West'Duitsland krijgt een kans vrijheid te herwinnen. Zeeuwse hoofdstad heeft grootse planueu. De „Boskoop" bracht tweehonderd militairen uit de West. Opvoeding van de jeugd in de na oorlogse jaren een moeilijk werk. NIEUWS Maar het wordt een kwestie van vertrouwen. RyksJjegroting 1950. Er komt een bastvezelproefliedrtjf in Axel. Volgend jaar een zwemhad - Sportpark en openluGhtterrein komen op 't Zand. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Bezetting blijft voorlopig nog gehandhaafd. Binnenkort wordtt de gasfabriek hiervoor ingericht. Goese padvindsters hebben nieuw clubhuis. Uitgave Stichting „ZeeuwscH Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel, 2438, bh geen gehoor 2970, S345 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. 'Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2734; Middel burg, Korte Noordstraat 33; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1559 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m m. Rubriek Kabouters 6 cent per woord MAANDAG 16 MEI I960 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Hulzenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; EL Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon op 4.45 u., onder 20.28 u.; Maan op 4.07 u., onder 20.28 u, Hoogwater op Dinsdag 16 Mei: Vlissingen: 1.35 u. 1.71 m„ 13.58 u. 1.85 m.; Terneuzen: 2.03 u. 1.91 m., 14.25 u. 2.05 m.; Wemel- dinge: 3.15 u. 1.45 m., 15.39 u. 1.63 m.; Zierikzee: 2.59 u. 1.21 m., 15.27 u. 1.38 m. ATLANTISCH PACT ALS BELOFTE. DE MINISTERS VAN BUITENLANDSE ZAKEN van Frank rijk, Engeland en Amerika hebben in een verklaring over Duitsland gezegd te wensen, dat Duitsland zo spoedig mogelijk deel zal gaan uitmaken van de vrije volken van Europa in overeenstemming met de reeds eerder vastgelegde politiek. De drie ministers zien Duitsland uiterst gaarne vooruitgaan naar een zo groot mogelijke mate van souvereiniteit, aldus de verklaring. De bezetting zal echter voortgezet worden met het oog op de verdeeldheid van Duitsland en de internationale situatie. De vooruitgang naar de vrijheid zou afhangen van de mate waarin regering en volk van de IVestduitse federatie vertrouwen en wil tot openlijke samenwerking tonen. geven aan zijn vreugde, dat de conferentie te Londen „zo goed is afgelopen". Volgens hem bleek duidelijk, dat de drie westelijke geallieerden vastbesloten zijn, Duitsland zo spoedig mogelijk volledige vrijheid van handelen te geven en in de landengemeen- schap op te nemen. Ook in Rome, Parijs en Brus sel werd het nieuws goed ont vangen. Radio I loskou heeft in 100 woorden zonder commentaar een samenvatting gegeven van de communiqué's, die de drie Wes telijke ministers over hun be sprekingen te Londen hebben uitgegeven. Het tempo, zo gaat de verkla ring verder, zal afhangen van de mate waarin de westelijke geallieerden bevredigd zijn over de eigen veiligheid door de ont wikkeling in Duitsland en de wens tot vrede en samengaan bij de Duitsers zelf. Een andere factor zou de voor uitgang zijn welks gemaakt wordt bij het scheppen van een toestand „waarin werkelijke de mocratie regeert en de gerecht vaardigde vrijheden van het in dividu gegarandeerd zijn". Herziening bezettingsstatuut. Een groep functionarissen zal te Londen bijeen komen, tenein de een herziening van het bezet tingsstatuut te bestuderen. Volgens gewoonlijk betrouw bare bron zijn de westelijke ge allieerden vast besloten de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen zodra de herzie ning van het bezettingsstatuut tot stand is gekomen, aldus Reu ter. In diplomatieke kringen is men van oordeel, dat de ver klaring een garantie inhoudt voor de verdediging van de Westduitse staat. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken verklaarde, dat de gehele inhoud der verklaring er op wijst, dat een aanval op West- Duitsland het gehele mechanis me van het Atlantische Pact in beweging zou zetten. REACTIES. Dr Adenauer, de Westduitse kanselier, heeft uitdrukking ge- Inpiaats van batig saldo, een tekort van 220 millioen. In een vijfde Deviezennota, deelt de regering aan de Tweede Kamer mede, dat 't aanvankelijk op 20 millioen geraamde batig saldo van de Rijksbegroting door de gewijzigde omstandigheden voornamelijk door de devaluatie en de Ronde-Tafelconferentie is verkeerd in een tekort, dat in dit stadium wordt geraamd op circa 220 millioen gulden. Tegenover dit minder gunstige begrotingsperspectief staat: dat een deel der verhoogde uitgave» betrekking heeft op een aantal betalingen aan het buitenland, die niet leiden tot een geldver- meerdering hier te lande; dat de credietverlening aan Indonesië belangrijk minder zal zijn dan in 1949 en dat ook in 1950 mag wor den gerekend op extra ontvang sten uit hoofde van het inhalen van achterstand bij de belasting heffing. Engelse Rotarians in Goes ontvangen. Sedert enkele jaren houdt de Rotary-club van Goes contact met de Rotary-club uit Ton- bridge (Kent in Engeland). Ook tussen de stadsbesturen van Goes en Tonbridge worden con tacten onderhouden. Enkele Goese clubleden hebben reeds een bezoek gebracht aan Ton bridge. Thans was het de beurt van Tonbridge om een bezoek af te leggen in Goes. Zaterdag avond werden de vertegenwoor digers van Tonbridge, 7 dames en 8 heren, op hartelijke wijze ontvangen door de Goese Ro tary-club. Namens de Goese Rotary-club sprak de heer A. J. van Heel een welkomstwoord. Deze zeide verheugd te zijn, dat men nu in de gelegenheid was met zo vele Tonbridgers tegelijk vriend schap te kunnen sluiten. Hij re leveerde eveneens het contact tussen de stadsbesturen van Goes en Tonbridge en hoopte dat ook dit zou worden verstevigd waar toe men B. en W. van Goes op deze ontvangst had uitgenodigd. Het programma, dat opgesteld was voor het verblijf in Goes, was er op gericht om de En gelsen een indruk te geven van Zeeland. Om hen echter ook een beeld te geven van de rest van Nederland, bood de heer Van Heel hen een boekje „Facts about Holland" aan. Namens de Engelse gasten dankte de voorzitter van de af deling Tonbridge, de heer R. Swales, voor de invitatie en de hartelijke ontvangst. Hierna volgde nog een onge dwongen samenzijn van de En gelsen en de Zeeuwen, waarbij oude vriendschapsbanden wer den aangehaald en nieuwe ge smeed. De Engelsen zullen tot Woensdag te gast zijn in Goes. Tijdens hun verblijf in Zeeland zullen bezoeken gebracht wor den aan Walcheren en Schou- wen-Duiveland, terwijl ook ver schillende delen van Zuid-Beve land zullen worden bezocht. CONFERENTIE VAN DE GROTE DRIE TE LONDEN. Een overzicht van de conferentietafel in Lancaster House in de Britse hoofdstad tijdens de besprekingen der ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk. Links op de foto (met verband voor het oog) de Amerikaanse ambassadeur in Engeland, Lewis Douglas; naast hem de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Dean Acheson. Geheel rechts de Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin. Soldaten debarkeren in Vlissingen. Twee Zeeuwse jongens aan boord. Gisteravond arriveerde op de rede van Vlissingen het 5800 ton metende K.N.S.M.-schip „Bos koop" met 189 Nederlandse mi litairen van Curagao en Aruba aan boord. Het schip heeft ge durende de nacht op de rede gelegen en meerde vanochtend in de Vlissingse Buitenhaven. Om acht uur begon de debar- katie en met de militairen uit alle delen van het land stapten ook twee Zeeuwen aan wal. Het waren Sold. Ie kl. A. A. Kindt uit Westdorpe en Sergt. C. A. Vroomen uit Renesse. Het spreekwoord zegt: de laat ste loodjes wegen het zwaarst en de waarheid hiervan hebben de militairen, in 't bijzonder de beide Zeeuwen aan boord van de „Boskoop", maar al te goed gevoeld. Het valt niet mee om met de vaderlandse bodem op enkele 'kilometers afstand, een hele nacht te moeten wachten eer voet aan wal kan worden gezet. Maar hoe vervelend dit ook mocht zijn, de jongens ac cepteerden het omdat ze begre pen toch niet meer naar huis te kunnen. Warm en koud. Met de sleepboot „Frankrijk" hebben wij een bezoek gebracht aan de wachtende soldaten. We hebben met de jongens gespro ken en de verhalen gehoord over hun verblijf in Curasao, waar een deel van hen dienst heeft gedaan en Aruba, waar een ander deel is-geweest. We hoorden van de reis, die rustig is verlopen en van het leven aan boord, dat vrij eentonig was. Het eerste deel van de reis was het meer dan warm, vooral in het voor- en achterruim waar de soldaten sliepen. Het was er gewoon niet uit te houden, doch naarmate de „Boskoop" Europa naderde, werd het koeler. En de laatste dagen liepen de jongens te rillen aan dek. Opmerkelijk genoeg had de detachements commandant, le Luit. R. J. Fran ken, die uit de West afkomstig is en nog nooit in Nederland geweest was, hiervan in 't geheel geen hinder. Terwijl de anderen zich lekker in de dekens rolden, sliep hij onder een laken! Zowel op Aruba als op Cu rasao was de dienst over het algemeen niet zwaar geweest. Afwisseling zat er weinig in, „net als in het eten aan boord", merkten enkele jongens op, die het leven aan boord niet zo bij zonder prettig hadden gevonden. In het begin was het verblijf in de West natuurlijk wel aar dig, maar het nieuwtje was er vrij gauw af. Kranten kregen ze wel, maar veel te laat. De mensen op Aruba waren heel aardig, op Curasao wat minder. Het bleek, dat de meeste jongens nog niet ernstig nagedacht had den over de toekomst. Ze reke nen er op, dat ze weer opgeno men worden in het arbeids proces. „Voor lui die aanpakken willen is immers altijd plaats", zei er een. Ongeveer 10 van de jongens die op Aruba lagen, heeft daar een werkkring ge vonden en is er gebleven; op Curasao, waar men niet zo ge makkelijk aan de slag kan, bleef circa 3 Vandaag zijn de jongens weer thuis. Ze hebben een stuk van de wereld gezien waarvan ze wellicht nooit gedroomd hadden. Maar dat behoort thans tot het verleden. Het zijn goede ambas sadeurs van hun vaderland ge weest, zei Maj. R. C. Soetbroodt Ficcard, die met Kolonel J. Lagas aan boord kwam en de jongens op het voordek toesprak namens het ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Koningin Juliana „Moeder van het jaar". Moeders van gezinnen uit vele landen, waaronder ook Koningin Juliana, die door het comité van moeders in Connecticut tot moe der van het jaar zijn uitgeroe pen, zullen deze week geëerd worden ter gelegenheid van de jaarlijkse viering van moeder dag. Elke moeder zal een me daille en een oorkonde ont vangen. Over boord en naar de politie Nabij Terneuzen is Zaterdag avond een man over boord ge sprongen van het Spaanse schip „Almazan". De man werd, op zijn hulpgeroep, door een motor boot opgepikt en te Terneuzen door de politie gedetineerd. Amerikaans, maar doelmatig. Terwijl een huiselijke twist in de Vredenoordlaan te Rot terdam zo hoog opliep, dat hij buiten uitgevochten moest worden, kwam een slangenwagen van de vrij willige brandweer in actie voor een schuttingbrandje in de buurt. Toen er wat al te stevige klappen uitge deeld dreigden te worden kwamen de brandweerlieden op het lumineuze idee met een waterstraal de verhitte gemoederen te bekoelen. Het Amerikaanse middel werkte voortreffelijk, want de rust was spoedig weer gekeerd. Diefstal in baseliek van Cartago. In de baseliek van Cartago in Costa Rica hebben dieven de bewaker van het heiligdom ver moord, een beeld van de natio nale patrones O.L.Vr. der En gelen, alsmede juwelen en gou den kostbaarheden ter waarde van 175.000 dollar gestolen. De grenzen zjjn gesloten en de Amerikaanse ambassadeur heeft detectives uit de V.S. ontboden. Opening Groene Kruisgebouw te 's-Heer Arendskerke. Zaterdag a.s. zal het nieuwe Groene Kruisgebouw te 's-Heer Arendskerke officiëel worden geopend. De officiële openings rede zal worden uitgesproken door de voorzitter van de Groene Kruisafdeling, Dr A. J. Zonne- vylle, terwijl mevr. Elenbaas, de echtgenote van de burge meester, een lint zal doorknip pen en daarmee de eigenlijke openingsceremonie verrichten. Het nieuwe gebouw doet be halve als opslagplaats voor ma terialen tevens dienst als bad huis; zo zijn er n.l. een vijftal douchecellen in ondergebracht. Dr Joh. v. de Spek sprak te Middelburg. VERENIGING VOOR PAEDAGOGIEK IN ZEELAND HEROPGERICHT. Het voorlopig bestuur van de heropgerichte Vereniging voor Paedagogiek afd. Zeeland heeft een goede greep gedaan, toen zij dr Joh. v. d. Spek, Geneesheer-Directeur van „Maasoord" te Rotterdam en 'n vooraanstaand figuur op paedagogisch gebied in Nederland, uitnodigde om op de eerste bijeenkomst Zater dagmiddag in de Confrériezaal van het Schuttershof te Middel burg te spreken over opvoedingsproblemen in de na-oorlogse jaren. De zaal bleek nauwelijks groot genoeg om het aantal be langstellenden te bevatten. 60 leden traden tot de heropgerich te Zeeuwse afdeling toe. De voorzitter van het voor lopig bestuur, dat op zich heeft genomen de afd. Zeeland van de Ned. Ver. voor Paedagogiek weer nieuw leven in te blazen, de burgemeester van Vlissingen, mr B. Kolff, heette de aanwe zigen welkom en in het bijzon der de heer A. Schout als lid van G.S. en de beide inspecteurs van het L.O. in Zeeland, de heren C. Kuiper en A. A. Leen- houts. Spr. memoreerde hoe de eerste stoot tot heroprichting van de afd. Zeeland is uitgegaan van de oud-bestuursleden der voor de oorlog bestaande afd. n.l. de heren A. de Jonge en J. W. Almekinders. Als doel van een afd. Zeeland schetste spr. het leggen van contacten tussen de opvoeders van de jeugd onder ling, de kennisname van nieuwe aspecten bij de opvoeding, de vernieuwing van het onderwijs te bestuderen, terwijl ook werk gevers bij aanstelling van jeug dig personeel advies zouden kunnen inwinnen bij de vereni ging. Tenslotte is het streven er op gericht om in Zeeland te komen tot de oprichting van het Medisch-Paedagogisch Bureau. Men kan van tijd tot tijd voor- Door de directie van de N.V. Maatschappij tot exploitatie van de Suikerondernemingen „Sen- tanen-Lor, Brangkal en Dinoijo' wordt voorbereid de oprichting van een bastvezel-proefbedrijf te Axel. Deze zal voorlopig ge vestigd worden in de gasfabriek, zodra deze ontruimd is. Dit proefbedrijf heeft tot taak tastbare bewijzen te leveren voor de economische waarde van toe te passen vindingen, speciaal op bastvezelgebied. Er zal in nauwe samen werking met de Nederlandse Bastvezelstichting te 's-Graven hage gewerkt worden, terwijl gestreefd zal worden naar het dienen der bastvezelbelangen op zo breed mogelijke basis. Medewerking van officiële en semi-officiële instanties is reeds verkregen en als gevolg daar van wordt in de provincie Zeeland begonnen met de ves tiging van een Bastvezel-proef- en Researchbedrijf. Dit bedrijf zal gevestigd wor den in de gemeente Axel. Er zal op zeer korte termijn begonnen worden met het uitwerken van Zaterdagmorgen heeft het Gemeentebestuur van Middelburg op een persconferentie onverwachte onthullingen gedaan betref fende de toekomst van de stad. Er staan grootse werken op het programma, die door iedere Middelburger van harte zullen wor den toegejuicht. Het betreft de aanleg van een zwembad, dat vermoedelijk vol gend jaar In gebruik zal kunnen worden genomen en een ge heel nieuw sportveldencomplex, dat in 1953, na de op die ter reinen te houden grote Algemene Zeeuwse Tentoonstelling offi ciëel zal worden geopend. Voor de aanleg van het grote park rond de buitenplaats „Toorenvliet" zijn de plannen ook al klaar en alles bijeen belooft het een fraai geheel te worden, waarmee de buitenwijk 't Zand verrijkt zal worden. Geschikt terrein. B. en W. lieten toen het oog vallen op het terrein bij de Coöp. Veiling aan de Nieuwe Vlis- singseweg. Daar zouden echter woningen gebouwd worden, doch het voordeel was, dat de grond reeds aan de gemeente toebe hoorde. Zo kwam men er toe om een deel van deze terreinen te gaan bestemmen voor de aan leg van een sportpark en een zwembad en de overige terrei nen voor de bouw van 600 wo ningen te bestemmen. B. en W. waren van mening, dat een sportpark niet te ver uit het centrum van de stad moest wor den aangelegd en zij vonden hier de geschikte plaats. Het nieuwe sportpark zal echter geen oefenvelden krijgen, doch uitsluitend voor het spelen van wedstrijden worden ge bruikt. Dit houdt in, dat de sportvelden aan de Nadorst be houden zullen blijven en alleen door omploegen en draineren verbeterd zullen moeten wor den, daar de grondstructuur niet te best is. Men had eerst gedacht om na de aanleg van een sportpark op het voormalige militair oefen terrein, de Nadorst deels voor woningbouw, deels voor stads park te bestemmen, doch dit Komt nu te vervallen. De terreinen voor de Alg. Zeeuwse Tentoonstelling in 1953. Zowel het zwembad als het nieuwe sportveldencomplex zul len worden aangelegd in de drie hoek, die wordt begrensd door Nieuwe Vlissingseweg, Lageweg en Poelendaeleweg. In deze drie hoek blijft, na de uitvoering van genoemde plannen, plaats over voor de bouw van 600, in hoofd zaak arbeiderswoningen. Het lag, toen de eerste plan nen betreffende een in 1953 te houden grote Algemeen Zeeuw se Tentoonstelling werden ge smeed, in de bedoeling van het gemeentebestuur om deze expo sitie te houden op de Nadorst terreinen, met al wat daarbij behoort. Hierbij was ook begre pen het vroegere militair oefen terrein en de daaromheen lig gende terreinen, die, zoals in het uitbreidingsplan van de stad was aangegeven, bestemd zouden worden voor een nieuw sportveldencomplex. Daarbij kwam echter de hofstede „Kla- renbeek" in het gedrang en de eigenaar voelde er weinig voor om de structuur van zijn grond in gevaar te brengen door het beschikbaarstellen van deze grond als tentoonstellingsterrein. Het gemeentebestuur was van mening, dat men de agrarische belangen niet moest schaden en zocht naar een andere oplossing. Het zwembad. Het zwembad is geprojecteerd tussen de speeltuin van de Buurtvereniging 't Zand, de semi- permanente scholen en de nieu- de te graven watergang, die van de vijvers van de buitenplaats „Toorenvliet" naar het gemaal „De Boreel" loopt. Er is gedacht aan een diep en een ondiep zwembad met daarbij een vrij ruime gelegenheid voor zonne baden. Het zwembad wordt ener zijds begrenst door woningbouw, anderzijds door een beplanting. Door middel van een onder grondse buisleiding wordt het zwembad van kanaalwater voor zien, dat dool' het gebruik van een zuiveringsinstallatie zal wor den aan- en afgevoerd. Het ligt in de bedoeling om haast te maken met dit zwembad en B. en W. zullen er naar streven, dat een en ander volgende zomer in gebruik kan worden genomen. Tot zolang moeten de Middel burgers nog maar genoegen nemen met de verouderde zwem school aan de Havendijk. Het sportpark. De terreinen, die bestemd zijn voor 'sportpark en de terreinen achter de Veilingsgebouwen zul len allereerst worden geëgali seerd en zij zullen eerst worden gebruikt voor de in 1953 te hou den grote tentoonstelling. Dit wil echter niet zeggen, dat pas na deze expositie zal worden begonnen met de aanleg, doch de officiële opening van het sportpark zal echter eerst na de tentoonstelling plaats vinden. Blijkt het sportpark voor de expositie gereed te zijn, dan is er geen bezwaar, indien het di rect bespeeld zal worden. De veilingsgebouwen en het sport park zullen gescheiden zijn door een 20 m. brede weg met par keergelegenheid. Het sportpark zal twee ingangen hebben en er zijn vijf diverse velden geprojec teerd. Er komt allereerst een voetbalveld met een grasbaan voor de athletiek. Het voetbal veld wordt omgeven door vier tribunes, waarvan één een over dekte zittribune wordt. De kleed gelegenheden bevinden zich on der de tribunes. Verder komen er twee korfbalvelden, een hockey- en een handbalveld. Het grote voetbalveld zal apart be reikbaar zijn, hetgeen van groot belang is. Andere plannen. Door de landschapsarcjytect, de heer P. C. Broerse, is een plan ontworpen om het terrein rond „Toorenvliet" als park te gaan gebruiken. Men rekent er op, dat dit park in 1953 geheel zal zijn aangelegd, waardoor het niet alleen als recreatieterrein voor de tentoonstellingsbezoe kers dienst zal kunnen doen, doch ook voor bloemenkwekers e.d. als expositie- en kweek- terrein. In de parkaanleg is op genomen een openluchttheater, waaraan eveneens in Middelburg behoefte bleek te bestaan. Zoals bekend zal door de Polder Wal cheren binnenkort een begin worden gemaakt met het uitbag geren van de vesten rond de stad. Het gemeentebestuur is overeengekomen, dat de bagger naar het militair oefenterrein zal worden vervoerd en daar enkele jaren zal blijven liggen, waarna het gehele terrein er mee zal kunnen worden op gehoogd. Het voorste gedeelte van het M.O. zal evenals vroe ger weer als militair oefen terrein worden gebruikt. Op het achterste deel zullen oefenvelden worden aangelegd voor de sport. Het onbezette deel van het In dustrieterrein zal, indien daar aan behoefte blijkt te bestaan en dit is het geval gezien het initiatief, dat de C.J.M.V. nam om er een sportterrein aan te leggen ook voor oefen velden worden aangewend. Indien we dit alles tenslotte goed overzien, dan zal Middel burg dus in 1953 bezitten: een behoorlijk zwembad, een fraai sportpark met recreatieterrein rond „Toorenvliet", een open luchttheater, een militair oefen terrein en meerdere oefenvelden voor de sportbeoefenaars. Voor waar geen kleinigheid, doch B. en W. blijken vertrouwen te hebben in de toekomst van Mid delburg. enige concreet gestelde proble men terzake bastvezelbewer- king en benutting daarvan in de praktijk. Het ligt in de bedoeling aan dacht te schenken aan inlandse, subtropische en tropische bast vezels en zodoende nieuwe mo gelijkheid te openen voor ex pansie van Nederlandse activi teit buiten de landsgrenzen. Door overleg met B. en W. der gemeente Axel zal zeer binnen kort de beschikking worden ver kregen over de bestaande ge bouwen der gemeentelijke gas fabriek aldaar, waardoor spoe dig beginnen met het voorgeno men werk verzekerd is. Kapelle promoveert. 52 overwinning op Serooskerke Op zeer sportieve wijze is Kapelle Zaterdagmiddag te Kat- tendijke met een 52 overwin ning er in geslaagd de promotie competitie als eerste te beëin digen. Het afd. bestuur Zeeland van de K.N.V.B. was aanwezig en feliciteerde, bij monde van de heer Imanse, de ploeg met deze overwinning. Technische handbaldag te Goes. Zaterdagmiddag is te Goes een technische handbaldag gehou den, waarop „Hellas" gespeeld heeft tegen het Zeeuws elftal. De wedstrijd eindigde in een 93 overwinning voor Hellas. Rust 5—1. Op de Groninger kermis stort te Zaterdagavond laat een tri bune in een variëté-theater in. Er ontstond een kleine paniek onder de toeschouwers die er echter met kleerscheuren af kwamen. De „Willem Ruys" is Zaterdag met 600 passagiers naar Indonesië vertrokken. H. M. de Koningin heeft aan de Ned. Gist- en Spiritus fabrieken te Delft het predicaat Koninklijk verleend. Voor de tweede maal in drie weken tijds is in Schotland een school walvissen aangespoeld. Deze school, 150 dieren in totaal, waarvan sommigen zes meter lang zijn, ligt bij Innerwick in Oost-Schotland. Een raket door een Amerikaans schip afgescho ten, heeft een hoogte van 173 k.m. bereikt. In India heeft men 160 km. ten N.O. van Jodh- poer een diamanthoudende erts ader gevonden, die zich overeen afstand van 20.000 vierk. m. uit strekte. Bij een treinbotsing nabij Preston (Lancashire) wer den Zaterdagnacht 40 personen gewond van wie 13 zwaar. Te New-York hebben meer dan 50 jongelieden van twee vijan dige benden, gewapend met knotsen en boksijzers, een ver beten gevecht geleverd. Een der jongelieden was gewapend met een revolver en schoot een 18- jarige tegenstander neer. Hij werd fearresteerd evenals een 16-jarige jongen, die een tegen stander met een mes stak. Een van de mijnwerkers, die bij de ramp in de mijn van Mariemont gewond werd, is Zondag over leden. Het aantal doden is hier mee tot 39 gestegen. aanstaande figuren van verschil lende richting lezingen laten houden, terwijl de gedachte is opgekomen om Zeeland in ra yons te verdelen. Mr Kolff stel de voor het voorlopig bestuur voorlopig te handhaven en in dien er genoeg leden toetreden over enkele maanden een defini tief bestuur te kiezen. De lezing. In een uitermate boeiend en leerzaam betoog sprak dr v. d. Spek vervolgens over „De moei lijkheden. bij de opvoeding in na-oorlogse tijd". Spr. begon met op te merken, dat opvoeden be tekent het zelfstandig maken van iemand, doch daarbij zich zelf overbodig makend. De resultaten van onze opvoe ding zijn in onze levensgang te zien, aldus dr v. d. Spek. Als drie belangrijkste factoren van de opvoeding noemde spr. do erfelijkheid, het milieu, dat wel van de grootste betekenis is en de drang naar zelfverwezen lijking. Achtereenvolgens wer den ook de invloeden van hu manisme, rationalisme, materia lisme en nihilisme besproken. De kinderen, aldus dr v. d. Spek, zijn de echo van hetgeen er in onszelf leeft. Bovendien voerde spr. aan, dat het geestelijk op eigen benen staan van het kina door de ouders in 't geheel niet wordt toegejuicht. Sprekend over de medisch-opvoedkundigO bureaux wees dr v. d. Spek voor al op de sociaal-paedagogische aspecten daarvan. Na nog te hebben gesproken over de pu berteitsjaren, het karakter en de instincten, besloot spr. met te zeggen, dat men zijn leven moet openstellen voor het god delijke. Nadat dr v. d. Spek een aantal vragen had beantwoord, sloot mr Kolff de bijeenkomst. De Goese padvindsters, aan^ gesloten bij het Nederlandse Padvindersgilde, hebben Zater dagmiddag hun nieuwe clubhuis officiëel in gebruik genomen, Voor de padvindsters betekent deze ingebruikname een flinkq aanwinst want zij zijn daarmeq in het gezit gekomen van een clubhuis dat ed in alle opzichj ten zijn mag. Naast een tweetal grote speelruimten bevat dit clubhuis een leidsterkamertje eij een keukentje, terwijl ook in dë onmiddellijke omgeving van het gebouwtje ruimte en gelegenheid is voor spel. De officiële opening werd begonnen met het hijsen der vlag en het voorlezen van de padvinsterswet. Na dit ceremoniëel nam de D.C., mevr. Israëls, het woord. Zij realiseerde in het kort dp moeilijkheden die men in het verleden ondervond met de huisvesting van de groep. Zij bracht dank aan allen, die mede werkten aan de totstandkoming van het clubhuis, in het bijzon der B. en W. voor het beschik baarstellen van. de grond en da culturele vereniging, die door een gift deze stichting mogelijk maakte. Ook hoofdleidster C. Dominicus ontving een woord van bijzondere dank voor haar werk. Burgemeester ten Kate bracht namens de gemeente zijn gelukwensen over. Hij hoopte, dat door de grote bloei van de vereniging het gebouw spoedig te klein zou zijn. Namens het N.P.G. sprak de G.C., mevrouw Everwijn uit Middelburg. Zij bood eveneens haar gelukwensen aan en dankte in het bijzonder mevr. Israëls voor haar werk. Een der kleinste kabouters bood daarna mevr. Everwijn de sleutel aan, waarmede deze of ficiële opening verrichtte. Voor de belangstellenden, ouders van de meisjes en padvindsters uit de omgeving, was er daarna ge legenheid om het gebouw te be zichtigen. Gemeenteraad Goes. Behalve de op pagina 2 genoem de punten komen in de Woensdag te houden raadsvergadering nog aan de orde voorstellen van B. en W. tot aankoop van een der te bouwen woningen aan de Anje lierstraat aan de heer A. A. Boel en tot aankoop van grond in plan Oost van de heer P. V. Poley te Yerseke. Dit laatste ten behoeve van de bouw van 50 woningen aan de aan te leggen M. D. de Grootstraat. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot Maandagavond. Vrij koel. Enige overdrijvende wolken velden, maar droog weer, Ma tige tot krachtige wind tussen N. en N.O. In*de kustgebieden ongeveer dezelfde temperatuur als Zondag en in het binnen land lagere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1