lrovintit>^/i?« ABAH50N Gemeenteraad. NOTEERT U ETEN? Costuums naar maai YAH WESTEN Goes Repatriëring gezinnen. kER]^£m@ SCHEEPSTIJDINGEN De bretels vergeten I Woensdag 24 Mei 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Commissaris der Koningin bezocht Waterschap de Brede Watering bewesten Yerseke. De Commissaris der Koningin Ihr mr A. F. C. de Casembroot heeft Maandag een bezoek ge bracht aan het Waterschap de Brede Watering Bewesten Yer seke. De Commissaris was ver gezeld door dr Pilaar chef twee de afdeling ter Provinciale Grif fie. Des morgens werd jhr de Casembroot op het Polderhuis te Goes ontvangen door de dijk graaf, de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge en de bestuursleden, waarna een rondrit door de pol der werd gemaakt waarbij spe ciale aandacht aan de wegen werd besteed. Des middags, ra l«n maaltijd in Hotel de Koren- leurs, werd om. een bezoek ge- iracht aan het stoomgemaal te Cattendijke en het electrisch ge maal te Yerseke, terwijl voorts de toestand van de dijken in Ogenschouw werd genomen. Kreeftenvissers willen andere vistijd. De kreeftenvissers uit Yersike hebben dr Havinga, directeur Van het R.I. voor Visserijonder- ioek verzocht om i.p v. de vistijd te stellen van 1 April tot 30 Juni, deze datum te veranderen van 1 April tot 1 Juni en vanaf 1 Juli tot 15 Augustus. In de vier- fvekelijkse rustperiode komt het ft.l. veel voor, dat de kreeften „verschalen". Hedenavond zal dr Havinga in „Cafetaria Oele" te Yerseke met fle kreeftenvissers deze moeilijk heden bespreken. Wie weet het? Dezer dagen werd ln de omge ving van het dorp Retranche- tnent een spandoek gevonden, waaraan verscheidene ballonne tjes bevestigd waren, die het op- ichrift droegen: Jan van der Harst, Vlietlaan A 9. De plaats naam ontbrak. Op het spandoek «tonden de letters: S.V.U. (of S.V.C.). Kan een van de lezers nadere Inlichtingen verschaffen omtrent ae herkomst Gunning aanbestedingswerk. Door het Beheer der Rijksdo meinen te Middelburg is het leg gen van dammen en buizen ln het voormalige vaarwater en de af voer van het hemelwater in het fcuidsloe opgedragen aan de uit voerder A. de Leeuw te Nieuw- florp. Jaarvergadering Ned. Genoot schap tot Reclassering. Maandagmiddag vond te Mid delburg de jaarvergadering blaats van de afd. Zeeland van bet Ned. Genootschap tot Re classering. De voorzitter mr P. van Empel verwelkomde de aan wezigen, in het bijzonder het nieuwe bestuurslid mr J. Sepers pit Goes. Het jaarverslag van de Secretaris de heer M. D. Baas Werd besproken en goedge keurd. Er werden in totaal 30 voorlichtingsrapporten uitge bracht, terwijl op 31 December 1949 85 personen onder toezicht stonden. De penningmeester, de heer G. de Voogd, gaf een over zicht van de stand der financiën. £)e heer A. van Diepeningen, ambtenaar voor de Kinderwet ten te Middelburg, hield ten slotte een causerie over het Re- classeringswerk. MIDDELBURG. Eerste Molenwaterconcert. Vrijdagavond om 8 uur zal het Middelburgs muziekcorps o.l.v. de heer Joh. H. Caro het eerste Mo lenwaterconcert verzorgen. Er is een vrij populair programma sa mengesteld met o.m. de ouverture „Regina" van Rossini, „Doorn roosjes Bruidsvaart" van Rhode en na de pauze de Espanawals van E. Waldteufel. Ook zullen een viertal marsen worden ge speeld. Gemeenteavond Herv. Kerk 't Zand. Maandagavond werd in het Ver enigingsgebouw aan 't Zand een Gemeenteavond gehouden door de Ned. Herv. Gemeente in deze wijk. Ds M. Enker heette als wijk- predikant de aanwezigen welkom. Hierna werd de leiding overge dragen aan de voorzitter der Mannenvereniging de heer G. Swiers. De Chr. Zangvereniging „Looft den Heer" zong een vier tal liederen, waarna de mondor gelclub o.l.v. de heer J. Daal- huyzen optrad. De als spreker voor deze bij eenkomst aangekondigde Chinese predikant liet verstek gaan en in plaats daarvan sprak de heer H. d'Olivat, secretaris van de Com missie van Bijstand van het Prov. Kerkbestuur over zijn werk in Zeeland. Na afloop van zijn rede werden er.kele vragen gesteld. Nadat nog een Zendingscommissie was gevormd volgde zowel het tweede optreden van „Looft den Heer" als van de Mondorgelclub, waarmee de bijeenkomst werd ge sloten. Films I.J.C. Vrijdag zullen door het Indisch Jeugdcentrum tijdens een drietal voorstellingen weer een aantal films worden vertoond, die een beeld geven van West-Indië. NISSE. Kerkconcert. Met medewerking van mej. Janny Schrijver (sopraan) uit Goes, gaf de heer G. Bruyn, or ganist van de Ned. Herv. Kerk te Nisse, Zaterdagavond in de kerk alhier een kerkconcert, waarvan de opbrengst bestemd is voor de Herv. Gemeente. Er werden werken uitgevoerd van Bach, Handel, Grieg, van de organist zelf en anderen. De belangstelling voor het concert was niet groot. (Ingez. mededeling advert.) Prima kamgaren Prijs f 140.- YERSEKE. Chr. School voor U.L.O. Vrijdag hield de Chr. school voor U.L.O. een ouderavond. Na de opening sprak de voor zitter, de heer J. J. Boogaards, een welkomstwoord tot de vele aanwezigen. In 'n kort openings woord vermeldde hij o.a. de groei der school, de normale voortgang van het onderwijs en bond de ouders op het hart, zoveel moge lijk het contact tussen gezin en school te bevorderen. "De gymnastiekleraar, de heer L. Soeting, hield daarna een zeer interessante lezing over: Lich. Opvoeding, waarin hij wees op de vele lichamelijke nadelen van het schoolgaan en het nut van op zettelijke lichaamsoefening. Hier van behoort een Christen ook het belang in te zien, daar de Schrift ook hoge waarde toekent aan het lichaam vgl. 1 Cor. 6 15, 19, 20. In de pauze werd door de ouders druk gebruik gemaakt van de ge legenheid, met de onderwijzers te spreken. Hierna sprak het hoofd der school, de heer A. Bikker, over liet verloop van het leerlin genaantal. Hij verzocht, leerlin gen voor de nieuwe cursus z. sp. m. aan te geven. Uitvoerig werd verder besproken de mogelijk heden voor de bezitters van het Mulodiploma: kantoren, verdere opleiding op Zeevaartscholen, Kweekscholen, lerares Huishoud- onderwijs enz. In verband hier mee werd uiteengezet het psycho technisch onderzoek en het nut der Beroepskeuzevoorlichting. De heer Meeuwse, hoofd der Herv. school, sloot met dankge bed deze zeer geslaagde avond, waar de band tussen bestuur, ouders en personeel weer nauwer is aangehaald. VEERE. Speeltuin voor kleuterschool. Vrijdagavond hield de Vereniging voor Kleuteronderwijs een leden vergadering in verband met het streven ven het bestuur om te ko men tot het aanleggen van een kleuterspeeltuin en -bloementuin. Op een stukje gemeenteterrein achter het voetbalveld zal een speeltuin worden aangelegd, wel iswaar van bescheiden omvang, doch niettemin voldoende voor ontspanning voor de kleintjes, terwijl op de Markt een gedeelte gemeenteplantsoen zal worden herschapen in een kinderbloemen- park. Voor de aa.ileg van een en an der werd een werkcomité inge steld, terwijl van verschillende leden de toezegging werd ontvan gen, dat zij de nodige arbeid vrij willig zouden verrichten. NW- EN ST. JOOSLAND. Raadsvergadering. De raad van Nw- en St. Joos- land zal op Vrijdagmiddag te 2 uur bijeen komen, o.m. ter behan deling van: aankoop grond voor bezinkingsinstallatie; uitkering van 5 aan het gemeente-per soneel; verzoek bewoners Julia na- en Wilhelminastraat om een uitweg langs de school. Poldervergaderingen. Vrijdag had de jaarlijkse alge mene vergadering plaats van Stembevoegde Ingelanden van de Johanna-, Molen- en Mortiere- Polder in „De Rode Leeuw". De Johanna-Polder vergaderde onder voorzitterschap van de heer C. A. Polderdijk, De rekening over het dienstjaar 19491950, werd goedgekeurd in ontvangst op f 573,23 en in uitgaaf op f 346,41 en sloot alzo met een ba tig saldo van f 226,82. De begro ting voor het dienstjaar 1950 1951 werd vastgesteld op f712,78. Het dijkgeschot werd evenals het vorig jaar vastgesteld op f15,— per H.A. De Molen-Polder vergaderde onder voorzitterschap van de heer C. Baas Czn. De rekening over het dienstjaar 19491950 werd goedgekeurd in ontvangst op f 170,39 en in uitgaaf op f 132,83 en sloot alzo met een batig saldo van f 37,56. De begroting voor het dienstjaar 19501951 werd vast gesteld op f199,76. Het dijkge schot werd opnieuw vastgesteld op f7,per H.A. Wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd was de heer C. Baas niet meer herkiesbaar als Dijkgraaf en werd in zijn plaats benoemd de heer Sam. Janse Samz. (plv. Dijk graaf). In de plaats van de heer Sam. Janse Samz. werd tot Plv. Dijkgraaf benoemd de heer Jan Poppe Azn. De Mortiere-Polder vergaderde onder voorzitterschap van de heer J. Durink. De rekening over het dienstjaar 19491950 werd goedgekeurd in ontvangst op f 1006,46 en in uitgaaf op f 522,49 en sloot alzo met een batig saldo van f 483,97. De begroting voor het dienstjaar 19501951 werd vastgesteld op f985,33. Het dijk geschot werd weer vastgesteld op f8,per H.A. Bij de Johanna- en de Molen- Polder werd door de voorzitters medegedeeld, dat in een buiten gewone vergadering van stembe voegde Ingelanden besloten is, in beroep te gaan bij de Kroon te gen het besluit van Ged. Staten tot verhoging van het Suatiegeld aan de Polder Walcheren. ZOUTELANDE. Rundveekeuring. Aangevoerd 44 stuks. Stieren: eig. P. Dingemanse le Prijs, 1-jarige; eig. L. Vos, le prijs 2-jarige. le kalfkoeien: Marijke, eig. P. Dingemanse 80 punten; Koopman, eig. P. Dingemanse 78'i p.; Em ma, eig. St. Thorenaar 78 p.; Moortje, eig. Jac. Kodde, 77 p.; Martha, eig. Js. v. Sluys 77 p.; Keizer 39, eig. Js. v. Sluys 77 p.; Nelly, eig. J. Wisse 77 p.; Emma, eig. Anth. Francke 76'2 p.; Gon- da, eig. L. Krijger 75 p.; Gretha, eig. Js. v. Sluys 74 p. 2de kalfkoeien: Trijntje, eig. L. de Buck 81 p.; Diamant, eig. P. Dingemanse 81 p.; Elsje, eig. C. Kleinepier 80 p.; Suze, eig. G. Koppejan 80 p.; Bertha, eig. R. Boogaard 79'2 p.; Emma, eig. P. de Visser 78',2 p.; Magdalena Ma ria, eig. G. Koppejan 78 p.; Imke, eig. P. de Visser 78 p.; Emma, eig. Jac. Wisse 78 p.; Bles, eig. Job Wisse 77 p.; Geertje, eig. A. Francke 76'z p.; Gretha, eig. St Thorenaar 76 p.; Mina, eig. Anth. Francke 75 p. 3de kalfkoeien: Corry, eig. C. Kleinepier 80 p.; Beatrix, eig. E, Janse 79 p.; Pietje II eig. J. Mal- jaars 78 p.; Mina, eig. Jac. Kodde 78 p. 4de kalfkoeien: Mies 10, eig. P. Dingemanse 83 p.; Saakje 17, eig. J. Maljaars 81 p.; Starre, eig. Js. van Sluijs 79 p.; Aaltje, eig. P. Dingemanse 78 p.; Gonda, eig. P. Dingemanse 78 p.; Ada, eig. E. Janse 77 p.; Sul, eig. Anth. Fran cke 77 p. Oudere koeien: Beatrix, eig. St. Thorenaar 83 p.; Mina, eig. R. Boogaard 81 p.; Bertje, eig. Anth Francke 81 p. Tiegtje II eig. Jac. Wisse 79'A p.; Aafke, eig. Jac. Kodde 78 p. Kalf vaarzen: Marie, eig. C. de Visser; Tim, eig. R. Boogaard 1-jarige vaars: Bontje, eig. C: de Visser. AXEL. Aanrijding. Zaterdag is het zoontje van de heer C. F. de M. uit Sluiskil door een auto aangereden, waarbij hij een hersenschudding opliep. De 10-jarige jongen stak zonder uit te kijken onverwachts met zijn autoped de weg over met het ge volg, dat hij door de juist pas serende auto werd gegrepen. BIERVLIET. Contactavond Herv. jeugd. Na afloop der jeugddienst was er in het arbeiderslogeerkamp te Biervliet een contactavond, waar de gehele W.Z. Vlaamse Herv. jeugd was vertegenwoordigd. Na de gezamenlijke broodmaal tijd wisselden zang, declamatie en volksdans elkaar af. Dezer dagen slaagde voor het diploma Machineschrijven de heer J. J. Kort te Zierlkzee. De raad der gemeente Schoon- djjke is tegen Woensdag a.s. in openbare vergadering bijeen ge roepen. De collecte voor de Drankbe strijding in het kader van de Blauwe Week heeft f236.81 op gebracht te Middelburg. De collecte van het Centraal Genootschap Kinderherstellings oorden en Vacantiekolonies heeft te Goes f 603.51 opgebracht. POORTVLIET. Gemeenteraad in nieuwe raadzaal. Vrijdag kwam de raad in vol tallige vergadering bijeen on der voorzitterschap van burge meester van Oeveren. De voor zitter wees op het feit, dat de vergadering voor het eerst in de nieuwe raadszaal wordt gehou den. Hij dankte de wethouders voor de wijze waarop zij zijn voorstel tot verbouw van het gemeentehuis hebben ontvangen en de leden van de Raad om het daarna genomen besluit om de uitvoering van het voorstel aan het college op te dragen. De uit voering is sober, de aankleding van de zaal is zelfs nog zeer ge ring, doch hij hoopt dat alles heel spoedig zijn beslag zal krij gen, zo ook de naast de raadzaal gelegen woning voor de wijkver pleegster. Wethouder Krijger dankte de voorzitter voor de gesproken woorden en feliciteerde hem na mens de Raad met de nieuwe zaal. Hij mag dit nu wel zeggen, het initiatief is geheel van de voorzitter uitgegaan en het zaï dan ook in de toekomst wel blij ken, dat de verbouwing van de raadszaal zowel als de woning voor de verpleegster zeer zeker goed gezien is. Het verslag der commissie tot wering van schoolverzuim ovsr 1949 en de rapporten van gehou den controle door de districts schoolarts werden voor kennis geving aangenomen. Gunstig werd beschikt op het verzoek van het bestuur der Chr. school om een voorschot op de te ontvangen gemeentelijke ver goeding en op het verzoek om f 175 voor het vernieuwen van eternitplaten in de school en het aanbrengen van gaas om het schoolplein. Een verzoek van het bestuur van de Kring Tholen van de Z.LM. om een artikel in de Al gemene Politieverordening op le nemen tegen het zonder geleide laten loslopen van honden, werd aangehouden, evenals een schrij ven van de P.Z.E.M. inzake elec- trificatie van Strijenham. Goedkeuring werd verleend aan het voorstel van B. en W. om het gemeentepersoneel de bekende 2 pet. gratificatie te verlenen alsmede de 5 pet. jaar- v.eddeverhoging over het 2e kwartaal. Van Ged. Staten is bericht ontvangen, dat de gemeente nog 250 M3. bouwvolume is toege wezen, zo werd medegedeeld De raad machtigde B. en W. de no dige stappen te doen voor het bouwen van twee woningen uit dit .volume. De pensioengrondslag van dr J. Tazelaar werd vastgesteld per 1 Augustus 1941 en 1 Januari 1944 resp. op f466 en f450. Naar aanleiding van een schrij ven van B. en W. van St.-Maar tensdijk werd de verordening op de heffing van keurlonen van Vee en vlees gewijzigd. Teneinde in staat te zijn te voldoen aan de eisen, welke cp het gebied van het verschaffen van woonruimte aan het grote aantal repatriërende gezinnen zullen worden gesteld, is bij de Staten-Generaal ingediena een „ontwerp-wet huisvesting gere- patrieerden 1950". De vraag of en in hoeverre aan de gerepa- trieerden materiële sociale bij stand dient te worden verleend wordt goeddeels beheerst door de vraag over welke middelen van bestaan de gerepatrieerden na aankomst in Nederland zullen kunnen beschikken. Teneinde de meest geëigende voorzieningen te kunnen treffen en een werkwijze te verzeaeren die snel tot resultaten leidt, doelmatig mag heten en 't minst kostbaar is, lijkt het geboden dat alle overheidsinstanties, die met de te treffen voorzieningen tn behoeve van de uit Indonesië gerepatrieerde Nederlanders een taak hebben te verrichten, wor den gecoördineerd. Te dien einrte beslootde regering tot instel ling van een coördinatie-com missie voor gerepatrieerden" on- d"er voorzitterschap van de secretaris-generaal van het mi nisterie vo&r Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Resultaat emissie Zeeuwsche Confectiefabrieken. Bij de gehouden inschrijving van lS5 gewone aandelen a f 1000 in de N.V. Zeeuwsche Confectie fabrieken te Middelburg, ten vol le delende in de winst over het boekjaar 1950 en volgende jare, tot de koers van 110 procent, hebben nagenoeg alle aandeel houders van hun voorkeursrecht gebruik gemaakt. De inschrijving stond open uit sluitend voor houders van claims van gewone aandelen, met dien verstande, dat bij inschrijving voor telkens één aandeel drie di videndbewijzen moesten worden overgelegd. Doel van de emissie is de liquide positie der vennoot schap nog meer te versterken, teneinde bij een grotere productie en gestegen grondstoffenprijzen uit eigen middelen aan de kapi taal-behoefte te kunnen voldoen. Nationale Pluimveetentoon stelling waarschijnlijk niet naar Middelburg. Tijdens de gehouden vergade ring van de Pluimveevereniging „Middelburg en Omstreken" is meegedeeld, dat de Nationale Pluimveetentoonstelling, die tij dens de beide Kerstdagen van dit jaar in Middelburg zou worden gehouden, geen doorgang zal vin den, daar in de Zeeuwse hoofd stad geen zaal voor dit doel be schikbaar is. Verder besloot men tijdens de vergadering ook de fokkers van sierduiven als lid toe te laten, terwijl getracht zal wor den door het houden van lezingen en filmvertoningen meer bekend heid aan deze mooie sport te ge ven. Ook werd nog besloten om samen met de andere Pluimvee- verenigingen op Walcheren 'n uit stapje te maken naar het nieuwe vogelpark „Avifauna" te Alphen aan de Rijn. Schoolathletiek te Oostburg. Gezien het succes van vorig jaar zal de schoolsportcommissie te Oostburg ook dit jaar weer schoolathletiekwedstrijden op de sintelbaan houden. Op Zaterdag 1 Juli zullen de scholieren van het voortgezet onderwijs de krachten meten en op 8 Juli de scholieren van het gewoon lager onderwijs. Getracht zal worden voor de winnende scholen een be ker beschikbaar te stellen, terwijl de diverse persoonlijke winnaars een diploma ontvangen. Ook dit jaar verwacht men weer een deel name van rond de 200 scholieren. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat een selectie zal plaats vinden voor een ontmoeting tegen een of meer Vlissingse scholen. Museum in de Schotse huizen te Veere wordt 8 Juni geopend Naar wij vernemen zal op 8 Juni a.s, in de Schotse huizen te Veere een museum worden ge opend, waarin oude scheepsmo dellen, Zeeuwse klederdrachten, folklore en antiquiteiten zullen worden geëxposeerd. Deze patriciërshuizen „Het Struijs" en „Het Lammetje" wer den onlangs door de Schotse ei genares, mevr. A. Oakes, aan het Rijk ten geschenke gegeven. Bij deze opening zal door de burge meester van Veere, jhr I. F. den Beer Poortugael een rede wor den uitgesproken. De heer Cau- wenberg uit Den Haag is conser vator van het museum. HEINKENSZAND. Vergadering Ziekenhuisverpleging De onderafdeling Heinkenszand van de Ziekenhuisverpleging Z.- en N.-Beveland hield haar jaar vergadering onder voorzitterschap van dr P. Staverman. Uit het jaarverslag bleek, dat in 1949 18 A-verz. en 2 B-verz. in een ziekenhuis opgenomen zijn geweest. Het financieel verslag liet zien aan inkomsten f4270.42 en uitga ven f 4212.11. Bij de bestuursverkiezing wer den herkozen de heren dr P. Sta verman en P. Koster en in de vacature A. Fokker werd gekozen de heer M. Huiszoon. Voor de algem. verg. te Goes werden als afgevaardigden naar die verga dering gekozen de voorzitter en de secr.-penningmeester. AAGTEKERKE. De heer Janse onderscheiden. Namens het Bureau „Onder scheidingen" reikte de burge meester aan de heer J. Janse al hier het Oorlogs-Herinnerings- Kruis en Orde en Vrede uit. Geslaagd voor doctoraal exa men Nederlandse Letteren, de heer A. P. Cornet, leraar aan het Christelijk Lyceum te Goes, HEDEN, WOENSDAG 24 .MEI MIDDELBURG: 8 uur Con cert- en Gehoorzaal: Con cert van de heer G. Bruyn, organist te Nisse met mede werking van sopraan-soliste. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Heerlen, H. Beker te Eerbeek. Aangenomen het beroep voor de Ned. Hervormden in Frank rijk met standplaats Parijs, Ch. M. ten Kate, vlootpredikant te Hilversum; naar Zeist (bijz. pr.- pl. ValkenheideX, A. Duetz te Maarsbergen. Bedankt voor Wanswerd-Jis- lum, G. J. J. Liefting te Nie- kerk-Oldekerk; voor Vreeswijk. H. Bout te Amersfoort. Geref. Kerken. Beroepen te Warffum, H. Dijk stra (v.h. Art. 31 K.O.) te Zuid laren; te Britsum, J. Berger te Kocstwijkerbroek; te Wildervank, M. J. C. Bosscha (v.h. Art. 31 K.O.) te Winschoten; te Hasselt, H. Wiersema te Oude- en Nieuwe Biltdijk; te Hoek van Holland, P. Rullmann (v.h. Art. 31 K.O.) te Utrecht. Bedankt voor Gorinchem (2e predpl.), R. Bakker te Doorn. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Loppersum, H. v. d. Veen te Duurswoude. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Zwijndrecht, A. Gruppen te Biezelinge en M. v. d. Klis te Zierikzee. Beroepen te Werkendam, E. du Marchie van Voorthuysen te Sliedrecht; te Barendrecht, M. Baan te Dordrecht. Herst. Ev. Luth. Gem. Beroepen te Enkhuizen W. F. Janse, legerpred., wonende te Apeldoorn. Schooldag en predikanten vergadering. Woensdag 31 Mei en Donder dag 1 Juni worden te Apeldoorn de jaarlijkse predikantenconfe rentie en Theologische School dag der Chr. Geref. Kerken ge houden. Op de predikantenvergadering, die onder voorzitterschap van prof. J. J. v. d. Schuit staat, zal ds W. Heerma van Groningen spreken over „Tweeërlei belofte begrip" en ds Joh. Prins, van Amsterdam, over „Israëls toe komst in de Bijbelse Eschatolo gie". De Theol. Hogeschooldag wordt 1 Juni in de Grote Kerk gehou den. De leiding berust bij de rector, prof. J. Hovius. Ds M. Holtrop van Haarlem hoopt het woord te voeren over „Het ambt der liefde" en ds B. Nederlof uit Dokkum over „Dienaren des Woords". Het slotwoord wordt gesproken door de president curator. Herderlijk schrijven betreffende de Rooms-Katholieke Kerk. Van het Boekencentrum N.V. te 's-Gravenhage ontvingen wij: „Herderlijk schrijven van de Ge nerale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk betreffende de Rooms-Katholieke Kerk". „Dit geschrift aldus de in leiding maakt er geen aan- Waterstanden Keulen 1.80 (—0.03), Ruhrort 0.16 (0), Lobith 9.88 (—0.05), Nijmegen 7.66 (plus 0.01), Arnhem 7.70 (0), Eefde 2.86 (plus 0.0), Deventer 1.96 (plus 0.02), Borgharen 40.30 (—0.01), Belfeld 11.15 (—0.06), Grave (ben.) 4.72 (plus 0.02), Vreeswijk 036 0.02), Lith 027 (plus 0.01). GROTE VAART. AAGTEKERK pass. 22 Burlings. AL- HENA 22 naar Montevideo. ALKAID 22 van Rio de Janeiro. AMSTELVEEN 22 naar Galveston. ANDIJK pass, 22 Ber muda. BENGKALIS pass. 22 Kaap Palos. BLITAR pass. 22 Algiers. BLIJDENDIJK 22 naar Aleppey. BORNEO 22 verw. Sin gapore. BOSCHFONTEIN 22 naar Gunea. BREDA 22 naar Antofagasta. CORYDA 22 te Abadan. GOOILAND 23 naar Santos. HERSILIA 22 naar Carupano. HOOG KERK 22 naar Antwerpen. JACOB CATS 22 bij Ouessant. JAGERSFONTEIN pass. 22 Kaap Guardafui. JAPARA 22 naar Aden. JOBSHAVEN pass. 22 Kaap Finis- terre. KOTA GEDE 22 naar Cütouou. LAAGKERK 23 te Port Said. LANG- KOEAS 23 verw. Norfolk. LAURENS- KERK 22 naar Barcelona. LEERDAM 23 te Rotterdam. LEKHAVEN 22 bij Oues sant. LIEVEVROUWEKERK 22 naar Du bai. LISSEKERK 22 dwars Lissabon. MAAS 24 verw. New Orleans. MARISA 22 te Tripoli. MELAMI'US 22 naar Aden, MODJOKERTO 22 van Port Said. MUI- DERKERK 22 dwars Lissabon. MIJ DRECHT pass. 22 Finisterre. OSSEN- DRECHT 22 naar Vlaardingen. PRINS ALEXANDER pass. 22 Scilly. PRINS WILLEM III pass. 22 Dungeness. RID- DERKERK 22 te Mozambique. SCH1E pass. 22 Ouessant. SIBAJAK 22 naar Su- rabaja. STAD ALKMAAR 22 naar Beira. STRAAT MALAKKA' 22 naar Mombassa. TALISSE 22 van Suez. TIBIA pass. 22 Sombrero eiland. VANOSTADE pass. 22 Ouessant. WATERLAND 22 bij Ouessant. WOENSDRECHT pass. 22 Kaap Finis- terre. ZEELAND pass. 22 Kaap Finisterre. ALGENIB 19 te Rio de Janeiro. BAN TAM 20 te Surabaja. DANAE 22 te Am- sterdam. GAASTERKERK 22 te Beira. HILVERSUM 22 naar Civita Vecchia. LOPPERSUM 23 te Amsterdam. MALVI- NA pass. 22 Muscat. ORANJE 23 te Be- lawan. RUYS 20 te East Londen. SA- RANGAN pass. 22 Poit Degalle. TABIAN 21 naar Bombay. TJIKAMPEK 19 te Kaarstad. TJIPONDOK 20 te Kaapstad. TJISADANE 21 naar Yokohama. UTRECHT 19 naar Los Angelos. WIEL- DRECHT 20 te Melbourne. WILLEM RUYS pass. 22 St. Johns eiland. ALM- DIJK 22 te Brownsville. AMSTELDIJK 22 te New York. ARKELDIJK 23 17 u. naar Antwerpen. BOSCHFONTEIN 23 te Genua. EENDRACHT 23 te Izmir. LISS- KERK pass. 23 Finisterre. MACUÖA pass, 23 Malta. MADOERA 22 van Aden. MI- TRA 23 Thursday eiland. NIEUW AM STERDAM 26 verw. Southampton. RID DERKERK 23 naar Beira. SUMATRA pass. 23 Ouessant. TARIA 23 naar Point I'irie. WESTERDAM 22 te New York. WILLEMSTAD 23 naar Trinidad. ALDE- RAMIN 23 te Chlttagong. ALUDRA 23 n. Buenos Aires. ARIADNE 22 te Tunis. HERA 21 te Cartagena. IRIS 22 naar Barcelona. LANGLEE 22 van Aden. LUNA 22 naar Messina. MIDAS 22 naar Haifa. MIJDRECHT 23 te Coryton. NES TOR 22 naar Limassol. PAPENDRECHT 23 naar Grangemouth, TERO 21 te Buenos Aires. THESEUS 22 naar Palermo. ZWIJNDRECHT 23 naar West-Italië. TROEPENTRANSPORTSCHEPEN VAN INDONESIc. WATERMAN 22 330 mijl van Ceylon. GENERAL M. B. STEWART 22 pass. Kaap Fenez. GENERAL S. D. STURGIS pass. 22 Gibralar. KOTA INTEN 22 naar Djakarta (van Palembang). spraak op, het laatste woord te zijn, dat over en tot de R.K. Kerk door onze Kerk als Kerk van de Reformatie kan en moet worden gesproken. Wel wil het een eerste woord zijn, het begin van een nieuwe bezinning onzer Kerk op de grote vragen, waarin de Ker ken van de Reformatie nog altijd om des Evangelies wil Rome moeten tegenstaan". Een belangrijk schrijven, dat tevens in hoge mate actueel kan worden genoemd. Het valt loch niet te ontkennen dat de R.K. Kerk met allerlei middelen tracht haar invloed op het volksleven te vergroten. Het gevolg is vaak allerlei ui tingen van anti-papisme, waar door de waarheid niet wordt ge diend en de positie van Rome niet wordt aangetast. Van een pogen om dit anti papisme aan te wakkeren, kan bij dit Herderlijk schrijven niet worden gesproken. Integendeel. Dit betoog staat op hoog peil. Belangrijke verschilpunten wor den op zakelijke en deskundige wijze behandeld. Na enkele inleidende beschou wingen wordt achtereenvolgens o.m. gehandeld over de plaats van Maria in de R.K. Kerk en in de H. Schrift; de R.K. mens beschouwing en de mens in het licht der. Openbaring; het verschil tussen de Schriftuurlijke en de R.K. genadeleer; de sacramenten; de ambten; het grondverschil; de R.K. Kerk en het maatschappelijk leven; het verschil tussen de R.K. Kerk en de Reformatie en: de R.K. Kerk als vraag aan ons. Tenslotte volgt nog een zeer belangrijk memorandum aan gaande de processie, waaraan wij nog nader aandacht hopen te schenken. Met de Synode spreken wij de hoop en de verwachting uit, dat van dit Herderlijk schrijven in zo breed mogelijke kring kennis zal worden genomen en dat het bin nen en buiten de Nederl. Herv. Kerk zal mogen bijdragen tot het rechte verstaan van het Evange lie en tot de opbouw van de ge meente van Jezus Christus. V eilingsberichten ROTTERDAM, Veemarkt van 23 Juni. Aanvoer in totaal 4133. Vette ko.eien en ossen 720; Ge- bruiksvee 739; Graskalveren 256; Nuchtere kalveren 1388; Var kens 45; Biggen 393; Paarden 182; Veulens 6; Schapen of lam meren 57; Weide/zuiglammeren 288; Bokken of geiten 59. Prijzen: Vette koeien 2,60 2,75, 2,40—2,60, 2,20—2,40; Gras kalveren 335, 250, 150; Nuchtere kalveren 52, 47, 42; Biggen 35, 30, 28; Slachtpaarden 1,85, 1,75, 1,65; Veulens 90, 80, 60; Weide/ zuiglammeren 40, 30, 25; Kalf koeien 975, 850, 750; Melkkoeien 975, 805, 750; Vare koeien 700, 600, 525; Vaarzen 700, 600, 450; Pinken 550, 450, 375. GOES. Veiling van 23 Mei 1950. Fruit: Aardbeien 14.50 per 100 stuks; Aardbeien 85200; Jona than 52113; Bramly Seedling 3239; Appels (stek) 2838; St. Remy 39, alles per 100 kg. Groen ten: Bloemkool A 3745; idem B 2535; idem C 1024; Kropsla 23.50; Komkommers A 42; idem B 3036; idem C 23, alles per 100 stuks. Spinazie 1623; Rabarber 1527; Sjalotten 2.504; Prei 60, alles per 100 kg. Wortelen 35 42 per 100 bos. GOES. Eiermarkt van 23 Mei: Grote kipeieren 9 'A, vuilschalige 8, poelje-eieren 7, eendeieren 8, kalkoeneieren 12, ganzeneieren 15. ZIERIKZEE. Peren Standaard 46; Spinazie 6.4012; Andijvie 33; Postelein 4043; Asperges 72123; Rabarber 17; Aardappe len (vroeg) 50; id. driel. 36, alles per 100 kg. Bloemkool 1381; Kropsla 1.603; Bospeen 4652; Aardbeien per doosje 5152, al les per 100 stuks en bos en doosjes. Wat brengt de Radio? Donderdag 25 Mei 1950. HILVERSUM I (402 M.). K.R.O. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.35 Gram. 9.40 Schoolradio. N.C.R.V. 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. K.R.O. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Schoolradio. 12.00 An gelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Mededelingen. 12.33 Lichte mu ziek. 12.50 Reportage. 13.00 Nieuws. 13.20 Zang en piano. N.C.R.V. 14.00 Promenade-ork. en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Piano. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Koor. 17.f0 Regeringsuitz. 18.00 Amusementsmuziek. 18i23 Land- en tuinbouwpraatje. 18.40 Leger des Heilskoor. 18.55 „Een vim SCHOOL EN OUDERS. In de algemene vergadering van het Geref. Schoolverband te Utrecht gehouden, zijn klachten geuit over het Christelijk onder wijs, dat we niet zonder meer mogen passeren. Door een der referenten, ds W. E. Gerritsma, werd er op gewe zen, dat de band tussen school en ouders aan het verzwakken is. Er is een tijd geweest, dat er een zeer nauw contact was. Dat was in de dagen dat er geofferd moest worden. En niet zo weinig. De ouders DROEGEN de school, door hun gebed, hun meeleven en hun bijdragen die vaak niet gering waren. Na de financiële gelijkstelling is dat anders geworden. Het ging alles veel gemakkelijker. De spanning verminderde. En de band verslapte. Het gaat op vele plaatsen niet goed met het Christelijk onder wijs, zo werd gewaarschuwd. De Christelijke school is vandaag de dag niet meer de school van de ouders, maar de school in de geest van de ouders. De grote massa van de ouders werkt niet meer mee. Het Christelijk on derwijs is wat de principiële kant betreft aan het afzakken. Hier was aan 't woord een vriend die feiten toont. Opbou- wende critiek. Laten de ouders en allen die bij de school betrokken zijn deze critiek ter harte nemen. Hier past waakzaamheid. En dan vanzelf ook werkzaamheid. goed woord voor een goede zaak". 19.00 Nieuws. 19.15 Piano- duo. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gev. progr. 21.00 Familiecompetitie. 21.35 Gev. progr. 22.05 Gram. 22.15 Bui tenlands overzicht. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. (298 M.). A.V.R.O. 7.00 Nieuws. 7.15 Och tendgymnastiek. 7.30 Gram. V.P.R.O. 7.50 Dagopening. A.V.R.O. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.35 Voor de vrouw. 9.00 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Po pulair concert. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Gram. 11.45 Cau serie. 12.00 Zang en piano. 12.30 Mededelingen. 12.33 „In t spion netje". 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeonorkest. 13.45 kunt het geloven of niet". 13.50 Gram, 13.55 Reportage. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Sextet. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Geval', progr. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Orkest. 19.30 Re portage. 19.35 Radio volksmu ziekschool. 20.00 Nieuws. 20.03 Actualiteiten. 20.15 Radiophil- harmonisch orkest en solist. 21.15 Klankbeeld. 21.45 Musette- orkest. 22.10 Causerie. 22.23 Dansmuziek. 22.50 Sport. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.30 24.00 Dansmuziek. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 23 Mei 1950 medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes. Grootboek Obligatiën Nederland 1948 Nederland 1947 Nederland 1937 Dollarlening 1947 Invest. Certif. Nederl. 1962-64 ex. Dito cum. Nederland N.W.S. Spaarcertificaten Indië 1937 A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Ind. Hand. Bank Ned. Handel Mij. A. K. U. Berghs Jurgens Berkel's Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Bros Unilever Ned. Ford Ned. Kabelfabriek Philips' Gloeilampen Dito 6 pet. cum. pref. wd. Wilton Billiton Ie rubr. Billiton lie rubr. Dordtsche Petri Dito Pref. Kcm. Olie Dito Onderaand. Moeara Enim Amsterdam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java China Japauhja 100# 9+)4 97?4 52 80 137# 168# 312 113 U(y)i 171 118 157 155 200 276 272 222# 169# 149# 285 196 253# 272# 278# 278# 475 119# 116 98# 97 52 90 47 158 105 1005* 98# 98 99A 99# 99# 81 mi 94# 98 53# 78 136# 167# 312 110# 126' i 171# 117 156# 156 202# 281 272 224 169# 146# 280 192 253# 272# 278)4 278# 475 119# 118 100)4 51 92 46# 158# 105 Kon. Boot Kon. Paketvaart Ned. Scheepv. Unif v. Ommcren's Scheepv. Rott. Lloyd Stc/omv. Mij. Ned. II. V. A. Java Cult. N. I. S. U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Mij. Senembah Muller Co. Amsterd. Bank Holl. Bank Unie Cert. Javasche Bank Herstelbank Pr. Escompto Bank Ned. Bank v. Zuid-Afrika Rotterd. Bank Surinaamse Bank Twentsche Bank Am. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel Chrysler General Motors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Standard Brands U. S. Steel Cities Service North Am. Cont. Oil Midcont. Oil Phillips Oil Shell Union Tidewater Baltimore Miss K. Texas New York Centr. Pennsylvania Canadian Pao. 128 128# 112 114# 120# 123 160# 161 124#. 126# 138 140# 112)4 115# 54 54# 83 86 28 28# 89 - 108 110)4 90 144# 143# 162 160# 217 217 121# 121 95# 60 58 177 177# 168 168 163# 163 59)4 58# 34# 33# 115 113 74 72# 89# 88# 29# 30 58# 58 34) 34 6 6 103# 102# 82# 8Ü# 21 21# 70# 69# 49# 68# 67# 45# 44# 30# 31 11# 11# 14# m 18# 18 1VA 15#

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2