ZEEUWSCH DAGBLAD V. V. D. gooit voor tweede keer het roer om ERRES NIEUWS Vertrouwen in de regering opgezegd. Koningin en Prins terug in Nederland Voorstel inzake drankvergunningen werd verworpen. Zeeuwse schooldag voor Chr. Volksonderwijs te Goes. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND TinJcóleAen. Waar Parijs over sprak. Wisselend weer tijdens de Pinksterdagen. Gistermorgen werden in Parijs woonachtige Nederlanders ontvangen. Burgemeester gaf uiteenzetting over de watervoorzienig. Belangwekkende referaten over taak en opvoeding. Uitgave Ftichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswjjkstraat, Telefoon 2052. 6e JAARGANG Xo. 1569 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 27 MEI 1950 Hoofdredacteur: K. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.30 u„ onder 20.45 u. Maan op 16.57 u., onder 2.41 u. Hoogwater op Zondag 28 Mei: Vlissingen: 11.13 u. 1.80 m., 23.31 u. 1.70 m. Terneuzen: 11.40 u. 2.01 m., u. ni. Wemeldinge: 0.07 u. 1.32 m„ 12.47 u. 1.65 m. Zierikzee: 12.33 u. 1.44 m., u. m. \XJ anneer wij ook dit jaar het Pinksterfeest weer willen vieren, denken wij terug aan het geweldig gebeuren van de eerste Pinksterdag in Jeruzalem. De Christelijke kerk kan daarvan niet een voorstelling geven ge lijk een blijspel of treurspel her haaldelijk wordt opgevoerd. Neen, dat kan de gemeente van Christus niet en daarin ligt ook niet de betekenis van het Pinksterfeest. Maar wel hierin, dat discipelen die in een be nauwde situatie Christus hebben verlaten of verloochend, mogen terugkeren tot Hem, ootmoedig mogen buigen en dan van Hem genade ontvangen om een on verschrokken belijder en getuige te zijn. Wel hierin, dat een vijand van Christus kan worden veranderd in een vriend. Pinksterleven is een resultaat van vele dingen. Het vervuld worden met de Heilige Geest werd in Jeruzalem voorafgegaan door een ernstige, alles corrige rende conversatie, door een krachtig, aanhoudend gebed en gespannen verwachting. Wie deze dingen verzuimt, komt nooit tot een werkelijke Pinksterervaring. Het komt ook nu aan op de gedachten, mo tieven en verwachtingen, die leven in Uw hart. Uw denken, willen, hopen en handelen moet Christocentrisch zijn. Dan eerst kunt U gelijk de apostelen in Je ruzalem enthousiast worden voor Christus' zaak. T) inkstjren betekent innerlijke genezing vinden. Innerlijk vrij, sterk en moedig worden. De H. Geest is uitgestort en werkt aan ons allen, opdat wij met geen tweedehands Christendom tevreden zullen zijn. Bevreesde, weggekropen disci pelen begeven zich onder het volk en komen met een tot dus verre ongekende moed voor de verworpen Christus op, die dooi de Almachtige Vader was ge rehabiliteerd. Zij doen het, al dreigt hun ook de veroordeling en de dood. Met een stralend gelaat en een vurige geest staan zij voor de schare, die in blinde overmoed hun Meester had gekruisigd. Die innerlijke verandering in mensen, die plotselinge door braak van de Geest van Chris tus. dat is Pinksteren! Christus leeft en is Overwin naar. Hij is Heer en Koning. Hij zendt de H. Geest als Zijn hoge Vertegenwoordiger in alle landen met een onbeperkte vol macht om Zijn regeringsprogram te proclameren en uit te voeren. De H. Geest mag vredesvoor waarden aanbieden aan de grootste vijanden, zelfs aan de moordenaars van de Eengeboren Zoon des Vaders. Zelfs zij die de Zoon van God gekruisigd hebben, mogen zich bekeren en eemeenschap hebb-ii met de Vader. Zó rijk, zó machtig is de ge nade! Zó groot mag en kan nu de uitwerking van het Evangelie zijn! Geestelijke graven gaan open, geestelijk gestorvenen staan op en wandelen ter ere van de Le vens vorst! TJ inksteren demonstreert op een machtige, indrukwek kende wijze de overwinning ca de verhoging van c'e Gekrui sigde. Nu is Hij Middelaar en kan de grootste zonde Zijn ver werping door Zijn volk wor den vergeven aan Zijn volk. Nu weten wij, dat er ook voor onze zonden vergeving is, want nu is er de reinigende, versterkende en overwinnende Geest. Dat mag vfter gepredikt wor den op Pinksterdag 1950. Of deze boodschap uit de Re sidentie van onze verhoogde Ko ning zal worden geloofd? De H. Geest is er, houdt nog de gemeente van Christus in stand, roept nog zondaren tot be kering en wil nog de donkere sa menleving op aarde doordringen met Zijn hemels licht. Zó groot is de ontferming en het geduld van de barmhartige God! Lezer, maak in Uw leven plaats voor de Heilige Geest, dan mag dit Pinksterfeest voor U worden het begin van het nieuwe leven, dat duren zal lot in eeuwigheid! Geprezen zij de Vader, de Zoon en de Heilige Geest! G. J. KARELSE. (Van onze parlementaire redacteur) Het Indonesische debat nam gisteren na de redevoeringen van minister van Maarseveen en de staatssecretarissen Blom, Foe- kema Andrea en Moorman plotseling een onverwachte wending. 'la plotseling, zo ingrijpend en zospannend was do ontwikkeling dat de Kamer, tegen haar gewoonte in gisteravond nog tot half elf vergaderde omhet kabinet van de ondergang te redden. De verrassing van Oud. Wat was n.l. het geval? Na de redevoeringen van achter de re geringstafel, die een groot deel der afgevaardigden maar matig tevreden konden stellen nam de heer Oud, de fractieleider der V. V.D., het woord. Deze diende een motie in, waarin de Kamer, ken nis genomen hebbende van de me dedelingen van de minister, waar uit blijkt, dat de regering zich zal beperken tot een optreden ge richt op een zo goed mogelijk verwezenlijken van het zelfbe schikkingsrecht binnen het kader van een Indonesische eenheids staat. Van oordeel dat de rege ring van dit standpunt uitgaande in gebreke blijft artikel 2 van de wet van 21 December 1949 (de souvereiniteitsoverdracht) op de juiste wijze uit te voeren, haar ernstige teleurstelling uitspreekt over deze houding der regering. Deze motie had een ontstellen de uitwerking. Hierdoor gaf een der regeringspartijen haar steun aan de regering prijs en hierdoor stapte zij in de oppositie door voor de tweede maal het roer om te gooien. Geen gering feit. De spanning was voelbaar. Het vele publiek op de tribunes strek te de halzen om maar niets van dit politieke spel te missen. Het is getuige geweest van de afstem ming van de motie Oud met 57 tegen 26 stemmen. Voor stemden de A.R., de S.G.P. en de heren Prins Bernhard beschermheer van de Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen. De heer A. Staverman te Vlissingen erelid. Op de jaarvergadering van de Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen, te Utrecht gehou den, bleek uit jaarverslagen en de mededelingen van de voorzitter, de heer J. P. Weyburg, dat de bond de achterstand, veroorzaakt door de bezettingsjaren, groten deels heeft ingelopen. Wederom traden 3 brigades uit het, Zuiden des lands toe, zodat de organisa tie thans 80 vrijwillige reddings brigades omvat en zich nog steeds uitbreidt. De vergadering toonde grote er kentelijkheid voor het feit, dat Prins Bernhard dezer dagen liet beschermheerschap van de bond heeft aanvaard. De heer A. Staverman, arts te Vlissingen, werd om zijn bijzon dere verdiensten voor het red dingswerk tot erelid benoemd, de heren G. J. Crabbendam te Am sterdam en A. van der Tweel te Utrecht tot lid van verdienste. Graven van Amerikanen ontdekt op Nieuw-Guinea. Dezer dagen werden in het marine-kampement te Hollandia de graven gevonden van achttien Amerikaanse mariniers en een Amerikaanse verpleegster. Mid den 1949 heeft een Amerikaanse missie tevergeefs naar deze gra ven gezocht. De Nederlandse Kon. Marine heeft de graven, in afwachting van een nadere be slissing, geadopteerd. Welter (K.N.P.) Schmall, v. d. Feltz, Beernink en Krol (allen C.H.). De tegenstemmen kwa men van de K.V.P., de P.v.d.A., de C.P.N. en de heer Tilanus (C. H.) en Jkvr Wttewaal van Stoet wegen (C.H.). De heer Van de Wetering (C.H.) had zieh aan stemming onttrok ken, terwijl zijn partijgenoten Kikkert en De Ruiter afwezig waren. Motie Romme. Een motie van de heer Romme (K.V.P.) die door haar vage for mulering kennelijk de bedoeling had 't vertrouwen in de regering uit te spreken had een vrij pover resultaat. Alleen de K.V.P., de P.v.d.A., de heer Tilanus en Jkvr Wttewaal van Stoetwegen stem den voor. De rest was tegen. De stemmenverhouding was 52 tegen 31. Een motie van De Groot (Com.) waarin het gehele beleid der re gering werd afgekeurd werd ver worpen met alleen de stemmen van de communisten voor. De heren Gerbrandy (A.R.) en Wei ter (K.N.P.) onttrokken zieh echter aan deze stemming. Vos won derde etappe van de Ronde van Nederland. De uitslag van de derde etap pe van de Ronde van XTederland, welke van Apeldoorn naar Ge leen over 288 km liep, luidt als volgt 1. Vos (Ned.) 7.48.15; 2. Acou B.3. Callens (B.): 4. Lam- brichs (Ned.); 5. René Jansens (B.); 6. Leenen (B.); 7. Mertens, <B.); 8. Schotte <B.); 9. Middel kamp (Ned.); 10. Van Est (Ned.); 11. Van Gelderen (Ned.) Het algemeen klassement na de derde etappe luidt: 1. Vos (Ned.); 2. Evers (Ned.); 3. Van Beek (Ned.); 4. Leenen, IB.); 5. Callens (B.); 6. Van Est (Ned.); 7. Lakeman (Ned.); 8. De Poorter B.); 9. Verpoorten IB.); 10. Lambrichs (Ned.). Er liggen thans nog 57 renners in de course. Bij collectieve paspoorten bewijs van Nederlanderschap. Zoals bekend kunnen voortaan gezelschappen voor reizen naar Frankrijk gebruik maken van een collectief paspoort. In een derge lijk geval moet de leider van de groep zelf bovendien in het bezit zijn van een geldig individueel paspoort. De overige leden van de groep moeten een nationaal iden titeitsbewijs met foto hebben, waaruit hun identiteit blijkt. Een bewijs van Nederlanderschap is het beste. Nog zes duplexwoningen voor Goes. Het gemeentebestuur van Goes zit niet stil en zeker niet wat de woningbouw betreft. Wij verna men, dat B. en W. er in geslaagd zijn, van bet nieuwe contingent van de aan Zeeland toegewezen 26 duplexwoningen er zes te ver krijgen. Een verblijdend bericht voor 12 gezinnen. De woningen zullen voornamelijk aan gedemobiliseer- den toegewezen worden. De onderburgemeester M. Coirré baande zich met moei te een weg door de talrijke genodigden, die de receptie ten stadhuize bijwoonden om Koningin Juliana een juwe- lenkistje van grijze zijde aan te bieden, dat was gesierd met rood en blauw lint met wa penschildjes van Nederland en Parijs en dat acht veel kleurige sjerpen bevatte, waarop de voornaamste mo numenten van de Franse hoofdstad waren geschilderd De Koningin bekeek mei kennelijk genoegen het ge schenk en fluisterde daarop glimlachend in het Frans tot Prins Bernhard: „Dit is nil niet voor joumaar alleen voor mij'" De kapper, die de coiffure van de koningin heeft bijge werkt, verklaarde, dal hij erg zenuwachtig was geweest en bekende, dat hij de Ko ningin, hoewel het protocol dit verbiedt, uit zichzelf een vraag had moeten stellen, namelijk, waar zich het elec- trisch contact bevond. Dit zat achter het bed verborgen. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede Het weer in West-Europa stond deze week voortdurend onder in vloed van een oude, tamelijk die pe depressie bij de Golf van Bis- caye, welke aanleiding gaf tot verschillende kleine storingen. Aan deze toestand is nu echter bijna een einde gekomen. Inmid dels nam op het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan de de pressie activiteit toe. Een van deze depressies, welke van Groen land naar Scandinavië koersen, breidt zich over Schotland en het Noordzeegebied uit. Deze gaat vergezeld van tamelijk krachtige Westelijke tot Noord-Westelijke winden, die koele Oceanische lucht in de richting van West- Europa transporteren. Een vol gende storing is bezig over het Groenlandse plateau te trekken. De depressies gaan vergezeld van enkele frontensystemen, die ook ons land gedurende de komende dagen zullen moeten passeren. De neerslagactiviteit van deze fron ten is echter gering. Het weer zal dus een enigszins wisselend karakter hebben en hoewel zo merse temperaturen niet ver wacht kunnen worden, zal het weer toch tamelijk redelijk zijn, daar er naar alle waarschijnlijk heid weinig regen zal vallen en er ook opklaringen kunnen voor komen, waarbij de zonnestralen een compensatie zal geven voor de minder hoge temperaturen. De laatste ochtend van het ver bljjf in de Franse hoofdstad heeft het Koninkljjk paar willen beste den aan een samenzijn met In Frankrijk woonachtige Nederlan ders. De ontvangst vond plaats in he tgebouw der Nederlandse am bassade. De belangstelling was zo Wegenwacht gaat op andere uren rijden. De A.N.W.B. deelt mede, dat er met ingang van Maandag 5 Juni a.s. een wijziging komt in de diensttijden van de Wegenwacht. De Gele Rijders zullen van die datum af 's avonds tot zeven uur in plaats van tot zes uur op de weg zijn. Daarentegen wordt hun rusttijd tussen-de middag ook een uur verlengd, zodat zij van half één tot half drie hun route zullen verlaten. De A.N.W.B. nam dit besluit op grond van de uitslag ener enquête onder de W.W.-leden, waaruit bleek, dat verreweg de meeste automobilisten veel prijs stellen op de aanwezigheid van de We genwacht tijdens het spitsuur tussen zes en zeven uur 's avonds. In het middaguur is het verkeer aanzienlijk minder intensief. Autobotsing te Lewedorp, Vrijdagmiddag omstreeks drie uur, had bij Lewedorp op het kruispunt „Drietal" een autobot sing plaats tussen een luxe auto, komende uit de richting 's-Hee- renhoek, en een vrachtwagen ko mende uit de richting Middel burg. Eerstgenoemde auto werd zwaar beschadigd, terwijl de be stuurder van deze wagen een lichte hersenschudding opliep. Verder deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. groot, dat liet cordon van politie agenten slechts moeizaam een nauwe doorgang in deze smalle straat van de ï'arijse diplomaten wijk kon open houden. Om kwart over elf keerden de Koningin en de Prins voor de laatste maal naar de tijdelijke koninklijke residentie terug. Om half twaalf werd daar de Ko ninklijke standaard voor de laat ste maal gestreken, toen de Ko- ninginïjpn de Prins, vergezeld van president en mevrouw Auriol, het paleis verlieten om in een nieuwe glorievolle tocht afscheid te ne men van Parijs. TERUG IN NEDERLAND I-Iet Koninklijk vliegtuig moest in 'n wijde cirkel om Parijs vlie gen, daar zich juist voor het ver trek boven de stad zware on weerswolken hadden samenge trokken. Om 12.38 vertrok het vliegtuig van Orly en om precies 14.20 uur landde het op Schiphol. Een steward opende de deur en stapte uit, gevolgd door de ste wardess. En daar verscheen onze Landsvrouwe, die er geheel niet vermoeid uitzag. Zij werd direct gevolgd door Prins Bernhard. De vorstelijke gasten onder hielden zich enige tijd met de of- ciële personen voor het stations gebouw. De Landsvrouwe en de Prins namen het eerst afscheid van de bemanning van het vliegtuig en drukten toen de leden van hun gevolg de hand alvorens zij in een wachtende hofauto stapten, die in snelle vaart het terrein verliet. Naar het A.N.P. te Parijs ver neemt, ligt het in de bedoeling van de Koningin dezer dagen een schenking te doen, bedoeld voor de Parijse behoeftigen. RAAD VAN VLISSINGEN VERGADERDE. Het waren in hoofdzaak drie punten, die gistermiddag de raads leden van Vlissingen hebben beziggehouden. Het voorstel van B. en W. inzake het aantal drankvergunningen werd verworpen, de kwestie van het rusthuis voor ouden van dagen werd nog eens grondig bekeken en tenslotte bracht de watervoorziening van Vlissingen de tongen in beweging, hetgeen voor de burgemeester, inr B. Koiff, aanleiding was een uiteenzetting van de feiten, zoals deze thans liggen, te geven. hoe het stond met het nieuwe „Wij stichten in samenwerking met <Ie plaatselijke Ned. Herv. Gemeenten, Hervormde scholen voor alle kinderen uit Hervormde gezinnen; om de Bijbelse getuigenis aangaande Jezus ten volle tot uiting te brengen en nu in een waarachtige christelijke levenssfeer de kinderen op te voeden. Zo bezien is er nog wel een en ander te doen: niet alleen het stichten van meer scholen, maar ook de verdieping van het geestelijk karakter". Met deze woorden be sloot mr A. Evenliuis secretaris van de Vereniging voor Chr. Volksonderwijs zijn causerie over „De eigen taak van C.V.O." op de gisteren in de „Prins van Oranje" te Goes gehouden school dag van het Chr. Volksonderwijs in Zeeland. Deze goed bezochte schooldag varen voor het kind. Deze ge werd afgewisseld met zang, viool-, dachte leidde tot het stichten van Miliioenen veldmuizen spoorloos verdwenen. In de Bommelerwaard, de Tie lerwaard en de Oost-Brabantse Maaskant is een millioenenleger van veldmuizen, die dit voorjaar nog een bedreiging waren voor de nieuwe oogst, spoorloos verdwe nen. Verleden jaar vernietigden de „ondergronders" een groot deel van de graanoogst in deze streek en vraten de weilanden kaal. Noch de boeren, noch de Rijks- landbouweonsulenten kunnen een verklaring geven voor dit plotse ling verdwijnen. Is er een besmettelijke ziekte uitgebroken onder de veldmuizen of hebben de wezels, roofvogels en egels de schadelijke dieren uitge roeid Meer voor de hand ligt de verklaring dat de giftige muizen- tarwe, die de boeren bij duizen den kilo's in de ontelbaar vele gangen gestrooid hebben, haar uitwerking niet heeft gemist. Ook is het niet uitgesloten, dat tijdens de stortregens in het najaar veel muizen verdronken zijn. pianospel en volksdansjes door leerlingen van de Hervormde school te Goes, en aangevangen met een welkomstwoord van de heer D. Thomassen a Thuessink v. d. Hoop van Slochteren, mede namens de heer A. H. S. Stemer- dïng, eveneens inspecteur van het C.V.O. in Zeeland. Voor mr Evenhuis zijn cause rie aanving, herinnerde de heer Thomassen aan het feit, dat het dit jaar 60 jaar geleden is, dat de vereniging voor C.V.O. opgericht werd, die zich na de bevrijding i een verblijdende groei kan ver heugen. Waarom C.V.O,? Bij het begin van zijn betoog wees mr Evenhuis erop. dat men niet tegenover het C.V.O. moet staan zeggende: we zitten nu een maal in het schuitje en moeten meevaren. Maar het moet zo zijn, dat de ouders zich met het on derwijs bemoeien omwille van de christelijke opvoeding hunner kinderen. Om het „hoe" van de taak te bepalen, ging de heer Evenhuis zich even verdiepen in de historie. Toen het godsdienstonderwijs op de overheidsschoien geweerd werd, begon men zich in Her vormde kring beducht te voelen voor ontkerstening en grote ge- eigen scholen, en die gedachte leeft ook nu, zei spreker, bij het meer links georiënteerde deel van van de Hervormden. Ook zij ver werpen meer en meer de neutra liteit en wensen eigen scholen. Evenals vandaag koos ook vroe ger een deel voor de overheids school en een ander deel voor het bijzonder onderwijs. Mr Evenhuis zag de school als uiting van de leden der christe lijke gemeente en wees op de stichting van de Chr. Nationale School door Groen van Prinslerer, een school, die door de Hervorm den losgelaten moest worden, om dat ze vlak na 1886 in handen van de dolerenden was gekomen. Om dat heel veel scholen gesticht wa ren door Hervormde Kerkeraden, kreeg men grote moeilijkheden. De Hervormden waren bang, dat met de scholen ook de kinderen naar de dolerenden zouden gaan en besloten in 1890 tot de stich ting van C.V.O. Het was nood zaak omdat men anders een sec- te-school zou krijgen, zei mr Evenhuis. Dwangpositie. Overigens bleven ook hiermee de moeilijkheden niet uit. C.V.O. raakte knel tussen de openbare en Geref. scholen. Enerzijds moe ten we niet anti-thetisch tegen over 't openbaar onderwijs staan, hoewel ze heus niet vriendelijk tegenover ons staan, zei spr., maar anderszijds zijn er de Ge reformeerde broederen die ons op de huid zitten en ons vragen mee te doen. Maar, zei hij, de erva ringen in het verleden opgedaan doen niet snakken naar meer en hij herinnerde aan de behandeling van de Hervormden in C.N.S. De heer Evenhuis ontwikkelde ver schillende redenen tegen samen werking. In geen geval mag de eenheid van de Kerk in gevaar worden gebracht door een scho lenkwestie, terwijl samenwerking moet geschieden met de Her vormde groep in haar geheel. De heer Evenhuis kon het in het ge heel niet waarderen, dat de Ge reformeerden bij hun zoeken naar samenwerking steeds naar diege nen gaan, die volgens hen „zui ver" zijn. Godsdienstige opvoeding van de jeugd. In de midagvergadering hield de heer J. W. van Hulst, direc teur der Hervormde Kweekschool te Amsterdam, een zeer ernstige en van grote kennis getuigende lezing over „De godsdienstige opvoeding van de jeugd", waarin hij het vraagstuk van de reli gieuze opvoeding niet statisch het volgen van de wijze waarop onze voorouders het deden maar dynamisch noemde. Dyna misch, omdat wij ons bij beschou wing van het probleem, moeten gaan oriënteren op de structuur en de stand van het culturele le ven in Nederland en West-Euro pa. Het is noodzakelijk, dat we weten op welk cultureel niveau ons volk leeft en welke delen van de cultuur te aanvaarden zijn voor de godsdienstige opvoeding op school. Verschillende schrijvers cite rend, wees de heer Van Hulst er op, dat liet Nederlandse volk de kinderen en de christelijke school in nood is en aangevochten wordt van buiten. Delirium Abe-itis. 50 procent van de Amsterdamse kinderen gaat naar de Bijz. school maar nog niet 1 procent van de doopleden vindt de weg naar de Hervormde kerk. 10 procent van de belijdende Amsterdamse jeugd bezoekt de ochtenddienst, 1 pro cent de avonddienst. Maar het stadion is uitverkocht; het lijkt wel of half Nederland 't chris telijk deel incluis aan het de lirium Abe-itis lijdt. Als we dit alles zien, zei de heer Van Hulst, is het duidelijk, dat er met de christelijke opvoe ding» iets niet in orde is. Toch is er nog gelegenheid om de jeugd niet alleen klaar te maken voor een baan maar ook voor haar missie in de wereld. Het gaat er maar om de wegen hiervoor te vinden, maar we moeten in op dracht van God. Het is een kruis tocht, die beginnen moet met een ootmoedig knielen voor God, een vragen om hulp, door ouders en opvoeders, die dit moeten uitdra gen naar de kinderen. Het is heerlijk voor het kind, dat het in de moeilijke puberteitsjaren ou ders en opvoeders heeft, die het willen begrijpen, zei de heer Van Hulst, die tenslotte nog enkele practische zaken aansneed waar bij hij o.m. opmerkte, dat het Bij bels onderricht op de scholen kroondrager moet zijn van alle onderwijs. Iedere Bijbelse les op nieuw zal het besef moeten bij brengen dat het Woord des He ren niet van, maar vóór de we reld is. Wat het Nederlandse kind zo heel nodig heeft, is het eerlijke gesprek, met onderwijzers en ou ders. Het is meer waard dan tien referaten over opvoeding. Op beide onderwerpen volgde een interessante bespreking. Waarom nog geen bouw volume voor rusthuis? Voor het vervullen van een va cature in de raad van commissa rissen van de N.V. Haven van Vlissingen werden door de raad voorgedragen 1. mr Kolff, 2. de heer A. de Beyl. Aan de heer P. Sinke werd eer vol ontslag verleend als concier ge-amanuensis van .de Avond school voor Nijverheidsonderwijs, terwijl de heer H. de Groot tot tijdelijk leraar aan de Dagschool voor de Nijverheid werd benoemd. Er werd een nieuwe erfpacht overeenkomst gesloten met de N. V. Grand Hotel „Brittannia" en er kwam een erfpacht-overeen komst met de heer J. Goedbloed tot stand, zodat de aanleg van tennisbanen bij liet Nollebos is geregeld. De lichtdrukmachine zal thans worden aangekocht, zo mogelijk met inschakeling van een Vlis- singse winkelier, zo deelde wet houder Van Popering op 'n vraag van de heer P. Theune mede. HET GASTHUIS. Het voprstel tot het huren van het zusterhuis aan het Bellamy- park en een deel van de St Anna- school voor de huisvesting van ouden van dagen, zolang 't nieuwe rusthuis nog niet is gebouwd, werd met instemming begroet. De heer J. L. de Wit (A.R.) vroeg of er nog Vlissingse oudjes in „Der Boede" en „Ter Hooge" bleven en de heer J. Marijs (A.R.) wilde weten of er ook plaats is voor ouden van dagen, die tot op heden niet waren opgenomen. Wethouder L. P. van Oorschot deelde daarop mede, dat 't groot ste deel van de ouden van dagen, die uit Vlissingen afkomstig zijn, in het Vlissingse tehuis willen. Er zullen er 30 in het Zusterhuis worden ondergebracht. Indien meer dan 30 oudjes willen terug keren, zo zei de wethouder, zullen maatregelen moeten worden ge nomen dit tijdelijk verblijf te ver groten. Indien mogelijk zal ook worden voldaan aan eventuele verzoeken van andere ouden van dagen om opname, doch dit be slist het college van regenten. Zowel de heer ir M. A. L. Beun als J. L. de Wit wilden weten Mededeling. Het „Zeeuwsch Dagblad" zal Maandag 29 Mei, Tweede Pink sterdag, niet verschijnen DIRECTIE. Een huishoudster uit Kampen, die vorig jaar na een woorden wisseling met haar werkgever deze zo hardhandig op liet hoofd sloeg dat hij kort daarop is over leden, werd gisteren in Zwolle veroordeeld tot 9 maanden ge vangenisstraf. In een gebied rondom Ede worden door de re gering 14 voormalige kampen in gericht als woonoorden en ont vangstcentra voor repatrierenden uit Indonesië. Men kan momen teel 250 gezinnen herbergen. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft zijn waardering uitgesproken voor die werkgevers, die om het personeel in staat te stellen van de goedkope zomer- prijzen van kolen gebruik te kun nen maken, voorschotregelingen invoerden. Op eerste Pinkster dag zal het K.L.M-vliegtuig „Zee land" van Schiphol naar Australië vertrekken voor 'n tweede vlucht met emigranten. Aan boord zijn 56 personen, waarvan er 4 door reizen naar Nieuw-Zeeiand. Gistermorgen is in Rotterdam de „General S. D. Sturgis" ont scheept. Aan boord bevonden zich 1289 militairen. Tengevolge van een 12 meter hoge val in een scheepsruim liep een Rotterdam se havenarbeider zware kneuzin gen op. Hij overleed later in het ziekenhuis. Op 3 Juni a.s. zal de heer Tilanus te Ermelo het christelijk vacantiehuis en Confe rentieoord der Christelijk Histo rische Jongerengroepen openen. Australië zal Engeland helpen met transportvliegtuigen om de onlusten op Malakka te dempen. Onontwikkelde en laag-ontwik- kelde gebieden willen deelnemen aan Truman's hulpprogramma. Tengevolge van een aanvaring met het Britse s.s. „Felspar" is het Spaanse s.s. „Cabo Espartel" in hét Kanaal gezonken. De be manning werd gered. De „Fel spar" werd zwaar beschadigd. De Britse regering heeft de ben zinedistributie opgeheven. 2000 gevangenen zijn in opstand geko men in een gevangenis bij Manil la op de Philippijnen. 17 gevange- nen en 2 bewakers werden gc4 dood. Geen der gevangenen kon ontsnappen. Te Varina in Slo wakije is Donderdag een sneltrein in botsing gekomen met een goe derentrein, tengevolge waarvan 11 doden en 12 gewonden te be treuren waren. rusthuis. In antwoord op een schriftelijke vraag van laatstge noemd raadslid, deelde de voor zitter mede, dat vorig jaar reeds bouwvolume is aangevraagd, doch nog geen antwoord is ontvangen. DRANKVERGUNNINGEN. Bij het voorstel van B. en W. betrelfende het vaststellen van de Drankvergunningen ging het et- om, dat de meerderheid van B. en W. de bestaande toestand niet wenste te handhaven. Een min derheid de beide P.v.d.A. wet houders wilden het z.g. uit sterfsysteem, dat sinds 1935 be staat, behouden. De heer M. J. van Poelje (Arb.) was hel met de minderheid van B. en W. eens, en agiteerde tegen het verhuren en verpachten van vergunningen. „Ik weet een ge val", zo zei de fractieleider, dat een juffrouw op Bali f 15 pet- week verdient, omdat een drank vergunning door haar in Vlissin gen wordt verpacht". Bij stemming kantten zich te gen het voorstel de gehele P.v.d. A.-fractie met de beide P.v.d.A. wethouders, de heren F. van Sab- ben, J. L. de Wit en J. Marijs. Met de door B. en W. voorgestel de vaststelling van de verloven A ging men wel accoord. WATERVOORZIENING. Het voorstel van B. en W. een crediet te verlenen van f 17.880 voor de aankoop van drinkwater in Zeeuwsch-Vlaanderen geduren de de zomermaanden en vervoer per schip naar Vlissingen, werd aanvaard. De heer Theune zei: „Beter duur water, dan geen water", doch vroeg zich daarnaast af of de watermisére van enige weken, geleden niet vermeden had kun nen worden. „Wie was er de schuld van?" aldus spr. Mr Kolff gaf een uitvoerig ex posé van hetgeen het laatste jaar over de watervoorziening te doen is geweest. Hij begon met op te merken, dat er naar gestreefd wordt om, uitgezonderd Middel burg, één Waterleiding Mij de watervoorziening van Walcheren te laten verzorgen. Spr. meende, dat geen der betrokken partijen blaam treft voor wat enkele we ken geleden is voorgevallen. De buisleiding van Ossendrecht naar Rilland zou worden verdubbeld, de buizen waren besteld en met moeite kreeg men voorrang boven andere bestellingen. De fabricage begon op 1 November 1949 en zou in Mei voltooid zijn. Een deel werd echter afgekeurd en het overige deel werd in April gele verd, doch bij keuring achteraf bleek, dat de buizen niet geheel in orde waren, zodat er opnieuw voorzieningen moesten plaats vin den. Dit alles vertraagde de aan leg van de nieuwe buisleiding. Bovendien bleek 't chloorgehalte van het water uit het waterwin gebied te Biggekerke zeer hoog te liggen, zodat de zaak plotse ling spaak liep. Met de aanvoer van water uit Zeeuwsch-Vlaande ren hoopt men in de zomermaan den op dergelijke onvoorziene omstandigheden voorbereid te zijn. Op de overige punten, als mede de rondvraag komen we Dinsdag terug. Gewestelijke Landdag van de Ned. Christen Vrouwenbond. Het Gewest Zeeland van de Ned. Chr. Vrouwenbond houdt de Gewestelijke Landdag op Woens dag 21 Juni a.s. te Zierikzee. De morgenvergadering wordt gehou den in de Herv. Kerk, waar ds Peters uit Den Haag zal spreken over: „Geestelijke vrijheid". Des midags wordt een tocht gemaakt over het eiland, daarna zal er weer een bijeenkomst zijn in de duinen van Haamstede, waar een vijftal dames over ver schillende onderwerpen 't woord zullen voeren. Ongeveer 1000 dames gaven zich reeds op voor deze Landdag. (Ingez. mededeling advert.) PRODUCTEN onveranderlijk DE BILT ZEGT: Verspreide opklaringen. Bijna overal droog weer met aanvankelijk nog veel bewolking en hier en daar nevel of mist, later enkele verspreide opklarin gen. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en West. Weinig verandering in tem peratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1