De Duitse aanval op Zuid-Beveland en Tholen in Mei 1940. Klaas Kater, de Amsterdamse weesjongen. Vl/ÏÏEN Veertig jaren Ghr. Gpnastiekverbond. -pitNEN ADAMSON Bruggen over het kanaal werden opgeblazen. Gemeenteraad. AKKERTJES Grondlegger van de Cbr. sociale beweging. De bocbt in de weg Zeeuwen keren terug naar huis. WEK DE GAL IN UW LEVER OP Tweede Pinksterdag: Bondsfeesten te Deventer. De „liggende wip' Maandag 15 Mei 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 ZEVEN DAGEN STRIJD IN ZEELAND. (V.) In de morgen van 15 Mei 1910 destijds commissaris van het Ne- omstreeks 7 uur begonnen de Duitsers hun daadwerkelijke aau- val op Zeeland, dat niet zonder meer het hoold voor de overwel diger wilde buigen. Vliegtuigen ronkten in grote getale boven de Zanddijk en wierpen er hun ver nietigende last uit. De Duitse opmars, die moeilijk te stuiten viel, werd zoveel mo gelijk vertraagd en van deze ac tie was het laten springen van de bruggen over het Kanaal door Zuid-Beveland een onderdeel. Eerst vielen de Duitsers met 9 vliegtuigen aan, die laag over de stellingen vlogen, bommen wier pen en de Zanddijk met mitrail leurs bestookten. Later versche nen op de Tholseindsedijk Duitse pantserauto's, terwijl steeds meer vliegtuigen aan het bombarde ment deelnamen. De Tholseindse dijk werd om half negen onder vuur genomen door 12 stukken geschut, die bij Yerseke stonden opgesteld. Ongeveer 1100 projec tielen werden er afgevuurd. Bij de opblazingswerkzaamhe- den bleek by een der bruggen de springstof niet te willen explode ren, doch even later is men er toch in geslaagd. Dit zou te dan ken zyn geweest aan het moedig optreden van een soldaat, die on der Duits vuur naar de brug is gegaan en later door zyn com mandant voor dit moedig optre den tot korporaal is bevorderd. De luchtafweer tegen de Duitse vliegtuigen bleek te zwak te zyn om de bombardementen te ver hinderen, zodat de bezetting van de stellingen begon terift te trek ken. Achter het kanaal. Langzaam trokken de troepen zich terug achter het kanaal, waarbij de stukken geschut, die niet konden worden meegenomen, daar de bruggen waren vernield, onklaar werden gemaakt. Inmid dels bleek ook, dat de gepension- neerde luit. kol. der artillerie van het K.N.I.L. Gey van Pittius, die Met het „General M. B. Ste wart", dat vermoedelijk 26 Mei te Amsterdam zal arriveren, ke ren de volgende Zeeuwen en mi litairen uit Bergen op Zoom uit Indonesië terug: Korp. W. Willeboordse, Middel burg; Sergt. -C. Wanrooy, Bergen op Zoom; Sold. W. J. Boei, Bie- gelinge; Sergt. A. Bals, Bergen op Zoom; Sold. C. Deurlo, Tholen; gold. P. J. Daane, Bergen op Zoom; Sold. J. Faasse, Kamper land; Korp. C. J. Felius, Kloetin- ge; Sold. I L. Harpe, Serooskerke; Sold. I L. Kempe, Kamperland; Sold. P. Kodde, Aagtekerke; Sold. A. de Kokijzer, Axel (Spui); Korp. W. Moerland, St Annaland; Sold. D. C. Musters, Bergen op Zoom; Korp. W. J. Ooms, Middel burg; Sold. J. A. van Raam en Sold. I L. W. van Rooy, Bergen op Zoom; Sold. R. J. S. de Smet, Sas van Gent; Sold. W. Wisse, Grijpskerke; Sergt J. van Belzen, Arnemuiden; Sold. C. A. Kramer, St Annaland; Sold. H. Koole, Koudekerke; Sold. J. G. Verdonk, 's-Heer Arendskerke; Sold. W. H. Boeije, Schoondijke; Sold. W. M. Herwegh, Aardenburg; 2e luit. P. de Kuijper, Middelburg; Korp. B. M. de Schipper, Breskens; Sold. J. A. Otte, Bergen op Zoom; Sold. K. J. Jilleba, Vlissingen; Kapt. Veldpr. L. Doorn, IJzendijke; Sold. L. A. Goethem, Hontenisse; le Luit. W. C. de Munnik en Sold. P. S. van Rijswijk beide Bergen op Zoom. Aan boord van de „General S. D. Sturgis", die vermoedelijk 26 Mei a.s. te Rotterdam zal aan komen bevinden zich: le Luit. P. S. Lenselink, Vrou wenpolder; Sold. I M. J. de Regt, Colijnsplaat; Sold, P. J. A. Non- neman, Perkpolder; le Luit. A. H. Izeboud, Vlissingen; Sold. J. J. Hermans, Bergen op Zoom; Sergt H. Damman, Middelburg; tergt J. A. Duine, Kamperland; old. 1 J. van Sonsbeek, Bergen op Zoom; Sold. N. P. Verburg, Waarde; Sold. I B. Wattel, Oost- kapelle; Sold. L. C. Gerssen, Mid delburg; Sold. I P. L. Boonman «n D. Boonman-Bosveld, Baar land; Lt.-kol. D. Coumou, M. C. Coumou-de Potter en J. F. Cou mou te Zlerikzee. derlandfee Rode Kruis was, met behulp van militaire politie en marechaussee ten Oosten van Goes een groot aantal vluchtende Nederlandse militairen, waarbij ook veldartillerie, had opgevan gen en deze terug had gezonden naar de stellingen aan het kanaal. De Fransen zouden nu het kanaal HansweertWemeldinge verdedi gen en daarbij de Duitsers de overgang over het kanaal betwis ten. De Franse troepen waren echter ook reeds gedemoraliseerd daar meerdere malen was mede gedeeld, dat Franse jagers zou den worden ingezet om de troe pen tegen de voortdurende lucht aanvallen te beschermen. Hoe het ook z(j, ondanks herhaalde toe zeggingen ook aan de Comman dant in Zeeland, de Franse jagers kwamen niet te hulp. Hr. Ms. „Hydra". Aangezien berichten waren bin nengekomen, dat de Duitsers kleine vaartuigen op de Maas verzamelden, werd H.M. „Hydra" 's middags naar de Oosterschelde gezonden met de opdracht op te treden tegen mogelijke kleine vij andelijke vaartuigen en landings pogingen op de eilanden. De com mandant van de „Hydra", luite nant ter zee le kl. J. A. de Back, heeft zich op uitmuntende wijze van deze taak gekweten en moest tenslotte zijn schip wegens be komen averij aan ketels en stoom leidingen, die door beschietingen was veroorzaakt, aan de grond zetten. Men wilde trachten de volgende morgen de lekken te dichten, hef schip op sleeptouw te nemen en naar Vlissingen te brengen. Deze sleeppoging was echter tot mislukking gedoemd, daar de sleepboot door Duitse vliegtuigen werd aangevallen. In de middag van 15 Mei deden de Duitsers hun eerste aanval op Tholen, voorafgegaan door artil lerievuur. Later trachtten de Duitsers infanterie naar voren te brengen, doch door het mitrail leurvuur van 1-38 R.I., dat Tho len verdedigde, moesten ze terug trekken. In de nacht van 15 op 16 Mei lieten de Fransen de Ne derlandse troepen terugtrekken, vermoedelijk omdat ze bevreesd waren de Nederlanders voor de vijand aan te zien, in verband met de uniformen. In dezelfde nacht echter slaagden kleine Duitse groepen er in het kanaal door Zuid-Beveland over te steken: (Ingez. mededeling, advert.) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. (Van onze Utrechtse correspondent) Op 26 Maart 1910 kwamen te Utrecht dertien jongelui by el kaar om te praten over de op richting van een christeiyke or ganisatie van gymnastiekvereni gingen. Deze personen maakten allen deel uit van turnclubs, on derafdelingen van het C.J.M.V., destyds nog N.J.V. geheten. In derdaad richtten zy een organi satie op, het Nederlands Christe- lijk Gymnastiek Verbond. Het begin was zeer pover. Van de 33 bij het C.J.M.V. behorende gymnastiekverenigingen sloot maar het derde deel zich aan. Het Verbond startte met 218 le den. Wanneer men echter weet, dat er heden 40.386 leden zijn, dan is het duidelijk, dat er in de veertig levensjaren van het N.C. G.V. heel wat werk werd verzet. Met de groei is het aanvanke lijk heel kalm gegaan. De statis tiek van het ledental wijst in 1942 het cijfer 12.000 aan. Door de toe lating van adspiranten in 1920 en van sub-adspiranten in 1932, kon men dat cijfer halen. Prachtig gedroeg de organisatie zich in de bezettingstijd. Een van bovenaf opgelegde eenheid, waar in men ook het Verbond wilde betrekken, werd niet begeerd. Dat betekende echter: opheffing. Natuurlijk alleen formeel. Onder gronds bleef de verbondsmotor draaien, zelfs op dubbele toeren. Want het met 12.000 leden ver dwenen Verbond, dook in 1945 met 28.000 man weer op! Van daag telt het N.C.G.V. 153 aange sloten verenigingen; het heeft zich in zijn veertig levensjaren bijna vervijftienvoudigd. Van de in 1910 aangesloten ver enigingen maken er nog verschei dene deel uit van het Verbond, ook Sparta te Meppel, van wier voorzitter in 1909 het initiatief tot de oprichtingsvergadering uit ging. Sedert 1914 ziet men dames in de gelederen van het Verbond. Een vereniging in Groningen be gon er mee. Thans zou de organi satie zonder vrouwelijke leden ondenkbaar zijn. De organisatie is gesplitst in vier gewesten, te weten: Noord (Friesland, Groningen en Drente) Gelderland—Overijssel, Holland (beide Hollanden en Utrecht), Zuid (Zeeland, t.z.t. ook Bra bant). Het Bondsiileaal. Het N.C.G.V. heeft in zijn va nen geschreven: Vaardig en sterk tot Gods eer. Hier komen we aan het eigenlijke doel van de orga nisatie. Nooit hebben de initia tiefnemers noch de bestuursleden voor ogen gehad een band te leg gen tussen christelijke turners zonder meer. Zij wisten, dat in de lichamelijke oefening niet alleen het element sport zit. Men kan de lichamelijke oefening onmoge lijk scheiden van een bepaalde levensvisie. Dit blijkt zonneklaar wanneer men de statuten van het N.C.G.V. bekijkt. Daarin wordt onomwonden verklaard, wat de eigenlijke band is, die de N.C.G. V.-ers bindt: de erkenning van 't Woord van God. Samen met christelijke organi saties op het terrein van wandel sport, korfbal en voetbal vormt het N.C.G.V. een centraal ver band. Met andersdenkende ver enigingen op turngebied staat men in goede relatie. Het festyn. De viering van het lustrum heeft in intieme kring al plaats gehad n.l. met een receptie en ere-avond te Utrecht op 1 April. Maar in groot verband komt men pas op de 2e Pinksterdag te De venter bijeen. Er worden op die dag niet minder dan 8000 turners verwacht. Het programma ver meldt gymnastiekwedstrijden, 'n Herinneringskruis Ned. Rode Kruis. Een dezer dagen werd uitge reikt het herinneringskruis van bet Nederlandse Rode Kduls, aan die personen, welke in het tijd vak 19401945 aan hun Rode Kruisplicht hebben voldaan. De eerste welke daarvoor In aanmerking kwam was mevrouw Nleuwenhuijse-Rinkes te Krulnln- gen, vervolgens aan Dr J. Nleu- wenhuijse, I. Reijngoudt, J. C. Ha- melinck, J. Klap, J. A. Beuzen- berg, J. de Back, allen te Krut- ningen; M. le Clercq te Hans- weert; J. Hollestelle (posthuum), M. Wondergem, belden te Krab- tendijke; J. Slnke te Rllland-Bath Mej. Janna Weststrate, Mevr, Jans Wagenaar-Langendijk, bel den te Krabbc-ndijke; Mevr. Cor van den Berg-Blok te Ede; Mimi Wabeke Ad., Riek Haverhoek, Koos de Jonge, Mevr. M. van Doorn-van de Berg, Mevr. A. v. Langevelde-v. d. Plas, Marie van Oosten, Corrle Vogelaar, A. Slab- bekoorn, Zuster de Raad, Zuster Minderhout, P. Lóbbezoo, M. Vis ser, allen te Krabbendyke; H. v. Niftrlk te Bergen op Zoom; C. Schipper, J. Prins, J. Nysse, L. Luteijn, M. Glerum, M. Schouwe- naar, J. Zuiddyk, W. Zulddijk, al len te Wemeldinge. Luguber hongerig gezelschap. Toeschouwers renden in pa niek uit een klein café te Rijs- sel toen een vrouw een ruit ver brijzelde van de glazen kist, waarin zich de 41-jarige fakir Merindah Burmanh bevindt, in gezelschap van 80 kronkelende adders. De Fakir doet, gelegen op glasscherven, een poging om het wereldrecord vasten te bre ken. Hij begon hiermede op 4 Mei. Inmiddels zijn 30 van de 110 slangen, die met hem in de kist werden opgesloten, bezwe ken. De fakir maakt het nog goed. Vrijdag echter kreeg een vrouw het op haar zenuwen toen zij zag hoe de fakir zich de hongerige adders van het lijf hield. Zij liet haar zware, met koper beslagen handtasje, op de kist vallen waardoor een ruit verbrijzeld werd. De omstanders zetten het op een lopen, maa~ de fakir hield het hoofd koel. Hij hield zijn slangen hl toom en liet een glazenmaker komen. marswedstrijd en middagdemon straties. De koekstad zal letterlijk be stormd en veroverd worden. Even wel niet tot ongenoegen van de inwoners der stede. Want het gemeentebestuur zal de Ver- bondsleiding officieel ontvangen en zelfs de Commissaris der Ko ningin in Overijssel hoopt te ver schijnen. Gemeentepersoneel, po litiecorps en Rode Kruis helpen mee om de feesten te doen sla gen. Het sportpark staat open voor de oefeningen en alle stra ten der stad voor de marswed strijd. Dit alles is georganiseerd door de Deventer Christelijke Gymnas tiekvereniging „Sport en Vriend schap", die er veel slapeloze nach ten voor over heeft als het festijn maar slagen mag! In Kapelle wordt een nieuw raadhuis gebouwd. Het oude ge meentehuis is tijdens de oorlogshandelingen in Mei 1940 geheel verwoest. OOSTKAPELLE. Winkels blijven dicht op Zondag. Donderdagavond kwam de Raai lu voltallige vergadering bijeen. Na opening werd voorgesteld toe te treden tot het garantiefonds om 6 cent per Inwoner beschik baar te stellen voor het garantie fonds voor de in 1953 te organi seren Zeeuwse tentoonstelling. Het besluit van de tijdelijke raad van Oostkapelle dd 20 De cember 1945 tot vaststelling var. verplichte uren van openstelling van winkels werd ingetrokken. Door een 8-tal houders van jachtacten was de Raad verzocht een verordening te willen vast stellen tot het beperken van scha de door loslopende honden. De voorzitter deelde mede, dat de meerderheid niet Voor een derge lijk verbod voelde; hijzelf achtte bet verzoek billijk. Na discussie bracht de voorzit ter het verzoek in stemming; met algemene stemmen werd beslo ten dit niet ln te willigen. Door het bestuur van de V.V.V. was verzocht over te gaan tot intrekking van het besluit tot Zondagsluiting. De voorzitter lichtte dit verzoek toe en merkte op dat het bestuur van V.V.V. met één stem tegen besloten had dit verzoek in te dienen. Wethouder Maljaars zelde, dat over de sluiting al veel is gespro ken; hij was van mening, dat met de sluiting Mets bereikt wordt, daar diegenen, die 's Zondags uit willen gaan dit toch doen. De heer Melis meende, dat door de slui ting velen in hun vrijheid worden beperkt en de neringdoenden de elegenheid werd ontnomen het publiek te bedienen. Ook de heer A. W. Louws meende, dat ln het belang van het tourisme de Zon- ilagsslMting moet worden inge trokken. De heer Paardekoper wilde als afgevaardigde van de S.G.P. het standpunt wat hij al vele malen naar voren had ge bracht nogmaals onderstrepen. Na bespreking werd het ver zoek verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heren Maljaars, Melis en A. W. Louws, tegen stemden de heren A. L. Louws, de Roo, Paardekooper en Wondergem. Bij de rondvraag deed de voor zitter mededelingen, zulks naai aanleiding van een vraag van de heer de Roo over de gang van zaken bij de aanbesteding en de voorgenomen bouw van de vlei woningen aan het Baantje. De heer Paardekooper bracht de aanschaffing van een rijdende baar ter sprake. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de vraag of een rijdende baar of een lijkwagen zou worden aangeschaft. Ten slotte wordt besloten tot de aanschaffing van een rijdende baar over te gaan; tegen stem den de heren Maljaars en Melis. De heer Wondergem vroeg nog naar de mogelijkheid van het plaatsen van zomerwoningen, waarover hem door de voorzittei nadere inlichtingen werden toege zegd. De heer Melis informeerde of de Brouwerijweg in de verka veling wordt opgenomen of Met. De voorzitter was hiervan Mets bekend en ook wethouder Mal jaars kon geen mededelingen met zekerheid doen. (Ingez. mededeling, advert.) zenuwpijn,kiespijn Tergende pijnen..duldeloos.maar niet hope loos, wanfAKKERTJES'verslaan alle pijnen snel en zeker. Weiger namaak. he/pen direct Dinsdagavond keerde uit de tropen de militair D. Kodde te Zoutelande terug. (Van een speciale verslaggever) Een man van twaalf ambachten en dertien ongelukken zou men Klaas Kater kunnen noemen, wanneer men althans Met an ders van hem wist dan het eerste gedeelte van zijn levensgeschie- deMs. Want deze man, die de grondlegger van de christelyke so ciale beweging wezen zou, wilde eerst zeeman worden en daarna onderwyzer. Hy werd echter boerenknecht en werkte later als bybel-colporteur, straatkoopman, los arbeider en metselaar. Klaas Kater, ln 1833 geboren te Aalsmeer, verloor al vroeg zyn ouders en kwam terecht ln het DiacoMeweeshMs te Amsterdam. Tot aan zijn veertigste jaar heeft hij van alles gedaan. Een vaste lyn zat er Met in zyn leven. Behalve dan deze lijn dat hy „als vrome christen" zyn werk wenste te doen. Maar na zijn veertigste jaar had mensenkennis opgedaan en zag hij plotseling zijn levensweg duidelijk voor zich. De resterende tijd van zijn leven (wederom een periode van veertig jaar) mocht hij besteden in dienst van de christelijke vakbeweging. Toen bleelftiok, dat het eerste tijdperk van wisselende werkzaamheden toch nuttig was geweest. Kater was onder de eenvoudigen van zijn dagen een ontwikkeld man. Hij las zelfs een dagblad! Kater heeft dus, evenals Mo-. zes, veertig jaren van voorberei ding gekend. Maar toen was hij ook een leider in de beste zin des woords. Hij stak ver boven de anderen uit. Wie speelt 't tegen- Ingez. mededeling, advert.) per rol De grootste en de bestel FEUILLETON door ITO VAN THIEL. I 78) Ze lopen als twee vreemden, «en eind van elkaar, door de «tationshall. Har koopt een per ronkaartje en zonder woorden gaat hij haar voor naar de wachtkamer. Hij kiest een afge legen hoekje, waar ze ongezien kunnen handelen. Ze heeft de rechterhand al aan haar verlovingsring. Maar vóór ze hem er af kan schuiven heeft hij haar de zijne al toege- Itoken. „Dat is zeker je bedoeling hè?" zegt hy sarcastisch. Haar hand valt slap neer. Alles draait om haar heen. Ze moet even de ogen sluiten, 't Is of haar hoofd leeg loopt. Dan barst hij los: „Die ja- louzie komt je duur te staan, meisje. Ik dacht, dat je zo vroom was en mij bekeren wilde, maar dan zou ik maar eerst eens bij me zelf beginnen." Even komt in Ally, zoals altijd, het gevoel boven, dat de schuld misschien wel grotendeels bij baar ligt, dat ze hem niet vol komen vertrouwd heeft en geen geduld genoeg heeft gehad. Ze neemt hem even scherp op, voor het eerst vanavond helder en bewust. Maar als ze zijn har de, ongenaakbare houding merkt, die alleen maar murw te krijgen is, als je aan z'n voeten neer zou vallen en hem aanbid den, dan verstart bij haar zelfs de lust het uit te praten. Ze trekt onbewogen haar ring van de vinger en legt die voor hem neer. Ze doet de zijne met een in haar tas en staat bruusk op. Met een onwezenlijke stem hoort ze zichzelf zeggen: „Het beste". Dan stapt ze zonder hem nog één blik te verwaardigen, naar de deur. Op het drukke perron zoekt ze gejaagd naar het vertrekpunt en uur van haar trein. Gelukkig nog tien minuten. Alsof iemand haar achterna zit, zo jacht ze zich voort. Ze doet geen moeite om een lege tweede klas-coupé te vinden. Ze gaat de eerste de beste wagon binnen en is al blij als ze een onbezet hoekje bij bet raam kan bemachtigen. Als de trein op het juiste tijd stip langzaam het lange perron afrijdt staat daar bij het uiterste puntje van de overkapping vlak vóór de rails een eenzame man nenfiguur, die scherp de ver lichte coupé's- afspeurt. Eén seconde glijden Ally's blikken in de zijne. Hij neemt z'n hoed af, zwaait Verward wendt ze haar hoofd af en in haar hart kreunt het: Harry, hoe kun je dat doen? Die laatste groet brengt heel haar ziel weer in beroering. HOOFDSTUK 19. Het is een zonnige zomerdag De groene autobus heeft Ally met haar hele hebben en houden afgezet bij een zandpad. Een simpel wit geschilderd bordje met het woord: „Kindertehuis" moet haar verder de weg wij zen. Langzaam, met de zware kof fer in de ene en haar tas in de andere hand, loopt ze het mulle paadje op. 't Is eenzaam hier en doodstil. Een paar meter voor haar uit wipt een konijn het zandwegje over, z'n witte pluimstaartje danst geestig achter hem aan. Ally staat even stil. Ze haalt diep adem. Die heerlijke, pittige harsachtige geur wil ze zo diep mogelijk inhaleren. Op haar smal wit gezichtje komt een licht doorschijnend blosje. Ze kijkt eens om zich heen. Er is niets te zien dan bosjes, hoge dennen, slanke witte berkjes, heide en struiken. Wat een idyllisch plekje voor een kindertehuis! Maar waar zou het toch ergens liggen? Er schijnt geen eind aan dit zand pad te komen. Ze neemt haar koffer maar weer op en einde lijk als ze een bocht omslaat, ligt daar op een heuvel het grote witte huis met rode dak omringd door struikgewas en geboomte, dat hier in schilder achtige wanorde dooreen groeit en juist daardoor zo'n wondere bekoring uitoefent. Els heeft niet te veel gezegd: „Het mooiste plekje van heel Nederland" noemt ze het. „Juf, juf hij zit er in!" Een schelle jongensstem ln het bosje naast Ally, doet haar op eens opschrikken. Een Indianen- geschreeuw verscheurt de doodse stilte. Opgewonden stemmen brullen door elkaar. „Waar, wrar dan?" Ze hoort geren en gedraaf van hollende voetstappen. Door het geboomte heen ziet ze een groepje jon gens in een dichte kluwen om en over elkaar heen gebogen staan. „Juf, juf, hij zit er in!" Een jong blond meis'je, niet ouder dan een jaar of achttien komt aandraven. Ze zegt iets wat Ally niet verstaat, maar het is plotseling doodstil en de hele troep staat met gebogen hoofd in spanning te luisteren. (Word vervolgd.) woordig klaar om als vreemde ling in een vergadering van an ders denkenden komend, zó met overtuiging te spreken, dat de voorzitter zelfs van zijn stand punt wordt afgebracht? Wie presteert het om de leiding van een vakbeweging in handen te nemen als men pas twee maan den lid van die vereniging is? Dit deed Klaas Kater en men mag dankbaar zijn, dat deze krachtige figuur in 1876 aan stonds met het voorzitterschap PROTESTANTSE BEDEVAARTEN X. van Patrimonium kon worden belast. Hij bleef deze functie hou den tot 1899, om daarna tot zijn dood het ere-presidium te be kleden. Geen stenen gedenkzuil. Wie een bedevaart wenst te maken naar plaatsen waar Kater heeft gewerkt, kan in Amster dam op vele plekken terecht. Vermoedelijk tengevolge van zijn telkens veranderde werkkring, verhuisde hij voortdurend en kan men diverse woningen in de hoofdstad aanwijzen als plaatsen waar de oprichter van Patrimo nium domicilie had. Ook bestaat het huis op de Lindengracht nog de woning van W. C. Beeremans waar op 3 Januari 1876 Patrimonium het levenslicht zag. Evenwel heeft men noch daar, noch in een van Kater's huizen een gedenksteen of iets dergelijks aangebracht. Tenslotte kan men naar het graf van Kater zoeken op de be graafplaats „Te Vraag" aan de Sloterweg te Amsterdam. Ik heb een poos op dat kerkhof rondge zworven maar er Is zelfs geen zerk van Klaas Kater te vinden, laat staan een gedenkzuil. Nochtans bewaart de christe lijk sociale beweging de herin nering aan Kater diep in haar hart. Toen het Christelijk Natio naal Vakverbond verleden jaar zijn veertigjarig bestaan vierde, heeft voorzitter M. Ruppert bij de herdenking der gestorvenen 't eerst Klaas Kater genoemd, na dat hij al eerder gememoreerd had hoe Kater met Beeremans en J. Witmond alsmede de werkge ver W. Hovy het Nederlands Werkliedenverbond Patrimonium stichtte. Wie hierover goed ingelicht wil worden, moet de werken van de heer R. Hagoort lezen. Deze heeft op bijzondere wijze de geschiede nis van de christelijk sociale be weging te boek gesteld. Op bij zondere wijze; want men voelt bij het doornemen van de lectuur, die de gedenkboeken van Patri monium e.d. biedt, dat de schrij ver zijn hart heeft verpand aan deze christelijke actie. Geen moeite is hem te veel geweest om de feiten te verzamelen. Hij vermeldt tal van aardige bijzon derheden, kleine gebeurtenissen dikwijls, die toch een verrassend licht op de gang van zaken wer pen. Toenemende bloei. Hoe kwamen Kater en zijn me destanders er toe om de werklie den in christelijk verband te or ganiseren? Zij hadden gezien, dat er voor hen in het neutrale Al gemeen Nederlands Werklieden verbond geen plaats was. Kater diende korte tijd een neutrale metselaarsvereniging als voorzit ter maar diverse omstandigheden noopten hem deze vereniging los te laten. De voornaamste reden was deze: Kater wilde arbeiders én patroons in een organisatie verenigen. Doch daar had de neu trale vereniging geen oren naar. Vervolgens deed Kater pogin gen om zelf een organisatie van werkgevers en werknemers te vestigen, let wel; een neutrale organisatie. Ook dat mislukte. Allen die beinvloed waren door de gedachte van klassenstrijd, voelden niets voor een samen gaan van beide standen. Nadat de uitspraak van het Al gemeen Nederlands Werklieden verbond op Kerstmis 1875, waar in de christelijke school verwor pen werd, de maat had doen over lopen, kwam Patrimonium tot stand. Bij de oprichting was, zo als ik meldde, een werkgever aanwezig. Patrimonium betekent: vaderlijk erfdeel. Men koos deze naam, aldus Hagoort, omdat Ka ter en zijn mannen het vaderlijk erfdeel van godsvrucht en recht vaardigheid wilden bewaren en 't ook weer tot nieuwe bloei en in vloed brengen in Nederland. Van het begin af hield Kater vast aan een samengaan van pa troons en werklieden. Dit ver klaart de door Patrimonium ge bezigde tekst uit Spreuken: „Rij ken en armen ontmoeten elkan der; de Heer heeft hen allen ge maakt". Patrimonium verwierf direct aanhang en mocht zich weldra in een toenemende bloei verheugen. Op 1 Januari 1899 telde het ver bond 13.000 leden. Daarmede ging het aan de spits van de arbeiders organisaties hier te lande. Het aantal werkgevers onder de leden bleef uiteraard gering. Mn ei lij kh Pd en. Na de aanvankelijke bloei heeft Patrimonium een tijd van stil stand gekend, die ook hier ach teruitgang betekende. Men kreeg aanvankelijk te maken met moei lijkheden van organisatorische aard en later het was de tijd van de kerkelijke kwesties daagden ook principiële perikelen op. Klaas Kater's beste jaren be- SLECHT GEHEUGEN. Htt gebeurde in 1945. Ergens langs de weg stond een man door honger en narigheid ontluisterd. Hij beleefde het blijde ogen blik, dat de Canadezen kwamen binnenstromen. Een van de Ca nadezen bood hem een sigaret aan, die onder moeilijk te ver bergen ontroering werd aan vaard. Het gebeurde in 1950. Er stond een soldaat langs de u?eg. Pas teruggekeerd uit Ind'.ë. Hij was moe en poogde te liften. Het geluk scheen hem te die- ■jien. Een glanzende Studebaker kwam aanrijden alleen bemand door de bestuurder, keurig ver zorgd en goed doorvoed. De man van 1945. Maar de soldaat had pech. Stel je voor, een soldaat, en dan niet een Canadees, maar iemand die in Indië zijn leven had geriskeerd, in een Stude baker. De bestuurder zag hem niet. Hij reed zonder meer voorbij. Dit geval staat niet op zich zelf. Er zijn méér, er zijn véél men sen met een slecht geheugen. Maar ja, vijf jaar is ook een lange tijd! SCHUW VAN HET RECHT. Het is een hard oordeel dat in „Het Handelsblad" over ons land wordt uitgesproken. Na er op gewezen te hebben, dat het dwaasheid is voor da handhaving van de rechten van de mens en de eerbiediging van eigendommen nog iets van Indo nesië te verwachten, vervolgde Sit blad: „Hoe kan men de handhaving van verdragen verwachten van een land, dat geen verdragen handhaaft, een land, waar wij het typische verschijnsel op merken van de terreur, waarbij elke groep gedwee zijn beurt afwacht om geliquideerd te worden Er is een tijd geweest, waarin een dergelijke gebeurtenis al gemene verontwaardiging op welde. Het onrecht werd daar door niet altijd voorkomen, maar het werd tenminste niet gesanctionnecrd. Nu kan er koelbloedig geschreven worden, ..dat de deelstaten in het licht der feiten ten dode waren op geschreven" «n daarmede is dan het vonnis gestreken. Over goede trouw en plechtig geslo ten overeenkomsten wordt niet meer gerept. Men is in Nederland schuw geworden voor het recht. Men heeft niet willen zien, dat de deelstaten reeds tijdens de R.T.C. werden aangerand en zwijgend zag men aan dat zij, zonder enige waarlijk democratische volksraadpleging bij de repu bliek waren ingelijfd." Ëchuw van het recht, at klinkt hard. Het is al mee het ergste wat van een land gezegd kan wor den. Maar wie zal durven zeggen, dat het onjuist isl Donderdag 11 Mei herdacht t echtpaar A. Schrier te Wisseker- ke het feit, dat het 50 jaar ge leden in het huwelijk trad. hoorden tot het verleden. Later zou ds A. 3. Talma met krachtige hand Patrimonium in nieuwe ba nen leiden. Dit neemt echter niet weg dat naar de mens gesproken Klaas Kater toch het fundament van de christelijk sociale bewe ging heeft gelegd. Zijn grote er varing, zijn vaste overtuiging en zijn leiderskwaliteiten hebben vorm gegeven aan de christelijke actie op maatschappelijk teirein. Nogmaals: een stenen gedenkzuil voor hem zal men tevergeefs zoeken. Maar in de harten van de mannen der christelijke vak beweging staat zijn beeltenis ge grift. Ruppert heeft hem ge noemd: de man uit en voor het volk. Zo was het ook. In de per soon van Kater kreeg de zo graag door het C.N.V. aangeheven leus gestalte: Voor het volk om Chris tus' will

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2