Lie vond geopende deuren in Europa. HIEUWS V.N. de enige weg tot overbrugging van de scheiding. Geslaagde rampenoefening van Vlissing's Rode Kruis. Departement Zeeland hield jaar vergadering te Vlissingen. Commissaris der Koningin ogende rusthuis „Ter Hooge". PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De strijil van Ds Strijd. Belgische overwinning in eerste etappe van Ronde van Nederland. Lord Wavell overleden. Kabeltransport over het water. Ir Hupkes sprak over ontstaan en groei van „De Schelde" SNIPPER Blijde dag voor de „Stichting Rusthuizen Walcheren" Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Xoordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052^ ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG Xo. 1567 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 25 MEI 1950 Hoofdredacteur: K. ZU1DEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; IE Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholcn. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon^op 4.32 u., onder 20.42 u. Maan op 14.01 u., onder 2.18 u. Hoogwater op Vrijdag 26 Mei: Vlissingen: 9.10 u. 1.46 m., 21.32 u. 1.31 m. Terneuzen: 9.34 u. 1.67 m., 22.00 u. 1.53 m. Wemeldinge: 10.29 u. 1.43 m., 22.56 u. 1.18 m. Zierikzee: 10.13 u. 1.26 m., 22.35 u. l.OO m. Naar aanleiding van wat wij in ons nummer van 19 April onder bovenstaand kopje op merkten ontvingen wij van ds H. Zunneberg, Ned. Herv. predi kant te EUewoutsdijk, het vol gende senrijven, met verzoek dit in ons blad op te nemen: „Onlangs (19 April) heeft er in het „Zeeuwsch Dagblad" een stuk gestaan over „De strijd van ds Strijd", een Hervormd predi kant uit 's-Hertogenbosch. Hier wordt de waarheid dermate ge weld aangedaan, en worden vra gen die ds Strijd aan kerk en volk stelt zo verdoezeld, dat ik niet laten kan er op te antwoor den. Er wordt in het artikel ge zegd, dat „Ds Strijd een harde strijd voert voor het communis tisch ideaal", en propageert, dat er geen wapens moeten worden gelost, die Amerika ons als hulpverlening zendt. Dat laatste is juist, maar het eerste daarom nog niet. Want ds Strijd is hele maal geen communist, maar een anti-militairist. Het is zijn over tuiging,dat evangelie en oorlog dodelijke vijanden zijn, en dat een christen geen wapens mag dragen. Hoe kunnen wij elkan der liefhebben, naar Christus' gebed, en ondertussen ons voor bereiden elkander als mensen op de meest afzichtelijke wijze te vermoorden? Zal het Atlantisch pact Nederland en Europa red den? Ds Strijd meent, dat dit niet het geval zal zijn, maar dat het militaire machtsvertoon naar de afgrond voert! Er is iets an ders nodig: de verkondiging en de doorwerking van de vrijheid, vrede, en liefde van Christus. Daarvoor moeten wij alle krach ten inspannen. Alleen het evan gelie, dat ons vraagt niet te do den, maar te helpen en te gene zen kan Nederland en de we reld redden. Wapens brengen alleen maar ellende en angst, geen vrede en veiligheid. Daar om zal de kerk wapenleveran ties af moeten wijzen en het machteloos alleen met de macht van Christus moeten wagen. Sn dit moet zij ook aan land en volk voor houden. Dit zijn de vragen die ds Strijd de kerk steit, vra gen, die komen uit het evange lie, en waarover wij ons wel ter dege moeten bezinnen. Niemand ook het Christelijk Dagblad van Zeeland mag zich van deze vraag afmaken door te zeg gen: „dat is allemaal commu nisme". Want de propaganda der communisten heeft een heel an dere achtergrond dan de vraa van ds Strijd. De communisten ageren tegen w ïpenzendmgcn uit Amerika (als ze uit Rus land kwamen zouden ze ons dwingen wapens te lossen, in dien ze de macht hadden). Ds Strijd is overtuigd, dat een christen geen wapens mag los sen of dragen waar ze ook vandaan komen. Wat niet uit Christus is moet de christen laten en de moderne oorlog is uit de duivel. Het „Zeeuwsch Dagblad" suggereert ook nog, dat ds Strijd deze din gen schrijft als lid van de P. v. d. A. Dat is ook onjuist, want er is geen enkele politieke partij, die zijn overtuiging deelt (noch P. v. d. A. noch C.P.N.). Ds Strijd vecht alleen maar voor zijn overtuiging, omdat hij meent, dat de Bijbel zo spreekt. Hij is ook van geen enkele poli tieke partij lid. Wie hem bestrij den wil, zal dat moeten doen met de Bijbel in de hand, en luiste rend naar wat de Schrift zegt. Hij mag ds Strijd niet afdoen met hem zo maar in het hokje van de communisten te stoppen. Dat sticht verwarring omdat het onwaar is." Het spijt ons hierbij te moeten opmerken, dat ds Zunneberg door zijn schrijven bezig is ver warring te stichten omdat de beschuldiging aan ons adres wat de hoofdzaak betreft onwaar is. Wij wezen er op, dat ds Strijd de strijd voert tegen het lossen van Amerikaanse wapens en voegden hieraan toe: Zonder eni ge reserve propageert hij, dat het communistische voorbeeld (het niet lossen van wapens), dient te worden gevolgd, en dat nij zich wat d i t betreft naast de communisten schaart en een harde strijd voert voor de be vordering van het communisti sche ideaal. Hoe ds Zunneberg hieruit kan concluderen, dat ds Strijd een communist zou zijn is ons een raadsel. Wij hebben er niet aan gedacht dit te zeggen en hebben het ook niet gedaan. Wij meer den (trouwens te weten, dat ds Strijd lid was van de Partij van de Arbeid, wat echter sinds De cember 1948 niet meer het ge val blijkt te zijn. Voor het overige blijkt, dat wat wij opmerkten volkomen juist is. Ds Strijd is anti-militairist; nij keert zich tegen de wapenleve ranties en tegen het lossen van die wapens Nu, dat is juist wat de com munisten wensen. Als West-Europa lijdelijk gaat neerzitten met de handen in da schoot, zonder zich te verdedi gen, dan hebben de communis ten vrij spel en krijgt Moskou de gelegenheid geheel Europa cn dus ook ons land te doen delen in de zegeningen van de commu nistische dictatuur Dan breekt ook voor ons land aan een tijdperk van bloed en tranen; dan worden hier op nieuw de gevangenissen en con centratiekampen geopend, dan is het met onze vrijheid, ook de Trygve Lie, de secretaris-generaal der V. X. heeft gisteravond, vlak voor zijn vertrek naar de V. S., te Londen een verklaring uitgegeven. Lie verklaart, dat z(jn kortgeleden aan maarschalk Stalin in Moskou gebrachte bezoek had aangetoond, dat de V.N. de enige op lossing voor de koude oorlog vormden en de enige methode waar bij de vrede kon worden bewaard. Lie verklaarde verder op dit ogenblik slechts te kunnen zeggen, dat hij niet ontevreden is over zijn besprekingen in de drie Europese hoofdsteden. Er waren geen deuren gesloten. Hij keerde terug naar het hoofdkwartier van de V. X. met de overtuiging, dat de mogelijkheid van eonstructieve onderhandelingen aanwezig is. De resultaten van de uitwisse ling van gedachten en standpun ten over de V. N. en de z.g. kou de oorlog zouden echter niet kun nen worden beoordeeld, tenzij zij in de loop van de volgende twee of drie maanden duidelijk werden, aldus Lie. Men moest geduld oefenen. Het feit, dat zijn bezoek als secretaris-generaal aan de vier hoofdsteden de publieke belang stelling zozeer had bezig gehou den, toonde niet alleen de ernst aan van de huidige verdeeldheid tussen de beide partijen in de kou de oorlog, maar bewees ook, dat de 'V. N. de enige weg aangaven waarlangs de scheiding zou kun nen worden overbrugd en op de lange duur de vrede kon worden gehandhaafd. Lie bracht tenslotte dank aan allen, die hun steun voor zijn po gingen hadden uitgesproken. Hij had nog nooit zoveel brieven en telegrammen cn persoonlijke goe de wensen van bekenden en onbe kenden van hoog tot laag ontvan gen als tijdens zijn bezoek aan Moskou, Parijs en Londen. Lie gaf de verzekering te zul len blijven streven naar een her nieuwde toenadering van de rege ringen in het kader van de V. N., met het doel de spanningen van de „koude oorlog" te verminderen en tenslotte een eind te maken aan de „koude oorlog" zelf. 20-JARIG VREDESPACT? Trygve Lie, heeft een 20-jarig vredespact tussen de vier grote mogenheden voorgesteld, toen hij De eerste etappe van de derde ronde van Nederland, die van Amsterdam naar Appingedam (265 km), heeft maar heel weinig strijd te zien gegeven. De beslissende slag viel pas tussen Ten Post en Stedum op 15 km van de finish. Een aantal Bel gische renners hadden zich naar voren gewerkt en namen 'n gun stige positie in, waardoor Emile Vanderveken gelegenheid kreeg er plotseling alleen tussen uit te trekken en een vrij grote voor sprong te nemen, die hij behield tot het einde. De uitslag luidt: 1. Emile Van derveken (België A), tijd 7 uur 12 min. 44 sec.; 2.André Mael- brancke (België A)3. Jef Ver poorten (België B); 4. R. Jans- sens (België B); 5. Roger Decock (België B); 6. M. Meersman (Bel gië A); 7. René Mertens (België B); 8. Callens (België A). Een grote groep renners werd exaequo 11- 33 geplaatst. Het ploegen-klasscment na de eerste etappe luidt: 1. Belgische A-ploeg 21 uur 40 min. 01 sec.; 2. Belgische B-ploeg 21.40.24 3. tot en met 6 ex aequo Nederland se nationale ploeg; Gemengde Nederlandse ploeg; Brabants- Limburgse ploeg en Nederlandse B-ploeg, allen 21.41.27. 7. Neder landse A-ploeg 22.00.29; 8. Zwit sersNederlandse ploeg 22.15.35. op doorreis naar Moskou een be zoek bracht aan de Britse pre mier, Attlee, aldus wordt uit ge woonlijk betrouwbare bronnen te Londen vernomen. Verwacht wordt, dat Lie bij zijn terugkeer in Lake Success 'n poging zal doen om, met gedele geerden van de belanghebbende mogendheden, bij de V. N., een of andere wederzijds aanvaardbare formule uit te werken voor het hervatten van de werkzaamheden in de Veiligheidsraad. Lie is vanavond per vliegtuig naar New York vertrokken. Gascylinder ontplofte op de Rijnbrug. Dank zij arbeider, erger voorkomen. Op de Rijnbrug in Arnhem is een ongeval geschied, dat nog bij zonder goed is afgelopen. Een ar beider uit Lienden was bezig met het autogenisch lassen, toen hij zag, dat enkele meters van hem verwijderd, een gascylinder op een laswagen in brand stond. V. be gaf zich onmiddellijk naar de brand en ontdekte toen, dat de afsluitdop roodgloeiend was. Aan gezien verwacht kon worden, dat de cylinder ieder ogenblik tot ex plosie kon komen, was het hem niet mogelijk de vlam te doven. Enkele minuten nadat de politie het rij- en voetgangersverkeer over de brug had stilgezet, is de cylinder met een enorme knal uit elkaar geslagen. Ongeveer 125 meter verder vielen de stukken in de Rijn. Het rijwielpad ver toont door de ontploffing scheü- ren over een lengte van ongeveer vijf meter. Het plan voor een nieuwe sluis te Terneuzen. De NederlandsBelgische tech nische commissie voor de studie van de waterwegen en de haven- belangen, is gisteren te Gent in vergadering bijeen geweest. De commissie heeft in het bij zonder besprekingen gevoerd over het plan tot het bouwen van een nieuwe sluis te Terneuzen. De Belgische delegatie zal voor 1 October a.s. aan de minister van Openbare Werken over deze aan gelegenheid een rapport uitbren gen. Een late wandelaar. De Goese politie is Dinsdagmid dag en -nacht in de weer geweest om een 78-jarige man uit Bors- sele op te sporen. Deze man was door een zoon naar Goes gebracht en in een café achter een kopje koffie, achtergelaten waar een andere zoon, die in Zuid-Holland woont, zijn vader zou ophalen om hem mee te nemen naar zijn woonplaats. Of de oude man nu geen zin had naar Zuid-Holland te reizen is niet bekend. Toen de Zuid-Hol landse zoon echter in het café ar riveerde, was de vader spoorloos verdwenen. En hij bleef dat tot gisterochtend vroeg. Toen meldde hij zich n.l. bij een boerderij te 's-Heer Arendskerke, met de me dedeling, dat hij wel een bakje koffie zou lusten. Gelukkige vader klom in het klokketouw. Geheel buit en de order, want eerst Zaterdag zullen de nieuwe Baarnse kerk klokken ingeluid worden, galmle gistermorgen de nieuwe St. Josefklok over Baarn. De heer Klaarwater, vader van 7 dochters, was zo ge lukkig bij de geboorte van zijn achtste kind, nu een zoon, dot hij in de kerktoren klom en een van de nietiwe klok ken, ter gelegenheid van dit voor hem zo heugelijke jeit, aan het luiden bracht. Lord Wavell, de voormalige Britse onderkoning van India en in de tweede wereldoorlog bevel hebber op verschillende fronten, is gisteren te Londen op 67-jarige leeftijd overleden. Hij had on langs een ernstige operatie on dergaan. In 1940 was Lord Wavell op perbevelhebber in het Midden- Oosten, doch toen in 1941 de oor log tussen Japan en de geallieer den (met inbegrip van Neder land) uitbrak, werd hij benoemd tot opperbevelhebber der Britse strijdkrachten in India en tot op perbevelhebber van alle geallieer de strijdkrachten in Zuid-Oost- Azië, met inbegrip van Indonesië. De „Koningin Juliana" terug in de vaart. Gisteravond met de dienst van vijf minuten voor zes keerde dc gerepareerde „Koningin Juliana" terug in de vaart tussen Vlissin gen en Breskens, zodat de „Prins Bernhard" weer in reserve kon gaan liggen aan de ponton. KONINKLIJK ECHTPAAR IN PARIJS AANGE KOMEN. Met een K.L.M. Convair, die om 2 uur uan Schiphol was vertrokken, zijn H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard twee uur later op het Parijse vlieg veld Orly aangeko men. President en mevrouw Auriol, benevens verschei dene andere hoog geplaatste persoon lijkheden waren ter begroeting op het vliegveld aanwezig. H. M. Koningin Juliana wordt bij Haar aankomst op het vliegveld Orly verwelkomd door de Franse president Vincent Auriol. Hevige ontploffing in fabriek. Met een hevige knal ontplofte gisteravond in een houten ge bouwtje op liet terrein van de Vismyn aan de Nieuwendyk te Vlissingen een bus benzine. In enkele seconden tyds stond het bouwsel, dat een fabriek moest voorstellen, in lichterlaaie. Ogen- blikkeiyk werden de brandweer en het Rode Kruis gealarmeerd, die spoedig ter plaatse waren, om het vuur te bestreden en de ge wonden uit de verwoeste fabriek to halen, te verbinden en over 't Nederlandse Mij voor Nijverheid en Handel. Gisteren is te Vlissingen in het Woofclhuis de jaarlijkse leden vergadering gehouden van het Departement Zeeland van de Ne derlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. In het eerste deel van de vergadering werden do huishoudelijke zaken behan deld, terwijl na een gezamenlijke koffiemaaltijd, de directeur van de Kon. Mij „De Schelde", Sr J.W. Hupkes, een Interessante cau serie hield over het ontstaan en de groei van het bedrijf, welke gevolgd werd door een excursie naar de scheepswerf en machine fabriek. Dé voorzitter van het Depar tement, ir M. de Vink, wees er in zijn openingswoord op, dat ogenschijnlijk de activiteit van 't Departement niet zo groot is, doch dat „inwendig" toch heel wat verricht wordt. De betekenis van de maatschappij moet ook niet zoveel gezocht worden in de werkzaamheden van de Departe menten als wel in die van het hoofdbestuur, dat o.m. voor de regering een belangrijke advise rende taak heeft. Ir de Vink op perde de gedachte het geven van adviezen ook in nauwere kring, in het Departement zelf, toe te passen. Naar aanleiding hiervan en van de notulen ontspon zich een ge sprek over de werkzaamheden. Vorig jaar was besloten de regel matige bijeenkomsten te laten vervallen en gezien de kosten en de geringe belangstelling één gro te jaarlijkse samenkomst te hou den. Thans waren er enkele le den die vroegen of dit wel de goede weg was. Om te vernemen wat er te dezen aanzien bij de le den leeft zullen zij een rondschrij ven ontvangen. Na het jaarver slag van de secretaris deelde de penningmeester, de heer Hoegen, mede, dat het ledental in 1949 te rugliep van 149 tot 139. De finan ciële positie van het Departement is niet ongunstig, maar voorzich tigheid blijft geboden. Naar de jaarlijkse hoofdbe stuursvergadering werden voor lopig als afgevaardigden aange wezen de heren Horsman en Ver burg. In de plaats van mr A. C. van Epenhuysen (aftredend) werd in het bestuur gekozen Ir J. P. Ber denis van Berlekom. Naar aanleiding van de te Utrecht gehouden vergadering van voorzitters en secretarissen, stelde de voorzitter de vraag, wat er gedaan zou kunnen worden om de Zeeuwse bevolking en speciaal de jeugd, meer belangstelling bij te brengen voor de industrie. Hierover zal in contact getreden worden met enkele instanties, zo als de Zeeuwse Vereniging voor Paedagogiek. De leden stonden achter het voorstel om de getuig schriften uit te reiken ook aan werknemers welke in dienst zijn bij geen lid van de maatschappij zijnde werkgevers. (Zie vervolg pag. 3). kanaal, dat de enige plaats vorm de waarlangs men op het terrein van het ongeval kon komen, te transporteren. Gelukkig betrof het hier slechts een groots opgezette oefening om de paraatheid aan te tonen van het Rode Kruis, dat in de komen de week gelden verzamelt voor zijn prachtige mensenlievende ar beid. Overigens kregen de vele Vlis- singers, die de oefening bijwoon den, wel 'n zeer realistisch beeld te zien. Vlammen laaiden op, de tot gewonden gepromoveerde pad vinders krijsten, dat horen en .zien' verging en met angstwek kend sirenegeloei kwamen brand weer- en Rode Kruisauto's aan gestoven. De brandweer legde direct slangen uit in de voorha ven en ging het vuur „bestrijden" Daar het fabrieksterrein niet langs de gewone weg bereikbaar was, togen de Rode Kruis-help- sters en -helpers naar de over zijde van de voorhaven (het „ka naai") waar ze in een „gevonden" boot afdaalden en zo 't fabrieks terrein bereikten. De krijsende „gewonden" werden uit 't „bran dende" Vismijngebouw gehaald en voorlopig verbonden. OVER HET WATER. Daar er enkele ernstig gewon den bij waren, kon het vervoer over het kanaal niet per boot geschieden, en werd een kabel baan gespannen over het water. Hierlangs gleden met de regel maat van de klok de gewonden naar de overkant waar de auto klaar stond om ze te vervoeren naar een ziekenhuis of noodhos pitaal. Dit alles gebeurde in vlot tem- ;.o en met grote kennis van za ken onder leiding van dr Schreu- der. Vele autoriteiten, o.w. B. en W. van Vlissingen, de Kringcom- Gistermiddag heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland, jlir mr A. F. C. de C'asembroot, liet door de Stichting Rusthuizen Walcheren in exploitatie genomen slot „Ter Hooge" officieel ge opend. Er zjjn daarbij vele welgemeende woorden tot het Stich tingsbestuur gericht en namens het „Irma"-comité is de complete inrichting voor de conversatiezaal aangeboden. Oe opening ge schiedde door het overhandigen van de verzilverde sleutel aan de directrice van het rusthuis, zuster J. van Apeldoorn. Vele genodigden waren in de conversatiezaal bijeen w.o. naast de Commissaris der Koningin en zijn echtgenote, de heer A. Schout als lid van Ged. Staten, vertegen woordigers van het Departement van Binnenlandse Zaken en Fi nanciën, de eigenaar van „Ter Hooge", mr dr R. W. Graaf van Lynden en zijn echtgenote, als mede vele afgevaardigden van burgerlijke en kerkelijke ge meenten. REDE VAN DE VOORZITTER De voorzitter der Stichting, de heer A. H. S Stemerding, opende de bijeenkomst met het lezen van twee Schriftgedeelten en gebed. vrijheid van Godsdienst voor goed gedaan. En dit zou te erger zijn als wij moesten erkennen, dat wij ver zuimd hadden gebruik te maken van de middelen ons geschon ken, wat iets heel anders is, dan voorstander te zijn van militai risme In zijn rede, die hij daarna uit sprak, herinnerde spr. aan de in stelling van de armenverzorging in de eerste Christengemeente, terwijl hij er op wees, hoe in de vorige eeuw de verzorging dei- ouden van dagen de Camera Obscura getuigt daarvan niet rooskleurig was. Op het gebied van de Rusthuizen, aldus de voor zitter, is het. platteland van Wal cheren tot voor kort misdeeld ge weest, maar uit het kwade de evacuatie van de ouden van da gen uit de provincie in 1942 werd het goede geboren, want toen is men naar mogelijkheden gaan zoeken de oudjes weer in de vertrouwde omgeving terug te brengen, en is de gedachte opge komen ook op Walcheren Rust huizen te stichten. Spr. zei verder, dat wanneer de burgerlijke en kerkelijke gemeen ten het zonder steun van het Rijk hadden moeten doen, daarvan niets was gekomen en de heer Stemerding sprak dan ook zijn dank uit voor de krachtige steun, die vanwege de departementen Daarom is de strijd van man nen als ds Strijd zulk een ge- j van Binnenlandse Zaken en Fi- vaarlijke en onverantwoordelijke I ancien is geboden. Ook de direc- strijd. teur van de Stichting Zeeland, de heer C. Lijnzaad, werd dank ge bracht voor z(jn stimulerend werk, terwijl de heer Stemerding met grote erkentelijkheid gewag maakte van liet beschikbaarstel- len van „Ter Hooge" op zeer aan nemelijke voorwaarden door Graaf van Lynden. DE OPENING. Nadat de heer Stemerding de sleutel aan jhr de Casembroot had overhandigd, zei deze dat door de oorlogs-omstandigheden de noodzaak van de Rusthuizen is gebleken. Het is een grote dag voor Walcheren en de ouden van dagen, aldus spr. Hij sprak de hoop uit, dat dit tehuis tot in lengte van dagen onder Gods lei ding de ouden van dagen tot ze gen zou zijn, terwijl hij ook de di rectrice bij het overhandigen van de sleutel Gods zegen toewenste bij haar arbeid. Zuster Van Apel doorn aanvaardde de sleutel, waarbij zij de hoop uitsprak dat ze het in haar gestelde vertrou wen, waardig zal zijn. MOOI GESCHENK. Dokter G. Sissingh, die hierna het woord voerde, begon met te herinneren aan de brand in het tehuis „Irma" en gaf verder een beschouwing over de verzorging van ouden van dagen vroeger en thans. Daar het Rijk een deel van de schade van „Irma" draagt, bleef er van de grote inzameling, die vorig jaar is gehouden, nog een bedrag over, dat thans is aange wend voor de aankoop van stoe len, tafels, stoffering, verlichting en een radio voor de conversatie zaal. Bovendien deelde de heer Sissingh nog mede, dat het Fonds Noodgebieden destijds voor „Ter Hooge" een bedrag van f 10.000 geboden. ter beschikking heeft gesteld. De heer C. Lijnzaad bracht vervol gens Graaf van Lynden, de he ren der onderscheidene departe menten, alsmede het gemeentebe stuur van Vlissingen dank voor de wijze waarop men steeds be reid was te helpen. Graaf van Lynden, die 16 jaar lang „Ter Hooge" heeft bewoond, was dank baar dat het slot deze bestem ming heeft gekregen. Dr v. d. Putte, directeur van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg zette hierna de motieven van het Rijk uiteen, die hebben geleid tot steun aan de Stichting Rusthuizen, waarna 'n afgevaar digde van het Diaconessenhuis uit Haarlem dit Diaconessenhuis sond zuster Van Apeldoorn voor het werk In „Ter Hooge" af dankte hierna de directrice voor hetgeen veel diaconessen in Haar lem aan haar te danken hebben. „Doe het werk eenvoudig", zo zei ze, „niet in eigen kracht en ver wacht uw hulp altijd van Hem, die u tot hiertoe heeft geholpen". De burgemeester van Koude- kerke, de heer J. L. Dregmans, wenste namens de Vereniging van burgemeesters en secretaris sen op Walcheren de Stichting geluk en heette namens het ge meentebestuur de ouden van da gen welkom. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door ds A. Elshout en ds L. D. van Dijl, resp. Geref. en Herv. predikant te Koudekerke en door zuster Hensel namens de directie van liet Haarlems Diaco- ressenhuis. Nadat verversingen «aren aangeboden, bezichtigde het gezelschap het tehuis. Door de Fa Kunst te Middel burg werd nog een electrische klok voor de conversatiezaal aan- Behoudens onvoorziene omstan digheden zal Vrijdagmorgen om 10 uur de debarkatie beginnen van de „General S. D. Sturgis", en Zaterdagmorgen om 9 uur, eveneens in de Rotterdamse ha ven, van de „General M. B. Ste wart". Bij vergissing is door het Rode Kruis aan de politieke delinquent Leemhuis het herin- neringskruis 19401945 toege zonden. 44 leeriingviiegers zijn gisteren per K.L.M.-vIiegtuig naar de V.S. vertrokken, waar zij in Texas een vliegeropleiding zuilen ontvangen. Even buiten de be bouwde kom van Enschede reed gisteren 'n autobus vol arbeiders tegen een stilstaande autobus. 13 passagiers werden gewond, war- van twee in een ziekenhuis moes ten worden opgenomen. De Birmaanse minister-president Thakin Nu is gisteren na een 4- daags verblijf in ons land ver trokken. Hij bestudeerde in ons land vooral de landbouwmethoden en de coöperatie. Een Ameri kaanse senator heeft in verband met de zaak Fuchs nog meer ar restaties voorspeld, nadat Ameri kaanse rechercheurs een onder houd hebben gehad met Fuchts. Wilhelm Pieck, de president van de Oost-Duitse republiek, heeft Woensdag de Pinksterbij eenkomst van de „Vrije Duitse Jeugd" offcieel geopend. Het Amerikaanse Hoge commissariaat heeft in Duitsland een afdeling ingesteld die de Duitsers zal ad viseren' hoe zij meer dollars kun nen verdienen. Generaal Clay heeft verklaard dat de Ameri kaanse legers in 1945 voor 250 a 300 millioen goud in beslag na men in Duitsland. Dit goud werd onder 16 landen, die herstelbeta lingen eisten, verdeeld. Volgens een Israëlisch blad zou Israël 54.000 dollar willen uitkeren aan de familie van Graaf Bernadotte, de vermoorde bemiddelaar voor Palestina en 3000 dollar aan de Ver. Naties als bijdrage tot de premie voor de levensverzekering van de bemiddelaar. Het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse zaken heeft een rsolutie van de Tsjecho-Slowaakse verga dering om de „imperialistische" politiek te wijzigen ais „Beledigd en ongegrond" verworpen. nu'ssaris van het Rode Kruis in Zeeland, dokter G. Sissingh, ver schillende doktoren en een groot publiek, dat vanaf de Boulevard met belangstelling de verrichtin gen volgde, die inderdaad van zeer bijzondere aard «'aren. Om een en ander te verduidelijken en het publiek er op attent te ma ken, dat een dergelijk optreden bij een werkelijke ramp, alleen mogelijk is wanneer het Rode Kruis gesteund wordt, gaf de voorzitter van liet Vlissingsc Ro de Kruis, de heer C. v .d. Mark, via een luidspreker-installatie 'n (soms lugubere) toelichting op de uitstekend geslaagde en over tuigende oefening. LOF VOOR TRANSPORT- COLONNE. De avond daarvoor werd in het Concertgebouw een feestelijke bijéénkomst gehouden waarvan dc Raten ten goede komen aan het Rode Kruis. Aan deze zeer beschaafde en prettige avond, waarvoor totaal geen onkosten behoefden te worden gemaakt, werkten artisten mede, die een uitstekend verzorgd programma van zang, viool, piano en fluitmu- ziek ten gehore brachten, terwijl ook een goochelaar meewerkte. Bij het begin van deze avond, die niet druk bezocht was, gaf dr Staverman een indrukvan het ontstaan en de groei van het Ro de Kruiswerk. Dr Staverman herinnerde aan de vredestaak en wees erop, dat transportcolonne steeds bleef oéfenen. Grote bewondering had Kij voor de mensen van de trans portcolonne, die de grootste ge varen trotseerden om anderen te helpen. Ook bracht hij in herinnering energieke arbeid van de doktoren Jens, v. d, Beijl, Schreuder en Sissingh en te besluiten met d<» wens, dat in de komende week moge blijken, dat de arbeid varj het Rode Kruis gewaardeerd zat worden Goese sportdag op 5 Augustus Naar wij vernemen, zal op Za terdag 5 Augustus te Goes eelt sportdag gehouden worden, waar aan doör negen Goese sportver enigingen zal worden deelgeno men. uft de verenigingen is eert werkcomité gevormd, dat bestaaï uit de heren M. Haasdonk, P. J. Janssens en M. de Kok. Met mu ziek zal naar het sportterrein ge marcheerd worden, waar een pro gramma bestaande uit gymnas tiek, korfbal en athletiek zal wor den afgewerkt. Des avonds wor den er voorts nog enkele handbal en voetbalwedstrijden gespeeld. Personenauto omgekanteld bij viaduct 's-H. Arendskerke. Gisterochtend is bij het viaduct onder de rook van 's-Heer Arendsr kerke, 'n personenauto, bestuurd door een zekere Z. uit Den Haag bij een poging een voor hem rij dende vrachtwagen te passeren, geslipt en gekanteld. Het onge luk geschiedde, doordat van te genovergestelde zijde een motor rijder naderde, zodat de perso nenwagen moest remmen om een botsing te voorkomen. De be stuurder kreeg geen letsel. Oostburg herrijst. Naast het nieuwe bankgebouw van de Amsterdamsche Bank, dat dezer dagen in gebruik werd ge nomen zullen deze week 6 nieuwe zakenpanden worden betrokken. Hierdoor krijgt de nieuwe Burg straat een meer volledig aanzien en is Oostburg een fraaie winkel straat rijker geworden. Post bestemd voor naar Ne derland terugkerende militairen aap boord van de troepenschepen 'aterman" en „Cheshire", welke in een der tussenhavens zal wor- 4gp i^tgereikt, moet respectieve lijk uiterlijk op 25 en 26 Mei ter post worden bezorgd. Zwitserland is Dinsdag op veie plaatsen door zware hagel- en on weersbuien geteisterd. Uit alle dëlen van het land komen berich ten over zware schade aan te velde staande gewassen, over stromingen en storingen in het eleetrisch net. DE BILT ZEGT: Vrjj fris. Overwegend droog weer met over het algemeen veel bewol king, maar later opklaringen in het Zuiden van liet land. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen en weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1