Minister van den Brink noemt het plan Schuman een reële weg NIEUWS Mpramp in Henegouwen eiste 41 mensenlevens Massale demonstratie van christelijke plattelands jongeren te Middelburg Zeeuwse Plattelandsvrouwen bijeen te Tholen. Waarheen? Tweede Kamer keurde wetsontwerp Hoogovens goed Amerika wil atoombommen opslaan in Europa. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Antwerpse gangsters na op windende jacht gearresteerd 12Q0 millioen dollar voor liberalisatie van de Europese handel. Ir Geuze leverde „een loflied op het boerenleven". SNIPPER Algemene vergadering Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2345 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 4557 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Francotper post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m m Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZL'IDEMA VRIJDAG 12 MEI 1950 Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Hulzenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. tL Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag Zon op 4.50 u., onder 20.23 u. Maan op 3.33 u., onder 16.49 U. Hoogwater op Zaterdag" 13 Mei: Vlissingen: 12.20 u. 1.57 m., u. m. Terneuzen: 0.18 u. 1.56 m„ 12.45 u. 1.78 m. Wemeldinge: 1.16 u. 1.19 m., 13.43 u. 1.50 m. Zierikzee: 0.56 u. 1.00 m., 13.31 u. 1.30 m. "Dij de stichting van de Repu- bliek der Verenigde Staten van Indonesië, is een voorlopige constitutie vastgesteld, waarin de deelnemende negara's met name werden genoemd. Thans, nauwelijks vier maanden na het in werking treden van deze constituante is dit staats stuk voor een belangrijk deel van zijn inhoud beroofd. Onder leiding van de Republiek Indonesia, de schepping van Soekarno en zijn vrienden, zijn de deelstaten de een na de ander opgeruimd. Met de bepalingen van de plechtig bezworen grondwet, wordt bitter weinig rekening ge houden. TAe vraag komt op, wat hiervan de gevolgen zullen of althans kunnen zijn. Het is bekend, dat de linker stromingen aan kracht en invloed beginnen te winnen. De verwachting is uitgesproken en zeker niet zonder grond dat dit proces zal doorwerken. In een staat als de R.I.S. waar het politiek besef bij de massa nog helemaal niet is ontwikkeld, is het een betrekkelijk kleine groep die de dienst uitmaakt. En in deze groep zijn het weer de heethoofden, die het grootste woord voeren en de leiding ne men. Zo ligt het voor de hand, dat de meest revolutionnaire elementen aan het roer komen en de te vol gen route bepalen. T n verband hiermede is reeds 1 gewezen op de mogelijkheid, dat de buitenlandse politiek van Indonesië een wijziging zal onder gaan in die zin, dat men zich te gen de „Westerse kapitalistische invloeden" zal verzetten en in linkse, (l.w.z. in Russische rich ting koersen. En dan behoeft het ook geen verwondering te wekken, wan neer op een bepaald moment de Unie, aan het hoofd waarvan Ko ningin Juliana heet te staan, wordt verbroken, dat Nederland nog meer dan nu, als een vijan dige mogendheid wordt be schouwd, en dat de milliarden die Nederland in deze wankele staat heeft gestoken, voorzover nog aanwezig, gebruikt zullen wor den, om de Nederlandse belangen en de belangen van Nederlandse onderdanen te schaden. Wij zijn, ondanks alle moedge vende verklaringen van onze re gering, nog niet klaar met Indo nesië. (Van onze parlementaire redacteur.) Bjjna een gehele middag sprak de Tweede Kamer gisteren over een wetsontwerp, waarmede zij het van harte eens was, uit gezonderd de communisten, In dit wetsontwerp wordt o.a. gere geld, dat de staat f 9 millioen zal bijdragen in de uitbreiding van het kapitaal van de Nederlandse Hoogovens en f65 millioen voor de oprichting en de exploitatie van een ulsery en een bllkfabriek. In totaal Is er f 188 millioen nodig om de plannen, die op stapel staan, te verwezenlijken. Het aardige in dit debat was echter, dat het „kersverse" plan van Schuman om de W. Europese staalindustrie te internationalise ren, in het middelpunt der be langstelling stond. In feite kwa men alle besprekingen over dit Na opgejaagd te zijn in geheel België en zelfs Noord-Frankrijk, zijn de twee Antwerpse bendele den Mulder en Beeckmans eer- gistermiddag in de val gelopen. Zij waren reeds verscheidene ma len op heterdaad betrapt bij roof overvallen, doch zij wisten tot nu toe steeds uit de greep der politie te blijven. Mulder en Beeckmans hadden hun intrek genomen in een onbe woonde villa in het Zoute. De po litie, gewaarschuwd door de echt genote van de directeur van een verhuurkantoor, omsingelde de villa, doch de gangsters konden na een vuurgevecht, waarbij één der agenten werd gewond, ontko men. Mulder vluchtte in de rich ting van Knokke, doch kon hier enkele uren later, na een klop jacht in de bossen, overmeesterd worden. Hij werd hierbij door ver scheidene schoten gewond. Beeckmans was er met een ta xi vandoo. gegaan .Leden van de Rijkswacht gaven de chauffeur een teken om te stoppen, doch deze werd door Beeckmans onder bedreiging met diens pistool ge dwongen vol gas te geven. De Rijkswachters openden hierop het vuur met handmitrailleurs, waarbij zowel de chauffeur als het bendelid werden gewond. Grondtroepen zouden dan kunnen worden vervangen door bombardementstroepen. Amerikaanse militaire functio narissen overwegen een plan, de b(j het Noord-Atlantisch verdrag aangesloten landen van atoom bommen te voorzien, aldus wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron te Washington vernomen. Een plan om Frankrijk, Enge land en de andere aangesloten landen atoombommen ter be schikking te stellen wordt gron dig onderzocht en van militaire zijde wordt het voor en tegen overwogen, aldus deze bron. De voorstanders beweren, dat er een weg gevonden moet worden om West-Europa sneller en goedko per te bewapenen dan met de conventionele wapens mogelijk is. Een onderdeel van het plan is het vervangen van veel dure grond troepen in Europa door bombar dementstroepen, die met een gro te hoeveelheid atoombommen van licht gewicht zouden worden uit gerust. De tegenstanders brengen naar voren, dat het veiliger is, atoombommen in handen der Amerikanen te laten, daar deze anders in enkele bij het Westen aangesloten landen uit hoofde van de aldaar gevoerde binnenlandse politie in het communistische kamp terecht zouden kunnen ko men of in geval van oorlog in handen der Russen zouden kun nen vallen. Ook vreest men, dat geheime inlichtingen over de Amerikaanse atoomwapens via buitenlanders naar de Sowjet- Unie zouden worden doorgegeven. De voorstanders willen de con trole over de bommen opdragen aan een Atlantische controle organisatie voor de atoomenergie en de bommen buiten het Euro- Westelijke grote drie spraken over de „koude oorlog". De ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten, die te Lon den een driedaagse conferentie begonnen zijn over de Westerse strategie in de „koude oorlog", hebben na afloop van hun eerste vergadering een communiqué uit gegeven, waarin zij oproepen tot hernieuwde pogingen op elk ge bied om de vrede te bewaren, in het bijzonder door het opbouwen van een doeltreffende verdedi ging. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat de mi nisters tot de algemene slotsom kwamen, dat de Sowjet-Unie de koude oorlog waarschijnlijk niet zal staken en dat als gevolg daar van de Westelijke defensieve or ganisaties moeten worden ontwik keld zover dit maar enigszins mogelijk is. De buitengewone en gevol machtigde ambassadeur van Ne derland te Londen, Jhr. mr E. F. M. J. Michiels van Verduynen, heeft het Engelse Koningspaar een zilveren schaal met Hollandse orchideeën overhandigd, die als geschenk van Nederland per vliegtuig naar Londen was over gebracht. pese vasteland opslaan op een plaats van waaruit zij toch snel geleverd kunnen worden. (Men denkt aan Engeland en Noord- Afrika) of in de Noordatlantische landen zelf, doch dan onder direct beheer van Amerikanen. Een dergelijk plan zou eerst moeten worden goedgekeurd, door de president en het Congres daar op het ogenblik geen atoom bommen mogen worden geëxpor teerd. Joodse graven in Berlijn geschonden. De vertegenwoordiging van de Joodse gemeenschap te Berlijn heeft de Oost-Berlijnse burge meester Ebert gevraagd onmid dellijke stippen te doen om de personen, die Dinsdag 16 graf stenen op het Joodse kerkhof Weissensee omver geworpen heb ben, op te sporen. Dit was de derde maal, dat men te Berlijn gepoogd heeft graven op Joodse kerkhoven te schenden. punt hierop neer, dat men minis ter v. d. Brink vroeg, hoe deze zaak in elkaar zat en wat de ge volgen voor de Hoogovens zouden kunnen zijn. Alleen de heer Post humus (Arb.) groef iets dieper. Hij klopte zich op de borst door op te merken, dat men niet moest zeuren over de Staatsdeelneming in het Hoogovenbedrijf, terwijl Schuman met een dergelijk plan voor de dag komt. EEN REELE WEG. „Het plan-Sehuman tast de eigendomsrechten niet aan", zo zei minister v. d. Brink in zijn antwoordrede, „maar er zal een internationale autoriteit moeten zijn, die in belangrijke mate richt lijnen zal geven. Het is uiteraard niet mogelijk, dat de Nederlandse regering thans reeds een oordeel geeft. Het plan kan van grote betekenis zijn voor de ontwikke ling van de economische samen werking. Wanneer men ter be vordering van de economische integratie deze „staalharde" weg op gaat, dan betreedt men een zeer reële weg, al kunnen er zich natuurlijk moeilijkheden voor doen". In het begin van zijn rede zei- de hij, dat het wetsontwerp één der hoekstenen van het industria lisatiebeleid der regering is. Wan neer deze uitbreiding niet tot Tijdens een bijeenkomst van vertegenwoordigers van Huis van Afgevaardigden en Senaat der Verenigde Staten zijn amende menten op de E.C.A.-wet goedge keurd, die voorzien in het ter be schikking stellen van de E.C.A.- leider Paul Hoffman van gelden ter stabilisatie van de Europese handel en ter bevordering van een vrije wisseling der Europese valuta's. Connally, die deze mededelin gen deed, deelde verder nog mede dat een bedrag van 600 millioen dollar zou worden bestemd voor het liberaliseren van de Europese handel en het opruimen van han delsbelemmeringen. De bewoor dingen van het amendement zul len zodanig worden gekozen, dat het Hoffman vrij zal staan uit te maken op welke wijze dit geld zal worden gebruikt. Een tweede amendement voor ziet in het beschikbaar stellen van 700 millioen dollar voor het tot stand brengen van een Euro pese betalingsunie. Hoffman heeft aangedrongen op het instellen van een dergelijke unie, welke een vrij geldverkeer tussen de Euro pese staten moet bevorderen en de Westeuropese handel moet doen toenemen. Connally ver klaarde tenslotte nog dat Hoff man had gezegd niet te verwach ten meer dan 400 millioen dollar nodig te zullen hebben voor het tot stand brengen van een Euro pese betalings-unie. stand zou komen, zouden de doel einden van de Industrialisatie nota niet kunnen worden bereikt. Het ontwerp werd tenslotte aan vaard. SPOEDIG EEN INDONE SISCH DEBAT? Voorzitter Kortenhorst deelde nog mede, dat de Kamerleden er rekening mee moeten houden, dat het Pinksterreces zal worden on derbroken om regeringsmedede lingen omtrent Indonesië aan te horen. Het zal niet uitgesloten zijn, dat een debat over deze ma terie omstreeks 25 Mei zal plaats vinden. Na deze mededeling vroeg prof. Gerbrandy (A.R.) verlof vragen te mogen stellen over de staatkundige en economische ver houdingen in Indonesië sedert de souvereiniteitsoverdracht. Met name wil hij spreken over de ont wikkeling in de R.I.S., de oprol ling van de deelstaten en over de maatregelen, die de regering heeft genomen en nog wil nemen. Op zoek naar een prop bankbiljetten. Een Haagse winkelier had op 8 Mei j.l. gedurende de middaguren de Haagse etaleur C. J. S. in zijn etalage aan het werk gesteld. Op de toonbank bevond zich een doosje met 1400 gulden, waarvan 10 bankbiljetten van 100 gulden. Om 18 uur vertrok S. en enige uren later ontdekte de winkelier dat de bankbiljetten van uit het doosje waren verdwenen. De winkelier nam de Haagse recherche in de arm, die des avonds laat S. nog bij zijn woning kon arresteren. Hij legde een vol ledige bekentenis af, en vertelde er tevens bij, dat hij 's avond naar Wassenaar was gegaan en daar door berouw over zijn daad, en beangst voor de gevolgen er van, gedreven, de 10 bankbiljet ten tot een prop had samenge knepen en ze op de Rijksstraat weg, nabij het Wassenaarse via duct had weggegooid. Des nachts nog trok de Haagse politie met schijnwerpers naar de door S. aangeduide plaats, doch de prop bankbiljetten werd niet gevon den. De ergste mijnontploffing sinds 20 jaar. Door een mjjngasontploffing in schacht nummer 6 van de steen koolmijn Mariemont-Bascoup na- by Charleroi zijn 41 personen ge dood en enige anderen zwaar ge wond. Vier mijnwerkers, die gewond waren, konden worden gered, doch een van hen overleed later nog in het ziekenhuis. Reddingsploegen losten elkaar af bij hun pogingen om hun ka meraden naar boven te brengen. Twee liftkooien gingen voort durend heen en weer naar de gang, waarin de ontploffing zich heeft voorgedaan. Onder de tien doden, die uit het naburige dorpje Pieton ko men, zijn een vader, zijn 14-jarige zoon en zijn 38-jarige schoonzoon. Ook bevinden zich onder de doden 4 Oekrainse ontheemden, een Italiaan, een voormalige Duitse krijgsgevangene en twee Poolse mijnwerkers. Op tien meter van de schacht Hongersnood bedreigt 10.000 personen in Oost-Borneo. Tienduizend personen in het gebied van Moeara Antjalong in Oost-Borneo worden door honger snood bedreigd, daar een grote overstroming alle voedselvoorra den verloren deed gaan. Het wa ter staat zeer hoog. Vandaag kun nen pas de eerste reddingsgroe- pen van het ministerie van socia le zaken, het Rode Kruis en de dienst volksgezondheid met le vensmiddelen, kleren en medicij nen naar het geteisterde gebied vertrekken. Intussen is van de centrale regering 40.000 gulden gevraagd ter bestrijding van de onkosten van het reddingswerk. Niet prettig voor Prinses Fathia van Egypte. Het Egyptische hof heeft mede gedeeld, dat tot zijn grote spijt alle pogingen, die in samenwer king met de Egyptische regering zijn genomen om Prinses Fathia van haar huwelijk met Riad Gha li af te houden, niet het gewenste gevolg hebben gehad. Koningin Nazli, wier secretaris Riad Ghali is, verklaarde te San Francisco, dat Koning Faroek zijn toestemming ongaarne wilde geven, omdat Ghali niet van adel en een christen was. was in één der kantoren een lij kenhuis ingericht, waarheen we nende vrouwen door de politie werden geleid om haar bloedver wanten te identificeren. In Pieton luidden de kerkklok ken en in de straat bespraken groepen mensen de ergste mijn ramp, die de laatste 20 jaar in Qplgië is voorgekomen. Een lid van de reddingsploegen verklaarde, dat de naar boven gehaalde lijken zwaar verminkt waren. De kracht van de ontplof fing was zó groot, dat reusachtige brokken steenkool in de schacht terecht kwamen. Attlee juicht plan-Schuman toe De Britse minister-president, Attlee, heeft in het Parlement verklaard, dat het Franse voor stel tot het samenbrengen van de Europese zware industrie be schouwd moet worden als een aanzienlijke bijdrage tot de op lossing van één der voornaamste Europese problemen. „Het voorstel heeft ook vér strekkende verwikkelingen voor de toekomstige economische structuur van de deelnemende landen en dit aspect zal zeer zorgvuldig bestudering van de zij de der Britse regering en de an dere hierbij betrokken regeringen vereisen", aldus Attlee. Hij liet zich er echter niet over uit, of Engeland bereid was zijn steenkool- en staalindustrie in de door Schuman voorgestelde „pool" te brengen. Amerikaanse „Privateen" werd 50 km voor de kust neergeschoten. Volgens een Amerikaanse re geringswoordvoerder weet de Amerikaanse regering, dat 4 Sowjetrussische gevechtsvlieg tuigen het vuur openden op de „Privateer"-bommenwerper van de Amerikaanse vloot, die sinds 8 April vermist wordt, dat het „toestel" langzamer vloog dan de achtervolgers en dat het zich op meer dan 50 kilometer af stand van de kust van „Sowjet- russisch bezet gebied" bevond. De bommenwerper was bran- dena in het water terecht geko men, aldus deze woordvoerder. De regering wil niet bekend ma ken, hoe zij van deze feiten op de hoogte is gekomen, daar dit de Sowjet-Unie belangrijke in lichtingen zou verschaffen, zo voegde hij er aan toe. De TWINTIG JAAR C.J.B.T.B. IN NED ERLAND. heer Chr. v. d. Heuvel sprak de herdenkingsrede uit. Autobussen uit alle provincies van Nederland, auto's by tien tallen en fietsen bij honderden stonden gistermiddag op het ter rein van de Coöp. Velling „Walcheren" te Middelburg, waar de grote Bondsdag van de C.J.B.T.B. en C. B. P. B. in Nederland werd gehouden. Honderden jongeren uit het gehele land waren naar Walcheren gekomen en vulden de grote veiünghal tot de laatste plaats. Er was een laaiende geestdrift, er was de her denkingsrede van de ere-voorzitter van de C.B.J.T.B., de heer Chr. v. d. Heuvel uit Leiden en tenslotte het herdenkingsspei „De weg omhoog", dat een waardig slot was van deze, door fraai zo merweer zo begunstigde, toogdag. Na het gezamenlijk zingen van Ps. 75 1 en Ps. 25 3 sprak de voorzitter, mr W. Rip, een ope ningsrede uit, voor het verslag waarvan wij verwijzen naar pag 3. De heer v. d. Heuvel herinner de in zijn herdenkingsrede eex'st aan 29 December 1929, toen in „Terminus" te Utrecht 6 jongeren en 3 ouderen bijeenkwamen om de eerste stap te zetten op de weg naar de oprichting van de C.J.B.T.B. Hij vergeleek de bijeen komst van dit kleine groepje met de grote Bondsdag van heden en hij zag daarin de groei der orga nisatie. „Het was een zegen van God, Die deze wasdom gaf en het is een wonder van Hem, dat on danks de kerkelijke scheuringen onze organisatie één is gebleven." Hij memoreerde nog één en ander uit de eerste jaren en hoe de af delingen zich aansloten tot één grote landelijke bond. Vervolgens zag spr. de omstandigheden van die tijd. vv.o. de grote crisis, onder ogen. Het agrarisch bewustzijn begon toen te ontwaken en de achterstand tussen platteland en stad moest worden afgeschud. Er moest brekend en opbouwend werk worden gedaan. Vervolgens wees de heer v. d. Heuvel erop, dat het historisch besef achteruit gaat, daar de jeugd de geschiedenis van 1850 1900 niet meer kent. De heer v. d. Heuvel stelde de vraag, of er van de toekomst nog 'wel iets te verwachten is. Hij her innerde aan de moeilijkheden een eigen bedrijf te stichten en aan het nijpend gebrek aan cultuur grond, doch wees erop, hoe er voor de jongeren van het platte land andere beroepen openstaan. Wat de dames betreft wees de heer v. d. Heuvel speciaal op de opleiding tot landbouwhuishoud- onderwijzeres. Aan het einde van zijn rede zei de ere-voorzitter, dat er geen reden is tot ontmoediging, daar God regeert. „Denk gering over de eigen kracht", zo riep spr. uit, „doch zoek steun bij God. Heb moed, kracht en geestdrift, niet alleen nu op deze Bondsdag, doch straks ook in uw dorp. Vier vandaag dan feest, want christen jongeren hebben altijd reden om feest te vieren." Nadat het Bondslied was ge zongen, werd bekend gemaakt, dat een brief van minister Mans- holt was ontvangen, waarin deze zijn spijt uitdrukte niet aanwezig te kunnen zijn. TOESPRAKEN. Tot de genodigden, die toespra ken hielden, behoorde allereerst de loco-burgemeester van Middel burg, de heer J. W. Kögeler, die zei, dat er in Middelburg geen tegenstelling tussen stad en plat teland is. Er is blijdschap in Mid delburg, dat zovelen deze stad willen bezoeken. De heer Kögeler wees op het grote belang van de landbouw in het algemeen en bracht een eresaluut aan de Wal- cherse boer. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat allen een pret tige herinnering aan deze dag zouden meenemen. Vervolgens sprak namens het hoofdbestuur en namens de Zeeuwse C.B.T.B. de heer C. de Putter. Deze feli citeerde de C.J.B.T.B. met het 20-jarig bestaan en sprak zy'n vreugde uit over de opgaande lijn, waarin het ledenaantal zich be weegt. Tenslotte kwamen drie Gelderse meisjes in costuum op het podium, die een ware ovatie die eerst de officiële rit met de Dieseltrein had moeten meema ken, maar daarna toch nog kans zag het laatste deel van de Bondsdag bij te wonen. „Ja", zo zei de Commissaris, „de zaken gaan nu eenmaal voor 't meisje en in deze zaal zijn wel honderden meisjes". Het deed hem ontzettend veel genoegen, dat er zo'n grote opkomst was. „Je kunt over de hoofden lopen", aldus de Commissaris. Het ver blijdde hem vooral, dat men in de Veiling bijeen was, daar deze gebouwen een resultaat zijn van het zwoegen van de Zeeuwen. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat allen 't goed zouden hebben en hy besloot met een „veel ple zier en misschien komt er ook nog wel verkering van deze toog dag." Vooral dit laatste bezorgde de Commissaris een ware ovatie, doch direct nadat mr Rip Jhr. de Casembroot had dank gebracht voor zyn woorden, greep deze op nieuw naar de microfoon om de C.J.B.T.B. van harte te feliciteren met het 20-jarig bestaan en de wens te uiten, dat de organisatie nog veel voor de plattelandsjeugd zou kunnen doen. HERDENKINGSSPEL. Het herdenkingsspei „De weg omhoog", samengesteld door Joh. Lingeman te Coevorden en opge voerd door de afd. Kampen, vormde een waardig slot van deze mooie bondsdag. In een zestien tal taferelen werd het lief en leed van de organisatie uitgebeeld en in ontvangst hadden te nemen. Zij de herdenking van de in de oor kwamen gelukwensen met het 4e lustrum en boden enkele geschen ken aan voor het secretariaat. DE COMMISSARIS SPREEKT. Na de pauze was het woord aan de Commissaris der Koningin, Jhr. mr A. F. C. de Casembroot, Honderden dames zijn gisteren uit alle delen van de provin cie naar Tholen getogen, om daar in garage v. d. Sande de pro vinciale voorjaarsvergadering van de afdeling Zeeland van de Bond van Plattelandsvrouwen bij te wonen. In de morgen vergadering werden de huishoudelijke zaken afgehandeld en 's middags sprak Ir M. A. Geuze in een inleiding „een loflied op het boerenleven" uit. De zeer geslaagde en door fraai weer begunstigde dag, werd besloten met een bezoek aan de beziens waardigheden van Tholen. Als presidente van de ontvan gende afdeling Tholen heette mevr. C. KooymanKrijger uit St.-Annaland de vele dames welkom en vertelde zij allerlei bijzonderheden over de aard en de wetenswaardigheden van het eiland Tholen. Mevr. KostenseKraak uit Kruiningen, presidente van de Zeeuwse afdeling, sprak vervol gens het openingswoord en ver welkomde in 't bijzonder de burgemeester van Tholen, mr A. J. v. d. Hoeven. Zij wees voorts op het belang van de samenkomsten, die de leden be wust maken van de betekenis van de Bond. Met de twee nieu we afdelingen Wemeldinge en Rilland, heeft Zeeland momen teel 14 afdelingen. Nadat het Bondslied gezongen was, huldigde de presidente mevr. MinnaardLokerse, die het lied vervaardigde en daar voor een aandenken ontving. Mevr. Minnaard, die binnenkort naar Brabant vertrekt, dankte hiervoor hartelijk. Hierna was het woord aan de secretaresse, mej. G. G. Sikkens, die in haar jaarverslag gewaag de van een actief bondsleven in het afgelopen jaar. Er zyn thans bijna 1100 leden; verleden jaar traden 124 nieuwe leden toe. Uit het verslag van de kascommissie bleek, dat er per 1 Jan. 1950 een batig saldo was van f 204.24. CANADESE DAG. Nadat mevr. N. Koster Scheele uit Zaamslag verslag uitgebracht had van de vergade ring te Utrecht, werd de agenda van de a.s. voorjaarsvergadering in Utrecht te houden, de Cana dese dag en het zomerprogram- ma van enkele afdelingen be sproken. De Canadese dag zal op 15 Juni te Goes plaats vin den. 's Morgens zal mevrouw HuysmanGriep in dichtvorm een beschrijving van Canada geven, verder zal gedeclameerd worden en zullen twee groepen dames een ontmoeting ensce neren tussen Canada en Neder land. In de middagvergadering zal ds Stam, Hervormd predi kant te Rotterdam, spreken over „Emigranten in Canada", terwijl verder gesproken zal worden over „Vrouwen In Canada" en tenslotte over de oorspronkelijke bewoners van het land, de In dianen. Het is mogelijk, dat ook gasten uit Canada de vergade ring zullen bezoeken. Met een dankwoord en het overhandigen van een geschenk aan mevr. v. d. Sande voor het beschikbaar stellen van de ga rage, sloot mevr. Kostense de ochtendsamenkomst. VOORDRACHT Ir. GEUZE. In een voordracht getiteld „Een loflied op het boerenleven", gaf ir. M. A. Geuze, na de pauze een beeld van de boer, zoals die in de loop der eeuwen door dichters en schrijvers getekend is. Al zyn de omstandigheden veranderd, de boer is in zyn boerzijn dezelfde gebleven, zei de heer Geuze, die voorts opmerkte, dat het leven van de boer in de literatuur niet altyd juist uitgebeeld is; naar de ene of andere zijde is er vaak overdrijving. De dichter Poot gaf log gevallenen liet niet na indruk te maken. Na de opvoering van dit spel werd de Bondsdag offi cieel gesloten, doch vandaag zal met bussen een excursie worden gemaakt over Walcheren en door West- en Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren. Trygve Lie is gisteravond per vliegtuig uit Praag te Moskou aangekomen. De Joegoslavische militaire politie heeft gisteren op nieuw het personenverkeer van de door Joego-Slavië bezette zone van Triest in Westelijke richting hfperkt. Truman heeft Donder dag de Grand Coulee Dam over de Columbiarivier, een bouwwerk van 10% millioen kubieke meter beton, ingewijd. De bouw heeft zestien jaar geduurd. Oost- Duitsland zal de Sowjet-Unie om vermindering van de herstelbeta lingen verzoeken. De Duitse Bondsrepubliek is toegelaten tot de centrale commissie voor de Rynvaart. President Dumersais Estime van Haiti is afgetreden en zal zich wellicht metterwoon in Parijs vestigen. Een motie van de conservatieve oppositie, waarin eritiek werd geoefend op het woningbouwbeleid in Schot land, werd in het Britse Lager huis met 280 tegen 252 stemmen verworpen. Na zijn aankomst te Londen heeft minister Stikker een onderhoud gehad met de Britse minister van financiën, Sir Stafford Cripps. Op 24 Mei zul len van Schiphol 44 leerlingen vliegers van de L.S.K. naar Ame rika vertrekken ter opleiding. Sir Philip Nichols, de Britse am bassadeur in ons land, zal van 17 tot 22 Mei een officieel bezoek aan Amsterdam brengen. De kustvisser „Stellendam 36" heeft een torpedo in het net gekregen, die met het halen van het net met veel moeite aan boord is ge hesen en naar Scheveningen ge bracht. met zyn „Hoe genoeglyk rolt het leven", wel een erg romantische voorstelling van het boerenleven, dat toch heus zo genoeglyk niet was, want gevechten, plunderin gen en ziekten waren aan de orde van de dag. Een heel ander geluid liet de dichter Langendyk horen. In het boek van Felix Timmer man over de Vlaamse schilder Pieter Breughel wordt verhaald van de royale feesten, die bij tijd en wyle aangericht werden. De gedichten en het proza, die hij voordroeg over het maatschappe lijke leven, besloot de heer Geuze met een gedicht van Guido Ge- zelle. Tenslotte droeg hij nog en kele Zuid-Afrikaanse gedichten, betrekking hebbend op het boe renleven daar, voor. Hiermede was de vergadering geëindigd en gingen de dames dé stad in ter bezichtiging van de Grote Kerk, het kreeftenpark en de oesterputten. Dinsdag j.l. werd te Middelburg de algemene vergadering gehou den van het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen. Hel jaarverslag 1949-1950, dat werd uitgebracht door de secre taris, dr W. S. Unger, werd goed gekeurd, evenais de rekening 1949 en de begroting 19o0, die de thesaurier, mr J. H. C. Heyse, uitbracht. In de vacature-ir H. D. J. Swa- lers werd als bestuurslid gekozen burgemeester mr B. Kolff te Vlissingen. In deze vergadering hield de heer W. A. van der Werff een lezing over „Grondeigendom en ruilverkaveling". Tot nieuwe leden werden be noemd: Mr J. A. Abbing, Middelburg; W. Baas, Kerkwerve; G. A. Bax, Borssele; Prof. ir J. F. Berghoef, Aalsmeer; Mej. M. de Boer, Vlis singen; J. de Bree, Oostkapeiie; C. M. van den Broecke, Aarden- burg; J. L. J. Bruynzeel, Wissen- kerke; Dr H. P. H. Camps, Mid delburg; Ir H. L. G. Carpreau c.i., Yzendyke; H. A. A. Baron Collot d'Escury, Hontenisse; P. J. J. Dekker, Wemeldinge; Prof. ir F. A. Eschauzier, Bussum; M. Evers- Keg, Middelburg; P. F. van Hoo- tegem, Sluis; J. de Hullu, Aar denburg; J, W. Hupkes, Koude- kerke; Ir R. V. van Itallie, Vlis singen; J. Klompe, Seróoskerke (S.)Ir J. H. Krietemeyer, Vlis singen; Overste F. J. E. Krips, Vlissingen; Prof. dr D. J. Kuenen, Leiden; Mr G. F. Lunsingh Tonckens, Renesse; Ir A. Mar kus, Vlissingen; Ds W. A. C. Metz, Middelburg; Ir T. Michiel- sen, Middelburg; J. Z. S. Pel, Middelburg; Ir G. W. Pieterse, Vlissingen; J. Poley, Oostkapeiie; Majoor J. Pptteboom, Middel burg; Ds J. Risseeuw, Middel burg; A. Slabber, Middelburg; P. Staverman, Heinkenszand; H. G. van Suylekom, Kapelie; Mr M. Tydeman, Westkapelle; Prof. dr A. C. de Vooys, Utrecht; Ir A. de Vos, Vlissingen. Koning Faroek van Egypte officieel verloofd. Volgens berichten uit Cairo is het zeker, dat Koning Faroek van Egypte erover denkt opnieuw in het huwelijk te treden. In 1948 scheidde hij van zyn eerste echt genote. De Egyptische bladen, die tot dusver geen gewag hebben ge maakt van de verschillende in het buitenland verspreide berich ten over het aanstaande huwelyk van de Koning, spreken deze week in duidelyke bewoordingen over de verloving van de vorst. Zoals bekend, is zijn keuze ge vallen op een jonge Egyptische, Narriman Sadek, de enige doch ter uit een burgergezin. Beroep van Sanders en Vogeler verworpen. Het Hoog Gerechtshof van Hongarije heeft het hoger be roep van Edgar Sanders en Ro bert Vogeler, die in Februari op beschuldiging van spionnage tot 13 en 15 jaar gevangenisstraf wa ren veroordeeld, verworpen. Het Hoog Gerechtshof heeft de vastgestelde straftermijn be vestigd. Tevens is bekend ge maakt, dat de twee Hongaren, die tegelijk met Sanders en Vo geler berecht en ter dood ver oordeeld werden, zijn terecht gesteld, nadat hun beroep ver worpen was. Dit waren Imre Geiger, voormalig directeur van een Amerikaanse maatschappij te Boedapest, en Zoltan Rado, afdelingschef van het ministerie van industrie, die tijdens de oor log in Engeland verbleef. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Weersverwachting geldig tot vanavond: Droog, zonnig weer met een zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als giste ren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1