Lticbtmanoeuvres boven Europees continent Op Walcheren staken de ringrijilers eikaar naar de kroen Faanhof verbrak de eentonigheid en won de zesde étappe NIEUWS Lanüijouw-coöperatie. Industriecentra moeten worden beveiligd De nalatenschappen van de KNIL-militairen Familiedrama te Oudenbosch PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Kolonel Schotborgh van zijn functie ontheven L. P. BRASSER EN J. DE KLERK WEER FAVORILT Koekstad was één dag turnstad. SNIPPER „De Breede Watering bewes ten Yerseke" vergaderde. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad' Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tei. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1571 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m m Rubriek Kabouters fi cent per woord WOENSDAG 31 MEI 1950 Hoofdredacteur: K. Z LID LM A Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.26 u., onder 20.49 a Maan op 23.01 u., onder 4.22 u. Hoogwater op Donderdag 1 Juni: Vlissingen: 1.56 u. 2.23 m., 14.19 u. 2.31 m. Terneuzen: 2.26 u. 2.43 m., 14.54 u. 2.51 m. Wemeldinge: 3.48 u. 1.84 m., 16.18 u. 1.90 m. Zierikzee: 3.37 u. 1.57 m., 16.03 u. 1.64 m. Het Alg. maandblad voor het Nederlandse coöperatiewe zen uitgegeven door de Natio- fiale Coöperatieve Raad, brengt een artikel waarin de landbouw- coöperatie'wordt aanbevolen als een uitstekende leerschool in de democratie, een kweekplaats voor goede burgerzin, en zelfs als een middel om aan de com munistische dreiging het hoofd te bieden. In verband hiermede, wordt ook aandacht geschonken aan de agrarische middenstand. „Het doel van de coöperaties aldus dit orgaan is niet de tota'.e vernietiging van de agra rische middenstand, doch de ver sterking van de sociaal-econo mische positie van haar leden. De boeren wensen niet een ge heel coöperatief georganiseerde maatschappij, doch wel behou den zjj zich het recht voor over al en onbeperkt te coöpereren voor zover dit door hen voor de ontplooiing van hun bedrijven noodzakelijk wordt geacht.' M.a.w., indien dit in het eigen belang wenselijk wordt geacht, dan wrrdt heel de agrarische en ook de verzorgende middenstand onder de voet gelopen. A/Terkwaerdig is in dit var- band een rede onlangs door de heer H. D. Louwes, voorzitter van de Stichting voor de Land bouw, te Leeuwarden gehouden. Hij wees daarin op de grote betekenis van de dorpsgemeen schap, die hij tekende als een kostelijk nationaal goed. Wat het gezin is in het dorp, is het dorp in het volk, een centrum, een cel van warm beschut leven. Deze gemeenschap wordt ech ter bedreigd door de tegenstel ling die soms tussen boeren en middenstanders bestaat, ook als gevolg van de activiteit der landbouw-coöperaties, die voor de boeren van grote betekenis zijn geweest. Maar nu dreigt hier een ge vaar. De coöperatie is de natuurlijke vijand van de handeldrijvende en industriële middenstand. „Om de eigen zelfstandigheid te beveiligen wordt de zelfstan digheid van anderen en met name van de handeldrijvende en industriële middenstand opgeof ferd en daarmede de kern van een bloeiende dorpsgemeenschap, die opgebouwd dient te zijn uit zoveel mogelijk zelfstandige on dernemers. Want een gemeen schap, waar slechts plaats zou zijn voor de zelfstandige in alles coöpererende boer, is geen plaats voor een fris en vooruit strevend dorpsleven." T T et feit, dat een man als de heer Louwes het nodig acht hier een ernstige waarschuwing te laten horen is zeker niet zon der betekenis. Nu behoeft men zich naar het ons voorkomt, over de positie van de agrarische middenstand niet al te bezorgd te maken. Mits en daarop komt het aan zij niet aan banden wordt gelegd en haar een be hoorlijke kans wordt gegeven. Het schijnt b.v. meermalen voor te komen dat bij aankoop van landbouwartikelen de vrije handel zonder meer wordt uit geschakeld en dat leverantie door coöperaties, zelfs door of ficiële instanties, verplichtend wordt gesteld. Dit betekent een aanranding van de vrijheid en een drijven in een bepaalde richting die niet toelaatbaar is. Westelijke Unie kondigt aan» De Inlichtingendienst van de organisatie van het Brussels pact meldt, dat ln de maand Augustus gedurende twee dagen op het Europese continent luchtmanoeuvres van de Westelijke Unie, „Cupola-oefenlngen" genaamd, zullen worden gehouden, die onder bevel zullen staan van luchtm aars chalk Sir James Robb, opper bevelhebber van de luchtstrijdkrachten van de Westelijke Unie. Het doel van deze manoeuvres is zekere luchtverdedigingsmaat regelen voor de voornaamste in dustrie- en verkeerscentra in Frankrijk, België en Nederland in praktijk te brengen. Ook zijn zij bedoeld als oefening van alle beschikbare elementen van de luchtverdedigingsorganisatie van de Westelijke Unie. Bombardementsvliegtuigen van de R.A.F., alsmede andere een heden, waaronder Amerikaanse luchteskaders, zullen schijnaan- vallen uitvoeren op doelen, gele gen ln de zone van de manoeu vres. De „vijandelijke" vliegtuigen zullen door de organisatie van de luchtverdediging en door het af weergeschut van de continentale landen worden onderschept. Sir James Robb zal de verdedi gingen en de aanvallen coördi neren en hij zal bovendien belast Besprekingen te Londen over de verdediging van Scandinavië. Een uit vijf leden bestaande Noorse militaire delegatie, waar onder de opperbevelhebbers van leger, vloot en luchtmacht van Noorwegen, die onder leiding staat van de Noorse minister van landsverdediging, is gister avond per vliegtuig uit Oslo te Londen aangekomen. De Noorse militairen zullen deelnemen aan de besprekingen over de verde diging van Scandinavië, welke te Londen zullen worden gehouden. Incident op Autobahn. Westelijke geallieerde patrouille door Russen gearresteerd. De Russische militaire politie heeft Dinsdag een Amerikaans- Brits-Franse politiepatrouille op de Autobahn naar Berlijn gear resteerd, en, na de mannen uren lang te hebben verhoord, deze weer vrij gelaten. NA DE PINKSTERMARS. Door de West-Berlijnse politie werd gisteren verklaard, dat 60 leden van de Freie Deutsche Ju- gend en 38 leden van de Oost- Duitse volkspolitie sinds het be gin van de Pinksterdemonstratie naar West-Berlijn zijn gevlucht. 's Wereld eerste helicopter- passagiersdienst. Morgen wordt tussen Liver pool en Cardiff 's wereld eerste helicopter passagiersdienst ge opend. Weer een spionnageproceB in T sjecho-Slowakije. Radio-Praag kondigde gister avond weer een nieuw spionnage- proces aan, dat vandaag zou be ginnen. Dertien Tsjecho-Slowaken zullen er in terecht staan. Erfgenamen wachten reeds jaren. De financiële nalatenschap van in Indonesië overleden militairen van het K.N.I.L. /.ijii in zeer vele gevallen uiterst traag door de K.N.I.L.-administraties afgewik keld. Dientengevolge wachten vaak de in Nederland gevestigde erfgenamen dezer militairen thans nog steeds op uitkering der nalatenschap, hoewel deze vaak reeds sinds jaren Is opengevallen. Aldus heeft minister Götzen, minister zonder portefeuille, ge antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de Graaf (K. V. P.). Deze vertraging, aldus de mi nister, is voornamelijk een gevolg van de bij de capitulatie van Ja pan in Indonesië bestaande chao tische toestand op administratief gebied. Daarbij kwam de omstan digheid, dat de van oudsher ge volgde werkwijze. In een later stadium tot moeilijkheden aan leiding bleek te geven in verband met de tussen Nederland en Indonesië bestaande transferrege lingen. Ter bereiking van een be vredigende regeling, welke uitbe taling van de militaire nalaten schappen thans op korte termijn mogelijk zou maken, werd enige tijd geleden reeds in overleg ge reden met het Hoge Commissa riaat van de R.I.S. in Nederland, terwijl sedert nog op bespoediging van de afdoening van deze aan gelegenheid werd aangedrongen. Bij genoemd overleg werd ook de mogelijke Invloed van de jongste deviezen- en monetaire maatrege len van de R.I.S. op de uitbeta lingen van de militaire nalaten schappen aan de orde gesteld. De ministers zullen, voor zover in hun vermogen ligt, ongetwijfeld de spoedige afwikkeling zoveel mogelijk bevorderen. Extra sigaretten voor troepen in Indonesië. De verstrekking van sigaretten aan de militairen overzee onder vindt nog steeds moeilijkheden, tengevolge daarvan moesten de rantsoenen worden verlaagd. Bo vendien zijn de prijzen aanmerke lijk gestegen, hetgeen uiteraard ook van invloed is op de grootte van het rantsoen sigaretten, dat de militairen zich kunnen ver oorloven. In overleg met de wel- zijnsverzorging heeft de Niwin, dank zij het succes van de „Laat ste ioodjes-actie" behalve de reeds in het schema van deze ac tie opgenomen artikelen nog een extra aankoop kunnen doen van vier en een half millioen sigaret ten en 30.000 pakjes shag, welke ten spoedigste naar Indonesië zullen worden verscheept. Deze tabaksartikelen betekenen een waardevolle en welkome aanvul ling van de Wellfare rantsoenen. worden met de leiding van de verdedigingsstrijdkrachten, hierin bijgestaan door de opperbevelheb bers van de nationale organisaties voor de luchtverdediging. Het einddoel van deze manoeuvres is het standaardiseren van de ver- dedlgings- en vliegtechniek. BOSBRANDEN IN CANADA. Verscheidene dorpen worden bedreigd door bosbranden, die in het Oosten van Canada woeden; wellicht zullen hun bewoners de dorpen moeten verlaten. Kolonel Schotborgh, de Neder landse troepencommandant in Oost-Indonesië, Is van zijn functie ontheven. De laatste dagen maak ten berichten uit Soerabaja mel ding van de reis van generaal- majoor Scheffelaar, troepencom mandant op Oost-Java, naar Ma kassar, waar hij het bevel over de Nederlandse troepen zou over nemen. Hieruit was reeds op te maken, dat kolonel Schotborgh hiervan ontlast was en in welin gelichte bron in Djakarta beves tigde men, dat laatstgenoemde van zijn functie ontheven was. Ingewijden in Djakarta wisten reeds sinds enige tijd, dat over de wijze waarop kolonel Schot borgh zijn zware functie had uit geoefend, ontevredenheid heerste. Dat Schotborgh's vertrek niet openbaar bekend gemaakt is, is wellicht veroorzaakt door het feit, dat hoewel de legerleiding onder de huidige omstandigheden zijn aftreden beter achtte dan handhaving, men toch geen aan leiding had on'i Schotborgh op spectaculaire wijze te ontslaan. (N.R.C.) Feest in de dorpen! Gisteren, op derde Pinksterdag, stond Walcheren weer in het teken van de ringrijderij. De belangstelling was dank zij het fraaie weer overal groot. De jeugd was natuurlijk ook in grote getale present om af en toe ook eens een rondje te rijden. In menig Walchers dorp was het een echte feestdag, die tot Iaat in de avond duurde. NEDERLANDSE LUCHTM ACHT-CADETTEN NAAR AMERIKA. Veertig cadetten van de Nederlandse luchtmacht arriveerden op het Idlewild vliegveld nabij New-York, op weg naar Texas, voor training met Amerikaanse P-51's en F 80 jet-gevechts vliegtuigen. Deze training in Amerika geschiedt in overeen stemming met de bepalingen van het Atlantisch Pact. Zeer geslaagd bondsfeest N.C.G.V. (Van onze Utrechtse correspondent.) Op Tweede Pinksterdag heeft Deventer niet in het teken van de koek maar van de gymnastiek ge staan. Ongeveer achtduizend turnsters, turners en supporters zijn de oude stad aan de IJsel binnengetrokken om daar het veertigjarig bestaan van hun or ganisatie, het Nederlands Chris telijk Gymnastiek Verbond te vieren. Stellig hebben al deze mensen 's avonds met blijde har ten Deventer verlaten. Vooreerst omdat de weersomstandigheden de feestviering luisterrijk maakte. Ten tweede omdat het N.C.G.V. in de persoon van de voorzitter, de heer J. J. Adriaanse, die tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau werd benoemd, de waar dering van de overheid mocht ontvangen. In de derde plaats omdat de ontvangst in Deventer voortreffelijk en het verblijf al daar oergezellig was. Deze massale vaandel-demon stratie was het sluitstuk van de marswedstrijd door Deventer, on getwijfeld door zijn vertoon het imposantste programmapunt. Fraternitas uit Utrecht de grootste christelijke gymnastiek vereniging in Nederland.— won de eerste prijs in de marswed- strijd. De heer Adriaanse opende het middagprogramma. Indrukwek kend was het ogenblik waarop hij het gebed uitsprak. Het overvolle sportpark zweeg; de gymnasten op het veld bleven onbeweeglijk staan. Men hoorde slechts woor den van de voorzitter en het ge rinkel der „medailles" aan de vaandeltoppen. Wagtmans wint de ronde van IJzendijke. De 12e ronde van IJzendijke voor amateurs, welke gisteren werd verreden, is gewonnen door Wout Wagtmans uit Breda, die in de eindsprint M. Roks (Sprun- del) met 2 lengten sloeg. De win naar legde de 100 K.M. af in 2 uur en 31 min. Als derde arri veerde op 2, min. en 45 sec. Ver- wijmeren (Termeiden). „Gaskabels" als stroom- geleider. In Engeland worden thans proeven genomen met het trans porteren van electrische stroom door, met gasgevulde kabels. Het Britse net kan tot op heden met niet meer dan 132.000 volt belast worden. Bij toepassing van de nieuwe vinding zou dit tot 275.000 volt opgevoerd kunnen worden De Franse regering heeft de Britse ambassadeur te Parijs gis teravond een memorandum doen overhandigen, waarin nadere bij zonderheden over het plan-Schu- man worden gegeven. Er werden geen bijzonderheden over de in houd der nota medegedeeld. Velling KapeUe-Biezelinge e.o. Gisteren werden alhier de eer ste kruisbessen geveild. De prijs varieerde van 66 tot 74 cent per kg. Vele telers schijnen dan ook voornemens te zijn, de aanvoer voorlopig stop te zetten. M. Verhelst wint ronde van Axel. De ronde van Axel, gisteren door de Wieier-Supportersclub georganiseerd, is gewonnen door de Axelaar M. Verhelst. Hij reed de 70 K.M. in 2 uur en 10 minu ten. No. 2 werd Matthijssen van Graauw, 3. Engelse, Sas van Gent, 4. Oosthoek, Ovezande, 5. Bracht uit Wagenberg, 6. Goossen, Hoo- gerheide, 7. De Klerk, Hooger- heide, 8. De Weert, Roosendaal, 9. Heerens, St, Willibrord, 10 van Hasselt, Zundert. Daarna keerde de rust niet weer. De muziek liet zich horen en weldra was het veld vol van het charmante beweeg der tur nende dames uit Overijsel en Gelderland. Vervolgens zag men oefeningen met hoepels, staven, knotsen en vlaggen. Ook werd geturnd op bruggen en rekstok ken. Vrije oefeningen en snelloop wisselden elkaar af. ZEELAND AFWEZIG. Jammer genoeg heeft geen en kele vereniging uit Zeeland aan het bondsfeest deelgenomen. De lange en dure reis naar Deventer noodzaakte de merendeels kleine en financieel niet zo sterke chris telijke gymnastiekverenigingen in Zeeland ditmaal verstek te la ten gaan. In de late avond van de twee de Pinksterdag heeft zich, naar eerst thans bekend wordt, te Oudenbosch een familiedrama af gespeeld, dat het leven kostte aan de 50-jarige A. L. Deze kwam dronken thuis, waar hij spoedig onenigheid kreeg met zijn vrouw en kinderen. De vrouw ging de hulp inroepen van een nabijwo- nende schoonzoon, de 34-jarige C. H. Deze trachtte aanvankelijk de man tot rust te brengen, maar raakte met zijn schoonvader slaags. Al vechtend liepen de mannen naar buiten. Hier greep de schoonzoon plotseling een put haak, waarmee hij de man op het hoofd sloeg. De slag kwam zo ongelukkig aan, dat L. weinige ogenblikken later overleed. SOUBURG. In Souburg werd P. de Visser met 25 ringen tot winnaar uitge roepen. Daarop volgden met tus sen haakjes het aantal ringen; 2. P. Jongepier (21), 3. W. Bos- schaart (16), 4. C. Stroo (15), 5. J. Louwerse (15), 6. J. de Rijcke (15), 7. Jan Melse (14), 8. P. de Pagter (13), 9. J. Cevaal (13), 10. J. Joziasse (13), 11. J. van Eenennaam (12), 12. M. Filius (12), 13. A. Bakker (11), 14. Jaap Melse (10), 15. J. Wielemaker (10), 16. J. Joziasse (10), 17. J. jobse (9), 18. A. van Soelen (7), 19. J. Janse (5), 20. M. Boone (5), 21. F. Wisse (3). De pollepel werd gewonnen door P. Jonge pier. De drie bekers werden ten slotte gewonnen door L. Jobse, J. van Eenennaam, J. Cevaal, J. de Rijcke (3). Een medaille werd gewonnen door J. Wielemaker. VEERE. In Veere won de heer L. P. Brasser, Veere's grote favoriet, de beker van de burgemeester, de pollepel en werd hij tweede in het totaal klassement. De heer Brasser zal zeker weer uitkomen in de grote wedstrijd in Augus tus te Middelburg. Een tweede beker werd gewonnen door Jae. de Nood; de extra prijs, door de burgemeester beschikbaar ge- schikbaar gesteld, was voor P. Maljers. De totaal-uitslag was: 1. J. Mesu; 2. L. P. Brasser; 3. Jo Maljers; 4. P. Maljers; 5. L. Mal jers; 6. Abr. de Nood; 7. G. Kop- pejan; 8. A. Wielemaker; 9. Jac. de Nood; 10. P. de Bree; 11. J. Maljers en 12. J. Gideonse. De burgemeester onthaalde de ringlijders omstreeks het middag uur, waarna alle deelnemers een rondgang door de stad maakten. OOSTKAPELLE. In Oostkapelle werd 32 keer gereden en de uitslag luidde hier: 1. St. Brouwer (tevens beker van de burgemeester), 2. G. Wattel (20), 3. W. de Kam (17), 4. F. Dekker (17), 5. J. Poppe Kzn. (17), 6. Jac. Maljaars Jzn. (15), 7. Joh: Maljaars (14), 8. Jan Louws Fzn. (14) (beker fa. Wed. de Jongh), 9. Z. Maljaars Lzn. (10), 10. G. Poppe Kzn. (10), 11. P. Maljaars Jzn. (9), 12. Abr. Roose (8), 13. C. Kooman (8), 14. Jac. Kooman (8), 15. St. Wijkhuis (6), 16. L. Jobse (6), 17. Jaap Flipse (6), 18. Z. Francke (5), 19. A. Roose (5), (beker fa. de Koning), 20. Adr. van Liere (5), 21. Adr. Poppe Jzn. (5), 22. P. van Liere (2). Om de bekers werd apart ge reden, terwijl de pollepel werd gewonnen door St. Brouwer. GRIJPSKERKE. Hier legde J. I. Cevaal beslag op de beker van de gemeente, D. Vos won een tweede beker. De pollepel was voor A. Maljers. De totaal-uitslag luidde: 1. H. Rey- nierse, 2. J. I. Cevaal, 3. P. Pop pe, 4. J. Francke, 5. H. van Leer- zem, 6. D. Vos, 7. C. W. Bierens, 8. A. Dingemanse, 9. A. Blok, 10. M. Huysman, 11. A. Maljers. NIEUWLAND. De favoriet van Nieuw- en St. Joosland, de heer J. de Klerk, die al aan zovele ringrijderijen heeft deelgenomen, bleek nog steeds een geducht tegenstander. C. A. Polderdijk legde beslag op de wisselbeker, die door 5 ingezete nen was geschonken en won te vens de pollepel. De beker van de Ambachtsheer kwam nu defi nitief in bezit van J. de Klerk, daar hij er ook thans beslag op legde. Een derde beker werd gewonnen door L. de Voogd. De vier extra prijzen waren achter- De ronde van Nederland. LAKEMAN LEIDT NOG STEEDS ALGEMEEN KLASSEMENT. De voorlaatste etappe van de Ronde van Nederland, die giste ren van Eindhoven, met een grote boog via Nijmegen, Arnhem en Amersfoort naar Rotterdam voerde (totaal ruim 230 km.) heeft strijd noch spanning gebracht. Het was Faanhof, de wereldkam pioen der amateurs 1949 ,die deze rit tenslotte won met een kleine voorsprong op Voorting, Loos en de Belg van Kerckhove. Gisteravond maakte het fan faregezelschap „Ons Genoegen" te Kapelle, een muzikale wande ling door het dorp. De op het concours te Yerseke gewonnen wisselbeker en de extra beker voor het hoogste aantal punten, werden in triomf meegedragen. De strijd werd pas ingezet tus sen de grote bruggen van Vianen en Gorkum. Daarvoor was het een eentonige course geweest. Op de brug bij Vianen sprong Faan hof ineens naar voren en rustig trappend, niet boven een gemid delde snelheid van 35 K.M. uit komend, nam hij binnen korte tijd een voorsprong, die hij heeft weten te behouden tot de eind streep. Van Kerckhove deed een serieuse poging hem terug te ha len, maar de Belg werd tenslotte zelf ingelopen door Voorting en Loos, die hem in Rotterdam vlak voor de finish in de sprint klop ten. In de hoofdgroep werd alge meen een felle strijd verwacht om de oranje trui, maar een ernstig bedoelde aanval op Lakeman's ere-shirt werd niet ingezet. Van daag start hij weer ln de oranje trui. Het algemeen klassement. 1. Lakeman (Nederland natio nale ploeg) 39.37.42; 2. Depoorter (België B) 39.38.10; 3. Callens (België A) 39.38.17; 4. Van der Veken (België AZ); 5. Evers (Nederland A); 6. Rogiers (Bel gië A); 7. Vos (Nederland B); 8. De Ruyter (gem. Nederlandse ploeg); 9. Leenen (België B); 10. Schotte (België A). Koningin zal Mevrouw Roosevelt ontvangen. Tijdens haar bezoek aan ons land zal Mevrouw Roosevelt, Maandag 19 Juni a.s. door H. M. de Koningin worden ontvangen en ten Paleize Soestdijk dineren. eenvolgens voor P. Pleyte, L. de Voogd, J. Knuyt en L. Polderdijk. Er moesten 38 ronden worden ge reden en de eindstand luidde: 1. J. de Klerk (29), 2. L. Pol derdijk (19), 3. C. A. Polderdijk (18), 4. L. de Voogd (16), 5. J. de Visser (16), 6. P. Meyer (13), 7. P. Pleyte (13), 8. P. Baas (12), 9. J. Knuyt (12), 10. P. de Klerk (11), 11. P. Hoebeke (10), 12. G. Janse (10), 13. A. Westveer (9), 14. P. Jeras (9), 15. Joh. van Waarde (8), 16. J. Jeras (8), 17. A. Jeras (8), 18. C. Baas (7), 19. N. de Kater (5), 20. G. Reynoudt (2). KOUDEKERKE. In Koudekerke nam het groot ste aantal rijders van alle ge meenten deel, n.l. 35. De bekers werden gewonnen door S. Brasser en A. Ovaa, een extra prijs van de heer Flipse was voor J. Wis se en de medaille van N.N., be stemd voor de beste van de zes jongste deelnemers won A. KSuyf- hout Azn. De pollepel tenslotte werd gewonnen door D. Vos. De eindstand voor de prijsuitreiking was: 1. M. v. d. Heyden (17), 2. S. Reynierse (16), 3. Jac. Wisse (13), L. de Pagter (13), 5. P. .Jobse (13), 6. A. Ovaa (12), 7. F. Brasser (12), 8. W. Brasser (11), 9. M. Vos (10), 10. A. de Pagter (10), 11. W. Koole (10), 12. A. Kluyfhout lzn. (9), 13. Abr. Ver- hage (9), 14. D. v ,d. Heyden (8), 15. Abr. Kluyfhout Azn. (8), 16. A. Labruyere (8), 17. A. Luteyn (7), 18. J. Verhage (7), 19. D. Vos (7), 20. L. Vos (6), 21. P. Geldof (6), 22. H. Koster (6), 23. P. de Witte (5), 24. L. Verhage (5), 25. K. Wisse (5), 26. F. de Witte (4), 27. C. Jobse (4), 28. C. van Noppen (3), 29. J. La bruyere (3), 30. A. Kluyfhout (3), 31. S. Kluyfhout (3), 32. A. Hollebrandse (2), 33. P. Louw- rense (2), 34. A. van Maldegem (2), 35. W. Reynierse (2). SEROOSKERIIE. Hier werd winnaar W. C. Al- laart Jr. (24), gevolgd door 2. Cor. Maljaars (16), 3. D. Cop- poolse (16), 4. Jan Melse (15), 5. P. Coppoolse (14), 6. Wim San- derse (14), 7. Corn. Huyssoon (13), 8. Sim. v. d. Broeke (12), 9. Jan Allaart (12), 10. Corn. Kluyfhout (11), 11. Mar. Francke (10), 12. Joh. Meyer (9), 13. P. Christiaanse (8), 14. Jo Barentse (7), 15. Chr. Steenblok (7), 16. Jac. Janse (7), 17. P. Coppoolse (5), 18. P. Meyers (5), 19. Jac. de Visser (5), 20. Kr. Coppoolse (4), 21. P. Brand (2). De wissel beker van de burgemeester werd gewonnen door Corn. Huyssoon, die ook de pollepel won. De twee de beker was voor W. Sanderse. ST. LAURENS. Te St. Laurens waren 14 deel nemers. De totaal-uitslag was: 1. J. van Wallenburg (27), 2. P. Rooze (26), 3. G. Nijpjes (23), Zeventienduizend deelnemers zijn ingeschreven voor de jaar lijkse Avondvierdaagse, die van 14 t.m. 17 Juni op 55 plaatsen in Nederland wordt gehouden. In Brabant en Zeeland wordt door zestien plaatsen deelgenomen. In verband met de geconstateer de fraude op het postkantoor te Laren, zijn gistermiddag weer twee bestellers gearresteerd. Drie jaar gevangenisstraf wegens ambtsmisdrijf, valsheid in ge schrifte en verduistering van on geveer f 60.000 werd gisteren ge- eist tegen de Haagse notaris A. J. M. K. Een vier-jarig meisje stak gisteren-in Den Haag plotse ling met een autoped de rijweg over. Ze werd door een vracht auto gegrepen en gedood. Het „Comité Isac Allal" heeft ruim 13400 bijeengebracht, waarvan f3000 ter beschikking is gesteld van het Comité „Oeuvre Secours aux Enfants", voor hulp aan noodlijdende kinderen in-Afrika. Isac Allal zelf krijgt f 400. Gis teren is in Den I-Iaag de Centrale Advies commissie voor speel- en sportterreinen geïnstalleerd. Het iandelijk kampioenschap voor herenkappers is gisteren gewon nen door de heer C. N. J. Ko ning uit Amsterdam. De heer J. Vialle uit Sittard bleek de beste dameskapper in het land te zijn. De wedstrijd werd te Apeldoorn gehouden. De 80-jarige Gene raal Smuts lijdt aan longontste king. Zijn toestand is bevredi gend. Volgens een Amerikaans diplomaat zullen de Russen met straalvliegtuigen een aanval van de Chinese communisten op For mosa steunen. Joego-Slavië heeft zijn gezantschap te Tirana gesloten. In Tampere in Zuid- Finland is gisteren een ballet danser verbrand. De man droeg kleding van celophaan en stak achter de coulissen een sigaret op. Een vonk deed zijn kleding ontvlammen. Zijn collega's, eveneens in een dergelijk brand baar costuum gekleed, konden hem niet helpen. „Het bier was daar best". Vier leden van de Oost- Duitse Volkspolitie, die Maan dag illegaal de Amerikaanse zone waren binnengekomen, zijn gisteren weer naar de Sowjet-zone teruggezonden, zo verklaarden de Amerikaanse autoriteiten te Eschwege. Een van de politiemannen had verklaard, aldus 't West- Duitse persbureau, dat zij al leen naar West-Duitsland wa ren gekomen om weer eens bier van vooroorlogse kwali teit te kunnen drinken. 4. J. Castel (23), 5. J. Buys (21), 6. M. Koole (20), 7. I. Wisse (20), 8. C. van Slooten (19), 9. F. Wis se (17), 10. C. Abrahamse (16),. 11. C. Bommeljé (15), 12. A. Huisman (15), 13. W. Rooze (13), 14. C. Cevaal (6). De prijs van de burgemeester is gewonnen door J. Castel, die ook de wissel beker in de wacht wist te slepen, alsmede een extra prijs. Verder werden nog extra prij zen gewonnen door W. Rooze, I. Wisse, F. Wisse, C. Bommeljé, J. van Wallenburg, C. Abrahamse en M. Koole. De pollepel werd gewonnen door I. Wisse en J. v. Wallenburg kreeg de prijs voor de meeste volgringen (7). Gisteren vergaderden in de „Prins van Oranje" te Goes, de Ingelanden van het Waterschap „De Breede Watering bewesten Yerseke", onder voorzitterschap van de dijkgraaf, de heer P. J. J. Dekker. Deze deelde mede, dat op 22 Mei de Commissaris der Koningin in Zeeland een bezoek gebracht heeft aan het Waterschap en met grote belangstelling kennis heeft genomen van het herstel en de oorlogsschade. Ook stelde de Commissaris zich op de hoogte van de financiële toestand en van de staat, waarin zich zeedijden, wegen, suatiemiddeien, gemalen en sluizen bevinden. Voorts deel de de dijkgraaf mede, dat het werk voor verbetering aan de glooiing te Kattendijke in uitvoe ring is; dat de betonblokken voor het gedeelte glooiing bij Schore dezer dagen zijn aangevoerd. Enkele wegen zijn reeds van een teerlaag voorzien. 13 Juni zal de aanbesteding plaats vinden van 2300 m. van de zg. Oude leiding. Het is de bedoeling, zo deelde de heer Dekker tenslotte mede, dat de aangrenzende grond gebruikers vóór de uitvoering van het werk nader ingelicht zullen worden over de vergoeding enz. t.a.v. de grondberging. Naar aanleiding van een schrij ven werd besloten de 16 bij het Waterschap in dienst zijnde grondwerkers te doen opnemen fa het bedrijfspensioen voor de land bouw. Over het tweede kwartaal 1950 zal aan een deel van het polderpersoneel de uitkering ver leend worden van 5 Het bestuursvoorstel voor aan koop van grond voor verbetering van de overbrugging van dé Eversdijkse watergang in de Ab- bekinderse Zandweg, werd aange nomen, evenals ten laatste een voorstel tot verkoop van diverse percelen in de Burenpolder te Yerseke ter grootte van in totaal 1.09.03 ha. Eindwedstrijden School- voetbaltournooi. Gisteren hadden te -Goes de eindwedstrijden plaats van het provinciaal schoolvoetbaltournooi, waarvan het eerste gedeelte werd gespeeld in de Paasvacantie. De uitslagen van gisteren luiden: Afdeling A: R.K. Jongensschool VlissingenR.K. Jongensschool Goes 11; St. Willebrordschool HulstO.L.S. Oostburg 10; O.L.S. B ZierikzeeVlissingen 01; GoesHulst 01; Oost burgZierikzee 10; Vlissin genHulst 0—5; Goes—Zierikzee 50; VlissingenOostburg 20; HulstZierikzee 40; Goes Oostburg 10. De eindstand in deze afdeling luidt daardoor 1. Hulst; 2. Goes; 3. Vlissingen. Afdeling B: Chr. Lyceum H Goes—O.U.L.O. II, Oostburg 0—1; Chr. U.L.O. I, Vlissingen— 0.U.L.O. I, Zierikzee 0—0; Am bachtsschool TerneuzenGoes 20; OostburgVlissingen 11; ZierikzeeTerneuzen 20; Goes Vlissingen 01; Oostburg Zierikzee 10; TerneuzenVlis singen 00; GoesZierikzee 21 OostburgTerneuzen 00. De eindstand in deze afdeling luidt: 1. Oostburg, 2. Vlissingen, 3. Goes. Na afloop van de wedstrijd werden de prijzen, fraaie wissel bekers door de voorzitter van de afdeling Zeeland van de K.N.V.B., de heer A. Imanse, met een toe passelijk woord uitgereikt. Deze drukte de jongelui vooral op het hart om hun schoolwerk steeds no. één te laten blijven en de voetbal op de tweede plaats te laten komen. De eindwedstrijden in de afdeling C zijn voorlopig, omdat vele spelers van deze ca tegorie in hun examens zitten, uitgesteld. De kans bestaat, dat deze nog na 15 Juli worden ge speeld; anders zullen deze dit jaar moeten vervallen. DE BILT ZEGT: Meer zonneschijn. Droog weer met voornamelijk in de noordelijke helft van het land nog overdrijvende wolken velden. Overigens vrij zonnig wegr en iets warmer dan giste ren. Meest zwakke wind uit uit eenlopende richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1