Nederlandse keritabakindustrie in de knel. €hefarine*.4" 1 Waarom geen verkoop van bevroren vlees in Souburg? HEEFT U EEN BETERE CAMERA Ontstemming over luxueus beleid van de Waterleiding-Maatschappij. Kantonrechter te Oosthurg hield zitting. hocht in de weg Kleine man wordt de dupe. De kosten van het onderwijs. 4krachtige pijnstillende middelen in 1 tablet Meer openbaarheid pewenst. Zaterdag 27 Mei i?50 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Roken tienmaal zo du ur als voor de oorlog. (Van onze correspondent.) Tot de echte oudvaderlandse Industrieën behoort ook het kerf- tabaksbedrUf. Nederlanders hebben vanouds een bijzondere voor- Uefde voor de „toeback" gehad. Vandaar dat sommige bedrijven op dit terrein een reputatie van eeuwen hebben. Het ziet er naar uit, dat het met deze faam weldra gedaan is, wanneer de overheid niet bereid zal z(jn in te gr(jpen. Wat is er aan de hand? Zoals men weet heeft de sigarenindus- trie een actie ingezet om de rege ring te bewegen over te gaan tot accijnsverlaging van sigaren. Indien er echter één tak van de tabaksverwerkende bedrijven ge bukt gaat order de hoge accijn zen, dan is dat de kerftabakin dustrie, welke ons land van shag-, rook- en pruimtabak voorziet. Nuchtere cijfers wijzen dit uit. Stelt men de gemiddelde klein handelsprijs (waarin derhalve de accijnsheffing begrepen zit) voor het jaar 1936 op het getal 100, dan is dit getal in 1949 gestegen tot 451 voor de sigaren, tot 344 voor de sigaretten en tot 659 voor de tabak! Men voelt wel: juist ln de eerste plaats heeft déze in dustrie redenen tot klagen. Zou derhalve de regering er toe overgaan de wensen der sigaren- Industrie in te willigen inwil liging betekent dat er op tabak een lagere accijnsheffing komt dan in 1936 dan zouden de kerftabakkers al in een zeer on gunstige positie komen. Niemand denke, dat hier wordt gepleit voor de belangen der 190 Bedrijven, al staan deze belangen uiteraard eveneens op het spel. In het geheel gaat het in de sec tor der kerftabakindustrie om ongeveer vierduizend personen. (Ingez. mededeling, advert.) 'y Houd Uw wol als nieuw A Wit wordt hagelwit, Y 'l Kleur krijgt nieuwe fleur jjij Uw wol veilig in J,J ALKALIVRIJ I] VOORKONT KRIMPEN ÉN HARO WORDEN Blijkens een door het C.B.S. bewerkte statistiek van de uit gaven der overheid voor onder- Wijs, kunst en wetenschap hebben de totale uitgaven voor het on derwijs in 1946 bedragen f302 millioen (1938: f187 min.). Hier van nam het rijk f 218 min. voor zijn rekening, de gemeenten be taalden f 83 min., terwijl de pro vincies het onderwijs met bijna 11 min. subsidieerden. Van deze Uitgaven kwam 6.7 pet. ten goede aan het rijksonderwijs, 29.1 pet aan het gemeentelijk en 61.5 pet. aan het bijzonder onderwijs. Het lager onderwijs (w.o. kleu terscholen, g.l.o., v.g.l.o, u.l.o, bui tengewoon 1.0. en kweekscholen) kostte de overheid f215 min. (1938: f132 min.). Voor het v.h. en m.o., het nij verheidsonderwijs, het land- en tuinbouwonderwijs en het hoger onderwijs waren deze bedragen resp. f 32 min. (f 23 min.) f 31 min. (f 18 min.), f3 min. f2 min.) en f 18 min. (f 11 min.). De inkomsten, welke het on derwijs toevloeiden en hoofdzake lijk uit school-, college- en exa mengelden bestonden, bedroegen slechts f23 min. (f14 min,). De publicatie bevat voorts ge gevens over de gemiddelde over heidsuitgaven per leerling van di verse takken van onderwijs. Deze bedroegen bijv. bij het gewoon la ger onderwijs f 141,30 (f88.10), bij het uitgebreid lager onderwijs f201.10 (f 159.80) en bij de ho gere burgerscholen f365 (f358). Zover mogelijk zijn de uitgaven gesplitst in personeels- en mate riële uitgaven. Zo blijkt, dat van de genoemde f 215 min. bij het lager onderwijs niet minder dan f 167 min. aan salarissen is uitge geven. Ten slotte zij opgemerkt, dat voor kunst en wetenschap een be drag van f 31 min. werd uitgege ven. Hiervan betaalde het rijk f 23 min., de provincies fl min. en de gemeenten f7 min. Volksartikel. Dat wil eigenlijk zeggen: het gaat om een groot deel van ons volk, dat er zijdelings bij betrok ken is! Het aantal mensen, dat shag rookt is enorm. Degenen, die zich pijptabak aanschaffen, zijn eveneens talrijk. En tenslotte zijn er nog altijd vele consumen ten van pruimtabak. Wanneer men zich realiseert, dat voor de oorlog een half pond tabak reeds verkrijgbaar was voor de somma van25 cent, en dat men voor dezelfde hoeveel heid thans f2.50 moet neertellen, dan spreekt het vanzélf, dat juist de minst kapitaalkrachtige klas se van ons volk gedupeerd wordt. De mensen, die hun eigen siga ret rollen, omdat een „sjekkie" goedkoper is dan een fabriekssi- garet: de mensen die verknocht zijn aan hun pijpje tabak; en ook de eenvoudigen die de pruimta bak verkiezen, zij alleen „draaien" er voor op. Men kan natuurlijk op het standpunt staan, dat roken een luxe is. De oorlog wees het tegen deel uit. Er kwam toen wel on omstotelijk vast te staan, dat het consumeren van tabak een be hoefte is, al zijn er vanzelf ook op dit punt uitwassen. Het ware absurd, wann:er door de hoge accijnsheffing speciaal weer de kleine man het loodje zou moe ten leggen. Stabilisatie. Wat de kerftabakindustrie wil, komt hier op neer: 1. Geen accijnsverlaging voor de sigaren alleen. Dit zou leiden tot wijziging van de rookgewoonten in de richting van de sigaren bij enkelen en de kerftabakken blij ven met de moeilijkheden zitten. 2. Zo mogelijk accijnsverlaging over de hele linie .sigaren, siga retten, kerftabak). Maar in ieder geval: stabilisatie der verhoudin gen. (Ingez. mededeling, ad^eit Wanneer hevige pijnen U hel leven moeilijk maken, neem dan eens CHEFARINE „4". Elk lablei beval 4 geneesmiddelen, die siuk voor stuk wereldberoemd zijn geworden als bestrijders van rheumaiiek, menstruatie-, zenuw-, hoofd-, kiespijn enz. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Gemeenteraad begrijpt argumenten der slagers niet. Waarom geen verkoop van be vroren vlees in Souburg? Deze vraag bleek belangrijker te zyn, dan welk punt van de korte agen da ook, die de gemeenteraad van Souburg Donderdagavond had af te werken. Noch B. en W. noch 't grootste deel der raadsleden be grepen de argumenten van de Souburgse slagers, die weigerden het bevroren vlees ln hun winkels te verkopen. De agenda was in een wip be keken. De aanbieding van de ge meenterekening over 1948 ging gepaard met het benoemen van een commissie van onderzoek, die zal bestaan uit de heren A. W. Bouff (Arb.), J. v. d. Have (C.H.) en W. Huson (A.R.). Het voorstel tot het onderbrengen van 15 wo ningen aan het Koopmansvoetpad in beheer en onderhoud bij het Gemeentelijke Woningbedrijf werd z.h.s. goedgekeurd. Daar plotseling moeilijkheden gerezen waren, werd het voorstel tot het overdragen in eigendom van 80 woningwetwoningen aan de Chr. Woningstichting Walcheren, door B. en W. teruggenomen. VLEESKWESTIE. Nadat de heer Bouff er in de rondvraag op had aangedrongen de asfaltscheiding tussen fietspad en wegdek van de Nieuwe Vlis- singseweg te verbeteren, stelde de heer P. den Boer (Arb.) de vraag waarom er in Souburg geen gelegenheid is geweest tot ver koop van bevroren vlees. Burge meester Stemerding zei het te be treuren, dat de verkoop van dit vlees niet in de gemeente had plaats gevonden. De slagers, zo deelde spr. mede, hebben verzocht de noodslachtplaats voor de ver koop te mogen gebruiken. B. en W. wezen dit verzoek af, daar zij dat onnodig vonden, omdat de ver koop van dit vlees ongetwijfeld ook in de slagerswinkels zou kunnen worden verkocht. B. en W. wilden echter verder overleg plegen, doch plotseling bleek, dat de Souburgers naar Vlissingen moesten voor het kopen van dit vlees. Deze gang van zaken be vreemdde B. en W. in hoge mate. De heer Stemerding sprak de hoop uit, dat wanneer opnieuw bevroren vlees ter beschikking komt, dan de verkoop wel in Sou burg zal kunnen plaats vinden. De heer L. Ch. Jansen (Arb.) zei, dat de slager zich niet behoeft te schamen om bevroren vlees in zijn winkel te hebben. Spr. vroeg wat precies de reden was, dat de slagers niet in de winkel wilden verkopen. Het raadslid protes teerde tegen de houding van de 'Souburgse slagers. DE REDEN. De. heer Stemerding zette de redenen van de slagers uiteen en zei, dat het in de eerste plaats een natte boel in de winkel zou worden, terwijl de slagers er be ducht voor waren, dat de mensen zouden denken bij de aankoop van gewoon vlees, toch bevroren vlees te krijgen. Wethouder H. M. v. d. Putte deelde nog mede, dat B. en W. het gebruik van de nood- slachtplaats hebben geweigerd omdat zij van mening waren, dat de distributietijd en het in-de-rij- staan tot het verleden moest be horen. Nadat nog de heer G. Jan- se (C.H.) het argument van de slagers had verdedigd betreffende verkoop van gewoon- en bevroren vlees in hun winkels en enkele an dere raadsleden nog het hunne hadden gezegd, werd het debat gesloten. Axelse gemeenteraad vergaderde. Bij de ingekomen stukken voor de raadsvergadering was o.m. een schrijven van Ged. Staten, dat hun beslissing op de herziening van het uitbreidingsplan met zes maanden is verdaagd. Ook was er een schrijven van de heer J. Fanoy, vertegenwoor diger der gemeente bij de Water leidingmij., waarin hij nader toe licht een destijds in de raad ge stelde vraag, of er bij de Mij. te luxueus geleefd wordt. De heer C. van Bendegem (Arb.) vroeg indertijd een ac countantsonderzoek naar ev. on doelmatige uitgaven. Aan goede woningen voor amb tenaren moest b.v. nog voor f 6000 worden verbouwd. Met de verklaring van de heer Fanoy was spr. het niet eens. Deze zegt, dat er niet verkwist wordt, maar spr. hield het tegendeel vol. Hij wilde niet beweren, dat er fraude ge pleegd is, maar dat er te luxueus is geleefd en daarop zal hij nog terugkomen. Ook de heer de Feijter (C.H.) had een ander rapport verwacht, want dit vond spr. niets meer dan „een praatje aan de haard". De raad bleek door dit rapport niet bevredigd en er zal een nieuw onderzoek worden inge steld. Medegedeeld werd, dat de on derhoudskosten van de graven der oorlogsslachtoffers ten laste der gemeente komen; dat voor het verkeersprobleem in de Koestraat nog geen oplossing is gevonden; dat de plaatsing der marktkra men in de Noordstraat thans be vredigend is; dat de plaats voor de Veemarkt op de Kaaiwal bin nen afzienbare tijd zal worden overdekt; dat om tactische rede nen niet tot woningbouw in de buitenwijken zal worden overge gaan; dat de electrificatie van Kijkuit en omgeving de volle aan dacht van het college heeft. Wan neer echter de mogelijkheid van aansluiting voor alle buitenwijken aanwezig was, zou de gemeente voor f 55.000 garant moeten zijn en de P.Z.E.M.-directie voor een zelfde bedrag. Bovendien moeten dan de bewoners nog garant zijn voor f 220 voor een bedrijf en f 60 voor een woning. De heer de Feijter (C.H.) be treurde, dat er geen principe-be sluit was om tot electrificatie der buitenwijken over te gaan en zou graag zien, dat er eindelijk eens een begin werd gemaakt. Bij de discussie hierover zeide wethouder van Bendegem (C.H.) veel nut te zien in vergaderingen op de buurten, om de houding der bewoners t.a.v. de garantie-be dragen te peilen. Tenslotte werd besloten de electrificatie van Kijkuit ter hand te nemen. B. en W. deelden verder mede, dat aangaande de schooltandver- zorging nog geen overeenstem ming is bereikt met hogere in stanties. Aan de heren P. Dekker en R. de Kraker werd een stuk grond verkocht, groot 130 en 200 ca., gelegen in de Pieter Paulusstraat a f 1.25 per ca. In principe werd besloten tot aankoop van enige percelen grond voor aanleg sportvelden en om en kele percelen grond in plan-West aan te kopen t.b.v. nieuwbouw. Aan de Nederl. Bastvezelstich ting te Den Haag werden de fa brieksgebouwen, het terrein en de woning van het Gemeentelijk Gasbedrijf verhuurd voor onbe paalde tijd en voor f 1200 per jaar. De raad verleende machtiging om straks pompen, motoren, en hetgeen verder overbodig wordt op de gasfabriek, te verkopen. Aan de hengelsportvereniging „G.O.A." werd het viswater in de Kleine Kreek en het „Kleine Putje" verhuurd voor f550 per jaar. Het verzoek van de afd. Axel van de Alg. Bond voor Ouden van Dagen om de kosten van zieken fonds ,yoor rekening der gemeente te nemen, kon niet worden inge willigd, daar dit ongeveer f 12.000 zou kosten, hetgeen de draag kracht der gemeente te boven gaat. B. en W. legden de raad een tegemoetkomende regeling voor, ïnnoudende per 1 Juli een bijdra ge van 18 ct per week te verlenen in de ziekenfondspremiën, dit voor alleenstaanden met een in komen tot f 1000 per jaar; 2 per sonen tot f 1500 per jaar; ieder gezinslid meer f 150. De kosten worden geraamd op f 3000. De heren Pijpelink en Van Doe selaar (A.R.) keerden zich tegen dit voorslel en zagen hierin het gevaar, dat de kerk van haar taak zou worden ontheven. Zij waren ook van mening, dat niet het behoefte-element moest spreken, maar de sociale recht vaardigheid. Wethouder van Bendegem meende, dat dit geen principe kwestie was, doch een zaak van hulpverlening. Na discussie werd het voorstel van B. en W. aange nomen met 82 stemmen (tegen de heren Pijpelink en Van Doese laar) Het verzoek der Sportvereni ging „V.S.V." te Zoutespui om subsidie werd afgewezen. Zware straften voor niet-naleving vaa rundvee-tb.c. -verordening. Het Kantongerecht, dat Don derdag zitting hield te Oostburg, kreeg weer lieel wat zaken to verwerken. Het bovenzaaltje van café „De Voyst" zat propvol, on danks de afwezigheid van velen, die meenden niet aan de oproep om te verschijnen gehoor te moe ten geven. Onder het gewone genre zaken, dat behandeld werd, zoals verkeersovertredingen en het niet ln bezit hebben van be paalde vergunningen, bevonden zich enkele „meer Interessante". De eerste hiervan betrof A. A. G., opkoper te Aardenburg, die onlangs ook al te Middelburg voor de Arrondissementsrecht bank was geweest en thans te recht stond wegens het kopen van gestolen lood en het nóch bij in koop nóch bij verkoop noteren van de transactie in zijn register. Twee getuigen bevestigden één en ander, twee anderen kwamen G. een alibi geven voor één avond, terwijl wel 5 a 6 keer gestolen lood verhandeld was. Het kostte wel even moeite om G. aan het verstand te brengen wat zijn straf was, doch na enkele malen herha len snapte de man het. Voor het eerste feit kreeg hij 14 dagen voorw. met een proeftijd van 1 jaar en een onvoorw. boete van f 100 of 50 d., voor het tweede feit; f 10 of 5 d. en voor het derde f 25 of 10 d. SCHAPEN EN HONDEN. A. W. en v. d. B. uit Sluis ar riveerden, voorzien van een groot aantal getuigen, voor de rechter. Hun werd tenlaste gelegd, dat hun resp. honden in de laatste nacht van Januari drie schapen doodgebeten en een paar gewond hadden. W. trachtte duidelijk te maken, dat het zijn hond niet meer was, die het kwaad op zijn geweten had en v. d. B. vertelde, dat zijn opgesloten hond zich op één of andere onnavolgbare ma nier losgebroken had. Dit wilde de Kantonrechter geloven, maar bij W. kwam wel vast te staan, dat de hond zijn eigendom was. Het herkennen van de hond als die van W. was blijkbaar nogal moeilijk geweest. Eén der getui gen kende de hond „betrekkelijk", waarop de rechter opmerkte wel te willen geloven, dat hij er nooit aan voorgesteld was. Het slot van het liedje was, dat v. d. B. schul dig verklaard werd zonder opleg ging van straf en A. W. f25 of 10 dagen kreeg. DE KOE. Een ernstig delict werd daarna onder de loupe genomen. De land bouwer A. E. de M. te Oostburg had een koe verkocht aan M. J. W. te Aardenburg, zonder dat bij het dier een verklaring van t.b.c.- vrjj te zijn, was. Beiden verklaar den van mening te zijn geweest, dat het beest t.b.c.-vrij was, doch aan het feit, dat de noodzakelijke verklaring ontbrak, deed dit niets af. Overigens was de koe in geen geval t.b.c.-vrij. Dit was gecon stateerd door een veearts. De vraag van de Kantonrechter was dan ook of de M. de koe een rust kuur had laten ondergaan in Aro- sa, omdat het beest later niet meer zou hebben gereageerd. De t FEUILLETON door TO VAN THIEL. „Je ruikt de natuur", zegt Els. „Spot niet", zegt Ally, ,,'t is de verf, waar Jaap z'n rechterwang mee besmeerd heeft". En dan ernstiger: ,,'t Is een fijne studie Jaap. Prachtig voor een groot doek". Jaap blaast al maar r.ookwol- ken de lucht in. Hij ligt achter over in 't gras. Else en Ally heb ben zich ook weer uitgestrekt en genieten van Jaaps werk. Hoe langer ze er naar kijken, hoe mooier ze het vinden. „Wat jammer dat jullie zo gauw weg moeten, is daar nu geen mouw aan te passen?" De meisjes zucht-n. „Helaas nee, Maandag aantre den." „Je bent eigen baas zou ik zo zeggen, en Ally nou, die doet zo'n beetje voor spek en bo nen mee, is het niet?" „K m m'n eer niet te na, mannetje! Ally van Regteren is moeder van vijf ieugdige ban dieten, die haar van 's morgens vroeg tot 's avonds iaat aan de rokken bengelen. Daarenboven is ze de organisatrice van ver makelijkheden. Ze moet kunnen dichten, declameren, grimeren en jongleren om de gezellige avondjes te doen slagen. En last not least, mijnheer de schilder, ze moet te-ke-nen. Tekenen man, alsalsAnton Pieck, Jo Spier of hoe ze heten Else schatert. „Je mikt nogal eventjes hoog ?èg." „Ik herhaal, als Anton Pieck. Die kinderen zeggen zo maar eventjes; „Juf, toe teken u even Hans en Grietje met de oude heks en het koekhuisje". En dan duwen ze je een potlood in da hand en een stuk papier en dan moet je er aan geloven of je kunt of niet." ,Oeh arme jij. Weet je wat Ally; de beste raad, die ik je kan geven is: neem tekenles." „Om jouw zak te spekken, dank je feestelijk." „Hè ja, goed dat we er eens over praten. Al, je moet les ne men, dat ik daar niet eerder aan gedacht heb. 'k Heb er nog altijd plezier van, dat ik er bij Jaap zoveel van geleerd heb." „Merk ik anders niet veel van, je draait er mij altijd voor op." „Ja kind, ik heb meestal ge wichtiger dingen aan mijn hoofd dan Anton Pieck te imiteren." „Egoïst." „Geen ruzie, kinders", kal meert Jaap vaderlijk de opge wonden gemoederen. „Wat denken jullie, zou ik hier wel een paar nachten in het hooi kunnen slapen?" „Ook nog v»1 in een kooi. Joh, wij slapen samen in een bak van een bedstee, hè Els? In iedere kamer zijn wel een paar van die vorige-eeuwse ge vallen. Kijk, daar heb je onze gastheer. Nou Jaap, vraag het hem zelf maar!" Het komt dik in orde. Jaap geniet zelfs de eer, dat hij op de logeerkamer mag sla pen, die door de meisjes ver smaad was. 's Avonds zitten ze met z'n allen op de familiebank op zij van de boerderij. De boerin vraagt of Jaap hun huis ook eens „opschilderen" wil, ze houdt erg van een mooi „plaotien". Nou Jaap heeft al op alle vier windstreken gestaan, geke ken en geknievald. Het is ge woon een zeventiende-eeuws juweeltje met glas-in-lood- ruitjes, luikjes en gebogen muur ankers Hij belooft dan ook grif dat hij het voor elkaar zal zien te krijgen. Tegen tienen gaan de drie kameraden nog een eindje om. Jaap in het midden. Ally en Else ieder aan een kant. Er is zeker op een andere plaats onweer geweest. Een paar hevige windvlagen hebben hier de lucht weer helemaal schoongeveegd en de drukkende warmte meegezogen. Het is nu heerlijk koel. Ze lopen langs smalle heide paadjes en lange rijen korenmij- ten. De donkere gedrochten staan daar geheimzinnig en roerloos stil. Opeens is daar Jaap's stem een beetje onzeker„Ik heb iets, wat ik jullie vertellen wil. Niemand weet het en niemand heeft het nog gezienIk was er mee bezig toen jullie zo plot seling bij me op bezoek kwa men". Hij aarzelt. „Een portret van Lotty?" vraagt Ally zacht. Met een schok staat Jaap stil. „Hoe wist....?" „Och, dat voelde ik toen al." „Sterk", zegt Jaap verwon derd. En hij gaat moeilijk verder; ,,'k Heb er heel lang over ge daan maanden, 't is alleen herinneringik heb er alle3 in willen leggen.zoals ze ge weest isvoor me". Hees breekt hij af. (Wordt vervolgd.) ambtenaar van het O.M., weer er op, dat er een aantal veehouders is, dat reageerders opkoopt en in de handel brengt, iets wat het werk van de Prov. Gezondheids dienst voor Dieren om t.b.c.-vrije stallen te krijgen, zeer schaadt, terwijl bovendien de volksgezond heid in gevaar gebracht wordt. Hij eiste tegen de M. f 50 of 30 dagen en tegen W. f75 of 40 da gen. De uitspraak was hieraan ge lijk. Zeeuws aCle,ïtei Zo gaat het praatje door Ko- pelle: „Bij de landbouwer D. W. Rouw spóókt het! Eerlijk! Als je daar 's avonds door de wei loopt, dan dansen de vlammetjes van onder je voeten. Zo maar! Op eens; allemaal vlammetjes. En als je goed kijkt, zie je langs de slootrand ook steeds iets oplich ten." Zoiets is de moeite van het onderzoek waard, dat zal ieder een met ons eens zijn. Dus klopten we bij de hoeve aan. De baas was gaan melken, maar de vrouw zou het ons wel eens even laten zien. Dus toch? zult ge zeggen. Ja en nee. Er waren 1 vlammetjes; drie weken geleden. In een hoek van het weiland had men plotseling iets zien branden. Er lag daar een hoop modder uitgespreid, want vorig jaar had men de sloot uitgebaggerd. En die mod der, waar intussen gras overheen was gegroeid, was plotseling gaan branden en als men erin roerde kwamen opnieuw vlam metjes te voorschijn. Men stond voor een raadsel, totdat de baas zich ineens her innerde, dat de Duitsers, vóór hun overhaaste vlucht, een hele wagen met munitie in de sloot hadden leeggekieperd. Dat was dus het hele myste rie; achtergebleven fosforhand- granaatjes misschien, die ver teerd waren. Enfin, Kapelle had er een spookgeschiedenisje mee. Waar mede we maar zeggen willen, dat je met een gerucht erg moet oppassen. Bestrijding van de werkloosheid. De heer Nederhorst, lid van de Tweede Kamer had gevraagd te mogen interpelleren over de re- regeringsmaatregelen ter bestrij ding van de werkloosheid. Minis ter Drees heeft echter meege deeld, dat hij er gezien de uitge breidheid van de stof de voorkeur aan geeft een nota aan de Kamer over te leggen. Eén der belangrijkste ken merken van een gezonde demo cratie is de openbaarheid. Het publiek heeft er recht op te we ten, hoe en op welke gronden openbare colleges beslissingen nemen. Het is daarom zeer te betreu ren en niet minder te veroor delen, dat de laatste tijd het euvel van besloten zittingen van openbare lichamen steeds meer om zich heen grijpt. Wij moeten van al dat ge heimzinnige gedoe niets hebben, omdat het in strijd is met de Nederlandse opvattingen van regeren. Het is tegenwoordig zó, dat tal van gemeenteraden, tot zeer kleine in onze provincie, gaarne voor geruime tijd in geheime zitting gaan om te spreken over onderwerpen, waarvan men blijkbaar vermoedt, dat zij het licht der openbaarheid niet mo gen zien. Wij kunnen ons voorstellen, dat er in een gemeenteraad za ken aan de orde komen, waar over men graag eens geheel vrij uit wil spreken. Als er gespro ken moet worden over aankoop van gronden b.v. kan het nodig zijn besloten te vergaderen, om dat er groote financiële belan gen op het spel staan. Ook, wan neer het gaat om benoemingen en tegen sollicitanten persoon lijke bezwaren bestaan kan het gewenst zijn niet in het openbaar daarover te spre ken, maar geen enkele bur gemeester make er een ge woonte van geheime vergade ringen in te voeren. Zijn er za ken, die geheim moeten blijven, dan kan dit in vele gevallen, met grondige motivering van de redenen, in het openbaar aan de pers worden verzocht. Ook moeten wij bezwaar ma ken tegen de in sommige plaat sen gevolgde gewoonte een ge meentebegroting eerst in beslo ten zitting te behandelen, met de directeuren van de gemeen telijke diensten enz. erbij. Het gevolg is, dat de latere open bare behandeling niet tot haar recht komt en de gemeentena ren, voor wier welzijn het col lege van B. en W., alsmede de raad, heeft te zorgen, zich geen voldoende oordeel kunnen vor men over de wijze, waarop met hun belangen wordt omgespron gen. Wil men meer belangstelling wekken voor de publieke zaak, dan moet men beginnen met het ondemocratische instituut van de geheime bijeenkomsten zo veel mogelijk op te heffen. T. Begrotingen Oorlog en Marine De voorzitter der Tweede Ka mer heeft Donderdag medege deeld, dat de begrotingen van Oorlog en Marine nog enige we ken op zich zullen laten wachten. Het gaat hier over de begrotin gen voor1950, waarvan intus sen reeds 5 maanden verstreken zijn. De „Columbia Broadcasting System" heeft een plan ontwor pen voor het stichten van een „Televisiestad" te Hollywood van drie blokken lang en een blok breed. Niet direct zeggen? „Ik wou dat ik m'n box maar weer terug had". „Geef mij m'n box maar, want toen waren mijn opnamen altijd goed en nu..." Deze droeve verzuchting is van een man, die „een betere camera" had gekocht en tot de ontdekking kwam, dat er weliswaar vele mogelijkheden waren, maar nog meer moeilijkhe den. De moeilijkheden zouden echter niet groot geweest zijn, als de man maar precies had geweten welke functie de diverse onderdelen van zijn camera vervulden. We zullen thans de betere camera eens onder de loupe nemen, teneinde alle moeilijkheden in mogelijkheden to veranderen. Men vindt ze in vele typen doch het principe is bijna steeds gelijk. Het kardinale verschil met de box ligt in de lens. Deze is lichtster ker en de belichtings mogelijkheden zijn der halve groter vaak tot 1/200 sec. en meerdere diafragmaopeningen. De lens. De lens van de box bestaat uit een enkel lensje (meniscus lens), waarvan alleen het middelste deel gebruikt kan worden om een scherp beeld te krij gen. De betere camera daarentegen heeft een lenzenstelsel, bestaande uit meerdere lenzen, hierdoor ontstaat een scherp beeld, hetgeen vooral bij vergroten duidelijk zichtbaar is, en bovendien kan hier het hele oppervlak van de lens gebruikt worden, om het beeld te vormen. Wel moet men nu scherp stellen of wel op een meter afstand in stellen. Zoals wij reeds vorige week schreven moet de gevoelige laag van de film steeds door de zelfde hoeveelheid licht belicht worden. Om nu de lichtinval te kunnen regelen is een iris-dia fragma in de lens aangebracht. Het diafragma. Deze bestaat uit een aantal over elkaar liggende blaadjes, die door het draaien aan de diafr.- ring elke willekeurige diafragma opening kunnen vormen, in tegen stelling met de box, die immers slechts één soms twee vaste diafr- openingen heeft. De diafragma opening wordt aangeduid door een F focus getal, bij de box is dit meest F. 12,5. Zetten wij nu bij de duurdere camera het dia fragma ook op F. 12,5 of op het getal dat er het dichts bijkomt F. 11, dan is de opening even groot als die van de box en laat dus evenveel licht door, waardoor de belichting bij volle zon ook 1/25 of 1/30 sec. moet zijn. De belichtingstijden. Maar wij hebben nog meer mo gelijkheden om het binnenkomen de licht te regelen, n.l. door mid del van de belichtingstijd. De be lichtingstijd is bij deze camera niet beperkt tot 1/25 sec., doch vaak vinden wij een hele reeks belichtingtijden n.l. 1/5, 1/10, 1/25, 1/50, 1/100, 1/200 sec., en soms zelfs tot 1/1250 sec. Ook hier is elke naast liggende tijd de helft van de vorige, waardoor dus ook steeds de helft minder licht bin nenkomt, Bij volle zon moeten Golven, in sterke beweging, up.,-10 socoude. Hier steeds van uitgaan. Dus 1/25 op F. 11 of F. 12,5 bij volle zon. Maar op onze camera komen meer getallen voor, meest al F. 12,5, F. 9, F. 6,3 en F. 4,5. De verhouding van deze getallen is 1:2:4:8, d.w.z. bij het getal 9 is de opening 2 maal zo groot als bij 12,5 en bij 6,3 2 maal zo groot als bij 9 en dus 4 maal zo groot als bij 12,5 enz. Wanneer wij nu de opening 2 maal zo groot maken gaat er natuurlijk bij volle zon 2 maal zoveel licht door de lens bij dezelfde belichtingstijd. Is het nu 2 maal zo donker dan geeft F. 9 met de belichtingstijd van 1/25 sec. juist een goede be lichting. Er is nu de helft minder licht, maar wij vangen door onze 2 maal zo grote opening dit pre cies op. Is het nu 8 maal zo don ker dan zetten wij hét diafragma op 8 maal zo groot dus op F. 4,5 en belichten nog 1/25. Wij kunnen nu ook bij donker weer fotograferen. Dus goed onthouden: elk kleiner getal is een opening van 2 maal zo groot als het voorgaande. wij 1/25 sec. belichten op F. 12,5, maar dan kunnen wij onder steeds dezelfde omstandigheden op 9, 1/50 sec. o fop 6,3 1/100 sec. en op 4,5 1/200 sec. belichten, waardoor het dus mogelijk is met deze ca mera zeer korte bel-tijedn te ma ken. Deze z(jn nodig by het foto graferen van bewegende voorwer pen, b.v. sportopnamen enz. Ook de foto van deze week is met 1/200 sec, gemaakt om de golven, die in sterke beweging zijn, goed te krijgen. Voor hen, die zich nog een duidelijker uiteenzetting wensen, hebben wij een tweetal schema's samengesteld, één over het be schreven onderwerp en één om vast te stellen welke bei-tijden nodig zijn voor verschillende sportopnamen enz. Terwijl te vens door een dei fabrikanten van foto-materiaal een zeer han dige bel-tabel beschikbaar is gesteld, alles op aanvraag tegen de bekende port- en adm.- kosten.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3