jlroviniifrffi/i» jKïïê/tim\0 Z Huishoudelijke bijeenkomsten van de C. J. B. T. 0. en C. B. P. B. Nederlandse Indologen niet meer ge wenst in Indonesië. GEMEENTERADEN Toespraken van de beer C. J. Mastrigt en mevr. A. W. Koole-Dekker. Studietoelagen stopgezet. SB Vrijdag 12 Mel 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Correspondentendag „Vrederust". De Correspondentendag van „Vrederust" werd 10 Mei op de inrichting gehouden onder leiding Van de voorzitter, Ds J. de Vries. Een 50-tal correspondenten wa ren aanwezig. De voorzitter wijst in zijn ope ningswoord op de herbouw van Jeruzalems muren door Nehemia. Juist tien jaar geleden begon in Ons land, ook op de inrichting, de Jjrote verwoesting. Zien wij op al- es wat sinds de bevrijding mocht plaatsvinden, dan zijn wij Gode dankbaar voor Zijn trouw. Wat een activiteit in haast alle afdelingen! Door de onvermoeide ijver van de correspondenten en onder de bezielende leiding van de heer F. Boon is het ledental in 1949 ge itegen van 4700 tot 8300. Het aantal afdelingen vermeerderde piet 16 en het aantal corporaties klom tot 120. De muren zijn herbouwd. De tnuren dienen ook onderhouden te worden. Daarfoe worden allen op gewekt in hun eigen kring te blij ven werken. Alles overziende stemden allen in met Psalm 146: „Prijst den Heer met blijde galmen". Een vruchtbare gedachtenwis- seling mocht hierna volgen. Na een gemeenschappelijke koffiemaaltijd gaf dr P. de Jonge een inzicht in de- betekenis van de arbeidsterapie. Na een rondwandeling, waarbij verschillende onderdelen van de inrichting werden bezichtigd, ver enigde men zich ten slotte weer in een gemeenschappelijke ver gadering. In een slotwoord werden allen dank gezegd voor hun aanwezig heid, eindigde de voorzitter met dankgebed en verliet men onge veer 6 uur weer de inrichting. Posthume onderscheidingen voor inwoonster van Axel. Door Prins Regent Karei van België is wijlen mevr. Lacourt- de Nijs te Axel benoemd tot ridder in de Leopolds-orde met gouden palm; tevens is haar het oorlogskruis eerste klasse Verleend. Deze posthume onder scheidingen zijn wijlen mevr. Lacourtde Nijs verleend we gens de vele diensten bewezen aan België en de geallieerde legers gedurende 19401945. Het herstel van de Karei- polder. Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot Wijziging van het negende hoofd stuk b der Rijksbegroting voor het dienstjaar 1948 (Verkeer en Waterstaat). Aan de memorie van toelich ting is het volgende ontleend. Door een stormvloed in April 1943 werd de Zeedijk van de on der de gemeente Krabbendijke gelegen Karelpolder zwaar be schadigd. Destijds werd een rijksbijdrage in de herstelkosten toegezegd. De totale kosten van het werk, met inbegrip van de vergoeding van hogere kosten tengevolge van de oorlogsomstandigheden, hebben bedragen f 1.452.884,77, waarin oor het rijk voor 50 pet. wordt lijgedragen, derhalve tot een be ug van f 726.442,39. Ten laste van de begrotingen van 1943 t.m. 1947 werd reeds uitgekeerd f 491.195.10. Zodat nog moest Worden betaald f235.247.29. M.S. „Boskoop" brengt repatriërende militairen naar Vlissingen. Naar wij vernemen zal het m.s „Boskoop" van de K.N.S.Mdat Van West-Inüië op weg is naar Antwerpen en 200 repatriërende militairen aan boord heeft, die in de West hebben gediend, Zondag middag Vlissingen aandoen om deze militairen te debarkeren. De juiste tijd van aankomst is nog Piet bekend. Directeur postkantoor te Goes benoemd. Bij beschikking van de direc- ,eur-generaal der P.T.T. is de re- '«rendaris der P.T.T., J. Boerma e Leiden met ingang van 16 Mei 950 benoemd tot directeur van Set Post- en Telegraaf kantoor te oes. Vestiging van tandarts te St.-Maartensdijk. In de plaats van dhr I. P. van Overbeeke, die zijn benoeming hiet aanvaard heeft, is tot school- Jandarts voor het eiland Tholen jged.) benoemd de heer H. W. L. Richen te 's-Gravenhage. Tandarts Richen hoopt zich naar vernomen werd, op zeer kor te termijn te St. Maartensdijk te vestigen. Hij zal tevens zitdagen houden te Stavenisse en St. An- naland. MIDDELBURG. Gevonden voorwerpen. De commissaris van Politie te Middelburg maakt bekend, dat Oan zijn bureau de volgende voor- Werpen zijn gedeponeerd en terug te bekomen op Zaterdagavond -tussen 19 en 20 uur. Verschillende grote en kleine sleutels, Mantelband, Rozenkrans, Blauwe stap op luchtbanden, Ceintuur, Hoofddoek, Ceintuur van regenmantel, Enveloppe met inhoud, Haarkam in. etui, Padvin- dersriem, Hondenpenning No. 209, Lichte gabardine regenjas, Dameshandschoen, Portemonnaie, Enkele biljetten, Wieldop van Kinderwagen, Gebreide sjaal. Een lijst van bij particulieren in bewaring gehouden gevonden Voorwerpen ligt op ons bureau, Korte Noordstraat, ter inzage. KLOETINGE. Vergadering „Onder Ons". De reisvereniging „Onder Ons" hield Woensdag haar ledenverga dering in dt gemeenteherberg. De jaarlijkse reis gaat dit jaar naar Hilversum. De heer J. Nieuwdorp werd als bestuurslid gekozen in de plaats van de heer P. Dalebout. Oud-leerlingen. De vereniging van oud-leerlin gen hield Woensdagavond een le denvergadering in café „Tol". Half Juni wordt een grote ex cursie gemaakt naar de Bangert in Noord-Holland. Kleinere excursies worden ge maakt naar het bedrijf van de heer J. Kakebeke te Wolphaarts- dijk en naar het fruitteeltbedrijf „Oost Ketelaar" te Lewedorp. Deze gaan door in de tweede helft van Juli en begin Augustus. De heer van Willigen uit Goes hield daarna een leerzame lezing over do bijenteelt. HANSWEERT. Schip binnengesleept. Het Duitte s.s. „Pionier" is te Hansweert voor anker moeten komen. Door signalen vroeg de boot om hulp, waarop de Belg. sleepboot „Gent" naar buiten is gevaren. Bij terugkomst bleek, dat de „Pionier" machineschade had, er was n.l. een stang van een der pompen door midden gebroken. De reparatie werd verricht door de machinefabriek „Hansweert" van de Firma Knolle te Hans weert. OVEZANDE. 40 jaar getrouwd. Zaterdag a.s. hoopt het echt paar KoensMeulblok het feit te herdenken, dat zij 40 jaar ge huwd zijn. RILLAND. Aanrijding. Toen eergisterenavond de heer W. F. v. Gorsel met zijn auto door het dorp reed over de Hoofdweg, kwam uit de Vinke- nissestraat een klein meisje aan gereden per fiets. Zij botste te gen de auto aan. De fiets werd gehavend. Het meisje werd bij dr Nanninga binnengebracht, die haar de eerste hulp ver leende. De verwondingen ble ken niet van ernstige aara. SOUBURG. Oranjevereniging vergaderde. Woensdagavond vergaderde de Souburgse Oranjevereniging onder leiding van de heer L. M. Naakt geboren. Na enkele besprekingen werd met meerderheid van stemmen tot voorzitter gekozen de heer J. Dingemanse. Van het college van B. en W. is toestemming verkre gen om op 3 Juni een collecte te houden voor de rijtoer met de ouden van dagen, die plaats vindt op 15 Juli. In bespreking kwamen de te houden Oranjefeesten in Augustus. Het ligt in de bedoeling om voor de schoolgaande jeugd een Floradag te houden. De kin deren van de leden der buurtver enigingen, aangesloten bij de S.O.V., zullen een plantje ter ver zorging krijgen, waaraan een wedstrijd zal worden verbonden, gepaard gaande met een tentoon stelling in „Rehoboth". Een en ander zeil plaats hebben op de laatste 3 dagen van Augustus. De winkeliersver. „Nemidso" zal ge vraagd worden een Winkelweek te houden. Zaterdagsmiddags zul len er wedstrijden voor jongens en meisjes van 14 jaar en ouder worden gehouden, alsmede een ringrijderij. 's Avonds is er mu ziek en zang op de tent, daarna rondgang door het dorp met mu ziek op verschillende plaatsen. Na afwikkeling van de huishoude lijke zaken nam de heer Naakt geboren afscheid als voorzitter, waarbij hij de hoop uit sprak, dat Souburg geslaagde Oranjefeesten mag hebben. De heer B. Reijerse dankte na mens alle buurtverenigingen, de heer Naaktgeboren voor alles wat hij in 't belang van de-S.O.V. gedaan heeft. COLIJNSPLAAT. Vergadering schoolvereniging. Dinsdagavond kwam de Ver. voor Geref. Schoolonderwijs bij een op de bovenzaal der Chr. bewaarschool. De voorzitter, de heer J. M. Contant zette het doel der samenkomst uiteen, n.l. ver andering van de naam der ver eniging. Nadat door enkele per sonen bezwaren hiertegen wa ren ingebracht en de betekenis van de naam uitvoerig was be - licht, was tenslotte aller me ning,, dat, indien de naam veran dert, het doel der vereniging ge lijk blijft, n.l. onderwijs te ge ven gegrond op de drie Formu lieren van Enigheid. Op voor stel van het bestuur werd be sloten de vereniging de naam te geven van: „Vereniging van Chr. Nat. Schoolonderwijs". ANNA JACOBAPOLDER. Vergadering N.C.L.B. Dinsdagavond kwam de pl. afd, van de N.C.L.B. bijeen in cafe Geuze o.l.v. de heer Ij. Quist. Van het hoofdbestuur was de heer Vingerling aanwezig. De voorzitter deelde mede, dat op de gehouden vergaderingen te St. Philipsland van de pl. afd. van werkgevers en werknemers goede resultaten zijn bereikt. Naar aanleiding hiervan gaf de heer Vingerling een nadere uit eenzetting van de Provinciale regeling betreffende accoordlo- nen. De gemiddelde verhoging van deze accoordlonen bedraagt meer dan 7 pet. Dit geldt voor land- en tuinbouw. Na de pauze had de uitrei king plaats van de gouden insig nes aan hen, die 25 jaar lid der vereniging waren. Zes personen kwamen hiervoor in aanmer king, waarvan er drie op de ver' gadering waren n.l. de heren S. Vermaas, P. de Masier en Joh. van Beek. ST. ANNALAND. Op 2728 Juli wordt het 475-jarig bestaan gevierd. De Oranjevereniging kwam Dinsdag bijeen. De voorzitter, de heer Chr. J. B. Boop, opende de vergadering. De rekening over het lopende verenigingsjaar werd nagezien en in orde bevonden met een batig slot van f 267.52. De heren A. Boon en C. Slager Jzn., werden bij acclamatie gekozen. Besloten werd op 27 en 28 Juli een feest te organiseren ter her denking van het 475 jarig be staan van St. Annaland, dat in 1475 gesticht werd door Anna van Bourgondië. Er zal twee dagen feest worden gehouden en wel de eerste dag ter gelegenheid van de stichting van St. Annaland en de tweede dag zal er een histori sche optocht worden georgani seerd. De muziekvereniging „Al- liecerando" heeft zijn mèdewer- king toegezegd, alsmede de zang vereniging „V.Z.O.S.". De tweede dag zal het feest zijn voor de kin deren. Het feest zal met een fak keloptocht besloten worden. „Vrederust". Dinsdag vergaderde de plaatse lijke afdeling „Vrederust" De heer Chr. Kalle gaf een uiteen zetting over de wijze, waarop dit werk van barmhartigheid het best in deze gémeente gestimu leerd kan worden. De minimum contributie is vastgesteld op f 1. per jaar. De heer M. C. Vroegop, corres pondent van de plaatselijke af deling alhier, deelde mede, dat het vorig jaar f 340.is opgehaald. Men zal nu trachten, dit jaar weer op dezelfde wijze dit doel te bereiken. Daar niet voldoende leden aanwezig waren kon men volgens de statuten niet tot bestuursver kiezing overgaan. Daar de heer J. Biert als voorzitter van de plaat selijke afdeling had bedankt, werd WEMELDINGE. Raad handhaaft besluit tot woningbouw. Dinsdagavond vergaderde de raad voltallig, onder voorzitter schap van burgemeester C. N. F. van Sas. Na opening der vergadering en voorlezing van het gebedsformu lier ging de vergadering over in besloten zitting. Na heropening der openbare vergadering werd medegedeeld, dat de raad besloot zijn eerder genomen besluit om over te gaan tot de bouw van een 6 tal woningen volgens het plan van de heer Valk te handhaven. De verordening op de heffing van keurlonen voor de keuring van vee en vlees in de keurings kring Kruiningen werd gewijzigd' - in verband met de voorgenomen heffing van keurlonen voor de huisslachtingen. Tegen stemde de heer de Jonge. In verband met de tot stand- koming van de wet op de mate riële oorlogsschade werden de destijds onteigende percelen van de Erven P. Cijsouw en van de Erven M. de Schipper, opnieuw aan de oorspronkelijke eigenaren toegewezen. De verordeningen op de heffing van opcenten op de personele belasting en de grond belasting voor de gebouwde eigen dommen en de grondbelasting voor de ongebouwde eigendom men werden opnieuw vastgesteld. Er werd besloten de barak voor de dienst van openbare werken, welke tengevolge van de inge bruikneming der garage niet meer nodig is, in bruikleen af te staan aan de Padvindersvereniging „Prinses Beatrix". Ook het gemeentepersoneel zal 5 loonsverhoging voor het 2e kwartaal 1950 krijgen. OOSTBURG. Raad protesteert tegen rapport P.P.D. De raad der gemeente Oostburg vergaderde voltallig. Medege deeld werd, dat helaas nog geen oplossing gevonden kan worden er nu met het gereed komen van 't nieuwe bankgebouw een oplos sing voor de hand ligt. Wanneer men b.v. de belastingen zou ver plaatsen naar het vrijgekomen bankgebouw zou er voor de kleu ters een plaats vrij komen. De in specteur weigerde echter te ver huizen. Het terrein voor de nieuwe Am sterdamse Bank werd „Markt" genoemd. De te verdelen grond in de Voldersstraat werd door de verkavelingscommissie toegewe zen aan de families Leenhouts German en Beentjes en de dames v. d. Bossche. Voor het garantiefonds Ten toonstelling stichting Zeeland 1953 stelt ook Oostburg f 0.06 per inwoner beschikbaar. Vastgesteld werden verschillen de verordeningen en de opheffing van de begrafenisrechten, leges wijzigingen en opcenten op de grondbelasting en personele be lasting, 5 loonsverhoging zal aan het gemeente-personeel ook over het 2e kwartaal worden uitgekeerd. Voor de bouw van de Chr. ULO en Chr. lagere school werd voor f84.000 een definitieve geldlening aangegaan. Een kasgeldlening van f 4000.000 all werd aan gegaan met de N.V. Midden- standsbank. Mej. Jansen, thans te Goes, werd benoemd tot lerares in klas sieke talen aan het openbare ly ceum. De begroting 1949'50 werd gewijzigd. Op een vraag van de heer Schippers deelde de voorz. mede, dat de raadhuisplannen nog niet verder gevorderd zijn. Zodra con crete voorstellen gedaan kunnen worden, wordt de raad ingelicht. Voor de wegverbetering Water- Iandkerkje-Oostburg, zullen en kele noodwoningen, die in de scherpe bocht aan de Veerhoek staan, worden afgebroken, en el ders worden herbouwd. Fel protesteerde de gehele raad tegen het rapport van de Plano logische Dienst, waarin deze dienst het kanaalplan voor W.-Z.- voor het kleuteronderwijs, hoewei Vlaanderen onmogelijk maakt. besloten op de eerstvolgende ver gadering in deze vacature te voorzien. Bij de twee huidige be stuursleden werd als hulp geko zen, de heer Johs. Qverbeke Nzn., ter controlering van de ingeko men gelden. BROUWERSHAVEN. Filmapparaat. De oudercommissie van de O.L. school heeft dezer dagen besloten tot aankoop van een filmapparaat over te gaan. Hier mede zal eenmaal per maand voor de schoolkinderen een film vertoond worden. BIERVLIET. Aanbesteding. De diaconie-boerderij der Ned. Herv. Kerk werd aanbesteed in café v. d. Hooft, door architect Jac. Traas. Uitslag: Vic. Ver- straete, Hoofdplaat, f29.500; L. B. Verstraete en B. v. Waes, Hoofdplaat, f28.140; W. Moer dijk en L. v. Waes, Biervliet, f 27.780; A. J. Rogiers, Philip pine, f 26.400; C. L. Soulimans, Hoofdplaat, f 24.890; C. A. de Ruijsscher, Hoofdplaat, f 21.860. OOSTBURG. A tilletiek wedstrijden. Om de athletiek onder de aandacht van de grote bevol kingsgroepen te brengen worden in Oostburg voorbereidingen ge troffen voor een internationale athletiek-wedstrijd. Hiervoor blijkt veel belangstelling te be staan. Die belangstelling zou echter nog groter zijn als niet een groot deel der bevolking nu al automatisch uitgeschakeld wordt. De wedstrijden worden n.l. weer op Zondag gehouden. De organisatoren maken hier een grote fout door de sport, die zij populair willen maken, op Zondag te willen geven. SLUIS. Bazar Ned. Herv. Kerk. De bazar voor de inrichting der Ned. Herv. Kerk is een groot succes geworden. Tijdens de opening sprak burgemeester v. Hootegem de wens uit, dat de bazar aan zijn doel zou mogen beantwoorden. Er heerste reeds spoedig een gezellige drukte en vooral de fraaie handwerken trokken veel belangstelling. Groot was de belangstelling voor de huishoudelijke bijeenkom sten, die voorafgaande aan de grote middagvergadering op het programma stonden van de Bondsdag, die de Ned. Chr. Jonge Boe ren- en Tuindersbond en de Bond van Christen Boerinnen, Boeren dochters, Plattelandsvrouwen en -Meisjes gisteren in Middelburg hielden. In de grote hal van de Veilingsgebouwen sprak voor de leden van de C.J.B.T.O. de voorzittervan de Ned. Chr. Landar- beidersbond, de heer C. J. van Mastrigt, over „P.B.O. en liedrijfs- genoten". De voorzitter van de C.J.B.T.B mr W. Rip, opende de bijeen komst, las Ps, 25 en ging voor ln gebed. In zijn openingswoord heette hij o.m. welkom de wnd. burgemeester van Middelburg, de heer J. W. Kögeler, de Rijksland- bouwconsulent in Zeeland; ir C. W. C, van Beekom, de Rijkszulvei- consulent lr C. Zwagerman, de heer F. K. Phaff en mr J. Horn- stra namens de Stichting Zeelanu voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. Nadat de jaarverslagenen andere huishoudelijke zaken waren afgehandeld, sprak de heer van Mastrigt. Spr. begon met te wij zen op de praetlsdhe betekenis van de P.B.O. voor de Boeren- en Tuindersorganisaties. Uitgangs punt voor dit alles, aldus spreker moet zjjn Gods Woord en alleen wanneer dat zo is, is alles volle dig te begrijpen en te volvoeren. De heer van Mastrigt zei verder, dat uit de P.B.O. zal voortvloeien een gelijke verantwoordelijkheid lussen de bedrijfsleiding en werk nemers ten opzichte van de gang van zaken in het bedrijf. Spreker zei, dat het goed is, dat de mens verantwoordelijkheid leert dragen. Voorts wees de heer van Mas- tigt op de belangrijkheid van hei feit, hoe men tegenoevr elkaar staat en hij zei verder, dat er 'n grote krachtsinspanning en acti viteit wordt gevraagd, ook van de Chr. Organisaties. Tenslotte zei spr., dat de P.B.O. eerst van grote betekenis zal zijn, indien deze wordt beheerst door Chris tus zelf. Hierop volgde nog enige bespreking. Het Hoge Commissariaat van Indonesië in Den Haag heeft de Utrechtse en Leidse universiteiten een brief gezonden, waarin wordt meegedeeld, dat Indonesië geen prijs meer stelt op de komst van Nederlandse Indologen. mogelijkheid hun studie voort te zetten zo eindigt de brief. In de kringen der Utrechtse ind-dogen heeft men ons naar aanleiding van deza brief te ver staan gegeven, dat eens te meer duidelijk is geworden, dat de re publiek van Soekarno er ondanks het Uniepartnerschap geen prijs op stelt Nederlanders toe te la ten bij de opbouw van Indonesië. Zelfs indien Nederlandse studen ten bereid zouden zijn genatura liseerd Indonesiër te worden, blijft het de vraag of er inder daad een benoeming tot Indone sisch ambtenaar te verwachten is. De uitkering van de studietoe lagen is stopgezet, vooï zover het betreft nlet-Indonestsche staatsb urgers. Dit besluit van de regering van de R.I.S., zegt „De Telegr.", im pliceert, dat de opleiding tot wat men voorheen pleegde te noemen B.B.-ambtenaar voor jonge men sen van het Nederlandse staats burgerschap zal worden stopge zet eind Juni, als het cursusjaar is verstreken. Wat de Utrechtse indologen be treft, vallen onder deze nieuwe regeling 167 studenten. De studen ten, die destijds inschreven voor indoloog, verplichtten zich con tractueel de genoten toelage (f2000 per jaar) te zijner tijd na de studie terug te betalen. De lopende contracten werden bij de souvereiniteitsoverdracht van de Nederlands-Indische rege ring door de regering van de R.I.S. overgenomen. Als pleister op de wonde wordt in de brief meegedeeld, dat de terugbeta lingsclausule is vervallen. M.a.w.: de gedupeerde studenten behoe- van niet nog eens als extra-ver zwaring, nu hun verdere studie onmogelijk is gemaakt, het opge nomen geld van hun beurs terug te storten. Voor hen, die bereid zijn het Indonesisch staatsburger schap te aanvaarden, bestaat de Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Holwierde, J. W. Doeve, cand. te Den Haag; te Beverwijk, W, A, B. Hagen te Kerkdriel; te Breukelen (vac. H. M. Cnossen), J. H. de Vree te Oud-Beijerland: te Linschoten, H. N. van Hensbergen te Schalk wijk. Bedankt voor Montfoort, J. v. Wier te Kesteren; voor Berkel- Rodenrijs (toez.), H. de Ruijter te Eek en Wiel. Geref. Kerken. Tweetal te Dokkum (3e p.pl.), H. Hazenberg te Siddeburen en A. Vellema, v.h. legerpred., won. te Zevenhuizen. Beroepen te Meerkerk, P. M. Veldhuijzen te Arnemuiden; te Maasland, J. Z. Potjer te Kol- lum; te Ouderkerk a. d. Amstel, A. C. Mooy te Warns; te Kiel- windeweer, P. Bakker t» Strijen; te Beilen, W. v. d. Kolk te Dronrijp. Vrije Evang. Gemeenten. Beroepen te Nijverdal, D. Rijkhoek, zendeling-predikant, wonende te Dordrecht. Beroepbaar. Door de classis Zutphen is be roepbaar gesteld ln de Geref. Kerken de heer M. D. Geleijnse, theol. cand., „De Kruisberg", K 37, Doetinchem. Afvaardiging Classis Middelburg Part. Synode Geref. Kerken. Door de Classis Middelburg werden afgevaardigd naar de Particuliere Synode van Zeeland der Geref. Kerken de predikanten Ds H. Veldkamp en Ds S. v. Wou- we, primi; Dr A. H. Oussoren en Ds H, Verschoor, secundi; als mede de ouderlingen A. Geschiere, Grijpskerke en P. Polderman, Meliskerke, primi; J. Bosselaar, Aagtekerke en W. Louwerse, Ga- pinge, secundi, Sportnieuws VOETBAL. Het bestuur van de v.v. „De Bevelanders" te Kamperland heeft het voornemen om in dé a.s. weken nederlaagwedstrijden te organiseren. Hieraan wordt met twee elftallen deelgenomen. Aanstaande Zaterdag zullen de eerste wedstrijden gespeeld wor den tegen de beide elftallen van Wissekerke. KORFBALPROGRAMMA. Voor de eerste klasse zijn voor Zaterdag 13 Mei a.s. geen wed strijden vastgesteld, daar te Goes een selectie-wedstrijd wordt ge speeld, waaruit het Zeeuwse twaalftal zal worden samenge steld, dat op Hemelvaartsdag te Middelburg tegen de Belgen in het veld komt. 2e KI. A: Vopo IMadjoe I. 2e kl. B: VitesseTogo II; OlympiaZeelandia; De Poel Eendracht. 3e kl. Ai A.K.S.—Fortuna; Stormvogels IIMadjoe II; TopAtlas. 3e kl, B: Vopo IIScampolo II; S.S.S. II—Tjoba 5| Madjoe III— Swift III. Adspiranteni ScampoloZee- landi; De PoelSwift A. 18 Mel Hemelvaartsdagl Swift II—S.S.S. I. Swift IH—S.S.S. II. G.B.P.B. HEEFT NITUWE PRESIDENTE. De eierloods van de Middelburg se veilingsgebouwen zat gister morgen tjokvol met de leden van de C.B.P.B.' De dames verwel komden daarbij de nieuwe presi dente, Mevr. F. Witterholt Heidanus, die pas is gekozen en nu voor de eerste maal de verga dering presideerde. Nadat een korte liturgie, waar in Schriftlezing en gezang, elkaar afwisselden, was afgewerkt, hiela Mevr. Witterholt haar openings rede, waarin zij allereerst ge waagde van dank aan God, waar bij zij herinnerde aan de oprich tingsdatum 5 October 1938. Onze tijd eist zelfvertrouwen en door tastendheid, aldus de presidente. Spr zei dat de Bond nog steeds groeiend is en zij besloot haar rede met een overzicht van het gebeurde in het afgelopen Jaa: en een blik in de toekomst. Hierna werden diverse perso nen en afgevaardigden welkom geheten, w.o. de ere-presldentt Mevr. Bogers-Visch, Mevr. S, C. de Casembrootbaronesse v. d. Feltz, de heer J. Bosselaar na mens de C.B.T.B., terwijl ook mej. Ossewaarde namens het Ministe rie van O., K. en W. aanwezig was. Na de afdoening der huishou delijke zaken declameerde mej. A. L. Ie Cointre te Middelburg o.m. De Bruid van Jan Prins en enkele gedichten over Zeeland. Bij enkele candldaatstelling werd gekozen verklaard tot pre sidente Mevr. F. Witterholt Heidanus. Tot lid van het Dagelijks be stuur werd Mej. R, v. d. Schans te Drongelen (N.-Br.) gekozen. De ere-presidente, Mevr. Bo- gers, memoreerde de verdiensten van de nieuwe presidente en feli citeerde de leden met deze keuze, Er werd nog bekend gemaakt dat Mej. de Ruyter en Mej. Lat- tooy benoemd zijn tot adviseuses Mevr. Witterholt las nog een brief voor van de afgetreden pre sidente, Mevr. Hulzlng-Knol. REDE MEVR. KOOLE. Mevr. A, W. Koole-Dekkei sprak hierna over: De kroon van het Platteland. Spr. begon met te wijzen op de waarde van het platteland en z(j zei daarbij, dat men nergens be ter woont dan juist op het plat teland. Vervolgens ging Mevr. Koolc ln op de betekenis van de kroon en ze besprak de vraag waarom de C.B.P.B. niet la opgenomen ln de Vrouwenorganisaties ln Neder land. Spr. gaf hierop ten antwoord dat de belangen der plattelands meisjes en -vrouwen geheel an ders liggen dan die van de ande re vrouwen. Bovendien, aldus Mevr. Koole Is het persoonlijk le ven op het platteland geheel an ders dan in de stad. Laat ons de gezamenlijke pro blemen ook gezamenlijk oplossen, zo vervolgde spr„- die tenslotte opriep om zich aan te sluiten rond de Heiland. Nadat Mej. Ie Cointre nog had gedeclameerd werd deze morgen- vergadering gesloten. De gehouden collecte bracht f 196.31 op. Electrische lijn in Brabant in gebruik genomen. Gisteren werden met een offi- ciële openingsrit de nieuwe ge- electrificeerde baanvakken Dord- recht-Boxtel en Lage Zwaluwe- Roosendaal in gebruik genomen. Onder de vele genodigden, die de rit meemaakten waren mr A. J. Rosman, secretaris-generaal van het ministerie van verkeer en wa terstaat, de" Commissarissen \an de Koningin in Gelderland, Noord- Brabant en Zeeland, resp. Jhr. dr C. Q. Quarles van Ufford, prof. J. E. de Quay en Jhr. mr A. - - C. de Casembroot. Verder een vijftiental burgemeesters van aan de desbetreffende spoorlijnen ge legen gemeenten, een aantal leden van de Eerste en Tweede Kamer, meer speciaal afkomstig uit het Zuiden van ons land en een aan- 1 commissarissen der Spoorwe gen. Op alle stations werden offi ciële toespraken gehouden en zeer waardevolle geschenken aan geboden. Schoolkinderen zongen en fanfareverenigingen bliezen er lustig op los. Tot gemeente-deurwaarder te Ovezande werd benoemd, de heer J. Thiery te -Goes, zulks in plaats van de heer J. M. de Kok te Goes. Uit Indonesië keerden te Borssele terug H. Slabbekoorn, j, Walhout Mz., M. Krijger, J. Giljum en J. Schipper Hz. Dinsdag keerde een zoon van de familie Langeveld te Krui ningen uit de tropen terug. Voor de woning was een versiering en „Welkom Thuis" aangebracht en heel de buurt vlagde, terwijl des avonds „E.M.M." een sere nade bracht. Er zijn plannen in voorberei ding te Scherpenisse een groot koelhuis te bouwen voor het bewaren van aardappelen, Dinsdag vierde het echtpaar Anth. Boidin en mej. Boidin Vergouwe te Oostburg hun 50- jarige echtvereniging. Aansterdamschc Effectenbeurs. Slotkoersen op 11 Mei medegedeeld door do Inca»so-Bank N.V., Goes. Grootboek-Obligatiën Nederland 1948 Nederland 1947 Nederland 1937 Dollarlening 1947 Invest. Certif. Nederland 1962-64 ex. Nederland .dito cum Nederland N.W.S. Spaarcertificaten Indië 1937 A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Ind. Hand. Bank Ned. Handel Mij A.K.U. Berghs en Jurgens Van Berkel Patent Calvé Helft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Bros Unll. N Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Dito, 6 pet cum. pref. Wd. Wilton Billiton I rubr. Dito n rubr. Dordtsche Petr. Dito pref. Kon. Olie Dito. onderaandelen Moeara Eniin A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. liiti laya China j&p.lÜQ 100 98$* m 98 99 H 99H 99/ 8154 95 mi 58 84 144 167 314 H4I4 12^4 170^ 117 157 163 202?$ 283 266 223)4 168)4 150)4 305 218 25754 275/2 282/ 281/2 467/ 122;$ 120 96 Kon. Boot Kon. Paketvaart Ned. Sch. Unie Van Ommeren's Sv. Rott. Lloyd Stv. Mij. Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Deli Mij Senembah Muller Co Amsterdamsclie Bank Holl. Bank Unie Cert. Javasche Bank Herstelb. Pr. Escompto Bank Ned. Bank v. Zd. Afr. Rotterdamsche Bank Surinaamsche Bank Twentsche ank Am. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel Chrysler General Motors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Standard Brands U.3 Steel Cities Service North. Am. Cont. Oil Midcont. Oil Philips' Oil Shell Union Tidewater Baltimore Miss K. Texas New York Centr. Pennsylvania .Canadian Pas, 128 118 125)1 161$ 12634 1404 121 61)4 91 29 100 116 145 161}4 218$ 124 62)4 168?4 12674 116)4 122)4 161 124 54 i y 117 61*4 89$ 28 112 97 143)4 161 217)4 95?$ 62/2 176/ 169/ 164 57 33/ 113)4 75 87)4 28H 57 33 6 99J4 79/ 45)4 68 43)4 27)4 11)4 6 Departement Zeeland Ned. Mij voor Nijverheid en Handel Het Departement Zeeland van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, zal op Woensdag 24 Mei zijn ledenver gadering houden in het Woold- huis te Vlissingen. Onder meer komt aan de orde het verslag van de onlangs gehouden vergadering van departementsbesturen en voorts bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden is mr A. C. van Epenhuysen. Het bestuur stelt als candidaat ir. J. P. Ber denis van Berlekom te Middel burg. Na een gezamenlijke koffie maaltijd zal de directeur van de Kon. Mij. „De Schelde" de heer J. W. Hupkes een inleiding houden over het bedrijf, welke gevolgd wordt door een excursie naar ,,De Schelde". 1 ram ontspoord op Schouwen Donderdagmiddag omstreeks 12 uur ontspoorde door het bre ken van een der assen op het baanvak Zierikzee-Brouwersha- ven. een tram der R.T.M., waar door deze een eind uit de rails kwam te staan. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Het passagiersverkeer had geen vertraging daar dit vanaf Zierik- zee tot N. Schouwen met de bus plaats vindt. Omstreeks 7 uur 's avonds had men de tram weer op de rails en kon deze wegge sleept worden. Uitreiking prijzen winkelweek Middelburg. Gisteravond vond in het Schut tershof de prijsuitreiking plaats van de door de winkelierscombi, natie Langeviele'—Pottenmarkf; georganiseerde prijsvraag in d4 winkelweek. De voorzitter, de heer A. P. v, d. Kamer, heette de prijswinnaars hartelijk welkom en feliciteerde hen met het behaalde succes. Met glundere gezichten kwamen de 56 winnaars naar de tafel met uitgestalde prijzen en maakten er hun keuze. Mej. E. C. J. Kerkhove uit Vlissingen ging met de hoofdprijs, eon fonkelnieuwe herenfiets, strij ken. In totaal kwamen 160 in zendingen op deze prijsvraag bin nen. JAARVERGADERING RODE KRUIS MIDDELBURG. Woensdagmiddag kwam de afd. Middelburg van het Ned. Rods Kruis o.l.v. mr J. M. Pilaar in jaarvergadering bijeen. De jaar verslagen werden goedgekeurd en de aftredende bestuursleden, dê heren dokter W. Feikema en mr W. H. Vermaas, werden herkozen. Dierenbeschermers vergaderden te- Goes. Onder leiding van de heer E, J. Glerum werd gisteravond in De Landbouw te Goes een bijeen komst gehouden van de Afd. Zee land Noord van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. Nadat het jaarverslag over 1949 uitge bracht was, waarin opgemerkt werd, dat Zeeland Noord thans 500 leden heeft en Zeeland Zuli* rond 300 en dat er vooral hej laatste deel van het jaar hare gewerkt is, met name door dS heer Glerum en mej. Ritmeester, gaf de heer Glerum een uiteen zetting van de huidige stand van zaken, na het uittreden van „ds groep JongepierWitte". Deze hebben omdat ze het niet eens waren met het bestuursbeleid en zelf het bestuur wilden vormen een nieuwe vereniging opge richt onder de naam „Dieren in nood". Op de wijze, waarop de stich ters van deze vereniging leden trachten te winnen, oefende de heer Glerum ernstige critiek; soms werden leden van Zeeland Noord zonder dat ze het wisten op de lijst van de nieuwe ver eniging gezet, zo deelde de voor zitter mede. Ook laakte hij de houding van de vroegere inspecteur, op wiens werk verschillende aanmerkingen waren en die beweerde nog geld van de Vereniging te moeten heb ben, terwijl, zoals officieel uitge maakt werd, het tegendeel het geval was. Na dit alles te hebben uiteen gezet, werd hierover in den brede gesproken door de leden. Men kwam tot de slotsom, dat het vroegere bestuur te weinig actief was geweest en dat de le den op Zuid-Beveland „alleen goed waren om te betalen". Om het contact tussen het bestuur en de leden in Z. Beveland te ver stevigen zullen twee mensen uit Goes zitting nemen in het be stuur. Ter vergadering werden ook de plannen bekeken voor de bouw van het nieuwe asyl te Middel burg, terwijl meerdere zaken aan de orde gesteld werden.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2