Twee „Fireflies" voor Scbeveningse kust neergestortbeide piloten gedood DUIZENDEN BADGASTEN WAREN GETUIGE Britten nog steeds niet besloten Koninklijk bezoek aan Drenthe Stand der landbouwgewassen in Mei Studiecommissie voor luchtbescher ïning op Walcheren NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Industriële perikelen. Botsing tijdens formatievlucht als oorzaak genoemd TUSSEN LONDEN EN PARIJS VLIEDEN VELE NOTA'S Vier maal getracht zijn vrouw te doden. „Stakers" te Lttheck gaven liet op Zeeuwen keren uit Indonesië terug. SNIPPER Voorstellen van Ged. Staten Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor; Goes, L. Vorststr. 90. Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1578 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m,m, Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 2 JUNI 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr \V. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. iarelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag; Zon op 4.25 u., onder 20.52 u. Maan op u., onder 6.42 u. Hoogwater op Zaterdag 3 Juni: Vlissingen: 3.38 u. 2.26 m.. 16.00 u. 2.13 m. Terneuzen: 4.09 u. 2.44 m., 16.23 u. 2.31 m. Wemeldinge: 5.31 u. 1.88 m„ 17.58 u. 1.71 m. Zierikzee: 5.19 u. 1.62 m., 17.51 u. 1.45 m. \T rij wel iedereen is langzamer - v hand overtuigd, dat voor de gezondmaking van onze volks huishouding vooral twee dingen nodig zijn: spaarzaamheid en ar beidzaamheid. Arbeidzaamheid vooral ook op industrieel gebied, waardoor we in staat worden gesteld de in voer te beperken en de uitvoer te verhogen. Mr ar ook hierbij doen zich niet geringe moeilijkheden voor. Wij denken in dit verband aan de kledingindustrie, waarom trent belangrijke cijfers werden gepubliceerd. Deze industrie heeft zich na de oorlog krachtig ontwikkeld. Werd de Nederlandse confec- tie-industrie uitgeoefend in 386 bedrijven, in 1949 was dit geste gen tot 1396 bedrijven, waarin 48000 personen werk vonden. Geproduceerd werden o.m. 1 millioen hereneostuums, 3 mil- lioen japonnen en 4 millioen overhemden. Hiervan werd in 1949 voor 50 millioen gulden geëxporteerd, tegen 3 millioen gulden voor de oorlog. ■p en niet onvoorspoedige ont- *-• wikkeling dus. Toch is men voor de toekomst niet geheel zonder zorg. Op debinnenlandse markt heeft men te kampen met een dalende koopkracht, terwijl er allerlei factoren zijn, die de ex port belemmeren. Naar Indonesië werd b.v. voor f 12,5 millioen uitgevoerd, maar niemand kan zeggen of dit ook in de toekomst mogelijk zal zijn. In Engeland wordt de invoer door hoge heffingen belemmerd. Duitsland is op weg een goeie klant le worden. Terwijl in 1948 nog slechts voor een halve ton geëxporteerd werd, was dit cij fer in 1949 gestegen tot f 6 mil lioen. Het is echter de vraag of dit zo door kan gaan, vooral nu de Duitse kledingindustrie een sterke actie tegen „import" is beginnen te voeren. In België, een van onze beste afnemers op dit gebied, is het al van hetzelfde laken een pak. Ur zal dus hard gewerkt mo«- ten worden om wat verkre gen werd te behouden en aan de andere kant, de export te ver groten. En dat wordt dan ook gedaan. Maar het is duidelijk, dat onze kledingindustrie hier met ern- stige problemen heeft te kam pen. Verwacht mag dan ook wor den, dat van de kant van de Overheid alle medewex-king zal worden verleend die nodig is, door de ambtelijke bemoeiingen zoveel mogelijk te beperken en de bedrijfslasten te verminde ren. ZWARTE DAG VOOR DE LUCHTVAART. TWEE FIREFLY-VL1EGTUIGEN van de Marine Luchtvaartdienst zijn gistermiddag om half vier voor de Scheveningse kust verongelukt en in zee gestort. Bij dit ongeval, waarvan duizenden badgasten getuige zijn geweest, zijn twee jeugdige piloten om het leven gekomen. De twee verongelukte toestellen waren, met nog twee andere Fireflies in de omgeving van het vliegveld Valkenburg aan het oefenen geweest in formatievliegen en aanvalsvliegen, en de ramp geschiedde, toen de piloten twee formaties van twee vorm den om aanvallen in groepsverband op elkaar uit te voeren. Er was onmiddellijk hulp aan wezig, doch van de vliegtuigen en de piloten is niets teruggevonden. Enige mijlen uit de kust, vlak voor do Scheveningse boulevard, moest een formatie van vier gevormd worden en de leider gaf daartoe het sein door te „waggelen". De ene groep van twee zou zich daartoe weer naast de andere voegen en hij deze manoeuvre moeten waarschijnlijk de twee vliegtuigen elkaar geraakt hebben. Volgens het vliegveld Valkenburg hadden de vliegtuigen onderling geen radioverbinding, vandaar liet „waggelen" van de leider. Een der Fireflies kwam direct in spiralen naar beneden en stortte ongeveer twee mijl voor de haven in zee. Het andere vliegtuig vloog nog even Noordwaarts door en geiaakte even in een vrille, waar uit de bestuurder het voor een moment kon optrekken. Direct daarop begon de Firefly weer te vallen, doch nog eenmaal wist de bestuurder zijn toestel voor een kort moment recht te krijgen, enige honderden metei's boven zee. Onmiddellijk daarop viel het toestel echter loodrecht naar be neden en verdween direct in de diepte. TOESTEL EXPLODEERDE. Het eerste toestel explodeerde toen het in zee stortte en een zwarte wolk van brandende olie en benzine steeg van de plaats op. Deskundigen die het ongeval zagen gebeuren waren, afgaande op de manoeuvres van de vlieg tuigen na de vermoedelijke bot sing, van mening, dat het eerste vliegtuig aan een vleugel geraakt is door de staart van het tweede. De logger Sch 63 was de eer ste die de ha en va., Schevenin- gen verliet voor reddingspogin gen, direct gevolgd door de red dingboot Arthur. Op het strand had inmiddels een tom-boot van de politie, bemand met twee agen ten en een burger zee gekozen. De Zandzuiger Banka, die ter plaatse voor de kust voer, viste betrekkelijk kort na het ongeval een tankje van ongeveer 30 a 40 centimeter van een der vliegtui gen op. HET PLAN-SCHUMAN. Een nieuwe Britse nota, gisterochtend aan Frankrijk gezonden, met de voorwaarden, waarop de Britse regering bereid is deel te nemen aan do voorgestelde onderhandelingen over een Europese kolen- en staalpool, zou volgens Reuter, een zekere ontsteltenis hebben verwekt te Parijs. .Minister Schiunan heeft een onderhoud met premier Bidault en minister van financiën Petsehe aange vraagd om het Britse antwoord te bespreken. Dit onderhoud heeft gistermiddag plaats gehad. Gisteravond is het Franse ant woord op de Britse nota overhan digd aan de Britse ambassadeur te Parijs. Het is de derde nota binnen een week. Men hoopt ech ter met deze laatste uiteenzetting de Britten overtuigd te hebben tot deelname aan de besprekin gen. Deze zijn direct de nota gaan bestuderen. Ja, zelfs werd beweerd, dat minister Bevin on verwijld in de Londense kliniek, waarin hij is opgenomen voor het ondergaan van een kleine opera tie, van de inhoud der nota op de hoogte is gesteld. Da Franse regering zou voor nemens zjjn vandaag samen met do regeringen der Beneluxlanden, Italië en West-Duitsland in één verklaring inste:.xming to betni- gen niet de hieronder genoemde voorwaard n. Hiermede zou de weg geopend zijn voor do bespre kingen, die men midden Juni te Parijs over Sehuman's voorstel zou willen houden. De Franse regering zou ook voornemens zijn deze verklaring uit te geven, indien zij niet door Groot-Brittannië zou worden on derschreven. Het was gisteravond nog niet duidelijk of de besprekingen der Britse regering, die gisteravond ixi allerijl zijn gehouden, tot ge volg zullen hebben dat Groot- Brittannië nog een laatste poging doen zal om de bedoelde verkla ring nog niet het licht te doen zien, of dat Engeland te elfder ure zal besluiten haar alsnog te onderschrijven. En tenslotte hier dan nog eens de door de Franse regering gestelde voorwaarden: 1. De betrokken regeringen verklaren voornemens te zijn de steenkool- en staalbedrijven hun ner landen onder een gemeen schappelijk beheer te brengen. 2. Deze regeringen verplichten zich de in te stellen internatio nale autoriteit het hoogste gezag toe te kennen op het gebied van beheer en exploitatie dezer be drijven. VOGELPEST IN BARNEVELD. Gisteren werd te Barnevehl een geval van pseudo vogelpest ge constateerd. Door deskundigen werden direct de nodige maat regelen getroffen. Het nieuws was in Barnevehl het gesprek van de dag en men ziet met grote zorg de toekomst tegemoet, omdat te Barnevehl en in de ganse wijde omgeving het ene bedrjjf aan het andere grenst. Op 10 Juni wordt over Westerling beslist. De districtsrechter te Singapore heeft Donderdag bepaald, dat liet verzoek van Indonesië om uitle vering van kapitein Westerling op 10 Juni zal worden behandeld. De heer Zarin Zain, die deel uitmaakt van de vertegenwoordi ging der R.I.S. te Singapore, deel de mede dat, wanneer de autori teiten te Singapore afwijzend be schikken op het verzoek om Wes- terlings uitlevering, de R.I.S. of een verzoek zal indienen tot be rechting van Westerling in Ne derland of zijn uitlevéring door Nederland aan de R.I.S. verzoe ken. Op dit ogenblik wordt voegde hij hieraan toe een stu die gemaakt van de wettelijke voorschriften hieromtrent. De districtsrechter te Singapore heeft later een verzoek van Wes terling tot vrijlating op borgstel ling van de hand gewezen. De leider van de formatie ver klaarde later, van hetgeen er achter zijn rug is gebeurd niets gemerkt te hebben. Hij iieeft, enkele ogenblikken nadat de twee laatste vliegtuigen l>Ij zijn toestel hadden moeten zijn, omgekeken en toen diep beneden zich een rodo vuurbal gezien. De twee andere Fireflies vlo gen kort na het ongeval over de plaatsen waar de vliegtuigen zijn neergestort, kort daarna geassis teerd door een Mitchell van de M.L.D. van het vliegveld Valken burg. Hun nasporingen waren echter tot dusverre, evenals die van de uitgevaren reddingsvaar- luigen, vruchteloos. VANDAAG WORDEN WRAKKEN GELICHT. opsporingswerkzaamheden De DE SLACHTOFFERS. Met de K-80 is omgekomen de korporaal vlieger Jack Ha rold Verveer uit Utrecht. Hij werd 22 Mei 1927 in Sema- rang geboren. Met de K-84 kwam om de korporaal vlieger Jacobus van Kleef uit Zuid-Scharwoude. Hij werd aldaar geboren op 17 Januari 1928. Beiden traden 3 Mei 1948 als leerling-onder- officiervlieger in dienst van de Marine Luchtvaartdienst. Zij ontvingen hun opleiding op Woensdrecht en Gilzerijen. Op 1 April 1950 werden zij tot korporaal bevorderd. Beiden waren ongehuwd. Zowel de moeder van Verveer ais die van Kleef is weduwe. zijn gisteravond voorlopig beëin digd. De bemanning van de zand zuiger „Banka" is er in geslaagd om precies boven de plaats waar een van de toestellen is neerge komen, een boei te plaatsen. De ze wist zij zo juist te bepalen door het anker even in de wrak stukken te laten grijpen. Vandaag zullen bergingsvaar- tuigen van de Koninklijke Ma rine proberen de wrakstukken te lichten. ENGELS FOTOGRAAF MAAKTE DE FOTO VAN ZIJN LEVEN. GUL GEBAAR VAN PHAR- MACEUTISCHE FABRIEK. H. M. Koningin Juliana beeft vergezeld door Z. K. H. Prins Bernhard gisteren een bezoek gebracht aan de provincie Drenthe. Het eerst werd de stad Meppel bezocht, waar H. M. in het Wil- helminapaviljoen een krans legde bij het gedenkteken van de tij dens de bezetting gevallen inwo ners. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de N.V. Kon. Phar- maceutische Fabrieken v.h. Bro cades. Hier werd H. M„ als be schermvrouwe van de Vex\ voor de behartiging van de Nederland se longlijders te Davos een hoe veelheid van 25 kg. para-animo- salicylzuur aangeboden, een mid del tegen T.B.C., waarvan tien patiënten gedurende drie maan den behandeld kunnen worden. Deze hoeveelheid vertegenwoor digt een waarde van 2500 gulden. H. M. sprak ook nog met een blinde inpakster van 35 jaar op de pakafdeling en deze was daar door totaal overbluft. De Konin gin gaf haar een hand en vroeg haar: „Weet U nu, wie U 'n hand heeft gegeven?" Ze antwooi-dde: „Ik weet het, U bent het Uwe Majesteit". Bij de uitgang van de fabriek stonden t lrijke oud-arbeiders. Ze waren zo beduusd door de vrien delijke groet van de Koningin, dat ze, spontaan de Drentse groet b.-.chten door met de vinger aan de pet te tikken. De foto van zijn leven maakte een fotograaf van een Engels ge zelschap dat ter gelegenheid van de sportuitwisseling in Meppel vertoefde. Zonder zich ook maar Belgische politieke crisis vertraagt Benelux-Unie. De totstandkoming van de economische unie Benelux was op 1 Juli 1950 vastgesteld. In goed ingelichte kringen in Brus sel wordt verklaard, dat deze totstandkoming wellicht zal worden vertraagd door de poli tieke crisis, die in België heerst. Dadelijk na de verkiezingen zullen de besprekingen worden heropend. Het is waarschijnlijk, zo .egt men, dat de datum van 1 Juli niet zal kunnen worden gehandhaafd en ïnen acht liet voorbarig thans een andere da tum te bepalen. Er is dan ook in de besprekin gen, die tot dusver tussen de be srokken partijen hebben plaats gehad, nog geen datum voor zien Te Enschedé >s de 35-jarige fa brieksarbeider H. de L. gearres teerd, die tot vier maal toe ge tracht heeft zijn vrouw van het leven te beroven. Ongeveer een half jaar geleden zette hij, toen hij 's morgens zijn woning verliet en zijn vrouw nog sliep, de gas kraan open. Enige uren later kreeg hij echter spijt en keerde terug, doch het bleek, dat zijn vrouw geen gevolgen van zijn daad had ondervonden, doordat de kraan slecht ten dele geopend was. Enige tijd daarna probeerde hij zijn vrouw te vergiftigen door ioog in haar thee te doen. Nadat zijn vrouw van de thee gedronken had bemerkte zij de vergiftiging. L. heeft toen zijn vrouw direct een fles melk laten drinken, waar door de gevolgen beperkt bleven tot inwendige verbrandingen. Een derde maal deed de L. kopersulfaat op.het brood van zijn echtgenote, doch zij bemerkte dit tijdig. Tenslotte poogde de man zijn vrouw en zich zelf van het leven te beroven door voor het naar bed gaan de gaskraan open te zetten. Ook deze laatste poging mislukte echter. De zaak kwam uit doordat bu ren van de verschillende pogingen hoorden en daardoor ook de poli tie er lucht van kreeg. De L. heeft een volledige be kentenis afgelegd. iets van liet protocol aan te trek ken wist hy wat protocol was stapte hy naar de langzaam vertrekkende auto van do Ko ninkiyko gasten en knipte van vlakbij af. lly kreeg nog 'n extra vriendelijk knikje van de vorstin ook! Vervolgens ging do tocht naar Assen waar het vorstelijk gezel schap in het provinciehuis op De Brink met het college van G. S. kennis maakle en waar de com missaris der Koningin, Mr Dr R. H Baron de Vos van Steenwijk hen een welkom toeriep. Bij hem gebruikten de Koningin en de Prins het maai, waarna een défilé op De Brink volgde. Des avonds werd in het gouvernementsge bouw een receptie gehouden. De overstromingen in Canada. Het bedrag van de schade ver oorzaakt door de overstromingen van de „Rode Rivier" in 't stads gebied van Winnipeg wordt op 17 millioen dollar geschat. Het waterpeil is thans meer dan an derhalve meter gezakt, zodatMal- rijke personen hun woningen op nieuw kunnen betrekken. Volgens de gemeentelijke auto riteiten is reeds een som van 2.500.000 dollar ingezameld, om de getroffenen in do provincie Manitoba te heipen. Amerikaans marinevliegtuig verongelukt. NEGEN DODEN. Een Amerikaans Marinevlieg tuig is gister op de basis te Quon- set (Rhode Island) van de raarin- iieluehtmaclit verongelukt. Van de elf inzittenden zijn er negen gedood en tweo gewond. Het vliegtuig was van Jackson ville (Florida) op weg naar Ar gentinië, in New-Foundland. Er waren negen passagiers aan boord. Het toestel, dat te Quon set was opgestegen, maakte een twintigtal minuten later rechts omkeert, daar een der motoren tijdens de vlucht in brand was geraakt. De piloot poogde te landen, maar door een windstoot verloor liet vliegtuig zijn evenwicht en kantelde. Het vloog onmiddellijk in brand. ,„B-29"-bommenwerper neergestort. Drio bemanningsleden gedood. Een „B-29"-bommenwerper, af komstig van de luchtbasis van Walker, nabij Rosvvell, is gister tijdens een proefvlucht nabij Dex ter, neergestort. Drie beman ningsleden kwamen om het leven. De vier anderen wisten zich met hun valschermen te redden. Duizenden leden van do „Vrye Duitse Jeugd", die sinds Woens dag een „sit-<lown"-staking in het niemandsland tussen (1e Britse en de Sowjet-Russiselie zonegrens nabij Lübeok hebben gehouden, hebben hun verzet opgegeven en zich gisterochtend gemeld voor een medisch onderzoek by de autoriteiten van de Britse zone. De „stakers" stemden er in toe, dat de medische keuring zou wor den gehandhaafd op voorwaarde, dat vertegenwoordigers van hen toestemming zouden krijgen er op toe te zien, dat geen der jonge lieden op een of andere „zwarte lijst" zou worden geplaatst. Vermoeid en uitgeput na een nachtelijk verblijf in de openlucht op de koude en vochtige grond, stonden de jongelieden gisteroch tend in de rij voor de officiële controlepost te Lübeck-Eichholz, waar zij aan een vluchtig onder zoek werden onderworpen. Vol gens de politie zijn in totaal 8750 jongelieden in drie uur tijds on derzocht. Daarna werden zij haar het station van Lübeck gebracht waar enkele extra-treinen op hen wachtten. Overdracht van twee Ameri kaanse fregatten aan Nederland. Gisteren zijn in het kader van het program voor wederzijdse defensiehulp volgens het Noord- Atlantisch Verdrag de eerste twee Amerikaanse oorlogsschepen op de marinewerf te Boston aan Ne derland overgedragen. Het zijn de fregatten „Rinehart" en „Bur- rouws", die bestemd zijn voor escortedienst en voor de strijd tegen onderzeeboten. De schepen zullen in het vervolg de namen „Van Amstel" („Rinehart") en „De Bitter" („Burrows') dragen President Auriol zal Trunian in Maart bezoeken. Door het Witte Huis te Was hington is gister bekend gemaakt, dat de Franse president en me vrouw Auriol waarschijnlijk in de tweede helft van Maart 1951 een statiebezoek aan Washington zul len brengen. ALGEMEEN BEELD NIET ONGUNSTIG. Vergeleken met (le stand in Mei van liet vorige jaar die overigens zeer gunstig was is (le stand van vrijwel alle winter gewassen thans lager. In verhouding tot het tienjaarlyks gemid delde is liet bceltl echter niet ongunstig. Het betrekkelijk zach te en vochtige weer van de afgelopen winter is gunstig geweest voor de ontwikkeling van (le gewassen, terwijl het droge najaar van 1949 gunstig was voor de grondbewerking. Het nieuwe gewas had echter aanvankelijk te lijden van vocht- gebrek. De zware stand van de meeste dekvruchten van de vo rige oogst was er de oorzaak van. dat gewassen als karwij en kla vers zich minder goed ontwikkel den. De grote hoeveelheid neer slag na October 1949 is op de zwaardere gronden niet bevor derlijk geweest voor de structuur. Op verschillende percelen werd dan ook overlast van water ge constateerd. Een voordeel is, dat de muizenschade, die in het vori ge jaar in verschillende streken optrad, door de grote regenval dit jaar wel minder zal zijn. Wintertarwe. De oppervlakte wintertarwe is hier en daar wat ingekrompen; over het algemeen staat dit ge was er echter gezond bij. In bijna het gehele land staat de vroeg gezaaide rogge het best. Hier en daar is dit voorjaar nog muizen- schade opgetreden. Voorts wordt schade gemeld van emelten en ritnaalden, terwijl de koude, voor al op percelen met een hoge grondwaterstand, de ontwikkeling van dit gewas heeft geremd. Ter- wijl de oppervlakte tarwe en rogge verminderde, is de teelt van wintergerst uitgebreid. De stand is weinig minder gunstig dan in het vorige jaar, derhalve heel wat beter dan het tienjaar lyks gemiddelde. Het koolzaad staat gunstiger dan het tienjaarlijks gemiddelde, doch vergeleken met het vorige jaar is de stand veel minder. De schade door larven van aard- vlooien is belangrijk geweest. Karvvijzaad is op de meeste percelen wat te fijn als gevolg van de droogte in het najaar van 1949 en door de te zware dek- vrucht. Blijvend grasland en kunstwei den geven een stand te zien, wel ke belangrijk beter is dan het tienjaarlijks gemiddelde. De in vloed van de muizenschade van verleden jaar doet zich nog gel den,. De koude, samen met de grotere hoeveelheid neerslag, werkte soms remmend op de grasgroei, vooral op de lage per celen. Hoewel de rode- en witte kla ver en de lucerne minder gunstig staan dan in het vorige jaar, is het standcijfer toch hoger dan het tienjaarlyks gemiddelde. Ds Aalbersberg terug uit Indonesië. Ds G. Aalbersberg, Geref. pre dikant te Zonnemaire is momen teel op de terugreis van Indone sië, waar hij veldprediker was, naar Nederland. Hij bevindt zich aan boord van het troepenschip „Waterman", dat 18 Mei uit Tandjong Priok vertrokken is en vermoedelijk 10 Juni le Rotter dam zal aankomen. Woensdagmiddag werd o.l.v. de wiul. burgemeester van Middel burg, de lieer J. W. Kiigeier te Middelburg een vergadering ge houden met de burgemeester van do Waleherse gemeenten, waarby is gesproken over de luchtbe scherming. Door het Departement van Binnenlandse Zaken is de wens geuit, dat men zich opnieuw zal gaan heraden over de luchtbe scherming en dat plannen hier voor moeten worden ontworpen. In Januari van dit jaar hebben afgevaardigden uit geheel Zee land met de Commissaris der Ko ningin, Jhr Mr A. 1'. C. de Ca- sembroot, over de luchtbescher ming in Zeeland gesproken. Thans heeft de kring Yvalcheren, waartoe behoren alle gemeenten behalve Vlissingen, dat in de A- klasse is ingedeeld, om een sche ma op te kunnen maken voor de wederzijdse hulpvA'lening en in richting van noodhospitalen e.d. Er is een staf benoemd met de directeur van de Gemeentewer ken te Middelburg, de heer A. J. W. van Matthijssen als voorlopig hoofdleider. Verder maken van deze staf deel uit de heren J. L. Dregmans, A. H. S. Stemerding en Jhr Ir H. L. Boogaert, resp. burgemeester van Koudekerke en Biggekerke, Souburg en Dom burg. In overleg met de burge< meesters van de Waleherse ge meenten zal deze staf trachten te komen tot een voorstel voor een bruikbaar schema. De vergadering werd bijge woond door de heer Franken van de afd. Voorlichting van het De- Met het troepentransportschip „Waterman", dat vermoedelijk 10 Juni a.s. te Rotterdam zal aan komen arriveren de volgende Zeeuwen uit Indonesië: Sold. I E. Dekker te Terneuzen; Sold. 1 J. A. Mallie te Vlissingen; Sold. J. Westveer te Middelburg; Sold. I Ch. de Jonge te Vlissingen Sergt. W. van Maren te Breskens Sold. I C. Sinke te Middelburg; Sold. 1 J. D. de Koster te Colijns- plaat; Sold. J. Lievense te Nieu vverkerk; Sold. 1 H. Raas te Le- vvedorp; Sold. K. Geluk te Tholen Sold. L. Wielemaker te Bigge kerke; Korp. F. Jobse te Vlissin gen; Sold. A. Meulblok te Hein- kenszand; Sold. A. E. Meulblok te Terneuzen; Sold. P. W. Alewijnse te Zaamslag; Sold. J. J. Hoop te Kloosterzande; Sold. C. J. D. Strijdonk te Westdorpe; Sold. W. Wouters te Vrouwenpolder; Sold. J. F. de Blok te Graauw; Sold 1 D. G. W. Koolaard te Anna Ja- cobapolder; Sold. C. Leunis te Terneuzen; Sold. I J. M. Tolhoek te Krabbendijke; le Luit. W. Vos te Rilland-Bath; Sergt. J. G. Huijssoon te Middelburg; Maj. Veldpred. G. Aalbetsberg te Zon nemaire; Sold. J. Koens, Hein- kenszand. Aan boord van de „Cheshire", welke vermoedelijk 14 Juni te Rotterdam zal aankomen, bevin den zich; Res. Offic van Gez. IX J. W. ter Burg, M. E. I. ter Burg en twee kinderen uit Terneuzen; S. M„ V. K., P. M. Wijne te Sas van Gent. Met de „Amarapoora" komen mee: H. M. H. MeyeringRehae en gezin te Zierikzee. Dit schip komt 29 Juni te Amsterdam aan. Het troepentransportschip „Ge neral Hersey" is gistermiddag ontscheept. De jongens zijn reeds thuis. Welkom! De tentoonstel ling „Parijs in Arnhem" is gister middag, in tegenwoordigheid van de Franse ambassadeur J. P. Garnier, officieel geopend. Het bekende Paryse politiemuziek- corps blies hier een feestelijk nummertje. Arbeiders van de nachtploeg in een fabriek te Uift, bij Doetinchem, keken verbaasd op, toen plotseling een hert door het open raam naar binnen sprong. Het dier werd de volgen de ochtend weer vrij gelaten. Met de „Roepat" kan post naar Indonesië en Nieuw-Guinea ver stuurd worden. Posten op 6 Juni. Naar de Ned. Antillen met de „Somerville" (14 Juni), naar Su riname met de „Helena (7 Juni). De Kon. Rott. Lloyd heeft het libertyschip „Van 't Hoff" van de regering gekocht. Het aantal geboorten in Engeland begint af te nemen, evenals 't aantal echt scheidingen. Vierduizend Lon dense taxichauffeur gaan staken. Oorzaak meningsverschil met werkgevers over de fooien. Egypte heeft gisteren een nota aan Engeland gestuurd met de eis dat de Britse troepen Egypte zul len verlaten. De Oost-Duitse politie van het controlestalion Marineborn, aan de grens van de Britse zone, houdt het interzonale verkeer op door verscherpte con trole. Gistermiddag laat stonden reeds meer dan honderd vracht auto's te wachten. President Truman heeft het congres ver zocht 1.222.500 dollar beschikbaar te stellen, voor wapenhulp in het tweede jaar. Voor de landen van N.A.-Pact zal 1 milliard dollar worden uitgetrokken voor wa pens, een opleidingsprogram en grondstoffen voor het opvoeren van de westelijke productie. partement van Binnenlandse Za ken, Ir Terheggen, adj. directeur van de P.T.T. in het district Bre da en de adj. inspecteur van het Brandweerwezen te Breda, de heer Kortesz. Zomerzitting der Provinciale Staten. De Provinciale Staten zullen op Dinsdag 4 Juli a.s. 's middags te 2 uur bijeenkomen in de Con cert- en Gehoorzaal te Middel burg. Op de agenda staat o.m. liet onderzoek van de geloofs brieven der Statenleden. Woensdag 5 Juli 's morgens om 10 uur komen de Staten opnieuw bijeen o.m. ter verkiezing van de ieden van Ged. Staten. Aan het einde van deze vergadering zal de zitting worden verdaagd tot Maandag 31 Juli a.s. en zonodig zal ook vergaderd worden op 1 Augustus. Subsidie voor (le Lagere Landbouwschool der C. B. T. B. te 's-H. Arendskerke. Door B. en W. van 's-Heer Arendskerke is aan de Provin ciale Staten een verzoek gericht om een subsidie ten behoeve van de in deze gemeente te stichten Lagere Landbouwschool der C. B, T. B. De stichtingskosten van het gebouw zullen f34.800 bedragen. Deze kosten worden door de ge meente gedragen, daar het in de bedoeling ligt om het gebouw te verhuren aan de C.B.T.B. Zonder Provinciale bijdrage zou de huur ongeveer f2000 moeten bedragen, hetgeen voor de C.B.T.B. een be zwaar is. Ged. Staten stellen thans voor om de gemeente een subsidie toe te kennen van 25 pet. der stich tingskosten onder voorwaarde, dat deze bydrage door middel van een lager stellen der huurprijs ten bate zal komen van de exploita tie der schooi. Subsidie voor de R.K. la gere landbouwschool te Kloosterzande. Ged. Staten stellen voor om evenals voor de Lagere Land bouwschool te 's-Heer Arends kerke op verzoek van B. en W. van Hontenisse om subsidie voor die te Kloosterzande, eveneens 'n bydrage te verlenen van 25 pet. der stichtingskosten. Snybieten in de Stekbleten- verordening. Prov. Staten hebben des tijds hun goedkeuring gehecht aan de Stekbietenverordening Zee land. Deze verordening is destijds in het leven geroepen met liet oog op de verbreiding van de verge- lingsziekte onder bepaalde bieten soorten. De snijbiet werd echter niet in deze verordening opgeno men en aangezien ook deze biet kan meewerken aan verbreiding van deze ziekte, stellen Ged. Sta ten thans voor de snijbiet alsnog in de verordening op te nemen. Provincie Zeeland zal deel nemen l i garantiefonds. Ged. Stalen stellen aan de Pro vinciale Staten voor om deel te nemen in het ter gelegenheid van de in 1953 te Middelburg te hou den Algemene Zeeuwse tentoon stelling te vormen garantiefonds. Voorgesteld wordt deel te nemen voor een bedrag van f 40.000 mits ook het overige bedrag van f 60.000 door anderen zal worden gegarandeerd. Dc nieuwe haring onderweg. De nieuwe haring is onderweg. Voor zover bekend, zijn op het ogenblik twee schepen naar IJmuiden onderweg ni. de Kat- wijkse logger „Karei Doorman" en de Sch. 9 „Prinses Marijke". De „Prinses Marijke", schipper W. F. Rog, komt met een vaart van elf mijl per uur naar Neder land. Het schip heeft dertig kant jes haring aan boord, die vanmor gen om 8 uur in IJmuiden werden verwacht. Omstreeks half tien zou de nieuwe haring in Scheveningen zijn. Ring kwam terug na 40 jaar. Veertig jaar geleden verloor een jonge dame in Venray, ergens tussen een groepje opschietende denneboompjes, haar verlovingsring. Men zocht en zocht, maar hij bleef onvindbaar. De boompjes zo gaat dat werden bo men, die echter door het oor logsgeweld zodanig werden beschadigd, dal ze gekapt moesten worden. De grond werd ontgonnen en er wer den asperf- op gekweekt. De afgelopen week werd met aspergesteken begonnen en men zal zich de verbazing van de kweker kunnen voor stellen toen hij rond een van de witte stengels een gouden ring gag zitten. Zo is de ring toch nog bij die dame terecht gekomen. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Yerseke, W. de Wit te Middelburg. DE BILT ZEGT: Droog en zonnig weer. Droog en zonnig weer, maar in het Zuiden van het land af en toe overdrijvende wolkenbanken. Iets hogere temperaturen. Matige, nu en dan vrij krachtige wind uit oostelijke richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1