Op 16 Mei vielen Zuid-Beveiand en Tholen in Duitse handen. Tussen gloeiend staal en torenhoge installaties. a Van een algemene werkloosheid kan nog niet worden gesproken. ADAM SON Vrij verwarde terugtocht naar Walcheren. Rond de Hoogovens van de „Koninklijke" hangt een sfeer van grimmige romantiek. De bocht in de weg wëg~J Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in Z.-Ylaanderen. Maar plaatsingsmogelijk heden worden steeds minder. maakt zich driftig. Secretaris leverde critiek op teatoonsteiiingsiieieid. Dinsdag 16 Mei 1550 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 ZEVEN DAGEN STRIJD IN ZEEL AND. (VI.) Het was up 16 .Mei 1940, (lat de Duitse troepen een hernieuwde aanval deden op het eiland Tho len en dit keer met meer succes dan de vorige dag. Tholen moest worden ontruimd en de Nederlandse troepen trok ken terug op Schouwen en Dui velend. Des nachts drongen bo vendien een klein aantal Duitse soldaten door over het kanaal door Zuid-Beveiand en de Fran sen waren genoodzaakt hurf hoofdkwartier van Goes naar Ar- nemuiden te verplaatsen en de troepen op Walcheren te doen terugtrekken. Daar de Duitsers er in slaagden over het kanaal te komen en de voortdurende luchtaanvallen, die de infanterie ondersteunden, brachten de aan het kanaal in stelling gebrachte troepen in ver warring. De Fransen hadden zich overigens aan de Westelijke ka naaldijk maar oppervlakkig in gegraven, daar ze niet over tevo ren gereedgemaakte stellingen beschikten. Ingraven in het pol derland was door de hoge water stand ook niet mogelijk en voor het maken van versterkingen in de in het land aanwezige verho gingen was onvoldoende tijd be schikbaar. Tegen het middaguur van 16 Mei begaf de Franse ge neraal Deslaurens zich naar Ka- pelle en hij moest daar constate ren, dat onder zijn troepen een paniek was uitgebroken, zodat ze overal overhaast terugtrokken. De generaal begaf zich toen naar Goes en beval de terugtrekkende troepen op te vangen om eerst ae volgende dag geleidelijk terug te trekken op Walcheren. De Franse staf werd verplaatst van Goes naar Arnemuiden. Door schout bij nacht v. d. Stad werd de overste Gey van Plttius be noemd tot luitenant-kolonel der infanterie, waarna hem werd op gedragen het commando op zich te nemen van de zich in de om geving van Borssele bevindende Nederlandse troepen. Deze strijd krachten moesten trachten naar het Noorden op te rukken om de Duitsers in de flank aan te val len. Door een onderling misver stand tussen de diverse comman danten kwam hier echter niets van. Naar Walcheren. In de namiddag van 16 Mei meldde zich te Middelburg de commandant van 17 R.A., die rapporteerde met twee stukken geschut op Walcheren te zijn aangekomen, terwijl de 10 andere stukk waren achtergebleven. De twee overgebleven stukken Werden naar de Sloedam gediri geerd ter dekking van de terug tocht der Fransen. Later op de avond gingen ook de -.Fransen hun stellingen innemen aan de Sloedam en de verdediging van de Oostelijke zeedijk van Wal cheren her evens de meer binnen waarts gelegen dijk. Verder be reidden zij de vernieling voor van de weg over de Sloedam, die in middels gedeeltelijk was doorge graven. De Nederlandse troepen, Waarvan een gedeelte uit Z.- Vlaanderer was aangevoerd, kreeg opdracht langs de dijk ten Noorden en ten Zuiden van de Sloedam stelling te nemen. Koelhuisbouw te Krabbendijke eist credietverhoging. Zonder fundering kan niet gebouwd worden. De algemene ledenvergadering van de Veilingsvereniging „Krab bendijke en Omstreken" heeft 'n spoedvergadering gehouden in verband met de bij de uitvoering van de koelhuisplannen onder vonden tegenslag. Tegen alle ver wachting in is n.l. uit grondborin gen komen vast te staan, dat het bouwen van een koelhuis zonder paalfundering niet verantwoord Is, aangezien veen in de bodem voorkomt en verzakkingen kun nen optreden. De overgrote meerderheid van de gebruikers van het koelhuis Verklaarde zich bereid enige of fers Ie brengen om de uitvoering dit jaar nog mogelijk te maken, Waarop de algemene vergadering met algemene stemmen besloot de bestuursvoorstellen, om de bouw van het koelhuis voortgang te doen vinden en het aan te Vragen crediet te verhogen, aan te nemen. m De opbrengst van de collecte voor de Stichting 19401945 be droeg te Retranchement f 43. Tholen gevallen. In de middag van 16 Mei her openden de Duitsers de aanval op Tholen. Door het vallen van de Zanddijkstelling en het oprukken van de vijandelijke troepen in Z.- Beveland had het vasthouden van troepen op Tholen, waar ze direct zouden kunnen worden afgesne den, geen zin meer. Er werd dan ook order gegeven deze troepen terug te trekken op Schouwen en Duiveland, hetgeen voor een goed deel ook gelukte. Jammer genoeg werd op Schou wen door de daar aanwezige troepen weinig weerstand gebo den en in de morgen van 17 Mei verrasten de Duitsers de bezet ting van het eiland, door een lan ding bij Zierikzee. Ondanks een wanhopige poging van de com mandant van de troepen die van Tholen kwamen, majoor Meyer, om de straten van Zierikzee van vijanden te zuiveren, mocht dit niet gelukken en Schouwen en Duiveland kwam nog diezelfde dag geheel in Duitse handen. Comandant verlaat Walcheren. In de avond van 16 Mei kreeg de commandant in Zeeland schout bij nacht H. J. v. d. Stad van de Nederlandse regering uit Londen bevel, dat hij moest voorkomen door de Duitsers gevangen geno men te worden. Ondanks het feit, dat schout bij nacht v. d. Stad zich had voorgenomen met de te rugtrekkende troepen mee te gaan, werd hij door deze order in een moeilijk parket geplaatst. Indieh hij te vroeg Walcheren verliet, zou dit op een vlucht ge lijken en het volkomen geschokte moreel nog verder ondermijnen. De commandant besprak dit met de Franse schout bij nacht Platon, die daarbij o.m. opmerk te: „Een order is een order en of deze nu prettig is of niet voor Uw reputatie, dat gaat niet aan, dat komt later wel terecht". Kort daarop vertrok schout bij nacht v. d. Stad naar Vlissingen, waar hij de nacht van 16 op 17 Mei doorbracht in de commando post van schout bij nacht Platon, om de olgende dag naar Bres- kens te gaan. (Ingez. mededeling advert.) Licht geval van nekkramp in Marine-opleidingskamp te Hilversum. In het Marine-opleidingskamp te Hilversum heeft zich een licht geval van nekkramp voor gedaan. De bemanning, bestaan de uit enkele duizenden man schappen, is sinds Zaterdag in quarantaine. GROTE BRAND TEIS TERT JAPANSE STAD. Gisternacht is de stad Oeomat- soe, in Midden-Ja-a, bijna ge heel door brand vernield. De Brand, die omstreeks midder nacht is uitgebroken, heeft reeds een duizendtal woningen in de as gelegd en is nog niet geblust. MET DE P.Z.E.M. OP EXCURSIE. (Van onze speciale verslaggever) „STRENG VERBODEN OVER DE ROLBANEN TE LOPEN". Het staat op een groot bord, in de walserij van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden. Dat strenge verbod is overbodig voor het groepje bezoekers, dat, beduusd door het lawaai en de hitte, naar dat bord staart en achteruit deinst als over die rolbanen plotseling een witgloeiende plaat staal komt aanbolderen, in het voorbijgaan een haast niet te verdragen hitte uitstralend. Hét groepje dat zich zoetjes-aan weg voelt smelten, behoort tot „O...I.O.", de personeelsvereniging van de P.Z.E.M. Met hen moch ten w(j j.l. Zaterdag een excursie maken naar de Hoogovens en Staalfabrieken, waar, zoals bekend, de tegenwoordige directeur van de Zeeuwse Electriciteits-Maatschappü, lr Michielsen, werk zaam Is geweest. Er hangt een sfeer van roman tiek over deze machtige Neder landse industrie. Ze is geenszins liefelijk doch staalhard en grim mig. De entree doet dat niet zo direct vermoeden want de, in cir kelvorm gebquwde, recreatiezalen zijn helder wit geverfd en in de groene border ervoor, staan bos sen kleurige tulpen. In die re creatiezalen werden de 80 deel nemers door ir Michielsen aan 4 bedrijfsingenieurs voorgesteld, die hen in ijltempo de walserij, het hoogovenbedrijf ,de staalfa briek en het schakelgebouw van de Mekog lieten zien. In ijltempo. Als ge het goed wilt doen, hebt ge er weken voor nodig want het totaal oppervlak van het bedrijf is maar eventjes 278 H.A. Grimmige romantiek in de wal serij. Een Inferno van 15-tons blokken witgloeiend staal die door de machtige walsen doorschieten, rollend over de banen tot het stroken zijn van 6 meter lang en 1.35 meter breed, gillend sissen van koelwater dat tot stoom ver andert, ratelen van loopkranen over dat alles de hitte, de alles- verzengende hitte, die je de ogen doet dichtknijpen als je de loop bruggen boven de rolbanen pas seert. Het staal van de leuningen is gloeiend heet maar de man die daar tussen de banen staat en met een enkele kleine hefboom (alles gaat hier automatisch) de strook staal naar de koelinrich- ting zendt, heeft er geen last meer van. Voor wie .nog wat cij fers verkiest; het arbeidsvermo gen van de motoren die de walsen aandrijven is 6000 p.k. De staalfabriek en de Hoogovens. Nog grimmiger, grootser en be klemmender. We boffen, want we zien juist hoe tachtig ton lava uit de smeltoven in de gietkroes stroomt. Helwit is deze staal- stroom. De mensenkinderen daar op de omloop rond de oven vre zen deze laaiende schrokop niet meer. Onvervaard sjouwen ze met zakken koolstof, werpen die in de gietkroes waaruit als by een machtig vuurwerk vonken omhoog spatten, vurige vlin ders, die dwarrelend op hun kleren vallen. Meteen zullen de kranen de kroes opnemen en boven de giet vormen brengen waar de „bro den" voor de walserij gebakken worden. Doch we moeten verder. Tempo, tempo. Naar de hoog ovens waar schepen het erts brengen, dat hier van 't gesteen te ontdaan wordt. Torenhoge installaties. We moeten er onder door. Wat is de mens dan klein. Soms mag er niet gerookt wor den. Vanwege de gassen die er kunnen hangen. Treintjes puffen af en aan en brengen de sloffen staal naar de smeltovens. De brandstof voor de hoogovens is cokes. Uit eigen gasbedrijf. Het gas dat.vrijkomt, gaat gedeelte lijk naar de centrale van de P. E.N. die er weer stroom voor te ruglevert, wordt voorts in het bedrijf zelf gebruikt terwijl ook de provincie er nog van profiteert. Er gaat daar geen snipper ver loren in IJmuiden De Mekog. Het laatste bezoek is aan de Mekog, de hyper-moderne kunst- mestfabriek die op 3 Mei door minister Mansholt is geopend. Spekje voor het bekje van de P. Z.E.M. electro-technici is hier de electrische installatie. De Mekog is een der modernste kunstmest- bedrijven van de wereld. Ruim drie jaar heeft men, naast het oude bedrijf, aan deze uitbreiding gebouwd, die een capaciteit heeft van 180.000 ton kalkammonsal- peter, de meest gevraagde mest stof in de land- en tuinbouw. De nieuwe fabriek heeft de Mekog omstreeks f 43 millioen gekost. Ongeveer 450 arbeiders en beambten zullen dit continue- draaiende bedrijf bedienen. Per arbeider of beambte is dus f 90.000 in de nieuwe fabriek ge- investeerd. Een kapitaalsintensief bedrijf! En dat terwijl de grond stoffen voor een dergelijk bedrijf bijzonder goedkoop zijn: cokes en lucht De electrische installatie is in één woord: af. Een lust voor het technisch-oog. Ruime schakel- en verdeelstations geven de technicus hier wel een prachtig overzicht. Aan het slot van de excursie kregen de vier geleiders een har telijk dankwoord van het O. en O.-bestuurslid, B. de Jong, die hen een P.Z.E.M.-asbak als aan denken aanbood. En na dit verhaal behoeven wij u nauwelijks meer te vertellen, dat de tachtig P.Z.E.M.-mensen, toen ze in de bussen huiswaarts keerden, weliswaar hondsmoe, maar uiterst voldaan waren. Want al kunnen ze in Zeeland goed „boeren", het is toch wel 'eens goed te weten wat de Ne derlandse industrie presteert, en daar was het tenslotte om be gonnen. Jaarverslag 1 949 van het Gewestelijk Arbeidsbureau De zware industrie groep koudwalstuigen, Pinksterconferentie op Woudschoten. Van 27 tot 30 Mei zal Woudschoten, Zeist, de traditio nele Pinksterconferentie van Prot.-Christelijke auteurs en lezers gehouden worden. op FEUILLETON door I—TO VAN THIEL. 79) Ally is op de koffer gaan zit ten en kijkt geïnteresseerd toe. Opeens gaat de deur van het witte huis open. Een jonge vrouw in een witte linnen ja pon, die bezaaid is met fleurige geborduurde bloemen, komt de heuvel aflopen. De jongens wenken haar. Direktries, direktries, hij zit |r in!" Opgewonden vliegen een paar haar tegemoet. Ally wordt hoe langer hoe verbaasder. Is dat Else? Ze lijkt Bier wel tien jaar jonger. Kijk, Pu geeft ze die grote jongen een rm en samen hollen ze naar et groepje. Wat een vrolijke «doening is dat hier! Heel de gereld lijkt hier zonnig en blij. Zal zij hier de rust en de rrede vinden die u zoekt, licha melijk en geestelijk? Ze zucht diep. En toch voelt ie zich nu al stukken beter dan h de trieste weken die achter laar liggen. Druk pratend hebben de jon gens Else bij het hol gebracht. Weer luisteren allen gespannen. Ally ziet hoe twee jongens zich bukken en in het gat kij ken. Maar op hetzelfde ogenblik vliegen ze ook weer omhoog en de hele troep stuift verschrikt uit elkaar. Een bruin dier met een dikke staart en een paar fonkelende ogen komt het hol uitzetten. En met een paar grote sprongen verdwijnt Reinaard in Ally's richting. Aller ogen trekt hij mede en Ally zit opeens le lijk te koop. Ze springt vlug op. Maar voordat ze nog haar kof fer op kan pakken is Else al met een kreet van verrassing op haar toegelopen en zijn haar ar men om haar heen. „Kind wat fijn, dat je er bent. Hoe heb je het gevonden? Ik zou je van het station halen, van middag." Ally lacht mat. Dan zegt ze zacht: „Ik kon het niet langer uithouden met al die belang stellende mensen om me heen. Ik stikte gewoon!" Else knikt ernstig. Het groepje kinderen is nieuwsgierig dichterbij gekomen en dromt om de „direktries" heen. Maar Els heeft de wind er onder. „Jongens, dit is onze nieuwe juf. Jullie mogen haar allemaal even een hand geven. Zo nou, Loek en Nol, jullie dragen samen de koffer. Kijk eens, wat een kranige kerels! en Truus, jij die tas en nou opge marcheerd, mars, allemaal naar huis „Juf Lies." Ze stelt het jonge, blonde meisje aan Ally voor en dan draagt ze haar de leiding op. „Ik wil graag met m'n vriendin een poosje de heide op." Els pakt Ally stevig in de arm. „Kind wat vind ik het toch fijn dat je gekomen bent. Ik heb er zo om gebeden. Ik weet ze ker, dat dit je goed zal doen, deze omgeving en dit leven, hier. Ally geeft geen antwoord en zwijgend lopen ze een poosje naast elkaar voort. Els zegt: „Kijk, dat is m'n lievelingsplek, die hoge zandheuvel." Daar heb je zo'n pracht vergezicht." Ze zitten samen in 't warme zand. Doelloos schept Ally het op en laat het door haar vin gers weer weglopen. Met grote, donkere ogen, moedeloos en zon der enige interesse, staart ze over heide, struiken en zand, naar de verte. Het is zo leeg van binnen, zo hopeloos leeg. Ze is alles kwijt. Ze bidt, maar ze ontvangt niet, omdat ze kwalijk bidt; zonder overgave, zonder liefde. Alle liefde is weggevloeid uit haar ziel. Ze is koud en gevoel loos, het kan haar allemaal niets meer schelen. Ze luistert stil naar Else's stem: „Ik hoop toch zo, dat je hier gelukkig zult worden. Iedere dag is een geschenk, 'tis net of je met deze stilte om je heen veel dichter bij God kunt leven dan in de stad met die drukte van conversatie en winkels en al dat gedoe. Hier heb je maar één groot doel! De kinderen, die aan je toevertrouwd zijn tot Je zus te brengen. Er zijn er bij die nog nooit eerder van Hem gehoord hebben. Och en dan moet je die kinderlijke gesprek jes horen. Vanmorgen lag onze jongste, een kereltje van twee en een half jaar hartverscheu rend te huilen. Ik vroeg hem wat er aan scheelde en toen kwam er hakkelend uit: „Ia (dat is Ria, zijn zusie) heeft 'ezegd. ikke niet in de hemel kom, om dat ikke „stoute Ia" zegt heb." (Wordt vervolgd.) Buiten de seizoenwerkloosheid kon er over het algemeen geno men nog niet van een algemene werkloosheid worden gesproken. Het afnemen van de behoefte aan arbeidskrachten doet zich echter steeds meer gevoelen. Op 31 Dec. 1948 waren er by do arbeids- bureaux in Zeeland 400 onvoldane aanvragen en op 81 Dec. j.l. slechts 249. De toenemende con currentie en afzetmoeilykhedeii en in sommige gevallen het af nemen van de bedrijvigheid dwon gen verschillende werkgevers tot een gehele of gedeeltelijke reor ganisatie van hun bedrijven. Ver schillende, vooral minder vakbe kwame krachten, werden hiervan het slachtoffer en werden ont slagen. Aldus liet jaarverslag van het gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg over het jaar 1949. Nadat er nog op gewezen is, dat tengevolge van de opheffing en inkrimping van verschillende overheidsdiensten veel personeel hierbij werd ontslagen, voor wie het meestal onmogelijk bleek hun een soortgelijke functie in het bedrijfsleven te verschaffen, volgt een overzicht van de diverse be drijfstakken. BOUWNIJVERHEID. Het afnemen van de werkzaam heden in de burgerlijke en utili teitsbouw had tot gevolg, dat het aantal arbeidskrachten sterk ver minderde. Het aantal van buiten tewerkgestelde arbeiders vermin derde van 1450 per eind Decem ber 1948 tot 370 een jaar later. De in Zeeland wonende bouwvak arbeiders hadden vrijwel het ge hele jaar doorlopend werk. Tegen het einde van 1949 ontsloegen diverse aannemers ook Zeeuwse arbeiders, maar de goede vaklie den konden, zij het met enige moeite, nog wel opnieuw worden geplaatst. Opmerkelijk was, dat zich onder de ontslagen arbeiders vrij velen bevonden, die een cur sus op een Rijkswerkplaats voor Vakontwikkeling hadden gevolgd. De bedrijvigheid in de Zeeuws Vlaamse klompenindustrie nam in het tweede halfjaar toe na de opheffing van de houtdistributie. In de metaalindustrie te Vlissin gen bleef nog het gehele jaar een tekort aan arbeidskrachten be staan. In de eerste helft van het jaar werd een vrij belangrijk aan tal arbeidskrachten uit Gronin gen tewerkgesteld. Bij het groot ste metaalbedrijf te Middelburg vond tegen einde 1949 een reor ganisatie plaats en werden enige tientallen arbeiders ontslagen. TEXTIEL EN SUIKER. De personeelsbezetting in ver schillende textielbedrijven in O.Z. Vlaanderen werd nog uitgebreid en overschreed in sommige geval len het vooroorlogse peil. Het aantal geplaatste Nederlandse arbeidskrachten bij de beide sui kerfabrieken te Sas van Gent was groter dan bij de campagne In 1948. Bij een stijfsel-'en glucose- fabriek aldaar werden tegen het einde van het jaar 50 arbeiders ontslagen tengevolge van export vermindering naar Engeland en Duitsland. Het aantal landarbeiders, dat ook tijdens het seizoen, zelfs ge durende de topdrukte, geen werk in de omgeving van de woonplaats kan vinden, neemt in enkele rayons, o.a. Tholen en Hulst, ge stadig toe. In O.Z. Beveland be stond practisch het gehele seizoen een tekort aan plaatselijke ar beidskrachten. Voorlopig kunnen de arbeiders buiten het seizoen en in de slappe perioden worden opgevangen door tewerkstelling AMBON IN DE WANHOOPSHOEK. Schrijvende over Ambon, zegt het „Nieuwsblad van het Noor den" o.m.: „De Nederlandse regeringxn sedert de bevrijding staan hier voor een der pijnlijkste conse quenties van haar beleid. Ambon is in de wanhoopshoek gedreven. Het klaagt al niet meer aan, maar het smeekt om begrip en op grond daarvan om hulp. Een Nederlandse missie, per vliegtuig derwaarts vertrokken, zal niets kunnen bereiken. Wat een opdracht! Zij zal zeker het verwijt te horen krijgen: Waar om hebt gij ons te Den Haag in de kou laten staan. Wij wensen echter niet aan te nemen, dat eventueel troepen van de K.L. nu zullen worden ingezet tegen Ambon, zoals radio Djakarta, p.ls onderdeel van de propagandisti sche activiteit, schijnt te hebben uitgezonden. Die missie met leden van het Nederlandse Hoge Commissa riaat kan als demonstratie van „goede bedoelingen" tegenover Djokja desnoods nog verdedigd worden; met troepen wordt het niet alleen een zeer gevaarlijk avontuur, doch wordt het in feite een misdaad. In passiviteit kan men tenslotte ver gaan, drogredenen zijn er genoeg bij de hand om machteloosheid te camoufleren. Doch er zijn gren zen! En de huidige situatie is al erg genoeg." bij de herverkaveling van Wal cheren en ev. op DUW-objeeten bij hun woonplaats. Een blijvende oplossing betekent dit alles ech ter niet. VROUWELIJK PERSONEEL. Ook t.a.v. het vrouwelijk per soneel begint voor sommige cate gorieën het aanbod toe te nemen en het bleek dikwijls moeilijk een voor haar geschikte plaats in het bedrijfsleven te vinden. Onder de jongens op het platteland bleek een opmerkelijke drang te be staan een vak te leren. Plaatsing van jeugdige arbeidskrachten in het bedrijfsleven wordt echter steeds moeilijker. De Rijkswerk plaats te Middelburg was een groot deel van het jaar slechts matig bezet. Tegen het einde van 1949 nam de belangstelling ech ter weer toe. Er bestond een toe nemende belangstelling voor de voorlichting bij de keuze van een beroep of studierichting. 412 stu die-adviezen werden verstrekt. In 1949 werden 192 plaatsingen van minder-validen tot stand ge bracht, waarvan 55 voor vast werk. Ook dit wordt steeds moei lijker. GEDEMOBILISEERDÈN. In totaal lieten zich 351 gede- mobiliseerden inschrijven in 1949. Mede door de afnemende plaat- singsmogelijkheid in het bedrijfs leven kostte het dikwijls moeite hen aan geschikt werk te helpen. Per 31 December j.l. waren nog 87 gevallen in behandeling. Er werden 267 gevallen behandeld van verzoeken om uitstel of vrij stelling van militaire dienst. In 162 gevallen werd hiertoe gead viseerd, in 105 gevallen werd be richt, dat geen voldoende termen aanwezig waren het verzoek ln te willigen. De belangstelling voor emigra tie bleef het gehele jaar groot. De wens naar Z.-Afrika te emi greren nam sterk af, de belang stelling voor Canada was iets minder groot. Daarentegen nam het aantal personen, dat naar Australië wenste te emigreren, sterk toe. In 3854 gevallen werd een nieuwe vergunning verleend aan vreemdelingen voor plaatsing in Zeeland. In 2054 gevallen werd de bestaande vergunning ver lengd. De heer Hakker, grensontvan- ger te Overslag, is benoemd tot dienstgeleider van de grenspost Retranchement. De oudercommissie der O.L. school schafte voor de scholieren te Retranchement knolbegonia's aan. Over enige maanden zal van dit, en nog ander plantmateriaal, een tentoonstelling gehouden worden. DE LAGERE SCHOOL IN NOOD. In de schoolpers wyrdt telkens weer de aandacht gevestigd op het gebrek aan leerkrachten, dat straks zeer groot zal wor den. Er is berekend, dat voor een jaar of zeven de schoolbevol king met 1/3 zal zijn toegeno men, wat 12.000 leerkrachten meer vereist, dan er thans zijn. Gelukkig wordt er bij gezegd, dat het een vloedgolf is, en dat er dus ook weer een daling zal komen. Maar, die daling gaat niet tot het oude peil, dat van nu, terug.1 Immers de vloedgolf werkt ook door in het U.L.O., waardoor er onderwijzers van de lagere school daarheen zul len gaan. En dan: er kwamen en komen steeds meer vrouwelijke leerkrachten, en die hebben een kortere gemiddelde werkzaam- heidsdmir (door in t huwelijk te treden). Daarom roept men om stimu lering van de opleiding. Er moe ten meer leerlingen op ds kweekscholen komen. Dit geldt ook voor de Christelijke scho len! De Christenouders mogen dus wel eens overwegen, of hun kinderen niet geschikt zijn voor de Christelijke kweekschool. Gaarne vestigen we daarom de aandacht op de advertentie van onze Zeeuwse Christelijke Kweekschool. 3"» Van de gehele fancy-fair kwam niets terecht!! De heer Maas hoopte dat het hoofdbestuur met dergelijke prin cipiële kwesties rekening zal hou den, en opperde de mogelijkheid een agrarisch oogstfeest te orga niseren, met de tentoonstellin, als middelpunt. Tevens deed suggesties aan de hand om hei werk der diverse commissies te regelen. Spreker stelde daarna de se cretaris-functie ter beschikking. De voorzitter de heer Van Dijk leverde critiek op dit jaarverslag, daar hierin zijns inziens interne zaken behandeld worden. De heer Maas weerlegde dit, daar hij deed wat er verlangt werd, n.l. een overzicht geven. Het werk van het T.B.C.-fonds van het C.N.V. De plaatselijke commissies van het tuberculosefonds van het O, N.V., van Tholen, West Z.-Vlaan- deren en Zuid-Beveland kwamen Zaterdagmiddag in de Prins van Oranje in vergadering bijeen. De heer Dirks uit Goes opende deze vergadering en gaf het woord aan de heer Leusink, de districts-be- stuurder van het C.N.V., die in zijn rede verschillende feiten en getallen noemde waaruit bleek, hoe noodzakelijk het werk van 't t.b.c.-fonds is, maar ook welk een gezegende resultaten reeds be reikt zijn. Zuster v. d. Meulen deelde verschillende gevallen mee, uit de practijk van haar leven als districts-zuster en zette de nood zakelijkheid uiteen van intensieve medewerking van de plaatselijke commissies. In de bespreking hadden, en spreker en spreekster nog ruim gelegenheid op verschil lende punten nader in te gaan. Speciaal werd aandacht geschon ken aaan het voorbereidend werk voor de a.s. September-collecte- dag die voor het C.N.V. valt in het tijdvak van 416 September. De commissies werden opgewekt zorg te dragen, dat de vereiste vergunning vroegtijdig in het be zit zijn van de plaatselijke com missies. Na een slotwoord van de heer Dirks, sloot deze de goed geslaagde vergadering, nadat de heer Leusink in dankgebed was voorgegaan. In Middelburg werd een soort gelijke vergai' ring gehouden met de Walcherse commissies. In de vergadering van de Mjj tot Bevordering van de Ooft- en Tuinbouw in Zeeuwsch-Vlaande ren, welke onder leiding van de heer L .van I)ijk gehouden werd te Oostburg, heeft de secretaris ernstige critiek laten horen ten aanzien van de tentoonstelling. In zijn openingswoord nam de heer L. van Dijk afscheid als voorzitter en gaf een overzicht van zijn 27-jarige bestuurswerk zaamheden. Besloten werd te wachten op een voordracht van het bestuur om in de vrijgekomen functies te voorzien. De penningmeester kon mede delen dat er f 1928,03 in kas is. Zo spoedig mogelijk zullen op de scholen floralia-plantjes uit gereikt worden, op aandringen, van de heer Hoolhorst. Getracht zal worden de plaatselijke afde lingen „uit hun winterslaap" wak ker te schudden. In de fruitfilm zal f 75 bijgedragen worden, De heer Hoolhorst dankte de heer Van Dijk voor het vele werk dat hq voor de My verrichtte. De heer Van Dqk werd tot ere-lid benoemd. CRITIEK. Uit het jaarverslag dat de se cretaris, de heer M. Maas, bleek, dat deze erg ontevreden was over de gang van zaken by de organi satie van de tentoonstelling 1949 der My tot Bevordering van Ooft- en Tuinbouw in West Zeeuwsch- Vlaanderen. De heer Maas was van mening, dat de z.g. werk- commissie te veel op de secreta ris rekent, waardoor deze in de tentoonstellingsmaand 'n enorme hoeveelheid werk moet verzetten. Onbarmhartig wees hij vele fou ten aan, die door critiek aan het licht kwamen. Speciaal het uit treden van de heer Haak wordt zeer betreurd, daar de heer Haak vorig jaar de gehele fancy-fair op poten zette. Toen hq hoorde dat de tentoon stelling en fancy-fair ook des Zondags geopend zou zuil tekende hy hiertegen fel protest aan. Dit werd echter genegeerd door de rest der werkcommissie. Het ge volg was, dat de heer Haak zich om principiële redenen te rugtrok,

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2