Dr P. Post, directeur Keuringsdienst van Waren, vierde 25-jarig jubileum. «Irovinti^?»® Het ontbrekende woord Concentratie van industrie in Zeeuwse centra. APAMSON Voorspoedige groei van keuringswezen mee gemaakt. Werkend aan de bevordering van de volksgezondheid. Minister Maoshoit over visserüproblemen. Tweedaags congres „Groen van Prinsterer". West'Zeeuwsch'Vlaanderen gehandicapt door ligging. il Het nutteloze anker. Vrijdag 1 Juni 1950 „De gehele ontwikkeling van het keuringswezen heb ik mee mogen maken en ik prjjs me er gelukkig om, want het is een móóie groei geweest. De maatregelen ter bevordering van de volksge zondheid zün steeds verbeterd en oneerlijke concurrentie In de handel door knoeierij komt haast niet meer voor". Aldus dr P. Post, de directeur van de Keuringsdienst van Waren te Goes, die gisteren, in intieme kring, zijn 25-jarig jubileum als zodanig heeft mogen vieren en die ons, enige dagen geleden, een interview toe- stond, mede omdat hjj per 1 Maart 1951 met pensioen gaat. winst gemaakt werd. Vooral met melk werden er rare dingen ge daan. Weliswaar waren er ge meentelijke verordeningen, maar er was geen greintje toezicht. Dat is nu gelukkig practisch voorbij. Op de 10.000 monsters, die van melk genomen worden, vielen het laatste jaar 25 processen-verbaal dus dat is nihil". „Als er nu een waardeloos product in de winkel wordt aan- getroffen en de fabrikant woont niet in Uw keuringsgebied, hoe krijgt men deze dan te pakken?" „Dat is niet zo moeilijk. Als, na een ingesteld onderzoek blijkt, dat een product niet aan de eisen voldoet, wordt de dienst, in welks gebied de fabrikant woont, inge schakeld. Zo hadden we dat een tijd geleden rnet sla-olie. Het was parafine, die onder een bedrieg lijk merk verkocht werd. Het duurde echter niet lang of de zaak was „opgerold". „Wat voor bevoegdheden heb ben de keurmeesters van Uw dienst?" „In de buitendienst werken vier keurmeesters en een hoofdkeur meester. Deze hebben het recht monsters te nemen en ook de win kels en bedrijven te controleren. Dat zijn er ongeveer 8000. Als nu iets ondeugdelijk blijkt te zijn, kunnen zij dit in beslag nemen. Mee te mogen werken aan de bevordering van de volksgezond heid was reeds vroeg een wens van de heer Post en toen hij dan ook, in 1912 te Amsterdam, voor het apothekersexamen slaagde wist hij een stap op de weg naar dit doel verwezenlijkt. „Mijn eer ste betrekking kreeg ik als schei kundige bij de Keuringsdienst van Waren te Nijmegen", vervolgt dr Post. U moet namelijk weten, dat, aleer de Warenwet tot stand kwam, er diverse gemeenten vva ren, die er een eigen keurings dienst op na hielden. Zo ook Nij megen. De directeur van het abattoir was tevens directeur van de keuringsdienst. Samen met een analyst onderzocht ik de mom sters en hoewel het allemaal nog primitief ging, er werd toch iets gedaan. En de heer Post vertelt verder, hoe hij twee jaar later in Den Helder benoemd werd tot ge meente-apotheker en directeur van de plaatselijke keurings dienst. Hier werkte hij gedurende vijf jaar. Ondertussen kwam ech ter de Warenwet tot stand en werd Den Helder ingedeeld bij een der districten, die toen ont stonden. Dr Post werd toen on derdirecteur van de Provinciale Keuringsdienst te Friesland. Op 1 Juni 1925 volgde zijn benoeming te Goes, waar hij in 1933 de heer Berk als directeur opvolgde. On dertussen werkte hij voor zijn doctorstitel. Op 14 November 1928 promoveerde hij als dr in de wis- en natuurkunde. „U vertelde zoeven, dat, voor de Warenwet tot stand kwam, er slechts hier en daar gemeen ten waren die een eigen dienst hadden. Hoe ging het dan in dc gemeenten waar geen keuring plaats vond?" „Tja, dat gaf soms rare proble men. Er waren wel eens fabri kanten, die twee soorten produc ten maakten. Het ene dat ver kocht werd in de, laten we maar zeggen „gecontroleerde" gebieden was goed, maar met het andere werd geknoeid, zodat on danks de lage prijs er nog flink Controle op de kwaliteit wenselijk. Ter gelegenheid van de Neder landse Visserijdag voerde minis ter S. L. Mansholt het woord voor leden van de „Stichting van de Nederlandse visserij" op een bij eenkomst in Den Haag. Hij be sprak de vele problemen, die van daag de dag de visserij bezig hou den. De minister onderscheidde voor de visserijproblemen drie hoofd punten, die hij uiteenzette, name lijk het vraagstuk van de overbe- vissing van de Noordzee. Voorts het visserij-apparaat, met name de vloot en de vraagstukken van veroudering en sanering, die hier mede samenhangen en ten derde de afzet van visserijproducten. Wat betreft de rentabiliteit van trawlers op de Noordzee zeide minister Mansholt, dat op stoom trawlers in 1949 een gemiddeld verlies van f5000 werd geleden, dank zij de deelneming aan de ha ringvisserij, want anders zou hel verlies f 25.000 per trawler ge weest zijn. Op motortrawlers werd gemiddeld 18.000 gulden verloren. Voor vergroting van de afzet achtte de minister een certificaat van deugdelijkheid noodzakelijk. Wijzende op hetgeen in vroeger tijd met de boter is gebeurd en op recente voorvallen van minder aangename aard bü de afzet van haring in het buitenland, zei hij van mening te zijn, dat contróle op kwaliteit wenselijk is. Zij hebben ook het recht proces sen-verbaal op te maken". „Wanneer iemand een bedrijf opent moet dat aan diverse eisen voldoen. Welke zijn deze?" „Allereerst dient ieder bedrijf aangesloten te zijn op de water leiding. Voorts zijn er diverse be palingen t.a.v. de hygiënische in richting. Zo moet een ijsfabrikant een speciaal lokaal hebben waar het ijs gemaakt wordt. Vroeger gebeurde dat nog wel in de huis kamers, met als gevolg diverse vergif tigingsgevallen. Wat de andere eisen betreft; wanneer bijv. een kruidenier een zaak wil beginnen moet hij een vakdiploma hebben. Aan de op leiding werken twee keurmees ters van mijn dienst mee. Ikzelf ben rijksgecommitteerde. Zo'n diploma is natuurlijk aan vele eisen gebonden en ook hier speelt de hygiëne een grote rol". „Kunt U iets vertellen over de retributieplichtigen? Er be staat n.l. hierover nog wel eens misverstand." „Retributieplichtigen we heb ben er in ons district een kleine 8000 zijn de diverse bedrijven, die moeten bijdragen tot de finan cieringsregeling. Vroeger was het n.l. zo, dat het Rijk de helft van de financiering van de diensten op zich nam. De gemeente betaal de de andere helft. Voor de oorlog besloot het Rijk plotseling geen gelden meer beschikbaar te stel len en aangezien we van de ge meenten alleen niet konden leven leek het erop dat de Warenwet weer opgedoekt zou moeten wor den. Gelukkig is er toen een rege ling gekomen waarbij de bedrij ven een bijdrage moeten verlenen van f 1.per jaar en meer. De gemeenten betalen 12 ct per in woner. Een gemeente met 200 zielen betaalt dus maar 24 gulden en wordt toch volledig door onze dienst geholpen". (nri - indeling, advert.) Actuele problemen vroegen de aandacht. (Van onze Utrechtse correspondent.) De A.R.-vereniging van burge meesters, wethouders en gemeen tesecretarissen „Groen van Prin sterer" heeft te Baarn haar jaar lijks tweedaags congres gehouden. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer J. C. Haspels, op drie actuele problemen. Eerst sprak hij over de ernstige gevol gen, welke de afstraffing der on dernemersbelasting zou kunnen hebben voor de gemeenten, die zich daardoor van een belangrijk deel harer inkomsten beroofd zien. In de tweede plaats vroeg hij aandacht voor het rapport der commissie-Langemeyer, waarin een door de grootst mogelijke minderheid voorgestelde regeling inzake een gewestelijke politie op genomen is. De heer Haspels ont popte zich als een voorstander van deze organisatievorm bij de politie. Zou het tot een geweste lijke politie kunnen komen, dan wordt een goed en sluitend geheel verkregen, dat heel wat anders is dan wat de plattelandsgemeenten thans in het rijkspolitiecorps heb ben. Als derde probleem noemde de voorzitter het ontwerp van wet inzake het kiesrecht, zoals dat thans door het Centraal Stembu reau is aangeboden. De heer Has pels keurde dit ontwerp af. Wij mogen met ons kiesrecht nimmer de weg inslaan naar dit ten top gevoerde individualisme, ver klaarde hjj. De heer C. Smeenk, oud-wet houder van Arnhem, sprak op het congres over de taak der over heid. De eerste en voornaamste taak van de overheid, aldus de spreker, moet gezien worden in de rechts bedeling en rechtshandhaving, in brede zin genomen. Naast haar primaire taak moet ook de be langrijke secundaire taak ge noemd worden. Deze is het posi tief medewerken aan de welvaart van land en volk. Volgens de oud-liberale mening blijft de overheidstaak beperkt tot rechtsbescherming. De socia listische theorie daarentegen ziet de overheid als alverzorgster. De A.R. opvatting wijst de overheids- leiding in sommige gevallen niet af, maar trekt toch wel grenzen. Een christen kan het staatsver band nooit als het hoogste erken nen. De stelling dat de enkeling niets is, stamt uit het heidendom. Alles wat streeft naar inper king der geestelijke vrijheid wordt door de A.R. opvatting bestreden. De overheid mag niet trachten haar beginsel aan anderen op te leggen. In dit verband werd ook Gereformeerde .dictatuur, als van verschillende kanten bepleit, af gewezen. Met tal van voorbeelden illustreerde de spreker zijn be toog, dat een intensieve bespre king opleverde bij de mannen van de practijk. Als tweede inleider trad de bur gemeester A. Admiraal van Enk huizen op, die refereerde over „De gemeente en de volksgezondheid". Daarnaast hield de vergadering zich bezig met huishoudelijke za ken. Geval van nekkramp in Bovenkarspel. In de gemeente Bovenkarspel heeft zich een geval van nek kramp voorgedaan. De patiënt, een ongeveer 35-jarige landbou wer, is met de meeste spoed naar het ziekenhuis in Hoorn ver voerd. Thans is enige verbetering in de ernstige toestand van de man ingetreden. Leerstoel voor homoeopathie. Onlangs heeft het hoofdbe stuur der Maatschappij tot bevor dering der geneeskunst een brief gericht aan de regering, waarin het meende tegen het verlenen van toestemming tot het oprich ten van een leerstoel in de ho moeopathie uit een oogpunt van verantwoorde wetensschapsbe- oefening, zeer ernstig te moeten waarschuwen. Naar aanleiding van deze brief heeft thans het bestuur der Ver eniging van homoeopathische ge neesheren in Nederland zich tot de regering gewend met een schrijven waarin betoogd wordt, dat de brief van het hoofdbestuur der Mij tot bev. der geneeskunst, wat de essentiële punten betreft, op onjuistheden en misverstanden berust. Het bestuur protesteert tegen de z.i. generaliserende con clusie, als zouden homoeopathi sche artsen de belangen der volksgezondheid niet op de juiste wijze behartigen en meent dat tegen de instelling van een leer stoel geen enkel steekhoudend ar gument is aangevoerd. AMINAH BIDT VOOR BEHOUiJ VAN BERTHA DE HARÏOGH. Zolang de uiteindelijke beslissing over de toekomst van Bertha de Hartogh nog niet is gevallen, heeft haar verzorgster Aminah hoop het meisje te mogen behouden. Vaak ziet men in de straten van Singapore de wanhopige Aminah voor het be houd van Bertha bidden. KARAKTERTREKKEN VAN EEN GEWEST. Wanneer men de industrie in Zeeland bestudeert, zal men be merken, dat deze niet alleen gering in aantal, doch bovendien ta melijk verspreid is. Zeeland is de provincie met het laagste per centage personen, dat in de industrie werkzaam is. En West Zeeuwsch-Vlaanderen is het deel van Zeeland waar nog minder mensen werk vinden in de nijverheid dan gemiddeld in Zeeland. Er is in dit gewest weinig industrie, terwjji kans op vestiging mede geringer is door het kleine bevolkingsoverschot. De belangrijkste industrie centra in Zeeland zijn Vlissingen, Middelburg, Terneuzen, Sas van Gent en Hulst en omgeving. Ove rigens mag opgemerkt worden, dat het begrip industrie-cen trum wel een groot woord is voor deze plaatsen. Vlissingen heeft slechts één groot bedrijf; met Sluiskil en Sas van Gent is het gunstiger gesteld. De situatie van de Zeeuwse industrie blijft echter tegengesteld aan die van de in dustrie in Holland, waar men kan spreken van een decentralisatie en een voorkómen van verdere op eenhoping van industrieën. Iets waar Zeeland uiteraard nog niet aan toe is. En juist hier ligt het grote probleem bij de industriali- satiepolitielc in Zeeland, zo zegt het rapport van de Provinciale Planologische Dienst, dat handelt over de behoefte aan een kanaal in West Zeeuwsch-Vlaanderen. „Deze industrialisatiepolitiek zal in Zeeland gebaseerd moeten worden op de concentratie van de belangrijke industrieën in enkele centra. Dit is temeer nodig, ge zien het feit, dat het aantal in dustrieën dat zich in Zeeland zal willen vestigen, beperkt zal zijn". Aldus dit rapport waarin ook staat: „Wat de industrialisatie- mogelijkheden betreft, moet men Zeeland als geheel zien". Naar de centra. De conclusie ligt dus voor de hand: plaatsen als Vlissingen, Middelburg, Terneuzen en Sas van Gent hebben industrie en wanneer er sprake is van vesti ging dient dat in deze plaatsen te geschieden. Dat is dus een stre ven naar agglomeratie. Dit kan, omdat zoals gezegd Zeeland in tegenstelling met Holland nog niet toe is aan deglomeratie en decentralisatie. Wanneer wij nu een blik wer pen op West Zeeuwsch Vlaande ren, het gebied van onderzoek voor de samenstelling van ge noemd rapport, kunnen we dus zeggen, dat industrie zich hier niet dient te vestigen, uitgezon derd misschien in Breskens, dat voor wat dit ggbied betreft gunstig ligt en in het rapport zelfs de poort van West Zeeuwsch Vlaanderen genoemd wordt. Zegt men nu, dat de komst van nieu we industrieën West Zeeuwsch Vlaanderen de kans geeft om een meer of minder betekenende ag glomeratie te verkrijgen en voorts om het bevolkingsover schot te kunnen opnemen, dan moge opgemerkt worden wat ook in het rapport van de P.P.D. gedaan wordt dat W. Zeeuwsch Vlaanderen door het lage geboor tecijfer en het hoge vertrekover- schot een zeer gering bevolkings overschot heeft. Hierdoor is de kans op vestiging van nieuwe in dustrieën practisch uitgesloten. Industrie heeft nu eenmaal een mensenreserve nodig. Ongunstige ligging. Hierbij komt dan nog de kwes tie van de ligging van West Zeeuwsch Vlaanderen. Breskens mag dan al voor wat betreft dit gewest gunstig liggen voor in dustrievestiging, het gehele ge bied wordt gehandicapt door het vaak moeilijke en kostbare ver voer, zowel van producten als van grondstoffen. Geldt voor Zeeland reeds, dat de in de provincie gevestigde in dustrieën welke aangewezen zijn voor het vervoer over lange af stand (en welke industrie van enige betekenis heeft hiermee niet te maken) zeer gehandicapt worden door de hoge transport kosten, voor Zeeuwsch Vlaande ren geldt dit in nog sterkere ma te. Voorzover het transporten betreffen uit Nederland, moet men de Spoorwegen Immers di rect uitschakelen. Bondsdag Herv. Jonge Meisjesver. op G. G. Bovengenoemde bond hield Woensdag te Rotterdam de jaar lijkse meisjesdag. Na de opening door Mej. La- mil te Utrecht, werd het woord gevoerd door ds C. A. Korevaar te Rotterdam en mej. Blijleven. Verder werd een bezoek ge bracht aan de diergaarde Blij- dorp en de Maastunnel. Bond van Vrijgemaakte Geref. Meisjesverenigingen. De te Enschede gehouden Bondsdag van Vrijgemaakte Geref. Meisjesverenigingen, was zeer druk bezocht. Daar onge veer 2000 meisjes aanwezig wa ren, moest in twee kerkgebou wen worden vergaderd. In de Dinsdag gehouden huis houdelijke vergadering werd Mej. Jonkhoff als bondsbe- stuurslid herkozen. Gekozen werden de dames H. Lolkema te Groningen en N. Glas te Alk maar. De volgende bondsdag zal te Amersfoort worden gehouden. In de grote vergaderingen van Woensdag werd het woord ge voerd door ds H. J. de Vries te Eindhoven over „Ons werk in het licht van Gods Woord" en prof. C. Veenhof over „Het meisje in de wereldworsteling". Zwaluw kwam terug. Enige tijd geleden kregen de scholieren te Retranchement vreemd bezoek in de klas. Een zwaluw kwam het lokaal bin nenvliegen. Het diertje had een ring aan zijn pootjes met het op schrift: Museum Leiden Holland. F 52316. Dezer dagen kwam uit Leiden het bericht, dat het hier een boe renzwaluw betrof, die. in 194.3 te Retranchement als nestjong ge ringd was. FEUILLETON. door O. F. WALTON. HOOFDSTUK I. In de winkelgalerij. Het New Street station te Bir mingham is de hele dag een to- r-eel van grote bedrijvigheid, maar op sommige uren, als vele treinen tegelijk binnenkomen en vertrekken, de toeloop de dru!jte ,er' het gedrang onbe schrijfelijk. Twee voorname spoorlynerde London and North-Western en de Midland- lijn hebben daar haar kruis punt. Toen de London-express bin- nenstoomde, wachtte een lange rij van witkielen zijn aankomst af en toen hij zijn vaart vermin derde, hielden de mannen hun ogen gericht op de reeks eerste klasse-wagons, want daar waren de fooien te verwachten. De meeste passagiers reisden even wel verder; slechts één heer, met een groot valie: in zijn hand, kwam voor het open portier c i maakte aanstalten om uit te stappen. De witkielen -nelden in storm pas op hem toe allen verlangend om hem van zijn bagage te ont lasten. Hij koos één der dienstman nen uit de groep en overhan digde hem zijn valies; de ande ren dropen teleurgesteld af. „Waarheen, mijnheer?" „De Midlandtrein naar 't Noor den. Op welk perron komt die voor?" „t Vijfde, mijnheer. Hebt u nog koffers in de bagagewa gen?" „Neen, niets meer. Laat me eens zien; hij vertrekt om half zes? Dan heb ik nog een vol uur de tijd." ,Niet ten volle, mijnheer. Uw trein was wat te laat binnen, 't Gebeurt niet dikwijls dat een express te laat komt, maar deze is vijf minuten over tijd." De reiziger haalde zijn horloge uit de zak om het te vergelijken met de grote stationsklok ca volgde toen de dienstman cle trap op naar de brug, die zich uitstrekte over het gehele sta tion, dwars over al de zes per rons. Toen zij op het vijfde wa ren aangekomen, ontsloeg hij c.e man, die straalde van genoegen, toen hij het dubbele van het be drag dat hij verwacht had, in de zak stak. Een paar minuten lang liep de jonge man, want hij was niet ouder dan vijf-en-twintig jaar, ongeduldig het perron op en neer. Hij was uit zijn humeur door het oponthoud en het ge raas op het station deed zijn ze nuwen onaangenaam nan. Het krijsend geknars der remmen op een binnenkomende en het zware zuchten van een vertrek kende trein, het gerammel der bagagewagentjes op de perrons, het luidkeels roepen der couvan- tenjongens en het onophoude lijke heen en weer vliegen der mensen in alle richtingen, prik kelde hem die dag bijzonder en hij kon geen rekenschap ge ven waarom. Hij was niet afkomstig van het platteland en wel gewend aan Londense straten- en sta tionsdrukte; anders gaf hij niet om gedrang erg gewoel, maar 't scheen hem vandaag toe, dat hij die wanklanken geen uur lang zou kunnen aanhoren. Hij besloot het station te ver- .laten en de stad in te gaan, tot dat het tijd was voor zijn trein. Hij gaf zijn valies af bij het Midland bagage-bureau, klom de vluchttrappen weer op te midden van een onafgebroken mensenstroom en baande zien .toen een weg naar buiten. Onderwijl wendde meer dan èèn Z'ch om, teneinde hem nauwkeuriger gade te slaan. Hij was iemand, die, zelfs temidden van een menigte, onwillekeurig de aandacht tot zjch trok. Slank en welgebouwd, was hij van top tot teen soldaat; zijn beroep was uit houding en oogopslag duide lijk kenbaar voor ieder die hem zag; maar dat was toch de eigen lijke reden niet, waarom de voorbijgangers hem bijzondere belangstelling - schonken, 't Was niet zozeer zijn kranige, manne lijke figuur, als wel zijn buiten gewoon knap gelaat, met zijn be schaafde trekken, dat hem maakte tot iemand, die de alge mene opmerkzaamheid tot zich trok. Zijn gehele aristocratische verschijning kon niet nalaten in druk te maken op iedere voor bijganger. „Dat is vast één van de bo venste tienduizend, zou ik den ken!" merkte iemand uit de me nigte op tot zijn metgezel, toen de slanke reiziger het Stations plein overstak en de Corporation Street, insloeg. Alle winkelétalages waren schitterend verlicht, want in De cember is het om half vijf al donker. 'tWas druk op straat in de tijd vlak voor Kerstmis, en dichte drommen mannen, vrou wen en kinderen deden hun kerst-inkopen of slenterden langs de aantrekkelijke uitstal lingen achter de winkelramen. Maar ondanks de menigte was het hier rustig, vergeleken bij het gedruis op het station, ter wijl de koude, frisse lucht ver kwikkend op hem werkte na de benauwende rook- en stoom- lucht op 't perron. (Wordt vervolgd.) S Sluiting brug over Arnekanaal De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de di rectie Zeeland te Middelburg, brengt ter kennis van belangheb benden dat met ingang van 4 Juni 1950, d.i. de dag, waarop de nieu we draaibrug over de mond van het Arnekanaal (brug over het zijkanaal naar de Oude Arne bij de samenkomst met het kanaal door Walcheren) in gebruik wordt gesteld, deze brug voor de scheep vaart zal zijn gesloten: des Zondags (christelijke feest dagen, welke niet op een Zondag vallen, worden beschouwd als werkdagen): van 0 uur tot 24 uur, op overige dagen des nachts: van 0 uur tot 5 uur, doch gedu rende deze sluitingstijd zal de verzoek worden geopend van 1 April tot en met 31 October tus sen 3 uur en 3 uur 30 minuten en van 1 November tot 1 April tussen 4 uur 30 minuten en 5 uur. Grote werkloosheid verwacht. „Onverantwoordelijk en schan delijk" noemt men in Belgische visserskringen de beslissing van de ministers van Economische Zaken en Buitenlandse Handel, om vis in te voeren in de maand Mei n.l. 100 ton gepen en 100 ton zeevis, (waarvan 25 ton uit Ne derland, Denemarken 50 ton, Noorwegen 15 ton en Zweden 10 ton). Volgens deze kringen wordt een nationale nijverheid genekt, opdat de Waalse industrie zou kunnen exporteren. Diverse reders varen nog in de hoop, dat een invoerstop hun be drijven gaande zou kunnen hou den. Vele reders echter bieden hun vaartuigen tegen lage prijzen te koop aan. Zo ligt bijv. de 069 te Arnemuiden op de scheepswerf en is aangekocht ter vervanging van de hoogaars Arn. 46 te Veere. De werkloosheid in de Belgische vis serij bedraagt thans reeds 445 op een totaal van 2000 vissers, welk cijfer weldra verdriedubbelen zal, daar de vaartuigen door het zak ken der prijzen van vis in de ha vens zullen blijven liggen. Een visser geeft werk aan minstens vijf werklieden van de aanver wante bedrijven. Wanneer binnen een paar we ken de werkloosheid aan de Bel gisch kust dus zal zijn toegeno men met een kleine 10.000 man uit het zeevisserijbedrijf en aan verwante nijverheden, zal dit op nieuw een der gevolgen zijn van de nieuwe beslissing. MIDDELBURG. Jaarvergadering van de buurt vereniging 't Zand. Woensdagavond is in het Schut tershof te Middelburg de jaarver gadering gehouden van de buurt vereniging 't Zand. Op deze vergadering bleek, dat er nog steeds groei in deze nog geen drie jaar bestaande buurt vereniging zit, want het aantal gezinnen, dat lid is bedraagt mo menteel 500, met in totaal onge veer 21000 personen. In zijn openingswoord besprak de voorzitter, de heer B. Jacob- sen, o.m. de samenwerking met „Nieuw Middelburg" en de ver houding tot „Uit het Volk—Voor het Volk". De voorzitter stelde voor nieuwe besprekingen te be ginnen over de aansluiting bij deze vereniging, nadat de speel tuin gereed is gekomen. De voorzitter vertelde voorts, dat de kosten van de speeltuin f 40.000.zouden hebben bedra gen, doch met medewerking van verschillende zijden, w.o. de Mid delburgse Ambachtsschool, de tuin voor de helft van het bedrag wordt aangelegd. Diverse acties brachten op f 1800.f 2500.kreeg men uit een Engels fonds en f 4000.uit het Fonds Noodgebieden. Men heeft nu een aanvraag bij de ge meente ingediend om een lening van f 7000.en spr. kon mede delen, dat van de uitgeschreven Obligatielening 70 obligaties zijn geplaatst. De secretaris, de heer J. Min naar gaf een jaaroverzicht, waar bij hij de oprichting van een voet- balafd., korfbalclub en wandel- sportafd. memoreerde. De pen ningmeester, de heer J. H. Keizer, deelde aan de hand van de finan ciële overzichten mee, dat de ont vangsten van de alg. kas van 1 Jan. 1949 tot 31 Mei 1950 hadden bedragen f 5388,63 en er een sal do was van f 807.12. Aangezien men van plan is, de door de regering welwillend af gestane en thans in de speeltuin opgebouwde Zwitserse barak aan te kopen, bleek, dat de vereniging eerst rechtspersoonlijkheid moest bezitten. Er werden daarom sta tuten en een huishoudelijk regle ment ingediend, die tijdens ,de vergadering werden goedgekeurd. Nadat de bestursverkiezing had plaats gehad, sprak de heer W. Klaren, administrateur der Ned. Unie van Speeltuin Organisaties. Na het huishoudelijk gedeelte brachten de „Zuid-Westers" nog een vrolijk programma. Gevonden voorwerpen. De Commissiaris van Politie maakt bekend, dat aan zijn bu reau de volgende voorwerpen als gevonden zijn gedeponeerd en te rug te bekomen Zaterdagavond tussen 19 en 20 uur: Verschillende huissleutels, zwarte dameshoed, gevoerde handschoen, kinder armbandje, tafelzeiltje, speldje (tennisraket) sjaal, blauw kinderwantje, blauw kinderbroekje, glacé handschoen, dames glacé handschoen, stoffen handschoen, contact sleuteltje, dommekracht. vim EEN KOOPJE. W'j hebben in de krant kun nen lezen, dat de Ronde Tafel Conferentie die het vorig jaar gehouden werd in totaal 2,5 mil- lioen gulden heeft gekost. Er zullen misschien uiel zwart kijkers zijn die menen dat een zo groot bedrag voor dit doel toch wel wat bar is, maar dat lijkt me toch niet juist. Ik heb eerder de indruk, dat we er goed beschouwd, met een koopje afgekomen zijn. Zo werd aan huur voor ver gaderzalen slechts 35 duizend gulden uitgegeven. Te'egram- en telefoonkosten bedroegen 56 dui zend gulden. Aan publiciteit werd uitgegeven 63 duizend gul den en voor het secretariaat niet meer dan 225 duizend gulden. En dan is er nog een postie voor reis- en verblijfkosten. Nog geen volle 2 millioen gulden. Of om precies te zijn: 1,9 millioen. De kranten meldden indertijd, dat de heren royaal werden ont haald, dat ze in eerste rangs ho tels werden ondergebracht en dat ze schitterende auto's ter be schikking hadden, waarmee vooral 's avonds vaak goede sier werd gemaakt. Uit de cijfers blijkt nu echter, dat dit toch wel overdreven moet zijn geweest. Voor reis- en verblijfkosten nog geen volle twee millioen gulden. Ik vind critiek op z'n tijd niet erg. Maar dit is toch werkelijk een koopje. Vooral als gelet wordt op de schitterende resul taten die bereikt werden. De lijst van voorwerpen die bij particulieren in bewaring worden gehouden ligt op ons kantoor, Korte Noordstraat ter inzage. Fraaie overwinning van J. Jongste. Op de regionale Jeugdathle- tiekwedstrijden te Rotterdam, georganiseerd door de Rotter damse Athletiekcommissie be haalde het Juniorenlid J. Jong ste van de Gymnastiekvereni ging „Achilles" de le prijs op vérspringen met 5.37 meter, en de le prijs op de 60 meter in 7 6 seconden. Werkzaamheden aan de Speeltuin vorderen. Ongeveer 15 jongelui van de Ambachtsschool werken o.l.v. leraar de heer P. Verhage aan de speeltuin op 't Zand. 't Is een lust deze knapen te zien werken. Ze kunnen letterlijk alles. Enkelen zijn bezig met het metselen van de de toegangspoort, de grote zandbak is reeds gereed gekomen en met de piasvijver is men nog bezig. Ook de riolering wordt door de jongens aangelegd. Straks zullen ze ook het tegelplateau aanleggen en tenslotte zullen de speelwerktuigen op het terrein worden aangebracht, waarna om streeks 15 Juli de speeltuin zal kunnen worden geopend. Gevaarljjke bocht verdwijnt. Men is deze week begonnen met het laten verdwijnen van de ge vaarlijke bocht PoelendaleKou- dekerkseweg .Eerst moet de rio lering worden doorgetrokken, waarna het wegtrace kan wor den verlegd, zodat de beide wegen in het verlengde van elkaar ko men te leggen en een gevaarlijke bocht zal verdwijnen. VLISSINGEN. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen deelt mede, dat aan zijn bureau als gevonden zijn ge deponeerd: Een damesrijwiel, een alpino muts, dop van een benzinetank en een kindermuts; en dat inlichtin gen op het politiebureau zijn te bekomen van de adressen waar de volgende gevonden voorwerpen aanwezig zijn: Een koperen passer, een kope ren kinderring, een wit kinder schoentje, twee buigtangetjes, 'n hamer, 'n fietsketting, 'n strand bal, enkele huissleutels, porte- monnaie met inhoud, een heren hoed, een ceintuur, een dames portefeuille met inhoud, een rub berlaars, een poppenwagentje en een wit kinderschoentje. (Zie vervolg pag 3).

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2