Territoriale scheiding van de Politie gewenst. Bond tegen het vloeken gaat vooruit KARNfMELKZEEP Krijgt ook Nederland atoombommen Zeeuws enthousiasme tegen Rotter damse techniek. ADAH3ON De boeht in de weg WEK DE GAL IN UW LEVER OP Het rapport van de commissie Langemeyer. Gemeentebesturen royaler dan de kerken. - Haarlem!y' KORTE BERICHTEN Handlanger van Fuciis ge arresteerd. Opnieuw moet Zeeland in de demi-finale. Toch werd hij nat. PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Paqfnn 2 HET IJOLITIE VRAAGSTUK. (Slot.) Ten aanzien van het gemeente lijk rechercheapparaat acht de Commissie een sterke binding aan de minister van Justitie gewenst. Die binding U vooral wenselijk, omdat juist het rechercheappa raat van de politie in het alge meen, landelijk, dus nationaal en lelft Internationaal op zo breed mogelijk terrein moet kunnen Werken. Voor het wapen der Kon. Ma rechaussee kan, wat de burger lijke politiezaken betreft, gedacht worden aan het bijstand verlenen aan de Rijks- of gem. politie bij onlusten en stakingen. De commissie staat voorts een territoriale scheiding voor van de politie In een algemene politie «n, in een aantal grotere gemeen ten, een eigen gemeentepolitie. In het bijgevoegde wetsont werp, wordt o.a. bepaald, dat zal worden ingeseld een Rijkscommis sie van advies voor de gemeente politie, om het aantal gemeenten met gemeentepolitie nader te be- palx. Hieruit mag worden afge leid, dat het de bedoeling is, dat het aantal gemeenten met een eigen gemeentepolitie, zal worden uitgebreid met gemeenten, die, wat betreft hun centrale ligging, grootte en bebouwing, daarvoor In aanmerking kunnen komen. Zoals reeds eerder is gezegd, is »r ook een minderheid in de com missie, die wenst de instelling van een gewestelijke politie, maar niet Uit de provinciale kas betaald. Deze politie zou dan onder beheer komen van de Commissaris der Koningin in de Provincie, waar mede dan een uitbreiding wordt gegeven aan de taak, welke deze functionaris voor de oorlog ten aanzien van de gemeenteveld- wacht had. Zij stelt voor de ver antwoordelijkheid voor de hand having van de openbare orde en rust geheel in de sfeer van het binnenlandse bestuur te houden en tenslotte te doen uitmonden bij de minister van Binnenlandse Zaken. Organisatorisch staat de min derheid voor, dat in alle gemeen ten öf gemeentelijke öf geweste lijke politie zal zijn met daarnaast een Rijkspolitie (als eigen opspo ringsapparaat voor de Justitie, tevens belast met parketdienst, executie, politietoezicht te water en op de grote wegen en de Kon. Marechaussee (bewaking Konink lijk Huis, Militaire Politiezorg, bescherming Staatsgeheimen, grensbewaking en burgerlijke po litiebijstand). De minderheid berekent, dat uit haar voorstel een aanzienlijke be sparing van kosten verkregen zal kunnen worden. De opsporingsbe voegdheid van de gewestelijke po litie en de gemeentepolitie wil de minderheid in principe over het gehele land uitbreiden. Wat van het voorstel van de minderheid terecht zal komen, weten wü niet, doch het komt ons voor, dat het déze richting niet uit moet. Uiteindelijk komt het toch hierop neer, dat onze Politie weer uitgebreid wordt met een gewestelijke politie. Dit vereen voudigt de zaak niet. Ook wij staan voor, een binding van de politie aan de bestuursorganen. Uitbreiding van de politie met een gewestelijk corps, komt ons inziens niet de politie als geheel en derhalve het algemeen belang ten goede. Hoewel in verband met boven staand rapport niet ter zake die nende, is het wel bijzonder schrij nend, dat de regering gemeend heeft over te moeten gaan tot een drastische inkrimping van de Rijks- en Gemeentepolitie. Waar aan de ene zijde afgevoerd wordt door pensionnering en van het jongste personeel op wachtgeld stelling, kan men op de gemeen telijke aanplakborden lezen, dat men prijs stelt op een dienstne ming bij het wapen der Konink lijke Marechaussee. Weliswaar ressorteert de Ma rechaussee onder het Departe ment van Oorlog, maar men kan toch niet aan de gedachte ont komen, dat hier iets scheef zit. Dat hier een ontevredenheid ge kweekt wordt bij de van ouds be staande politiecorpsen, die de tol der bezuiniging blijkbaar alleen moeten dragen, is zeer begrijpe lijk. Ten slotte onze conclusie. Maar niet in deze zin, dat de burgemeester krijgen een „eigen politie, dus automatisch in de kleine gemeenten „veldwachters". Dit past niet meer in het kadei van deze tijd. Terugkeer tot dit oude is niet gewenst. De huidige vorm van de ge meentepolitie in de grotere plaat sen is er een, die zeer juist ge noemd kan wordena Gedirigeerd vanuit Binnenl. Zaken voor wat sterkte, rangen, salariëring be treft, terwijl toch de positie van de burgemeester als hoofd van plaatselijke politie niet wordt aangetast. (Van onze Utrechtse correspondent). De jaarvergadering van de „Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heilige naam" te Utrecht, gehouden, droeg dit maal een artistiek karakter. Jaarvergaderingen zjjn meestal pro zaïsch en de Bond tegen het vloeken ontkwam daaraan nooit. Doch deze keer gaf het be stuurslid dr J. H. Scheurer uit Voorburg een fijnzinnige verhan deling over de naam van God. Niet minder te loven was de mu zikale medewerking van zijn doch ter, mej. Joke W. Scheurer, die op de piano werken van Brahms, Chopin en Schubert speelde, en die voorts de declamatie van haar vader met pianospel omgaf. Och zucht de verslaggever ware op elke jaarvergadering een bestuurslid, die zijn musice rende dochter meebracht! Bepalen wij ons evenwel tot het prozaïsche. De heer K. Kruithof, bondsvoorzitter, zeide in zijn wel komstwoord, dat de Bond voor uit gaat. Uitwendig althans is er stof tot blijdschap en dankbaar heid. Dit bleek ook 'duidelijk uit het jaarverslag van de secretaris, de heer N. M. Laarman te 's-Gra- venhage. Een deel van hetgeen hij daarin had vermeld, namen wij reeds op in het verslag van de in December 1949 gehouden verga dering van de Bond. Wij herinne ren er aan, dat de bij gewestelijke Overzichtskaart van de Ronde van Nederland 1950 ETAPPE 3 il AMSTERDAM APPINGEpAM 265 II.. 18 45 -APPINGEDAM 'APELDOORN 195 ia45 19.. -APELDOORN JGELEEN 314 II.. I9IO -GELCEN 4 BAARLE-NASSAU 23€ 12.. 16.10 -BAARLE NASSAU -"EINDHOVEN 227 12.. IQ- c EINDHOVEN 0 ROTTERDAM 215 1330 19.10 7 ROTTERDAM AMSTERDAM 212 1330 19- TOTAAL 1664 KM Leeuwarden APPINGEDAM Groningen j - «Wilderiank r Alkmaar yj »-i«£$ VAMSTERDAM Haa-lem»^ ^J^AImelo L"d" «fcjy V~iSff is ROTTERDAM .rV" O «venter >H,|versgprnevetd •fl£ELOOOflf, _4 >Vi«rling*b«ek BAAGL£\ /EIND- \vV-o f Ö5«ETaVpiW^ nASSAUVT HOygN U t[ J w««rt> ;o Roermond iwappcurls/P Kvi»o| m/y In zeven etappes, waarvan d» eerste gisteren begon, zal de wielerronde van Nederland verreden worden. De route loopt Over geheel Nederland; in totaal moeten dt renners 1589 km. af leggen, wat gelijk is aan de afstand GroningenMadrid. De Je etappeprijs bedraagt f225, de le ploegprijs f1500 en de le individuele prijs f1750; iedere renner ontvangt f 20 per dag. De start en finish zijn te Amsterdam. Hier is het programma: 24 Mei le etappe: AmsterdamAppin- gedam 265 km.; 25 Mei 2e etappe AppingedamApeldoorn 195 km.; 26 Mei 3e etappe ApeldoornGeleen 314 km.; 27 Mei 4e etappe GeleenBaarle Nassau 236 km.; (28 Mei Rustdag); 29 Mei 5e etappe Baarle-NassauEindhoven 227 km.; 30 Mei 6e etappe EindhovenRotterdam 215 km.; 31 Mei 7e etappe Rot terdamAmsterdam 212 km. Ruim 60 renners zijn gestart, verdeeld over 8 ploegen. IFEUILLETON i door 1TO VAN TH1EL. 86) „Hm hm." Else richt zich nieuwsgierig een eindje op, steunend op haar ellebogen. Maar meteen plotte ze ook weer neer. „Wat is er toch?" Ally wil al overeind komen. Een stevige duw .op haar maag. „Au, spaar mijn pannekoe ken." „Ssst meid, een ridder nadert onze veste! Hou je stil." „Hij heeft ons toch al gezien, anders had hij niet zo gekucht." 't Blijft indrukwekkend stil. De meisjes zijn in een uitge laten bui, belust op avontuur. Fluisterend, hun hoofden vlak naast elkaar, bespreken zo hot geval. „Wat doet die vent gek!" „Moet je nou zien. Hij maakt een knieval. Nou kijkt 'ie door én vingers. Die heeft ze vast niet alle zeven." „Kijk eens Al! Wat spookt hij nu weer uit. Net of hij iets meet." Dan proest Else het opeens uit, ze grijpt Ally onverwachts beet en samen rollen ze achterover in het gras.' .,'tls een schilder, joh, dat we dat niet eerder gezien hebber.; Rembrandt in trance! Laten we ons hier stiekem houden en als hij straks zit te klodderen slui pen we achter hem." „En wat dan?" „O, dat zullen de omstandig heden zelf wel uitwijzen", klinkt het gewichtig. „Als hij bijvoor beeld net cobait uit z'n tube drukt, vraag ik hem of hij mijn schoentjes ook niet een likje mee kan geven." „Ssst,*hoor je dat? een fiets!" „Zou hij hier toch heenko men?" ,.'n Prachtige training. Wed den om twee ijsjes, wie hem het eerst weggebonjourd heeft?" „Wat mankeert jou vandaag toch Els?" Er is opeens een lange scha duw! De meisjes springen op. „Jaap!" Dan barsten ze allebei in zo'n onbedaarlijke lachbui uit, dat Jaap er verlegen onder wordt. Hij kijkt beteuterd naar z'n windjack, z'n ogen glijden langs z'n plus-fours. Is er-iets geks aan hem te zien? en plaatselijke overheden inge diende verzoeken om steun niet alleen overal in den lande prin cipiële debatten hebben uitgelokt, maar ook financiële baten. Van de 1016 burgerlijke gemeenten zegden 330 besturen subsidie toe en wezen er 260 de aanvraag af. Blijven over 426 gemeentebestu ren, die hun besluit uitstellen tot bij de behandeling voor de be groting voor 1930. Was het bondsbestuur ver heugd over ait resultaat, het werd enigszins teleurgesteld in de ker ken. Ziehier de cijfers. Aan 3332 kerkeraden zond men een circu laire. Die circulaire hoort toch zeker bij de kerken thuis, meende de Bond. Echter verleenden 417 kerkeraden der Gereformeerde Kerken, 22 Hervormde, 77 Chris telijke Gereformeerde, 48 Gere formeerde (ond. art. 31), 35 Ge reformeerde gemeenten en 10 an dere kerken steun aan het bonds- werk, hetgeen naar men mag verwachten overigens de in stemming der kerken zal hebben. In het jaarverslag van de pen ningmeester, burgemeester G. Bramer van Den Ham, kwamen ook de cijfers voor. Het gezamen lijk bedrag der kerken was f 3212,50, terwijl van de zijde der overheid de bijdragen opliepen tot f 3590,88. De Bond heeft al deze gelden hard nodig. Verleden jaar werden de affiches tegen het vloeken op talrijke vaste en tijdelijke verza melplaatsen neergehangen. Onder de vaste plaatsen noemen we vooral de stations, onder de tijde lijke de bollenstreek, de route van de motorraces in Drente, het parcours van de Vierdaagse rond om Nijmegen. De heer Laarman vertelde, dat er dikwijls reacties binnenkomen op de wandkaarten in openbare gebouwen. Met dank baarheid maakte de secretaris er gewag van, dat de arbeid van de Bond overal open deuren vindt. Van de grootste bedrijven tot de kleinste geeft men medewerking, dikwijls zeer ruim. Ter vergadering zag het be stuurslid, ds H. A. de Geus van De Bilt, zich herkozen. De heer Kruithof herdacht het overleden bestuurslid A. van den Berge te Gouda, wiens plaats niet zal wor den ingenomen. Tot de aanwezigen op deze ver gadering behoorde ook de heer J. Baas, die in 1916 het initiatief nam tot de oprichting van de Bond. Een vergeeld stukje „Standaard" met een ingezonden stuk over een actie tegen het vloeken, geschreven door de heer Baas, circuleerde als oudste do cument in de samenkomst. De maatschappij „Northrop Aircraft" heeft een nieuwe vlieg tuigmotor in de handel gebracht die zij als krachtigste beschouwt die tot dusver werd gebouwd. Deze motor, genaamd „Turbody ne", heeft bij proefdraaien 10.000 p.k. ontwikkeld. (Ingez. mededeling, advert.) ..Het Melkmeisje f is van f HetKLAVERBlAD/ Te Glasgow is een volle dub beldeks autobus vlak voor een naderende tram gekanteld. De tram, eveneens vol, verpletterde de bovenste verdieping van de bus. Er zijn zeven doden en 40 gewonden. Vijf leden van de Oostdultse volkspolitie hebben zich aan een Amerikaanse grenspatrouille overgegeven. Zij waren in uni form, maar hadden geen wapens bij zich. Toefik Hamdane, de dader van de op 9 Maart gepleegde aanslag op de Syrische minister-president Riad Solh, is ter dood veroor deeld. Tegen een medebeklaagde is bij verstek de doodstraf uitge sproken, terwijl nog 6 gevange nisstraffen van 1 jaar tot levens lang werden opgelegd. Een jour nalist, die eveneens bij de aanslag was betrokken, kreeg 2'A maand gevangenisstraf. Miss Dorothy Chadwick is de eerste vrouwelijke staatsaankla- ger (officier van justitie) in strafzaken in de Unie van Zuid- Afrika, te Johannesburg, gewor den. In een toespraak op het inter nationaal congres van hotel-res taurant-, en caféhouders heeft de heer Segers, de Belgische minis ters van verkeerswezen, ver klaard, dat 6 procent der Bel gische bevolking van het toerisme leeft. Bij het leggen van anderhalve tons zware buizen voor een nieuw rioolgemaal te Schiedam viel, doordat een haak van de takel wegschoot, een der buizen op een 43-jarige man uit Schiedam. Deze is in het ziekenhuis overleden. Naar het A.N.P. vernam ligt het in het voornemen van H. M. de Koningin om op 9 Juni een be zoek te brengen aan enkele ge meenten in de provincie Utrecht. Met 345 stemmen, bij 26 ont houdingen, is dr Kurt Schu macher op het congres van de so ciaal democratische partij, dat thans te Hamburg wordt gehou den, tot voorzitter gekozen. (Ingez. mededeling, advert.) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. De Oostduitse herstel betalingen aan Rusland. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde Dinsdag, dat er geen twijfel aan was, dat de Sow- jet-Unie herstelbetalingen van Oost-Duitsland had ontvangen voor een waarde van meer dan 10 milliard dollar het bedrag dat Rusland had geëist. Desge vraagd zeide de woordvoerder, dat het in een bericht genoemde totaalbedrag aan ontvangen her stelbetalingen van 18 milliard dollar gebaseerd was op een niet- officiële schatting. (Ingez. mededeling, advert.) Veranderen de mannen? Opvallend is het, hoe veer krachtig op het ogenblik weer de manier van lopen van de Ne derlandse mannen is. Ten dele is dat het gevolg van de steeds beter wordende voeding. Maar voor een ander deel maakt ook de nieuwste manier van schoen- fabricage het lopen lichter en gemakkelijker. Swift in Nijme gen maakt thans de nieuwe Super Swift, een schoen, die iedere beweging van de voet volgt en die vermoeienis letter lijk uitsluit. Fijne leersoorten en mooie modellen droegen er toe bij om de Super Swift, dit top punt van gemak, in verrassend snel tempo populair te maken. Men vindt de Super Swift thans in alle goede Nederlandse schoenwinkels. Hij staat daar zo hulpeloos met dat wondere in z'n ogen, dat al tijd zo opvalt, 'tis of hij alleen maar leeft om de natuur in zich op te nemen en hij zijn plaats in de samenleving nooit recht weet te vinden. Die ogen zijn nog vervuld van het mooie, dat hij zo even plot seling ontdekte. Hij heeft de grenzen al afgebakend, straks wil hij daar gaan zitten; in z'n gedachten ziet hij het stuk al voltooid. En nu kan hij zich moeilijk ineens instellen op een charmante begroeting van z'n beide oude vriendinnen. Het duurt alles maar een en kele seconde. Ally kan hem daar zo ontroerend hulpeloos niet- zien staan. Ze steekt gemoedelijk bij hem door: „Nee maar, hoe kom jij hier? We hadden net uitgemaakt dat daar op de weg een halve gare aan het grimassen maken was." „Hoe heb je dit ons dierbare 'plekje toch ontdekt?" valt Else in. Maar voordat Jaap kan ant woorden bedisselt Ally druk: ,Toe zet die fiets daar neer, Jaap, dan kunnen we hier fijn weer gaan zitten en dan haal ik zo wat drinken." „Dat zal ik even doen", zegt Else. Ze is daarnet toch nog weer overrompeld door het on verwachte weerzien. Het is goed, dat ze een ogenblik tijd krijgt zichzelf tot de orde te roepen. Als Ally en Jaap alleen zijn, herhaalt ze Else's vraaag: „Hoe wist je dat we hier in pension waren?" „O heel eenvoudig. Mevrouw Jensma komt geregeld bij ons en die vertelde zulke fantastische verhalen over jullie vacantie cp de boerderij. Luilekkerland ge woon. En de omstreken! Ik kreeg de idee, dat jullie op het uitbundigste plekje aarde zaten dat er bestaat." „Nou het is hier mooi", beves tigt Ally. „En", komt het er 'n beetje ongelukkig uit, „die eenzaam heid thuis is niet te harden. Ik moest weg, hierheen, naar jul lie. Laatstjullie bezoek vond ik ook zo fijn. Ik wil zo graag eens weer een oordeel ho ren van mensen die me eerlijk de waarheid zeggenik heb niemand meer." Z'n gevoelige mond knijpt zich smartelijk samen. In z'n ogen is zo'n wijd verdriet, dat Ally haar blik af moet wenden. „Hoe is het met Nola?" vraagt ze om toch iets te zeggen. (Wordt vervolgd.) In Amerikaanse kringen overweegt men thans ernstig de moge lijkheid om niet alleen aan Engeland en Frankrijk, doch ook aan kleinere Noordatlantisehe verdragspartners, zoals Nederland, een beperkt aantal atoombommen af te staan, aldus meldt A.N.P.- Aneta's diplomatieke oorrespondent uit Washington. Amerikaanse militaire deskun digen, die het afstaan van atoom bommen aan Westeuropese mo gendheden bepleitten, staan op het standpunt, dat het atoomwa pen niet alleen een aanzienlijke preventieve, doch ook een defen sieve waarde heeft en een tacti sche rol van grote betekenis kan spelen bij een eventuele invasie van de West-Europese landen. Zij verklaren, dat troepenconcentra ties zonder welke een bezetting van vijandelijk gebied onuitvoer baar is een trefbaar doelwit voor het atoomwapen vormen en dat de bom daarom voor landen als Nederland, België en Dene marken, waar ruimte voor ma noeuvreren ontbreekt, bijzonder nuttig kan zijn om concentraties aan de andere zijde van de grens te verhinderen of te vernietigen. De atoombomvoorraad van de V.S., zo werd tegenover A.N.P.- De Amerikaanse geheime dienst, heeft de 39-jarige Harry Gold uit Philadelphia gearresteerd onder beschuldiging dat dr Klaus Fuchs hem gestolen atoomgeheimen heeft toevertrouwd. Deze arresta tie volgde enkele uren op de on dervraging van Fuchs in een En gelse gevangenis door twee leden van het F.B.I. Harry Gold werd als zoon van Russische ouders in Zwitserland geboren en is thans genaturali seerd Amerikaan. Nieuw middel tegen lucht- ziekte. Het hoofd van de medische af deling van de American Airlines en de American Overseas Airlines dr Kenneth L. Stratton, meent thans een doeltreffend middel gevonden te hebben tegen lucht-, wagen- en zeeziekte. Ter voorkoming van deze ziek te, waarvan men aanneemt, dat zij haar oorsprong vindt in een storing van het evenwichtsorgaan, heeft men geëxperimenteerd met een nieuw middel („Dramamine" geheten). Het bleek dermate te voldoen, dat het thans op alle toe stellen van de genoemde maat schappijen in gebruik wordt ge nomen. Dit nieuwe middel zou niet alleen helpen, wanneer men zich reeds ziek voelt, doch ook als voorbehoedmiddel gebruikt kunnen worden. Steun aan Nederlandse boeren in Canada. De ministers van landbouw en immigratie van Nieuw Schotland (Canada) hebben een plan bekend gemaakt voor de kolonisatie van boeren-immigranten op- boerde rijen in Nieuw-Schotland. De eerste groep, aan welke boerderijen zullen worden toege wezen, bestaat uit Nederlandse boeren-families, die ten minste een jaar voor Canadese boeren hebben gewerkt. Zij zullen boer derijen krijgen in de districten Antigonish en Iverness. Steun zal worden verleend door het provin ciaal departement van landbouw, het uitbreidingsdepartement van de St. Francis Zavier Universi teit en het departement voor bur gerschap en immigratie te Otta wa. Aan de kolonisten zullen lenin gen worden verstrekt tegen een lage rente. Aneta's diplomatieke correspon dent te kennen gegeven, is thans groot genoeg om een dergelijke regeling mogelijk te maken zon der Amerika's directe defensieve kracht te schaden. Mr de Wilde hersteld. (Van onze parlem. redacteur.) Bij de aanvang van de verga dering van de Eerste Kamer be groette voorzitter Kranenburg eergistermiddag de A.R. afge vaardigde mr J. A. de Wilde, die na lange ongesteldheid weer voor het eerst in de Kamer aanwezig was. De Kamerleden beantwoord den de vriendelijke toespraak van de voorzitter met een hartelijk applaus. Overigens was de Kamer slechts enkele minuten in open bare vergadering bijeen. Zij nam een aantal naturalisatie-ontwer pen aan, terwijl ook het wetsont werp „aanvulling van renten krachtens de Ongevallenwetl921, de Land- en Tuinbouwongevallen- wet 1922 en de Zeeongevallenwet 1919" zonder debat en zonder hoofdelijke stemming werd aan genomen. Er zijn 3 millioen Russische Joden. De premier van Israël, Ben Goerion, heeft op een massaver gadering in de nederzetting Afi- kim, in de Jordaanvailei, ver klaard, dat de Sowjet-Unie de in dat land aanwezige Joden dient toe te staan naar Israël te emi greren. Aan alle volken in de Sowjet-Unie werd nationale vrij heid toegestaan, alleen aan de Jo den niet. Naar schatting bevon den zich meer dan drie rnillioen Joden in Rusland de grootste Joodse bevolking in enig land, de Verenigde Staten uitgezonderd. Rusland was zo goed als het enige land ter wereld, dat aan Joden niet toestaat naar Israël te gaan. Leemhuis veroordeeld. Gistermiddag heeft de bijzon dere strafkamer van de arrondis sementsrechtbank te 's-Hertogen- bosch uitspraak gedaan in de zaak van de voormalige Haagse politiemannen Leemhuis, Vietor en Pegels. De rechtbank veroordeelde Leemhuis tot een gevangenisstraf van 10 jaar met aftrek van voor arrest (de eis was 18 jaar met aftrek), Vietor 11 jaar met af trek van voorarrest (eis 20 jaar met aftrek) en Pegels tot 9 jaar met aftrek (eis 15 jaar met af trek) benevens ontzetting uit de beide kiesrechten en het recht ambten te bekleden voor de tijd van 10 jaar. Lenstra en Hofma niet in het voorlopig Nederlans elftal. Het bestuur van de voetbalver eniging „Heerenveen" heeft de spelers Hofma en Lenstra met het oog op de Maandag a.s. te spelen kampioenswedstrijd Mau- ritsHeerenveen, niet toegestaan uit te komen in de wedstrijd voorlopig Nederlands Elftal Middlesex Wanderers, welke Za terdag 27 Mei a.s. te Utrecht plaats vindt. De linkervleugel zal thans wor den gevormd door Clavan (ADO) en Lakenberg (Blauw Wit), spe lers, die ook in New Castle van de partij waren. Als reserve is aangewezen van der Vegt (H.BS.). ONTMOETING IN OUD-BEIJERLAND. Het wordt een harde noot, wel ke het Zeeuws Zaterdag elftal in de tweede ronde van het landelijk tournool van afdelings-elftallen te kraken zal krijgen als Zaterdag in Oud Beyerland de strijd tegen de vertegenwoordigers van de af deling Rotterdam moet worden aangeboden. Na de daverende zege, behaald op de Dordtenaren, zijn de jon gens natuurlijk vol moed. Daarbij komt, dat zij vorig jaar de Rot terdammers, zij het na een zeer benauwd laatste half uur, waarin zij met de rug tegen de muur de overwinning uit het veld sleepten, een nederlaag toebrachten. Zal het deze keer weer geluk ken? Een vraag, welke niet te beantwoorden valt. Een prestatie als vorig jaar mag men niet twee maal van een elftal verwachten en mochten de Rotterdammers in staat zijn weer dezelfde druk op de Zeeuwse elf uit te oefenen in het laatste half uur, welnu, dan geven wij onze vertegenwoordi gers weinig kans op een hernieu wing van wat zij vorig^jaar klaar speelden. Het zal op ihet moreel van de ploeg aankomen. Als de Zeeuwse voetballers, volledig geconcen treerd op wat hen te wachten staat, het veld ingaan met de on wankelbare overtuiging, dat zij hun huid zo duur mogelijk moe ten verkopen, dat zij tweemaal drie kwartier aiies, maar dan ook alles, zullen moeten geven om ze gevierend uit de strijd te komen, dan is het mogelijk om ook deze keer als overwinnaar terug te ke ren. Bittere pil. Rotterdam zit nog steeds met de bittere pil, welke de nederlaag van vorig jaar voor hen is gewor den, in de maag. De Rotterdamse leiders van die ploeg hebben zich het gehele jaar beijverd om te meest sportieve ploeg uit het landelijk tournooi te zijn, hoog en wordt met eerlijke middelen ge streefd naar de overwinning. vim ONGEGROND OPTIMISME. We hebben zo in de loop der tijden opheel wat optimistische verklaringen van vliegende mi nisters over Indonesië te slikken gekregen. Als Indië-Jcenners verklaarden, dat het slecht gaat en dat de toe stand zorg baart, dan kwamen de ministers vertellen, dat der gelijke mensen, die er met hun neus bovenop zitten, niet tot oordelen bevoegd zijn. Maar nu is er dan een officiële nota verschenen. Ondertekend door minister van Maarseveen, optimist in 't kwadraat. Ik heb het stuk met belang stelling gelezen. Het merkwaardigste is, dat daarin geen spoor van optimis me te bekennen valt. Nu heet het, dat de ontwik keling der zaken reden geeft tot BEZORGDHEID; dat nog veel MOEILIJKHEDEN overwonnen moeten worden. De op liquidatie der deelstaten gerichte activiteit vervult de re gering met ZORG. Er is sprake van ONTREDDERING op eco nomisch terrein; van sociale ON RUST; van grote ONGERUST HEID op het gebied van het on- derwijs. Op vele plaatsen heerst grot» ONVEILIGHEID; minstens ,16 Nederlanders werden sedert d» overdracht van de souvereini- teit VERMOORD; de positie van de Nederlandse ondernemingen is over het algemeen ZEER MOEILIJK; onder de Neder landse ambtenaren is er ON RUST en ONZEKERHEID. Ik laat het hierbij, 't Boven staande is genoeg om duidelijk te make?i, dat het ministeriel» optimisme door niets gerecht vaardigd was. DE 2e ETAPPE 25 MEI zorgen, dat er een sterker elftal tegen Zeeland in het veld zou ko men. En er kómt een sterker elf tal naar ons bij informatie is ge bleken. Een elftal, dat de op dracht heeft om revanche te ne men voor de nederlaag van vorig jaar. Aan de andere kant, een ploeg, welke bij voorbaat reeds enigermate onder de indruk is van de wachtende ontmoeting tegen de Zeeuwen. Men is er in Rotterdam van overtuigd, dat de ploeg sterker is dan de Zeeuwse, maar men is wat bevreesd voor het Zeeuwse enthousiasme, voor de Zeeuwse strijdlust en vast houdendheid. Andermaal moet Zeeland in de demi-finale en zo mogelijk nog Uit een fabriek te Tipton (En- verder. Natuurlijk houden we on- geland) is een hoeveelheid vergif ze naam, van de prettigste en ..-ia—a- mnnrt gestolen, voldoende om 1Ö.00Ö personen te doden, zo is vandaag bekend gemaakt. Men vermoedt, dat de diefstal door kinderen is gepleegd. (Ingez. mededeling advert.) MEBINOS lASORAIORIA AMERSFOORT 385

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2