Franse en Duitse kolen- en staalindustrie onder één gezagsorgaan ,o0m Conferentie te Djakarta over eenheidsstaat Vlissingen moet f 7000 bijeenbrengen voor het Rootte Kruis. Nieuwe dienstregeling wederom grote verbetering voor Zeeland. Merriekeuringen te 's-Heerenhoek, Kortgene en NIEUWS Andere Europese landen kunnen deelnemen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Auto-ongeluk tussen Eindhoven en Boxtel eiste drie doden De nieuwe dienstregeling der Prov. Stoombootdiensten Bjj Vissershaven zal rampen oefening worden georgani seerd. Stoomtram Walcheren ver hoogt tarieven busvervoer Dertien snelle treinen tussen Vlissingen en Nijmegen SNIPPER Uitgave lichting „Zeeuwsch Dagblad'" hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2345 ot 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel- buig. Korte Nuordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD (ie JAARGANG No. 1555 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 10 MEI 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIOEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan, Donderdag: Zon op 4.53 u., onder 20.20 u. Maan op 3.15 u„ onder 14.27 u. Hoogwater op Donderdag 11 Mei: Vlissingen: 10.33 u. 1.40 m., 22.54 u. 1.22 m. Terneuzen: 10.57 u. 1.61 m., 23.22 u. 1.44 m. Wemeldinge: 11.52 u. 1.37 m., u. m. Zierikzee: 11.36 u. 1.20 m., 23.57 u. 0.92 m. INGRIJPEND EN GEDURFD VOORSTEL DER FRANSE REGERING: De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, heeft bekendgemaakt, dat de Franse regering voorstelt de ge hele Franse en Duitse kolen- en staalindustrie te plaatsen onder een gemeenschappelijk gezagsorgaan binnen het kader van een organisatie, waaraan ook andere Europese landen zouden kunnen deelneme'n. „Het samenbrengen van de steenkool- en staalproductie zal een gemeenschappelijke basis voor economische ontwikkeling leggen, wat het eerste stadium is van een Europese federatie", al dus Schuman. De aldus geschapen gemeen schappelijke productie zal iedere oorlog tussen Frankrijk en Duits land onmogelijk maken. Sciiuman zei, dat de productie ten bate van de gehele wereld zonder onderscheid en uitsluiting ter beschikking zal worden ge steld om de levensstandaard te verhogen en werken des vredes te bevorderen. DE TAAK VAN xIET ORGAAN. Het gezagsorgaan zal tot taak hebben om in zo kort mogelijke tijd de modernisering van de pro ductie en de verbetering van haar kwaliteit te bewerkstelligen, zo mede de levering op gelijke voor waarden van kolen en staal aan de markten van Frankrijk en Duitsland en van de andere lan den, die tot het gezagsorgaan toetreden. Verder zou aan dit lichaam de ontwikkeling van een gemeenschappelijke export naar andere landen en een evenredige verbetering van de levensomstan digheden der arbeiders in de ko len- en staalindustrieën opgedra gen moeten worden. Gezien de zeer uiteenlopende omstandigheden, waarin de pro ductie van kolen en staal ver keert in de landen, die voor deel neming aan het gezagsorgaan in Vier personen werden gewond Gisteravond omstreeks kwart voor tien is op de Rijksweg Box telEindhoven een verschrikke lijk ongeluk gebeurd, dat aan drie personen het leven heeft gekost. Vier werden min of meer ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde onder de gemeente Liempde. Een harmo nie-gezelschap uit die plaats had juist een serenade gebracht aan een uit Indonesië teruggekeerde militair. Het korps bevond zich op de terugweg en marcheerde op de Rijksweg. Er achteraan liepen vele jongelui, die mee wa ren geweest naar het huis van de gerepatrieerde militair. Een uit de richting Boxtel ko mende personenauto is achter op de jongelui ingereden. Drie ervan werden gedood, vier gewond. De namen der omgekomenen zijn de 19-jarige monteur C. Sa- ris, de 18-jarige klompenmaker C. van Hastenberg en de 18-jari- ge molenaar Th. van Hal. De auto werd bestuurd door de reiziger H. der K. uit Best. De politie heeft de zaak in onder zoek. Aantal vaarten wordt uitgebreid. Tegelijkertijd met de nieuwe dienstregeling der Spoorwegen zal ook die van de Prov. Stoom bootdiensten in Zeeland in wer king treden. Bij een vergelijking met de oude dienstregeling valt op, dat het aantal vaarten tussen Vlis singen en Breskens en omgekeerd van 17 tot 19 is uitgebreid. Men kan straks in Vlissingen voor het eerst om 4.55 weg en uit Bres kens om 5.25. De belangrijkste verbetering op dit veer betreft de late diensten. Uit Vlissingen kan men nog om 23.25 vertrekken en uit Breskens om 23.55. Vanaf des morgens 4.55 ver trekken alle boten uit Vlissingen om vijf minuten vóór het hele uur (tot en met 21.55) en uit Breskens steeds om vijf minuten voor het halve uur (tot en met 22.25). Het was niet mogelijk om de wachttijd voor de treinen in Vlis singen in alle gevallen tot het uiterste te beperken i.v.m. de starre dienst, die de Z.V.T.M. rijdt aan de overkant en ook tengevol ge van de dienstregeling der N.S., die uiteraard slechts een onder deel vormt van de landelijke dienstregeling. Meer dan een goed halfuur zal de wachttijd echter nimmer bedragen. Ook het aantal vaarten tussen Kruiningen en Perkpolder en om gekeerd is uitgebreid, n.l. van 17 (het officiële aantal op heden) tot 20. Uit Kruiningen kan men straks al om 4.55 weg en uit Perkpolder om 5.25. De laatste vertrektijd te Kruiningen is elf uur en te Perkpolder half twaalf. ■Het aantal vaarten tussen Ter neuzen en Hoedekenskerke v.v. is van 7 op 8 gebracht en dat tussen Zierikzee en Katseveer v.v. van 6 op 7. aanmerking komen, zuilen vol gens het Franse voorstel bepaal de technische maatregelen moe ten worden genomen. EEN SCHEIDSRECHTER. De onderhandelingen om vast te stellen, op welke wijze het voorstel zal moeten worden uit- ge.oerd, zouden gevoerd moeten worden met de hulp van een in gemeenschappelijk overleg te be noemen scheidsrechter. Het gemeenschappelijke gezags orgaan zou moeten worden sa- Tweede Kamer sprak over wetsontwerpen belasting herzieningen. (Van onze parlementaire redacteur.) Drie weken is de Tweede Ka mer nu al bezig met de behande ling van de wetsontwerpen inzake de belastingherzieningen. Men is thans gelukkig een heel eind ge vorderd, nadat men eerst de meest technische détails had be sproken. Alle amendementen werden afgewerkt, zonder dat dit echter veel resultaat oplever de. Een amendement van de heer Hofstra (Arb.) om de vervroegde afschrijving niet te doen geschie den voor onroerende goederen werd verworpen met 2961 stemmen. Tegen stemden de K.V.P., A.R., C.H., V.V.D., S.G.P. Vóór Arb. en Comm. Tegen een amendement van de heer v. d. Wetering (C.H.) inzake de ver liescompensatie had minister Lief- tinck geen principiële bezwaren, maar wel practische. Na enig heen en weer gepraat verander de de bewindsman de in het wets ontwerp vastgestelde termijn van drie in vier jaar. Daarmede ging èn de heer v. d. Wetering en de Kamer accoord, zodat het z.h.s. werd aangenomen. In de avondvergadering is aan de orde gekomen het wetsont werp tot afschaffing van de on dernemingsbelasting en verhoging van de vennootschapsbelasting. De stemming werd tot heden uit gesteld. mengesteld uit onafhankelijke persoonlijkheden, door de deelne mende regeringen op basis van gelijkheid te benoemen. Voorts voorziet het Franse plan in de benoeming van een vertegenwoordiger van de Ver. Naties bij het gezagsorgaan, die tweemaal per jaar aan de V.N. verslag zal moeten uitbrengen over het functionneren van de nieuwe organisatie. De instelling van een gezags orgaan zal In geen enkel opzicht de eigendomsrechten op de on dernemingen aantasten. REACTIES. Dit besluit van de Franse re gering, dat onmiddellijk naar de conferentiekamer van Bevin en Acheson is gezonden, kwam als een verrassing voor de Britten en Amerikanen. Adenauer noemde Schumans voorstel van de grootste beteke nis, niet alleen voor Frankrijk en Duitsland, maar voor de gehele wereld. Het was een „grootmoe dig gebaar jegens Duitsland". De V.S. zullen nieuwe stappen bij de S.U. doen ter regeling van de kwestie der Russische ver plichtingen naar aanleiding van de leen- en pachtwet. De kosten van de uitrustingen, welke in de oorlog volgens de leen- en pacht wet naar de Sowjet-Unie werden gezonden, bedroegen 10.800.000.000 dollar. Bijzondere tegemoetkoming aan calamiteuze polders in Zeeland. Op grond van de wet van 25 November 1948, houdende herzie ning van de regeling der provin ciale financiën, wordt aan de Provincie Zeeland ten laste van 's Rijks kas een uitkering gedaan, gelijk aan veertig ten honderd van het aandeel in het tekort van de calamiteuze polders, hetwelk ten laste van deze provincie komt. Deze wet bevat een overgangsbe paling, waarbij aan Zeeland over 1948 en 1949 een speciale uitke ring uit 's Rijks kas wordt ver leend, in afwachting van een prin cipiële herziening van de wet van 19 Juli 1870, houdende vaststel ling van de voorwaarden, waarop aan calamiteuze polders in Zeeland tegemoetkoming uit 's Rijks schatkist kan worden verleend. Aangezien het te dier zake vanwege de minister van verkeer en waterstaat met de Provincie Zeeland gevoerde'over leg niet voor het einde van 1949 tot de beoogde herziening heeft geleid, is voorgesteld de bijzon dere uitkering aan Zeeland als nog mede voor het jaar 1950 te verlenen. De Tweede Kamer heeft giste ren de daartoe strekkende wijzi ging goedgekeurd. Gisteren is de eerste passa- giersdienst per helicopter in Europa geopend, tussen het Olympia-gebouw te Londen, waar de Engelse industrie-fair gehou den wordt en een andere afdeling van deze tentoonstelling in het kasteel Bromwich te Birmingham. Nederlandse militaire missie naar Ambon. Op 16 Mei zal te Djakarta een conferentie tussen <le R.I.S. en de Republik Indonesia (Djogja) over de vorming van de eenheidsstaat worden gehouden, aldus werd gisteren op de vergadering van het Kabinet der R.I.S. besloten. De Indonesische minister-presi dent, Hatta, zal voorzitter zijn. Op 13 Mei zal de regering der R.I.S. een informele bespreking voeren met vertegenwoordigers van Oost-Indonesië en Oost-Su- matra. Hierbij zullen ook twee waarnemers van West-Borneo tegenwoordig zijn. De ministerraad heeft in zijn vergadering, die werd bijgewoond door Soekarno, een ontwerp-be- sluit van de president aangeno men inzake de afkondiging van In veel Nederlandse steden be reiden de plaatselijke afdelingen van liet Nederlandsche Roode Kruis een grootscheepse actie voor, welke in de laatste week van Mei en in de eerste week van Juni zal worden gehouden, met de be doeling in totaal een bedrag bij een te brengen van drie mlllioen gulden. Een enorm bedrag, maar men heeft het nodig om de veie Roode Kruistaken te kunnen uit voeren. In Zeeland zijn het de afdelin gen Vlissingen en Goes, die aan deze grootse, zelfs min of meer in Amerikaanse trant opgezette actie meedoen terwijl een 17-tal andere afdelingen een gewone in zameling houden. De commissie, die in Vlissingen de actie ter hand neemt, heeft Maandagavond ver gaderd met het bestuur van de Rbode-Kruis afdeling, op welke bijeenkomst dr ter Haar van het hoofdbestuur van het Roode Kruis uitvoerig de opzet en uit werking van de actie heeft toege licht. De commissie werd ge splitst in een aantal sub-commis sies die het werk voor hun reke ning zullen nemen, terwijl het moderamen, bestaande uit de voorzitters der verschillende sub commissies, voor de coördinatie der activiteitelf zal zorgdragen. Vast staat reeds, dat Vlissingen zijn beste beentje zal voorzetten om zijn bijdrage in het totaalbe drag te kunnen leveren. Voor elke afdeling is nl. een quotum ge steld; voor Vlissingen is dit f7000.Het Vlissingse comité zal het zich echter tot een eer re kenen wanneer 3it bedrag belang rijk overschreden wordt. De actie zal door middel van een inzame ling op bedrijven, onder het per soneel en bij particulieren, direct op de burgerij worden gericht, maar daarnaast zijn reeds enkele plannen in overweging om door bijzondere attracties de opbrengst te verhogen. Tenslotte zal mede ter ondersteuning van de actie, op Woensdag 24 Mei op het rondeel bij de vismijn te Vlissingen, een rampenoefening worden georgani seerd door de Transportcolonne en de Verpleegstercolonne van de Vlissingse afdeling. De leiding van deze oefening, die een zeer bijzonder karakter zal dragen, berust bij dr M. Schreuder. Er wordt namelijk een kabel baan gespannen over de Vissers haven, langs welke brancards met „gewonden" naar de Nieuwe Dijk zullen worden getransporteerd. Tot dusver is er met een derge lijke transportmethode niet ge- experimenteerd. Het staat dus wel vast, dat de Vlissingse burge rij die avond een schouwspel zal kunnen volgen, dat niet alleen zeer interessant Is, maar voor de medewerkers aan de oefening nieuwe perspectieven kan openen. Ds G. R. Kuyper te Hilversum overleden. Gisteren is op 63-jarige leeftijd te Hilversum overleden ds G. R. Kuyper, emeritus predikant der Geref. Kerk. Ds Kuyper werd in 1912 predikant te Schoondijke en stond achtereenvolgens te Alblas- serdam, Haarlem, 's-Gravenhage- Oost en sedert 1928 te Kralingen. Op 1 Januari 1948 verkreeg hij emeritaat. de staat van oorlog en beleg op geheel Celebes, met inbegrip van de Sangir- en Taloedeilanden. De Kabinetsleden hebben t.a.v. de kwestie-Ambon aan Aneta medegedeeld, dat deze aangele genheid aan het ministerie van defensie zal worden overgelaten. NAAR AMBON. Naar de Speciale correspondent van het A.N.P. uit zeer betrouw bare bron verneemt, is een missie onder leiding van kolonel Schot- borch per Catalina op Ambon aangekomen. Zij heeft een order van de legercommandant uitge vaardigd, waarin alle leden van het K.N.I.L. gesommeerd worden tot terugtrekking in de kampe menten en plaatsing onder mili taire tucht op straffe van uit het K.N.I.L. te worden gestoten en alle rechten te verliezen. Deze maatregel is voorbereid door mr Fockema Andreae in overleg met de regering der R.I.S. Moordenaar legt bekentenis af De dader van de moord op de 20-jarige verpleegster uit het Dia- conessenhuis te Naarden is door de Haarlemse recherche naar Naarden overgebracht. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Uit brieven, die men door huis zoeking in handen had gekregen, is gebleken, dat het motief van de dader een verblindende ziekelijke jalouzie was. Hij kende het meis je reeds voor hij als militair naar Indonesië vertrok en meende thans, dat zij zijn liefde niet be antwoordde en haar genegenheid ook aan anderen gaf. Al enige tijd liep hij met zijn" afschuwelijk plan rond. Op de be wuste dag is hij naar Naarden gekomen met de bedoeling het meisje van het leven te beroven. Op het lijk is sectie verricht, waarna het is vrijgegeven. Kapitaal voor stro-cellulose» fabriek nog niet bijeen. Maar de pogingen worden voortgezet. Gistermiddag is te Goes de commissie bijeen geweest, die de mogelijkheid onderzoekt voor de stichting van een stro-cellulose- fabriek in Zeeuwsch Vlaanderen en de voorbereidende werkzaam heden daarvoor verricht. In verband met het feit, dat de belangstelling der boeren voor het plaatsen van aandelen tot he den niet is zoals men gaarne had gezien, werd de vraag besproken op welke wijze men tot verwe zenlijking van de plannen kan komen, nu de f 800,000, welke door de boeren als hun aandeel in het benodigde kapitaal bijeen gebracht moest worden, nog niet volgestort is. Unaniem was men het erover eens, dat de pogingen in geen ge val stopgezet mogen worden, om dat de stichting van een derge lijke fabriek, die, zoals men zich herinneren zal, geprojecteerd is te Westdorpe aan het kanaal Ter neuzen—Sas van Gent, zowel voor de gehele provincie als voor de boeren van groot belang is. De geruchten als zou men het bijltje er bij neer willen leggen zijn dus niet juist. Retours Middelburg— Vlissingen. Met Ingang van de nieuwe dienstregeling op 14 Mei a.s. zal de N.V. Stoomtram Walcheren de tarieven voor het busvervoer op Walcheren en van Middelburg naar Goes verhogen. Op de lijn MiddelburgVlissingen vervallen de 10-rittenkaarten, die tot heden werden uitgegeven. Zij worden vervangen door 5-rittenkaarten. De enkele reis- en retourprijs GoesMiddelburg en omgekeerd is in overeenstemming gebracht met de spoorwegtarieven. MiddelburgSouburg gaat 20 ct. enkele reis en 30 ct. retour kosten. Een vijf-rittenkaart kost op dit traject 70 ct. Middelburg Vlissingen wordt van 25 ct. enkele reis op 30 ct. gebracht, doch re tours kosten 50 ct. De vijf-ritten- kaarten kosten op dat traject f 1.15. Tot heden werden noch voor Middelburg—Souburg noch voor MiddelburgVlissingen retours afgegeven. Het komt er dus prac- tisch op neer, dat alleen de enke le reisprijs wordt verhoogd en in dien men heen en weer gaat, de prijs gelijk blijft aan de tot heden geldende. De enkele, reis Middel burgGoes wordt f 0.70 en een retour f 1.20. De tarieven voor de tussenliggende plaatsen zijn over eenkomstig verhoogd. Van de overige tarieven noemen we al leen Middelburg—Domburg, n.l. enkele reis 55 ct„ retour 90 ct.; MiddelburgWestkapelle, via Domburg f 0.70, retour f 1.20. Voor de lijn Middelburg—Aag- tekerke zijn de prijzen gelijk aan die van Middelburg—Domburg. De rondreisbiljetten worden met 15 ct. verhoogd en kosten nu f 1.15. Middelburg of Vlissingen Zoutelande komt nu op 45 ct. en een retour op f 0.70. Naar Melis kerke vanuit Middelburg of Vlis singen wordt 40 ct. enkele reis en 65 ct. retour. Middelburg—Gapin- ge kost op 14 Mei a.s. 30 ct. en kele reis en 50 ct. retour. Mid delburgVeere kost dan 30 ct. en 50 ct. retour; naar Vrouwen polder komt op 45 ct. en 70 ct. retour. De stadslijn te Vlissingen heeft alleen enkele reisprijzen van 10 en 15 ct. Middelburg—Grijpskerke kost straks 30 ct. enkele reis en 50 ct. retour. Middelburg—Kleverskerke 25 ct.; 40 ct. retour. Middelburg Ritthem tenslotte kost volgen de week 30 ct. en 50 ct. retour. NOG SLECHTS ENKELE STOOMTREINEN OP DE ZEEUWSE LIJN. Bracht de vorige dienstregeling een grote verbetering op de Zeeuwse Ifln en in de verbinding met Holland, de 14 Mei a.s. in gaande regeling betekent wederom een grote vooruitgang, met name in de verbinding met Brabant en Holland. Dertien maal per dag rijden op enkele na alle comfortabele Diesei-electri- sche-treinen van Vlissingen naar Nijmegen en van Nijmegen naar Vlissingen. De reeds snelle verbinding met Holland wordt nog sneller. Tot heden werd de afstand VlissingenRotterdam afge legd in 2 uur en 28 min., 14 Mei is dit 2 u. en 12 min. Vlissingen Den Haag is nu 3 u. en 14 min., straks 2 u. en 38 min, Vlissingen Amsterdam wordt bekort van 4 u. en 50 min. tot 8 u. 29 min. De belangrijkste verbetering welke de zomerdienstregeling der Nederlandse Spoorwegen te zien geeft in het binnenlands treinverkeer, is de toevoeging van de lijnen DordrechtBoxtel en Lage ZwaluweRoosendaal aan het electrische net. De bekende gestroomlijnde electrische trein stellen, die het spoorwegbeeld in Nederland meer en meer gaan be heersen, zullen met ingang van 14 Mei ook West- en Midden- Brabant gaan bedienen. IEDER UUR. Een bijna volledige door Diesel- electrische treinen te rijden uur- dienst zal Vlissingen met Nijme gen verbinden, waardoor de plaat sen langs de Zeeuwse spoorlijn met overstappen te Roosendaal eveneens vrijwel ieder uur met Rotterdam, Den Haag, Amster dam en tussengelegen plaatsen zullen zijn verbonden. Het zal veel comfortabeler en sneller reizen zijn omdat het oude stoomtreinmateriaal hier op een enkele stoomtrein na, zal worden vervangen door gestroom lijnde Diesel-electrische trein stellen. Sneller omdat de rijtijd aanzienlijk zal worden bekort. Ten aanzien van de Diesel- electrische verbinding Vlissingen- Roosendaal-Nijmegen, een bijna volledige uurdienst, kan nog wor den vermeld, dat het huidige lan ge oponthoud van de treinen Nij megenRoosendaal te Den Bosch, aanzienlijk is verkort, doordat het gelukt is de aansluitende treinen in de richtingen Eindhoven en Utrecht vrijwel gelijktijdig met de Diesel-electrische treinen Nijme genVlissingen in Den Bosch te doen stationneren. 13 MAAL. Men kan nu op werkdagen 13 maal in een snelle DE-trein van Nijmegen naar Vlissingen reizen, met een reisduurbekorting van rond 1 uur. Twee DE-treinen v.v. worden doorgetrokken van/tot Arnhem. Voor het nachtelijk onderhoud van het materieel te Utrecht, gaat 's avonds laat de laatste DE- trein VlissingenNijmegen via Arnhem als reizigerstrein door naar Utrecht en 's morgens als ledige trein (Zon- en Feestdagen reizigerstrein) terug van Utrecht naar Arnhem als doorgaande rei zigerstrein naar NijmegenVlis singen. Voor wat het Zuiden van het land betreft moet er tenslotte op gewezen worden, dat wegens te geringe vervoersvraag het laatste stel avondtreinen (Temsche-) de KlingeTerneuzen zal vervallen. Het baanvak GoesLewedorp is weer in vóór-oorlogse staat van dubbel spoor. HET MATERIEEL. De verdere opbouw en uit bouw van de Nederlandse Spoor wegen gaat voort. De totale leng te van de geëlectrificeerde spoor lijnen in ons land is thans geste gen tot ruim 850 kilometer op een totale netlengte van 3208 kilome ter ofwel ongeveer 27 Nog dit jaar, met name als in October de winterdienstregeling ingaat, zal ook LeidenWoerden elec- trisch worden bediend. Aan de lij nen Amersfoort-Apeldoorn-Deven- ter-Hengelo-Enschedé-Oldenzaal en Amersfoort-Zwolle-Meppel- Groningen/Leeuwarden, die on- derscheidelijk in 1951 en 1952 ge reed zullen komen, wordt hard gewerkt. In het materieel der N.S. is ook een aanzienlijke vooruitgang waar te nemen. Nog steeds kan niet het aantal zitplaatsen van 1944 geboden worden. Deze achter stand wordt echter geleidelijk minder naarmate de tot 1952 lo pende en alle bij de Nederlandse industrie geplaatste orders op reizigersmaterieel, worden afge leverd. VIJF JAAR NA DE BEVRIJDING. Een groot deel van de kademuur aan de Buitenhaven te Vlissin gen is hersteld. Het nog niet herstelde gedeelte is thans aan de beurt. De begroende stukken beton en ijzer worden met kleine ladingen springstof handelbaar gemaakt. Vlak bij deze ruïnes ligt de nog grotere ruïne van het sluizencomplex, dat ook nog steeds niet hersteld is en daardoor handel en verkeer ernstig belemmerd. Gisteren werden in drie plaat sen merriekeuringen gehouden voor opname in het keurstam- boek. Te 's-Heerenhoek werden er 14 goedgekeurd, te Kortgene 20 en te Middelburg 52. Kortgene: Jacqueline van Reigersburg, eigenaar M. v. d. Weele, Colijns- plaat; Aslrid van Donkerzicht, eig. Gebr. Leendertse, Kamper land; Dolly, eig, Aer. Steendijk, Kamperland; Clara, eig. L. L. Wisse, Kamperland; Certina, eig. H. A. Mol, Kats; Dora, eig. Geer v. d. Linde, Kortgene; Lady, eig. Iz. van Maldegem; Ella, eig. S. Breuze, Geersdijk; Annie van Zee lucht, eig. C. A. Geluk, Wisse- kerke; Melda van Zwarteschouw, eig. C. J. de Kam en P. G. A. de Lange, Wissekerke; Marijke, eig. C. J. de Kam en P. G. de Lange, Wissekerke; Diana van Wisseker-- ke, eig. R. J. Scheele, Wissekerke. 's Heerenhoek: Beatrix van Catalinenhof, eig. De Russische afgevaardigde heeft de openingszitting van de subcommissie voor industrie en handel van de V.N. verlaten. Het West-Duitse federale Kabi net'heeft gestemd vóór de toe treding der federatie tot de Raad van Europa. Vertegenwoordi gers van Nederland, België en Luxemburg hebben gisteren op officiële basis deelgenomen aan de besprekingen over Duitsland te Londen. Het Benedictijner klooster St. Ottilien in Zuid-Beie ren heeft bericht ontvangen van de gevangenneming van 62 Duit se missionarissen in Noord-Korea. Officieel is te Athene medege deeld, dat Griekenland en Joego slavië overeengekomen zijn een plan tot herstel der normale be trekkingen tussen beide landen uit te voeren en gezanten uit te wisselen. Volgens „Le Soir" zal Koning Leopold, die op het ogen blik met zijn familie te Zermatt verblijft, zich de volgende week naar Rome begeven en daar door de Paus in audiëntie worden ont vangen. Een speciaal spoorrij- tuig, dat geheel van Tsjechoslo- waaks maaksel is gebouwd en waarin zich de laatste technische nieuwigheden bevinden, is giste ren te Praag aangeboden als ge schenk voor Stalin. De Franse Nat. Vergadering heeft met 399 tegen 179 stemmen het besluit van de Franse regering om de communistische geleerde Joliot Curie als hoge commissaris voor de atoomenergie te ontslaan, goedgekeurd. Met het K.L.M.- vliegtuig uit Praag is gisteravond de Indonesische delegatie voor de diplomatieke besprekingen in Moskou o.l.v. Paiar in ons land teruggekeerd. Gisteravond is de minister van wederopbouw en volkshuisvesting, mr J. in 't Veld, met de K.L.M.-lijnmachine naar de Ver. Staten vertrokken, waar hij zal spreken op de United Sta tes Conference of Mayors, die van 11 tot 13 Mei in New York wordt gehouden. Vermoedelijk ten gevolge van het onvoldoende raffineren van cacaoboter zijn de meeste arbeiders van de N.V. Jan Schoemaker te Zaandam Zondag na het middagmaal (niet ernstig) ziek geworden. Een 79-jarige vrouw uit de Frans van Mieris straat te Amsterdam is door gas- verstikking om het leven geko men. De Koningin heeft gister middag met de Prinsesjes Bea trix en Irene in het Rijksmuseum te Amsterdam de tentoonstelling „Koning Stadhouder" bezocht. Aan de Lloydkade te Rotterdam begon gistermiddag de ontsche ping van de „Zuiderkruis", waar mee 1530 militairen uit Indonesië terugkeerden. Met ingang van 1 September a.s. zal te Bergen op Zoom begonnen worden met de opleiding voor scheepswerk- tuigkundigen door middel van een cursus met een looptijd van twee jaar. De directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, dr ir W. J. H. Harmsen, heeft gistermorgen de Arnhemse Rijnbrug officieel ge opend. J. Dekker, Borssele; Eva, eig. L. de Winter, Borssele; Alma van 't Zoutland, eig. C. J. v. d. Dries, 's-Heerenhoek; Hennie van 't Wilgenhof, eig. J. Meulenberg, Ellewoutsdijk; Brunette van Oudelande, eig. Gebr. Smallegan- ge, Ellewoutsdijk; Ada, eig. Gebr. Smallegange, Ellewoutsdijk; Hil da, eig. P. van Eijkeren, 's-Hee renhoek; Julia, eig. Geer. Verdonk, Nieuwdorp; Esperance van Land- manslust, eig. H. Vermue, 's-Hee renhoek; Astrid, eig. J. v. d. Does, Heinkenszand; Ivonne v. d. Boe- rendijk, eig. A. Vermue, Hein kenszand; Lenea v. d. Boerendijk, eig. idem; Staroeza van Sloe, eig. L. en J. Vermue, Lewedorp; Ca- lisse van Schelpkreek, eig. J. van 't Westeinde, Nieuwdorp; Astrid van Achterduin, eig. J. van 't WesteindeVermue, Nieuwdorp; Ada, eig. Wed. Nieuwenhuijse, Nisse; Castorine van Ierseke, eig. J. P. Nijsse, Nisse; Oiga, eig. A. de Dreu, Oudelande; Gerda van Doolman, eig. P. M. C, van Nieu- wenhuijzen, Oudelande; Thea, eig. P. van Sabben, Oudelande; Roos je, eig. J. Boonman, Ovezande. Middelburg: Stella Cocarde, eig. Chr. Si- monse, Oost-Souburg; Frida, eig. W. Corré, Arnemuiden; Marijke van de Polder, eig. J. Crucq, Ar nemuiden; Paula van liet Hol- landsche Hof, eig. J. H. Janse, Arnemuiden; Willy, eig. Wed. L. Scheele, Arnemuiden; Nerva, eig. J. B. ia Soe, Arnemuiden; Elza, eig. M. Vader, Arnemuiden; Wil ly van E.D.R., eig. J. Poppe, Big- gekerke; Beatrix, eig. W. Mal- jaars, Domburg; Hilda, eig. J. de Visser, Domburg; Cula van Dis hoek, eig. J. I. Cevaal, Grijpsker ke; Emma van Voorzorg, eig. Joh. Cevaal, Grijpskerke; Mirza, eig. W. de Wolf, Grijpskerke;, Fannie, eig. A. Janse, Koudeker- ke; Mirza, eig. A. de Lange, Kou- dekerke; Juliana van Prinsland, eig. L. de Looff, Koudekerke; Clairiona, eig. J. Vos, Koudeker- ke; Karin van Henriëttehoeve, eig. idem; Frida van Oudelande, eig. P. de Korte, Meliskerke; Ma rie, eig. J. Wisse, Meliskerke; El za, eig. J. Geerse, Middelburg;, Nellie van Iloogelande, J. Marl- nissen, Middelburg; Herza, J. A. Vader, Middelburg; Snel van Isa- belledijk, eig. A. Volkers, Middel burg; Flora, eig. J. Boone, Nieuw- land; Bianca, eig. C. Mesu, Nieuw- land; Flora van Bijleveld, eig. M. van Strien, Nieuwland; Nicoline, eig. A. Wisse, Nieuwland; Hen- riëtte van de Linge, eig. Iz. de Buck, Oostkapeile; Nelly, eig. Wed. Joh. Corré, Oostkapeile; Meis, eig. G. Groenenberg, Oost kapeile; Lena van de Eendracht, eig. J. Maljaars, Oostkapeile; Clera van Zeeduin, eig. idem|, Beliona van Elza, eig. Abr. dé Visser, Oostkapeile; Clairona van Duinhelm, eig. S. de Visser, Oost kapeile; Beatrix van Potjes, eig. J. Poppe, Ritthem; Nora, eig. W. Verhage, Ritthem; Gonda van de Blauwe hoeve, eig. H. J. Allaart, Serooskerke; Dula van Langen- dam, eig. H. de Pagter, Seroos kerke; Annie, eig. J. Riemens, Serooskerke; Frida van de Lan- geweg, eig. W. Sanderse, Seroos kerke; Fanny van Leeuwendam- me, eig. P. Tavenier, Seroosker ke; Erna, eig. F. J. Castel, St, Laurens; Carva van Heille, eig. W. Reynierse, St. Laurens; Flora, eig. W. Roose, St. Laurens; Ber tha, eig. Wed. J. Bliek, Vrouwen polder; Cula, eig. P. Duvekot, Vrouwepolder; Mirza, eig. C. Lan- gebeeke, Gapinge; Marja, eig. W. Maas, Vrouwenpolder; Margriet, eig. N. Mesu, Vrouwepolder; Ger- maine, W. Louwerse, Veere;.Laay, van Huis ter Duin, eig. A. Mal jaars, Oostkapeile. - DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: In de vroege ochtend plaatselijk mist, overigens droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord-Oost en Oost. Iets hogere middag- temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1