ZEEUWSCH DAGBLAD Tweede Kamer ernstig bezorgd over toestand in Indonesië. „De laadcapaciteit van de Zeeuwse ver voerders wordt steeds groter. Felle verwijten tot de regering. „Kritieke ontwrichting" dreigt wanneer Marshallhulp ophoudt. Vandaag keert ons Koninklijk Paar terug naar Nederland. Minister Mansholt bezocht Walcheren NIEUWS Het samenstellen der dienstregelingen eist veel overleg. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Rapport van V.N.-economisten. De Zeeuwse Motorterrein- kampioenschappen. Vriendschapshanden sterk verstevigd. Mr J. L. Nieuwenhuis, Rijksinspecteur van het Verkeer in Zeeland: Wat de taak der Rijksver keersinspectie is. Hij hanteerde zelf de schop. SNIPPER Feestdag voor Gadzand. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2433 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 6e JAARGANG No. 1568 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 26 MEI 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en oudergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.31 u., onder 20.43 u. Maan op 15.27 u., onder 2.29 u. Hoogwater op Zaterdag 27 Mei: Vlissingen: 10,16 u. 1.59 m., 22.36 u. 1.50 m. Terneuzen: 10.42 u. 1.81 m., 23.05 u. 1.71 m. Wemeldinge: 11.39 u. 1.53 m., u. m. Zierikzee: 11.25 u. 1.34 m„ 23.47 u. 1.12 m In de Tweede Kamer is gisteren gedebatteerd over de Indonesi sche kwestie. Uitgangspunt van dit debat was de regeringsnota, die de Kamer enkele dagen geleden ontving. Omdat do Kamer niet voldoende tijd geliad heeft om studie te maken van deze nota werd besloten, het debat te beperken tot de drie belangrijkste punten, n.l. over de staatkundige verhoudingen in Indonesië, het zelfbeschikkingsrecht der Indonesische volkeren en de rechtsze kerheid en de veiligheid der Nederlanders in Indonesië. De andere aspecten van do Indonesische kwestie zullen dan bij de behande ling \an de begroting van het departement van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen ter sprake komen. RECHTSSTAAT OF NIET? Als eerste afgevaardigde voer de de K.V.P'.-tractieleider prof. Romme het woord. Deze was het met ie regering eens, dat men zich niet moest mengen in Indo nesische interne aangelegenheden; hij wilde zich echter niet onthou den van een oordeel op de huidige situatie in Indonesië. Door de oprolling van de deel staten is het R.T.C.-verdrag één zijdig geschonden. Maar Ie staat kundige bouw van het land is een zaak die het souvereine land zelf aangaat. Het hoofdpunt van de rede van de heer Romme betrof het zelf beschikkingsrecht. De regering zal alles moeten doen tot red ding van het zelfbeschikkings recht, dat is toegekend. Het zou een beleidsfout zijn van de regering als zij met een knipoogje deze verdragsschennis zou laten passeren. Een beroep op het Uniehof van Arbitrage, of op de Verenigde Naties blijft al tijd open. De regering heeft de plicht om toe te zien of de R.T.C. woidt nagekomen. Welke stappen heeft zij daartoe ondernomen? Zij moet zich niet verschansen achter onmacht. GEEN ONWIL, WEL ONMACHT. Jhr v. d. Goes van Naters (P. v.d.A.), kon, naar hij verklaarde, geen onwil ontdekken bij de R.I.S. Een andere weg zou misschien daar nog grotere spanningen heb ben verwekt. Volgens zijn me ning verhinderde politieke on macht echter de R.I.S. de R.T.C.- overeenkomsten na te komen. Hij bepleitte een parlementaire sa menwerking in de geest van Straatsburg; geen Unieparlement. GERBRANDY: CRITIEK. Prof. Gerbrandy A.R.) spaar de de critiek niet. Volgens hem slaan we voor een crisis in de verhouding tot Indonesië; voor 'n débacle van het regeringsbeleid van zulk een omvang, dat zelfs de meest consequente aanhangers van de regering de schande en de critiek niet meer kunnen ontken nen. Zijn hoofdbezwaar tegen de regeringsnota was wel, dat men dit ongelukkige beleid niet wil ontgaan. Uitgebreid sprak hij over de onveiligheid in Indonesië, de gang van zaken in Oöst-Java en op Makassar. Is liet waar dat de troepen van de R.I.S. onze een heden hebben aangevallen?, zo vroeg hij de regering. Hij vroeg de toezegging de mannen van het K.N.I.L. niet in de steek te laten en de mannen van Celebes naar een veilige plaats, b.v. Nieuw- Guinea, over te doen brengen. Hij achtte de republiek voor de guerilladaden verantwoordelijk hij vreesde, dat er een samenspel bestaat tussen de geregelde en ongeregelde troepen, dat de re publiek een dubbel spel speelt. Sprekend over Ambon ver klaarde prof. Gerbrandy; „Ik sta van ganser harte naast dit volk. Ik vind de houding van dit volk rechtmatig". Het uitroe pen van de republiek Zuid-Moluk- ken is in wezen hetzelfde als het uitroepen van de republiek Djog- ja in 1945, zo betoogde hij. Hoog stens is er dit verschil, dat Am- bon wezenlijk gezag heeft, ieas wat de republiek nooit is gelukt. Volgens hem was het de plicht van de Veiligheidsraad in te grij pen. Prof. Gerbrandy wees de re gering op haar verantwoordelijk heid. De regering zegt, dat de staatkundige ontwikkeling in In donesië een interne aangelegen heid is. Dat is niet juist, want zij heeft tijdens de debatten over de souvereiniteitsoverdracht de Kamer in slaap gewiegd door te verklaren dat de federale staat tot stand zou komen. Dit is een volslagen mislukking geworden. Hoe kan de regering nu iets anders doen dan het bijltje er bij neer leggen? Er bestaat behoefte aan een betere, nationale, politiek. OP DE DUUR TOCH FEDERALISME. De heer Tilanus (C.H.) was van mening, dat de regering zich niet kan mengen in de interne Indonesische aangelegenheden. De ontwikkeling kan ons echter niet onbezorgd laten. Spr. was ervan overtuigd, dat, al gaat het thans in de richting van een een heidsstaat, dat de federale struc tuur toch weer zal ontstaan. Men zal wel genoodzaakt zijn om weer te decentraliseren. In verband met de gebeurtenissen te Makas sar bepleit hij de noodzakelijkheid dat verder bloedvergieten wordt voorkomen, desnoods via de Ver. Naties. GOEDHART IS CRITISCH. De heer Goedhart (P.v.d.A.) liet een vrij critisch geluid horen. Indonesië bevindt zich in 'n over gangsstadium, zo zeide hij, en het is maar de vraag of wij gaan naai de toestand van onregeeerbaar- heid, waar plaats is voor commu nistische dictatuur. Nog steeds had deze spreker vertrouwen in de Indonesische leiders, maar het is alweer de vraag of ze destructieve krachten zullen beheersen. Hij betreurde het daarom dan ook dat de lei ding van de R.I.S. zich niet dis- tancieert van de communisten, want op deze wijze haalt men de tijger ip de dessa. Wij kunnen geen leningen blijven schenken aan een land, dat afglijdt in een verkeerde richting. WELTER: WAARDELOOS. Voor de heer Welter (K.N.P.) was de rgeringsnota waardeloos. Hij stelde de regering verant woordelijk voor de gehele misluk king van de Indonesische politiek, zij faalde op een wijze als nog nooit een regering faalde in de geschiedenis van het koninkrijk. Hij vroeg de oppositie te betrek ken in alle commissies en orga nen, die betrekking hebben op de Indonesische politiek. De heer Oud (V.V.D.) herin nerde eraan dat zijn partij steeds op de bres heeft gestaan voor het zelfbeschikkingsrecht. Volgens hem wordt er in Indonesië gehan deld in strijd met beginselen die men beloofd had, na te zullen le ven; dit zou voor het Unie-hof gebracht kunnen worden. Volgens Stokvis (C.P.N.) wint in Indonesië de overtuiging veld, dat het communisme de redding zal brengen. Nadat nog de heer v. d. Wetering (C.H.) het woord had gevoerd kreeg ds Zandt (S. G.P.) het woord. Deze noemde de ontwikkeling in Indonesië aller bedroevendst. De heer Schmall (C.H.) sloot de rij van sprekers. In een rapport over de economische situatie in Europa waar schuwen economisten van de Planning en Research afdeling van dc economische commissie der Verenigde Naties Europa, dat het vooruitzicht bestaat op een toeneming van het wereld-dollartekort, dat wellicht een beperking van de Europese invoer uit Amerika met anderhalf milliard dollars per jaar noodzakelijk zal maken. In dit rapport, dat te Geneve door gedelegeerden van vrijwel alle Europese landen, inclusief de Sowjet-Unie, en van de Verenigde Staten zal worden overwogen, wordt de West-Europese landen met klem aanbevolen om thans maatregelen te nemen, teneinde een „kritieke ontwrichting" van handel en productie te voorko men, wanneer de Marshall-hulp eindigt. De benodigde maatregelen zul len vrijwel onvermijdelijk ver scherping van de rechtstreekse controle op het internationale handels- en betalingsverkeer in houden. In het rapport wordt medege deeld, dat de industriële produc tie van Europa exclusief de Sow jet-Unie, in 1949 gemiddeld 14 procent hoger was dan in 1948 en 10 procent hoger dan in 1938. Wanneer Duitsland buiten be schouwing wordt gelaten dan heeft de Europese productie het vorig jaar het vooroorlogse peil met 25 procentovertroffen. De agrarische productie in Europa is in minder sterke mate toegeno men en was in 1949 nog 10 pro cent lager dan voor de oorlog. De bruto industriële productie in do Sowjet-Unie is tussen 1948 en 1949 met 20 procent gestegen. De economisten der Verenigde Naties stellen in hun rapport sub sidiëring van de industriële inves teringen in België voor, en wijzen op de mogelijkheid van herinvoe ring van de voedselrantsoenering in West-Duitsland en uitbreiding van de industriële investeringen in Zuid-Italië. Opgemerkt wordt, dat in België 11 procent van 't aantal beschik bare arbeidskrachten werkloos is en dat de Belgische uitvoer in het laatste kwartaal van 1949 aan zienlijk is gedaald, ofschoon zich in het eerste kwartaal van 1950 weer een stijging heeft voorge daan. Een oplossing voor de ach teruitgang van België's buiten landse handel zou hoofdzakelijk gevonden kunnen worden door 'n expansionistische binnenlandse politiek, die het niveau van de binnenlandse vraag zou doen stij gen. In hun analyse van de werk loosheidsproblemen van «Europa onderscheiden de economisten der Verenigde Naties vier groepen. De eerste groep omvat Noorwe gen, Groot-Brittannië en Zweden, in welke landen het reeds lage aantal werklozen niet is toege nomen. De tweede groep omvat Frankrijk, Nederland en Zwitser land, waar nog steeds ruime werkgelegenheid beslaat, waar van het voortduren echter onze ker moet worden geacht. De der de groep omvat Denemarken, Oostenrijk, Ierland en Finland, in welke werkloosheid is, die echter nog geen ernstige omvang heeft aangenomen. België, West-Duits land en Italië vormen de vierde groep, waar de werkloosheid ern stige vormen heeft aangenomen. Nu de inschrijving van de Zeeuwse motorterreinkampioen- schappen, die de motorclub „Scheldegouwen" op 2e Pinkster dag op het duincircuit van Vrou wepolder organiseert, is gesloten, blijkt, dat inderdaad alle cracks hebben ingeschreven. In de klasse Junioren boven 125 cc zullen, behalve de reeds ge noemde renners verschijnen: G. M. v. d. Meijden, Boxtel en H. Poppelaars te Breda. Bij de senioren t.m; 125 cc rijdt ook mee J. Lengers te Baarn. En bij de senioren boven 125 cc zullen, behalve de reeds ver melde, ook verschijnen Chr. Duys- ters, Zundert; C. Slootweg, Pijn- acker, A. J. Mé van Laarhoven, Best; D. J. van Ekris, Scherpen- zeel en J. Timmers, Breda. Wjj vernemen voorts, dat i.v.m. werkzaamheden aan de dijk tus sen Veere en Vrouwenpolder een wijziging in de verkeersregeling is aangebracht. Deze luidt als volgt: alle fietsers moeten over Veere en daarna over de dyk naar Vrouwenpolder rijden. Alle auto bussen gaan vanuit Middelburg over de Noordweg tot eafé West dorp, slaan daar reehts af en be reiken via een nieuwe weg links, even voor Gapinge, Vrouwenpol der. Al het andere gemotoriseerde verkeer moet rijden vanuitMid- deiburg over een nieuwe asfalt weg, die begint op de Veerseweg (aan de linkerkant) en die langs Gapinge loopt naar Vrouwenpol der. Australië heeft besloten zijn bezettingstroepen uit Japan te rug te trekken. KONINKLIJK ECHTPAAR LEGT KRANS OP GRAF ONBEKENDE SOLDAAT. Woensdagmorgen op de tweede dag van hun bezoek aan de Franse hoofdstad, hebben H.M. Konin gin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard een krans gelegd op het graf van de onbeken de soldaat onder de Are de Triomphee. Evers won tweede etappe van Ronde van Nederland. In een felle eindsprint wist gis teren Evers Vos te verslaan. Evers won daarmee de tweede etappe van de Ronde van Neder land. Van Appingedam naar Apel doorn over een lengte van 195 km Hij had daarvoor nodig 4 uur 53 minuten 57 seconden. Evers leidt door deze overwin ning tevens in het algemeen klas sement en draagt dus vandaag de oranje trui. De uitslag is: 1. Evers (Ned.); 2. Vos (Ned.); 3. Van Beek (Ned.); 4. Hendrickx (België); 5. Van Est (Ned.). Koningin Juliana is diep getroffen door de wijze, waarop de be volking van Parijs haar bezoek volgt en door de betuigingen van sympathie, die zij overal ontvangt. Na de voorstelling in de opera van Woensdagavond en de zegetocht terug naar het paleis van het Elysee, was de reactie van de Konigln: „Deze ontvangst, die ons ten deel valt, is niet alleen warm, maar getuigt van 'n grote vriendschap tussen onze volkeren. Fraude op postkantoor te Laren ontdekt. De Rijksrecherche stelt een on derzoek in naar een vermoedelijk omvangrijke fraude bij het post kantoor te Laren, die voor zover het zich tot dusverre laat aan zien, bedreven zou zijn door het bestellend personeel. Maandag geschiedde de eerste arrestatie van een postbestelier, Dinsdag volgden nog twee arrestaties en Woensdag wederom drie, zodat thans zes bestellers zijn gearres teerd. Drie van hen zouden reeds een bekentenis hebben afgelegd. Inzake het onderzoek naar de postdiefstallen te Laren zou zijn gebleken, dat deze reeds geruime tijd werden gepleegd. Reeds zou den in 1947 postpakketten, be stemd voor gedetineerden in het voormalige bevvaringskamp „Crai- loo", zijn ontvreemd. Voor zover tot heden is gebleken, werkten de gearresteerden niet in combina tie, doch waren wel van eikaars doen en laten op de hoogte. On der hen waren er met Vele dienst jaren en een goede staat van dienst. Men is dan ook algemeen in de gemeente met het lot van hun gezinnen begaan. Polen heeft in Parijs geprotes teerd tegen het plan tot samen smelting van de FransDuitse staalindustrie. Gisteren werd het Koninklijk Paar ontvangen op het Parijse stadhuis. Zij werden daarbij toe gesproken door dé burgemeester van Parijs, Pierre de Gaulle, wel ke rede door H.M. werd beant woord. Gistermiddag waren de vorste lijke personen de gast van de „Cite Universaire", 'n studenten organisatie. De aanwezige stu denten riep H.M. op mee te wer ken aan de grondlegging van een nieuwe en betere wereld. „De vroegere geslachten hoewel ook zij waren bezield door de brandende wil de wereld te verbeteren hebben gefaald, omdat zij niet definitief „halt" hebben gezegd tegen de machten der vernietiging. Dit te doen is nu precies de taak van de tegen woordige generatie", aldus zeide Hare Majesteit. Na afloop werd een bezoek ge bracht aan het Nederlandse col lege. Gisteravond werd in het ministerie van Buitenlandse Za ken een officieel soiree gegeven. Daarna werd nog een niet-offi- ciële autorit door Parijs gemaakt, waarbij o.a. de Notre Dame werd bezichtigd. DIEPE INDRUK. Vanmorgen zal het Koninklijk echtpaar weer naar Nederland terugvliegen, waarmee dit eerste vorstelijke bezoek in de na-oor- logse periode aan de Franse hoofdstad beëindigd zal zijn. Het is de algemene indruk in Parijs dat het bezoek in zeer sterke mate heeft bijgedragen tot de versterking der vriendschaps banden, die tussen Frankrijk en Nederland bestaan. Wie de reac ties van de openbare mening op het bezoek gevolgd heeft, moet daaruit de conclusie trekken, dat de persoonlijkheid van de Konin gin en de Prins diepe indruk heeft gemaakt. INDISCREET FOTOGRAAF. In de vereniging van Franse foto-journalisten zijn stemmen opgegaan om Prins Bernhard het erelidmaatschap aan te bieden. De fotograaf van het Franse blad „Paris-Presse" heeft name lijk kans gezien een uniek ogen blik op de plaat vast te leggen; Prins Bernhard, die aan de slip van zijn jas wordt vastgehouden door de chef van het protocol, de heer Dumaine, op het ogenblik, dat hij met een camera achter zijn rug het gezelschap in Ver sailles wilde vooruitsnellen om snel een paar opnamen te maken voor zijn eigen familiealbum. Schertsend zei de heer Dumaine, dat hij eigenlijk de camera in be slag moest nemen, omdat de Prins op een ogenblik, dal dit niet was toegestaan, trachtte fo to's te nemen. „Een voorbeeld van een indiscreet fotograaf", zeggen de Franse fotojournalisten die hem daarom graag in hun vereniging zouden zien opgeno men. DE BILT ZEGT: Plaatselijk buien. Over het algemeen veel be wolking met op de meeste plaat sen enkele buien. Zwakke tot ma tige, veranderlijke wind. Tempe raturen gelijk aan of iets hoger dan die van gisteren. „Het is verheugend te kunnen constateren, dat de laadcapaciteit van de Zeeuwse vervoerders steeds groter wordt. Deze komt hoofdzakelijk uit Groningen en ook uit Noord- en Zuid- Holland. Over het hele land is een verschuiving t« constateren. Volgens de richtlijnen voor het goederenvervoer nioet de laadcapa citeit, waarover de vervoerders mogen beschikken, in eerste instan tie gelijk gesteld worden met wat zij op de peildatum, 1 Augustus 1939, hadden. In die capaciteit is uiteraard verschuiving mogelijk door aan- en verkoop van tonnage. En nu is, wat Zeeland betreft, het typische, dat hier de laatste jaren steeds laadcapaciteit is aan gekocht. Daaruit blijkt, dat er voor de oorlog eigenlijk te weinig was". Deze interessante mededeling deed mr J. L. Nieuwenhuis, Rijks inspecteur van het Verkeer in het District Zeeland, in de loop van het gesprek over het werk van de Rijksverkeersinspectie in Zee land. „De taak van de Rijksverkeers inspectie", zo vertelde mr Nieu wenhuis, die al vanaf 1937 de „man van het verkeer" in Zee land is, „vindt haar grondslag in de W.A.P., de Wet Autovervoer Personen en het daarop gebaseer de uitvoeringsbesluit, de Rijtij- denwet plus liet daarbij behoren de uitvoeringsbesluit en tenslotte in de uitvoeringsbesluiten 1940 betreffende het beroepsgoederen- en het eigen vervoer". „De W.A.P. regelt het vervoer met autobussen in algemene zin. Er zijn diverse soorten vervoer: met de lijndiensten, het groeps- vervoer, het toerwagenvervoer en het ongeregeld vervoer". „Geeft de Rijksverkeersin spectie hiervoor de vergunnin gen af?" „Nee, dat doet de Commissie Vergunningen Personenvervoer, kortweg C.V.P., te Den Haag. Wij hebben tot taak de uitvoering te controleren". De dienstregelingen. „Wat de lijndiensten betreft zult V zeker het nodige te ma ken hebben met de dienstrege lingen? „Inderdaad. Dat is een belang rijk onderdeel van het werk. Bij het opstellen van de zomer- zowel als de winterdienstregelingen wordt nauw contact gehouden met de Ned. Spoorwegen. De ont- werp-dienstregelingen van alle vervoersondernemingen worden 8 a 10 weken voordat zij ingaan ter goedkeuring bij de RVI ingediend. Bij het bestuderen ervan letten wjj vooral op de nodige aanslui tingen met de Spoorwegen, de bootdiensten en de onderlinge verbindingen. Een belangrijke factor is het locale belang, waar bij rekening wordt gehouden met school- en kantoortijden enz. Ook het financiële belang van de on dernemer spreekt een belangrijk woordje mee met het oog op diensten, die verlies kunnen op leveren. U zult wel begrijpen, dat slechts zelden aan alle wensen kan worden voldaan. Er moet heel dikwijls ernstig gewikt en gewogen worden, om te kunnen beslissen, welke belangen moeten prevaleren. Eén van de grote strijdpunten is b.v. altijd, of in een bepaaJd district de bussen moeten aansluiten op de trein dan wel op school- en kantoortijden. Er wordt door het publiek vaak gezegd, dat de vervoerder maar een extra bus moet inzetten en men denkt, dat dit kan, als de on dernemer dan maar het gemiddel de neemt. Vergeten wordt echter, dat dit laatste steeds gebeurt, maar dat bijna overal op de sper- uren de bussen vol zijn en over dag slechts matig bezet. Die kos ten de ondernemer geld. En dan heeft iedere vervoerder ook „magere" lijnen, waarop hij altijd moet toeleggen". Er zijn altijd puzzles. „Wordt er tussen de diverse autoriteiten en ondernemers ook nog onderling over de dienst regelingen van gedachten ge wisseld?" „Ongeveer zes weken voordat de nieuwe dienstregelingen van kracht worden is er steeds een samenkomst onder mijn leiding met vertegenwoordigers van Ged. Staten (ook de Commissaris der Koningin is vaak uit belangstel ling aanwezig), de directeur van de Prov. Stoombootdiensten, de secretarissen van de Kamers van Koophandel te Middelburg en Terneuzen, vertegenwoordigers van de N.S., van de P.T.T. (spoorweg-postkantoren) en alle autobusondernemers uit Zeeland en W. Brabant. Stuk voor stuk worden de ontwerp-dienstregelin- gen dan onder de loupe genomen en het spreekt vanzelf, dat er al tijd puzzles zijn, waarover lang en breed gediscussieerd wordt". (Vervolg op pag. 2 De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, heeft giste ren, vergezeld van de lieren Ir C. Staf, directeur-generaal van de landbouw en ir F. P. Mesu, hoofd van afdeling cultuurtechnische aangelegenheden, een bezoek aan Walcheren gebracht, teneinde zich op de hoogte te stellen van de stand der herverkavelings- werkzaamlieden. Het gezelschap werd des mor gens ten kantore van de Herver kavelingscommissie te Middel burg ontvangen door mr A. J. v. d. Weel, voorzitter, de leden van het bureau van uitvoering en eni ge agrarische leden van de com missie. De minister, die anderhalf jaar geleden voor liet laatst op Wal cheren was, deed zich hier voor lichten omtrent de verschillende aspecten van de herverkaveling. O.m. werden besproken de diver se Lapporten, die tot heden zijn uitgebracht, zoals dat over de sa nering van de landbouwbedrijven, het tuinbouwrapport enz., terwijl speciaal gesproken werd over de toedeling in de toekomst van iiet ondernoud der wegen op Walche ren, waaromtrent een speciale commissie t.z.t. een rapport zal uitbrengen. Ook wei-den de perspectieven voor de Walcherse boeren i.v.m. sommiger vertrek naar de N.-O. Polder besproken. Op kwesties, die hiermede nauw samenhangen, zoals de regeling van de achter blijvende bedrijven, de bouw van nieuwe boerderijen enz. werd diep ingegaan. Het spreekt vanzelf, dat ook de kwestie van de breed te der wegen, waarover in land- bouwkringen geen grote verheu ging bestaat, aan de orde kwam. Met grote belangstelling nam de minister van één en ander kennis. DE RONDRIT. Daarna ging het gezelschap op pad. Eerst werd de Zuidwatering bezocht. Hier besteedde men spe ciale aandacht aan liet gedeelte, bestemd voor de bouw van boer derijen, alsmede aan de terreinen, waarvoor een speciale onderbe maling zal worden ingesteld. De egalisatiewerkzaamlieden en de De Candida ten voor het eind examen gymnasium hebben een buitenkansje; zij zullen de examen vertaling voor Engels mogen overmaken. Deze vertaling kwam n.l. voor in een boek dat op ver schillende scholen in liet Noorden van het land in gebruik was. Dieven hebben kans gezien gis ternacht de brandkast van de Haagse sociale raad te plunderen; f 400 was de buit. De gemeen teraad van Rotterdam besloot gisteren om in Rotterdam een stichting voor klinisch hoger on derwijs te vestigen; waardoor dus in de toekomst ook in Rotterdam artsen zullen kunnen worden op geleid. Een Zweeds smaldeel, bestaand uit een luchtverdedi gingskruiser en 4 mijnenvergers, zal van 8 tot 12 Juni een bezoek aan Rotterdam brengen. Dins dag j.l. is uit Tandjong Prio~k vertrokken het troepentransport schip „Hellenis Rince". Aan boord zijn de eerste repatrierende troe pen van de F-brigade. Per 1 Juli zullen de lectuurhuisjes van de Niwin, die rfien in verschillen de plaatsen vindt, door het Rode Kruis worden overgenomen. Het Rode Kruis zal de lectuurvcr- spreiding voortzetten, niet alleen ten bate van de militairen over zee maar ook vooral voor zieken huizen en sanatoria. Het Oost- Duitse ministerie van voorlich ting heeft de Amerikanen ervan beschuldigd dat zij massa's Colo radokevers hebben gedropt in Oost-Duitsland. Enkele E.C.A.- ambtenaren hebben 'n onderzoek ingesteld om ook Suriname voor E.C.A.-gelden in aanmerking te doen komen. Indonesië is ais lid van de Unesco toegelaten. Lie is gisteren in New York te ruggekeerd. Hij „had geen reden om teleurgesteld te zijn over zijn reis". Tijdens een vliegfeest op het vliegveld Orly zal op 11 Juni het éerste vliegballet ter wereld worden uitgevoerd. Vier helicop- teres zullen een repertoire van marsen, walsen, gavottes en qua drilles uitvoeren. beplanting hadden hier, evenals trouwens in de andere delen van Walcheren, waar 'n bezoek werd gebracht, de volle belangstelling. Na de Zuidwatering was Vlis singen aan de beurt. Hier werd de beplanting van de Koudekerk- se- en de Groeneweg bekeken. Na de lunch vertrok men via het nieuwe wegenstelsel tussen de provinciale weg Vlissingen-West- kapelle en de duinen naar laatst genoemde plaats. Langs de duin kant tussen Biggekerke en Zou- telande bezichtigde de minister speciaal het terrein, dat voor be planting is bestemd en waarover indertijd onder de landbouwers nogal enige ontstemming bestond. WESTKAPELLE. Over de wederopbouw van VVestkapelle toonde de minister zich ten zeerste verrast. Als zo- velen genoot hij van liet prach tige uitzicht, dat men heeft over de kreek en waarbij men nu nog wel de bossen moet denken. Op de dijk werd een explicatie gege ven van het werk, dat de Polder Walcheren in de afgelopen maan den hier verrichtte na de bescha digingen, die de storm veroor zaakte. Langs nieuw aangelegde wegen werd vervolgens naar Domburg gereden en daarna over de nieu we verbindingsweg tussen Grijps- kerke en Serooskerke. In de hoek van de Schellach werd uit de auto gestapt en het omvangrijke drainage- en egalisatiewerk, waar mede men hier momenteel aan de gang is, bekeken. Hier heeft mi nister Mansholt zelf nog enige tijd de schop gehanteerd. Veere was het officiële eind doel van deze oriëntatierit. In de Campveerse Toren werd thee ge dronken, waarna de minister met zijn medewerkers de tocht naar Den Haag aanvaardde. Hij was zeer tevreden over wat hij deze dag had gezien en roemde de voortvarende arbeid van de Her verkavelingscommissie met haar honderden medewerkers over het hele eiland. Eerste herbouwde liotel geopend. Gistermiddag is onder grote be langstelling het eerste herbouwde hotel in de kuststreek van West Zeeuwsch-Viaanderen te Cadzand op de duinen geopend. Het is hel café-restaurtint „De blanke top" van de heer Rietema, een Groninger, die met stugge volharding alle moeilijkheden heeft „genomen", die lagen op de weg naar de herbouw van zijn bedrijf, dat vroeger, d.w.z. tot Mei 1940, aan de voet van het duin lag en dat toen „Duinbos" heette. Dat deze gebeurtenis voor deze kuststreek van groot belang is met het oog op de ontwikkeling van met name Cadzand tot bad plaats als voor de oorlog, bewees wel het feit, dat de gédupeerde collega's van de heer Rietema de vlag hadden uitgestoken. Het was bijna precies tien jaar geleden, dat hier de oorlog vele hotels en restaurants verwoestte en het stemt tot verheuging, dat er nu een bedrijf kon worden her opend, terwijl binnenkort zal wor den begonnen met de bouw van enige andere bedrijven van dit soort. Allereerst sprak de architect de heer Wentink, die zeer veel voor de herbouw van dit gebouw heeft gedaan, woorden van ge lukwens. Daarna kwam burge meester Leenhouts aan 't woord, die verklaarde, dal heel Cadzand een feestdag beleefde, nu ook een begin, na 't dorp zelf, is gemaakt met de wederopbotiw van Cad- zand-duinen. Vervolgens sprak de heer v. d. Broecke, de dijkgraaf van „Het Vrije van Sluis", die eveneens zijn blijdschap over deze gebeurtenis uitsprak. Aardig was, dat ook het woord werd gevoerd door een tweetal militairen uit Amersfoort, de he ren J. W. v. d. Bosch en E. A. Jansen, die gedurende de mobili satie negen maanden in „Duin bos" waren ingekwartierd en van de familie Rietema veel vriend schap hadden ondervonden. Deze mannen van 3-2-40 R.I. deden hun woorden van geluk wens vergezeld gaan van een fraai geschenk in de vorm van 'n prachtige gedenkplaat voor de gang. waarop o.m. de toren van Amersfoort is aangebracht en die een spreuk, draagt.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1