Mijnontploffing in Rotthausen eiste 67 slachtoffers. NIEUWS Het hele Rnhrgebied in rouw. Jonge kerken in Indonesië hebben krachtige steun nodig. Kunstmuseum te Middelburg heropend 's-Heer Arer.dskerke heeft een prachtig wijkgebouw. Voorlopige verpachting der Sloe- gronden gaat in op 15 Juli a.s. Zelfbeschikkingsrecht. Het werk van het G.N.V. vandaag. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Belangrijke aanwinst voor het „Groene Kruis". Er z\jn 30 kavels van 4 tot 18.5 ha. SNIPPER Uitgave Ftichting „Zeeuwsch Dagblad'' Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. '2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vluoswjjkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD bs JAARGANG No. 1564 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 22 MEI 1950 Hoofdredacteur: R. Zl 11) LMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.36 u., onder 20.38 u. Maan op 9.52 u., onder 1.34 u. Hoogwater Dinsdag 23 Mei: Vlissingen: 5.55 u. 1.66 m., 18.14 u. 1.43 m. Terneuzen: 6.22 u. 1.85 m., 18.42 u. 1.64 m. Wemeldinge: 7.32 u. 1.52 m., 19.54 u. 1.27 m. Zierikzee: 7.15 u. 1.30 m., 19.33 u. 1.05 m. I n December van het vorige jaar kwam in de Tweede Ka mer aan de orde een voorstel van de heer Oud om de rege ring op te dragen, echter met zonder voorafgaand overleg met de regering van de Republiek der Ver. Staten van Indonesië, stappen te doen die bevorderlijk kunnen zijn aan een volledig tot zijn recht komen van het zelf beschikkingsrecht In antwoord daarop verklaar de minister van Maarseveen, dat de regering niet de minste be hoefte had aan dat amendement, omdat de regering immers had verklaard, dat zij voornemens was datgene te doen wat in ket amendement is belichaamd. De heer Van der Goes van Naters verklaarde: „Onze part ner de Republiek heeft zich even nauwgezet en even ernstig als wij verbonden om dat zelf beschikkingsrecht zoveel moge lijk tot effect te brengen". En de heer Romme voegde daaraan toe, dat uit het debat wel was gebleken hoezeer zijn politieke vrienden en hij intense belangstelling hebben voor het zelfbeschikkingsrecht en het tot zijn recht komen daarvan. Tntussen is reeds gebleken, dat „onze partner" waarvan de heer van der Goes van Nateis sprak alles heeft gedaan om te voorkomen dat het zelfbeschik kingsrecht tot effect wordt ge bracht. Bij het Indië-debat dat in de loop van deze week wordt ge houden, zal nu moeten blijken hoe de regering en de fracties van de P. v. d. A. en de K.V.P. over deze zaak denken. Of zij inderdaad bereid zijn om te doen wat mogelijk is om het zelfbe schikkingsrecht tot zijn recht <e komen en tot effect te brengen. Tot nu toe is van enige poging van de regering in deze richting niets gebleken. Wel het tegen deel. Met grote belangstelling zien we het komende debat tegemoet. Zaterdagavond heeft zich in e#n steenkolenmijn te Gelsenkir- chenRotthausen in het Ruhrgebied een hevige ontploffing voor gedaan, waardoor, volgens de laatste gegevens, 67 doden zjjn te betreuren en 33 arbeiders werden gewond. Men meent, dat zich geen slachtoffers meer in de mjjnschacht bevinden. Zodra het nieuws van de ont ploffing bekend werd, haastten verwanten van de mijnwerkers zich naar de schacht om zeker heid te krijgen over het lot van hun zonen en mannen. Men gelooft, dat de ontploffing, die op 930 meter diepte geschied de, door mijngas is veroorzaakt. Normaal werkt er een ploeg van 90 mai. in de gang, doch dit maal waren er meer, omdat er 'n bijzondere karwei was. De oorzaak van de explosie is nog onbekend. Het onderzoek daarnaar duurt voort. Voor de mijn zelf bestaat verder geen ge vaar. De ramp in de mijn van de Dahlbuschmijnbouwmaatschappij is op een na de ergste, welke na afloop van de oorlog in Duits land heeft plaats gevonden. De ergste was die te Kamen, in W.- Falen, waarbij, eveneens tenge volge van een ontploffing, in Fe bruari 1946 400 mijnwerkers om he tleven kwamen. Gemeld wordt, dat de West- Duitse minister vanArbeid, An ton Storch, reeds vooruit lopend op het onderzoek naar de oor zaak van de ramp, heeft ver klaard, dat deze is veroorzaakt door het gébruik van „moderne werkwijzen", ingevoerd om de productie van de mijn op te voe ren en als gevolg van een „zeke re achteloosheid" der mijnwer kers. In 't gehele Ruhrgebied wordt over de ramp gerouwd. Velen der slachtoffers zijn afkomstig uit 't plaatsje Rotthausen. Vier leden van 'n gezin ter plaatse kwamen om het leven. Een dergenen, die de ramp overleefde deed er vijf uur over om na de ontploffing de aardoppervlakte te bereiken, waarbfj hij over de lijken van zijn gedode kameraden moest klim men. Hartverscheurende tonelen speelden zich bij de ingang van de Dahlbuschmijn af, toen werd bekend gemaakt, dat de reddings werkzaamheden werden gestaakt, omdat er geen hoop meer bestond op het nog aantreffen van over levenden. Ontploffing in een Amerikaanse haven. In de haven van het Ameri kaanse plaatsje South Amboy, op 50 km. van New York, heeft zich Vrijdagavond een verschrikke lijke ontploffing voorgedaan, waardoor verschillende personen om het leven kwamen en een honderdtal werd gewond. Volgens de politie ontploften kort na elkaar vier schepen, die, geladen met explosieve stoffen, klaar lagen om de haven te wor den uitgesleept. Een ooggetuige, die zelf ern stig gewond werd, verklaarde on middellijk voor de ontploffing vier schepen te hebben gezien Toen de rook was opgetrokken, zag hij er geen meer. Een andere ooggetuige zeide. dat een nabij gelegen fabriek van meststoffen nagenoeg geheel vernield werd. Het aantal doden bedraagt volgens officiële gegevens 27. Classicale Zendingscommissie vergaderde te Goes. In de Ned. Herv. Kerk te Goes hield Zaterdag de Classicale Zen dingscommissie haar jaarlijkse vergadering. De vergadering werd geopend met Schriftlezing en ge bed door ds J. H. Kluiver van 's-Gravenpolder. De secretaris, ds H. Zunne- berg van Ellewoutsdijk, bracht daarna het jaarverslag over 1949 uit. Hierin werd o.a. gememo reerd de afvaardiging van dr A. Th. van Leeuwen als zendings predikant naar Oost-Java. In 1949 bracht de Classis Goes ruim f 33.000 bijeen. Vervolgens sprak ds Mackaay over de huidige verhouding tus sen 't zendingsterrein en de zen dende kerk. Hoewel de staatkun dige verhoudingen zich hebben gewijzigd, is de kerk allerminst aan het eind van haar werk. Zij staat nog aan het begin, want van de 70 millioen Indonesiërs zijn er nog slechts ruim 2 millioen Prot. Christenen. De Jonge Kerk in Indonesië is nog slechts klein en zwak tussen de Islamieten ert heeft kracht nodig van de oude kerk. Voorheen ontving de kerk jaarlijks f 2 van het gouver nement, doch dit wil nu 10 mil lioen roepia (d.i. ca. f5 millioen) ineens betalen .waarna de jonge kerk zichzelf zou moeten bedrui pen. Op de Ned. Herv. kerk rust Oostenrijk krijgt meer vrijheid De ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk hebben een verklaring uitgegeven over de Oostenrijkse kwestie, waarin zij nogmaals verzekeren, dat hun politiek ten opzichte van Oostenrijk het slui ten van een verdrag met Oosten rijk in zo kort mogelijke tijd in houdt, „een verdrag, dat zal lei den tot het herstel van een vrij en onafhankelijk Oostenrijk en het terugtrekken van de bezet tingsstrijdmacht, zulks in over eenstemming met de belofte in de verklaring Moskou van No vember 1943". Met het oog hierop, aldus de verklaring, zijn de drie mogend heden bereid om op ieder ogen blik tot een regeling van de han gende kwesties te komen mits zulks overeenstemming over het gehele vredesverdrag inhoudt. Indien echter de onbereidheid van de Sowjet-Unie om een vre desverdrag te sluiten voortduurt zal de bezetting voorlopig ge handhaafd moeten blijven. De drie mogendheden verkla ren zich bereid binnen het ka der van de vier-mogendheden overeenkomst maatregelen te treffen, welke Oostenrijk een zo groot mogelijke onafhankelijk heid zullen geven en de lasten van de bezetting zullen verlich ten. In overeenstemming met de overeenkomst omtrent het be stuur van '46 hebben de drie re geringen besloten zo spoedig mo gelijk burgerlijke hoge commis sarissen te benoemen. Te Londen ziet men in de ver klaring, dat de geallieerde con trole in Oostenrijk een burger lijk karakter zal krijgen, een be wijs voor de opvatting der Wes telijke mogendheden, dat er voorlopig geen regeling voor de Oostenrijkse kwestie verwacht wordt. de verantwoording voor 12 jonge kerken en zendingsvelden. Men staat thans voor de vraag of uit bepaalde stellingen zal moeten worden teruggetrokken en de zending zal moeten reorganiseren. Met Australië, Hongarije en de Presb. kerk van Amerika zijn be sprekingen gaande om een deel van het werk over te dragen. De tijd dringt echter, zodat beslis singen moeten worden genomen. Als het meest noodzakelijke werk dat door de Ned. zending zal moeten worden verricht noem de ds Mackaay het bijstaan van de jonge kerken bij de opleiding van predikanten en het verstrek ken van beurzen. Voorts hulp bij de literatuurvoorziening en het vormen van een centrum voor vorming van de jonge christenen. Naast de vele moeilijkheden wees spr. voorts op de grote mo gelijkheden welke er voor de pre diking in Indonesië nog liggen. De oude kerken beseffen nog te weinig dat zij uit het Apostolaat geboren zijn en worden bewaard om uit te gaan in het Apostolaat. Nadat ds Mackaay nog verschil lende vragen had beantwoord, was het woord aan dr A. Th. van Leeuwen, die binnenkort door de Classis Goes naar Oost-Java zal worden afgevaardigd, waar hij als enige Nederlandse docent werkzaam zal zijn aan een Ja vaanse opleidingsschool. Ook de ze spreker wees op de grote moei lijkheden waarmee de jonge In donesische kerk te kampen heeft, doch aan de hand van enkele ver heugende voorbeelden toonde hij tevens aan de grote mogelijkhe den welke er nog liggen. Op Zondag 18 Juni zal dr van Leeuwen in de Grote Kerk te Goes als zendingspredikant be vestigd worden. WEGENWACHT VAN DE A.N.W.B. KWAM ER AAN TE PAS. De Wegenwacht van de A.N.W.B heeft Woensdag een nieuwe uit breiding ondergaan. Op deze dag werd de dienst van de Wegen wacht in Zeeuwsch-Vlaanderen geopend. Veertien burgemeesters van Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten namen aan de openingstocht deel. Ook de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot en andere autoriteiten gaven van hun be langstelling blijk. Dat de Wegenwacht meer kan doen dan hulp bieden aan „gestrande" automobilisten en of motorrijders be wees een van de mannen, die ook bij het „op gang" brengen van viervoeters geen moeilijkheden had. gegroeid. Het C.N.V. is vertegen woordigd in 147 commissies en besturen. Dat vraagt mensen en kost tijd. Van groot belang is de Stichting van de Arbeid, die na de bevrijding tot stand kwam. De Raad van Vakcentrales werd op gericht. Met de diverse departe menten is er voortdurend con tact. Daarbij komt dan het vele buitenlandse werk. Maar de hoofdtaak is toch de belangen van de Chr. werknemers dienen en de beginselen van de Chr. Vakbeweging uitdragen. Aan scholing en voorlichting wordt veel aandacht geschonken. „De Gids" behoort door het ge hele gezin gelezen te «worden. Verder zijn er „Evangelie en Maatschappij" voor de bestuur ders, „Jonge Handen" voor de jonge leden, het Documentatie- Bulletin voor de Hoofdbestuurs leden, de Gids voor jeugdleiders, een mededelingenblad voor „Draagt Elkanders Lasten", ter wijl radio-toespraken worden ge houden, filmvertoningen worden georganiseerd, enz. Verder be handelde spr. de studie- en jeugd clubs, de schriftelijke cursussen, het werk van „Draagt Elkanders Lasten", de woningbouwvereni gingen, enz. Het gaat maar niet om een paar centen meer loon, maar om het omhoog brengen van het ge hele arbeidersleven. Nog niet alle Christen-werk- Druk bezochte Kadervergadering te Goes. Onder leiding van de heer A. de Lange, voorzitter van de Chr. Besturenbond Goes e.o„ werd Za terdagmiddag in de Prins van Oronje te Goes een druk bezoch te kadervergadering van de Chr. Vakbeweging voor de bestuur ders van afdelingen van Chr. Vakorganisaties op Zuid- en N.- Beveland, Tholen, Zeeuwsch- Vlaanderen en Bergen op Zoom gehouden. Nadat de voorzitter het ope ningswoord had uitgesproken, zette de heer R. Hagoort, redac teur van „De Gids", het karakter en de betekenis van een kader vergadering uiteen. Het bestuur van het C.N.V. besloot nu eens niet het onderwerp: „Lonen en prijzen" te behandelen, maar het onderwerp: „Het C.N.V. en zijn werk vandaag". Spr. toonde aan, dat de opbouw van het C.N.V. gelijk is gebleven. Het is nog altijd, wat het vroe ger ook was: een federatie van Chr. Vakbonden, die elk hun eigen zelfstandigheid hebben be houden. Alleen de algemene be langen worden gezamenlijk be hartigd. Ook het fundament, de grond slag, is onveranderd gebleven. Het beginsel, waarvan het uit gaat, behoefde niet te worden gewijzigd. Maar het werk is geweldig uit- Gerard Hoek naar Amerika. Met de „Nieuw Amsterdam" zal op Dinsdag 30 dezer de heer G. Hoek, programmaleider van de N.C.R.V. naar Amerika ver trekken. Hij zal een studiereis van enkele maanden maken om de mogelijkheden te onderzoeken, welke voor de N.C.R.V. aanwe zig zijn, wanneer de televisie ook in Nederland haar intrede zal hebben gedaan. In Amerika bereidt men tele visie-uitzendingen met religieuze inslag voor, waartoe men o.a. op de Bob Jones-University in Greenville, Carolina, een speciaal „drama-department" heeft opge richt, waar jongeren worden ge ïnstrueerd op de mogelijkheden van toneel en televisie op dit ter rein. Met deze instantie hoopt de heer Hoek contact te kunnen op nemen, evenals met de „National Association of Evangelicals", die alle christelijke kringen in de V. S. omvat, die zich ook beraden omtrent gezamenlijk werk voor de televisie. Ook hoopt men tot een Amerikaans-Nederlandse sa menwerking te komen voor het vervaardigen en uitwisselen van televisiefilms, waarin de bood schap van het Evangelie wordt uitgedragen. Na zijn studiereis, waarin de heer Hoek nauwe contacten hoopt te leggen, zal hij nog een bezoek brengen aan Canada en daar re portages maken van het leven in de kampementen van Nederland se emigranten. Gemeentebestuur werd schilderij aangeboden voor het stadhuis. Zaterdagmiddag is door de voorzitter van het Kunstmuseum te Middelburg ir II. de Lussanet de la Sabloniére 't geheel geres taureerde en aanmerkelijk verbe terde museum in de Schutters hofstraat geopend. De voorzitter bood daarbij aan de loco-burge meester, de heer J. W. Kögeler, die de opening bijwoonde, een schilderij aan, dat een plaats zal vinden in het gerestaureerde raadhuis. Tot de andere genodigden, die bij opening tegenwoordig waren, behoorden o.m. de griffier der Staten, dr B. D. H. Tellegen en de burgemeester van Veere, jhr I. F. den Beer Poortugael. In zijn rede herdacht ir de Lussanet al lereerst het overleden bestuurs lid, de heer R. de Muynck. Dank bracht spr. aan de heer B. Dentz, die veel voor de restauratie heeft gedaan en aan de aannemer en onderaannemers. De voorzitter deelde mede, dat het dak een grondige vernieuwing had onder gaan, terwijl een gebouwtje was opgetrokken voor de centrale verwarmingsinstallatie. Zodoende zal het nu ook mogelijk zijn, het Kunstmuseum des winters te ge bruiken en er exposities te orga niseren. Hierna richtte ir de Lu- sanet zich tot de heer Kögeler „Dit wjjkgebouw zal de plaats moeten zjjn, vanwaar uit lang zamerhand onze bevolking rjjp gemaakt en doordrongen moet worden van het nut van sociale gezondheidszorg. Maar al teveel blijkt nog steeds dat grote bevolkingsgroepen totaal onkundig zjjn van wezen en doel van het Groene Kruis.". Aldus sprak Zaterdagmiddag de voorzitter van deze vereniging te 's-Heer Arendskerke, dr A. J.Zonnevylle, toen h(j ter gelegen heid van de opening van het nieuwe wjjkgebouw, een en ander vertelde over de totstandkoming van het gebouw. voor de genodigden gelegenheid om hem het geschenk voor het stadhuis te overhandigen. De lo co-burgemeester sprak in zijn dankwoord met waardering over het werk van het Kunstmuseum en noemde dit een waardevol ob ject. Indien we niet over een der gelijk museum beschikten, aldus spr., zou Middelburg verschillen de exposities ontgaan en hij knoopte daaraan de wens vast, dat nog vele belangrijke exposi ties in het gerestaureerde gebouw zullen worden gehouden. De aan bieding van het geschenk voor 't stadhuis, was voor de heer Köge ler een grote verrassing. Heel de burgerij leeft op dit ogenblik mee met de restauratie van het stadhuis, zo zei spr., waarna hij namens de inwoners van Middel burg het bestuur dank bracht voor het geschenk. HET GESCHENK. Het geschenk, dat werd aange boden is een schilderij van W. Pouwelsen en stelt een gezicht op de Markt en stadhuis voor, geschilderd in de vorige eeuw. Het schilderij draagt het jaartal 1839 en behoorde toe aan jhr mr W. C. M. de Jonge van Ellemeet, die het jaren geleden schonk aan het Kunstmuseum. De expositie, die momenteel tot 11 Juni in het Kunstmuseum wordt gehouden, bestaat geheel uit schilderijen uit eigen bezit. In het gemeentehuis vond n.l. een officiële ontvangst plaats en werden, voordat men het wijk gebouw ging bezichtigen, vele ge lukwensen uitgebracht. „Er is, zo vertelde dr Zonne- vylle, sinds 4 November 1947, toen het plan rijpte een dergelijk gebouw te stichten, heel wat werk verzet, waarbij vele voor oordelen overwonnen moesten worden. Hij hoopte derhalve dat het wijkgebouw een begin zou mogen zijn van een grote bloei. Woorden van dank richtte spre ker tot B. en W„ tot de Inspec teur voor de Volksgezondheid, deze was niet aanwezig de Nederlandse vereniging, voor het goedgunstig advies aan het de partement, de Provinciale ver eniging voor een royale gift, de oud-secretaris, de heer B. Bur ger, voor al zijn werk, het dames comité, de diaconiën en Instellin gen voor Maatschappelijke Zorg, voor de financiële offers, de ge meente-opzichter voor zijn ad viezen, zuster Fuykschot van de Commissie voor Verzorging van Kinderhygiëne en tenslotte de aannemer en zijn personeel. Gelukwensen werden uitge bracht door dr Gelderman van Kortgene, dr Staverman van Heinkenszand, ds Renting van Heinkenszand, namens het Oran je-Groene Kruis en tenslotte door zuster Fuykschot. Na dit officiële gedeelte volg de een wandeling naar 't nieuwe wijkgebouw. De echtgenote van burgemeester Elenbaas verricht te de opening. Hierna bestond er nemers verstaan hun plicht. Daarom is voortdurende propa ganda nodig. Bij de bespreking, die volgde, werden tal van vragen gesteld en door de spreker beantwoord, die zowel principiële als practische onderwerpen betroffen. Deze belangrijke vergadering werd door de heer Hagoort met dankgebed gesloten. Zoals vvy onlangs reeds konden melden, zullen binnenkort de gronden van de nieuwe Sloepol- der voorlopig worden verpacht. Op dat voorlopige moet heel sterk de nadruk worden gelegd, want uit de gegevens, die de Rent meester der Domeinen te Breda in het uitvoerige prospectus voor de gegadigden lieeft opgesteld, staat uitdrukkelijk vermeld, dat deze verpachting geheel los staat van de latere definitieve uitgifte der gronden. De pachters van de komende twee jaar hebben dus geen enkele voorrang of voor keur bij dezo definitieve uitgifte. In het prospectus staat, dat de voorlopige verpachting zal ingaan op 15 Juli a.s. en dat zij geschiedt onder voorbehoud van nadere goedkeuring door de minister van Financiën en de Grondkamer voor Zeeland. Bij de verkaveling, werden ka vels gevormd, welke in grootte variëren van ca. 4 tot ca. 18,5 H.A. Na de ontzilting zullen zij kleigronden van uitstekende kwa liteit vormen. Uit een bijgevoegd overzichtskaartje blijkt dat er in totaal 30 kavels zijn, die verpacht zullen worden. Momenteel bestaat de begroei ing in hoofdzaak uit schorgrassen en ook Spartina. Verder zijn er onbegroeide, dus kale slikken, Met uitzondering van de kale slikken worden de gronden ge schikt geacht voor inzaai van koolzaad in de nazomer van 1950. In het terrein zelf zijn de kavels aangeduid door nummerborden. De verpachting zal geschieden in kavels of- combinaties met dien verstande, dat aan één pachter niet meer dan één kavel of één combinatie daarvan zal worden toegewezen. WEGVERHARDING. Men verwacht, dat de verhar ding der wegen in 1950 nog ge reed zal komen. Het graven der kavelsloten en het verwerken van de uitkomende grond zal ver moedelijk omstreeks 15 Juni '50 voltooid zijn. Alle voor het ex ploiteren der gronden noodzake lijke werkzaamheden dienen door de pachters te worden verricht. Zij zijn verplicht het verpachte persoonlijk te exploiteren. Onder verpachting is niet toegestaan. In het prospectus is voorts een uittreksel opgenomen uit de pachtvoorwaarden. De twee-jaar- se verpachting zal eindigen met het roven van de eerste oogst in 1952, doch uiterlijk 11 November 1952. Aan de pachter zal zo mo gelijk toestemming worden ver leend de hem toegewezen gron den reeds vóór 15 Juli a.s. in ge bruik te nemen. GEEN GEBOUWEN. De Staat der Nederlanden staat niet in voor de gebreken van het gepachte, die de pachter niet kon kennen en die deze belemmeren de grond te gebruiken en daar van de vruchten te trekken. Het stichten van gebouwen of getim merten of 't aanleggen van wer ken op het gepachte is zonder schriftelijke toestemming van de Rentmeester verboden. De pach ter moet voorts gedogen, dat de Staat op zijn grond werken uit voert of van het gepachte op an dere wijze gebruik maakt. De pachter kan aanspraak maken op een pachtprijsvermindering en eventueel op een aanvullende schadevergoeding, indien de Staat beschikken zou over meer dan 1/40 deel van het gepachte. Geen aanspraak bestaat evenwel op genoemde zaken, als het gebruik door de Staat betrekking heeft op de kale slikken in het eerste pachtjaar. VOORSCHRIFTEN. De Rentmeester is bevoegd om in het belang van een goed ge bruik van de grond voorschriften te geven. Hierbij is b.v. gedacht aan de mogelijkheid, dat op ad vies van de Landbouwvoorlich- tingsdienst een voorschrift wordt gegeven met betrekking tot het bestuiven van koolzaad. Het ge pachte mag voorts slechts tot 'n diepte van 8 cm. worden bewerkt. Verwacht mag echter worden, dat het volgende jaar aanmerke lijk dieper zal kunnen worden geploegd. De kale slikken mogen vóór 1 Juli 1951 slechts worden geëgd. De pachter moet er ook voor zorgen, dat de sloten op 1 September van de jaren 1950 tot en met 1952 zijn uitgemaaid. Het onderhoud der sloten, voorzover grondwerk, is voor rekening van de Staat. De pachters moeten de uitkomende specie op de aan grenzende gronden zonder ver goeding ontvangen en verwerken. Het onderhoud der greppels be rust geheel bij de pachters en het genot van jacht en visserij wordt door de Staat voorbehouden. Als voorlopige pachters komen alleen zij in aanmerking, die practisch en theoretisch voldoen de vakbekwaam zijn, over vol doende financiële middelen be schikken, evenals over voldoendë werktuigen en personeel en die niet op te grote afstand van de gronden wonen. Vóór 30 Mei a.s. moeten de gegadigden zich heb ben opgegeven bij de Rentmees ter der Domeinen te Breda. Tus sen 20 en 30 Mei bestaat de mo gelijkheid de gronden te bezich tigen. het gebouw te bezichtigen. Bad-inriehting met 5 douche-cellen. De gemeente 's-Heer Arends kerke kan met recht trots zijn op deze aanwinst. Het gebouw heeft een bad-inrichting met vijf behoorlijke douche-cellen, een consultkamer voor het consulta tie-bureau voor zuigelingen, hoog- tezonbehandeling, moedercursus sen en later voor bevolkingsdoor lichting. De wachtkamer mag wat klein zijn uitgevallen, de in deling is keurig. Er zijn vier boxen voor het aankleden van kinderen en volwassenen. Het ge bouwtje bevat tevens een mooie ruime woning voor de bode-con- cierge. In Eindhoven herdacht men Vrijdag op feestelijke wijze dat daar thans sedert 50 jaar Karei I sigaren worden vervaardigd. Zaterdagmiddag is voor een 4- daags verblijf in ons land aange komen de minister-president van Birma, Thakin Nu. Aan colle ga W. Kerremans te Schoonho ven is het Ridderkruis in de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt wegens het 50 jaar werkzaam zijn als journalist. Professor Pootjes uit Hilversum is voorlo pig tegen een waarborgsom van f 10.000 vrijgelaten. Hij zette dienstplichtige militairen op zich te onttrekken aan uitzending naar Indonesië Gistermiddag is op een onbewaakte overweg bij Tilburg een 15-jarige jongen door een trein gegrepen en onmiddel lijk gedood. Het Nederlands Vrouwencomité heeft Zaterdag te Amsterdam een protestvergade ring gehouden, waarop een reso lutie werd aangenomen waarin werd aangedrongen bij de V.N. en het Internatinale Rode Kruis om nogmaals alle moeite te doen de weggevoerde Griekse kinderen aan hun ouders terug te geven. Met ingang van vandaag is de export van Nederlandse boter naar West-Duitsland voorlopig opgeschort. De kosters, ver enigd in de beide kostersorgani saties, hebben zich per 1 Mei j.l. aangesloten bij het C.N.V. In Berkel en Rodenrijs is één en in Steenwijk zijn twee gevallen van vogelpest geconstateerd. Twee Amerikaanse fregatten zullen aan Nederland worden overge dragen; zij zijn bestemd voor duikbootafweer en convooidoel- einden. Naar uit Moskou wordt gemeld heeft men daar nu ont dekt, dat de Russen het filmen uitvonden. In 1893, 13 maanden voor de datum, waarop volgens „burgerlijke historici", de ge broeders Lumière de film uitvon den, werd in Moskou reeds een filmapparaat gebouwd. De sneltrein RomeParijs is Zater dag op enkele kilometers afstand van Parijs ontspoord. Vijf perso nen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen; dodelijke on gelukken deden zich echter niet voor. Irak wordt momenteel geteisterd door een grote water snood, doordat Euphraat en Ti- gris tengevolge van de winter regens sterk gezwollen zijn. De overstromingen bij Winnipeg in Canada schijnen thans af te zul len nemen. Alleen in het gebied van Winnipeg staan 10.500 hui zen onder water. De schade wordt op tussen 100 en 300 millioen dol lar geschat Vijf eeuwen winkelstraat. Reeds eerder zijn berichten verschenen over de viering van het 500-jarig bestaan van de Kalverstraat te Amsterdam. Op het Midden-Damterrein vormen thans de stalen geraamten, die als onderbouw moeten dienen voor het daar te verrijzen afge sloten Oud-Hollands Marktplein, de eerste zichtbare voorbereidin gen voor het feest. Intussen is nu bekend geworden, dat het beeld van „Naatje van de Dam" op 16 Juni een glorieuze intocht zal maken door de straten van de hoofdstad. Het feestprogram ma is in vier perioden verdeeld. Hella Haasse schreef drie open luchtspelen, die opgevoerd zullen worden tussen 14 Juni en 15 Juli. Daze spelen worden opgevoerd op de weekdagen. De netto-op brengst zal ten goede komen aan de kankerbestrijding. De ontscheping van troepenschepen. De ontscheping van het troe penschip „General M. B. Ste wart", dat met Nederlandse troer pen onderweg is van Indonesië naar Nederland, zal niet te Am sterdam maar te Rotterdam ge schieden. De „General Stewart" wordt tegelijk met de „General S. D. Sturgis" omstreeks 26 Mei a.s. in de haven van Rotterdam verwacht. Daarentegen zal de ontscheping van het troepenschip „General M. L. Hersey", dat eveneens on derweg is naar Nederland, niet geschieden te Rotterdam doch té Amsterdam. De „General Hersey" wordt omstreeks 31 Mei a.s. in ons land verwacht. Doopsgezinde gemeentedag te Goes. De Zeeuwse Doopsgezinden waren gisteren in de kerk aan de Westwal te Goes bijeen om hun jaarlijkse gemeentedag te hou den. Uit Middelburg, Vlissingen, Aardenburg en Schouwen waren ze gekomen. In de ochtenduren predikte de Vlissingse predikant? ds M. de Boer n.a.v. Lucas ij vers 5-13. Tussen de middag werd de bezoekers een kop koffie aan geboden in „Slot Ostende" waar na een groep de Ned. Herv. Kerlf bezichtigde en een groep een wandeling rond de stad maakte. Na een maaltijd kwam men weer om half drie in de kerk aan dé Westwal bijeen, waar geluisterd werd naar mej. dr A. H. A. Bak ker, predikante van Goes en Mid delburg, die een inleiding hield over het, door de Engelse schrijf ster Dorothy Sayers geschreven, lekespel „IJver voor Uw Huis". In haar referaat wees de predi kante erop, dat de mens, die 'n talent van God heeft gekregen, dit talent dèn alleen goed ge bruikt, als hij het in dienst stelt van God. Na dit boeiende referaat werd thee aangeboden, waarna dr Bak ker een sluitingswoord sprak. Fa D. J. v. d. Have te Kapelle kreeg praedicaat Koninklijke. De groot-officier in speciale dienst van H.M. de Koningin heeft aan het Kweekbedrijf voor Zaadteelt en Zaadhandel D. J. v. d. Have te Kapelle-Biezelinge meegedeeld, dat H.M. de Konin gin deze firma het praedicaat „Koninklijk" heeft verleend. BERGINGSSTATION AAN HET ZIJPE. Door de Wits Bergingsbedrijf te Rotterdam is in de Vluchtha- ven aan het Zijpe een bergings station gevestigd, d.w.z. dat er altijd een schip aanwezig is, om op het eerste sein hulp te verle nen aan schepen die assistentie nodig hebben op Grevelingen, Zijpe, Mastgat, Keeten, Kram mer, Volkerak, enz. DE BILT ZEGT: Minder warm. Veranderlijke bewolking met na; de eerste morgenuren vrijwel overal droog weer. Meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Minder waim dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1