Regering pessimistisch gestemd over de ontwikkeling in Indonesië Westelijke geallieerden eisen op heffing van Oost-Duitse politie. Vakverenigingsleiders juichen plan- Schuman toe. Bijzonder hartelijke ontvangst van het Koninklijk Echtpaar te Parijs. Trygve Lie wil weer confereren. Groots opgezette Zeeuwse Huisvlyt- tentoonsteiling te Middelburg. NIEUWS „Republiek handelt niet volgens constitutionele weg. Duizenden Fransen begroetten onze Vorstin SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Veiligheid van personen en goed onvoldoende geacht. De Amerikaanse hulp verlening aan Europa. Wijzigt Frankrijk zijn houding t. b. v. communistisch China Commissaris der Koningin verricht de opening. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel, 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Temeuzen: Vlooswijkstraat, TelefooD 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1566 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m m Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 24 MEI 1950 Hoofdredacteur: R. ZL'IDE.MA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Temeuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. iarelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.33 u., onder 20.41 u. Maan op 12.37 u., onder 2.06 u. Hoogwater op Donderdag 25 Mei: Vlissingen: 7.58 u. 1.46 m., 20.21 u. 1.23 m. Terneuzen: 821 .u. 1.69 m., 20.48 u. 1.45 m. Wemeldinge: 9.21 u. 1.44 m., 21.48 u. 1.14 m. Zierikzee: 9.05 u. 1.26 m., 21.26 u. 0.96 m. DE VERWACHTINGEN, die de Nederlandse regering koestert ten aanzien van de ontwikkeling van zaken in Indonesië, voor zo ver de verhoudingen binnen do N ederlands-Indoneslsehe Unie en de belangen van Nederland (laar by zijn betrokken, zijn nu niet direct optimistisch. Ter voldoening aan het verzoek van de voor zitter der Tweede Kamer, heeft de regering aan de Kamer een nota doen toekomen, waarin een nader beeld over bovenbedoelde ontwikkeling wordt gegeven. O p de grondslag van deze nota, is de regering bereid met de Kame r In het openbaar van gedachten to wisselen. gesproken, dat behoudens on voorziene omstandigheden In September J950 practiseh alle K.L.-onderdelen zullen zijn gere patrieerd. van de In een inleiding op de nota, zegt de regering, dat zjj principieel niet treden kan in een beschou wing van interne Indonesische aangelegenheden. Voorts, bevin den de zaken en verhoudingen in Indonesië zich in 'n dergelijke fase van vorming en ontwikkeling, dat niet een, twee, drie te zeggen valt of de situatie zich in een, voor de verhouding tussen ons land en In donesië gunstige dan wel ongun stige richting ontwikkelt. Wel wordt toegegeven, dat deze ontwikkeling ten dele een andere is geweest dan de Nederlandse regering zich by de soevereini teitsoverdracht had voorgesteld. Het procédé gevolgd t.a.v. de deelstaten geeft de regering reden tot bezorgdheid. Niet alleen om dat de kwestie van het zelfbe schikkingsrecht daarbjj betrokken is, maar ook omdat zy wyst op een sterke aandrang, welke langs andere dan constituele weg tot een structuurverandering van de R.V.S.I. wil geraken. Gebeurtenissen, als in Makas sar en daarna in Ambon, veroor zaken, hoezeer ook samenhangend met de binnenlandse verhoudin gen, reacties waarin ten on rechte Nederland in critische zin betrokken wordt. Ook de persoonlijke en econo mische veiligheid is, al moge de eerste zijn verbeterd, toch nog sering van de Indologische oplei- zij- din£' dle hen geschikt maakt voor Omtrent de toestand reorganisatie van het K.N.I.L. per 1 Mei j.l. is het volgende mede te delen: Voorlopig resultaat enque tering; naar R.V.S.I. overgaand rond 22.300 man; naar K.L. over gaand rond 8000 man; nog te re organiseren rond 21.000 man. 26 Juli 1950 dient de reorgani satie van het K.N.I.L. te zijn be eindigd. Er wordt naar gestreefd om de reorganisatie van de luchtstrijd krachten binnen zes maanden na de souvereiniteitsoverdracht te voltooien, dat is op 26 Juni 1950 Moeilijkheden van Indologische studenten. Aan de hier te lande in oplei ding zijnde Indologische studenten van Nederlandse nationaliteit is van de zijde van de regering van de R.V.S.I. medegedeeld, dat op hun verdere studie geen prijs wordt gesteld. De tot nu toe voor deze studie verstrekte toelagen worden ultimo Juli beëindigd. In de afgelopen jaren verleende gel den behoeven evenwel niet te worden terugbetaald. De regering zal ernstig met de belangen dezer studenten reke ning houden, aldus de nota. Mo gelijk ligt voor sommigen een uit weg in een zekere internationali- niet zo, dat van Nederlandse zij de daarover geen grote ongerust heid meer zou behoeven te be staan. Voorts kan niet worden ontkend, dat de levensomstandig heden van vele Nederlanders in Indonesië in bedenkelijke mate zyn achteruit gegaan. De staatkundige ontwikkeling zoals die zich sedert de over dracht van de souvereiniteit in Indonesië voltrekt, vervult de re gering met zorg met betrekking tot ue realisering van het zelf beschikkingsrecht der volken. Het marine-, leger- en lucht macht personeel. Het in Indonesië aanwezige personeel der Kon. Marine be draagt ongeveer 4500 man; de af vloeiing van het Korps Mariniers, die overeenkomstig de ter R.T.C. gemaakte afspraken uiterlijk 6 maanden na de souvereiniteits overdracht dient te zijn beëindigd, is practiseh voltooid. De alsnog af te voeren sterkte van ile Kon. Landmacht bedroeg op 1 Mei 1950 rond 40.000 man. Door liet inlassen van een groter aantal buitenlandse troepentrans portenschepen wordt verwacht, dat in Mei 1950 rond 10.500 man zullen kunnen worden afgevoerd. De verwachting kan worden uit een loopbaan in andere tropische landen. A'eiligheid van persoon goed onvoldoende. De veiligheid van persoon en goed is op vele plaatsen nog be paald onvoldoende. Behalve de ongunstige weerslag hiervan op het economisch bestel baart dit ook onder de Nederlandse bevol kingsgroep onrust. Het aanzienlijk aantal arresta ties van Nederlandse burgers op Java in verband met de Wester ling affaire en in Makassar in verband met de Aziz-coup, beeft hiertoe wel bijgedragen. Door het Hoge Commissariaat werd en wordt alles in het werk gesteld om zich het lot dezer ar restanten aan te trekken. Onrust onder ambtenaren. Ook de onrust en onzekerheid onder de Nederlandse ambtena ren is na de souvereiniteitsover dracht wederom toegenomen. Voor bestuursambtenaren staat reed vast, dat voor hen, althans in de bestuursdienst geen plaats meer is. Verwacht wordt, dat nog in de loop van dit jaar alle be stuursambtenaren en ook die van de rechterlijke macht met uit zondering van een aantal hunner, „Het is de kern van een nieuw Duits leger". De Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland, hebben Dinsdag van de Sowjet-Unie geëist, dat zy de „gemilitariseerde politiemacht van 50.000 man" in de Russische zone van Duitsland opheft. In de nota's, waarin deze eis i$ vervat, noemen de Westelijke mogendheden deze macht de „kern van 'n nieuw Duits leger" en verklaren, dat zij is bewapend met machinegeweren, houwitzers, anti-tankgeschut en pantserwa gens. De Westelijke mogendheden beschuldigen Rusland ervan, dat het door de instelling van deze „politiemacht met het karakter van een leger" de vier-mogend- hedenovereenkomsten heeft ge schonden. Bij het vrijgeven van de nota, maakte het Amerikaanse depar tement van buitenlandse zaken bekend, dat de Oost-Duitse orga nisatie bestond uit 39 „bereit- schaften" voor het opleiden van soldaten en ten minste 11 oplei dingsscholen voor officieren. In liet memorandum dat het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken bij de bekend making van de nota uitgaf, wordt tevens verklaard, dat er direct officieel contact bestaat tussen het hoofd van de politieorganisa tie, generaal Zaisser, en gene- raal-majoor Petrofsky van de Russische bestuurscommissie in Duitsland. Er is „in het algemeen een laag moreel' in deze door de Rus sen gesteunde krijgsmacht", al dus het memorandum '.wegens de slechte legering en opleidings faciliteiten". De grote beperking der persoonlijke vrijheid en het gebrek aan enthousiasme onder de manschappen, van wie vele zijn gedwongen dienst te nemen". Volgens het Amerikaanse de partement worden de sleutelpo sities in deze organisatie bekleed door mannen, die met Zaisser I toen bekend als generaal Go mez) in de Spaanse burgeroorlog hebben gediend en communisten van de „oude garde", die tijdens het Hitler-bewind in de Sowjet- Unie zijn geweest, en voormalige Duitse legerofficieren die in Sow- jet-Russische krijgsgevangenkam pen zijn opgeleid. Van betrouwbare Britse zijde is verklaard, dat drie vroegere Duitse generaals en talrijke voor malige Duitse staf-officieren een Duits ieger in de Sowjet-zone aan het vormen zijn. op wier aanblijven in een andere functie door de regering van de R.V.S.I. prijs wordt gesteld zullen afvloeien. Door de regering van de R.V. S.I. is besloten de nog in oplei ding zijnde candidaat-Indische ambtenaren van hun studiever bintenis te ontheffen zonder ver plichting tot terugbetaling der van overheidswege genoten stu diekosten. Ondanks vele tegemoetkomen de maatregelen, heeft men niet kunnen voorkomen, dat de mate riële positie der ambtenaren, voornamelijk als gevolg van be langrijke prijsstijgingen, is ach teruitgegaan. Roofoverval te Haarlem. Maandagavond omstreeks half zeven is aan de Amsterdamstraat in Haarlem-Oost een roofoverval gepleegd op een aldaar wonende winkelier in manufacturen. De twee indringers hebben hun slachtoffer onder bedreiging van een revolver op een stoel vast gebonden en zijn vervolgens an derhalf uur bezig geweest het huis te doorzoeken. Later zijn zij met een bedrag van f 900 ver dwenen. De man, Th. van 't Hout, begon pas om hulp te roe pen nadat de indringers waren verdwenen, waarna een buurman hem bevrijdde. Ér bestaan bij de politie ver moedens, dat hier kwestie van chantage zou zijn geweest en dat de beroofde meer weet dan hij doet voorkomen. Hq heeft aan vankelijk geweigerd aangifte te doen. Zijn buurman js daarop naar de politie gegaan. Het Amerikaanse huis van af gevaardigden heeft zijn goedkeu ring gehecht aan een compromis wetsontwerp, dat een bedrag van 3.120.550.000 dollars beschikbaar stelt voor economische hulpver lening aan Europa en andere niet- communistische gebieden. Nadat het wetsontwerp met 247 tegen 88 stemmen was goed gekeurd, werd het naar de Se naat gezonden. Deze zal naar verwacht wordt snel een beslis sing nemen. Het wetsontwerp bevat een machtiging voor het derde jaar van het plan-Marshall voor het Europese herstel, en voor het eerste jaar van hef programma „punt vier" van president Tru man. Voor technische hulpverle ning aan economisch minder ont wikkelde gebieden in de wereld. De Amerikaanse Senaat heeft gisteren de stemming over dit compromis-voorstel uitgestald. Het compromis-ontwerp noemt een bedrag, dat 245 millioen dol lar kleiner is dan dat, wat presi dent Truman had voorgesteld. In zijn huidige vorm wordt door het wetsontwerp voor het Euro pese herstel een bedrag van 2.849.100.000 dollar genoemd. Voor Korea een bedrag van 100 millioen dollar, voor het niet- communistische deel van China 94 millioen dollar, voor het inter nationale kinder-noodfonds 15 millioen dollar en voor de minder ontwikkelde gebieden 35 millioen dollar. Tot hoofdleraar voor altviool aan het Amsterdamsch Conservato rium is benoemd de heer Klaas Boon. De belangrykste arbeidersorgani satles van West-Europa en de V. S., die te Dusseldorf bijeen zyn, hebben Dinsdag formeel hun goedkeuring gehecht aan het plaii-Sehuman voor een fusie van do zware Industrieën van Frank- ryk en Duitsland en andere Euro peso landen. Een desbetreffende reso'utie werd met algemene stemmen aan genomen door vertegenwoordigers van de voornaamste niet-commu- nistische vakbonden van Enge land, Frankrijk, Duitsland, de V. S., de Benelux en Zweden. Aan de stemming namen ook deel de internationale federaties van me taalbewerkers en mijnwerkers, de internationale Ruhrcommissie en het internationale verbond van vrije vakverenigingen, waarvan de Nederlander Oldenbroek voor zitter is. De resolutie zegt, dat de inter nationale vakverenigingsconferen tie over de Ruhr, waarin deze or ganen zijn vertegenwoordigd, .verklaart, dat de vrije vakver enigingen vooral belang hebben bij een rationele organisatie van de zware industrieën van West- Europa". De conferentie adviseerde, dat de bestuurscommissie van het in ternationale verbond van vrije akverenigingen, dat aan het eind van de week te Brussel bijeen komt, haar houding ten opzichte van het plan-Schuman „onver wijld" zal bepalen. Voorts, dat de bestuurscommissie zal aandrin gen op gelijke vertegenwoordiging van de vrije vakbonden bij iedere discussie op nationaal of inter nationaal niveau met het doel de beginselen of bijzonderheden van dit plan uit te werken, en ten slotte, dat de bestuurscommissie een commissie zal samenstellen, die de werkelijke inhoud van het plan zal bestuderen. De conferentie nam ook een parig een tweede resolutie aan, waarbij een beroep wordt gedaan op de regeringen van West-Duits- land, Frankrijk, Engeland en de Benelux-landen om onderhande lingen te openen voor de samen stelling van een internationaal orgaan voor de steenkool-ijzer- en staal-industrieën, waaraan ook ieder ander belanghebbend land zal kunnen deelnemen. Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken, heeft in de Franse parlementaire commis sie voor buitenlandse zaken ver klaard, dat zijn plan voor het sa menbrengen van de Frans-Duitse steenkool- en staalindustrie zich nog slechts in een stadium van internationaal overleg bevindt. Schuman verwachtte, dat de officiële onderhandelingen over 't project de eerste weken nog wel niet zouden beginnen. HET RODE KRUIS REDT MENSENLEVENS. Dank zij cle donors cn diegenen die het Rode Knus financieel steunen, zijn en worden er heel wat mensenlevens door het Rode Kruis gered. Op deze foto ziet U een patiënte waarbij vóór de operatie bloedtransfusie wordt toegepast. Hierdooi wordt de kans op het suc ces van de ingreep ver groot. De inzet: Meisjes be handelen het apparatuur waarmee bloed voor trans fusies wordt afgenomen, met de grootste zorg. Het glas van de flessen kan niet splinteren en het wa ter dat wordt gebruikt voor de reiniging van flessen, naalden, buisjes en slan getjes loopt door zilveren buizen om iedere kans op besmetting te voorkomen. 17-jarig meisje in Arnhem vermoord. Gisterenmiddag werd door een voorbijganger in de omgeving van de Rijksweg 12, in de volksmond het Hazenpad genoemd, in Schaarsbergen bij Arnhem het lijk gevonden van de 17-jarige Betsie van Galen. Politie en jus titie stelden een onderzoek in waarbij bleek, dat het slachtoffer was gewurgd. Het meisje had deelgenomen aan een zanguitvoering op de na tionale tentoonstelling „Mijlpaal 1950" met de christelijke zang vereniging van Schaarsbergen. Het „vredesplan", dat door Trygvo Lie, secretaris-generaal der Ver. Naties, uit Moskou zou zyn meegenomen, is in werkelijkheid een rapport, dat Lie opstelde voor hy uit Lake Success vertrok, aldus wordt In gewoonlijk welin gelichte kringen te Parijs verno men. Zyn plan Iieeft voornamelijk ten doel de grote mogendheden weer bijeen te krijgen aan de eonferentletafel. Het voorstel van Lie, aldus ge looft men, houdt in, dat er op grond van artikel 28 van het Handvest der Ver. Naties een bij eenkomst van de Veiligheidsraad zou worden gehouden. Volgens dit artikel kan de Veiligheidsraad op andere plaatsen dan in Lake Success bijeenkomen eh kunnen de regeringen daar bij uitzonde ring worden vertegenwoordigd door haar ministers van buiten landse zaken of premiers. Lie's plan, zo meent men, voor zag in een agenda voor een der gelijke bijeenkomst, waarop de internationale controle op de atoombom het voornaamste punt zou uitmaken. Volgens de bekende Franse di plomatieke commentator mevr. Genevieve Tabouin heeft maar schalk Stalin zich accoord ver klaard met het houden van een bijeenkomst van de Veiligheids raad te Oslo, Stockholm of Ge- Op een even hartelijke ais praalvolie ivyze heeft ile Franse hoofdstad gisteren Koningin Juliana en Prins Bernhard ontvangen Overal langs de route, waar de vorstelijke stoet voorbyreed, ston den de Parqzenaars ryendik en gaven zij blijk met hoeveel spon tane vreugde en oprechte vriendschap het Franse volk zijn vor steiyke gasten ontvangt. Ter ere van de hoge gasten was Parijs geheel gedecoreerd; langs do gehele 20 km lange weg, die de stoet aflegde, wapperden de Franse en de Nederlandse vlaggen terwijl op de belangrijkste kruispunten 20 meter hoge erezuilen waren opgetrokken die in de Franse en Nederlandse kleuren wa ren uitgevoerd. Ook de pers, zelfs de communistische, bereidde het vorstelijk paar een harteiyk welkom. Kortom, heel Parijs stond in het teken: Hartelijk welkom. worden, waarin de Franse tradi tie haar schoonste praal heeft ten toon gespreid. Bijzonder indruk wekkend van sfeer en kleur was de vorstelijke stoet, nadat op Piace Maubert de gemotoriseerde escorte was afgewisseld door kleurige ruiters van Garde Re- publicaine. De boulevard Saint Germain, het Place de la Concor de en de Champs Elysees boden een schouwspel van onvergete lijke aard toen de stoet er pas seerde. Er waren langs de gehele route talrijke tafereeltjes, waaruit bleek met hoeveel spontane vreugde en oprechte vriendschap het Franse volk zijn vorstelijke gasten heeft willen begroeten. Voorop reed de Koninklijke auto, waarin Hare Majesteit had plaats genomen met de president der Franse republiek, Vincent Auriol. De open limousine droeg voorop rechts de Koninklijke standaard en links de standaard van de president. Daarachter volgde, eveneens in een open wa gen, de Prins der Nederlanden in zijn uniform van luit.-generaal der luchtmacht en mevr. Auriol. In de andere wagens hadden de leden van het gevolg plaats ge nomen. Via de Avenue de Matignon be reikte de stoet tenslotte de ter ere van de Nederlandse vorstin gesmukte Rue de Faubourg Saint Honoré, waar de Koningin en de Prins deze dagen in het presiden tiële paleis zullen verblijven. De tamboers van de Garde Re- publicaine lieten hun stokken 20 DE ONTVANGST, Om half drie gistermiddag startte het K.L.M.-vliegtuig „Ge rard Terborgh" van Schiphol met aan boord het Koninklijk echt paar met gevolg. Eveneens aan boord was de minister van bui tenlandse zaken, mr D. U. Stik ker. Volgens de wens van het Ko ninklijk echtpaar was het vertrek van Schiphol zo eenvoudig moge lijk; slechts enkele personen wa ren aanwezig. Vier minuten over vier landde het Koninklijke vlieg tuig op de Parijse luchthaven Or ly. Voor de eerste maal in de ge schiedenis landde op dit vliegveld een gekroond hoofd voor een of ficieel bezoek aan Frankrijk, Voor de officiële begroeting wa ren o.a. aanwezig president Auriol met zijn echtgenote. De erewacht werd gevormd door het 93ste ba taljon infanterie. De tocht van Hare Majesteit en Prins Bernhard van het vlieg veld Orly naar het paleis van het Eiysee is een triomphtocht ge- neve, mits het communistische China zou worden toegelaten. Volgens gewoonlijk betrouw bare kringen te Lake Success voert Trygve Lie zijn vredesbe sprekingen met de verschillende noeg zonder overleg met zijn staf. Uit Washington wordt nog ge meld, dat de laatste berichten over de besprekingen van Lie met Franse functionarissen te Was hington de indruk wekken, dat er wellicht een wijziging is gekomen in het Franse standpunt met be trekking tot de vertegenwoordi ging van China in de Ver. Naties, ten gunste van een communis tische delegatie. Men legt er ech ter de nadruk op, dat liet nog verscheidene maanden zou kun nen duren, alvorens er resultaten zichtbaar worden. Ook te Waarde hebben school kinderen heipen zoeken naar de Coloradokevers, die daar in grote getale kwamen aandrijven. De (loor de Koninklijke Vereniging „Uit het VolkVoor liet Volk" van 20 tot en met 24 Juni a.s. te organiseren Huisviytten- toonstelling „Bezige Handen", belooft, wat het aantal inzendingen betreft, een groot succes te worden. Meer dan 900 voorwerpen, afkomstig van ongeveer 800 inzenders, zuilen worden geëxposeerd. Jlir mr A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koninging in Zeeland zal op Dinsdag 20 Juni om 4 uur de tentoonstelling offi cieel openen, Inmiddels is door het organi serend comité besloten de ten toonstelling niet op Vrijdag te sluiten, doch ook des Zaterdags de expositie geopend te houden. De afmetingen van deze huisvlijt- tentoonstelling zijn tot nog toe ongekend. Jaren geleden werd 'n dergelijke tentoonstelling geor ganiseerd in de bovenzaal van de Sociëteit ,De Vergenoeging", waar toen juist genoeg ruimte bleek te zijn. Thans echter zal de grote zaal van het Schutters hof, zowel als de Bakkerskamer en de groene zaal als expositie ruimte worden ingericht, terwijl daarnaast ook alle zalen van het Kunstmuseum in de Schutters hofstraat zullen moeten worden gebruikt om alle 900 voorwerpen een plaatsje te geven. Het wordt dan ook een grootse organisatie, want de inrichting der tentoon stelling moet geschieden tussen Maandagmorgen 8 en Dinsdag middag 4 uur. RANTSOENERING. De grote zaal van het Schut tershof wordt gereserveerd voor de huisvlijt, terwijl in de groene zaal en bakkerskamer de dames- handwerken te bezichtigen zullen zijn. Het schilder- en tekenwerk zal een plaatsje in het Kunst museum krijgen, doch ten aan zien van deze inzendingen moet 'n rantsoenering worden toegepast daar anders tekort aan plaats ruimte ontstaat. De inzendingen komen uit geheel Zeeland en uit alie lagen van de Zeeuwse bevol king. Ongeveer de helft van het aan tal inzendingen komt uit Middel burg. Groot is ook het aantal in zendingen uit Vlissingen, terwijl daarnaast te noemen vallen in zendingen uit Terneuzen, Zaam- slag, Axel, Waterlandkerkje, Sluis Dreischor en Oud-Vossemeer. Het geheel wordt verzekerd voor een waarde van f 40.000. Het is de bedoeling, dat bij ieder voor werp, dat geëxposeerd wordt een kaartje wordt geplaatst, waarop de naam staat van degene, die het vervaardigd heeft. Er zijn 'n drietal commissies benoemd, die zorg dragen voor het uitstallen van de voorwerpen. PRIJZEN. Zowel de Commissaris der Ko ningin als de burgemeester van Middelburg stelden een medaille beschikbaar, terwijl ook een aan tal particulieren prijzen gaven. Een zestal jury's zullen de inzen ding beoordelen en in iedere ru briek is een hoofdprijs beschik baar, benevens eervolle vermel dingen. Wat de inzendingen be treft van enkele scholen, w.o. handenarbeid van de Rijksleer school te Middelburg, werd ons verzocht mee te delen, dat deze inzendingen niet meedingen naar de prijzen in de vaste rubrieken. Een en ander wordt ingezonden als demonstratie van wat met handenarbeid op de scholen be reikt kan worden. ATTRACTIES. Diverse attracties zijn aan de tentoonstelling verbonden, zoals een weef- en kantklosdemonstra tie. De ingezonden trein zal na tuurlijk niet stilstaan en de ver vaardigde rupsbaan is ook al een attractie appart. Verder zullen de muziekverenigingen om beurten des avonds een concert geven in de tuin van het Schuttershof. Het is te begrijpen, dat aan een der gelijke tentoonstelling enorme kosten zijn verbonden. De entree voor deze nnieke tentoonstelling, zal f 0,60 bedragen, terwijl leden van de bij de Kon. Vereniging „Uit het VolkVoor hel Volk" aangesloten buurtverenigingen f 0,40 betalen. - In een radio-rede in Het Strijd krachten-programma heeft Prins Bernhard gisteravond officieel 't Niwin-vverk besloten. De inzame lingen zijn thans ten einde maar het werk zal doorgaan totdat de laatste soldaat is gerepatrieerd. De Amsterdamse bereden poli tie, in de volksmond van de hoofdstad „knolsmerissen" ge naamd, zal 17 Juni a.s. het 50- jarig bestaan van het korps her denken. In Uden wilde een 16- jarige jongeman een, vogelnest uithalen waarvoor hij in 'n hoog spanningsmast klom, met het noodlottige gevolg dat hij door de stroom getroffen en op slag gé- dood werd. De schoorsteen vegers van Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Haarlem en Schiedam hebben besloten om van het ioon van elke schoorsteen die zij in Juni, Juli of Augustus vegen, 5 cent af te staan voor de kankerbestrijding. Op de vei ling van Venlo werd gisteren een grote partij kropsla en andijvie doorgedraaid omdat de export naar Duitsland is stopgezet. W.- Friesland wordt momenteel ge teisterd door een grote wezel- plaag. De hele wildstand is in ge vaar. Vooral de vogelstand heeft zwaar geleden daar ontelbare broedsels zijn vernietigd. In Amsterdam is een 18-jarige jon geman zwaar gewond toen een granaat die hij aan het demon teren was, ontplofte. In Stock holm is een Nederlandse S.S.-er gearresteerd. Zijn naan, wordt nog geheim gehouden. -> De mi nister-president van Birma, Tha- kin Nu heeft gisteren een bezoek gebracht aan Eindhoven, waar hij ,a. de Philips-fabrieken bezocht. 'Tsjecho-Slowakije heeft van de Ver. Staten geëist dat de Ame rikaanse officiële vertegenwoor diging zal worden teruggebracht tot 4 a 5 diplomaten. Reeds eer der is deze ambassade terugge bracht tot 10 diplomaten. minuten lang zonder ophouden op hun trommen neerkomen om eer te bewijzen aan de ambassadeurs en gezanten, die van zes uur af in een schier eindeloze stroom het paleis van het Eiysee binnen reden om als eersten in de tijde lijke Koninklijke residentie aan de boulevard Saint Honoré door de Koningin en de Prins te wor den ontvangen. HET BANKET. Frr-sident Auriol heeft gister avond in het paleis van het Eiy see een banket aangeboden ter ere van zijn Koninklijke gasten. Aan het diner hebben o.a. aan gezeten alle leden van de Franse ministerraad. Aan dit'banket werd H.M. Ko ningin Juliana toegesproken door president Auriol. Deze sprak zijn vieugde uit over het bezoek, dat volgens hem niet slechts een oude en grote vriendschap verdiept, maar ook de gevoelens van be wondering en toegenegenheid die het Franse volk voor het Neder landse koestert. „In.uw persoon begroeten wij uit het diepst van ons hart, aldus president Auriol, liet moedige, fiere en vrije volk van Nederland. De president re leveerde'vervolgens de banden uit het verleden, waardoor Frankrijk en Nederland zijn verbonden. Ook werd genoemd de steeds voort schrijdende Europese samenwer king. In haar antwoord herinner de Koningin Juliana eraan dat zijzelve van Franse afkomst is, doordat een van haar voorvade ren Gaspar de Coligny was. Ook zij memoreerde de gemenschap- pelijke strijd tijdens de oorlog, waarin de zonen van Frankrijk streden op onze bodem, en wees erop dat Frankrijk en Nederland meer verbonden zijn dan zo op pervlakkig schijnt, nl. door de vrij heidsdrang die beide volken be zitten en waarin deze zich vinden. Uw landgenoten, die zoveel door stonden terwille van de vrijheid, zullen vanzelfsprekend in Neder land een waardering vinden, die niet aan de oppervlakte maar in de diepte gelegen Is, omdat die uitgaat van de pioniersgeest: ge bonden in vrijheid door vrijheid, aldus richtte H.M. zich tot presi dent Auriol. Gisteravond werd weer een officiële ontvangst ge houden, terwijl acteurs van de Comedie Frangaise enkele to neelstukken opvoerden. VOLGEND JAAR NAAR ENGELAND. Naar te Parijs uit bevoegde bron wordt vernomen, ligt liet niet in de bedoeling van het Ko ninklijk echtpaar nog dit jaar 'n offcieel bezoek aan het hof van van Sint James te brengen. Indien het vorstelijk echtpaar een officieel bezoek aan Engeland zal brengen, hetgeen door be voegde kringen al zeer waar schijnlijk wordt geacht, dan zal dit pas in de loop van het vol gend jaar gebeuren. Westerling wordt niet uitgeleverd. Naar het Franse persbureau A.F.P. meldt, hebben de autori teiten te Singapore afwijzend be schikt op het verzoek van de re gering der R.I.S. om Westerling aan de R.I.S. uit te leveren. Verkoold stuk hout was oorzaak van mijnramp. In een voorlopig verslag over de ontploffing te Gelsenkirchen erklaart de commissie voor de eiligheid in de mijnen van de landsdag van Rijnland-Westfalen, dat de directie van de Dalhbusch- mijn niet verantwoordelijk is voor de mijnramp. De veiligheidscommissie ver klaart verder, dat uit de eerste resultaten van het onderzoek is gebleken, dat de ramp te wijten is aan mijngasontploffing, gevolgd door een koienstofontpioffing. Naar het schijnt is de mijngas ontploffing veroorzaakt door de resten van een verborgen stuk verkoold hout. DE BILT ZEGT: Meer bewolking. Meest matige wind tussen Noord en Oost. Over het alge meen meer bewolking dan giste ren met voornamelijk in de Zui delijke en Oostelijke provincies enkele regen- of onweersbuien en iets koeler. i

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1