NIEUWS Sultan van Djogja doet „laatste poging" inzake Ambon. Tweede Kamer schorste beraad slagingen over ondernemingsbelasting Herziening van de Woningwet. Duitse bijval met het plan Scbuinan. Classis Goes der Ned. Herv. Kerb sprak over het ontwerp Kerkorde PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Onkerkelijkheid in Zeeland. Weer Oost-Indonesisch minister gearresteerd. Splitsing in Ruimtewet en Woningwet. Arbeiders kans op eigen huis. JUan in put om het leven genomen G.J.B.T.O.-Bondsdag te Middelburg begon met een ontspanningsavond Engeland en Nederland hebben bedenkingen. SNIPPER Nadelig exploitatiesaldo veren W.-Schelde bedroeg 17. millioen in 1948 Reeds in Augustus moderne tramdienst op Schouwen Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2345 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1556 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 11 MEI 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meiiskerke; Ds J. iarelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.52 u., onder 20.22 u. Maan op 3.24 u., onder 15.38 u. Hoogwater op Vrijdag 12 Mei» Vlissingen: 11.35 u. 1.45 m., 23.49 u. 1.34 m. Terneuzen: 12.00 u. 1.67 m., u. m. Wemeldinge: 0.18 u. 1.10 m., 12.54 u. 1.42 m. Zierikzee: 12.40 u. 1.24 m., u m. T n de „Zeeuwse Kerkbode" doet de heer Ir Steneker enkele mededelingen omtrent de evan- glisatie-arbeid in de „Wederop- bouwkampen" in Walcheren, die thans voor een groot deel be volkt worden door D.U.W.- arbeiders. Het is niet opwekkend, wat hij daarvan weet te vertellen. Er is, met name onder de Zeeuwen, nog een zekere band aan de kerk, maar het is ontstel lend te ontdekken, dat men zo weinig levend geloof vindt. Ve len leven in grote onverschillig heid. Zij gaan nog wel naar de kerk maar uit traditie. Jezus Christus heeft oor deze mensen geen betekenis en vooral de jeugd toont zich afkerig. In verband hiermee deelt de heer Steneker ook een en ander mee omtrent de uitkomsten van de volkstelling 1947. Daaruit blijkt, dat in de pro vincie Zeeland 17.250 mensen willen geacht worden tot geen kerk te behoren. Dat is 6.6 pet. der bevolking. Verdeeld over de. verschillen de eilanden is dit cijfer voor: Walcheren 11.000, Zuid-Beve land 2600, O. Z.-Vlaanderen 1100, W. Z.-Vlaanderen 1100, Schouwen en Duiveland 1000, Noord-Beveland 150 en Tholen 180. „Alleen voor Vlissingen is het aantal dergenen, die met de kerk gebroken hebben 5400 of 26.9 pet. van de gehele bevolking. Voor Middelburg is dit cijfer 4200 of 20 pet. Voor Goes 1400 of 11 pet., voor Souburg 733 of 15 pet. De volgende plaatsen hebben meer dan 5 pet., die de banden met de kerk hebben doorgesne den: Domburg, Koudekerke, Veere, Breskens, Groede, Oost burg, Retranchement, Zuidzan- de, Terneuzen, Yerseke, Brou wershaven, Dreischor, Kerkwer- ve, Zierikzee, Renesse en Haam stede. Deze getallen zijn een teken van een veel breder verschijn sel, want daar is een veel bre der schare van mensen, die de formele banden met hun kerk nog niet hebben doorgesneden, die nog gebonden door doops- traditie, staan ingeschreven in het lidmatenregister van hun kerk, maar er toch in de praktij]: van hun leven niets meer aan doen." „De totale bevolking van Zee land, aldus verder de heer Ste neker, neemt in verhouding tot andere delen van ons land maar weinig toe, op sommige eilan den is zelfs van afname sprake. Ook in de plattelandsgemeenten is over het algemeen afname van de bevolking. Dit wordt niet in de eerste plaats veroorzaakt Hoor een geboortetekort, maar door emigratie, omdat het agra rische Zeeland onvoldoende be staansmogelijkheden biedt. In heel ons land is een bevolkings stilstand in de kleistreken en een sterke bevolkingstoename in de zandstreken, als gevolg van ontginning en industrialisatie. Maar waar nu een bevol kingstoename is, met name in de steden, daar is deze toename een volledige winst voor 't ongeloof. Walcheren breidde zich van 1920 tot 1947 met bijna 2000 zie len uit, maar de kerklozen ver meerderden in die tijd met 6000 zielen." Wij geven hierbij geen com mentaar. De hier verstrekte gegevens spreken een duidelijke taal. S.TJ. VERLAAT BÊSTUUR RODE-KRUISVERENIGINGEN. De Russische afgevaardigde heeft de zitting van het bestuur van de bond van Rode-Kruisver enigingen te Genève verlaten. Twee andere Oost-Europese leden (Tsjecho-Slowakije en Polen) zonden geen vertegenwoordigers naar deze driedaagse bijeenkomst. Brits ambassadeur in Moskou moest boete betalen, Engeland ontving van de Sovv- jet-Unie een nota, waarin wordt verklaard, dat een Britse trawler, welke Maandag in de Witte Zee door de Sowjet-autoriteiten werd opgebracht, binnen de territoriale wateren viste. De schipper was beboet met 300 roebel en de vangst was geconfisceerd. De Britse ambassadeur in Moskou heeft de boete betaald. S.G.P. hield jaarvergadering te Utrecht. In de Woensdag te Utrecht in „Tivoli" gehouden jaarvergade ring der Staatk. Geref. Partij, waar de voorzitter, ds P. Zandt, een rede hield over „Des Heeren wet", werd aan art. 18 van het beginselprogram de volgende re dactie gegeven: „De S.G.P., betreurende het verbreken van de eeuwenoude band tussen Nederland en Indië, verklaart zich tegen een verder afstaan van enig Nederlands ge biedsdeel en vóór een hechte band tussen Nederland en West-Indië in het verband van het Koninkrijk der Nederlanden. De overheid be- vordere de prediking van het Evangelie in die gebiedsdelen, waar zij zeggenschap heeft en zorge voorts voor een goede de fensie." Ds Zandt en ds M. A. Mieras, die aan de beurt van aftreden waren, werden bij acclamatie in het hoofdbestuur herkozen. Voor een „laatste poging" om de kwestie met Ambon op vreed zame wijze tot een eind te bren gen is, volgens berichten, de mi nister van defensie der R.I.S., de sultan van Djogja, per vliegtuig naar Makassar vertrokken. Vol gens „Antara" zou de sultan Dinsdag zijn vertrokken. De sultan heeft gezegd, dat het lot van degenen, die de republiek Zuid-Molukken hebben uitgeroe pen, in hoge mate zal afhangen van de resultaten, die eventueel zullen worden bereikt door de Nederlandse Militaire Missie, die op 6 dezer naar Ambon is ver trokken. Naar uit gezaghebbende bron wordt vernomen, is op de sommaties van deze missie door de leden van het K.N.I.L. om Ambon geen antwoord gegeven. Nederlandse handelshuizen te Makassar richtten gisteren tot het Nederlandse Hoge Commis sariaat het verzoek, het personeel hunner filialen te Ambon te hel pen evacueren. Weer arrestaties te Makassar. Gisternacht zijn in Makassar wederom enige arrestaties ver richt. De belangrijkste hiervan betreft de voormalige minister van sociale zaken in het Oostin- donesische kabinet, mr Binoi, die op het punt stond naar New Delhi te vertrekken als secretaris van de R.I.S.-ambassade aldaar. Onder de arrestanten bevinden zich geen Nederlanders. Celebes wacht op eenheidsstaat. Het comité, ingesteld door het voorlopige bestuur voor de pro- De vermiste „Privateer". Een woordvoerder van de Ame rikaanse marine heeft verklaard, dat de „Privateer", die sinds 8 April met 10 man aan boord bo ven de Oostzee vermist wordt, óf in de lucht óf op het moment, dat het toestel op het water te recht kwam explodeerde. Er wa ren n.l. twee rubberboten gevon den, die geen tekenen vertoonden, dat zij gebruikt waren. Eén van de bootjes was in opgevouwen toestand verbrand. Zij vertoonden geen kogelgaten. Voorts was er een beschadigd wiel gevonden. Britse regering houdt 70 Chinese vliegtuigen vast. De Koning van Engeland heeft een decreet getekend volgens het welk de gouverneur van Hong kong gemachtigd is 70 vliegtui gen van de Chinese nationalisten vast te houden, over welker eigen dom een geschil tussen de Chinese nationalisten en de Amerikaanse regering bestaat. vincie Celebes, welk comité een voorlopig mandaat had gekregen voor het samenstellen van een provinciale regering, heeft Maan dagmorgen besloten: 1. De samen stelling van een provinciaal be stuur uit te stellen totdat de een heidsstaat Indonesië zal zijn ge vormd, waaromtrent binnenkort besprekingen zuilen plaats heb ben tussen de regeringen van de R.I.S. en de Republiek Indonesia en 2. deze samenstelling van een provinciaal bestuur eveneens uit te stellen totdat overleg zal zijn gepleegd met alle delen van de provincie Celebes. Acheson en Bevin voerden besprekingen te Londen. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken en zijn Britse ambtgenoot Bevin, hebben gisteravond hun voorbe reidende besprekingen over de „koude oorlog"-strategie beëin digd. Heden begint de conferentie der drie ministers van buiten landse zaken. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenland se zaken verklaarde, dat voorna melijk is gesproken over de toe stand In het Verre Oosten. Ook hadden de ministers gesproken over Schumans plan. Hij voegde eraan toe, dat het waarschijnlijk was, dat men met de ministers van buitenlandse zaken van de Benelux en andere onderteke naars van het Atlantisch Pact in contact zou treden. Minister Lieftinck was verontwoordigd. (Van onze parlementaire redacteur.) Na lang ploeteren heeft <le Tweede Kamer de behandeling van het wetsontwerp tot afschaf fing van de ondernemingsbelas ting geschorst tot a.s. Vrijdag. Dinsdagavond had de heer Hof- stra (Arb.) reeds lang gesproken over dit onderwerp met het ge volg echter, dat zjjn amendement om de ondernemingsbelasting te handharen voor wat betreft de grondslag bedrijfsopbrengst werd verworpen met 5528 stemmen. Dat was een bittere pil voor de socialisten en zij stonden nu vöor de vraag of ze nog wel voor het gehele wetsontwerp konden stemmen. Dat zou alleen maar kunnen, zo zei de heer Hofstra, als wij weten hoe de regering haar soci aal-economische en fiscale poli tiek in den vervolge zal voeren. Hij diende een motie in, waarin de regering werd uitgenodigd een drietal maatregelen tot stand te brengen, n.l. een voldoende ver hoging van de pensioenen, door voortzetting van de subsidiepoli tiek de minst draagkrachtigen te steunen en om een wetsontwerp in te dienen om een kinderbijslag te verlenen aan kleine zelfstan digen. Daardoor zouden dan ook andere groepen worden geholpen. De heer Hofstra wilde eerst een uitspraak over deze motie, alvo rens de Kamer zich zou uitspre ken over de afschaffing van de ondernemingsbelasting. Wat moest de Kamer doen? Men stak de hoofden bij elkaar om de procedure te bespreken. Voorzitter Kortenhorst zeide, dat deze motie eigenlijk bij de alge mene beschouwingen over de be- Een staatscommissie onder lei ding van prof. van den Bergh heeft voorstellen ingediend tot herziening van de Woningwet, In het verslag vallen twee nieuwigheden op. Ten eerste de splitsing der bestaande wet in een Ruimtewet (voor landelijke, pro vinciale en gemeentelijke plan nen' en een geheel nieuwe Wo ningwet, bedoeld voor de volks huisvesting in engere zin. Verder stelt het ontwerp de mogelijkheid, dat in de toekomst arbeiders, met geldelijke steun van het Rijk, Woningwet-wonin- gen met bijbehorende -grond in eigendom verkrijgen. Tot nu toe kan men zulk een woning alleen maar huren. Teneinde de taak der overheid te verlichten en tegelijkertijd het sparen voor een eigen huis te be vorderen, wordt voorgesteld bij deze steunverlening de bouwkas- sen in te schakelen. De nieuwe regeling is ook ge dacht voor landarbeiders; hoe meer deze in het bezit geraken van een eigen woning, des te ster ker zal de trek naar de steden en de ontvolking van het platte land worden afgeremd. Nieuw is ook het voorstel om, naast de woningbouwverenigin gen, tevens een andere soort van erkende instellingen toe te laten, namelijk instellingen, werkzaam op het gebied der volkshuisves ting, maar slechts een beperkte winst beogend. Het ontwerp wil voorts enige verordenende bevoegdheid zien toegekend aan de Nationale Wo ningraad, gevormd uit vertegen woordigers van woningbouwver enigingen en gemeenten. Ook wordt voorgesteld, de vaststelling van Rijkswoning- bouwprogramma's, geldend voor tenminste één en ten hoogste drie jaren. In het ontwerp voor een Ruim tewet worden enige nieuwe bena mingen ingevoerd: ruimtekunde voor ruimtelijke ordening: ge meentelijk bestemmingsplan voor uitbreidingsplan en gewestelijk bestemmingsplan voor streekplan. De commissie stelt verder voor, tevens de Onteigeningswet te herzien. In de praktjjk levert de wet vaak grote schade op voor de volkshuisvesting. Bij onteigening wordt de scha deloosstelling veelal niet bepaald door de „gebruikswaarde", maar door de meestal veel hoger ver onderstelde Deze manier van doen belemmert niet weinig de gemeenten in het voeren van een vooruitziende grondpolitiek. Door grondspeeulaties loopt de prijs van agrarische gronden in de buurt van bebouwingen aan zienlijk op, waardoor vaak tegen buitensporig hoge bedragen moet worden onteigend ten behoeve van de gemeenschap. Deze hoge grondprijs komt ook tot uiting in de huren van de woningen. De commissie acht het gewenst by elk gerechtshof een speciale onteigeningskamer in te stellen, belast ook met de vaststelling van eventuele schadevergoeding. Draadloos telexverkeer op New York geopend. Gisteren is in het gebouw van het hoofdbestuur van P.T.T. te Den Haag het draadloos telex- verkeer tussen Nederland en New Vork als eerste intercontinentale verbinding ter wereld geopend. Voor 250 belangrijke firma's te New York en de Nederlandse te- lexabonné's is het thans mogelijk in schriftelijk contact te treden. De verbinding is tot stand geko men door samenwerking van P.T.T. en de „Radio Corporation of America". De draadloze telex verbinding „Tex", is een vinding van dr ir-H. C. A. van Duuren, hoofdingenieur van P.T.T. groting thuis hoorde. Zou men over deze motie willen stemmen, dan moest dit betekenen, dat de beraadslagingen werden ge schorst. En daar voelde minister Lieftinck niets voor. Hij knikte al heftig van neen. Als hij de heer Hofstra maar kon beantwoorden zouden alle moeilijkheden wel uit de weg geruimd worden, zo dacht hy. De Kamer dacht er anders over. Men pleegde overleg en be sloot de behandeling tot Vrijdag a.s. uit te stellen. Minister Lief tinck was werkelijk een beetje boos. Hij protesteerde tegen deze gang van zaken, maar voorzitter Kortenhorst wees er zeer terecht op, dat er geen enkel perogatief van de regering was geschonden. De Staten-Generaal stelt nog al tijd zelf zijn agenda vast en be sluit nog altijd zelf, welke pro cedure men zal volgen. Daar moest de minister het maar mee doen. Zeer tegen zijn zin moet hij dus nog enkele dagen wachten. Die kunnen er ook nog wel by, want er is niet zoveel aan de wetsontwerpen veranderd. Daar voor werd door minister Lieftinck teveel het beruchte „onaanvaard baar" uitgesproken. En daarmede heeft hij in feite de Kamer ook onder dwang gezet. Reddingsploegen zijn gisteren koortsachtig bezig geweest met pogingen om een man te bevrij den uit een zeven meter diepe put onder een garage te Brook lyn (V.S.), De grondarbeider Do- minick Atteo werd door een in storting in de put tot aan zijn oksels onder steen en aarde be dolven. Aanvankelijk was hij vol goede moed en hij schertste met persfotografen, die hun camera's boven de opening van de schacht op hem gericht hielden. Toen echter eergisteravond zijn zoon een brandende sigaret in de put naar beneden liet zakken, deed zich een ontploffing voor van de zuurstof, die in een slang naar be neden was gepompt. De ontplof fing deed nog meer aarde en ste nen naar beneden vallen op At teo, die brandwonden opliep aan zijn onbeschermde gezicht. Na de explosie werd een dokter neer gelaten om hem morphine en bloedplasma toe te dienen. Zijn zoon, die de sigaret had laten zakken ondanks de waarschuwin gen van de zijde van de politie, was na de explosie de wanhoop nabij. De politie heeft toen de pogin gen om Atteo rechtstreeks uit de koker naar boven te halen opge geven en begon met het graven van een tunnel in de buurt van de schacht. Atteo overleed echter vijf mi nuten voordat de reddingsploeg hem kon bevrijden. Het Britse Lagerhuis heeft een motie van de oppositie tegen het regeringsvoorstel tot verhoging der vrachttarieven van de gena tionaliseerde spoorwegen verwor pen met 306 tegen 283 stemmen. Schip aan de grond. Gisteravond liep een schip, ge laden met bomen, ter hoogte van Veere in de Zandkreek aan de grond. De „Veere 8" en de red dingsboot „C. M. Blankenheim" wisten het schip weer vlot te ma ken en in de Veerse haven ibinnen te brengen. Gisteravond werd de Bondsdag, die vandaag In de Veilingsgebou wen aan de Nieuwe Vlissingse weg fe Middelburg wordt gehou den door de C.J.B.T.B. en de C.B.P.B. In Nederland, geopend met een gezellige bijeenkomst in de eierloods van de veiling. Toen om ongeveer 6 uur de* voorzitter van de Zeeuwse C.J.B. T.B., drs J. J. Knibbe, de bijeen komst opende, was de zaal reeds eivol. Nadat Ps. 138 1 en 3 was gezongen, ging drs Knibbe voor in gebed en las hij Ps. 138. In zijn openingswoord herinner de de heer Knibbe aan 10 Mei 1940. Hij zei, dat men Christus moest dienen en Zijn Naam groot maken en in deze stemming de Bondsdag vieren. De heer Knibbe zei verder, dat de Zeeuwen het zich tot een eer rekenden de Bondsdag te organiseren en zo veel gasten te ontvangen. „We doen dit", aldus spr. „in alle har telijkheid en eenvoudigheid". De voorzitter kondigde aan, dat het programma van de bijeenkomst ook in het teken van de eenvoud zou staan. Direct daarna ver schenen 6 paren op het toneel, die waren gekleed in Zeeuws costuum uit de verschillende stre ken van Zeeland. Zij zongen met elkaar een welkomstlied. Drs Knibbe heette daarna nog speciaal welkom de ere-presi- dente van de C.B.P.B., mevr. Bo- gersVisch en de voorzitter der beide bonden, mr W. Rip, en zijn echtgenote. Op voortreffelijke wijze werd daarna door Mien Dieleman uit Axel gedeclameerd. Later op de avond werd ook nog door Jo den Herder gedeclameerd. Vervolgens verschenen na elkaar opnieuw de .zes paren in klederdracht ten tonele, nu in lied of voordracht uitdrukking gevend aan de streek waar zij vandaan kwamen. Voor al het Walcherse paar oogstte ge weldig succes. Drie jongelui uit Nieuwdorp zongen enkele Zeeuwse liederen. Na de pauze ging men in gedach ten in een half uur de wereld rond, waarna drs Knibbe de zeer geslaagde begroetingsbijeenkomst sloot. Uit alle delen van Nederland was men reeds in de zaal aan wezig en vandaag zullen, naar men verwacht, ongeveer 1500 jongeren de Bondsdag bijwonen. Overstroming in Canada maakt 25.000 mensen dakloos. In de streek van Winnipeg (Ca nada), waar het peil van de Red River drie meter hoger dan nor maal staat en nog voortdurend stijgt, zijn thans reeds 25.000 dak lozen. De evacuatie van alle bur gers, die tussen Winnipeg en de Amerikaanse grens langs de oever van de rivier wonen, wordt voortgezet. De aankomst van duizenden vluchtelingen op de hoogten rondom Winnipeg heeft een nij pend probleem in het leven ge roepen en de overheid stelt alles in het werk om de woning- en voedselproblemen op te lossen. Meer dan 3000 soldaten helpen de burgers de grootste ramp in de geschiedenis van het land te bestrijden. Zij vullen zandzakjes, die uit het gehele land worden toegezonden. Hoewel verwacht wordt, dat het water nog minstens 50 cm. zal stijgen, acht men het niet waarschijnlijk, dat het centrum van Winnipeg gevaar zal lopen. De populairste leraar. De titel van „populairste leraar" werd door de leer lingen van de avondschool van het stedelijk college te New-York bij stemming toe bedeeld aan dr Gerarld Ehr- lich, die er een gewoonte van heeft gemaakt zijn lessen in sociale en geestelijke hy giëne te onderbreken met het afschieten van speel goedpistooltjes en het verto nen van goochelkunsten zo als het doen verdwijnen van sigaretten, het van kleur doen veranderen van zak doeken en het doen verschij nen van muizen „De jongelui tussen 10 en 20 jaar staan voortdurend onder spanning. Daarom pro beer ik ze te helpen om tot ontspanning te komen", aldus legde de populaire leraar uit. De belangrijkste partyen in de Westduitse regeringscoalitie, de Christendemocraten en de Vrye Democraten, die tezamen 192 van de 402 zetels innemen, hebben verklaard het voorstel van Schunian volledig te steunen. De plaatsvervangende voorzitter van de „Deutsche Reichspartei" (acht zetels) zeide, dat zijn partij „in be ginsel voorstander is van samenwerking van Duitsland in West- Europa", echter slechts op basis van volledige gelijkheid. Dr Kurt Schumacher, de leider van de Sociaal-Democraten (131 zetels), verklaarde daarentegen, dat zijn partij niet deel kan nemen in een „Maatschappij op aandelen, genaamd Europa", hetgeen een associatio zou zijn van werkgevers waarin Duitsland slechts een rol van do tweede rang zou spelen. Diverse ordinanties aanvaard. De Classis Goes der Ned. Herv. Kerk was Woensdag in de Prins van Oranje o.I.v. ds A. Postma van Kamperland bijeen ter voort zetting van de behandeling van do ordinanties van het Ontwerp Kerkorde. Behandeld werd allereerst or dinantie 4, voor het apostolaat. Met enkele kleine wijzigingen werd deze ordinantie aanvaard. De vergadering bleek in meerder heid boven de uitdrukking „de arbeid der kerstening" de voor keur te geven aan „de arbeid tot behoud van ons volk bij het Evan gelie", terwijl men voor „de ker stening der cultuur" wilde lezen „de confrontatie van de cultuur verkeersvvaarde ".met het Evangelie". De agenda vermeldde verder de behandeling van de resterende ordinanties 15 t.m. 20. Hiervan werden ordinantie 15 voor het diaconaat, ordinantie 17 voor de tractementen en pensioenen, 18 voor het toezicht, 19'voor de be handeling van bezwaren en ge schillen en 20 voor het verband met andere kerken met enkele kleine wijzigingen en toevoegin gen aanvaard. Hetzelfde geldt van hoofdstuk IV van ordinantie 16 voor de kerkelijke financiën, han delend over de generale financiën der kerk. Aangaande de eerste 3 hoofd stukken, die handelen over de kerkvoogdij, de financiën van de kerkvoogdij en over de brede kerkvoogdij-organen, oordeelde de Classis het beter, dat hierover eerst een vergadering werd sa mengeroepen met de kerkvoogdij en der Classis, opdat daar ook hun mening zou kunnen worden gehoord. In de middagvergadering bracht Ds Talma van 's-Heer Arends- kerke namens de Classicale Com missie voor gezinszorg rapport uit over de arbeid, die op dit ter rein in de Classis geschiedt en wekte de afgevaardigden van ge meenten, waarin deze arbeid nog niet wordt verricht, op hiertoe zo nodig in combinatie me#» andere gemeenten over te gaan. Diaken C. L. van de Vreede uit Goes gaf een uiteenzetting over de bete kenis van gezinszorg, deed mede delingen over de opleiding en ver strekte enige financiële gegevens. In de Raad van Commissaris sen van het Prot. Sanatorium voor het Zuiden Werd in de plaats van de heer A. J. van Heel, die inmiddels bestuurslid werd, geko zen Dr J. M. van Daal te Goes. De sociaal-democraten bleven aandringen op de socialisatie ,van de zware industrie en op het toe kennen van gelijke rechten voor Duitsland in enige internationale organisatie. Karl Arnold, de Christelijk-De- mocratische minister-president van Noordrijnland-Westfalen en voorzitter van de Westduitse Bondsraad, heeft het Franse voorstel tot gemeenschappelijke organisatie van de Franse en Duitse steenkool- en staalindus trie „een moedig besluit" ge noemd. Arnold herinnerde er aan, dat zijn parlement in Januari 1949 een soortgelijk voorstel van hem met algemene stemmen had aangenomen, namelijk de oprich ting van een internationale orga nisatie met als bijdrage van Duitsland de Ruhrindustrie, van Frankrijk het erts uit Lotharin gen en van Saarland, België en Luxemburg de zware industrie. Schuman heeft aan verslagge vers meegedeeld: „Ik ben ver heugd overde vrijwel volledige eensgezindheid, waarmee het Franse voorstel is begroet. Ik weet, dat wij vele moeilijkheden zullen ontmoeten, doch waar het om gaat is, dat men het in be ginsel ermee eens is". Engelse bedenkingen. Engelse staaldeskundigen heb ben de mening geuit, dat Enge land weinig geneigd zal zijn de vele voordelen van zijn staalin dustrie te verspelen door het voorstel te steunen van de Fran se minister van buitenlandse za ken, Robert Schuman, voor een gemeenschappelijke pool tussen Frankrijk en Duitsland, en zo mo gelijk ook anderen landen. De eerste onmiddellijke reactie in Engelse staalkringen op het voorstel van Schuman was, dat de oprichting van een gemeen- Noodregeling kinderbijslag kleine zelfstandigen. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp houdende, noodregeling kinderbijslag kleine zelfstandigen. De kosten van deze regeling, die ten hoogste drie jaar mag duren en welke uitgaat van een inkomensgrens van f 2000.— per jaar, zullen een bedrag van f 15 millioen niet te boven gaan. Het bedrag van de kinderbijslag is bepaald op f 0.23 voor het der de kind en f 0.28 voor de volgen de kinderen. De regering acht het wenselijk, dat de uitvoering der regeling wordt opgedragen aan de Raden van Arbeids. schappelijke staal- en kolenpool tussen Frankrijk en Duitsland een einde zou maken aan de prij zenoorlog voor staal, welke ge durende enige weken tussen beide landen werd gevoerd. In Nederlandse kolen- en staal kringen staat men sceptisch te genover het plan Schuman. Het plan kwam als een verrassing en men betwijfelt of het verwezen lijkt kan worden. In handelskringen had men er nog geen mening over, doch hier en daar was men van oordeel, dat het plan in strijd was met de idee van vrijhandel in Europa. Bij de Tweede Kamer is in gediend een ontwerp van wet tot wijziging van de begroting voor 1948 van verkeer en waterstaat. O.m. wordt medegedeeld, dat het nadelig exploitatiesaldo van de veerdiensten over de Wester- Schelde geen f 1.450.000 zal be dragen, zoals werd begroot, maar nader is vastgesteld op f 1.504.000, zodat een extra-bedrag van f54.000 nodig is. Bovendien is geen rekening gehouden met het feit, dat ook' de kosten van het baggerwerk in de haven van I-loe- dekenskerke, waarmede een be drag van ongeveer f 15.000 ge moeid is geweest, uit dit artikel moesten worden bestreden, zodat ten behoeve van het onderdeel Zeeland thans nog een verhoging met rond f70.000 noodzakelijk Is. Door een stormvloed in April 1943 werd de zeedijk van de on der Krabbendijke gelegen Karei- polder zwaar beschadigd. Daar de kosten van het herstel en van de toch reeds noodzakelij ke verzwaring en verhoging van de dijk de draagkracht van da polder ver te boven gingen, werd destijds een Rijksbijdrage in deze kosten toegezegd. De totale kosten van het werk, met inbegrip van de vergoeding van hogere kosten tengevolge van de oorlogsomstandigheden, hebben bodragen f 1.452.884.77, waarin door het Rijk voor 50 pet. wordt bijgedragen, derhalve tot een bedrag van f 726.442.39. Ten laste van de begrotingen van 1943 t.m. 1947 werd reeds uitgekeerd f 491.195.10, zodat nog moest wor den betaald f235.247.29. Generaal Carlos Romulo, voor zitter van de Algemene Vergade ring der V.N., is benoemd tot mi nister van buitenlandse zaken der Philippijnen. 17 personen worden vermist en duizenden zijn dakloos geworden door overstro mingen in de Amerikaanse sta ten Noord-Dakota, Minnesota en Nebraska. Duizenden hectaren staan onder water. Trygve Lie is gistermorgen uit Zürich te Praag aangekomen. Hij had een onderhoud van meer dan een uur met Vilem Siroky, de Tsjecho- ülowaakse minister van buiten landse zaken. Er zijn diploma tieke betrekkingen aangeknoopt tussen Denemarken en de Chine se centrale regering. De Euro pese Beweging, waarvan Chur chill, Spaak en de Gasperi geza menlijk voorzitter zijn, heeft een resolutie opgesteld, waarin om een ingrijpende hervorming van het statuut van de Raad van Europa verzocht wordt. De Ja panse premier, Josjida, zal in overweging nemen de communis tische partij in Japan buiten de wet te stellen. De Oostenrijkse ministerraad heeft besloten, dat Oostenrijk de R.I.S. zal erkennen. De Hoge Commissaris van het Koninkrijk der Nederlanden, dr H. M. Hirschfeld, die in Den Haag vertoeft vóór besprekingen met de regering, zal Zaterdagavond a.s. per K.L.M. weer naar Indo nesië vertrekken om zijn taak te hervatten. De staatssecretaris van oorlog, mr W. H. Fockema Andreae, is gisteravond uit Indo nesië in ons land teruggekomen. Gisteren zijn informele bespre kingen over de vorming van de eenheidsstaat begonnen te Dja karta. -• Gistermorgen is in de Amsterdamse haven het s.s. „Ca- meronia" ontscheept. Aan boord bevonden zich 350 repatriërende militairen van het K.N.I.L., de marine en de landmacht. Gis termiddag is de 41-jarige lood gieter J. A. bij loodgieterswerk zaamheden op het dak van een huis in de Newtonstraat te Den Haag door onbekende oorzaak van het 7 meter hoge dak geval len en gedood. Prins Bernhard is deze week de gast van de „United States Air Force". Hij bezoekt diverse hoofdkwartieren der onderdelen. De R.T.M., die tot nu toe met de stoomtram de verbindingen onderhoudt van Rotterdam met de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden, is bezig haar wagenpark grondig te herzien en de baan te verbeteren. Als eerste stap van de modernisering is een diesel- motortrein gereed gekomen, die gisteren op het baanvak Rotter damOostvoorne zijn officiële proefrit heeft gemaakt. Daarbij deed de directeur van de R.T.M., dr H. J. van Zuylen, enige mededelingen over de plan nen voor de toekomst. Om uit de impasse te geraken heeft men zelf de handen uit de mouwen gesto ken en is men met de verbouwt van treinstellen begonnen. Deze zomer zullen voor de Zeeuwse lijn twee motor- en twee aanhangwagens worden gebouwd. Reeds in Augustus van dit jaar denkt de R.T.M. in Zeeland de moderne tramdienst te kunnen brengen. Verwacht wordt, dat het volgend jaar voor het perso nenvervoer de oude tramstellen geheel verdwenen zullen zijn. De evacuaties in 19391940. Dezer dagen zal bij het staats drukkerij- en uitgeversbedrijf verschijnen het werk: evacua ties in Nederland 1939'40. Het is geschreven door de heer J. M. Koolhaas Revers. Deze publicatie uitgegeven onder auspiciën van het ministe rie van binnenlandse zaken beschrijft de evacuaties, welke in de Meidagen van 1940 op last van de Nederlandse regering hebben plaats gevonden en waarbij meer dan 200.000 Neder landers tijdelijk huis en haard hebben moeten verlaten. In dit boek wordt ö.a. behandeld de veelbewogen evacuatie-historie van Zeeland: evacuatie in en om de Zanddijklinie op Zuid-Bevz- land Franse en Belgische troepen in Zeeland Middel burg evacueert en brandt Vlissingen evacueert driemaal :n 10 dagen evacuatie-wirwar m Zeeuwsch-Vl aanderen. DE BILT ZEGT: Weinig bewolking. Weersverwachting geldig tot vanavond: Droog weer met wei nig bewolking. Matige en af en toe vrij krachtige Noord-Oostelij ke wind. Ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1