„Er moet nog voor 15 tot 20 millioen aan oorlogsschade worden hersteld." De eerste grote Duitse bomaanval op haven en rede van Vlissingen. SPINAZIE de 't i guieaÉe <X\n kot Vw dovt De verhouding tussen individu en gemeenschap. A1AAISON Niveau van Overheidsuitgaven te hoog. Ir Th. Heyblom, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Zeeland: Bemoeiingen van de Rijkswaterstaat lopen ver uiteen. Nederlandse troepen uit de Peel trokken terug. te Middelburg. Sigaaraansteker. De bocht in de weg ITO VAN THIEL. 1 Harder werken en meer sparen noodzakelijk. Vrijdag 12 Mei 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 „De Rijkswaterstaat heeft in Zeeland, door de constellatie van deze provincie, een zeer belangrijke taak. In de jaren na de oorlog ls reeds voor vele millioenen guldens aan oorlogschade hersteld. In de komende jaren (ik hoop, dat we er niet meer dan drie voor nodig hebben) moet aan oorlogsschade nog voor een bedrag van vyftien tot twintig millioen aan oorlogsschade hersteld worden". Deze woorden vormden de inleiding van het gesprek, dat we moeiten hebben met lr. Th. Heyblom de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de Directie Zeeland. De heer Heyblom is Middelburger van geboorte en werkt (daarom) graag ln Zeeland, nadat hij b(j de Rijkswaterstaat in Brabant en Noord-Holland zijn sporen al verdiend had. „Kunt U de taak en de bete kenis van de Rijkswaterstaat in Zeeland nog wat nader preci seren?" „Zeeland heeft een bijzondere l - rue tuur door de stromen, die de provincie in eilanden verdelen. ik u alleen maar wijs op de verbindingen daartussen, op de oeververdediging, op de kanalen en op de Rijkswegen, dan begrijpt u al voldoende. Onze bemoeiingen lopen ver uiteen. Niet alleen heb ben wij met sluizen en kanalen te maken, maar ook met het verle nen van toestemmir aan mensen, die met een scheepje op edn ka naal b.v. olie willen verkopert Herbouwplarmen van stads- en dorpskernen moeten ons voorge legd worden met het oog op het tracé van de Rijkswegen en als iemand een uitweg wil maken op een Rijksweg, dan moeten wij ook dat goedkeuren. De vestiging van industrieën langs kanalen hebben wij te beoordelen en als men zwembaden wil aanleggen, moet dat eveneens aan ons oordeel worden onderworpen. U ziet, dat de behartiging van de water staatsbelangen heel wat inhoudt. Ik wil u nog een interessant voor beeld geven. Het op peil houden van het water in het kanaal Ter- neuzenGent vormt al lang een probleem. In de zomer is het n.l. niet eenvoudig er genoeg water in te houden en des winters is er overlast van het water. Dit ka naal ligt n.l. hoger dan het om liggende terrein. Dit probleem wordt nauwkeurig bestudeerd. Ook wordt gezocht naar een goe de oplossing voor zo vlug moge lijke afvoer van het vuile water in het vaterleidingkanaal erlangs, hetgeen op het ogenblik een on gewenste toestand veroorzaakt". Voor millioenen guldens werd reeds hersteld. „U sprak zo juist over her stel van oorlogsschade. Kunt TJ enige grote werken noemen?" „Hoewel dat oude kost is, wil ik toch nog even wijzen op de 36 millioen, die het Rijk aan de dich ting van de gaten in de Walcher- se dijken heeft besteed. Daar is nog 3 a 4 millioen bijgekomen voor het definitief in orde maken van de dijken. Afgezien daarvan moest nog enorm veel worden hersteld. Het Kanaal door Zuid- Beveland, het drukst bevaren ka naal van Europa, moest weer bruikbaar worden gemaakt, met de sluizen te Hansweert en We- meldinge. We kunnen nu de sche pen goed verwerken. Het is een geluk, dat de scheepvaart hier nog maar 3 of van het voor oorlogse peil haalt. De»electrifi- catie van de sluizen moet nog grotendeels worden vernieuwd. Dat zal nog wel enkele jaren du ren. De leveringstijden voor de materialen zijn erg lang tegen woordig". herstel van de aanlegplaatsen voor de Prov. Stoombootdiensten tonnen besteed. Alleen de onder bouw van de steigers te Vlissin- gen en te Breskens kostte al zes ton. Dan is er aan het kanaal door Walcheren, buiten het her stel van de Vlissingse binnenha vens, een paar millioen besteed, terwijl nu nog voor drie millioen moet worden hersteld". „Het nieuwe buitenhoofd te Veere aan de grote sluis zal on geveer twee milligen kosten. Dit is niet direct oorlogsschade, maar vernieuwing is nodig, omdat de zaak hier ernstige ouderdomsge breken vertoonde". Aai; sluizencomplex te Vlissingen wordt binnenkort begonnen. „Kunt U misschien enkele grote werken noemen, waarvan de uitvoering uit de door U ge noemde 1520 millioen moet worden betaald?" „Daaronder valt allereerst het sluizencomplex in Vlissingen. Dit object zal ca. 10 millioen kosten. Deze zomer of dit najaar hopen wij te beginnen. Het karwei zal ongeveer 2'A jaar durpn". „Dan is er het herstel van het kanaal TerneuzenGent, waar o.m. de boordvoorziening ver nieuwd moet worden, aangezien het gevaar bestaat, dat grote schepen door hun golfslag de oevers aantasten. De steigers in Terneuzen moeten eveneens wor den vernieuwd. Wat de sluizen te Terneuzen betreft kan ik u mede delen, dat de plannen tot vergro ting daarvan door ons gereed zijn gemaakt. Wij hebben trouwens heel het plan voor de werken op Nederlands gebied voor uitbrei ding van het kanaal Terneuzen Gent klaar. Het wachten is nu maar op wat België wil. Dit land heeft uiteraard het grootste be lang bij dit kanaal. U weet ech ter, dat hier al enkele jaren een strijdvraag leeft tussen Antwer pen en Gent, een zuiver Belgische aangelegenheid, waarmede wij ons niet inlaten. Maar zoals ge zegd: als de Belgen hun beslis sing hebben genomen, kunnen wij beginnen". „Het Vrije van Sluis" liet lang op de plannen wachten. „Een vraag over een heel an der onderwerp. Er is over „Het Vrije van Sluis" nogal wat te doen geweest. Hoe staat het daarmede momenteel?" „Zoals u weet, zit dit water schap voor millioenenuitgaven voor verbetering van zeewering en afwatering. Voorzover een wa terschap of polder de belangen zelf niet voldoende kan beharti gen, wordt bij de Provincie aan geklopt (die niet heel veel kan doen) en bij het Rijk, i.e. de Rijks waterstaat. Wij van onze kant moeten dit beoordelen, aangezien Dan hebben we ook aan het wij de supervisie van de water staatsaangelegenheden hebben. Wat nu „Het Vrije van Sluis" be treft: al vier jaar geleden hebben wij om een globaal plan gevraagd, maar hoe vaak er op toezending ook is aangedrongen, het bleef uit, totdat het vóór enkele weken is ontvangen en nu wordt beoor deeld. Dat is erg jammer, want er is zeer veel tijd verloren ge gaan. U weet, dat het Rijk om te beginnen twee ton wilde bijdra gen, als de Provincie één ton be schikbaar stekte. De Provincie kon echter maar f25.000.— ge. ven. Afgezien van de vraag, hoe de beslissing hieromtrent uitein delijk zal uitvallen, bestaat toch zowel bij Rijk als Provincie de be reidheid het waterschap te hel pen, zodat dit het aan zichzelf te wijten heeft, dat er nog niet meer is gebeurd". Rijkssteun voor de Polder Walcheren? „En de Polder Walcheren? Die heeft, als ik me niet vergis, ook om steun aan het Rijk ver zocht?" „Inderdaad. Hier liggen uiter aard de verhoudingen heel an ders. Deze Polder is niet calami teus en valt dus niet onder de wet van 1870, op de calamiteuze polders en waterschappen in Zee land, waarvan er nu 29 zijn, die van Rijk en Provincie jaarlijks tussen de acht ton en één mil lioen aan steun ontvangen. Onze studiedienst, speciaal belast met het onderzoek naar de gedragin gen van de zee en de stromen voor de Zeeuwse kust, gaat nu na, wat moet gebeuren. Het ev. verlenen van Rijkssteun hangt bovendien samen met een wijzi ging van de wet van 1870, die in het voornemen ligt". Vliegvelden en Rijkswegen. ,Js er misschien nog iets bij zonders te vertellen over de vliegvelden?" „Niet veel. De plannen voor de vliegvelden in Zeeland, drie in ge tal, liggen gereed. Of ze er ko men hangt van factoren af, waar de Rijkswaterstaat volledig bui ten staat. Wij spelen hier maar de rol van timmerman, d.w.z. wij zullen, als het zover is, voor de aanleg zorgen". „En de Rijkswegen?" „Over de nieuwe Rijksweg van Nieuwland naar Vlissingen is nog niets te zeggen. Het geld ont breekt voorlopig. Ook voor de aanleg van het kleine stukje Rijksweg om Nieuwland heen. Aan de Rijksweg ZierikzeeZijpe zullen dit jaar weer enkele kilo meters worden toegevoegd en wij hopen over een paar jaar deze weg gereed te hebben. Al jaren bestaat er een plan tot aanleg van een weg westelijk van Hulst, om de benauwde traverse door deze plaats te vermijden. Helaas is daarvoor ook nog geen geld. En wat de traverse door Goes be treft kan ik u zeggen, dat het Rijk bereid blijft bij te dragen, maar ook hier geldt: momenteel ontbreken de geldmiddelen". De veren over de Wester-Schelde. „En .nu tenslotte de veren over de Wester-Schelde." „Deze worden, zoals u weet, volledig door het Rijk betaald, dus is het begrijpelijk, dat wij een „.vinger in de pap" hebben. Al leen de exploitatie van de vloot komt zo langzamerhand al op 2bi millioen per 'jaar. Het kon wel niet anders, of de tarieven moes ten weer worden ingevoerd. Het is jammer, dat men deze inder tijd volledig heeft afgeschaft. Toen was in het geheel niet te overzien, welke consequenties dit zou medebrengen. Nu blijkt, dat niet meer te ontkomen valt aan het heffen van veergelden". ZEVEN DAGEN STRIJD IN ZEELAND. (III.) Ook op 11 Mei 1940 bleef de Franse hulp toestromen. Niet al leen wat legeronderdelen en man schappen betreft, maar ook mate rieel. De volgende dag, Zondag 12 Mei, volgde de eerste grote Duit se aanval vanuit de lucht op de haven en de rede van Vlissingen. Deze aanval is hen slecht beko men, want de luchtafweer deed wat ze kon en ondanks het grote aantal bommen, dat werd gewor pen, was het succes voor de aan vallers gering. Tenslotte kwamen op de avond van 12 Mei de eerste Nederlandse troepen uit de Peel- stelling in Zeeland aan. Ze zou den order hebben gekregen terug te trekken. Niet alleen materieel kwam per schip naar Vlissingen, de Fran sen zorgden ook voor enkele ja- dngez. mededeling, advert. Spinazie eten is: gezondheid opdoen! Want spinazie is rijk aan vitaminen, kalk en ijzer. Eet ze vaak en veel, ze is nu lekker en niet duur! Zet Uw spinazie zonder water op en kook ze hoogstens d 10 minuten. Dan gaan er zo min mogelijk kost bare voedingsstoffen verloren. gers en kleinere vaartuigen, als mede een luchtafweerschip. Het gehele convooi stond onder com mando van de Franse schout bij nacht Platon. Het eerste mate rieel, dat werd ontscheept, was een batterij van zes stukken van 2.5 cm, die werden opgesteld op het niet afgebouwde Fort de Ruyter. Verder werd die dag nog enige wijziging gebracht in de troepenopstelling langs de kust ten westen van Yerseke. De Franse generaal Durand trachtte toen ook de commandant in Zee land te bewegen de bruggen over het kanaal door Zuid-Beveland op te blazen evenals de Sloedam. Schout bij nacht v. d. Stad is daarop echter niet ingegaan. Ten slotte werden de Franse troepen in de avond van 11 Mei versterkt met veldartillerie. Regelmatig verschenen op die dag nog Duitse vliegtuigen boven de provincie, doch tot grote aanvallen kwam het niet. Wel werden herhaalde lijk berichten binnengebracht over parachutisten, die zouden zijn geland, doch hoe men zocht, ze werden niet gevonden. Zo werd o.m. gemeld, dat in het Nollebos te Vlissingen een aantal parachu tisten zou zijn neergekomen, doch de patrouilles, die werden uitge zonden, vonden niets. In Vlissin gen stortte een Franse jager neer, waarbij de beide inzittenden omkwamen. In de nacht van 11 op 12 Mei werd de brug over de Eendracht bij Tholen opgeblazen en de pont bij Oud-Vossemeer werd aan de Thoolse wal gelegd. VLISSINGEN GEBOMBAR DEERD. Tussen 10 en 11 uur op Zondag Mr W. Rip, voorzitter van de C.J.B.T.O., sprak over ratief verband met andere landen in West-Europa. En elke doelma tige, effectieve samenwerking op dit terrein, zal inbreuk moeten maken op onze nationale en indi viduele zelfstandigheid. VERSCHUIVING. Er is naar sprekers mening een noodzakelijke verschuiving waar te nemen in de richting van de groep, van de gemeenschap. Dat eist waakzaamheid voor de vrij heden van de enkele persoon. Zo veel als maar mogelijk is moet de vrijheidssfeer van de mens als beelddrager Gods worden ge spaard. Zoveel mogelijk is, zullen de bedrijfsgenoten zelf, individu eel in organisatorisch verband in gemeenschappelijke regelingen hun kracht moeten zoeken. Daar bij zal vaak een deel van de in dividuele vrijheid moeten worden ingeboet. „Onze steeds blijvende roeping is", aldus spr., „dit vraagstuk van de verhouding tussen individu en gemeenschap te blijven bestuderen en de gevonden richtsnoeren in praktijk te brengen. De juiste afbakening, de juiste afweging van de sferen van in dividu en gemeenschap, van gezag en vrijheid, is alleen mogelijk, steunend op het vaste fundament van het positieve Christendom". Voorbereidingen voor de Belgische verkiezingen. Woensdagmorgen had de lo ting moeten geschieden van de lijstnummers voor de a.s. ver kiezingen in België. Aangezien alle partijen er om financiële redenen mede accoord gingen de lijstnummers aan te houden, die bij de verkiezingen van 1949 golden, zullen de lijsten als volgt genummerd zijn: Lijst 1 Soc. partij, lijst 2. Comm. partij, lijst 3 C.V.P., lijst 4 Liberalen. In de provincies Luxemburg en Limburg zullen Socialisten en Liberalen met een gemeenschappelijke lijst uitko men, die nummer 5 zal krijgen. Jagers op everzwijnen hadden weer succes. Toen jagers vorige week bij Arcen na een spannende jacht een everzwijn neerlegden kwam men tot de conclusie, dat er zich nog een tweede exemplaar in deze omgeving moest bevinden, en deze wetenschap liet de nim rods niet met rust. Een nieuw jachtplan werd uitgestippeld en in de bossen op het terrein van het kasteel Arcen raakte men inderdaad de'ever op het spoor. Er ontstond een wilde achter volging, waarbij de ever tmeer- malen werd aangeschoten. Het dier wist echter telkens door de ring, die zijn achtervolgers om hem trokken, te breken. Eerst na een jacht van 3Ve uur kreeg het dier op de rand van een voetbalveld bij het dorp Lomm het genadeschot. De buit aan varkensvlees bedroeg 70 kg. 1D In zjjn openingsrede ln de ge combineerde vergadering van de C.J.B.T.O. en de C.B.P.B. sprak de voorzitter van de C.J.B.T.O., mr W. Rip, over de verhouding tussen individu en gemeenschap. Volgens hem is de kardinale vraag steeds: wat is do plaats, de be voegdheid, de vrijheidssfeer van de individuele bedrjjfsgenoot en wat vereist het gemeenschappe lijk, het groeps- of algemeen be lang? Het antwoord kan niet zijn: „Het individu is alles, de gemeen schap niets". Maar ook niet: „De gemeenschap is het belangrijkst, de individuele persoon is bijzaak". In vele kringen wordt thans naar sprekers mening te veel ge koerst in de richting van het col lectieve. Een sfeer van indivi duele vrijheid stelt ons in staat om God te dienen zoals Gods Woord en de inspraak van ons ge weten dit aangeeft. Wij behoren in Nederland ook op politiek en maatschappelijk terrein een rechtsstaat te hand haven, die eerbied heeft voor de rechten en vrijheden van de indi viduele burger. DE GEMEENSCHAP. Echter, ook de groep, ook de gemeenschap stelt haar eisen. Hoe komt het, dat de invloed van de gemeenschap neiging heeft toe te nemen? Daarvoor zijn vooral twee oorzaken aan te wijzen. In de eerste plaats heeft de overheid, na een oorlog, die tot verarming leidde, de verdelen de rechtvaardigheid te betrachten tussen 10 millioen mensen op een klein hoekje grond. Het aanheffen van ondoordachte vrijheidsleuzen in onze kring, liefelijk voor het oor van de individuele boer en tuinder wordt in het kamp van industrie en handel met gejuich beantwoord, aldus spr., omdat men daarin een verzwakking van onze maatschappelijke positie constateert. Een tweede reden is, dat de internationale vervlechtingen in betekenis toenemen. Wij zullen door de omstandigheden gedwon gen moeten samenwerken in fede vim VOS EN KIPPEN. Bij de behandeling van en kele belastingontwerpen de vo rige week in de Tweede Kamer, kwam de communist Hoog- carspel in 't geweer. Hij trad nu eens op in de rol van bezuini ger en bevorderaar van de vrede, en drong met kracht aan op sterke verlaging van de mi litaire uitgaven. Minister Lieftinck wees er in zijn antwoord op, dat naar zijn mening de meerderheid der Ka mer dit standpunt niet deelt en fijntjes voegde hij er aan toe, dat bij velen de gedachte op komt: als de vos de passie preekt, boer pas op je kippen. Dit nam de heer Hoogcarspel niet. Bij de replieken vroeg hij nadere inlichtingen. Hij wilde weten wat de minister bedoelde met de vos die de passie preekt en de kippen die belaagd zouden worden. De minister maakte zich ech ter niet druk en antwoordde leukweg: Ik meen dat hier en kele vossen en vele kippen zijn. Verder laat ik gaarne aan de Kamer over om het onderling eens te worden hoe de rollen verdeeld zijn. De heer Hoogcarspel deed of hij er niets van snapte. Maar de Kamer begreep het wel en de grote meerderheid van ons volk heeft ook deze vre desapostel wel door. FEUILLETON door 76) „Och 't ging wel. Heeft Har je er over geschreven?" „Nee, maar ik ben pas een middagje bij hem geweest. Hij zag er slecht uit vond ik. Hij was zo moe en kringen onder zijn ogen. Valt niet mee, die laat ste loodjes". „Zou dat het zijn?" „Wat zei je?" „Ochikhier lees maar, dit kreeg ik vanmiddag' Koos schrikt, is beduusd. „Hè wat een raar briefje. Van wie is dat?" Ze bekijkt het epis tel van alle kanten. „Anoniem", zegt Ally zacht. „Wat moeten ze in vredesnaam jou nu anoniem schrijven? Wat detective-like! Kind, om van te griezelen". Maar, als ze Ally's vertrokken gezicht ziet, wordt ze ernstig en begint te lezen. Bah. wat vuil. Niets dan kwaadsprekerij, jalouzie natuur lijk." Koos barst van woede. En als ze ziet dat Ally haar uiterste best doet om niet te huilen trekt ze tegen haar van leer. „Wees nou wijzer om je daar iets van aan te trekken. Daar moet je boven staan." „Maar hoe komt zo iemand aan die praatjes?" Koos schokschoudert met een hooghartig gezicht. „Maar, o Koos.... als het toch eens waar was.... al was het maar de helftik hou zoveel van hem.ik kan hem niet missen". Ze snikt het op eens wanhopig -uit. Koos, de zelfbewuste, is even de kluts kwijt. Ze gaat naast Ally op de divan zitten en slaat zusterlijk de arm om haar heen. Zo zitten ze even stil bij gedachten. Maar ineens staat Koos ener giek op. „Toe Al - kop op. 't Is meer dan belachelijk. We zitten hier als twee muffe jongejuffrouwen te treuren over liefdesleed. En daar heb jij tenminste nog hele maal niet het recht op. Weet je wat je doet Al? Je moet direct naar Har gaan. Al licht is 't ie op z'n kamer en dan wrijf je hem dat briefje maar eens onder z'n neus en dan zeg je hem ongezouten de waarheid, daar heeft hij op z'n tijd w.d eens behoefte aan. Wees vooral niet sentimen teel, maar houd je kordaat. Als er werkelijk iets van aan is. valt-ie wel door de mand." ^Ally zucht. Ze heeft het ge voel of ze nooit meer gelukkig zal zijn. Ze heeft zulke illusies gehad van een hoogstaande man, fijne gesprekken, geestelijke eenheid. En nu dit. Het is een tamelijk gezellige „kast", de zit-slaapkamer van Har. Eén van de grote, ruime, hoge kamers in een oud patriciërs huis, dat nu een zilveren dak torst en wier bewoonster met een paar duizendpoten dag in dag dag uit hard moet ploeteren om het hoofd boven water te houden. Een van de meisjes heeft open gedaan en nu heeft de juffrouw haar zelf naar de kamer van haar „aanstaande" gebracht. Me neer was juist een kwartiertje geleden uitgegaan. Als de juf frouw wachten wilde op z'n ka mer? Als hij niet vroeg thuis was, kon ze altijd nog zien wat ze doen wilde. Met een zucht van verlichting omdat het vonnis nog even uit gesteld kan worden, laat ze zich in Har's leren club glijden. Nieuwsgierig kijkt ze rond. Hij heeft een goede smaak, dat ziet ze zo. Aan de wanden een paar goede tekeningen en een paar meesterlijke carricaturen, zeker van die student die onder col lege niet laten kan de „profs" en medestuds te tekenen en dat op zo'n geestige manier, dat de kleingeestigen er boos om wor den. Koos' sfeer speur je ook nog even in een paar fleurige kus sens op het divanbed, zelfs een pul met bloemen ontbreekt niet op z'n bureau. Hé, haar portret staat hier niet. Waar zou liij dat hebben? Ze staat op en gaat op onder zoek uit. Op z'n bureau is het niet. Wel ontdekt ze in de hoek vlak naast z'n stoel een hele se rie aan de muur geprikte danse ressen en filmsterren in hou dingen die zo-zo zijn. Er is gerucht in de gang. Voetstappen komen nader. Ally's hart bonst haar in de keel en ze vlucht terug naar haar stoel. Maar de passen gaan voorbij. En weer herademt het meisje. Als ze wat bekomen is van de schrik, speurt ze nu vanuit haar stoel alle kanten op. Maar ner gens kan ze haar foto en ook hun verlovingsportret ontdek ken. Moedeloos met zwarte ge dachten laat ze zich terugzak ken in de diepe club. Al de el lende komt nu dubbel zo zwaar op haar af. Deze kamer, die haar eerst wel gezellig leek, wordt haar nu vijandig. De grote ogen van de half geklede danseressen met de geplakte wimpers kijken van onder de geschoren wenk brauwen fel naar haar en de spookachtige gezichten grijnzen spottend en hebben geen er barmen. (Wordt vervolgd.) 12 Mei deden Duitse vliegtuigen een hevige bomaanval op de rede en de haven van Vlissingen. Ze werden daartoe zowel door de luchtafweer te land als op de schepen grotelijks verhinderd. Er zouden precies kon men dit niet vaststellen bij deze aanval zes Duitse vliegtuigen zijn neer geschoten. Bjj dit bombardement gingen verloren: de vrachtboot „Stella' die op de rede lag, het in de bui tenhaven liggende hospitaalschip „Luctor et Emérgo" en in de binnenhaven do oude kanonneer boot H. M. „Bulgia" en de olie- prauw „Elfer". Verder brandde do bovenbouw van de ferryboot „Koningin Wilhelmina" groten deels uit en van de „Prins Hen drik" werd één der stuurhuizen zwaar beschadigd. Schade werd verder aangebracht aan de brug bjj de fuik, de kantoorgebouwen van de Prov. Stoombootdienst, de S. M. „Zeeland" en het station. Zeven man van de „Luctor" ver loren het leven, evenals 13 op varenden van de „Bulgia". OP HET NIPPERTJE. Op een gegeven moment deed één der vliegtuigen een aanval op H. M. „Flores". De duikvlucht mislukte en de bommen kwamen naast het schip terecht. De Duit sers namen daar geen genoegen mee en probeerden opnieuw in duikvlucht de „Floris" te vernie tigen. Dit keer waren de mannen van het luchtdoelgeschut van het schip de Duitsers voor en nog voor de bommen werden afge worpen schoten ze het vliegtuig neer. Ook H. M. „Sumatra", waarvan de mannen van de luchtafweer prachtig werk heb ben gedaan, ontsnapte ternauwer nood aan de ondergang, toen een zware bom dicht bij de voorste ven explodeerde. Een aan de kade te Vlissingen liggende Franse ja ger kreeg door een bom een auto, die op- de kade stond, op het dek geworpen. Ook vielen er een aan tal bommen in de stadswijken, waarbij schade werd aangericht. H. M. „Sumatra" vertrok na deze aanval op order uit Den Haag naar Engeland. LOSSEN. Een zeer lastig gevolg van dit bombardement was, dat alle bur gerwerklieden, die waren gerecru- teerd om het Franse vrachtschip „Pavon" te lossen naar alle wind streken de vlucht hadden geno men. Hierdoor ondervond de lossing vertraging. De lossing ge schiedde daarna door de mannen van het wachtschip te Vlissingen en de aanwezige Engelse matro zen, doch niemand kon de kranen bedienen. Op deze eerste Pink sterdag begonnen uit Brabant te- reugtrekkende Nederlandse mili tairen Zeeland binnen te komen. De berichten uit Brabant werden steeds ongunstiger: Tilburg was door de Duitsers bezet, in Breda was brand uitgebroken en het station te Roosendaal was zwaar gebombardeerd. Alles wees erop, dat de Duitsers meer en meer in de buurt van Zeeland kwamen. Teneinde niet meer vluchtelingen Zeeland binnen te krijgen werd order gegeven de versperringen op de Kreekrakdam te sluiten en niemand meer door te laten. Bij de behandeling van de Be lastingherziening 1950 in de Tweede Kamer heeft minister Lieftinck enkele opmerkingen ge maakt omtrent de door hem te volgen politiek. Na er op gewezen te hebben dat de geringe elasticiteit van het uitgavenbudget ook in de overgro te meerderheid van de Kamer vaststaat, vervolgde de minister: „Is dit 'n zaak, waarin wij moe ten berusten, waarin wij mogen berusten? Laat ik hierover duidelijk zijn, opdat de Kamer, opdat het Ne derlandse volk wete wat het aan zijn minister van Financiën heeft. Mjjn antwoord is hij herhaling geweest en ls het nog: Het niveau van Overheidsuitgaven is in ver houding tot het volksinkomen te hoog en zal omlaag i*>eten, ten/ij het volksinkomen voldoende stijgt om deze last van Overheidsuitga ven te kunnen blijven dragen. Daarvoor is nodig harder werken en meer sparen, door alle geledin gen van ons volk heen en vooral door hen, die nog niet hard ge noeg werken en nog niet hard ge noeg sparen. Voor de Overheid geldt uiteraard, dat zij daarbij het voorbeeld moet geven, d.w.z. op voeren van de efficiency in het Overheidsapparaat, inkrimping en opheffing van taken, waar dat zonder schado van ernstige aard in economische, sociale en cul turele >zln maar enigszins mo gelijk is, en het uitbannen van al les, wat naar luxe zweemt. Het vertrouwen, dat de Rege ring zowel de centrale als de plaatselijke Overheid dit standpunt huldigt en ook in prak tijk brengt, dient voor zover het niet het geval is, ten spoedigste volledig te worden hersteld. Slechts dan kan van haar beroep op geheel ons volk om harder te werken en meer te sparen morele kracht uitgaan. Dan ook kan het geen zij actief bijdraagt om de voorwaarden te scheppen, waar onder het volksinkomen stijgt, vruchten van betekenis dragen, omdat haar voorbeeld dan tot na volging noodt". „Men vergete hierbij niet, zo vervolgde de minister, dat de grootte van het volksinkomen de opbrengst bepaald der belastin gen en dat 17 van de 30,7 pCt., die de belastingen uitmaakt van het volksinkomen, overgedragen inkomen is, voor een niet onbe langrijk deel met een cociale strekking. Daalt 't volksinkomen en daar mede de belastingopbrengst, dan komen ook onze sociale voorzie ningen in gevaar. Sterker nog: gelet op de sterke bevolkingsaanwas, moet om onze sociale voorzieningen in stand te kunnen houden. Bedenkt men hierbij, hoe groot nog de bij drage is, die de Marshall-hulp rechtstreeks en indirect aan het volksinkomen levert, en beseft men voldoende, dat deze bijdrage afloopt, dan klemt hetgeen ik be toogd heb nog meer". Wij hebben deze uitspraken met belangstelling en instemming be luisterd. Hard werken en meer sparen. Door volk en overheid beide. Wij hopen dan ook, dat de re gering het niet bij woorden zal laten, maar dat zij inderdaad zql bezuinigen, waar dat mogelijk is en aan de andere kant, door haar belastingpolitiek het sparen door het publiek niet onmogelijk zal maken. Tegelijk is het echter nodig, in al zijn geledingen medewerking verleent, door de bereidheid om harder te werken, waar nodig en meer te sparen, waar mogelijk. (Ingez. mededeling, advert.) 14 Mei Moederdag Maak Moeder ook blij met een tube Hamea-Gelei. Tube 75 ct. ut welvoorziene zaken. „Dag van Christelijke vergeving". In het Zuid-Italiaanse dorp Roseto Val Fortore, dat in de om geving ligt van het in de afge lopen oorlog veelvuldig gebom bardeerde Foggia, is een „Dag van christelijke vergeving" ge vierd, waarbij een plechtigheid ig gehouden op het graf van gesneu velde officieren van de voormali ge Duitse luchtmacht. De weduwen van vijf in de oor log door leden van de S.S. gedode Italianen hebben bloemen gelegd op de graven der tijdens lucht gevechten gedode Duitse vliegers. Voorts werd een groot kruis op de plaats der teraardebestelling aan gebracht, waarop in het Duits te lezen stond: „Nu, dierbaar Vader land, kunt ge tevreden zijn". De plechtigheid was georgani seerd als dankbetuiging tegen over Duitse vrouwen, die zich hebben belast met het verzorgen de^ graven in Duitsland van om het leven gekomen Italiaanse sol daten. DUIVENSPORT. WAARDE. De P.V. „De Scheldevliegers" hield een wedvlucht vanuit Sint Qutain. Uitslag: 1, 7, 8, 13, 15, 16, 18 P. Sonke; 2, 11 Gebr. Kop- mels; 3 J. Kopmels; 4, 5, 10 W. Krijnsen; 6 K. G. Louisse; 9 K. Kamp; 12, 17 C. Schrier; 14, 19 het volksinkomen blijven stijgen M. Blauwhamer.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3