Weer een jegens de Indonesische beschuldiging Nederlanders. Is dr Soiimokil Nederlander? Parijs bereidt vorstelijke ontvangst voor. „Scheldegouwen" verwacht duizenden bezoekers in Vrouwenpolderse duinen Duizenden coloradokevers spoelden aan. „Gezagvoerder van „Franeker" maakte twee beoordelingsfouten". NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het film probleem. Berta de Hartogh blijft voor lopig in Singapore. Vanmiddag zal ons Koninklijk paar op Oriy landen. Grootste cracks komen aan de start. Walcherse schooljeugd maakte zich verdienstelijk. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" HoofdkantoorGoes, L. Vorststr. 99, Tel 1:438. Dij geen gehoor 2970, 2435 of 23-jI. Na kantoortijd voor advi-v-tenlio» alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Viissingén, Wolstraat 'IC, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1565 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 23 MEI 1950 Hoofdredacteur: R. ZlIIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Viissingén; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. fiarelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Thoien. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.34 u., onder 20.39 u. Maan op 11.14 u., onder 1.52 u. E.K. 22.28 u. Hoogwater op Woensdag 24 Mei: Viissingén: 6.52 u. 1.57 m., 19.13 u. 1.31 m. Terneuzen: 7.17 u. 1.79 m., 19.39 u. 1.54 m. Wemeldinge: 8.23 u. 1.49 m„ 20.46 u. 1.20 m. Zierikzee: 8.06 u. 1.29 m., 20.24 u. 1.01 u. (Slot.) T2T r zyn mensen, die geen film willen verbieden. Zij menen, dat dit Rooms is en psycholo gisch een blunder inhoudt. Im mers zo redeneert men, het Pro- tstantisme is het geloof van de vrijheid. Het Protestantse volks deel, dat met deze vrijheid in gebondenheid is opgevoed, zal de lege of beslist minderwaar dige film op de duur vermijden. Wel ja, de mens is zo kwaad niet. Hij kiest het goede wel. Zulke woorden verraden een grote onkunde van wat het Geref. Protestantisme is, wat de mens is en wat de leiding is, die ieder mens nodig heeft. Men spreekt over rooms, maar men kent blijkbaar Rome niet. Rome verbiedt de film niet. Rome verenigt godsdienust en wereld. Rome heeft z'n kantoren in Hollywood en ziet toe, dat de films de Roomse kerk niet aan raken. In Amerika zijn de kerken zeer bezorgd over de funeste invloed die de film vaak uitoefent op het gedachtenleven der mensen en over de zeer eenzijdige beïn vloeding van RK. zijde in Holly wood. YY7 ellicht is er een lezer, die v meent, dat ons bezwaar le gen de film, de oorlogsfilm niet raakt. Wat heeft de film echter gemaakt van de donkere ellende van de oorlog? Een artikel in een studentenblad van 1946 geeft er dit antwoord op: „De Engels-Amerikaanse filrn bracht als boodschap de speelse vlucht. Vergeet maar wat ge weest is en speel verder je korte leven. De Franse oorlogsfilm gaat een andere weg. Zij staat onder invloed van een nieuwe richting in de wijsbegeerte die rr.en existentialisme noemt. Volgens deze richting is de diepste kern van dit leven, zorg en angst en de dood is de enige oplossing uit de spanning, waarin ons het le ven brengt. De Russische oorlogsfilm te kent rauw en openhartig le le vensellende met als boodschap, dat de mens er zichzelf uit ver lossen moet en kan. Deze film wekt haat en een vertrouwen op menselijke inspanning." Sommigen zoeken een andere weg dan die van onthouding van de film. Zij zoeken naar een weg om Chr. films te doen vertonen, teneinde zo onze jeugd iets te bieden, dat hun verlangen naar deze soort van ontspanning be vredigt en toch geen kwaad doet, doch goed, ja, zelfs liet Evangelie predikt. Doch als men weet, dat de film tot stand komt door toneelspel, dan vraagt men zich wel af, hoe dit ooit mogelijk zal zijn. In de dagen der Reformatie was -*■ o.a. 't toneel aan de orde. Cal- vijn heeft er van het begin af afwijzend tegenover gestaan. De moeilijkheid was, een weg te vinden om het helemaal weg te krijgen. Calvijn koos toen een gematigde weg. Toen ze in Ge- nève de „Handelingen der Apos telen" wilden vertonen, dus een Bijbels stuk, adviseerde hij de gemeenteraad het niet toe >j staan, maar bood geen tegen stand tot het uiterste. Leerzaam is zijn standpunt, dat wij ook t.o.v. de film kunnen innemen. Calvijn schreef: „Wij hebben verklaard, dat wij allerminst dit goedkeuren, maar tot het uiterste vechten wilden wij niet, omdat er gevaar bestond, dat wij ons gezag zouden inboeten, indien wij hardnexkig tegenstand biedend tenslotte zouden overwonnen worden. Ik zie, dat men de lieden niet alle dingen van vermaak kan ont zeggen. Zo is het m.i. genoeg, als zij begrijpen, dat hun dit, wat niet zo erg slecht is, bij wijza van toegeving wordt vergund, maar tegen onze zin." Uit een brief aan Farel, gec, in J. Wille, a.w. blz. 120. Farel aitwoordde: „Als zij die zo hun vermaak zoeken in spelen, maat niet later door smartelijke werkelijkheid gepijnigd zullen worden". Het blijft ten all >n tijde waar. ook t.o.v. de film en haar pro bleem: „Zoekt den Heere, en leef". M. H. J. Volgende maand vergadering van het comité van ministers Het comité van ministers van de Raad van Europa zal waar schijnlijk de volgende maand in plaats van op drie Augustus, zo als aanvankelijk in de bedoeling lag. te Parijs bijeenkomen, zo verklaarde een woordvoerder van de Raad. Gewoonlijk welingelichte waar nemers zeiden, dat de Fransen 'n vroegtijdige bijeenkomst wensten om ruimschoots de gelegenheid te geven voor een discussie van het plan-Schuman en andere voorstellen, die de unificatie van Europa beogen. Vredesprogram van Trygve Lie. Trygve Lie, secretaris-generaal van de Ver. Naties, heeft aan al le ministers van buitenlandse za ken, die hij heeft ontmoet, een memorandum overhandigd, waar in in 10 punten 'n vredesprogram voor 20 jaar voor de Ver. Naties wordt uiteengezet, aldus wordt te Lake Success medegedeeld. De Indonesische minister van defensie heeft verklaard, dat de Nederlanders verantwoordelijk waren voor het ontstaan van de republiek Zuid-Molukken. De minister voegde hieraan toe, dat de regering niet 't Ambonnese volk verantwoordelijk zou achten voor de chaos, die thans op de Zuid-Molukken bestaat, doch alleen die Ambonnese soldaten, die de tegenstanders van de republiek hadden ontvoerd en gedood. Een officiële woordvoerder van het Indonesische ministerie van defensie heeft in een te-Djakarta uitgegeven verklaring ten aan zien van Ambon medegedeeld, dat „gewapende troepen onder verantwoordelijkheid van het Ne derlandse leger en de Nederland se regering een aantal politici gedwongen hebben de republiek Zuid-Molukken uit te roepen. De verklaring vervolgt: „De leidende figuur was de Indonesiër Soumokil, die volgens gegevens genaturaliseerd Nederlander is en die in een Nederlands leger vliegtuig naar Ambon werd ver voerd, nadat hij te Makassar han delingen tegen de wet had ver richt. Op Ambon vertelde hjj leu gens, o.m. zeide hij, dat de Ne derlandse regering evenals Au stralië en Amerika achter de be weging stonden. Na de proclama tie hebben de Nederlandse rege ring en het commando van de Nederlandse troepen de K.N.I.L.- troepen nog niet onder discipline kunnen terugbrengen. Ook de Nederlandse regering is mede verantwoordelijk. De verantwoor delijkheid van de Nederlanders wordt veroorzaakt door het feit, dat Soumokil met een Nederlands vliegtuig naar Ambon werd over gebracht en dat de Nederlandse legerleiding niet in staat was de troepen onder bevel te houden. Bovendien heeft de Nederlandse Zweden protesteert bij de Sowjet-regering. Zweden heeft van de Sowjet- Russische regering geëist, dat zij geen Zweedse vissersschepen meer op de open zee zal aanhou den en de verliezen, die de Rus sische schepen de Zweedse vis sers hebben toegebracht, zal ver goeden, zo heeft de Zweedse mi nister van buitenlandse zaken, Unden, Maandag in 't parlement verklaard. De Zweedse vissers moesten hun vangst en tuigage achter laten. Minister Unden verklaarde tevens, dat Zweden en Denemar ken besprekingen voeren over ge meenschappelijke maatregelen tegen Ruslands besluit om de Russische territoriale wateren in de Oostzee tot 12 zeemijl uit te breiden. De normale grens der territoriale wateren is 3 zeemij] buiten de kust. koloniale regering de anti-natio nale gevoelens onder de Ambon nese soldaten steeds aangewak kerd". DE SCHADEVERGOEDING. De woordvoerder van het mi nisterie van voorlichting der R.I. S. heeft Zaterdagavond het vol gende medegedeeld: „In de af gelopen dagen hebben de Neder landse instanties, zowel in Neder land als in Indonesië, hun uiter ste best gedaan de wereld aan te tonen, dat de regering der R.I.S. geen eis tot schadevergoeding zal indienen in verband met het op treden van eenheden van het Ne derlandse leger te Bandoeng, te Makassar en op Ambon, Hierbij zij met nadruk verklaard, dat het niet het Indonesisch volk is, dat de schade zal betalen tengevolge van het optreden van eenheden van het Nederlandse leger". Keuter meldt uit Singapore, dat het gerechtshof aldaar heeft beslist, dat Berta de Hartogh, die deze week met de „Surrien- to" naar Nederland zou vertrek ken, Singapore niet zal verlaten voordat haar zaak in hoger be roep zal zijn behandeld. (Zie ook pag. 2.) Belgische heffing op ingevoerde kaas ingetrokken. Blijkens een regentsbesluit van 17 Mei 1950 is met ingang van 15 Mei de Belgische heffing op in gevoerde kaas, dus ook Neder landse, ingetrokken. Nu de heffing is ingetrokken, heeft de Belgische regering de bescherming van de kaasprodu centen gevonden in 'n overheids subsidie. Dit subsidiestelsel zal eveneens voor producenten van melkpoeder en condensmelk gel den. De subsidie zal alleen in de pe riode van 15 Mei tot 30 Septem ber 1950 worden toegepast in verband met de omstandigheid dat men in België in dit tijdvak over een surplus aan melk be schikt, waarvan de verwerking op deze wijze voor de producen ten aantrekkelijk wordt gemaakt. De koninklijke standaard wap perde Maandagmiddag van de ho ge vlaggemast voor het stations gebouw van Parijs' intercontinen tale luchthaven Oriy, waar van middag om vier uur Koningin Ju liana en Prins Bernhard met een Convair van de K.L.M. zullen lan den voor het driedaagse offelële bezoek aan de Franse hoofdstad. De Franse hoofdstad bereidt zich met alle charme van haar voorjaar op het langverwachte vorstelijke bezoek voor. Alom in de stad was men gisteren bezig met het aanbrengen van de tradi tionele versieringen aan de iffo- ciële gebouwen. Op het voorplein van het sta tion zullen ter begroeting van hare majesteit en de Prins be halve de president en mevrouw Auriol nog vijf presidenten aan wezig zijn: o.a. de president van de ministerraad, Bidault, de pre sident van de nationale vergade ring, Herriot, de president van de raad der republiek, Monnerville, de president van de Union Fran- gaise, Feaucade, en de president van de economische raad, Jou- houx. OORLOGSHERINNERINGEN. Op het ogenblik, dat Frankrijk zich gereedmaakt Koningin Ju liana en haar echtgenoot te ont vangen, komen op de redactiebu- reaux van de Franse kranten tal rijke brieven binnen van Franse soldaten ,die in de oorlog in Ne derland vochten, zij aan zij met onze strijdkrachten. „Deze oud-strijders", zo schrijft het Parijse blad „Le Figaro", „herinneren zich wat het Neder landse volk voor hen heeft ge daan, herinneringen zich, dat de Nederlanders geen opofferingen te groot waren om een Fransman te helpen. Het gebeulde maar al te vaak, dat een Nederlander zelf het leven liet bij een poging om een Fransman te redden". IS DAT WEL WAAR? „Dinsdag in het paleis van het Elysee zal Koningin Juliana met een van haar dierbaarste gewoon ten breken, een gewoote, die da teert van 8 Januari 1937, de dag na haar huwelijk", schriijft „France Soir". Deze gewoonte is volgens dit Parijse blad, het sme ren van de boterhammen van Prins Bernhard. Het Franse blad „Combat" schrijft over het toilet van Ko ningin Juliana „Om vier uur van middag zal het zorgvuldig be waarde geheim van de toiletten van de Koningin gedeeltelijk wor den ontsluierd. Tot op heden weet men alleen, dat een van de eerste modehuizen van Amster dam een serie toiletten voor de Parijse reis heeft ontworpen. Al les, wat men tot nog toe weet, is dat Koningin Juliana van vro lijke kleuren houdt". Ter gelegenheid van het Ko ninklijk bezoek aan Parijs, zal de Franse omroep vanavond van 20 uur tot middernacht, een Neder lands programma uitzenden. Dit programma werd door Radio Ne derland Wereldomroep voorbe reid. Het draagt de titel: „La Hollande salue la France". IN APELDOORN is een hevige brand uitgebroken in een kledingmagazijn, dat in de belang rijkste winkelstraat is gelegen. Hoewel de brand weer van Deventer, Arnhem en een paar buurdorpen, onmiddellijk kwam assisteren, kon niet worden verhinderd, dat behalve het kledingmagazijn ook nog twee aangren zende panden waar in een warenhuis was gevestigdin de as werden ge legd. Een overzicht van de hevige brand. ■KONINGIN JULIANA LEGT PADVINDERSBELOFTE AF. Op het centrum „Buitenzorg" heeft H.M. Koningin Juliana Za terdagavond in de kvjng van hoofdleidsters en commissarissen van het gehele land de padvindstersbelofte afgelegd. Met de lin kerhand in die van de presidente van het N.P.G., mevrouw van Nispenvan Wely en de rechterhand op-depadvindsters-wereld- vlag legt H.M. de Koningin de padvindstersbelofte af. 34 gespierde Zweden zullen de volgende maand een geheel naar oud model gebouwd Viking-schip over de Noordzee naar Parijs roeien. Walcheren zal op Tweede Pink sterdag weer een sportevenement van de bovenste plank beleven. De steeds actieve Motorclub „Scheldegouwen" is voornemens op die dag, evenals het vorige jaar, een terreinrit te organise ren bij Vrouwenpolder. Dank zij de medewerking van de voorzit ter en de ingenieur van de Polder Walcheren en de burgemeester van Vrouwenpolder zjjn alle voorwaarden aanwezig om deze rit, waaraan de beste rijders uit Nederland zullen deelnemen, een succes te doen worden. Waren er het vorige jaar, on danks de regen, nog 3000 bezoe kers, ditmaal verwacht het be stuur van „Scheldegouwen" 8 a 9000 mensen. De organisatie is in handen van de secretaris van de Motorclub ,de heer A. W. Le vering en het circuit is gelegen in de duinen van Vrouwenpolder, links van de Langeweg, grenzend aan het waterleidingterrein van Middelburg. Het terrein is ca. 300 meter breed en ca. 150 meter diep. Vrij klein dus, maar ruim voldoende, omdat de renners dit jaar, anders dan het vorige jaar, toen het wedstrijdterrein aan de andere kant lag, veel meer hel lingen zullen moeten nemen, er veel meer zand is en de baan a.h.w. kris kras door het terrein zal lopen. Voor de bezoekers is er voldoende ruimte en zij zullen volop kunnen genieten van de strijd. Het voordeel van dit ter rein is ook, dat, in tegenstelling tot het vorige jaar, toen het cir cuit door een smalle zeewering liep, de paden breder kunnen wor den gemaakt en een breedte van twee meter geen bezwaar is, zo dat de rijders elkaar gemakkelij ker zullen kunnen passeren. HET VERVOER. Uiteraard is het vervoer van de duizenden bezoekers, die wor den verwacht, niet eenvoudig. Deze zaak is echter in goede han den bij de verkeerscommissie, be staande uit de heren jhr mr Van Doorn, directeur van de Stoom tram Walcheren, de opperwacht meester De Bruijne van de Rijks politie en de heer Levering. Aan de ontworpen verkeersregeling zal strikt de hand werden gehou den, hetgeen nodig is, gezien de ervaringen van het vorige jaar. Al het gemotoriseerde verkeer van Middelburg zal via Veere over de dijk naar Vrouwenpolder worden geleid. De bussen gaan over de Noordweg, slaan bij café Westdorp af naar Gapinge en rij den daarvandaan links af via een nieuwe weg naar de dijk bij Vrou wenpolder, waar zij in het dorp zullen stoppen en de passagiers via de Langeweg het wedstrijd terrein kunnen bereiken. Vlak bij de molen zal een parkeerter rein worden ingericht, zowel voor auto's als voor fietsen. Langs een binnendijkje kunnen de bezoekers naar het wedstrijdterrein wande len. Er komt voorts een apart parkeerterrein voor de genodig den. Vanaf 11 uur tot 2 uur zal vanaf het Plein 1940 te Middel burg een pendeldienst met auto bussen naar Vrouwenpolder wor den gereden. Op dit Plein komt een wagen van „Scheldegouwen" te staan, waar men kaarten zal kunnen kopen. Op het terrein zelf zal een geluidsinstallatie aanwezig zijn, terwijl de bekende motorsportreporter Louis van Noordwijk 'n verslag zal leveren. WIE ER KOMEN. Deze wedstrijd telt mee voor het kampioenschap van Neder land. In verschillende provincies wordt hiervoor een bepaald eve nement aangewezen. Dit jaar zijn dat er zes. Het spreekt vanzelf, dat de grote cracks dan geen ver stek laten gaan. Zo ook voor deze gebeurtenis. Het puikje van de Nederlandse motorrijders zal aan de start verschijnen. Voor de senioren zware klasse, boven 125 cc, hebben niet zoveel rijders ingeschreven, maar wat inschreef is het beste van het beste. Zo zullen deelnemen Hen- nie Rietman uit Doetinchem, de huidige landskampioen, J. C. van Heukelom te Hilversum, H. M. Huijbregts te Valkenswaard, Ab Koning te Oosterwolde, G. Jon kers te Valkenswaard en dan de nieuwe ster Frans Baudoin uit Leende. Ook in de seniorklasse 125 cc komen de beste rijders aan de start. Een felle strijd is hier te verwachten tussen H. Meijnen te Utrecht en Mobi Vierdag uit Amersfoort, terwijl A. van Oor schot te Valkenswaard, G. H. v. d. Kleij te Rotterdam en J. Dijk stra te Drachtstercompagnie zich de kaas zeker niet van het brood zullen laten eten. Dick Renooy komt niet uit, omdat hij de ter- reinsport eraan heeft gegeven. Bij de junioren moet de lichte klasse waarschijnlijk vervallen, omdat er slechts één renner zich heeft opgegeven tot heden. Bij de junioren zware klasse boven 125 cc hebben zich niet misder dan drie Zeeuwen opgegeven. Vo rig jaar was er maar één Zeeuw, n.l. A. P. de Leeuw te Middel burg, die vijfde werd. Nu zijn er ook bijgekomen (De Leeuw doet weer mee) H. Leer te Veere en I. W. de Jonge, Souburg. Voorts rijden in deze klasse o.m. Homan uit Den Haag, Witberg uit Mon ster, C. M. Timmers uit Breda, Van Vliet uit Bodegraven en Kre- mers uit Apeldoorn. „DE KEVER IS ER WEER", dat was de onheilstijding, die gisteren op het bureau van de Plantenziektekundige dienst te Wageningen binnen kwam. Bij Zoutelande, Viissingén, de Ka- loot en Hoedekenskerke en trouwens langs de gehele Noordzee kust zijn de gevreesde geel-zwart gestreepte diertjes aan komen drijven. Het weer met de luchtstromingen uit Zuidelijke rich ting is uitermate gunstig (lees ongunstig) geweest voor het ontstaan van Coloradokever-vluchten. Ook op de Rijn zijn kevers gevonden. In verband met het voorkomen van de Coloradokever heeft Ne derland, tengevolge van een met Engeland getroffen afspraak, de export van Nederlandse bloemkool met ingang van heden tot nader order gestaakt. Langs het Walcherse strand. Nauwelijks hadden wij via de radio gistermiddag gehoord, dat er weer Coloradokevers aan de Noordzeekust waren aangespoeld of daar ging de telefoon. „Of we al wisten, dat er aan het strand bij Zoutelande honderden Colo radokevers waren aangespoeld?" De schooljeugd was al aan het werk getogen om er zoveel moge lijk te verzamelen. Vele jongelui hebben bij het middagmaal een standje opgelo pen; toen ze te laat thuis kwa men vonden ze bijna de hond in de pot. De moeders waren echter spoedig de boze bui vergeten, want de jongens en meisjes had den voortreffelijk werk gedaan. Toen we gistermiddg omstreeks twee uur over het strand bij Zoutelande liepen zagen we er de kevers. Tussen twee paalhoofden zijn in 'n half uur tijds vele tien tallen kevers onder de hakken van onze schoenen gesneuveld. Ze waren echter taai VELE HONDERDEN. Het werd vloed en iedere golf wierp Coloradokevers op het strand. Ze zaten aan de bosjes zeewier, die op het strand werden gedreven, ze zaten in de schuim- iand, die de zee op het strand stuwde. Nu eens meer, aan weer minder. Vooral op het badstrand van Zoutelande spoelden honder den kevers aan. We zijn over het strand van Zoutelande naar Kou- dekerke gefietst. Het waren niet overal grote aantallen, maar hier en daar ontdekten we de kevers op het strand, opdrogend in de zon en op weg naar de duinen en ook in het zeewier. Hoe dichter bij Viissingén, hoe minder kevers we zagen, zodat we aannemen, dat de grootste invasie op het strand bij Zoutelande heeft plaats gevonden, GRATIS WERK. Gisteravond laat werd nog me degedeeld, dat er ook al kevers waren aangetroffen in enkele aardappelvelden rond Zoutelande. De landbouwers, dienen dus van daag goed uit te zien naar de ge vaarlijke insecten! Verder vernamen wij, dat Sant je Verhage er in geslaagd was om niet minder dan 1000 kevers te vangen. De burgemeester van Zoutelande, de heer D. Kodde, vertelde ons nog, dat hij door een zoontje van Melis gistermorgen om kwart voor acht was gewaar schuwd, waarop hij de Planten ziektekundige Dienst had opge beld. Gistermiddag is een proef genomen met bestuiven, doch de daadwerkelijke resultaten daar van zijn nog niet bekend. De burgemeester had veel be wondering voor de ijver van de schoolkinderen. Het moet echter betreurd worden, dat de kinderen voor hun belangrijke werk geen enkele vergoeding ontvangen. Waarom niet b.v. f 1 per 1000 ingeleverde kevers ter beschik king van de ijverige jongelui ge steld WAARSCHUWING. De Plantenziektenkundige- dienst vestigt daarom de aan dacht der grondgebruikers er op, om de bij hen in gebruik zijnde terreinen, gelegen aan de grote rivieren of andere binnenwate ren, grondig te inspecteren op aangespoelde kevers. Contact met de gemeentelijke autoriteiten zal in vele gevallen -gewenst zijn. De aardappeltelers in de nog onbesmette gebieden dienen er ernstig rekening mede te hou den, dat besmetting van hun aardappelgewas hoogst waar schijnlijk geschiedde. De weersomstandigheden heb ben eveneens in sterke mate tot eiafzetting geleid, vooral in het Zuiden, Oosten en midden van ons land, waar zeer grote aan tallen kevers boven de grond verschenen. De PI. D. dringt er daarom met klem op aan direct de nodige bestrijdingsmaatrege len te nemen. Binnenkort zullen de contro leurs van de P.D. hun werkzaam heden aanvangen. Dan zal direct tegen de nalatigen worden op getreden. RAAD VAN LUCHTVAART BESLIST: De raad voor de luchtvaart heeft gisterenmiddag zjjn oordeel uitgesproken over de oorzaken van liet ongeval, met de Franeker, dat op 12 Juli 1949 nabjj Bombay (India) plaats vond. Zoals men zich nog zal herinneren zjjn bij deze ramp verschil lende vooraanstaande Amerikaanse journalisten omgekomen, die juist terugkeerden van een oriëntatiereis door Indonesië. Gezag voerder van het vliegtuig was de heer A. N. van der Vaart. Deze was 26 maal op en neer van Schiphol naar Batavia gevlogen. Ook verkeersleiding van vliegveld deed verkeerd. Volgens de raad heeft de ge- zogvoerder twee beoordelingsfou ten gemaakt, n.l. hot inzetten van een landing op een hem uit eigen ervaring niet bekend vliegveld onder weersomstandigheden, wel ke slechter waren, dan die, om schreven in de voor de landing op dit vliegveld gestelde weermini- Het radiumbezit van het Ne derlandse kankerinstituut is gis teren gestegen van 300 tot 1060 milligram. Deze aanwinst werd bekostigd uit de baten, f 172.000 van de nationale loterij ten bate van het kankerinstituut. Op 23 Juli a.s. zal Prinses Irene de eer ste steen leggen van een nieuwe kerk voor de Ned. Herv. Kerk in Londen ter vervanging van de oude, die op 16 October 1940 werd verwoest. Zondagnacht is bij Vught een arrestant, toen hij probeerde te ontvluchten, dood geschoten. Vanavond om 8 uur zullen in het programma van de A.V.R.O. de ministers Joekes en Schokking spreken over de taak van het Rode Kruis. Op 4 Juni a.s. zal de K.L.M. een nieuwe lijn op Madrid openen, die tweemaal per week zal worden gevlogen. Op 2 Juni zal aan de leerlingen van de Stormschool te Roosen daal tijdens een plechtigheid op de Markt aldaar de groene baret worden uitgereikt. Met 293 tegen 299 stemmen werd de Brit se oppositie gisteren in het La gerhuis verslagen. Dit keer ging het over de woningbouw. Een kleine tornado, de ergste sinds een generatie, heeft het Engelse dorp Linslade in Buckingham shire geteisterd. Drie personen werden gedood en 300 huizen en een kerk werden ernstig bescha digd. Tot „levende vader van het grootste aantal levende na komelingen in de V. S." is uit geroepen een 95-jarige boer te Wallins Creek bij New York. Hij heeft er 290. Van 't vadercomité kreeg hij 100 dollar. Zondag avond werd de Peruviaanse stad Cuzco door een aardbeving ge teisterd. Minstens 100 personen werden gedood en 200 gewond. Tot president van Turkije is gekozen Celal Bayar, leider der democratische partij. ma en het te laag vliegen boven een terrein, waarvan hij moest weten, dat er zich een voor zjjn vliegtuig gevaarlijk liggende heu vel bevond, die door het slechte zicht en de lage bewolking voor hem niet zichtbaar was. De raad is voorts van oordeel, dat tot het optreden van het on geval in belangrijke mate heeft bijgedragen het feit, dat de ver keersleiding niet geadviseerd heeft te wachten met de landing tot de weersomstandigheden be ter zouden zijn, dan wel uit te wijken naar een ander vliegveld; en dat de verkeersleiding een lan dingsbaan heeft aangewezen, die het noodzakelijk maakte; dat het vliegtuig zich boven de gevaar lijke heuvel waagde. Het onderzoek van deskundigen in de wrakstukken van het vlieg tuig heeft niets aan het licht ge bracht, dat op een mechanische storing kan wijzen. Het vliegtuig was niet te zwaar geladen en de lading was naar behoren ge stuwd. Reeds 75 doden tengevolge van de Duitse mijnramp. Nog vier personen die Zater dag tengevolge van de explosie in 'n kolenmijn te Gelsenkirchen ernstig gewond naar het zieken huis vervoerd werden, zijn gister middag aan hun verwondingen bezweken. Het dodencijfer is thans tot 75 gestegen. Nog geen beslissing inzake Westerling. De plv. gouverneur te Singa pore ,Sir P. A. B. McKerron, heeft de berichten, dat 't verzoek van Indonesië tot uitlevering van Westerling was verworpen, te gengesproken. De regering te Singapore, zo zeide hij, bestudeerde het verzoek nog. Gewoonlijk welingelichte krin gen verwachten binnen de eerst volgende dagen een beslissing in zake uitlevering van Westerling naar Indonesië of zijn deportatie naar Nederland. DE BILT ZEGT: Minder wind. Matige, tijdelijk zwakke naar Zuidelijke richtingen krimpende wind. Half tot zwaar bewolkt met enkele verspreide buien. Op de meeste plaatsen iets hogers temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1