ZEEUWSCH DAGBLAD Eenheidsstaat geproclameerd in Indonesië NIEUWS Voorstel van 6. en W. om tijdelijk gasthuis in te richten. Bondsdag (Vrijgemaakte) Jongelings verenigingen op G. G. In twee en een half uur lag 6 km kabel door de Wester-Schelde. Buitenplaats „Der Boede" wordt Tehuis voor Chronische Zieken. Het filmprobleem. Verwezenlijking zal minstens een maand vergen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Enorme brand te Apeldoorn. Hieuw tehuis wordt in Oostkapelle gebouwd. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tei. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. oo JAARGANG No. 1563 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Eubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 20 MEI 1950 Hoofdredacteur: R. ZU1ÜEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Zondag: Zon op 4.38 u., onder 20.35 u.; Maan op 7.17 u„ onder 0.37 u. Hoogwater op Zondag 21 Mei: Vlissingen: 4.27 u. 1.83 m., 16.46 U. 1.68 m.; Terneuzen: 4.51 u. 2.00 m:, 17.14 u. 1.85 m.; Wemeldinge 6.10 u. 1.57 m„ 18.33 u. 1.39 m.; Zierikzee: 5.56 u. 1.31 m., 18.16 u. 1.15 m. T e tegenwoordige tijd ziet zich geplaatst voor het vraagstuk van de film; de nieuw ste uitgave van het volkstoneel. Het filmprobleem is een on derdeel van het grote probleem betreffende de verhouding van Christendom en cultuur. Dag aan dag trekt de film de mensen-massa tot zich, die in de bioscoop ondergaat, dat is het juiste woord, wat er wordt opge diend. Daar zit de massa, in een donkere zaal, zuiver receptief en bijna zonder verweer. Een boek léést men. Dat is nog een actie van de lezer. Maar bij het zien en horen van een film is de mens in belangrijke mate passief. Althans zo is het bij de meesten. Er is een zeer grote mate van geestelijke zelfstandig heid en concentratievermoge: voor nodig om een film critisch te zien, zoals men critisch een boek leest. Er is ook haast geen tijd voor critiek. Het moment, waarop de critiek los moet komen, wordt alweer verdrongen door het ver volg van de film. De film in de bioscoop ver toond, is een ontzettend boeiend vermaak. Men tovert een mens daar schoonheden en gebeurte nissen voor ogen, die de toe schouwer verrukken. TCT u vraagt men, wat is daar op tegen? Nu kan men eens zien, wat men vroeger alleen horen kon. Zien èn horen is voor het kennen der dingen toch van de zelfde betekenis? Naar onze mening is daar toch enig verschil. Het woord is een middel om het binnenste te laten zien, de film moet zich houden aan het uitwendige. Een hande ling bestaat niet in enkel bewe ging, zjj is een psychologisch ge motiveerde daad met oorzaak en gevolg. De film kan slechts de blote handeling vertonen, maar kan niet de motieven weerge ven, waardoor zjj verricht werd, In het filmdrama wordt o.i. het edele verjaagd, wijl de diepe, de leidende gedachten erbij ach terwege blijven. Men heeft Ben-Hur een pracht film genoemd. De Negerhut en de Pelgrimsreize van Bunyan geprezen, als een lelie onder de doornen op het wijde bioscoop- veld. Maar tot op heden is elke kinematografische nabootsing van een letterkundig kunstwerk nog niet anders geweest dan een brute schennis aan dat kunst werk bedrijven. Voor het laatstgenoemde werk van Bunyan n.l. zijn „Christen- reize" geldt dit wel in bijzondere mate. Hoe men er toe komen kan, een werking der ziel, dus van het zaligmakend geloof, want daarom gaat het in zijn diepste wezen in dit genoemde werk, te verfilmen is toch wel zeer droe vig. Is het niet opvallend, dat nergens in de Evangeliën be schreven wordt, hoe Jezus er uit zag? Zou het in het Evangelie er niet veelmeer om gaan: „Wie oren heeft om te horen die h o r e! Tn de korte tijd van 50 jaar is de film uitgegroeid tot een instrument van geweldige invloed op de mensheid. Wordt het Evan gelie over bijna de gehele we reld verkondigd, de film wordt niet minder overal vertoond. Men zegt vaak van de film, dat zij op zich zelf, noch goed, noch kwaad is. Wij menen echter, dat de film, evenals een boek, goed is of kwaad. Men moet hierbij 't geheel en zijn werkingen be zien. Wat zeggen de meeste films ons? Dat als je huwelijk niet zo prettig is, als je dat op dit ogen blik wenst, je dan het beste doet te scheiden. Dat, wanneer je in grote moei lijkheden komt, het zeer held haftig is zelfmoord te plegen enz. enz. Het geweldige bezwaar tegen deze films is, dat zij binnenlei den in een wereld, waarin naai de God der Schriften niet wordt gevraagd. De bioscoop, de tempel der surrogaatreligie onzer dagen heeft tallozen in haar greep, om dat de waarachtige religie hen niet (meer) in haar greep heeft. En dat is m.i. het meest be denkelijke aspect van heel dit probleem. Dit moet ons ailen met zorg vervullen. Met zorg, dat klaarblijkelijk vele christenen niet meer vol zijn vol van de vertroosting des Heiligen Geesfes en iets anders zoeken, dat hun lege hart ver vullen moet M. H. INDONESIË WORDT EENHEIDSSTAAT NAAR SOEKARNO'S MODEL. Installatie Unie-hof van Arbitrage. In de kleine zittingzaal van het Vredespaleis is gisternamid dag het Unie-hof van arbitrage dat recht zal spreken in naam van het hoofd der Nederlands- Indonesische Unie, geïnstalleerd. Voor het eerste jaar is tot president benoemd mr dr J. Donner, president van de Hoge Raad der Nederlanden. De minister van uniezaken en overzeese rijksdelen, de heer mr J. H. van Maarseveen, hield ter installatie van de Unie-hof van arbitrage een rede, waarna de Hoge Commissaris van Indo nesië, mr Moh. Roem, sprak. De president van het Unie-hof van arbitrage, mr dr Donner, dankte tenslotte de minister en de hoge commissaris namens de leden van het hof. Vrijdagmiddag zijn de besprekingen tussen de Republiek In donesia Serikat en de Republiek Indonesia over de vorming van de eenheidsstaat, met een gemeenschappelijke verklaring be ëindigd. In deze verklaring wordt gezegd, dat is overeen gekomen, dat er een eenheidsstaat zal worden gevormd, die in vorm overeenkomt met de status van de Republiek Indonesia, zoals deze op 17 Augustus 1945 werd geproclameerd. Het zal minstens 1 a 2 maanden duren alvorens de eenheids staat zal zijn verwezenlijkt. Als eerste stap naar de vorming van de eenheidsstaat is nodig een herziening van de voorlopige constitutie door het parlement der R.I.S. Dat betekent dus, dat de R.I.S. zal moeten aanpassen aan de Republiek Indonesia, welke door Soekarno gecreërd is. De grondbeginselen van de nieuwe staat zijn: ten eerste intern: de vervolmaking van de volkswelvaart en de eenheid van het Indonesische volk, en ten tweede naar buiten: de verzor ging van de goede betrekkingen met andere landen. In de grondwet van de een heidsstaat zal staan, dat de staat is gegrondvest op het geloof in God en voor het volk vrijheid van godsdienst garandeert. De economie zal op coöperatieve grondslag worden georganiseerd. Productie-organen, die van be lang zijn voor de staat en die het leven van een groot deel van het volk beïnvloeden, zullen door de staat worden gecontro leerd. Men gaat dus uit van de gedachte „eigendomsrecht is een sociale functie". De senaat zal worden opge heven. De voorlopige volks vertegenwoordiging zal bestaan uit de samengevoegde voorlopi ge volksvertegenwoordiging der R.I.S., het werkcomité van het K.N.I.P. (voorlopig parlement van de Republiek Indonesia) en door de president aangewezen leden, waarover nader overleg zal worden gepleegd. Deze voor lopige volksvertegenwoordiging heeft het recht veranderingen in de nieuwe constitutie aan te brengen. De constituante bestaat uit leden, die door middel van al gemene verkiezingen zijn geko zen, op basis van een lid per 300.000 inwoners. Verder bestaat er een redelijke vertegenwoor diging voor de minderheden. De ministerraad zal het karakter van een parlementair kabinet hebben. Soekarno wordt presi dent en met betrekking tot de vice-president zal nader van ge dachten worden gewisseld. In afwachting van de wetgevings eenheid blijven de bestaande wetten en verordeningen van kracht. Waar mogelijk, zal ge tracht worden de wetgeving der Republiek Indonesia te doen voortbestaan. De belangrijkste bases voor het oplossen van aan gelegenheden op het politieke gebied van politiek, economie, financiën, veiligheid en van an- Twee doden op onbewaakte overweg. Gistermiddag is op de onbe waakte overweg bij Dubbeldam nabij Dordrecht een kleine bcr stelauto gegrepen door de trein DordrechtBreda. De auto werd 40 meter mee gesleurd en de heer L. Bollaard en mevr. de Haan uit Dordrecht, die in de cabine zaten, werden gedood. In de laadruimte van de auto bevonden zich voorts nog drie personen, waaronder een baby van anderhalf jaar. Zij werden uit de auto geslingerd, doch kwamen op de zachte berm van de spoorbaan terecht. Met verwondingen werden zij naar een ziekenhuis in Dordrecht overgebracht. dere zaken dienen rekening te houden met de „mogelijkheden van dit ogenblik en van de toe komst". Besloten werd een commissie in te stellen voor het zo spoedig mogelijk uitvoeren van deze overeenstemming. De resultaten zal de regering der R.I.S. voor leggen aan de voorlopige volks vertegenwoordiging en de se naat. De regering der R.I. zal deze voorleggen aan het werk comité van het K.N.I.P. Indien deze aanvaard worden, zal de president de vorming van de eenheidsstaat officiëel afkondi gen. Hierna zullen de regerin gen van de R.I. en de R.I.S. op geheven worden en zal de pre sident stappen ondernemen tot vorming van de nieuwe regering. Benelux 1 Juli of 1 Augustus van kracht. Naar van bevoegde zijde te Brussel wordt vernomen, zal, zo dra in Juni a.s. een nieuwe Bel gische regering is gevormd, deze in vergadering bijeenkomen om de conventie van de economische Unie tussen België, Nederland en Luxemburg goed te keuren. De Unie zou dan van kracht worden op de voorziene datum 1 Juli. Mocht nog geen nieuwe regering gevormd zijn, dan zou de voor- Unie met een maand worden ver lengd. Te Zwolle is gisteren de al gemene zomervergadering van de Overijselse Maatschappij van Landbouw gehouden. In de middagvergadering hield de voorzitter van de Zeeuwse Landbouwmij, ir M. A. Geuze, als vice-voorzitter van het Kon. Ned. Landbouwcomité, een in leiding over „Fondsvorming in de landbouw". ■SPI Schade van meer dan \]/2 millioen. Een brand, welke zich met enorme snelheid uitbreidde, heeft in de afgelopen nacht in de Hoofdstraat te Apeldoorn twee grote winkelpanden, waar van één het Warenhuis „De Bijenkorf" vormde en het an dere het kledingmagazijn van de Firma Kreymborg, volkomen in de as gelegd. Tegen elf uur ontdekte een passerende militair vlammen in het achtergedeelte van de win kel van ICreymborg. Het was eerst tegen half twaalf dat men in staat was het vuur krachtig te bestrijden, omdat men met onvoldoende water druk te kampen had. Intussen was het kledingmagazijn een vuurzee geworden, waaruit kol kende laaiende vlammen aan alle kanten brullend een weg zochten. Van de tegenover lig gende winkels in de vrij smalle straat sprongen de etalageruiten en een ogenblik dreigde, door de enorme hitteuitstraling en de vonkenregen de brand zelfs over te zullen slaan. Dit wist de brandweer te voorkomen, echter niet de uitbreiding naar het naastliggende pand „De Bijenkorf", dat in korte tijd ook in een vuurzee herschapen was. Behalve het volledige brand- weermateriaal van Apeldooriren de naaste buurdorpen, was ook een tweetal ladderwagens van Arnhem en Deventer in actie gekomen. De vuurbestrijding werd nu voornamelijk op „De Bijenkorf" geconcentreerd en het wes daaraan te danken, dat hier de brand tenslotte kon worden gestuit. Te ongeveer 1 uur was het zover, dat het oud ste deel van „De Bijenkorf" en de zaak van Kreymborg, volledig in de as lagen. Pas te circa 2 uur kon men zeggen, dat de brand was be dwongen en konden de eerste wagens inrukken. De-aangerich te schade is op dit moment nog niet nauwkeurig te schatten, doch gaat zeer waarschijnlijk, inclusief de panden, een bedrag van VA millioen gulden te boven. Zowel de panden als de inventaris waren verzekerd. Het aantal schapen in de wereld. Naar schatting 704 millioen. Als gevolg van allerlei omstan digheden vertonen de jaarlijkse tolaal-cijfers van 's werelds scha pen"' evolking dikwijls grote ver schillen. In het afgelopen jaar 1949 be liep het totaal aantal schapen op aarde 704 millioen stuks; d.w.z. 3 meer dan de 686 millioen van het vorig seizoen, maar 5 minder dan tien jaar geleden in het seizoen '38'39. In Australië wereldwolland No. 1 liep het aantal schapen van 103 milli oen in '47'48 op tot 109 millioen in '48'49. De aantallen van dit jaar wijzen er op, dat de „scha penstand" hoger komt te liggen dan in '38'39. In Zd.-Afrika zien we ook al een stijging van 31 millioen tot 33 millioen. Helaas zal de recente periode van enorme droogte een verlies van rond een millioen stuks in dit seizoen als gevolg hebben! Ook N. Zeeland toont een (ge- Vlissingse Raad moet Vrijdag beslissen over: DRINKWATERAANVOER PER SCHIP UIT ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Vrijdag a.s. zal de gemeente raad van Vlissingen bijeen komen. Vele malen is in de raad het plan tot het bouwen van een nieuw gasthuis ter sprake ge komen, doch aangezien dit ver moedelijk nog wel enige tijd zal duren, stellen B. en W. voor het voormalige Zusterhuis aan het Bellamypark alsmede een zaal van de aangrenzende St.-Anna- school van het R.K. Kerkbestuur te huren ter huisvesting van de valide Vlissingse ouden van dagen. Verder komt een voor stel ter sprake om per schip drinkwater aan te voeren uit Zeeuwsch-Vlaanderen om de watervoorziening te verbeteren. De plannen om „Der Boede" ringe) vooruitgang, n.l. 32.8 mil- te gebruiken voor de huisvesting lioen (vorig jaar 32.5 millioen). I van de Vlissingse ouden van PROF. DR SCHILDER OVER DE GEMEENSCHAP DER HEILIGEN. Ongeveer 2500 jonge mensen bezochten op Hemelvaartsdag de Bondsdag van de Ned. Bond van (Vrijgemaakte) Jongelingsver enigingen op Geref. Grondslag te Kampen. Men vergaderde in de Nieuwe Kerk en aanvankelijk in de Stads-Gehoorzaal. De toeloop was echter zo groot, dat er voor deze zaal plm. 500 personen te veel waren, zodat men in aller ijl om moest zien naar een gro tere vergadergelegenhcid, welke gevonden werd in de Broeder- kerk. In de Nieuwe Kerk opende de voorzitter, de heer Jac. G. van Oord de Bondsdag met een toespraak over: „E Voto Dor- draceno". Ds H. Vogel van Amsterdam- Z. sprak in de ochtendvergade ring over: „Het karakter van ons werk en de roeping der leden" Hij legde de nadruk op het ver bond der genade, de Kerk en de Gemeenschap der Heiligen. De leer der Schrift wordt ge- BIJNA KONDEN WE NIET MEER TERUG. Voor de kust van Baarland staat baas Breen van v. d. Taks Bergingsmaatschappij op de kabelschuit. Het is half vier. Hij zwaait met zijn arm. Een enthousiast Baarlander zwaait terug. Maar baas Breen wuift niet. Hij geeft het sein voor vertrek. De schipper van de „Schollevaar" haalt een handel over, en daar begint de sleepbootmotor te grommen. Op hetzelfde mo ment boldert ook het water achter de „Walrus" en de „Zee hond", die aan de flanken van de kabelschuit op hun trossen liggen te rijden. Geschreeuw op de kabelschuit. „Ja, en ruk! Hup-twee". De tocht naar de overkant is begonnen, zacht sis send sliert de zware kabel door de remblokken het water in. Voordat gevaren wordt, is de kabel aan land gebracht en "daar stevig verankerd. De zee is als een spiegel. Toch is het nog ge ducht uitkijken daar op de Schollevaar". Want er moet precies volgens de bakens, die op de wal staan opgesteld, ge varen worden. Iedere meter uit de koers betekent een stukje kabel korter aan de kant. Maar alles gaat best. De mannen sjouwen met de zware kabel, die wit is, zodat er plotseling als molenaars uitzien. „Pak-aan dat ding, en hup naar boven over de brug, ssjjjjjttt door de remblokken, floep het water in. dag kabel." En zo voort, 5750 meter. Dat betekent 5750 keer 17 kilogram optillen. Dat is een karwei mensen! Voor wie wat technische ge- STICHTING RUSTHUIZEN WALCHEREN BESLOOT: De Stichting Rusthuizen Walcheren heeft gisteren tijdens een bezoek, dat wij aan „Der Boede" brachten, bij monde van de voorzitter, de burgemeester van Souburg, de heer A. H. S. Ste- merding, twee belangrijke besluiten bekend gemaakt. In de eerste plaats geldt dit het als Rusthuis in gebruik zijnde buiten „Der Boede" in de gemeente Koudekerke. Dit rusthuis zal zodanig worden verbouwd, dat het geheel zal worden gebruikt voor de huisvesting van chronische zieken. Tevens is bekend gemaakt, dat met de N.V. „Hoogduin" een overeenkomst zal worden ge troffen betreffende de verkoop van grond door de N.V. aan de Stichting voor de bouw van een nieuw Tehuis, dat geheel op kamerverpleging zal zijn gebaseerd. Dit tehuis komt tussen „Zonneveld" en „Irma" aan de Noord- weg tussen Oostkapelle en Domburg en zal in het najaar van 1951 gereed zijn. Zoals bekend wordt Woensdag a.s. „Ter Hooge" geopend, waar een aantal valide ouden van da gen zullen worden ondergebracht en waar ook enige ziekenacco modatie aanwezig is. In „Der Boede" worden momenteel 53 ouden van dagen verpleegd, waarvan er 36 bedlegerig zijn. Er is in Zeeland groot gebrek aan een tehuis, waar personen, die langdurig ziek zijn, kunnen worden verpleegd. De zieken huizen zijn vaak overbezet en kunnen hiervoor geen ruimte af staan en de verpleging thuis brengt veel moeilijkheden met zich mee, terwijl ziekenhuis ver pleging, wanneer men er toe overgaat een langdurige zieke op te nemen, nauwelijks te betalen is. De Stichting Rusthuizen heeft zich dit gerealiseerd en is plan nen gaan maken voor de inrich ting van een dergelijk tehuis. Het ligt niet in de bedoeling om uitsluitend oudere zieken op te nemen, doch ook jongere mensen, die lange tijd aan het bed zijn 'ge bonden. Men koos voor dit doel „Der Boede" uit, dat na te zijn verbouwd, zal worden ingericht als tehuis voor chronische zie ken. Er komt een instrumenta rium, terwijl dokter Sloos te Koudekerke de medische verzor ging geheel in handen krijgt. Dokter Sloos heeft zich reeds voor zijn taak gespecialiseerd. GESCHIKT TEHUIS. „Der Boede" is voor het nieuwe doel zeer geschikt. Het is een oude buitenplaats aan de weg van Vlissingen naar Koudekerke en was vroeger in handen van' vele families. De laatste eigenaar was de bankier Mees, die het nu op aannemelijke voorwaarden aan de Stichting heeft verkocht. De Rijksdienst voor Maatschap pelijke Zorg huurde vroeger dit tehuis, doch de Stichting vond het noodzakelijk na overname van deze dienst het gebouw aan te kopen, om de nodige verbou wingen te kunnen uitvoeren. Bij „Der Boede" behoren 9 ha. grond, waarvan 4 ha. bos, een boomgaard enz. In de oorlog was de buitenplaats de zetel van Münzer, de Duitse Beauftragte voor Zeeland. Deze Duitser heeft het er zich gemakkelijk gemaakt, door vaste wastafels te laten aan brengen, twee badkamers in te richten en bovendien het ge bouw van centrale verwarming te voorzien. Hiervan profiteert de Stichting nu ter dege. Volgende week zal worden ge confereerd over de aard en om vang van de verbouwing en men gaat daarbij uit van de gedach te, dat het tehuis binnen niet al te lange tijd te klein zal zijn, zo dat er gelegenheid moet zijn voor uitbreiding met een vleu gel. Tegen deze aanbouw zal door Rijksmonumentenzorg geen bezwaar worden gemaakt. Ook de inventaris moet worden verbeterd. Vol lof is het bestuur van de Stichting over het werk van de directrice Zr Anthonissen en Zr de Kievit, alsmede over het werk van het personeel. Men wil trachten de voorzieningen snel te te doen treffen, zodat men in September gereed is. De brandweerinspectie heeft de nodige eisen gesteld en de kosten daarvan bedragen reeds f 12.600 maar het Rijk zal deze voor zijn rekening nemen. De adviezen, die gegeven zullen worden door de Inspectie der Volks gezondheid, komen van de dok toren v. d. Borgh en Slettenaar. (Vervolg op pag. 2). Gisteren is door de P.Z.E.M. de eerste van de vier 50.000 Volt kabels over de Wester- Schelde gelegd, waarmede Zeeuwsch-Vlaanderen van stroom zal worden voorzien. Het is voor de eerste maal, dat in ons land dergelijke hoogspanningkabels onder water over een zo grote af stand -bijna zes kilometer worden gelegd. Trouwens voor Europa is het nog een unicum, want alleen tussen Denemarken en Zweden ligt een dergelijke onderwater- verbinding. Van dit karwei, dat in samenwerking met Van den Taks Bergingsmaat schappij werd verricht, geeft onze verslaggever hier een kleine reportage. gevens wil: Er worden vier van deze kabels in totaal gelegd. Niet, zoals bij een gewone onder grondse verbinding drie aders in één kabel, maar drie kabels met ieder één ader. En één kabel ais reserve. Zoals bekend, zal door deze verbinding Zeeuwsch-Vlaande ren via het 50 KV station te Goes Zeeuwsch-Vlaanderen van stroom worden voorzien. De Ne derlandse kabelfabriek heeft de kabel vervaardigd, die speciaal is geconstrueerd en een trans portcapaciteit heeft van 24.000 kilowatt. Het was dan ook geen won der, dat de directeur van de P.Z.E.M., ir T. Michielsen, en zijn echtgenote, de directeur van de Nederlandse Kabelfabriek, de directeur van v. d. Taks Bergings bedrijf en de secr. van de Raad van Bestuur v. d. P.Z.E.M., mr dr R. W. Graaf van Lynden, de tocht meemaakten. Bijna gevangen Om tien voor zes lag de kabel voor de Eendrachtpolder, op de Zeeuws-Vlaamse kust. En om zes uur zaten we gevangen. Op de vette Zeeuws-Vlaamse slikken. Want het water begon, dat is nu eehmaal zo bij eb, plotseling weg te lopen, zodat de schuit en de „Schollevaar" plotseling droog kwamen te liggen. En als ge ons zo had zien zitten, lezer, had ge ons zeker niet binnen twaalf uur terug verwacht. De „Zeehond" en de „Walrus" waren „buitengaats" gebleven. Gelukkig, want nu kon het hele gezelschap met twee roeiboten terug. Tenminste dat dachten we. Ook een roei boot heeft diepgang. Welnu, het is een „narrow escape" geworden en we hebben er een half uur voor moeten lopen naar een strekdammetje waar wat meer water stond. En zonder natte voeten is het ook niet helemaal gelukt. Maar, we kwamen weer aan boord en, al was het wat laat, om acht uur stapte men weer bij Baarland aan wal, ver moeid, bruiner en met zeemans- tred. Maar de kabel lag erin. Bravo P.Z.E.M.-mensen en bravo van den Taki hoord in de Kerk tot de dag der wederkomst. Op de vereni gingen moet geleerd worden de Belijdenis te onderzoeken. De Gemeenschap der Heiligen wordt niet door mensen gemaakt, maar door God, die ons een plaats in de Gemeenschap der Heiligen gegeven heeft. J.V.-werk is verkenningswerk. Er worden kennende, strijdende en belijdende jongemannen ge kweekt. PROF. DR SCHILDER. In de middagvergadering sprak prof. dr K. Schilder van Kampen over „De Gemeenschap der Heiligen", welke rede door de N.C.R.V. werd uitgezonden. In de oorlog kon men lezen: één voor allen en allen voor één. Men bedoelde dan als een clubje zeggen: één fiihrer voor allen en allen voor de führer, aldus prof. Schilder. Als wij spreken over de Ge meenschap der Heiligen, dan be doelen we nooit een Christelijke mensengroep. De Gemeenschap der Heiligen komt uit de Éne, Die volkomen anders is en toch met ons één geworden is. En uit die Ene is dan gebouwd de Gemeenschap der Heiligen. De gelovigen hebben allemaal en stuk voor stuk gemeenschap met Christus en al Zijn weldaden, Prof. Schilder gaf als zijn standpunt weer, dat de kerk met een grote en een kleine k in Immanuël bij elkaar zijn ge bracht, zodat hij het dillema bepaalde gemeenschap of we reidgemeenschap verwierp. Vol gens hem is er slechts één manier om waarlijk kosmopoliet te zijn, n.l. in de kerk blijven om (Jods wil. Niet kerkistisch, sprekend van „mijn kerk", maar in het besef slechts dan breed te zijn als men diep geworteld is in Jezus Christus. Het slotwoord werd gesproken door ds C. H. Lindeboom van Kampen, welke er op wees, dat we niet weer moeten naa'r het massale, het grootscheepse van voor de vrijmaking, maar ip eenvoudigheid en getrouwheid werken. Dan zegt Christus: 2ie: Ik ben met U al de dagéh Uws levens. In de Broederkerk sprak o.a. de heer H. van der Linden uit Goes over het onderwerp, dat door ds Vogel in de Nieuwe Kerk behandeld was. Vannacht is te Arnhem een brand uitgebroken in een wo ning, vermoedelijk doordat een 32-jarige Pool op bed heeft lig gen roken; de Pool is gestikt en verbrand. De Nederlandse kustvaarder „Kaap Faiga" ïs met 350 ton ,hout geladen in de Sont op een zandbank gelo pen, waar het gistermiddag af werd gesleept. In de machine kamer van de „Zuiderkruis", die momenteel te Rotterdam ligt, heeft zich tijdens werkzaam heden een ontploffing voor gedaan waardoor 5 personen gewond werden. Tijdens haar bezoek aan ons land zal mevr. Roosevelt door H. M. de Ktr- ningin worden ontvangen. Ondanks het slechte weer heb ben gisteren 4300 personen de tentoonstelling te Arnhem „Mijl- paai 1950" bezocht. In een kerkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente te Den Haag is in gebroken; de dieven verdwenen met 10 flessen avondmaalwijn en een tafelkleed. Vele Rot terdammers waren er getuige van dat de „Karei Doorman" en de „Jacob van Heemskerk" het ruime sop kozen om deel te nemen aan de gecombineerde vlootmanoeuvres. Het is weer oppassen, want er zijn reeds vele coloradokevers uit hun winter slaap gewekt en in het Zuiden, Midden en Oosten van ons land aangetroffen op het aardappel gewas. - Tenslotte; De arbei ders in de Vlaamse textielindu strie zullen op 29 Mei in staking gaan, tenzij' ze loonsverhoging krijgen. dagen, werden doorkruist door de plannen van de Stichting Rusthuizen en B. en W. hebben thans een andere uitweg gevon den, waarmee de Vlissingse oud jes ook geholpen zijn, zolang het nieuwe rusthuis nog niet is ver rezen. Alle ouden van dagen, afkomstig uit Vlissingen, behal ve de zieken, die in „Der Boede" zullen blijven, zullen evenals de Vlissingse ouden van dagen, die in de Willem III-kazerne zijn gehuisvest, worden overgebracht naar het Zusterhuis. Dit pand heeft het voordeel dichtbij het Gasthuis te zijn gelegen, doch er zullen voorzieningen moeten worden getroffen, waarvan de kosten op f 1050.worden ge raamd. De huurprijs van het Zusterhuis is bepaald op f 1500 per jaar, die voor de zaal van de school op f 150.per jaar. Het Zusterhuis zal plaats bieden aan 30 personen. Het watervraagstuk. Ook de watervoorziening van de stad zal de raad tot tweemaal toe bezig houden. De watervoor ziening op Walcheren, voor wat betreft het voorzieningsgebied van de W.M.Z. maakt het nood zakelijk, dat belangrijk meet water van de N.V. Waterleiding- Mij „Zuid-Beveland" moet wor den ingekocht. Een ter bestude ring van het vraagstuk inge stelde commissie kwam tot d^ conclusie, dat de transportleiding van Ossendrecht naar Goes né gereedkoming van de thans iü uitvoering zijnde verdubbeling ter lengte van 7 km, verder zal moeten worden verdubbeld over een lengte van ongeveer 7,5 km. Laatstgenoemde Waterleiding- Mij is hiertoe genegen, mits de W.M.Z. zich verbindt mede onder garantie van de gemeente Vlis singen jaarlijks een bedrag te voldoen, dat wegens afschrijving en rentebetaling nodig is voor dat deel van de dubbele hoofd leiding, dat geacht moet wordeji in het bijzonder voor de W.M.Z. te zijn gebruikt. Men verwacht, dat in de toekomst nog een ver dere verdubbeling zal moetei) plaats vinden. De garantie wordt gevraagd voor de rente van eeh kapitaal, dat f 60.000.bedraagt. Hu de vooruitzichten betref fende de aanleg van een nieu we transportleiding niet zodanige voortgang hebben, dat kan wor den verwacht, dat op 'n spoedige verhoging van de waterleve rantie door de N.V. Waterlei ding-Mij „Zuid-Beveland" kan worden gerekend, stellen B. ert W. voor, water per schip aan té voeren. De gevoerde onderhandelingen hebben tot resultaat gehad, dat de N.V. Waterl.-Mij „Zeeuwsch* Vlaanderen" gedurende een pe riode van 4 maanden 1700200Q kub. m. water per week kan leveren met een totaal dus van 36.000 kub. m. Wanneer een tankboot van de S.V.H. als rein,- waterkelder dienst doet, kaïj hierin door een andere boqj water vanaf Breskens worden aangevoerd. Vanuit de tankboot kan dan op gewenste tijdstippen het wa ter in het Vlissingse buizennet worden gepompt. Het is uiter aard niet zeker, dat door deze maatregelen een voldoende watervoorziening wordt gega randeerd, doch in elk geval kan de ergste nood worden gelenigd. De extra kosten, die hieruit voortvloeien zijn geraamd op f 17.880.—. Winkelsluiting. Zoals bekend zijn alle Vlis singse bakkers- en kruideniers winkels bij verordening ver plicht op Donderdagmiddagen te sluiten. De vakgroep Kruide niers heeft zich tot B. en W. gericht met het verzoek de win kels voortaan op Dinsdagmiddag te mogen sluiten. B. en W. kun nen zich met dit verzoek ver enigen, daar laatstgenoemde middag meer geschikt is voor sluiting. De afd. Vlissingen van de Ned. Bakkersbond vroeg B. en W. de sluiting van de bak kerswinkels geheel af te sluiten met het oog op het vreemde lingenverkeer. B. en W. hebben tegen het eerste voorstel van de bakkers bezwaren, tegen ont heffing van sluiting op Donder dagmiddag in Juli en Augustus echter niet. Voorts delen B. en W. de raad mede, dat een accoord is getrof fen tussen de N.V. „Grand Hotel Brittannia", de heer J. Goed- bloed en dé gemeente inzake de erfpacht van terreinen tussen Nolleweg en Sportlaan. De heer Goedbloed is namelijk voor nemens daar drie tennisbanen aan te leggen, terwijl tevens een theeschenkerij zal worden ge bouwd en door hem geëxploi teerd. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het can- didaatsexamen geneeskunde, de heer A.' M. Kostense te Krui- ningen. DE BILT ZEGT: Regen. Zwaar bewolkt met regen, maar later van het Zuidwesten uit opklarend. Meest matige wind, voornamelijk tussen Zuid en Oost. Iets hogere temperatu ren dan gisteren. I

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1