Twaalf ministers besloten modern ver dedigingssysteem te vormen INIEUWS De Goese Gemeenteraad vergaderde. OranjeheiDdeii wonnen met 3-0 van Engelse prot^loeg. Gele rijders veroverden Z.-Vlaanderen Zeeuwse Dambond vierde zilveren judiieuni. Geslaagd Zangconcours te Zierikzee. Nieuwe doorbraak. Europese landen voor 100 procent tevreden gesteld. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abe Lenstra (eindeigk op eigen piaats) was in vorm. SNIPPERj Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vluoswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAAKGANG No. 1562 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Vrijdag io mei i950 Hoofdredacteur: R. zlidema Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 4.40 u., onder 20.34 u.; Maan op 6.14 u., onder u. Hoogwater op Zaterdag 20 Mei: Vlissingen: 3.49 u. 1.89 m., 16.09 u. 1.77 m.; Terneuzen: 4.13 u. 2.06 m., 16.38 u. 1.94 m.; Wemeldinge: 5.35 u. 1.58 m., 17.59 u. 1.47 m.; Zierikzee: 5.22 u. 1.32 m., 17.43 u. 1.21 m. T le communisten hebben bij de 1 gehoude Statenverkiezin gen belangrijke verliezen gele den. Hun stemmental ging in ver gelijking met 1946 met 203731 achteruit, wat voor hen een ver lies van niet minder dan 25 ze tels betekende. Het ligt voor de hand te den ken, dat deze stemmen in hoofd zaak aan de P. v d. A. ten goede zijn gekomen. Hieruit zou aan moeten vol gen een zeer belangrijke toe name van stemmen bij die party, met een evenredige vermeerde ring van het aantal zetels. Het merkwaardige is echter, dat de P. v. d. A. van de com munistische teruggang niet noe menswaard heeft geprofiteerd. Het totaal aantal stemmen ging met slechts S"**1) vooruit, ter- wyi zelfs een zetel verspeeld werd. Er is hierby geen andere con clusie mogelijk, dan dat het kie zerscorps waarop de P. v. d. A. steunt, een sterke wyziging heeft ondergaan. Aan de ene kant een belang rijke aanwinst van communisti sche stemmen, maar daarnaast een belangrijk verlies van stem- n en in de richting van de C.H. Unie en de V.V.D., die een winst behaalden van resp. 54373 en 168885 stemmen. TG*r heeft dus niet minder dan een „doorbraak" plaats ge had. Duizenden k'ezers, die een vorige maal op de communisti sche candidaten stemden zijn „doorgebroken" naar de kant van de P v. d. A. en aan de an dere kant is op de rechtervleu gel van die partij een groot aan tal kiezers „doorgebroken" naar de C.H.U. en de V.V.D. Of mis schien is het beter te zeggen, dat de hooggeroemde doorbraak van 1946 voor een belangrijk ge deelte ongedaan is gemaakt en dat massa's kiezers weer terug gekeerd zijn tot de partij die zij aanvankelyk de rug hadden toe gekeerd. „Het Vrije Volk" sprak onlangs van „geduivel", toen het ging om het op de voorgrond stellen van principieel godsdienstige vraag stukken in de politiek. Vele kiezers die aanvankelijk onder de indruk waren van der- gelyke propaganda blijken ech ter beter inzicht te hebben en keerden van de dwaling huns weg terug. Het spreekt vanzelf, dat een zo sterke verschuiving bij het kiezerscorps van in vloed moet zijn op de ontwik keling van ons politieke leven. Bij de P. v. d. A. heeft een rode bloedtransfusie plaats ge had die maar nauwelijks het bloedverlies aan de andere zijde vermocht te compenseren. Deze partij is daardoor in een lastig parket geraakt. Om een verdere doorbraak naar rechts te voorkomen, kan het noodza kelijk zijn, meer dan tot nu toe met de opvattingen van de rechtse vleugel rekening te hou den. Maar aan de andere kant kan het bevorderen van de toe vloed uit het communistische kamp een meer rood getint op treden noodzakelijk maken. Met belangstelling zien wij de verdere loop van zaken tege moet. NOORD-ATLANTISCHE RAAD DONDERDAG VOOR HET LAATST BIJEEN. Gistermiddag is de slotvergadering gehouden van de Noord- Atlantische Raad te Londen. In een communiqué, dat aan het einde der bijeenkomst werd uitgegeven, wordt gezegd, dat de ministers van buitenlandse zaken der landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact, besloten hebben een systeem van verdedi ging op te bouwen, waarbij over moderne wapens kan worden beschikt en waardoor aan elk gevaar van buiten af, dat voor één of meer van de aangesloten landen dreigt, het hoofd kan worden geboden. In het communiqué wordt ver der gezegd, dat om het de raad mogelijk te maken zijn verant woordelijke taak doeltreffend en doorlopend te kunnen volbren gen, elke regering aan haar ver tegenwoordiger in de raad een plaatsvervanger zal toevoegen. Om de raad in de uitoefening van zijn functie bij te staan zul len de plaatsvervangers, hande lend namens hun regeringen, uit hun midden een vaste voorzitter kiezen. Ook heeft de raad een Noord- Atlantische Raad voor de scheep vaart opgericht. „oppercommando". Op advies van de voorzitter zullen de plaatsvervangers een geschikt vast orgaan tot stand brengen, dat zal bestaan uit be voegde persoonlijkheden, be noemd door de regeringen van de statenleden. Naast zijn taak als voorzitter van de vergade ringen der plaatsvervangers zal de voorzitter moeten instaan voor de leiding der werkzaam heden van dit college. Bijgestaan door de voorzitter en de op te richten organisatie zullen de plaatsvervangers in een zeer nabye toekomst in functie treden, zodat tastbare resultaten zullen kunnen bereikt worden voor de aanstaande bij eenkomst van de ministers waarop zal worden nagegaan, wat reeds bereikt is. verklaring. Naast een communiqué over de vorming van een permanent „oppercommando" en verschil lende organisatorische kwesties heeft de Noord-Atlantische Raad aan het eind van zijn vierdaagse zitting een tweede communiqué uitgegeven, een historisch docu ment in krachtige, kernachtige bewoordingen, dat vrijwel zeker als „de verklaring Londen 1950" zal voortleven, aldus meldt Reuter. In deze verklaring wordt ge zegd, dat de 12 ministers vast besloten zijn, dat de vrijheid, die de gemeenschappelijke basis van hun instellingen is, verde digd zal worden tegen elke drei ging van agressie of ondermij ning, direct of indirect. De ministers hebben besloten de economische vooruitgang en de voorspoed van de bevolking hunner landen te verzekeren en de economische en sociale ont wikkeling van andere volken der vrije wereld te bevorderen door nauwe samenwerking onderling en met andere landen. Daar de ministers zich de „Band Nederland—Indone sië" kreeg „geen gehoor". Voorlopig geen rijwielpaden in de v. d. Spiegelstraat. Met de vrije dag in het vooruitzicht, heeft de Raad van Goes Woensdagavond in een uur tijds de hele agenda doorgewerkt. Slechts een verzoek van de Band NederlandIndonesië om per terugkerende militair een bedrag van drie gulden beschikbaar te stellen, teneinde hen een herdenkingstegel te kunnen uitrei ken en het verzoek van het Bestuur van de Openbare Lees zaal en Bibliotheek om boven de subsidie een bedrag van 142.76 te willen garanderen, zijnde de 5 salarisverhoging van de directrice, leverde wat discussie op. De heer Polderman (C.H.) opende het debat over het ver zoek van de Band Nederland Indonesië. Het gemeentebestuur kon best eens wat meer aandacht besteden aan de terugkerende jongens, merkte hü op. Een bloemetje kon er toch zéker wel af. Hij kreeg echter de steun van de raad niet, zodat het stuk voor kennisgeving werd aan genomen. Wat het verzoek van de Lees zaal betreft, hier trokken de tegenstanders in het college van B. en W., de heren van Melle en Roose, aan het kortste eind. Na een pleidooi van de heren W. J. J. M. Vroome (KV.P.) en Haverhoek (P. v. d. A.) de één vond het,„komisch over zo'n klein bedrag te struikelen en de ander sprak over „schriel heid" kwam het tot een stem ming. Met 11 tegen 3 stemmen ook de heer de Roo (V.V.D.) bleek tegen besloot de raad de subsidie toch toe te kennen. hamerstukken. De ^volgende agendapunten werden zonder meer goed gekeurd: Loontoeslag deel ge- meentepersoneel en deel Gast- huispersoneel; geldleningen t.b.v. de woningbouw tot een totaal bedrag van f846.100.verkoop grond aan de heer Kakebeeke; aankoop erfpacht van de heer Reijnhout in de Voorstad; deel name aan het garantiefonds dei- tentoonstelling van de „Stichting Zeeland 1953"; ruiling van grond (met uoning) van de heer P. Reijnhout, Vogelzangsweg 84 voor grond aan de Anjelierstraat huiswaarts. met een daarop door de gemeen te te bouwen woning en het voorstel tot het vaststellen van enkele straatnamen alsmede het voorstel tot uitbreiding van het leerplan der Ambachtsschool met een afdeling Herstellen landbouwwerktuigen. De voor stellen tot verkoop van een dei- te bouwen woningen aan de Anjelierstraat aan de heer A. A. Boel en tot aankoop van grond van de heer P. V. Poley te Ier- seke leverden evenmin discus sie op. Rest nog te vermelden, dat de boekjes met de knipkaarten voor het badhuis weer in ere hersteld zullen worden, terwijl B. en W. naar een ander controlesysteem zullen uitkijken. de rondvraag. Géén vernieuwde rijwiel paden op de v. d. Spiegelstraat voorlopig. Want de gelden, hier voor gevoteerd, zijn óp. Dit kreeg de heer Haverhoek in de rond vraag te horen, toen hij hier naar informeerde. Voorts vroeg de heer Bakker (K.V.P.) nog of de gemeente wel iets doet om de industrialisatie te bevorde ren. Hij wilde, dat er wat meer tam-tam gemaakt zou worden. Voorts werden nog enkele ver keersproblemen aangehoord en verzocht de heer Knibbe (A.R.) om het beursgebouw eens een opknappertje te geven. „Het staat ieder jaar op de begroting", verzuchtte wethouder Buijs,' „maar als er te beknibbelen valt, dan is de beurs het eerst aan bod". En met deze mededeling gingen de vroede vaderen toen kracht en de wil tot vrede van hun landen bewust zijn, staan zij klaar om elke gelegenheid aan te grijpen voor het berei ken van een werkelijke en blij vende oplossing van internatio nale vraagstukken. Doch zolang sommige landen niet bereid zijn tot samenwerking op basis van gelijkheid en wederzijds respect, geloven zij, dat het handhaven van vrede en de verdediging van de vrijheid de organisatie van een toereikende militaire defensie vereist. De landen van de Noord-At lantische Raad hebben dienover eenkomstig besloten met vereen de krachten een verdedigings stelsel te vormen, waarbij over moderne wapens kan worden beschikt en waardoor aan elk gevaar van buiten af, dat voor één of meer van de aangesloten landen dreigt, het hoofd kan worden geboden. 100 TEVREDENHEID. Op een na de sluiting van de conferentie belegde persconfe rentie heeft de Franse minister Schuman verklaard, dat naar zijn mening de besluiten inhouden, dat in geval van een aanval tegen enig deel van het gebied der Noord-Atlantische mogend heden het defensiestelsel van alle mogendheden onmiddellijk in werking zou treden. Naar zijn mening zijn de Europese landen op dit punt voor 100 tevreden gesteld. Ook de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr D. U. Stikker, heeft gisteren een rede gehouden op de openbare vergadering van de Atlantische Raad, waar verschillende minis ters het wooièd voerden. De heer Warnaar naar Canada. (Van onze Haagse redacteur)-. Naar wy vernemen is de heer A. Warnaar, voorzitter van de Christelyke Emigratie Centrale met de „Volendam" naar Canada vertrokken, om daar de belangen van het bedrijfsleven te beharti gen. Ook in Canada trekt de Overheid de immigratie steeds meer aan zich. Tot nu toe had de Chr. Emigratie Centrale een le vendig contact met de Chr. Re formed Church. De heer Warnaar zal daar on- getwyfeld deze problemen gaan bespreken. Over drie maanden hoopt hy weer naar Nederland terug te keren. Tot nu toe heeft de Christelyke Emigratie Centra le byna ieder jaar een afgevaar digde naar Canada gezonden. Zeeuwse Korfballers versloegen Belgen. Het Zeeuwse Korfbaltwaalftal heeft het gistermiddag in Mid delburg klaargespeeld om het Belgisch-Vlaamse twaalftal in een mooie en faire wedstrijd met 53 te verslaan. De beslissing viel eerst op het laatst van deze uitermate spannende wedstrijd. Ondanks het regenachtige weer was het veld goed bespeelbaar. Het Zeeuwse twaalftal kwam met een invaller in het veld, n.l. de Volhardingspeler v. d. Have, die Saaman verving. Na het be gin waren de Zeeuwen direct in de meerderheid, doch uit een onverwachte aanval wisten de Belgen het eerste doelpunt van de wedstrijd te scoren (01). Kort daarop echter scoorde Hoog voor de Zeeuwen (11). Direct na de wisseling volgde een Zeeuwse aanval, die goed bleek te zijn opgezet, want van Dalen wist te doelpunten (21). Met deze stand kwam de rust, doch direct na de hervatting was de stand weer gelijk, toen een der Belgen een strafworp tot doel punt maakte. De Zeeuwse dames lieten ook van zich spreken; het was mej. W. Adriaanse, die het op 32 bracht. Eén der Belgen besloot een aanval met een ver schot en had daarmee geluk, zodat de stand opnieuw gelijk was. De elftallen kwam toen weer in de beginopstelling en de Zeeuwen kwamen meer en meer in de meerderheid. Jammer was, dat P. Eiff te zelfzuchtig speelde en daardoor bleef direct succes uit. Het was mevr. Looise, die kort voor het einde het Zeeuwse twaalftal de voorsprong ver schafte en Eiff kreeg even later toch z'n zin, toen hij de stand op 53 bracht, waarmee het einde kwam. EERSTE DOELPUNT SEDERT VERLEDEN JAAR JUNI. Het tot de nok toe bezette Olympisch Stadion te Amsterdam beleefde Woensdagavond de sensatie van een prachtige 30 overwinning door het Nederlands elftal op Engeland-B behaald, en, hoewel de Engelsen qua techniek stuk voor stuk meer in hun mars hadden dan de Nederlandse spelers, wy mogen zeggen dat het een verdiende zege was. Tegenover het frisse doortasten de spel van de Oranjehemden legden de Engelse profs een fijn netwerk van geraffineerd shortpassing op het veld. Een mistrap van Stoffelen bracht de Engelsen reeds in de eerste minuut voor het Neder landse doel. Vijf minuten lang bleef het Nederlandse doel in gevaar, toen kon de verdediging even uitblazen door enkele vlot te uitvallen van de voorhoede, die via de linkervleugel Hofma- Lenstra aan het werk werd ge zet. Met lange trappen werd de bal telkens na een mislukte poging van de Engelse aanval naar voren geplaatst. Rijvers en ook Lenstra, speelden in terug getrokken positie en konden het leder, hoewel vaak zeer slecht werd geplaatst, meermalen be machtigen, maar het afgeven was dan weer zo zwak, dat de goed opgestelde Engelse defen sie weinig moeite had met op ruimen. Zo speelde het voetbal gevecht zich in het eerste kwar tier voornamelijk op het mid denveld af. De eerste werkelijk gevaarlijke Nederlandse aanval kwam na veertien minuten. Rijvers was weer overal. Hij voelde zich in dit gezelschap kennelijk best op zijn gemak en verwonderd keek een Engelse prof hem soms na, als hij er na een kort duel doodleuk met de bal van door ging. Abe Lenstra, eindelijk op zijn eigen linksbinnenplaats, voedde zijn buitenman en clubgenoot Hofma met listige hakballetjes en „overstapjes". 1—0. Nauwelijks was het offensief der gasten wat geluwd of Ne derland nam de leiding. In de 34e minuut van de wedstrijd werd het eerste echte Oranje- doelpunt sedert Helsinki (verle den jaar Juni) geboren. Een mooie combinatie tussen Lenstra en Hofma bracht de bal voor de voeten van de toestormende Rijvers, die ineens hard en on houdbaar van zeker een meter of zestien in de rechterboven hoek schoot. Aangemoedigd door dit toch wel onverwachte succes bleven de Nederlanders aanvallen. De laatste minuut voor rust bracht bijna een tweede Nederlands doelpunt, maar met uiterste krachtsinspanning kon Middle- ton de bal onder de lat vandaan grabbelen. na de rust. De eerste periode na de her vatting was voor de Engelsen. Het Nederlandse doel beleefde een paar benauwde momenten. Het spel der Engelsen bleef doorzichtig. De ware kenner» konden soms genieten van fraaie staaltjes individuele techniek, van mooi laag langs de grond gehouden combinaties. Aanval op aanval werd dooi de Engelse voorhoede, die vast van plan was zich te revan cheren op de 50 nederlaag te Milaan, opgezet en angstig vroeg men zich op de tribune af .of het Oranjeteam dit tempo wel zou kunnen volhouden. 2—0 3—0. De 23e minuut gaf een voor lopig antwoord op deze vraag. Een pass van Lenstra was pre cies op maat geneden voor rechts buiten Roosenburg, die de bal ineens mee nam in volle ren naar het doel. Op het moment dat Roosenburg zou schieten werd hij in zijn vaart gestuit door Eckersley doch de Sneek- speler legde de bal bliksemsnel voor zijn linkervoet en schoot toen hard en onhoudbaar in de linkerhoek. 20 voor Neder land! Nu moest het toch luk ken en het lukte. Nog was men op de tribune niet uitgepraat over deze voorsprong van twee doelpunten toen, nog voor een half uur was verstreken, Abe Lenstra de stand op 30 bracht. Misschien was het ook wel ge flatteerd, deze voorsprong, maar het waren drie doelpunten, ge maakt door een homogene ploeg, die voor elke duim grond vocht. Het elftal der Engelsen miste deze eenheid en deze onblusbare geestdrift en dit gebrek bleek zelfs met een grote meerderheid in techniek niet goed te maken. De Engelsen waren er even beduusd van, maar niet lang, want er was nog een kwartier te spelen en in 15 minuten kan er heel wat gebeuren. Inderdaad moest Kraak nog verschillende malen zijn handen uit de mou wen steken, maar tot scoren kwamen de gasten niet. TWEE ZEEUWS-VLAAMSE WEGENWACHTERS BEGONNEN HUN WERK. De koeien in de wei staken verschrikt de koppen omhoog, paarden draafden langs de dijk mee en de vrouwen lieten een ogenblik hun breikous of schoonmaak in de steek om te kyken naar de lange stoet, die Woensdagmorgen door West- en 's mid dags door Oost-Zeeuwsch-Vlaandercn trok. Het waren de A.N.W.B. Wegenwachten, samen met drie equippes van de Tou ring Secours (Belgische Wegenwacht), die, begeleid door tal van officiële persoonlykheden, die dag dit deel van Nederland in bezit kwamen nemen en de twee routes, die vanaf gisteren door de Wegenwachten worden gereden, inspecteerden. De Wegenwacht uit Bergen op Zoom, twee Zeeuwse Wegen wachters en de twee pasbenoem de Zeeuws-Vlamingen J. P. de Bruyne uit Sluis en J. Simons uit Terneuzen, die Zeeuwsch- Vlaanderen zullen bedienen, als mede een inspecteur van de Wegenwacht, zij allen vormden met een nieuwr Servicewagen, die de Wegenwachten op hun beurt van het nodige voorziet, terwijl de bestuurder, de hoofd inspecteur der Wegenwachten, tegelijkertijd de motoren aan een inspectie onderwerpt, de A.N.W.B.-equippe, die voorop in de lange stoet reed. In Bres- kens werd de stoet geformeerd en burgemeester J. A. Eekhout ontving kort na de start het ge hele gezelschap, w.o. de heer H. Rienstra, directeur der Wegen wacht, in het gemeentehuis. De burgemeester juichte de komst der W.W. ten zeerste toe en prees de A.N.W.B. voor zijn initiatieven. De heer Rienstra beantwoordde de toespraak. De Belgen. Nadat via Groede en Nieuw- vliet naar Sluis wa's gereden, ging men naar de grens om daar de Belgische Wegenwachters op te wachten. De Belgen bleken echter al op de Markt in Sluis te staan, zodat men zich toen maar daarheen begaf. §en drie tal leden van de T.S. voegden zich in de stoet, alsmede Colo nel E. Huybrechts. In Oostburg werd het gezelschap even latei- enthousiast ontvangen, zowel door autobezitters als door de burgemeester, mr K. Hoekzema. De heer van Baal lostte tijdens de pauze bij het gemeentehuis zijn belofte: Ik word lid van de W.W., zodra ze ook in Zeeuwsch- Viaanderen komen, in, en liet zich inschrijven en met hem nog enkele anderen. Tijdens de ont vangst zei de burgemeester, dat hij het geel van de Wegenwacht een welkome aanvulling vond op de gele kleuren in het land schap, temeer daar het koolzaad het niet te best doet. Ook hij juichte de gele invasie van harte toe. De heer Rienstra bracht mr Hoekzema dank en zei, dat mede op zijn aandringen de W.W. nu ook naar ZeeuwschrVlaanderen is gekomen. De lunch. De lunch werd in Terneuzen gebruikt, waar ook de Commis- RECEPTIE IN HOTEL „DE KORENBEURS" TE GOES. De Zeeuwse Dambond bestond gisteren 25 jaar en het spreekt vanzelf, dat de Zeeuwse dam mers dit feit niet ongemerkt voorbij hebben laten gaan. De Bond in 1925 door de clubs uit Middelburg, Vlissingen en Goes gesticht, telt thans 20 aan gesloten verenigingen met te- samen 375 leden. Des morgens recipiëerde het bestuur in Hotel „De Koren beurs" waar diverse verenigin gen hun gelukwensen kwamen aanbieden of een bloemetje had den gestuurd. Burgemeester A. C. Willemsen van Yerseke, 25 jaar geleden lid van het bestuur der Dam bond, verscheen het eerst voor de bestuurstafel. Hij verheugde zich er over, dat de Bond zo'n groei had bereikt en het spel peil der dammers zo was geste- Ondanks regenachtig begin. KINDERKOOR UIT ZIERIKZEE KREEG EERSTE PRIJS MET LOF. Gisteren is te Zierikzee het 31ste concours gehouden van de Zangverenigingen, aangesloten bij tie Ring Zeeland van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Ora toriumverenigingen in Neder land. Dertig zangkoren namen hieraan deel. De belangstelling van het publiek was niet groot, wat mede zyn oorzaak vond in de druilerige regen, die gedu rende de ochtenduren viei. Gelukkig verbeterde het weer langzamerhand en de Ring Zee land kan dan ook terugzien op een geslaagd zangconcours. De dag werd geopend met een kort woord van de voorzitter, de heer J. J. v. d. Velden, die speciaal de jury, bestaande uit de heren A. de Braai en Leo Mens, ver welkomde. Het concours werd gesloten door ds S. Greving met een toespraak, welke betrekking had op de Hemelvaartsdag en waarin hij wees op de zang, die God de mensen nog gelaten heeft als een paradijsbloem. Er werd over het algemeen goed gezongen. Soli Deo Gloria uit Kamperland behaalde met 250 het hoogste aantal punten in de afdeling uitmuntendheid A. Vermeldenswaard is verder nog, dat het Kinderkoor „De kleine Lofstem" uit Zierikzee, dat voor het eerst uitkwam en door de jury in de 4e afdeling werd ge plaatst, met 219 punten een eerste prijs met lof behaalde. de uitslagen. Derde afdeling: Laudate Deum, Brouwershaven 198 pun ten 2e prijs; Soli Deo Gloria, Noordgouwe 196 p., 2e pr.; Looft den Heer, Kerkwerve 173 p., 3e pr.; De Lofstem, St.-Laurens 213 p., Ie pr.; Advendo, Vrouwen polder 181 p., 2e pr.; Ons Lied, Ritthem 177 p., 3e pr.; Ons Ge noegen, Biggekerke 179 p., 3e pr. Tweede afdeling: Ho sanna, Krabbendijke 160 p.; Halleluja, Grijpskerke 168 p.; Ned. Herv. Kerkkoor, Heinkens- zand 211 p., Ie pr.; Eén in geest en streven, Serooskerke 169 p., 2e pr.; Oostdijks Zangkoor, Oostdijk 211 p., Ie pr.; Hosanna, Wissekerke 216 p., Ie pr.; V.Z.O.S. Oosterland 188 p., 3e pr. Eerste afdeling: Soli Deo Gloria, Obstburg 213 p., 2e pr.; Zingt den Heere een nieuw lied, Zaamslag 215 p., 2e pr.; Hosanna, Zoutelande 206 p., 2e pr.; Tot Nut en Genoegen, Nieuwdorp 240 p., Ie pr.; Looft den Heer, Haamstede 220 p., Ie pr. Uitmuntendheid A: Soli Deo Gloria, Oostkapellc 241 p., Ie pr.; Soli Deo Gloria, Kam perland 250 p., Ie pr.; Laudamus, Terneuzen 223 p., 2e pr.; Ncd. Herv. Kerkkoor, Kloetinge 248 p., Ie pr.; Jubilate Deo, Goes 229 p., 2e pr.; Looft den Heer, Wolfaartsdijk 241 p., Ie pr.; „De Lofstem 223 p., 2e pr. Uitmuntendheid B: Soli Deo Gloria, Souburg 220 p., 3e pr.; Het Nieuwlands Dameskoor te Nw.- en St.-Joosland behaal de met 205p. in de 4e afdeling een le prijs. In dezelfde afdeling werd geplaatst het Kinderkoor De kleine Lofstem uit Zierikzee, dat 219 p. behaalde en een eer ste prys kreeg met lof. gen, doch betreurde het, dat zo v.-einig jonge mensen deze denk sport beoefenen. Een speciaal woord had de heer Willemse over voor de nestor van de bond, de heer L. Goedbloed Jr te Vlis singen. De voorzitter, de heel" II. M. Slabbekoorn, noemde in zijn dankwoord Yerseke als de ge meente waar het eerste inter nationale tournooi na de oorlog werd gehouden. Ingaande op hetgeen Burg. Willemsen zei over dé geringe beoefening dooi de jeugd, wees hij er op, dat in de gemeente Hoek het onder wijzend personeel op school be gonnen is de jeugd de eerste beginselen van het dammen bij te brengen. Gelukwensen. Namens de vereniging Vlis singen bracht de heer G. Luwe- ma gelukwensen over. Hij over handigde het bestuur een zilve ren wisselbeker met de wens deze te laten verspelen in het persoonlijk kampioenschap le klasse. Namens de vereniging te Ka- pelle sprak de heer J. Ganseman, namens Yerseke de heer P. Hoogstrate, namens Souburg de heer P. van Eenennaam. Toen keerde voorzitter H. M. Slabbekoorn „zijn jas om", zo als hij zei, teneinde ais lid van het hoofdbestuur van de Neder landse Dambond de Zeeuwse Bond geluk te wensen. Hij overhandigde het bestuur een fraaie zilveren N.D.B.-pla quette. De heer L. Goedbloed. vice- voorzitter van de jubilerende bond, dankte hem met enkele welgekozen woorden. Bestuur gedecoreerd. Des middags werd in het Schuttershof de jubilerende dam mers door de personeelsvereni ging van de K.M. „De Schelde" te Vlissingen wat amusement geboden. Voordat dit programma werd afgewerkt liet de voorzitter van de feestcommissie, de heer Hoogstraten, het bestuur van de Zeeuwse Dambond op het toneel verschijnen en hing hij hen de zilveren draagmedaille van de Zeeuwse Bond om. saris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, aanwezig was, alsmede de hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat ir Th. Heyblom, en de hoofd ingenieur-directeur van de Prov. Waterstaat, ir H. D. Swaters. Jhr de Casembroot dankte tij dens deze lunch de A.N.W.B. voor de belangrijke beslissing ook Zeeuwsch-Viaanderen in het Wegenwachtnet te betrekken, waarna de heer Rienstra een en ander over de Wegenwacht mee deelde. Hij herinnerde aan de geschie denis en de totstandkoming van de Wegenwacht, die sinds 1946 werkt en zei, dat er thans 102 gele rijders in Nederland de pechtvogels helpen. Tot 1 Mei 1950 heeft de Wegenwacht, aldus de heer Rien stra, 200.000 pechgevallen behan deld, terwijl in meer dan 2300 gevallen E.H.B.O.-hulp werd verleend, waaraan nog 7000 per soonlijke diensten kunnen wor den toegevoegd, alsmede het blussen van 300 auto- en motor- branden. Het aantal W.W.-leden bedraagt momenteel 88.000 en men hoopt nog dit jaar het 100.000ste lid te kunnen in schrijven. Twee zeer belangrijke mede delingen deed de heer Rienstra tenslotte nog, n.l. dat nu het ledental dermate hoog is, de diensten uitsluitend zullen wor den verleend aan leden van de W.W., terwijl hij verder zei, dat met ingang van Zondag j.l. een beperkte Zondagsdienst is in gevoerd. Nadat Colonel Huy brechts namens de Belgische Wegenwacht had gesproken, sprak de loco-burgemeester van Terneuzen, de heer M. de Vos, die de hoop uitsprak, dat de Wegenwacht in Zeeuwsch-Viaan deren even sympathiek zal wor den ontvangen als in overig Nederland. Jhr de Casembroot vroeg daar na aan ir Heyblom de dank over te brengen aan Minister Spitzen, die heeft meegewerkt de beno digde uitbreiding der W.W.-uit- rusting te verkrijgen. Tot de landelijke persvertegenwoordi gers zei de Commissaris: „Help ons de onkunde over Zeeuwsch- Viaanderen te doen verdwijnen". Na een kruistocht door Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen werd het gezelschap nog ontvangen op het stadhuis van Hulst, waar de burgemeester de Wegenwacht welkom heette en tevens af scheid werd genomen van de Touring Secours. Hierna reed de stoet naar Perkpolder waar een chauffeur van een Belgische bus, die met pech bij de pont stond, door de kundige handen der Wegenwachters, zijn bus weer op gang gebracht zag. De route's, die zullen worden gepatrouillerd, zijn: Breskens Groede—NieuwvlietSluis (met aansluiting op de Touring Se cours) OostburgSchoondijke Breskens en Perkpolder—Hulst ZaamslagDriewegenZaam slag—Perkpolder. Voldoet het werk van de W.W., dan zal worden getracht de rou tes uit te breiden door een pa trouille op de wegen, die Oost en West-Zeeuwsch-Vlaanderen verbinden. - De secretaris-generaal der Ver. Naties Trygve Lie heeft verklaard niet ontevreden te zijn over de besprekingen met de Russische leiders. In de Amsterdamse haven is gisteren de „General Black" aan gekomen met ongeveer 1300 mi litairen uit Indonesië. In New- York vermiste een inspecteur van een atoominstallatie zijn auto waarin een actetas lag met geheime papieren. Auto en tas werden teruggevonden, maar of de tas steeds dicht is geweest blijft een vraag. - In Cleveland is een 11-jarige jongen toegela ten op de universiteit. Door overvloedige regenval vinden in Bagdad overstromingen piaats. 3000 huizen zijn reeds verwoest. Op weg van Bermuda naar Engeland is een Amerikaanse superfort neergestort; 16 perso nen kwamen om het leven. Voortaan is de Oostduitse jeugd op haar 18e jaar meerderjarig. De inzameling voor het monu ment op de Grebbeberg heeft thans 2'A milliaen koperen cen ten. opgebracht. - Sinds enkele dagen mogen de bakkers weer melkbrood bakken. DE BIL' ZEGT: Zwaar bewolkt. In de ochtend plaatselijk mist. Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen en hier en daar op klaringen. Weinig wind. Iets zachter dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1