West-Europa's verdediging wordt vandaag besproken. NIEUWS Systeem van Omroepverenigingen blijft gehandhaafd. Grote bereidheid tot samenwerken bestrijding van sociale noden. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Kleine zelfstandigen. Minister Wijers nam afscheid Nauwere economische samenwerking tussen Engeland en vasteland. Russische duikboten hü de Piiilippynen? 230 Nederlanders uit Ambon vertrokken. Lakeman winnaar derde Scheldecriteriuin fe Terneuzen. Uitgave Stichting „Zeeutvsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel, 2438, bij geen gehoor 2970, 2435 of 2364, Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1560 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 16 MEI 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Thoien. Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 4.44 u., onder 20.29 u.; Maan op 4.24 u., onder 21.41 u. Nieuwe Maan 1.54 u. Hoogwater op Woensdag 17 Mei: Vlissingen: 2.06 u. 1.83 m., 14.28 u. 1.90 m.; Terneuzen: 2.34 u. 2.02 m., 14.55 u. 2.09 m.; Wemel- dinge: 3.50 u. 1.52 m., 16.14 u. 1.62 m.; Zierikzee: 3.36 u. 1.27 m., 16.01 u. 1.36 m. TA oor de regering is een wets- ontwerp aanhangig ge maakt, betreffende een nood- regeling kinderbijslag kleine zelfstandigen. Anders dan bij de arbeiders is het hier niet een deel van het loon waaroor premie is be taald, maar een gift uit 's Rijks kas. Een soort bedeling. En een karige bedeling bo vendien. Terwijl de arbeiders en de smbtenar >o voor alle kinderen bijslag omvangen ongeacht hun inkomen, krijgen de kleine zelf standigen een toeslag te begin nen met het derde kind, mits het inkomen niet meer bedraagt dan f 2000 per jaar. Zijn er meer dan gaat de inkomengrens met f 100.per kind omhoog. De toeslag bedraagt 23 cent per werkdag; bij vier kinderen 51 cent. De onkosten zijn geraamd op f 15 millioen, „Dit betekent, zegt het „Fr. Dagbl.", dat er naar de mening der Regering, die natuurlijk op veelomvattende onderzoekingen steunt, tienduizenden gezinnen zijn van kleine zelf standigen, die een gezinsinko men hebben van minder dan 40 gulden in de week. Dat is verontrustend. Dat geeft even een aanwijzing, hoe zwaar de kleine middenstand het heeft. De kleine middenstand? Naar onze indruk zal onder deze groep van kleine zelfstan digen een belangrijke categorie schuilen van kleine boeren. Wie Oost-Brabant enigermate kent en weet, hoe daar geleefd wordt, hoe daar duizenden wat schar relen op een miniatuurboerde- rijtje, die gaat zich afvragen, of de kinderbijslag kleine zelfstan digen niet voor een nesl groot deel bestemd is voor de kleine boertjes. Treffend is de opmerking in de Memorie van Toelichting, die hierop neer komt: gaven we alle zelfstandigen deze bijslag, dan kostte het 22 a 25 millioen per jaar, maar nu we ons be perken tot hen, wier inkomen beneden de 2000 gld. ligt, nu kunnen we met 15 millioen toe. Wie dit even narekent, komt dus tot de conclusie, dat naar de schatting der Regering 60 pet. der zelfstandigen een inkomen heeft van minder dan 2000 gld. per jaar. Dat wil zeggen, dat de meerderheid der kleine zelfstan digen een lager inkomen heeft dan de geschoolde arbeiders." "Pen ideale oplossing is dit ze- •*-' ker niet. Deze fooi, die weer heel wat administratieve rompslomp met zich zal brengen is voor de kleine zelfstandigen van weinig betekenis. Maar het ergste is, dat deze bevolkingsgroep, die er een eer in stelt door hard werken voor zichzelf te zorgen, mee als ge volg van de eenzijdige rego- ringspolitiek, gedwongen wordt de hand op te houden, voor een gift uit 's Rjjks kas. Een gift die haar bovendien niet verder brengt. Waaraan zij behoefte heeft is dit, dat zij in staat wordt ge steld, beter dan tot nu toe haar maatschappelijke taak te vervul len en in de gezinsbehoeften te voorzien. Indonesische autoriteiten vallen Nederlandse regering Indonesische autoriteiten heb ben de Nederlandse regering aangevallen, omdat zij in gebre ke bleef haar Indonesische troe pen in de federale gebieden in de hand te houden. Zij verklaar den, dat Nederland verantwoor delijk was voor een schade tot een bedrag van 200 millioen gul den bij de recente plaatselijke opstanden. Een woordvoerder van de re gering beschuldigde indiscipli- naire leden van het K.N.I.L., van het deelnemen aan de op stand op Ambon en de opstand onder leiding van Westerling in West-Java. De minister van defensie deel de later in een openbare bekend making mede, dat Nederland verantwoordelijk is voor het in de hand houden van de K.N.I.L.- leden en het gebruik van hun materiaal tot de ontbinding of de overgang van deze militairen naar de federale dienst. Op zijn verzoek is aan mr Th. R. J. Wijers op de meest eervolle wjjze ontslag verleend als minis ter van justitie, ingaande 15 Mei, onder dankbetuiging voor de vele en ""wichtige diensten, door hem aa:. 'H.M. de Koningin en den lande bewezen. Mr Wijers is benoemd tot Rid- der in de Orde van de Ned. Leeuw. De minister, die gisterochtend voor het laatst in functie was, heeft eerst van de afdelingschefs van het departement afscheid ge nomen, waarna in de cantine ge legenheid bestond voor alle onder zijn ministerie ressorterende ambtenaren, hem de hand te drukken. Daarna heeft hij zijn porte feuille overgedragen aan minister van Maarseveen, die tot minister van justitie ad interim is be noemd. RAAD VAN ATLANTISCH PACT ZIET NOODZAAK VAN GROTERE KRACHTSINSPANNING. De Maandag gehouden bijeenkomst van de Raad van het At lantisch Pact heeft slechts een uiteenzetting van algemene standpunten opgeleverd. Er werd algemeen de nadruk gelegd op de noodzaak van grotere krachtsinspanning. Concrete voor stellen echter, die de bereidheid van de 1 en-landen aantonen om hun hulpbronnen in deze grotere krachtsinspanning in te zetten, zullen vandaag aan de orde komen. De plenaire vergadering van de raad van het Noord-Atlantisch Pact, die gisterochtend en ook gistermiddag bijeen kwam, heeft, naar in gewoonlijk welingelichte kringen wordt aangenomen, de algemene conclusies omtrent de koude oorlog en de betrekkin gen met de Sowjet-Unie, waar toe de conferentie van ministers der westerse grote drie de vo rige week is gekomen, onder schreven. Zowel de ochtend- als de mid dagvergadering van Maandag werden besteed aan een alge meen debat over de wereldsitu atie waarbij alle 12 ministers van buitenlandse zaken hun mening uitspraken. De bijeenkomst werd geopend met een rede van Dean Acheson, gevolgd door een rede van Sehuman en Bevin. Acheson zou tot in bijzonder heden het verloop van de „koude oorlog" geschetst hebben. Voorts wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron nog vernomen, dat Acheson in zijn overzicht de draad volgde van zijn reeds bekende plannen, om het com munisme een halt toe te roepen en door het volgen van een „totale diplomatie". Hieraan wordt toegevoegd dat de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken in zijn betoog geen opzienbare nieuwe punten naar voren bracht. Naar men meent te weten is de conferentie het eens gewor den over haar verlangen en voornemen de vrede te bewa ren en haar besef van de ernst der huidige betrekkingen met de Sowjetrussische regering. De ministers komen vandaag weer bijeen om het grote vraag stuk aan te pakken: hoe de westerse verdediging kan wor den verstrekt en hoe deze te bekostigen zonder de bestaande levensstandaard te verlagen. Des morgens zullen werkgroe pen zich bezig houden met vraagstukken als de bijdragen, die leden-staten moeten leveren in geld, wapens en manschap pen voor de defensie. DE BRITSE POLITIEK. Waarnemers zijn van gevoe len, dat de internationale be sprekingen van de afgelopen week een belangrijke wijziging in de Britse politiek hebben ge bracht. Er zijn aanwijzingen, dat zij zich bewogen heeft naar een nauwere economische samen werking met de rest van West- Europa. Naar men aanneemt zal deze verandering tot uiting komen in de houding van de Britse rege ring tegenover de voorgestelde Europese betalingsunie en het Franse voorstel inzake samen voeging van de Europese kolen- en staalindustrieën. Engeland, dat thans van alle andere be langhebbende landen de verze kering heeft ontvangen, dat zij de bijzondere positie van het sterling-gebied erkennen, zou thans op het punt staan nieuwe en constructieve voorstellen te doen inzake zijn deelneming aan deze unie. Verder zou Engeland op grond van een voorlopig onderzoek van het Franse voor stel, waarvan de gedetailleerde tekst door de ontwerper, Jean Monnet, naar Londen is ge bracht, thans zeer welwillend staan tegenover een samenvoe ging van de Franse en Duitse kolen- en staalindustrieën, en bereid zijn de mogelijkheid van deelneming van de Britse indu strieën aan deze samenvoeging ernstig in overweging te nemen. SUCCES VOOR STIKKER? Men gelooft, dat het overwin nen van de impasse, die En- gelands deelneming aan een Europese betalingsunie heeft op gehouden, een rechtstreeks re sultaat is van de besprekingen, die de heer Stikker, voorzitter en politiek bemiddelaar van de O.E.E.S., de vorige week met de Britse minister van financiën, Sir Stafford" Cripps, heeft ge voerd. Volgens de Amerikaanse radio commentator .Drew Pearson zou generaal Mac Arthur onlangs én een geheim verslag gewezen hebben op het ongewone aantal Russische duikboten in de Stille Oceaan. Deze eenheden, die alle duik boten van de 7e en 8e Russische eskaders zouden omvatten, zou den gezien zijn in de wateren van de Philippijnen. Drew Pearson brengt deze in lichtingen in verband met som mige geruchten, volgens welke de ambassade van de Ver. Staten te Manilla in de komende weken onlusten verwacht, waarbij moordpogingen op de persoon van president Quirino en van zijn ministers niet uitgesloten zouden zijn. Prins Bernhard teruggekeerd. Prins Bernhard is gisteroch tend met een K.L.M.-Constella- tion uit New York op Schiphol aangekomen. Zoals bekend heeft de Prins in Philadelphia de „Holland Fair" geopend. De Prins heeft een groot deel der reis van New York naar Schip hol in de cockpit doorgebracht. Hij is onmiddellijk na aankomst per auto naar Soestdijk vertrok ken. Het Koninklijk bezoek aan Parijs. Parijs maakt zich op om Ko ningin Juliana en Prins Bern hard te ontvangen. Sedert 2 Juni 1912, toen President Fallièrc Koningin Wilhelmina ontving, is het de eerste maal, dat de Nederlandse Souvereine een of- ficiëel bezoek aan de Franse hoofdstad brengt. Het programma bevat o.m. de volgende punten: Ontvangst van de „Cercle diplomatique" in het paleis van het Elysee, kransleg- ging op het graf van de onbe kende soldaat, kranslegging op het monument van admiraal de Coligny, ontvangst op paleis van Versailles, bezoek aan het Thea tre de la Reine, diner op de Nederlandse Ambassade met o.m. President en mevr. Auriol, bij wonen van een balletvoorstelling in de opera, grootse ontvangst ten stadhuize door burgemeester Pierre de Gaulle, receptie in de Cite Universaire, diner op het ministerie van buitenlandse za ken, ontvangst van de Neder landse kolonie in de Nederland se ambassade. Aneta verneemt van de zijde van het Hoge Commissariaat, dat Zondagochtend te 10 uur 230 Nederlanders uit Ambon scheep zijn gegaan op de Kota Inten, met bestemming Djakarta. Op eigen verzoek zijn 27 Ne derlanders met 18 kinderen ach tergebleven. De gezinnen van twee Amerikaanse zendelingen zijn aan boord gegaan. De zende lingen zelf bleven achter. Verkiezingen in Turkije. Overwinning van Democraten. Uit de voorlopige uitslagen van de Turkse algemene verkiezin gen blijkt, dat de minister-pre sident Semsettin Gunaltay en negen van zijn minsters, hun zetel in de grote nationale ver gadering hebben verloren. Zij zijn allen lid van de republi keinse volkspartij, die 27 jaar lang in Turkije het heft in han den heeft gehad. Volgens de leider der Demo craten, wier program weinig met dat van de Republikeinen ver schilt, heeft zijn partij 300 van de 465 zetels behaald. Spoedig Is de Indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een ontwerp-noodwethuisves- ting gerepatrieerden. Minister Rutten antwoordt de Eerste Kamer. WETSONTWERP VOOR V.H.- EN MIDDELBAAR ONDERWIJS NOG DIT JAAR IN DE KAMER. Minister Rutten heeft in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer bij de behande ling van de Begroting van On derwijs, Kunsten en Weten schappen enkele concrete uitla tingen. gedaan, die wij uit de Memorie van Antwoord gelicht hebben en hier laten volgen. Ten aanzien van het onder wijs, zei de minister het meer malen geuite denkbeeld van in stelling van een publiekrechte lijk lichaair met verordenende bevoegdheid op het gebied van het onderwijs niet zonder meer te willen verwerpen. Het ligt in 's ministers bedoe ling het ontwerp van wet tot herziening van de regeling van het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs nog dit zittingsjaar bij de Staten-Gene- raal aanhangig 'te maken. Wanneer men aandringt op een zodanige verbetering van de be zoldiging van de onderwijzers, dat zij met vreugde hun dagtaak zouden kunnen vervullen, waar uit zou moeten worden afgeleid, dat dit bij de huidige salaris regeling niet het geval is, dan kan de minister het hiermede niet eens zijn. De thans gelden de salarisregeling voldoet zijns inziens aan redelijke eisen. Het ligt niet in de bedoeling het gebruik van een woorden boek op de eindexamens van de H.B.S. in het algemeen toe te staan. Slechts ten aanzien van de eindexamens van de H.B.S. A wordt overwogen het gebruik van een woordenboek toe te staan bij het maken van een verslag of het schrijven van een brief (de zogenaamde zakelijke opgave). De minister wil stappen doen tot wijziging van de bepaling, welke het lidmaatschap van een gemeenteraad onverenigbaar verklaart met liet leraarschap. De ontwikkeling van het cul turele leven heeft de minister met bezorgdheid gadegeslagen. Vele zijn de moeilijkheden op cultureel gebied, welke voor een groot deel door de tijdsomstan digheden worden veroorzaakt. Met name heeft hij oog voor de achteruitgang op het terrein van de literaire- en andere cul turele tijdschriften. Over mid delen tot verbetering zal hij zich beraden. Aan het wetsontwerp tot rege ling van het radiobestel wordt gestadig doorgewerkt. Echter moeten uiteenlopende belangen tegen elkaar worden afgewogen, wat veel tijd kost. Medegedeeld kan worden, dat het wetsontwerp grotendeels ge reed is. Het ligt in de bedoeling het systeem van omroepverenigin gen te handhaven. Wordt dit aanvaard, dan zal zulks in vele opzichten tot een legalisatie van de bestaande regeling leiden. Sportief evenement, georgani seerd door Wielerclub „Terneuzen". Zaterdag j.l. werd te Terneuzen het 3e Scheldecriterium verreden voor beroepsrenners. Begunstigd door het mooie weer stroomden van alle kanten dui zenden sportliefhebbers naar Terneuzen om dit renners-evene ment te zien. Door de zorgen van de wielerclub „Terneuzen" met haar stuwende kracht, de heer Borghsteijn. was het gehele par cours afgezet, waren op diverse plaatsen Roode-Kruis-soldaten aanwezig en waren op de Markt en aangrenzende straten geluids versterkers aangebracht, waar door het talrijke publiek zonder moeite de loop der zaken kon volgen. Na een openingswoord door de heer Borghsteijn en een bekend making, dat elk der renners voor eigen risico reed, loste de burge meester, mr P. Teilegen, om 2.38 uur het startschot en 70 benen van de 35 aan de start verschenen deelnemers zetten zich in bewe ging om te trachten de 136-km- rit tot een goed einde te brengen. Reeds in het begin was het tempo hoog, want de tweede ron de van 1700 m werd in 2,38 min. gereden, hetgeen neerkomt op 'n snelheid van plm. 43 km per uur, Hoewel reeds vlug enkele uit vallers het parcours moesten ver laten, bleven alle deelnemers dicht bij elkaar, ondanks het feit, dat door de premies verschillende spurts werden gehouden. De klei ne Wim van Est scheen echter in de 19e ronde reeds te willen uit lopen, doch hij zag deze poging eerst bij de 22e ronde bekroond. De spanning steeg bij elke ronde, daar de voorsprong reeds bij de 27e ronde een volle minuut be droeg. Deze ronde werd door van Est gereden in 2.30 minuten. Het peleton deed er toen ech ter een schepje op, zodat het tijdsverschil aanzienlijk kleiner werd en de moedige renner weer bij het hoofdpeleton terugkwam. Het tempo bleef hierna vrij sta biel, tot M. Buuron uit Bergen op Zoom in de 41e ronde zijn uit loop-poging begon, waarbij hij in de 50e ronde een voorsprong van 40 seconden wist te behalen, doch ook hij kwam in de 58e ronde weer bij de hoofdgroep terug. HAVENSTAKING TE DUIN KERKEN. De-havenarbeiders te Duinker ken zijn in staking gegaan, na geweigerd te hebben de „Mon- kay" te laden met voor Indo-Chi- na bestemde militaire uitrusting. De plaatselijke autoriteiten heb ben het kantoor van de bond van havenarbeiders gesloten. Stichting Zeeland s loot tweede jaar af. GEBREK AAN GELDEN BELEMMERT UITVOE RING VAN MEERDERE PLANNEN. Het tweede jaarverslag van de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel werk begint met een zeer positief ge luid. Er kon worden geconstateerd, dat in Zeeland tussen de Zeeuwen een brede cn de provincie ten goede komende samen werking op vrijwel elk terrein bestaat, terwijl men overal be reid is om met anderen samen te werken tot bestrijding van de sociale noden. Wat betreft het stimulerende en adviserende deel van de werkzaamheden wordt opgemerkt, dat vrijwel steeds grote openheid bestaat voor de door de Stichting naar voren gebrachte plannen en ontwikkelde gedachten. Het Bestuur. In liet bestuur kwamen enige wijzigingen. Allereerst door het overlijden van het adviserende lid, mr L. M. Hendrikx, Rijks consulent voor Sociale Bijstand in het Zuiden, in welke vaca ture nog niet werd voorzien. In plaats van de heer J. H. J. Ker sten werd als tweede adviserend bestuurslid benoemd de heer S. J. G. v. Leeuwen, Insp. van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg te Middelburg. In de va- catre, ontstaan door het be danken van het bestuurslid, de heer J. S. Visscher, werd voor zien door de benoeming van jhr mr T. A. J. W. Schorer te Mid delburg, terwijl verder nog een tweetal nieuwe bestuursleden werden benoemd, n.l. de heren W. L. Blindenbach te St.-Maar- tensdijk en ds A. W. M.,Odé te Goes. De Financiën. Van het Rijk zal een uitke ring worden ontvangen van ma ximaal f 15.000.-, hetgeen een verhoging van f 2400.betekent t.o.v. 1948. De Gemeentebestu ren subsidiëren met in totaal f 10.000.hetgeen ongeveer f 1000.meer betekent dan het voorgaande jaar, daarnaast is er de Provinciale subsidie van 10.000.—. Wat de werkzaamheden op sociaal terrein betreft valt aller eerst de goede samenwerking op met het Zeeuws Katholiek Cen trum voor Maatschappelijk en Cultureel werk. Adviezen wer den gegeven aan het Prov. Kerk bestuur der Ned. Herv. Kerk, waaruit voortvloeide de vorming van een Commissie van Bijstand in Zeeland van dit kerkbestuur. Verder werd op verzoek van de Particuliere Synode dér Geref. Kerken een commissie ingesteld ter bestudering van de positieve taak van deze kerken op het terrein van het maatschappelijk en cultureel werk. Tussen de Burgerlijke Armbesturen en de Stichting Zeeland bestond een intensief contact. Tengevolge van de inkrimping van het ter rein der gemeentelijke armen zorg i.v.m. de door het Rijk ge voerde sociale politiek, zullen de Burg. Armbesturen zich meer en meer op het terrein van de maatschappelijke zorg hebben te oriënteren. Een voortdurend contact tussen het Opbouw- orgaan en de verenigde B.A. in organisatorisch verband zou wor den toegejuicht. Het door de Stichting Zeeland uitgebracht advies op verzoek van de Vereniging van B.A. had tot resulta_t, dat vrijwel alle Burgerlijke Armbesturen van Zuid- en Noord-Beveland over gingen tot aansluiting bij de Vereniging'van leiders van open bare diensten en instellingen voor sociale zorg. Verder werd met succes bemiddeld tot het organiseren van een cursus voor maatschappelijke werkers. Er melden zich 25 cursisten, zodat zowel in Middelburg als in Goes kon worden gestart. De Vereniging „Kinderzorg" vroeg advies inzake een oplei ding voor diploma Kinder bescherming A, waartoe men ook is overgegaan. Voorts werd o.m. een rapport uitgebracht aan de Ver. van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren, waarop volgde het totstand komen van de Stichting voor Maatschappelijk werk op Wal cheren. Tehuizen. Het is de Stichting Zeeland geweest, die de stoot heeft ge geven tot de oprichting van de Stichting Rusthuizen Walcheren, waardoor men reeds veel heeft bereikt. Ook een R.K. Stichting voor een Tehuis voor bejaarden te Middelburg werd opgericht. Op verzoek van B. en W. van Vlissingen werd een onderzoek ingesteld naar de exploitatie mogelijkheden van het Kinder tehuis te Yerseke. Het werk van een Volkshoge school in Zeeland werd gestimu leerd hetgeen tot oprichting er van leidde, waarbij de Stichting Zeeland een adviserende func tie vervult. Een ander punt van studie vormen de verenigings gebouwen, vooral in de kleine gemeenten, waar men dient te vergaderen in café's, school lokalen en meer dergelijke on geschikte ruimten. Met klem wordt er op gewezen, dat zon der financiële steun van buiten de gemeenten, waarbij in de eerste plaats wordt gedacht aan het Rijk, voor vele dorpen met kleine kernen geen oplossing ge vonden kan worden. Meerdere malen moest een vergeefs be roep worden gedaan op de Stich ting Zeeland, daar de uitvoering der plannen steeds afstuitte op de financiën. Aan de lectuur voorziening werd eveneeqs aan dacht besteed en dank zij een gift uit het Anjerfonds worden gedurende 5 jaar 400 boeken per jaar beschikbaar gesteld voor diverse Zeeuwse gemeenten. Be kend is voorts het contact met België, hetgeen enkele weken geleden resulteerde in het be kend maken van de plannen voor een te houden Zeeuwse culturele expositie in 1950 in Gent. Sociaal-medisch werk. Op sociaal-medisch terrein wordt allereerst genoemd het werk van de Stichting voor de Schooltandverzorging. Walcheren kreeg een Stichting tot bevor dering van de Schooltandver zorging, Noord- en Zuid-Beve land eveneens. Op Schouwen en Duiveland slaagde dit vorig jaar nog niet en op Thoien be studeerde men deze aangelegen heid aan het eind van het ver slagjaar nog. Een grote enquête werd georganiseerd op alle 110 kleuterscholen in Zeeland. De resultaten hiervan zijn neer gelegd in een rapport, dat wij Zaterdag hopen te publiceren. Ook op het gebied van het Bui tengewoon Lager Onderwijs werden besprekingen gevoerd om te komen tot de stichting van meer B.L.O. Scholen in Zeeland, Hierover zijn destijds even eens uitvoerige publicaties ver schenen. Hoewel toen bijna 100 km ver reden was, was het tempo hoog, en thans was het de bekende J. Voorting uit Haarlem, die in de 60e ronde uitliep. Vanaf dat mo ment zagen we een viertal ren ners, t.w. H. Lakeman, P. van As, G. Voorting en W. van Est zich geleidelijk van de hoofdgroep los maken, welke stand tot het einde werd volgehouden. DE LAATSTE RONDE. Toen de laatste, de 80e ronde inging, waren er nog 18 renners overgebleven, verdeeld over drie groepen. De spanning steeg thans met de minuut. Toen de renners dan ook voor de laatste maal op de finish afkwamen en de eind sprint begon, was de stilte bijna tastbaar en het was dan ook een spontane ovatie, die gebracht werd aan Lakeman, die als eer ste de eindstreep passeerde, op de voet gevolgd door van As, van Est en Voorting. De Zeeuws- Vlaamse renners Jan van Gelde ren, die de vorige keren met zo veel pech te kampen had, reed 'n zeer goede koers en wist zich dan ook als 8e te klassificeren. Tot laat in de avond was het in Terneuzen erg druk, temeer waar dc Harmome 's avonds voor een goed verzorgd programma gezorgd had. Het rokertje van de jongens in Indonesië. Naar aanleiding van klachten over het niet op tijd verstrek ken van het rookrantsoen over April j.l. aan de Nederlandse militairen in Indonesië, deelt de Legervoorlichtingsdienst mede, dat door verschillende oorzaken aanvankelijk enige stagnatie is veroorzaakt in de regelmatige aflevering der rantsoenen siga retten. In de loop van April schonk de Niwin iedere militair gratis een blik van 50 sigaretten. Daar naast heeft de Nederlandse leger leiding in Indonesië maatrege len genomen om de normale ver strekking ten spoedigste weder om voortgang te doen vinden, Een zending van 13 millioen sigaretten werd reeds verscheept. In verband met de officiële opening van het Franse mili taire oorlogskerkhof te Kapelle en de onthulling van het monu ment aldaar, gaf de Franse ambassadeur, de heer J. P. Gar- nier, gisteravond een diner op de Franse ambassade in Den Haag. De echtgenote van Seretse Khama heeft in het ziekenhuis van Serowe het leven geschon ken aan een dochter. Seretse, die naar het naburige Lobatsi verbannen is, kwam juist te laat om de gebeurtenis mee te maken. De 25-jarige Neder lander R. Dirksen heeft de eer ste prijs van 1500 dollar ontvan gen voor een door hem geteken de reclameplaat betrekking heb bende op de Europese samen werking. Gistermiddag vond de debarkatie plaats van circa 1800 passagiers, die met de „Joh, van Oldenbarnevelt" in Amster dam arriveerden en van onge veer 1000 militairen, die met de „Tabinta" te Amsterdam aan kwamen. Post voor het troe penschip „General Hersey", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk 17 Mei in Nederland ter post worden bezorgd. De trein uit Roosendaal, die giste renmorgen het Centraal Station te Antwerpen moest binnen lopen, reed door een stopsein en botste op een losse locomotief. 10 personen werden licht ge wond; de materiële schade was vrij aanzienlijk. Te Leeu warden is gisteren het drie daagse jubileumcongres begon nen van de Alg. Ned. Land- arbeidersbond, die thans 50 jaar bestaat en 33000 leden heeft. Het „kwartjesfonds" van de Rijkspolitie heeft in het eerste kwartaal van 1950 aan de Stich ting 1940'45 f 1000.geschon ken en eenzelfde bedrag aan „Ereschuld en Dankbaarheid", aan het Comité Hulpactie Davos f 1190.en aan het Nederlandse Kankerinstituut. Truman rookte de vredespijp. Toen president Truman, op zijn tocht door de weste lijke staten, bij zwartvoet- Indianen nabij Havre in Mon tana aankwamwerd hem door het hoofd van deze stam, Buffalo Hide, een vredespijp aangeboden. Buffalo Hide drong er bij de president op aan, deze vredespijp met maarschalk Stalin te roken. „U en oom Joe moeten deze roken", zei hij De president antwoordde met een lach, maar beloofde niets. Later zei hij: „Ik hoop. dat wij altijd de vredespijp met de rest van de were')'1 kunnen roken." Delegatie-Palar te Djakarta teruggekeerd. „Mijn missie is geslaagd", al dus deelde Palar, het hoofd van de Indonesische delegatie naaf Moskou, bij zijn aankomst té Djakarta mede. Het lid van dé delegatie Mohamed Yamin voegdé hier aan toe: „Wij hebben met Wysjinsèy en verschillende diplo maten van bijna alle Aziatische landen van gedachten gewisseld. De gunstige resultaten van de be sprekingen zowel in als buiten (Te Sowjet-Unie zullen van grote invloed zijn op de positie van de internationaal-rechtelijke verhou- houdingen van Indonesië, die m.l. haar hoogtepunt zullen vinden ih de begroeting van Indonesië alé jongste lid van de volkerenge meenschap, zoals zal blijken in de Algemene Vergadering der Ver. Naties in September van dit jaar". De Pinksterbijeenkomst te Berlijn. Het hoofdbestuur van de .Vrije Duitse Jeugdbeweging" heeft besloten geen gebruik te maken van het aanbod vali 36.000 West-Berlijners om ledeil van deze beweging te herbergen tijdens de Pinksterbijeenkomst te Berlijn, omdat het stadsbe stuur van West-Berlijn alle West- Berlijners met straffen gedreigd heeft, die deze leden onderdak aanbieden. De leden zullen nu buiten West-Berlijn onder dak gebracht worden, „om hen te be schermen tegen mogelijke provo caties". De overstromingen in Canada. Ingevolge de toenemende ver woestingen, veroorzaakt door de overstromingen van de Red Ri ver in de provincie Manitoba, hebben de autoriteiten Zondag de ontruiming bevolen van de stad St. Boniface. Er wordt ge vreesd, dat de vloed van de Red River, die eergisteren nog steeg door een hevige wind, dé dijken zal doorbreken en zodoen de St. Boniface en een andere wijk van Winnipeg overstromen. Een nooddijk, die tien kilometer lang en 3.50 m. hoog is, wordt thans bewaakt door tien duizend vrijwilligers, die beschikken over materiaal ter waarde van meer dan twee millioen dollar. Reuter meldt nader, dat termorgen het water voor eerst sinds 14 dagen daalt. gis- het Trygve Lie in Moskou. De Sowjet-Russische minister van buitenlandse zaken, Wisjins- ki, heeft gisteren een noenmaal aangeboden ter ere van het be zoek van de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Trygve Lie, aan Moskou. De stemming werd „zeer hartelijk" genoemd en er werden vele dronken uit gebracht op de vrede. Gisteravond heeft Lie gespro ken met Stalin, die in gezelschap was van Molotof en Wysjinsky. DE BILT ZEGT: Koude wind. Matige tot vrij krachtige noor delijke wind. Koel en over wegend droog weer met over dag, vooral in het Zuiden van het land, perioden met zonne schijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1