Streven naar uitbreiding van het aantal bevoegde leerkrachten. VMEN Laatste candidaten voor zilveren 3-dipioma gisteren „onder het mes". «Irovinci^/M i ADAAtSON Exploitatie van een kleuterschool is niet eenvoudig. De tocht in de weg] Gemeenteraad. De Niwin gaat afscheid nemen. KORTE BERICHTEN Bertha de Hartogh wil niet terug naar Nederland. Voorwedstrijd Rode Kruis- kamploeftwedstrUden. Congres Chr. Houtbewerkers. E. T. 1. voor Zeeland gaat ont wikkelingsplan opstellen. Of je wilt of niet; je zult! Dinsdag 23 Mei 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 HET KLEUTERONDERWIJS IN ZEELAND. (Slot.) Wanneer men tenslotte de leerkrachten in het kleuteronderwijs onder de loupe neemt, dan valt te constateren, dat er een streven Is het aantal bevoegde leerkrachten zoveel mogelijk uit te breiden. Velen volgen opleidingscursussen, die ln verschillende delen van de provincie worden georganiseerd. Wat de financiën betreft, dit is wel het moeilijkste deel, want zoals het thans is, kan het onmoge lijk nog jaren duren. Het wordt hoog tijd, dat het Kijk als uiterste minimum de salarissen van de leerkrachten gaat betalen, waar door de schoolbesturen zich geheel kunnen wijden aan de inrich ting en de aanschaf van leermiddelen. Er zijn in het kleuteronderwijs in Zeeland 222 leerkrachten en helpsters werkzaam, waarvan 102 Prot. Chr., 56 R.K., terwijl er 40 op de overige Bijz. en 24 op de Openbare scholen werkzaam zijn. Gelukkig kan worden geconsta teerd, dat een der belangrijkste factoren, die een kleuteronder wijzeres moet bezitten: het zich aangetrokken gevoelen tot de kinderen, aanwezig is. Immers, wie zou een baan bij het kleuter onderwijs ambiëren en er een klein salaris voor ontvangen als men het niet uit idiële overwe gingen deed? De opleidingscursussen worden gehouden aan de Chr. Kweek school en Rijkskweekschool te Middelburg, terwijl van R.K. zijde zowel in Sluis als in Hulst een cursus wordt georganiseerd. GOEDE INDRUK. Wanneer men bedenkt, dat de cursussen nog niet zo lang ge leden zijn begonnen, dan krijgt men de indruk, dat het met de bevoegdheden niet zo slecht ge steld is. 17 leerkrachten beschik ten over het B-diploma, de hoofdacte voor het kleuteronder wijs terwijl er eind December 1949 83 leerlingen in opleiding waren voor het A-diploma en 14 voor de B-acte. Toch zijn er nog altijd 46 hoofden en 46 onderwij zeressen, die ongediplomeerd zijn. Men realisere zich dus, dat het einddoel: ieder hoofd in bezit van een B-diploma, alle onderwijzeres sen hun A-diploma en alle help sters in opleiding, nog lang niet is bereikt. Er zijn nog 41 scholen voornamelijk in Oost- en West- Zeeuwsch Vlaanderen waar geen der leerkrachten een diplo ma bezit. De leeftijden variëren sterk. De bovengrens, gevormd door 65-jarigen werd in één geval overschreden; een 70-jarige bleek dg leiding te hebben van een klas van 40 kinderen. Wanneer men 16 jaar als minimumleeftijd aan neemt, dan waren er 6, die leiding gaven en deze leeftijd nog niet hadden bereikt. Als normen voor het leerlingenaantal ih een klas Is aangenomen, dat niet meer dan 40 leerlingen aan één klasleidster dienen te worden toevertrouwd en indien deze een helpster ter be schikking heeft, dan kan dit aan tal tot 60 worden uitgebreid. Overbevolking kwam in dit op zicht voor op 44 scholen waarvan de meeste R.K. scholen waren. Het gemiddeld aantal leerlingen per leerkracht bij de Prot. Chr. scholen kan worden gesteld op 36, R.K. 49, Ov. Bijz. 32 en de Openbare scholen 37. Het kleinste aantal leerlingen per leerkracht bleek 15 te zijn, het grootste 98. Leermiddelen bleken bijna overal in voldoende mate aanwezig; slechts 15 scholen bezitten vrij wel geen leermiddelen. FINANCIëLE ONMACHT. Belangrijk is de financiële on macht van de schoolbesturen. Deze onmacht vloeit gelukkig niet voort uit een conservatisme, doch daarentegen ontbreekt soms wel de kennis van de eisen, die aan een goede kleuterschool moeten worden gesteld. De regelmatige inkomsten van de schoolbesturen zjjn schoolgelden en subsidies. Daarnaast komen bijdragen bin nen van kerkeraden, diaconieën, Mij. tot Nut van 't Algemeen e.a. Om toch een sluitende exploitatie te verkrijgen worden meestal ba zars en verlotingen gehouden, waardoor men tracht te komen tot de zo noodzakelijke vergroting der geldmiddelen. De gezonde fi nanciering komt hierdoor nogal eens in 't gedrang. De schoolgelden variëren hier en daar. Bij 41 scholen wordt we kelijks 5059 cent schoolgeld ge vraagd, een lager tarief kennen 48 scholen, terwijl de overige 18 scholen een hogere vergoeding vragen. Over 't algemeen kan worden gezegd, dat een school geld van f 0.50 per week niet te hoog is. Wat de subsidies betreft wordt bijnf overal een bedrag per leerling uitgekeerd; in enkele ge meenten vormt de subsidie, onge- vast bedrag. Van de 99 Bijzonde re scholen bleven er 66 beneden een subsidie van f 15.per leer ling per jaar, een bedrag, dal toch als minimum zou moeten gelden. Nog 10 scholen moeten het geheel zonder subsidie stellen, waarvan 9 in Zeeuwsch Vlaande ren. Het hoogste subsidiebedrag, dat in een gemeente wordt uit gekeerd bedroeg f36.per leer ling. Het algemeen gemiddelde in Zeeland bedraagt f9.10. In Ne derland worden alleen de kleuter scholen in Noord-Brabant en Limburg nog minder gesubsidi eerd. Hoe hoog de exploitatiekos ten zijn blijkt wel uit het feit, dal een subsidie van f 40.per leer ling, vermeerderd met de school gelden nog niet geheel voldoende is. SALARIëRING. Even gevarieerd als schoolgel den en subsidies is de salarisrege ling voor het personeel. Zo zijn er van de 110 hoofden 18, die aan R.K. scholen verbonden zijn en geen salaris ontvangen. Daar tegenover zijn er 10, die meer dan f 150.per maand verdienen. Het best worden de hoofden der openbare scholen betaald. De helpsters erbij gerekend, worden 54 der leerkrachten van de Maar blijft helpen tot de laatste man vertrokken is. (Van onze Haagse redacteur.) De taak der Niwin is byna af gelopen. Nog enkele maanden en de laatste Nederlandse militair zal Indonesië verlaten hebben. Zij hebben een moeilijke taak achter de rug, maar velen van hen zullen waarschijnlijk met voldoening terugdenken aan de steun, die de Niwin heeft gege ven, een steun, die slechts be reikt kon worden door de gulle offervaardigheid van het Neder landse Volk. Wat de Niwin allemaal gedaan heeft? Slechts enkele cijfers noe men we: De Niwin zorgde voor de ver zending van 1.011.378 kerst-, ju bileum- en kinderpakketten, 22.693.716 tijdschriften, 987.288 boeken, 13.144 muziekinstrumen ten, 1394 radio's, 31 complete radio distributie centrales, 32 cantine wagens, 100 gezelschap pen (473 personen), 1261 kisten sportmateriaal (gewicht 162.986 kg.), 1.938.000 m. film en 14 film jeeps. Woensdagmiddag nam de Ni win afscheid van verschillende genodigden. Prins Bernhard sprak als eerste voorzitter een rede uit, waarin hij zeide, dat de Niwin zal blijven werken tot de laatste man uit Indonesië is ver trokken. Het beroep op de of fervaardigheid van het Neder landse volk neemt echter thans een einde. Ondanks de fouten, vooral in het begin gemaakt, hebben we de overtuiging, dat ons werk goed is geweest. Het is een zaak geworden van het ge hele Nederlandse volk, zo zeide de Prins, en wij hebben de ze kerheid gekregen, dat ons hart werkelijk bij hen was. Zowel de tweede oorzitter der Niwin, Ir Otten, als de directeur van het Centraal Bureau, Jhr. Six, prezen het werk van de Prins, die niet alleen belangstel ling heeft getoond, maar ook werkelijk heeft meegeholpen aan dit werk. Vanavond zal de Prins in het strijdkrachtenprogramma een woord van dank en afscheid spreken tot het Nederlandse volk R.K. scholen niet bezoldigd. Van de onderwijzeressen der andere scholen, 73 in totaal, zijn er 9, die meer dan f 75.per maand ont vangen, terwijl van de 39 help sters er 6 beneden de f50.per maand blijven. Als norm, waar naar moet worden gestreefd, met als voorwaarde het bezit van de A of B acte, kan worden genomen een salaris van f 150.per maand voor de hoofden en f 125. per maand voor de onderwijzeres sen. DE ONKOSTEN. Het totaal der inkomsten van de bijzondere kleuterscholen be droeg in 1948 f 210.570, d.i. f29.70 per leerling. De salarislasten eisen gemiddeld 60.2 van de inkom sten op. De uitgaven na aftrek van de salarissen blijken per leer ling te bedragen bij de Prot. Chr. scholen f 12.60, de R.K. f 11.30 en bij de Ov. Bijz. f 11.zodat het algemeen gemiddelde neerkomt op f 11.80 per leerling per jaar. Wanneer men dus ziet, dat een kleuterschool met 71 leerlingen een bedrag van f840.ter be schikking heeft, waarvan alles behalve de salarissen moet wor den betaald, dan begrijpt men, dat de exploitatie van een kleuter school geen sinecure is. Wil men de kleuterscholen beter inrichten, de salarissen verhogen en de ge bouwen verbeteren, dan zal in de eerste plaats het Rijk financiële steun moeten gaan verlenen en men hoopt, dat het uitgebrachte rapport over de stand van het kleuterondewijs er toe zal bijdra gen, dat het Rijk inderdaad zal overgaan tot het subsidiëren van de kleuterscholen. Engeland werkt aan de ont wikkeling van een snelle straal- bommenwerper met een actiera dius, welke te vergelijken is met die van het Amerikaanse Super fort, aldus heeft Lord Tedder, voorzitter van de missie van de Britse strijdkrachten te Washing ton medegedeeld. Volgens een bericht van een radiostation te New York is Cuz- co, hoofdstad van de gelijknamige provincie in Peru, grotendeels door een aardbeving verwoest. De tractor is niet uitgevonden door de Amerikaan Holt, maar door een Russische boer, Fedor Blinof genaamd, aldus een door Radio Moskou uitgezonden be richt van Tass. Prinses Faika van Egypte, de tweede zuster van Koning Fa- roek, die met een man van niet- koninklijken bloede zou trouwen, zegt dat zij aan het bevel van haar broer gevolg zal geven en naar Cairo zal terugkeren. Minstens twaalf kinderen zijn bij het dorp Boscochiaro in de provincie Venetië verdronken ten gevolge van het instorten van 'n brug tijdens een processie. De bemanning van de Duitse kotter Butendieck, die in Cux- haven terugkeerde uit het Oost zeegebied, is in een ziekenhuis opgenomen wegens mosterdgas vergiftiging. De vissers verklaar den, dat zij in aanraking waren gekomen met gasbommen, die door de Russen bij hun manoeu vres in het gebied waren neerge worpen. De Haagse politie heeft de 46- jarige H. N., gevangenbewaarder in de Strafgevangenis te Scheve- ningen, aangehouden. In het tijd vak MaartMei 1950 had hij geld aangenomen in totaal een be- LEER VOOR HEER IN 'T VERKEER. De laatste candidaten voor het, onder auspiciën van de „Con tactcommissie Chautfeursbekwaa mheid" uit te reiken, zilveren B- diploma, zijn gisteren in de Amb achtssehool te Goes „onder het mes" geweest. Dit diploma, dat afgegeven wordt door N.V.T.O. en E.V.O., te verwerven, kost een half jaar behoorlijk blokken. De chauffeurs, die met een dergelijk diploma in de zak lopen, kunnen zich er echter op beroemen iets af te weten van autotechniek, ver- keers- en rijtechniek en algemene vervoerskennls. Chauffeur is méér dan bestuurder alleen! Examen doen is nimmer een grapje en de candidaat, wiens wankele schreden naar de exami natoren wij mochten volgen zal dan ook niet gedacht hebben, dat het zo mee zou vallen daar tussen die timmerbanken, die voor de candidaat herinneringen wekten aan pijnbanken. De heer Alink uit Wemeldinge wilde wel eens wat weten over 's mans algemene vervoerskennis. Want een chauf feur is niet alleen de bestuurder van een auto, maar ook vertegen woordiger van het bedrijf, waar voor hjj rijdt. En van zijn optre den hangt veel af. De vragen, hem gesteld over fabricage, tussen handel en vervoer, vrachtbrieven en verzekeringen, wist hij goed te beantwoorden. Tot slot werd hij getoetst op algemene kennis. Toen alles naar genoegen was verlopen, werd de candidaat in een ander lokaal door de heer Scheffener uit Vlissingen onder zocht op hetgeen hij wist over autotechniek en vervolgens door opperwachtmeester van Renen, van de Verkeersgroep van de Rijkspolitie gevraagd naar de verkeers- en rijtechniek. Want een chauffeur, die het laatste niet beheerst, kan, met permissie ge sproken „wel op 't dak gaan zit ten". Weet gij, lezer, als ge 's avonds op de weg zit en ge ziet, dat Uw voorligger boven het rode achter licht nog een rood licht voert, dat diens wagen langer is dan negen meter en U dus geducht moet op passen bij het passeren? En kent gij alle verkeersborden, de ronde, de vierkante en de driehoekige? Of rijdt ge ook maar op Uw voor ganger, vertrouwend, „dat die het wèl zal weten?" We hebben wel geconstateerd, dat de candidaat heel wat weten r.ioet voor het diploma is verwor- In Nederland hebben thans ruim 1500 chauffeurs de cursus sen gevolgd, waarvan in Zuid- en Noord-Beveland, Walcheren en Zeeuwsch Vlaanderen 65. Van deze cursisten is tot heden 71 geslaagd. Vergelijkend met vorige examens, waar 57,5 slaagde, valt te constateren, dat verbete ring van de kennis is waar te ne- jnen. De waarde van een dergelijk diploma moet niet onderschat worden en de werkgevers staan er dan ook tenvolle achter door leermiddelen beschikbaar te stel len en de chauffeurs wat meer faciliteiten te verlenen. drag van 1160,voor het clan destien overbrengen van brieven. Een 14-jarige knaap W. T. uit de Wateringsestraat te 's-Graven- hage, is uit het ziekenhuis aan het Westeinde, waar hij was op genomen tot het ondergaan van een breukoperatie, weggelopen, omdat hem verboden was op de ziekenzaal teroken! Met ingang van 1 Juni a.s. wordt Noord Brabant als laatste provincie aangewezen, waar voor veehouders de verplichte aanslui ting bij de provinciale gezond heidsdienst voor dieren geldt. Daarmede is de bestrijding van rundertuberculose voor het gehe le land verplicht. In de oliefabriek „De Engel" van de fa. Crok en Laan te Wor- merveer heeft zich gistermorgen een ongeval voorgedaan, waarbij de 59-jarige J. Stok uit Zaandam op slag werd gedood. Toen de landbouwer J. Talen te Nijeveen van een zolder in zijn boerderij viel, kwam hij daarbij zo ongelukkig terecht, dat hij een nekwervel brak. Korte tijd daar na is hij overleden. Pijperdag 1950 te Schiedam. Dit jaar wordt op Pinkster- Maandag de nationale toogdag der Tamboers- en Pijperscorpsen gehouden te Schiedam, georgani seerd door het corps „Harmonie" aldaar. Het programma begint met een stermars van de 19 deel nemende corpsen naar de Grote Kerk, waar ds J. G. Jansen in de dienst voorgaat. In het middag uur vindt een demonstratie plaats door „De Maasruiters" gevolgd door een mars van elk corps af zonderlijk, welke overgaat in een défilé voor de burgemeester langs het stadhuis. Te 18 uur wordt de dag offi cieel besloten met een gezamen lijke taptoe op de Broersvest. Onze provincie zal op dit pij persfestijn vertegenwoordigd zijn door de corpsen „Excelsior" uit Goes en „Jonge Kracht" van Biezelinge. Vandaag vertrekt haar schip. Het Nederlandse meisje Bertha de Hartogh, dat na jaren door 'n officier terug is gevonden in een kamp op Malakka en sinds haar ouders het bij de inval van Japan in Indonesië bij een Inlandse wouw achterlieten, door deze is opgevoed en naar Malakka is ge bracht, wil haar tweede moeder niet verlaten. Zij is 24 uur in hon gerstaking gegaan en weigerde naar haar ouders in Bergen op Zoom te vertrekken. Bertha's pleegmoeder Aminah, werd bij gerechtelijke uitspraak gescheiden van haar pleegkind. Dë volgende dag zag zij Bertha in het „Social Wellfare Centre" te Singapore en vertelde na het bezoek, dat het meisje weigert te eten of te slapen en met zelf moord dreigde als zij terug ge zonden zou worden. De Nederlandse consul-gene raal in Singapore heeft een plaats voor het meisje geboekt op het schip Surriento, dat vandaag naar Nederland vertrekt. Twee ver pleegsters uit Indonesië zullen haar vergezellen. Animah heeft appèl aangetekend tegen de uit spraak,- die het kind toegewezen heeft aan haar ouders in Neder land. Het meisje is zeer gehecht aan haar, spreekt slechts Maleis en is in de Mohammedaanse gods dienst opgevoed gedurende de laatste 8 jaren. „Natuurlijk zijn wij blij met de uitspraak van het gerecht Singapore", verzekerde vader de Hartogh aan een ver slaggever, „maar wij hadden toch eigenlijk niet anders verwacht". In een andere uitspraak zou ik niet hebben berust. Wij hebben toch het recht op ons kind. Wij zijn blij met de uitspraak, maar ons geluk is nog getemperd, zo lang wij Bertha niet in ons gezin en bij haar vijf broertjes hebben. Het zal een opluchting voor ons zijn als zij op de boot zit". TELEVISIE. Het valt m.i. toe te juichen, dut de heer Hoek voor de N.C.R.V. naar Amerika vertrekt om daar de televisie te gaan be studeren. De televisie is een nieuwe vin ding, die vele mogelijkheden biedt. Zij is op één lijn te stellen met de bioscoop en de radio. Wat de bioscoop betreft, be vinden wij ons als Christenen in het achterste gelid. De geweldige betekenis nan deze binding is niet tijdig onderkend. Aan het bioscoopvraagstuk is aanvanke lijk weinig of geen aandacht ge schonken, met het gevolg, dat het nu bijna onmogelijk is op dit gebied positieve resultaten te bereiken. Met de radio is het anders ge gaan, en het gevolg is geweest, dat nu de Chr. Radiovereniging een eigen en leidende plaats in neemt en dat deze machtige vin ding ook voor het Christelijk le ven van grote betekenis is ge worden. De televisie biedt weer nieuwe mogelijkliede i, maar ook inzon derheid voor hen die op Christe lijk standpunt staan nieuwe moeilijkheden. De gemakkelijkste weg is de teleuisie rustig te laten ontwik kelen en ze dan straks voor be lijdende Christenen als contra bande te verklaren. Maar een betere weg is zich tijdig te oriënteren en na te gaan of deze vinding gebruikt kan worden in de dienst van Gods Koninkrijk. Ik wens Gerard- Hoek een goede en voorspoedige reis. Te Goes, Vlissingen en Souburg zjjn Zaterdagmiddag voorwedstrij den gehouden van liet Nederland- scüe Roode Kruis. De winnaars op deze wedstrijden zullen op 10 Juni a.s. deelnemen aan de wed strijd om het provinciale kampi oenschap waarna, evenals vorig jaar in Bodegraven, weer ge kampt zal worden om het lande lijke kampioenschap. Deze wedstrijd vindt op 30 September te Nijmegen plaats. De deelnemers kregen 20 mi nuten tijd hun opgave te bestude ren en uit te werken. Te Goes werd verondersteld een motoron- De 4000 gepasseerd. In de afgelopen 2 jaren is het ledenaantal van de Christelijke Houtbewerkersbond, die te Gro ningen zijn tweedaags congres hield, gestegen met 661 leden. Per 30 April is de leuze „Op naar de 4000" geen leuze meer, want dit rond getal Is vol. En thans is het: „op naar de 4500". Dit getal zal echter niet be reikt worden, als het aantal in schrijvingen evenzeer terugloopt als nu geschiedt; ieder lid zal in dividueel propaganda moeten voeren. Toch was het geen pessimis tisch geluid, dat de voorzitter, de heer P. A. Westdijk, in zijn ope ningsrede liet horen, hoewel er nog wolkjes aan de lucht drijven, waarmee men rekening moet houden. En enigszins donkere wolkjes zijn nog altijd de lang niet rooskleurige toestanden van ons land, hoewel van werkloos heid onder de leden van de Bond nog niet veel te bespeuren is. Wat het terrein van eigen or- ven ®n .^4 "een ^eer *n 'lel: ver~ ganisatie aangaat betreurde de keer" is. voorzitter het, dat de maehts- (Ingez. mededeling, advert, i FEUILLETON j door L TO VAN THIEL. 84) Om half negen is het school tijd en stroomt het hele huis leeg. De achterblijvende assis tenten gaan ieder met een oud ste meisje de slaapzalen in en verder -werk in orde maken. Als Ally Roekie aan het aan kleden is in de garderobe, trelt ze voor 'teerst Else alleen. Ze kijken elkaar even aan, dan slaat Ally de arm om Else's hals en geeft haar een hartelijke kus. Woorden zijn niet nodig. De kleine toetert staat met grote ogen toe te zien, maar hij is te beduusd om iets te zeggen. Als Ally hem in z'n wandelwa gentje zet, steekt hij maar met een z'n duimpje in de mond, dan kan hij rustig over het probleem nadenken, dat die vreemde juf. zo maar zijn dirrektries een zoen gaf! Het bevalt Ally beter, dan ze had durven hopen. Ze kan best met het vijftal opschieten ca langzamerhand nu ze zich weer helemaal fit gaat voelen, neemt ze Els nog al eens een of an ter karweitje uit de handen. In het bijzonder blijkt ze een expert te zijn in het arrangeren van feest- avondjes voor de kinderen of het personeel. Ze zet tableaux en stukjes in elkaar als een vol maakte regisseuse. Else heeft al eens geksche rend gezegd: „Ik zal mijn testa ment bepalen, dat jij mijn op volgster moet worden, je bent een geboren directrice!" Maar toen is Ally's gezicht even heel ernstig geworden en ze heeft gezegd: „Kind, het be valt me hier best, maar heus het bevredigt me toch niet voor altijd.... hce zal ik het zeg gen.... ik...." hakkelt ze. „Stil maar, ik begrijp je wel. Kind, je weet niet hoe graag ik dat ook voor je zou willen, dat je nog eens een echte goede, ge lovige man kreeg. Ik heb nou ge zien wat een moederlijk instinct er in je zit". En dan zacht gaat ze verder: „Zeg Ally, dit moet je nu niet raar vinden, dat ik het zeg, maar als je dat verlan gen zo heel sterk in je voelt, dan mag je er toch om bidden. Ik heb zo voor en na al een stuk of wat assistentes gehad met ge broken harten; altijd heb ik ze weer moeten troosten. Ik voor mij geloof, dat als er meer meisjes met heel hun hart aanhoudend baden om een gelo vige man en ze de wachttijd doorbrachten, niet met allerlei beuzelarijtjes en liefhebberijtjes, maar liefde om anderen te hel pen en Gods koninkrijk uit te breiden, dat er dan veel meer gelukkige huwelijken gesloten zouden worden." „Ja, zegt Ally nadenkend, na tuurlijk mag je er om bidden, maar je kunt me toch niet op een briefje geven, dat als ik er om bid, ik een man krijg. Hoe veel meisjes zijn er niet, die dol graag willen trouwen en die heel hun leven eenzaam blijven?" „Volkomen waar, maar hoeveel van die meisjes zullen werke lijk gelovig gebeden hebben?" Els maakt zich drukker dan ge woonlijk. „En", gaat ze verder, „je weet tenslotte ook niet, of God het goed voor je vindt, dat je een man krijgt, of dat Kij een andere taak voor je heeft, maar dat leert Hij je dan van zelf wel zien. Maar wij van onze kant moeten beginnen met ge lovig er om te bidden". Ally staart stil voor zich uit en geeft geen antwoord. HOOFDSTUK 21. De maanden vliegen om. Van Ally en Els gaan er opgewekte brieven naar huis. Ze nemen in de Septembermaand tegelijk va- cantie. Ally heeft eerst nog haar verjaardag temidden van haar kleuters willen vieren, want thuis waren er te veel herinne ringen aan deze dag verbonden. Twee dagen na Ally's verjaar dag reizen de beide vriendinnen naar Waalstad. Voor een gedeel te brengen ze hun vacantie thuis door en ze willen ook nog een dag of tien houden om fiets tochten te maken en dan onder weg in een of ander idyllisch plaatsje te blijven pleisteren. Oudergewoonte gaan ze na tuurlijk ook samen een dagje naar Jaan en Japik met hun beide spruiten. Kleine Jaantja is al weer vijf maanden. En moe der Jaan is wat trots op haar stevige dochter, die negen pond woog bij de geboorte. De twee vriendinnen zoeken samen ook Jaap op. Tante Mies verzorgt zijn huishouding in op tima forma. Nola is een voor beeldige baby, dia tante geen onnodige lasten bezorgt. Jaap leeft z'n eigen bestaan met z'n schilderijen. Hij werkt hard, il lustreert boeken en verlucht tijd schriften Meestal is hij tot laat in de nacht op. Tante klaagt tegen de meisjes over haar eenzaamheid. Ze most eens Wat aanspraak hebben, an ders houdt ze het hier niet uit. Ze begrijpt niet dat haar neef altijd maar zo op zichzelf kan blijven. Ze gaan samen nog even naar Jaaps atelier. (Wordt vervolgd.) positie van de werkgever nog wel eens een woordje meesprak bjj de pogingen tot overleg en samen werking, zoals geschied ter ver sterking van de positie van de be- drijfsgenoten. De samenwerking zal intensiever moeten worden. Het vraagstuk van het bedrijfs- pensioen vraagt nog steeds om 'n oplossing. Blijkbaar wordt ge wacht op het van regeringswege in uitzicht gestelde bodempensi oen. Hiermede was de vergadering door de voorstellen heen. De verkiezingen hadden het volgende resultaat: Meubilerings industrie: E. Bol, Nijkerk en J. G. Visser, Leeuwarden; Hout-, Kistenmakers- en Kuipersbedrijf: M. Post, Zaandam; overige be- bedrijfsgroepen: L. J. Vreeswijk, Zwolle. Arbitrage-commissie: H. Balt, Leeuwarden; G. v. de Heuvel, Rotterdam en W. J. Hardendood, Waddinxveen. Na afdoening van de huishou delijke zaken kwamen de gasten aan het woord. Het waren de heren R. Vaes, voorz. Internatio nale van Chr. Bouw- en Hout arbeiders en voorzitter van de Centr. Chr. Bouw- en Houtarbei dersbond te België; E. Nuener, bestuurslid Chr. Holz- und Bau- arbeiterverbund der Schweisz, vertegenwoordiger van R.K. Bond aanverwante bedrijfstakken en het C.N.V. Dr H. Bergema naar Indonesië Met de „Zeeland" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd vertrok dr H. Bergema, rector van de Theo logische school in Oost Indonesië, na verlof opnieuw naar zijn ar beidsveld. Dr Bergema, die reeds 20 jaar als miss. predikant van de Gereformeerde Kerken in In donesië werkzaam is, was van '38 tot het uitbreken van de oorlog docent aan de Gereformeerde Op leidingsschool op Soemba. Toen in 1947, de veertien in Oost Indo nesië gevestigde theologische scholen werden geconcentreerd in één school ter opleiding van in heemse predikanten, werd dr Bergema door de generale zen- dingsdeputaten der Gereformeer de Kerken Nederland aan de In donesische kerken ter beschik king gesteld als rector van de nieuwe school. Als waarnemend rector treedt de Hervormde predikant dr I. En kelaar op. Het is de bedoeling ook enige Indonesische afgestudeer den van de Theologische Hoge school te Djakarta in het docen tencorps op te nemen. De staatssecretaris van het mi nisterie van O., K. en W. mr J. M. L. Th. Cals heeft de staats prijs voor letterkunde (P. C. Hooftprijs) aan de dichter Ger- rit Achterberg overhandigd. geval te zijn geschied, waarbij het slachtoffer met zijn hoofd onder water geraakte, hij een gapende wond had in de rech terlies en een bekkenfractuur had. Het was voor de jury geen gemakkelijke taak hier een beslissing te nemen, want de punten verschillen lagen niet ver uil elkaar. De uitslag te Goes luidde als volgt; 1 Goes 3 (commandant H. Bekker) 435 pnt; 2 Kruiningen 416 pnt; 3 Arnemuiden 400 pnt; 4 Middelburg 364 pnt; 5 Goes II 269 pnt. De damesploegen moesten de patiënt in een noodziekenhuis verzorgen. Hier luidde de uitslag 1 Goes 88 pnt; 2 Souburg 80 pnt; 3 Axel 60 pnt. Te Vlissingen luidde de uitslag; Herenploegen: 1 Koudekerke (commandant P. J. de Potter) 375 pnt.; 2 Goes 315 pnt.; 3 Kruiningen II 285 pnt.; 4 Vlissin gen 240 pnt.; 5 Souburg 138 pnt.; 6 Wemeldinge 117 pnt. Damesploegen1 Koudekerke 228 pnt.; 2 Goes 165 pnt.; 3 Mid delburg 135 pnt. Te Souburg luidde de uitslag als volgt: Herenploegen: 1 Sou burg I (ploegcommandant A. J. Walraven) 280 pnt.; 2 Souburg II 183 pnt.; 3 Arnemuiden I 179 pnt.; 4 Middelburg I 145 pnt.; 5 Arnemuiden H 129 pnt. Dames: 1 Souburg II 177 pnt.; 2 Souburg 1151 pnt.; 3 Vlissingen 74 pnt. Het hoogst aantal te bereiken punten bedroeg voor de heren 390 pnt., voor de dames 240 pnt. Ged. Staten hebben in hun laatste vergadering besloten aan het Economisch Technologisch instituut voor Zeeland opdracht te geven tot het uitwerken van een economisch ontwikkelings plan voor deze provincie, waarin, naast de industriële, tevens de agrarische en andere belangen betrokken zullen moeten worden, opdat dit ontwikkelingsplan de gehele provincie in al haar gele deren zal bestrijken. Het spreekt van zelf, dat, zal de tenuitvoer legging van deze opdracht een bevredigend resultaat opleveren, een uitgebreid onderzoek op ve lerlei gebied zal moeten worden ingesteld, waarbij de hulp van 'velen, die niet onmiddeliyk by de werkzaamheden van het E.T.I. zijn betrokken, bezwaarlyk zal kunnen worden gemist. Voorts zullen de aldus verkregen resul taten wel niet onmiddellyk hun invloed naar buiten doen gelden, doch anderzijds mag worden ver wacht, dat het in te stellen on derzoek by uitstek bevorderlyk zal zyn aan de verdere ontwik keling van ons gewest en aan de welvaart der ingezetenen. Postzegeltentoonstelling te Viissingen. Op 17 en 18 Juni a.s. zal te Vlissingen een postzegeltentoon stelling worden gehouden ter ge legenheid van het eerste lustrum van de plaatselijke afdeling der internationale vereniging „Phi- latelica". Collecties uit de ge hele wereld zullen aanwezig zijn en het Nederlands postiyuseum zal met een bijzondere inzending vertegenwoordigd zijn. De ten toonstelling zal door de Com missaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, worden geopend. SOUBURG. Openbare verkoping. Woensdagmiddag had in de zaal van de heer B. Verbeem, aan het Oranjeplein, ten over staan van mr P. Loeff, notaris te Middelburg, de openbare verko ping plaats van het huis mot erf, schuur en tuin aan de Pas- poortslraat 19, groot 177 Are. Koper de heer H. A. Vos voor f 1819. KLOETINGE. De heer J. van Liere gaat d« heer Blomaard vervangen in de raad. Vrijdagavond kwam de raad van Kloetinge bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Mr H. A. Baron Schimmelpenninck van der Oye. Direct na het uit spreken van het ambtsgebed her dacht de voorzitter met een kort woord het overleden raadslid, de heer Blomaard. Ter nagedachte nis aan de heer Blomaard werd door de raad een minuut stilte in acht genomen. Het gemeente- personeel zal ook over het twee de kwartaal van 1950 een sala risverhoging van 5 pet. ontvan gen; terwijl eveneens een gratifi catie van 2 pet. tot een maximum van f 50 zal worden verstrekt volgens de rijksregeling. De in gekomen stukken leverden verder weinig stof. De legesverordening werd zodanig gewijzigd dat voor bewijzen van Nederlanderschap in de toekomst f 3.zal moeten worden betaald. Het wegje dat loopt vanaf de Dopweg naar de hofstede van B. M. van Nieuwen- huyze, werd „Huisersweg" ge noemd; dit om in de toekomst misverstanden te voorkomen. Daar de wijkverpleging wordt overgenomen door het „Groene Kruis", vroeg deze vereniging om een door de raad aan te wijzen bestuurslid, daar van gemeente wege subsidie wordt ontvangen. Op voorstel van weth. Straub werd als zodanig aangewezen de burgemeester. Afwijzend werd beschikt op enkele bezwaarschrif ten tegen de opgelegde straatbe lasting. Voorlopig werd verpacht het terrein voor het Sportterrein. De geloofsbrieven van de heer J, van Liere, die het overleden raadslid Blomaard zal vervangen, werden door de daartoe benoèm- de commissie onderzocht en in orde bevonden. In de rondvraag informeerde de heer Leys naar het meubilair van de kleuter school, terwijl de heer Schipper de woningbouw aanroerde. Na af loop ging de raad in besloten zit ting. Provinciale Brandweer- wedstrijden op 10 Juni. Op 10 Juni zullen te Borssele de Provinciale Brandweerwed strijden gehouden worden. Onge veer 15 brandweerkorpsen zullen hun krachten meten.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2