uitgespaard door de zuinigheidscampagne zou volgens deskundigen voldoende zijn een meer van 65 vierkante kilometer en 3.5 m. diep te vul len. 'n Nieuw type hoogvliegend bommenwerper-verkenningsvlieg tuig heeft met succes een eerste proefvlucht gemaakt, meldt de Amerikaanse luchtmacht. Het vliegtuig kan tot 12 km. hoogte stijgen. Te Chester (Engeland) is een jongetje van 13 jaar dat zijn vriendje van 10 met een steen op het hoofdje sloeg, zodat het overleed, is veroordeeld tot gevangenhouding „zolang het de koning behaagt". Weg met dat vest! De herenmode in de V, S. wijzigt zich. Een opinie-onder zoek wees uit dat de meeste Yankees geen vest meer dragen. Van de pakken die verkocht wor den hebben er 54 pet. één rij kno pen en 46 pet. twee rijen, 't Is maar dat u het weet! bewustzijn gebracht en toen ver hoord. Toen bleek, dat men hem van spionnage verdacht. De Nederlandse consul.te We nen, de heer J. H. C. Schouten, die door de leden van het gezel schap Nederlandse esperantisten was gewaarschuwd, dat hun land genoot was verdwenen, stelde 'n onderzoek in. Hij slaagde er in de heer Lammens uit de gevan genschap te verlossen. Maandag j.i. werd deze vrijgelaten. Hij verblijft tiians in een zie kenhuis. Verkiezingen in Japan. Behalve in België zullen Zon dag a.s. ook verkiezingen in Ja pan worden gehouden en wel voor de helft der 250 zetels van het huis der raadsheren, de Ja panse Senaat. Men is van mening, dat de verkiezingen het lot zullen be palen van premier Josjida's li berale regering, die 90 van de 125 zetels zal moeten behalen om ook in de senaat een bruik bare meerderheid te krijgen. In het Japanse Lagerhuis hebben de liberalen 286 van de 466 zetels, wat niet genoeg is om de besluiten van de Senaat met de grondwettelijk vastgestelde twee derde meerderheid te overstemmen. Toneelspel door blinden. Er heeft zich onlangs een uniek schouwspel voorgedaan in de opera van Lyon, waar blinde leerlingen en oud-leerlingen van een gemeentelijke instelling van Lyon, drie uur lang toneelspeel den. Genoemde spelers voerden een eenacter van Franc-Nohain op en het was voor het publiek een buitengewone gewaarwor ding om mensen, die totaal niets kunnen zien zich met een vol komen zekerheid en gemak tus sen de decors en de meubels t« zien bewegen, alsof zij beroeps acteurs waren. Zij hadden hun rollen met brailleschrift ge leerd of op het gehoor tijdens de dagelijkse repetities die meerdere weken duurden. Japans stadje door brand geteisterd. Het Noord-Japanse stadje Ta- kasu is Donderdagavond voor de helft platgebrand. Van de 1600 gebouwen gingen 800 in vlammen op, waaronder de brandweerkazerne, het politie bureau en het postkantoor. De 30 brandweerwagens, die het vuur bestreden, werden in hun taak belemmerd door lage waterdruk en een sterke wind. Da oorzaak van de brand is onbe kend. Automatischstenograaf uitgevonden? De Zwitserse uitvinder di Dreyfus-Graff heeft Oe Cambrid ge in Massachusets verklaard, dat hij een automatische stenograaf machine heeft uitgevonden, di« het gesproken woord opvangt en in steno weergeeft. Hij hoopte zijn mai/Chine te perfectionneren, zodat zij het ge sprokene in de letters van het al- phabeth zal weergeven. Oost-Duitse jongeren durven niet terug. Volgens U.P. zijn naar schat ting duizend communistische jongeren in West-Berlijn achter gebleven, na clandestiene bezoe ken aan familie buiten de Sow- jet-sector. Berichten, die uit Oost-Duits- land doorsijpelen, maken melding van maatregelen tegen terugge keerde jeugdige pei'sonen, die zonder vergunning de Oostelijke zone hadden verlaten. Engelse journalisten „doen" Zeeland. Initiatief van V.V.V. Vlissingen. Gisteravond iaat arriveerden te Vlissingen vier Engelse journa listen, bladen vertegenwoordigend uit Z.O. Engeland, met name uit Folkestone, Hastings, Canterbur- ry en Ashford. Deze journalisten zijn door V.V.V. Vlissingen uit genodigd om een vierdaags be zoek aan Zeeland te brengen, ten einde eens precies de positie van De Scheldestad" te kunnen be schrijven t.o.v. Folkestone, waar vroeger, via de „Zeeland", zo'n hechte band mee bestond. Van daag zullen zij Vlissingen bezoe ken om dan de dag daarop via Zuid-Beveland, een kijkje op Schouwen te nemen. Maandag overdag zal Walcheren bezich tigd worden, terwijl de kust van W.Z.-Vlaanderen Maandagavond „verkend" zal worden. De vier journalisten zullen overal met de plaatselijke V.V.V.-bestuursleden kennis maken, terwijl ook de ge meentebesturen hen een harte lijke ontvangst zullen bereiden. Dinsdag wordt de terugtocht naar Engeland aanvaard. DE BILT ZEGTl Warm weer. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Overwegend droog, zonnig en warm weer met een kleine kans op onweer, meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1